אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (פרק 5)

הלאה הרומנטיקה!

 

"…לראשונה מאז הרנסאנס החלו הוגים ואמנים לשאת עיניהם אל ימי הביניים, שאנשי הרנסאנס והנאורות הדביקו להם שמות גנאי נוסח "ימי האפלה" (Dark Ages) או הביטוי "ימי הביניים" (Middle Ages) בעצמו, שלפיו אלף שנה של היסטוריה אירופאית מצטיירים כתקופת מעבר נטולת חשיבות ואופי. אותה התקופה עצמה נעשתה לפתע מושא הערצה. פולחן האבירות והרומאנסה של ימי הביניים בספרות (מן הרומאנסה נגזר שם התנועה – "רומנטיקה") מקורם ברומנטיקה."

מתוך עמוד הויקיפדיה על תנועת הרומנטיקה

game-of-thrones-season-6-episode-5-north-750x522

תסתכלו שניה בתמונה הזאת למעלה, מה אתם רואים? אם גדלתם על ברכי הרומנטיקה, הרי שתראו פה מצביאים המתכננים קרב. תופעה די שכיחה בימי הביניים בכלל ובמשחקי הכס בפרט. הרי זה המשמעות של משחקי הכס, לא? כולם רוצים לשלוט בכס הברזל ונלחמים עליו – מי באמצעות חיילים ומי באמצעות תככים.

אבל תסתכלו שניה עמוק יותר ותראו אנשים. רואים את הצ'יפים האלו שג'ון והאחרים מזיזים מצד לצד? אלו אנשים. מאות ואלפים מהם. עם משפחות וחיים משלהם. וכל מה שהדמויות שלנו עושות זה להזיז אותם ממקום למקום לפי האינטרסים שלהם. אם יש משהו שהפרק הזה רצה להגיד לנו, כולו מזוקק לתוך התמונה הזאת. רומנטיקה? רומנטיקה זה חרא. רומנטיקה זה ערגה לתקופה מסריחה. רומנטיקה זה בעיקר אנשים מסוימים, שכל מה שיש להם זה היכולת להיוולד במקום הנכון, לאיש הנכון, שמשתמשים באנשים אחרים לצרכים שלהם וממש לא מעניין אותם מה יקרה להם.

כמובן, אנחנו נתקלים בזה לאורך כל הסדרה, אבל אף פעם זה לא היה מודגש כל כך. מדכא כל כך.

תסתכלו מה קורה בפרק הזה:

– דאני מקבלת את הוידוי שכל כך חיכינו לו מג'ורה האנדאלי ואז במקום לתת לו ללכת למות בצורה רומנטית אל השקיעה, היא מצווה עליו להבריא ולחזור אליה. הרצונות שלו הרי לא חשובים. יש אנשים שרואים בסצינה הזאת משהו רומנטי ודביק, אני רואה פה בדיוק את ההיפך. לדאני אין בעיה לנצל את האהבה של ג'ורה פעם אחר פעם ואפילו כשהיא יודעת שהוא גוסס.

– אריה מקבלת פקודות ללכת להרוג מישהו. למה? היא לא צריכה לדעת, היא בשירות של מישהו שבסופו של דבר מנצל את העובדה שהיא לבד, ונמלטת, לצרכים שלו.

– הסצינה שבה פתחתי. דיון באיך ניתן להלחם בראמזי. סופרים חיילים כאילו מדובר באיזה קרב ממוחשב. ג'ון אומר לסאנסה שאף אחד לא שש שהילדים והנשים שלו יפשטו מהם את העור אבל בסופו של דבר לאף אחד מהם לא אכפת. מה שיש לנו פה הרי זה סכסוך בין בתי אצולה. ראמזי לקח בשבי את האח של ג'ון וסאנסה אז צריך להלחם בו. ולעזאזל הנפגעים בדבר. וזה בלי לדבר על ליטל פינגר שלקח צבא שלם מהבקעה, תוך תמרון ילד קטן וחולה שכל מה שיש לו זה הדם שלו, על מנת להלחם מלחמה בשביל מישהו לא רלוונטי להם בכלל.

– הקרב על כס המלח באיי הברזל – גם פה שני הצדדים רוצים בדיוק אותו הדבר. עוד מלוכה, עוד תהילה. תראו מה יורון עושה אחרי שהוא רואה שיארה ותיאון ברחו עם הספינות שלו – קדימה, פשוטי העם, להתחיל לעבוד קשה. תחטבו כל עץ אפשרי (ולעזאזל האוכל), תעבדו יומם ולילה בשביל מה? בשביל שאוכל להיות מלך לצד דינאריז. מה יקרה לפשוטי העם? על הזין שלו (אם ליוצרים מותר לדבר על זין כל שניה ואפילו להראות אחד, גם לי מותר).

