פינאלה, קלמנס ועוד קצת בייסבול

בצורה אירונית משהו, ביום האחרון בקריירה של לו פינאלה, עשה ברט פארב את הסיפתח לעונה המאה שלושים שלו אתמול בערב. יש לי, כידוע, הרבה מאוד ביקורת על ברט פארב אבל דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו – הוא אולי בן 40, אבל הוא עדיין On top of his game ואלמלא היה עושה את הריטואל החוזר ונשנה הזה, אי אפשר היה לבוא אליו בטענות על כך שהוא ממשיך לשחק. פינאלה, לעומת זאת, לא ממש. כלומר, אני לא יודע מה איכות הזרוע המוסרת שלו, אבל בתור מאמן, זה די ברור שפינאלה גמר את הסוס אי שם בסיאטל לפני יותר מעשר שנים, רק שאף אחד לא טרח לספר לו את זה

פינאלה היה בזמנו מאמן בייסבול טוב, אפילו טוב מאוד, שידע לבנות קבוצה ולעבוד עם שחקנים טובים. אמנם מאז האליפות שלו עם סינסי הוא תמיד נכשל בפלייאוף – כולל עם הקבוצה המופלאה של סיאטל – אבל אני אישית לא אוהב לתת ציונים למאמנים על סמך הצלחה בפלייאוף כי פלייאוף הוא הרבה מאוד פעמים עניין של מזל ומאצ'אפ מתאים. אבל מה שפינאלה אף פעם לא ידע לעשות – וכנראה גם לא יילמד – זה להצליח לעבוד עם שחקנים, כשהקבוצה לאו דווקא מהמצליחות בליגה. במידה מסוימת הוא מזכיר לי את פיני גרשון – כמו גרשון, גם פינאלה הוא איש לא קל, וכשהמצב נהיה קשה – כמו שראינו בטמפה בזמנו ובשנתיים האחרונות בשיקגו – השחקנים מפנים לו עורף. זה לא מקרי לדעתי שבשנה האחרונה השחקנים שהיו עמוד השדרה של הקאבס – רמירז, דרק לי, קרלוס זאמברנו – פשוט התאדו להם, וכל מה שנשאר לפינאלה זה לא לצעוק עליהם בלי הכרה – שיטה שכבר מזמן פשטה את הרגל. הבעיה של פינאלה היתה ונשארה שהוא האמין שתפקידו של מאמן בייסבול היא פשוט לסדר את הליינאפ שלו ושכח שאנחנו חיים בעולם אחר. עולם שבו מאמן צריך גם לדעת להסתכל על סטטיסטיקה, ובעיקר עולם שבו מאמן – כמו שמלמדים אותנו דינוזאורים אחרים היום כמו מנואל ובייקר – הוא גם הפסיכולוג, האבא והחבר של השחקנים.

דינוזאור אחר שעליו דובר רבות בסוף השבוע, הוא רוג'ר קלמנס, שנגדו הוגש כתב אישום על עדות שקר בפני הקונגרס. אני לא חושב שלמישהו יש ספק שקלמנס אכן נעזר באמצעים משפרי ביצועים אלו או אחרים – כולם בדור שלו השתמשו בהם, וההבדל בין הביצועים שלו מהשנים הגרועות לאלו הטובות לא מטילים יותר מדי ספק באשר לסיבות לכך. לא אכחיש – רוג'ר קלמנס אף פעם לא היה מחביביי. זה לא רק הדרך שבה הוא עזב את הרד סוקס בזמנו (ועל כך כתב סימונס טור שלם בזמנו, עוד לפני שיצא סיפור הסמים) ואפילו לא זה שהוא הגיש בשביל היאנקיז (לאנדי פטיט ומו ריברה יש לי הרבה סימפטיה, דווקא) אלא משהו באישיות שלו שתמיד עורר אנטגוניזם. אולי זה האופי הטקסני שלו או אולי שפת הגוף שכאילו אומרת – אני יותר טוב מכולם ולכן אני אעשה מה שאני ארצה (קצת כמו שפארב עושה כבר כמה שנים טובות, אבל עם יותר אהבה למשחק). השיא היה כמובן החזרה למדי היאנקיז לפני שנתיים, שכללה קבלת פנים היסטרית ביאנקי סטדיום וחוזה עוד יותר היסטרי .

