מהו יהודי, זו השאלה

רציתי לכתוב משהו על ההחלטה המשעשעת של פיב"א להעלות 24 נבחרות רטרואקיבית לאליפות אירופה ולבדוק מהמשטרה אם אפשר רטרואקטיבית לשנות […]

רציתי לכתוב משהו על ההחלטה המשעשעת של פיב"א להעלות 24 נבחרות רטרואקיבית לאליפות אירופה ולבדוק מהמשטרה אם אפשר רטרואקטיבית לשנות את גבול המהירות המותרת ככה שהדוחות שלי על מהירות מופרזת יבוטלו, אבל באמת שאין יותר מדי מילים על זה.

וגם קרה משהו הרבה יותר מעניין היום. מדינת ישראל הודיעה לבג"ץ שכל הגיורים של חיילים (רובן חיילות מחבר העמים) שנעשו בצבא, לא נעשו על פי ההלכה ועל כן אותם חיילים אינם יהודים. יותר מאוחר תמכו מספר רבנים בעמדת המדינה בטענה, הפשוטה למדי – הקרבה למען המדינה אינה גיור. צריך לבוא ולהגיד חד וחלק – על פי ההלכה היהודית נטו, אין שום דבר לא נכון במה שהם אומרים. יש הילכות גיור ואם רוצים לעבוד לפי ההלכה, אז צריך לעבוד לפיהן. מה שהם לא מבינים זה שהם יורים לעצמם כדור ברגל. בעצם לא כדור הם יורים, הם לוקחים פטיש חמש קילו ודופקים לעצמם אותו ברגל קטי בייטס במיזרי-סטייל.

אני אסביר. כמעט כל מילואים יוצא לי לנהל את הדיון הזה עם אחד הבחורים הדתיים אצלי בפלוגה, על למה אני מגדיר את עצמי קודם כל כישראלי ורק אחר כך כיהודי. על היהדות, טענתי, להחליט מה היא – האם היא דת או לאום. אם היא דת, הרי שההגדרה של דת היא אמונה באלוהים מסויים, שכוללת ציות לחוקים שאותו אלוהים, כביכול, ציווה. יש בעולם אלפי אנשים שנולדו והוטבלו כנוצרים, רק שאחר כך הם החליטו שישו הוא לא מושיעם ועכשיו הם לא מגדירים את עצמם כנוצרים. ביהדות זה לא המצב – נולדת יהודי ותישאר יהודי גם אם תגדיר את עצמך כאפיקורס מוחלט. אם היהדות היא אכן דת לכל דבר, הרי שמרבית האוכלוסיה בישראל לא יכולה להגדיר את עצמה כיהודית, גם אם חלק נכבד ממי שקוראים לעצמם חילונים מאמינים באלוהים, הרי שהם לא מקיימים (practice) את המצוות של אותו אלוהים ולרובם המוחלט אין שמץ מושג ביהדות.

לא, הם אמרו. יהדות היא לא דת, יהודים הם אומה, היהדות היא לאום. ובכן, אמרתי, מה ההגדרה של לאום? לטעמי, לאום זאת קבוצת אנשים שחולקים בינהם זהות משותפת ואמונות משותפות. נכון, הם אמרו. יפה, אז הזהות שלי משותפת יותר עם הבחור הדרוזי שנוהג עכשיו בהאמר ומשרת כמוני את המדינה ומשלם מיסים למדינה, מאשר עם בחור שגר במאה שערים ולא משרת בצבא או תורם במיסיו למדינה. ובטח ובטח שאני חולק אמונה משותפת איתו יותר מאשר עם היהודי שגר בברוקלין ומבחינתו ישראל היא בכלל תועבה.

זה בדרך כלל השלב שהגענו לנקודת האל חזור, זאת שאותה אף פעם לא הצלחנו לצלוח. כי מבחינת אותם אנשים דתיים, והאמת צריכה להיאמר – מבחינת חלק גדול מהאנשים הלא-דתיים בארץ, הזהות היהודית חזקה יותר מכל זהות משותפת ישראלית שיצרנו פה. זהות של אנשים שחולקים את אותה מדינה, את אותן תקוות למדינה וגם תורמים למדינה. מבחינתם, גם אם הם לא יודו בזה, יהודים הם בסופו של דבר לא אומה – כי כמו שאמרתי, לא כל היהודים חולקים את אותה אמונה או זהות,. לא, מבחינתם היהדות היא בסופו של דבר – גזע. כי אם נולדת יהודי, הרי שאתה חולק איתנו משהו משותף – אפילו אם אתה לא מאמין בשום דבר שאני מאמין – ואם לא נולדת יהודי הרי שאתה מוקצה מבחינתנו – אפילו אם אתה תורם לאותם דברים שאנחנו מאמינים בהם.

ופה אנחנו מגיעים לבג"ץ של היום. אם יירצו או אם לא יירצו, היהדות בצורה שבה השתמרה ב-2,000 השנה מאז שגלינו מארצנו הולכת להכחד. היא נשארה היום במספר מעוזים קטן, וגם שם היא תפסה צורה שלא ממש מזכירה את היהדות ההיא. הרי אין שום קשר בין לבישת פרווה על הראש – מנהג גויים מפולין – לבין יהדות. בתקופת המשנה הנשים היו יוצאות לפזז בכרמים, בבני ברק הן צריכות להחביא את עצמן מאחורי מלבושים מגוחכים. לא, מה שיש ליהדות להציע היום, כשרובם של היהודים בעולם הם בכלל רפורמים, ואלו שבארץ רובם המכריע הוא חילוני, זאת זהות משותפת. אבל בשביל שתהיה זהות משותפת צריכים שיהיו חוקי בסיס לאותה זהות. לדוגמא – מי ששירת בצבא הוא אחד מאיתנו, אפילו אם הוא לא עבר את כל הליכי הגיור לפי ההלכה – שגם ככה אף אחד לא מאמין בה.

בהחלטה הזאת של המדינה והרבנים, לדבוק בהלכה הכתובה (וצריך גם להדגיש, ישנם אנשים ביהדות היום שמבינים את זה ולא מוכנים ליישר קו) הם בעצם שומטים את הקרקע מתחת לכל הזהות המשותפת שנקראת יהדות. וכשהזהות המשותפת הזאת נעלמת, אנשים מחפשים זהות אחרת – בדיוק כמו שאוהדי ספורט בוחרים לאהוד קבוצה ולהיות חלק מקהל, כי זהות היא חלק חשוב מאישיות של כל אדם – והזהות שאותה הם יימצאו היא זאת שבה הם ייחשבו אזרחים שווי זכויות גם אם לא עברו גיור כהלכתו. אזרחים שיכולים להתחתן אחד עם השני בלי הגבלות, שנותנים ומקבלים שווה בשווה כמו כל אחד אחר במדינה. לא יהודים. ישראלים.

עד כאן הבלבולי שכל שלי – מחר, פוסט גדול של הימורים לעונה הקרובה. אם מדינת ישראל לא תחסום אותי

זוטות לסוף השבוע
הנה זה מגיע - פוסט ההימורים הגדול