– אחרון אחרון חביב, הודור. אם לא היתה לנו את הסצינה האחרונה והכה עצובה הזאת, אולי המסר הזה לא היה עובר בשלמותו. אבל אם במקרה של איי הברזל או הצפון מדובר על אנשים שאין לנו קשר רגשי אמיתי אליהם  הרי שפה אנחנו רואים עד כמה מעוותת המחשבה הרומנטית שלנו. אנחנו רואים את הסדרה הזאת על בתי אצילים שנלחמים זה בזה ומקדישים מעט מאוד זמן על מנת לחשוב על האנשים הפשוטים שנפגעים במהלך משחקי הכס. רק שהפעם יש לנו מישהו שאנחנו מכירים שנפגע תוך כדי. מה זה נפגע? מנוצל באנוכיות גמורה. נמצא לו בראן בסכנה ולא רק שהוא מנצל את הגוף של הודור פעם אחר פעם להציל אותו, הפעם הוא ממש מקריב אותו. שלוש פעמים!. בפעם הראשונה הוא הופך אותו מנער חווה פשוט אבל חיוני לסוג של טמבל שלא מסוגל להגיד יותר ממילה אחת. בפעם השניה הוא מנצל אותו בשביל לסחוב אותו ממקום למקום, פשוט כי הוא בן אצולה ובסוף הוא גם מקריב אותו, חד וחלק, על מנת להציל את עצמו.

אנחנו רגילים לחשוב כל הזמן שבראן חשוב לעלילה, אנחנו לומדים להכיר אותו מהפרק הראשון ולאהוב אותו, אבל פה בעצם מרטין שם לנו מראה מול הפנים – כל מה שקורה עם בראן, כל שש העונות שבהן הודור גורר אותו ברחבי הממלכה, זה הכל כתוצאה מזה שבראן חושב שהוא חשוב יותר מאשר הודור בעצמו ומוכן להקריב אותו כמו איזה כלי משחק. כשאנחנו משחקים שחמט, קל לנו יחסית להקריב את הפיונים שלנו מאשר אפילו להחליף מלכות. הפעם מרטין מראה לנו שגם לפיונים שלנו יש פנים.

בדיוק בגלל זה הסצינה הזאת היתה כל כך קורעת לב.

Hodor-1200x600

נישאר עוד שניה בסצינה של הודור. חוץ מהעובדה שהיא עשויה בצורה נהדרת (רק תנו לדי אנד די סצינות זומביז והם יעשו קסמים, מסתבר) אם כי טיפה לא מוסברת (שזה בסדר מבחינתי, אפשר ככה להתפלפל בלולאות חזרה בזמן כמה שרוצים), הרי שהדבר הנפלא ביותר בה בעיניי הוא התכנון. תחשבו על זה, הודור מופיע כבר בעונה הראשונה ועדיין מרטין ידע לתכנן שישה ספרים קדימה את הדרך שבה הוא ימות ואת הסיבה לכך שהמילה היחידה שהוא יודע להגיד היא הודור. לפעמים קל לטבוע בים המלל בספרים של מרטין או סתם לא להבין את מהות העלילות הנמתחות על קילומטרים, אבל כשמסתכלים מרחוק קשה שלא להבחין ביופי של הבניה של העולם שלו. עולם שבו הכל מחובר עם הכל.

ופה אני רוצה להתמקד בנקודה נוספת, שעולה חזק מאוד בפרק הזה – החיבור בין הכל להכל. או יותר נכון, הדרך שבה הכל משפיע על הכל.

בפרק הזה אנחנו מגלים למעשה איך נוצרו ההלכים הלבנים, בגילוי שאולי קצת הולך לאיבוד בסצינה האחרונה והחזקה. אבל ההשלכות פה הן ברורות לגמרי. ילדי העצים פחדו מבני האדם שכרתו להם את העצים, אז הם יצרו את ההלכים שייגנו עליהם, במה שבדיעבד התברר כמהלך איום ונורא, כי הנה עכשיו ההלכים הלבנים חוזרים והם מאיימים לכלות את הכל – גם את בני האדם וגם את ילדי העצים. כמו תמיד אצל מרטין, יש פה אקו של העולם האמיתי. הדוגמאות לא חסרות. האמריקאים טיפחו את הטאליבן שיילחם ברוסים באפגניסטן ובסוף הוא פנה נגדם. ישראל טיפחה את חיזבאללה שיהיה כח נגד לאמל ואת חמאס שיהיה כח נגד לפתח, וראינו איך זה נגמר. ויש עוד מספיק דוגמאות, לצערנו.

ובדיוק כמו הטעות של בראן, שנכנס לתוך העץ לבד והביא את מלך הלילה לחצר האחורית שלו – מה שגרר בסופו של דבר את חייו האומללים ואת מותו האכזרי של הודור, גם כאן – אף אחד לא דמיין את ההשלכות, אבל אנשים אחרים משלמים את המחיר על החלטות שגויות.

בראי הזה, קשה שלא להסתכל בביקורתיות על ההחלטה של טיריון להביא את דת האש עמוק לתוך מירין. טיריון כמובן לא טיפש, הוא יודע, למשל, מה קורה במעלה מלך כשהשלטון והדת נכנסים אחד בשני ראש בראש. הרבה יותר בריא לשלטון שאנשי הדת (עם אניה בוקשטיין שלנו, בהופעה בהחלט מרשימה) יחברו אליו.