אבל למרות חוסר הסימפטיה שלי לרוקט, אני לא חושב שזאת הדרך שבה הקריירה שלו צריכה להסתיים. נכון, הוא שיקר לקונגרס, אבל מה היה עדיף – שיגיד שהוא לא פה כדי לדבר על העבר, כמו מארק מקגוויר בזמנו? אישית, אני מאמין שהזמן יישפוט את כל החבר'ה מאותה תקופה שהשתמשו בכל מה שהיה זמין. נכון, זה לא היה בסדר מצדם, אבל עם היד על הלב – כמה מכם לקחו סיגריה או חומר אחר מחבר, רק כי כולם לקחו? ועם ההבטחה שזה ישפר את הביצועים שלהם, בזמן שכולם משתפרים, אני מכיר מעט מאוד אנשים שלא היו לוקחים. הכי קל היום זה לשפוט אותם אבל לפעמים צריך פשוט Let the past stay in the past ולהמשיך הלאה. המשפט הזה של קלמנס, בדיוק כמו שעושים לבונדס (אם מדברים על אישיות שמעוררת אנטגוניזם) פשוט לא תורם כלום לאף אחד, חוץ מהרבה מבוכה.

עוד כמה עניני בייסבול, הפעם אמיתיים לשם שינוי:

– אם העונה היתה נסגרת עכשיו, אדם ווינרייט היה לוקח את הסיי יאנג של ה-NL וכנראה עושה זאת פה אחד. וזה לא שאין לו מתחרים מצויניים – האלידיי נותן עונה מופתית, ג'וש ג'ונסון מדהים, טים האדסון מזכיר את ימיו באוקלנד וגם חימנז יכול עוד למכור משהו, אבל כשיש לך פיצ'ר שעומד על WHIP של פחות מ-1, מוביל את הליגה בניצחונות ו-ERA, זה די ברור למי הפרס הולך. כזכור, ווינרייט התחיל את הקריירה מהבולפן של סט לואיס, כשהפך לקלוזר לעת מצוא בפלייאוף של 2006, ועזר לקארדס לקחת אליפות. מסלול דומה עשה גם דיוויד פרייס של טמפה לפני שנתיים (אצלו זה נגמר "רק" בוורלד סירייס ולא באליפות) והיום הוא אחד הפיצ'רים הטובים ב-AL. על רקע ההצלחות של השניים האלו, כדאי לנולאן ראיין לשאול את עצמו האם הנתיב שבחר עבור נפתלי פליז הוא אכן הנכון ולא עדיף להשתמש בו בתור פותח דומיננטי על פני קלוזר מאוד דומיננטי.

– ולמי יש את ה-ERA הטוב ב-AL? תאמינו או לא, מדובר בקליי בוקהולץ, הפיצ'ר החמישי ברוטציה של הרד סוקס וזה שהיה אמור לעבור לקבוצה זו או אחרת בשביל חובט טוב בתחילת השנה. לפעמים הטריידים הכי טובים הם אלו שלא עושים.

– ואם דיברנו על ה-AL, מי שם יקבל את הסיי יאנג? אם מסתכלים על מספרים נטו, נראה שקינג פליקס הוא המועמד המוביל – עם ERA של 2.5 ו-183 סטרייקאאוטס (שני בליגה), אבל יש מצב שהמצביעים ייתנו את הפרס למישהו עם עשרה ניצחונות בלבד (כרגע עומד המאזן שלו על 9-10 עלוב)? אח, כמה רע להיות בסיאטל

– ומילה אחרונה על דינוזאורים – וינס סקאלי הודיע שהוא חוזר לעוד עונה בעמדת השידור של הדודג'רס. והנה אחד שלא היינו רוצים שיפרוש אי פעם.