אבל ההשלכות, אוי ההשלכות. טיריון לא מבין שדת היא קיצונית ומרגע שהיא קונה שליטה בלב של אנשים, קשה מאוד לשכנע אותם בדרך הפוכה? תקשיב קצת לוואריז, טיריון, הוא יודע בדיוק את זה. הוא יודע שכהניי דת משוכנעים יתר על המידה זה הדבר הכי מסוכן ביקום. כן, בהחלט, אנחנו עוד ניגרר להשלכות של ההחלטה האומללה הזו.

game-of-thrones-season-6-episode-5-promo-tyrion-750x522

בטח גם אתם חשבתם ש:

– אם מדברים על השלכות, מעניין לראות את בחינת ההשלכות של אריה. בשלב הזה ברור לגמרי שהיא עדיין לא הצליחה להשיל מעצמה את אריה סטארק. היא עדיין זועמת מההצגה שמציגה באור מלגלג את אביה. אריה סטארק מבינה שהיא הולכת להרג שהוא למעשה אסור. להרוג אישה טובה כי ככה אמרו לה. האם אריה תהיה מוכנה לחיות עם ההשלכות של הפיכתה לרוצחת שכירה או שתצליח לדבוק בזהות המקורית שלה?

– אם היתה לי את היכולת, הייתי שם פה וידאו שמנגן ברצף את ת'ורמונד עושה עיניים לליידי בריאן. אדיר.

– אם העורב בעל שלוש העיניים אמר לבראן שהוא חייב להסתלק כי מלך הלילה בדרך, למה בעצם הם היו צריכים להכנס שוב לתוך "המטריקס" במקום לברוח?

– שסאנסה אומרת לבייליש to fuck off היתה פשוט כיף טהור, כמעט יותר מדי כיף בשביל הסדרה הזאת.

– אבל בסוף, כנראה שבייליש מצליח לתמרן אותה שוב, כשהיא בעצם משקרת לג'ון על הידיעה שלה לגבי מה שקורה בנהרן. לא יודע אם הייתי בונה על המשך שיתוף פעולה פורה בין שני האחים למחצה.

– אני בדרך כלל חי בשלום עם חוסר הלינאריות של ציר הזמן בסדרה, הרי אין סיבה לחשוב שכל דבר קורה במקביל. אבל כשכן יש אירועים כאלו, קפיצה כמו של בייליש לווינטרפל תוך כלום זמן יכולה לעצבן אפילו אותי.

– שלא יודע מה אתכם, אבל מה שקורה על איי הברזל מזכיר לי מאוד את סיפור איי הפסחא – קהילה שנכחדה אחרי שכרתה כל מקור חיים שהיה לה. האם זה גם הסוף של יורון ושות? ובכלל, איזה עצים גדלים על האיים הצחיחים הללו?

– יא אללה, הודור.

unnamed-12

פוגרום ביציע
לג בעומר (ד) - סוף מעשׂה במחשבה תחילה?

105 Comments

תורג'י 24 במאי 2016

– אם העורב בעל שלוש העיניים אמר לבראן שהוא חייב להסתלק כי מלך הלילה בדרך, למה בעצם הם היו צריכים להכנס שוב לתוך "המטריקס" במקום לברוח?

השאלה הראשונה שעלתה לי.
בכלל, היו יותר מדי חורים בפרק הזה.

עופר כהן 24 במאי 2016

לדעתי זה כי בראן התמכר ליכולת הזו, זה נאמר כבר קודם.

סתם סטודנט 24 במאי 2016

בראן שואל אותו אם הוא מוכן להחליף אותו, העורב עונה לו שלא ומיד הם קופצים ל"מטריקס", מה שהם ראו שם קשור כנראה בהשכלה של בראן ובהכנתו לתפקיד.

אורי 24 במאי 2016

כדי לשתול בהודור את הפקודה שתציל את בראן

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

ומכיוון שלא כתבתי על זה בצורה ברורה וקראתי די הרבה הסברים על מה שקרה עם הודור (אפילו אשתי הבינה את זה בצורה הפוכה ממני), הנה מה שאני חושב שקרה:
בראן השתלט על הודור מהעבר (הילד) ודרכו על הודור מהעתיד כדי שיבריח אותו ויחזיק את הדלת. אבל הודור מהעבר הוא עדיין אדם בריא לכל דבר וזה גורם לו להשתגע ובעצם הנפש של ההודור מהעתיד משתלטת עליו לתמיד, בעצם אקואינג דרכו כל הזמן. או משהו כזה

ארז (דא יונג) 24 במאי 2016

זה בגלל שבראן השתלט עליו תוך כדי שהוא עדיין בתוך הטריפ שלו עם העורב – כך שהוא השתלט במקביל על וויליס ועל הודור, וכך וויליס יכל לראות את העתיד וזה דפק לו את המוח.

פאקו 24 במאי 2016

היה פעם סרט, לדעתי "המצור על היבשת קרול", בו המלך הרשע נתן ליצורים מסויימים את היכולת לראות את העתיד בתמורה לכך שיוותרו על עין אחת. אלא שבמקום לראות את העתיד, הם רק ראו את היום בו הם עומדים למות. זה הדבר הראשון שחשבתי עליו אחרי הקטע עם הודור.
ופרק אדיר בעיניי. גם הפוסטים שלך כרגיל.

Rodrik Harlaw 25 במאי 2016

לא בדיוק. זה לא שהנפש של הודור מההווה משתלטת על הנפש של הודור מהעבר בגלל שהנפש החולה משפיעה על הנפש הבריאה; מה שמשפיע זה שהקישור הוא לנקודת זמן ספציפית – נקודת הזמן של הבריחה מההלכים הלבנים, הודור הילד חווה את הרגעים הטראומתיים והלא מובנים (כולל המוות שלו עצמו?) וזה מה שמשנה אותו ולא סתם הקישור בין הודור הילד הבריא להודור המבוגר החולה.
אם בראן היה משתלט על הודור המבוגר החולה דרך הודור הילד הבריא לפני 3 פרקים (כשקיבלנו את המפגש הראשון עם הודור הילד) זה לא היה משפיע על הודור הילד – ויליס – בצורה דומה, כי נקודת הזמן בהווה הייתה שלווה עבור הודור המבוגר.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

הפרק הכי טוב בעונה עד כה.

תורג'י 24 במאי 2016

אתה לא הראשון שאומר את זה.
אני חושב הפוך לגמרי.

אביב יריב 24 במאי 2016

אני חשבתי שבראן והזקן נכנסו לטראנס כי הם "מחליפי עורות" וזו היתה הדרך של הזקן להעביר לבראן את הידע שלו, שלא הספיק עדיין להעביר לו.
לגבי עניין השחמט, אני חושב שהפרק הזה מדגיש עד כמה בסדרה הזו הכל הוא עניין של סיבה ותוצאה, כאשר מה שמרטין עושה עם ההשלכות של הפעולות – זה כבר סיפור אחר לחלוטין (או אם תרצו סטיה אחרת לחלוטין) .

בעז 25 במאי 2016

יש לנו זוכה!
In the "Inside the Episode" featurette, Benioff more clearly explains that the reason Bran didn't immediately flee the cave was because the three-eyed raven was desperately "uploading" visions to his mind as quickly as he could – faster than his mind could process in this short time span. These vision/memories are now loaded into Bran's mind, so that even without the three-eyed raven he will continue to experience more important visions of the past in subsequent episodes.

אזי 24 במאי 2016

כבוד ענק על הסיכום המעולה שלך.
אתה איכשהו מצליח לראות את התמונה הגדולה ולא להיגרר לאיך שדברים מוצגים אלא מה הם מציגים.

אני פחות טוב ממך, אני אתחיל מהסוף.
אני שונא מסעות בזמן!
שונא!
לא נותר לי אלא לקוות שזה יקח חלקים מעטים עד בלתי קיימים בהמשך הסדרה.
מה שציינת על הודור שמוצג בעונה הראשונה ומוסבר רק בעונה השישית זה אכן מדהים. אני מבין שזה לא חלק מהספרים?
יודעים שמרטין הוא זה שהמציא את קו העלילה הזה?

משחקי הכס עברה מנסיעה ב2 קמ"ש לנסיעה במהירות האור (בדיחה רעה על מסע בזמן)
זה לא רק בייליש שצץ איפה שבא לו
גם כל מה שקרא באיי הברזל
מילא הכתרת הבזק שכולם לקחו די בסבבה את זה שמישהו רצח את המלך שלהם
אבל זה שבזמן ההכתרה צי של ספינות מצליח להפליג מהאי ואף אחד לא שם לב, ואז כשכן שמים לב כולם מקבלים את זה די בהבנה ועוברים ל plan B זה נראה די מוזר

כל מה שקורה עם טיריון וואריז זה תמיד מבחינתי השיא של כל פרק. הדיאלוגים במירין מבוצעים בצורה מושלמת.
ואריז מטיח בכוהנת האש את הנאום שניתן לשמוע מכל אתאיסט מנוסח בצורה כמו שרק הוא יודע, והיא בשניה מצליחה לגעת בנקודה שכואבת לו ולהבין שהעולם לא כזה פשוט.

כל מה שקרה עם דינאריז וג'ורה היה די מביך ומיותר.

אני מרגיש שלסיפור היצירה של המהלכים הלבנים מגיע יותר מסצנה של 10 שניות באמצע פרק גדוש באירועים אחרים.

נחזור לסיפור של בראן..
בפרק הקודם (או אחד לפניו) העורב אומר לבראן שהוא לא יהפוך להיות תקוע בעץ כמוהו
עכשיו הוא אומר לו שהגיע הזמן שלו להחליף אותו
ואז, בתוך כל המהומה הם חוזרים לחיזיון בווינטרפל, וכשהעורב אומר לבראן שישמע לקריאות ויחזור לעזור להם, הוא לא מחזיר אותו בעצמו, ובראן לא חוזר בעצמו, ואז הוא נכנס גם בהודור בהווה וגם בהודור בעבר.
כמו שכתבת, הסיפור הגדול מסביב למה שקורה שם הוא מדהים.
הביצוע לוקה מאוד בחסר.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

זה בהחלט משהו של מרטין, הוא אמר את זה במפורש, רק שהקטע של הפרק הזה עוד לא היה בספרים. כך שבהחלט יש פה ספוילר לספרים.