No Comments

Amir A 23 באוגוסט 2010

בוקהולץ הוא מגיש גרוע. כל מי שמבין משהו בבייסבול יודע שקלי בוקהולץ הוא שחקן וויבר, לא יותר מזה.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 23 באוגוסט 2010

אני רוצה להקדיש לך ולכל מי שזרק את בקהולץ לוייברס שיר
http://www.youtube.com/watch?v=WNk7HbecCvk

גיל 23 באוגוסט 2010

לגבי קלמנס הבעייה היא שהוא יהיר, שחצן, יודע יותר טוב מכולם מה הכי טוב וכנראה חי בהכחשה. הוא לא היה חייב להעיד בקונגרס, להפך, יעצו לו לא לעשות את זה אבל הוא התעקש להתנדב ולדבר שם. גם אני חושב שזו שטות להכניס לכלא על דבר כזה אבל עם שקרים לגורם פדרלי לא משחקים. קלמנס הרי לא היה חייב לומר שום דבר, או יכול לתת הודאה בחצי פה כמו פטיט ולגמור עם הסיפור אבל הוא התעקש לצעוק שהוא חף מפשע בכל מקום. יכול להיות שהוא באמת מאמין שהוא לקח, עד כדי כך ההכחשה גדולה.

אריאל גרייזס 23 באוגוסט 2010

הכל נכון. פשוט הייתי רוצה שנעבור כבר הלאה ונפסיק להתעסק עם דברים שקרו לפני עשר שנים. בטח ובטח אם מדובר בשחקנים שכבר פרשו. ההיסטוריה תשפוט אותו ואת החברים שלו כשהמצביעים יישקלו את המועמדות שלו להיכל התהילה (אני לא רואה מצב שהוא נכנס בהצבעה ראשונה כמו שהוא היה אמור, אולי אחרי 5 שנים, כשהמצביעים קצת יסלחו לו) ובזה אפשר מצדי לסגור את הענין.
כמובן, זה שקר לקונגרס ואין סיכוי שבזה זה ייגמר, אבל זה כי קלמנס הוא פשוט טיפש. הורג אותי לפעמים האנשים האלה, שבטוחים שהם כל כך מורמים מעם ששום דבר לא ייגע בהם. במידה מסוימת זה מגיע לו, רק חבל שאנחנו צריכים לסבול מזה

גיל 23 באוגוסט 2010

זה רק בגלל זליג. ההתייחסות שלו הייתה התעלמות גורפת ומה שנשאר זה לא לבלוע ולא להקיא. זה ימשיך להופיע במשך שנים עד שיהיה פתרון מערכתי שכולל הודאה בשימוש בסמים וחנינה כללית לכולם.

אריאל גרייזס 24 באוגוסט 2010

זליג הוא אידיוט, אבל להפיל את כל האשמה עליו זה לא פייר. כולם רצו שזה רק ייעלם – עיתונאים נתנו לבלאגן להמשך במשך שנים ואף אחד לא אמר מילה, הצופים נהרו למגרשים ולא אמרו כלום, וגם היום – אחרי שברור מה ההשפעה של הסמים, אף אחד לא עושה כלום בענפים אחרים.
הרי זה די ברור שה-NFL שורץ מסמים וב-NBA כולם מנופחים מסטרואידים, ועדיין אתה לא שומע אף אחד פוצה פה. זה טיבו של האופי האנושי – להתעלם מדברים ולתרץ לעצמך צידוקים.

אבל אחרי שחשבתי על זה קצת הגעתי למסקנה שאין טוב בלי רע – לפחות לא נצטרך לדאוג לגבי איזה כובע קלמנס יחבוש בהצגה שלו בהול אוף פיים..

Comments closed