ארז (דא יונג) 24 במאי 2016

בדיוק המחשבה שהייתה לי על איי הברזל/פסחא. אם כי הם לא צחיחים מבחינת גשם, אולי מבחינת אדמה ניתנת לעיבוד (אם כי הם בעיקר חיים מהים).

זווית מעניינת להסתכל על האירועים. יותר מזה – ראינו מה קורה כשבני אצולה מנסים לדאוג לפשוטי העם ולרווחתם בכיבושי דיינריס במזרח.

ושכחת לכתוב איזה פרק מעולה זה היה כמעט בכל חלקיו (ושיורון הוא קאספר מבורגן!)

הימורים (אולי קצת מספיילרים – אני מזהיר):

בראן ומירה לא יוכלו להמשיך לבד, האם ידיים קרות/בנג'ן סטארק (שהופיע במסעות הזמן של בראן כבר פעמיים העונה) יופיעו ויחלצו לעזרה?

האם בריאן שנשלחת לבד לריברלנדס עתידה לפגוש את ליידי סטונהארט ו/או את סנדור קלגיין (והאם סטאניס יופיע שוב)?

ועוד משהו (מצטער אם יש אנשים שזה מפריע להם, מדובר באסתטיקה): החזה הלא הכרחי של הפרק הזה נמצא באותה ליגה עם פרק 2 של העונה הראשונה של בלש אמיתי

(נראה לי שרצית לכתוב קאסל בלאק ולא ווינטרפל בקשר ליכולות הטלפורטציה של בייליש. בלי קשר, מסכים בעניין ההצמדות לקטנות בענייני זמנים, שמופיעה הרבה אצל פישלר, לא ממש ברורה לי. אף אחד לא אומר שהכל קורה במקביל בטווח של ימים או אפילו שבועות. ייתכן שאריה עברה את כל תקופת העיוורון במשך חודשים וזה לא סותר את זה שמבחינת מה שראינו במעלה מלך, או קאסל בלאק למשל, עברו רק מספר ימים).

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

יש להם משהו עם שחקנים מהסדרה הזאת, הא? שנה שעברה זאת היתה הפראית ההיא הנהדרת

פאקו 24 במאי 2016

לפחות לגבי סטאניס – אחרי הקרב בווינטרפל, רמזי אמר לאחד מעוזריו שייתן פרס למי שהנחית על סטאניס את מכת המוות, כך שלא נראה לי שיחזור.
בנג'ן זה באמת דמות שמתבקש שתחזור.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

כן, התאוריה עם בנג'ן הולכת מאוד חזקה. ידיים קרות בכלל לא הופיע בסדרה אז לא נראה לי סביר. אני ממש מקווה שלא יביאו את ליידי סטונהארט. הכלב נשמע דווקא מעניין

ארז (דא יונג) 24 במאי 2016

בדיוק, הוא לא הופיע באותו זמן שהופיע בספר, אבל עכשיו עם התפנות הדמויות נראה די תזמון די מתאים. ד"א בספר למרות שמתבקש שיתגלה שמדובר באותו אדם כמו בנג'ן סטארק זה לא קורה , אולי בסדרה כן.

אבל אם בנג'ן סטארק חוזר באמת יהיה מעניין לדעת מה לעזאזל הוא עשה בזמן הזה (הוא לא היה בסביבה כשהפראים הסתערו על החומה וגם לא היה באיזור של ההלכים הלבנים בהארדהום אז מה הוא עשה – נפש בסקאגוס?)

יעל 24 במאי 2016

גם אני חשבתי מיד על אי הפסחא (אגב, "אי" אחד, לא "איי", זו טעות מאוד נפוצה בארץ משום מה). אגב, שם העצים נכרתו בעיקר בשביל תעשיית הפסלים ולא עבור כלי שייט – מה שתרם להרס התרבות, כי הדגה באזור לא נמצאת בקרבה לחוף ולא נשארו עצים כדי לבנות סירות להגיע אליהם. התרבות, אגב, התחילה להתאושש שם בסוף, אבל אז הגיעו זרים לאי, עם מחלות, מכרסמים שפגעו בצמחיה הנותרת וסוחרי עבדים.
(מה שכן, המנגו שגדל באי טעים לאללה).

אלו היו 60 שניות לא קשורות בכלום לעלילה. כמעט כמו העירום בפרק.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

אבל כמו העירום – כזה שאי אפשר להתעלם ממנו! הקדשתי עכשיו איזה חצי לקריאה בערך הויקיפדיה בעברית (שבמפתיע, מקיף להפליא) על אי הפסחא..

אוֹרי אמיתי 24 במאי 2016

כי בשאר הפרקים העירום כן קשור לעלילה?
לפחות העונה העסק מתחיל להתאזן מגדרית.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

אנשים כותבים את זה כאילו עירום הוא רע..

אוֹרי אמיתי 24 במאי 2016

כשהוא מאוזן מגדרית, אפשר לפתוח את הדיון.
כשרק נשים עירומות – רע מאד.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

זאת שאלה מעניינת לטעמי. האם יש דרישה נשית לראות איברי מין גבריים? נניח הזין שדחפו לנו לפריים אתמול, האם היה לו את אותו אפקט שהיו לציצים על גברים? אני לא בטוח (שאלה פתוחה לבנות המין הנשי פה). אולי איזון מגדרי יהיה להציג ציצים ועוגות קצפת? אולי ציצים ופרצופים גבריים יפים (אני חושב שיש מלא מחקרים שמדברים על זה שעיניים הן האיבר הכי חשוב לנשים אצל גברים) הם איזון מגדרי?

D! פה ועכשיו 27 במאי 2016

ברור לך שהדיון רחב הרבה מזה. גברים מחונכים לראות ציצים כאובייקט מיני וזה הולך וגדל. תעשיית הפורנו הולכת ומקצינה. שים לב למה שנחשב לפורנו לפני שני עשורים ומה שהיום, מעבר חד לאקטים חדים ואלימים יותר ויותר. אפילו בישראל השמרנית סתם ציצי זה בקושי אובייקט מיני.
אז זה לא הוגן להשוות. תן להם להכניס זין כל ארבע חמש דקות ונדבר שוב בעוד חמש עונות.

D! פה ועכשיו 27 במאי 2016

ואפשר תמיד לחזור לפה

http://yael.haoneg.com/general/596

אודי 24 במאי 2016

לדעתי ה-treatment של מה שקורה על איי הברזל מאוד דומה לחירבוש של dorne (איזה פלא… בלי dorne לכמה פרקים ויש שיפור משמעותי באיכות, לדעתי): אין להם מספיק זמן לתת עומק לסיפור ולהסביר מה קורה, אבל כן יש שם איזושהי חשיבות להמשך (אחרת לא היו מכלילים את זה). מה שיוצא זה סצנות קצרות, מכוסתחות קצת ולא ממש ברורות שלדעתי פוגמות באיכות של הסדרה. יכול להיות שאין להם ברירה, אבל תמיד נראה שהם משקיעים המון מחשבה ותשומת לב אצל דמויות/אזורים מסוימים, ובאחרים קצת מזלזלים.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

דווקא עם החלק הזה אין לי בעיה. דורן היה נורא כי הדיאלוגים שם היו נוראים וכל ההתנהלות חסרת הגיון. במקרה הזה, ההתנהלות סבירה ואין יותר מדי טקסטים מביכים (טוב, יש להם נטיה להתעסק בזין של כל מיני אנשים) ולעומת הספרים זה טוב בעיניי בהרבה. הקטע של איי הברזל בספרים הרג אותי – כל כך הרבה זמן זה לקח ולא ממש ברור לך לאן זה הולך

עורב סגול (בעל שלוש עיניים) 24 במאי 2016

התמה שהאנשים הפשוטים סובלים בזמן שהאצילים משחקים את משחקי הכס, היא מאד בולטת בספרים, במיוחד בריקוד החרבות. הסצינה של הצגת התיאטרון שאריה רואה היתה לא פחות ממופתית. אי אפשר לא להיזכר בהמלט.

פאקו 24 במאי 2016

תנחומיי על מותך.

עורב סגול (בעל שלוש עיניים) 24 במאי 2016

שלא תדע עוד צער

gidiup 24 במאי 2016

עוד סגירת מעגל שהיתה בעיני זה הסקרנות של בראן שהוא לא יכול לשלוט עליה – זו חזרה לעונה הראשונה ולטיפוס שלו על הקיר בווינטרפל שנגמר בפציעה. בגלל הסקרנות הודור היה צריך לסחוב אותו מלכתחילה, והפעם הוא מת בגלל זה. מעניין אם יהיה לזה חשיבות בתפקיד שלו בהמשך העלילה.

ארז (דא יונג) 24 במאי 2016

חשבתי קצת על מה שכתבת לגבי שלטון האליטות וחוסר ההתייחסות לאנשים עצמם.

דווקא מרטין עצמו מתייחס לכך די באריכות – גם בספר השלישי במסעותיה של אריה בווסטרוז שם מתואר ההרס הגדול ותוצאות המלחמה הנוראיות ואפילו יותר מזה בספר הרביעי בתיאור סיבוביהם של בריאן ופודריק בריברלנדס (בין החלקים שאני הכי אהבתי בספרים יש שיחה בינם לבין נזיר כלשהו שמסביר להם כיצד קורה שנפש האדם נשברת במלחמה – קטע חזק מאד).

מצד שני בהתחשב במגבלות המדיום הטלוויזיוני די קשה לצפות שהרעיונות האלה יופיעו גם בסדרה.

Zak 24 במאי 2016

נראה לי שמרטין והיוצרים של הסדרה ניסו להציב מראה כזו לא מעט פעמים במהלך הסדרה. קטע זכור במיוחד בעונה שעברה היה כשסאנסה מאשימה את ת'יאון שהוא רצח את המשפחה שלה ונרגעת אחרי שהיא מגלה שהוא בסה"כ רצח רק שני ילדים מהחווה הצמודה. המקרה של הודור היה קיצוני וקשה כל כך כי למעשה הוא לא רק מת עבור בראן אלא גם חי את כל חייו עבורו.

מה שאותי הפתיע בפרק הוא כמה דמוקרטי היה הליך בחירת המנהיג באיי הברזל, כשכל אחד יכול לבוא ולהציג מועמדות. וזאת אולי גם הדרך של מרטין להראות שעם כל הביקורת על בתי האצולה והשלטון הפיאודלי, עדיין בעולם כמו של משחקי הכס הדמוקרטיה לא תתאים: מה שמקבלים הוא מצד אחד, הפעם הראשונה בהיסטוריה שאשה מועמדת להיות המנהיגה. מהצד השני איזה בריון מגודל ותוקפני שהדרך שלו לנצח היא להעליב את המתמודדים מולו בעימות מתוקשר מול קהל הבוחרים. מזל שזאת רק סדרה בטלוויזיה ושבעולם האמיתי הדמוקרטיה לא נראית ככה.

עופר כהן 24 במאי 2016

תגובה מעולה, הציניות בסוף נהדרת!

אמיתי 24 במאי 2016

אחלה סיכום. הארת נקודות מעניינות.
אתה מתבזבז על הסידרה הזאת קצת לדעתי…
שכחת להביא פרחים ליום נישואים או משהו?

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

איבדתי אותך..

אמיתי 24 במאי 2016

יש לך משהו נגד רומנטיקה..חטפת בראש על זה..לא יודע.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

לקחתי את אשתי לברלין ליום נישואין, איך זה בתור רומנטיקה?

אמיתי 24 במאי 2016

הכי גרועים אלה הרומנטיקנים בארון (-:

Eyal 24 במאי 2016

אחלה של פוסט כרגיל, כיף גדול.

בני תבורי 24 במאי 2016

ואף מילה על השכנה שלי?

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

??

יניב פרנקו 24 במאי 2016

אניה שכנה שלך בני ?

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

עזוב, פרנקו, האיש היה מוכן להחליף את השכנות עם בוקשטיין בשכנות שלי עם ניר לוין. איש מוזר

אוֹרי אמיתי 24 במאי 2016

אבחנות יפות.
אני לא שותף לדעה הצקצקנית שמדובר בעונה חלשה, בהדרדרות של הסדרה, ועוד כהנה וכהנה תלונות ומענות.
נכון, יש חורים בעלילה שאפשר היה לתפור חכם יותר, אבל לפעמים גם אין מנוס. אחרי הכל, כל קו סיפור מקבל, לאורך עונה, שווה ערך של פרק אחד (לפעמים פחות). צריך להתפשר הרבה.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

כן, דיברתי על זה כבר בטורים הקודמים, שאולי אחת הסיבות העיקריות לפתיחה של היומן הזה (שמתחזקת אחרי כל פרק) היא הצקצקנות המוגזמת. כל הזמן ביקורת ולמה זה לא כמו בספר או למה עשו ככה ולא אחרת. מילא זה היה אצל הצופים בלבד, אבל כמעט כל טור שנכתב בנושא, לפחות בעברית, הפך לכזה וזה עצבן אותי. לכן אני משתדל לכתוב עם מינימום שיפוטיות. גם כשיש פרק טוב כמו שהיה אתמול, אני לא מברך אותו יותר מדי, פשוט מדבר עליו.
ובאופן כללי, אני לא חושב שהעונה הזאת נופלת משתי קודמותיה (שלוש הראשונות הן בסקאלה בפני עצמה)

אזי 25 במאי 2016

אני חושב שעיקר החוזק של היומן הזה הוא חוסר השימוש בהומור ציני, מודע לעצמו ובעיקר לא מצחיק
נראה שזו דרישת סף לכתיבת סיכום לפרק של משחקי הכס

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

זה היה נחמד וחינני בהתחלה כשפישלר עשה את זה (לדעתי הוא הראשון), זה נהיה מעיק וקופיקאט כשכולם עושים את זה ורק מחפשים פאנץ' ליין לכל שורה.

גיסנו 27 במאי 2016

זה בדיוק כמו בתקשורת הספורט, כשמישהו מצליח יותר מדי זמן נהיה אופנתי להכנס בו כל הזמן.
משחקי הכס לא הסדרה היחידה. הכותרות של טורי ביקורת על ריאליטי למיניהם – שכמו הביקורות על משחקי הכס, זה תמיד בכותרות הראשיות של כל אתרי החדשות, אז למרות שאני לא צופה ולא קורא זה תמיד שם – כולן היו רק תלונות על כמה העונה הנוכחית גרועה.

קרקו 24 במאי 2016

סיפור הודור מזכיר לי את A Prayer for Owen Meany של ג'והן ארווינג. הפצפון שמתאמן כל החיים על הטבעה בכדורסל בעזרת החבר שלו, ומסתבר שהכל הוביל אותו להיות מוכן לרגע מאד מסוים.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

זה מזכיר לי סיפור של בורחס, אני צריך לבדוק בדיוק למה..

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

הנה, זה הסיפור שזה הזכיר לי (על הסופר שנידון למוות), לא כזה קשור, אבל כל נושא של זמן ישר מתחבר לבורחס אצלי:
http://www.tau.ac.il/~corry/publications/books/borgesbook/SEISX.pdf

אייל סגל 25 במאי 2016

אני חושב שהקשר בין שני הסיפורים – או הרעיונות – האלה הוא בעצם די ברור. בשניהם מדובר על רגע או מאורע שבאופן מסויים מתרחב באופן דיספרופורציונלי לקנה מידה של חיים שלמים. במקרה אחד זה משהו שכל החיים נבנים לקראתו והוא כאילו "בולע" או מחסל אותם לגמרי. בסיפור של בורחס זה משהו שבמציאות האוביקטיבית הוא שבריר שנייה בלבד – האחרון בחייו של אותו סופר לפני שהנאצים מוציאים אותו להורג – אבל שבתודעה שלו נמשך כמו חיים שלמים ובמהלכו הוא עושה את הדבר החשוב ביותר בחיים האלה (השלמת אותו מחזה שהוא עובד עליו).

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

ברור, לא סתם הוא הזכיר לי את זה. פשוט החיבור למה שקרה בסדרה הוא לא ממש ישיר. אבל בורחס מתקשר לכל דבר בחיים, לא ככה?

עדי אבני 24 במאי 2016

יותר מהעניין של הרומנטיקה, נראה לי שהפרק הזה עסק בעבר במובן של גורל, או איך שאמרה השכנה של בני תבורי לטיריון ולואריז: איך מה שעברת הוא הסיבה למי שאתה היום. זה נכון לגבי וראריז, זה נכון לגבי סאנסה ויכולתה להפוך סופסוף לבאד אס, בין היתר בעקבות מה שרמזי עשה לה, זה נכון לג'ון סנואו שחופשי בגלל שהרגו אותו, וזה נכון לגבי בראן שמאז ומעולם היה אמור להינצל על ידי הודור.
וכן, כמו תמיד בסדרה, כשחוטבים עצים עפים שבבים, בין אם אלה העצים באי הברזל או העצטרנט שהסידרה השאילה מאוואטאר

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

לדעתי זה בדיוק ההיפך מגורל. גורל הוא משהו רנדומלי. הפרק הזה דיבר על ההשלכות שהן תוצא ישיר של פעולות שלך. במקרה של ואריז ברור שזה לא המצב אבל דווקא אצל מרבית קווי העלילה האחרים ההשלכות של פעולות של אנשים הן ברורות

Eyal 24 במאי 2016

דווקא באופן כללי מרטין נראה לי מחזק את הטענה של הגורל. לא בהכרח בפרק אלא בכל העולם הזה של של משחקי הכס. באביר הלא משוח רואים את זה מאוד יפה כאשר דמות שלא חושבת מניעה את העלילה וגם במשחקי הכס שם עריפת ראש אחת (שכולם כועסים עליה אח"כ) דוחפת את כל העולם לכיאוס

אביאל 24 במאי 2016

אריאל – למרות הביקורת המוצדקת שלך, זה בסך הכל ספר או סדרה פנטזיה, מטבעה היא מתכתבת עם תקופה רומנטית ומטבעה (כמו הרומנטיקה עצמה) היא נזכרת רק במעשי גבורה של מצביאים ושאר סיפורים מרגשים. אז למרות שמרטין מנסה להראות כמה הבדלי מעמדות כאלה הם דבר שגוי, בכל זאת הסדרה הזאת מכשירה את התפיסה הזאת בגלל המתח, העלילה ושאר הדברים שהופכים אותה לדבר מוצלח. בכל מקרה, לדעתי לפחות אין באמת צורך להיכנס לאיזה ניתוח רחב עם השלכות, לפעמים סיפור הוא רק סיפור.

בקשר לפרק, למעט מה שקורה מעבר לחומה לא הרגשתי כמעט תזוזה בפרק הזה וחבל.

ונראה לי שבספר הם נקראים ילדי היער ולא ילדי העצים ובכלל זאת אחת ההפתעות הגדולות שילדי היער יצרו את הוויט וואקר.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

זה ספר פנטזיה, זה נכון, אבל זה לא אומר שאין פה גם מסרים חברתיים וכו. שר הטבעות הוא לא ספר פנטזיה? ועדיין המסרים האקולוגיים שעולים ממנו ברורים לחלוטין. סתם בתור דוגמא. היינלין ואסימוב כתבו מדע בדיוני ועדיין אצל שניהם היה מלא מסרים חברתיים (לכיוונים מנוגדים לחלוטין לעתים).
כמו שציינו פה כמה מגיבים, בספרים המסרים האלו הרבה יותר חדים מאשר בסדרה, כך שהם קיימים בבירור. למעשה, העליה של הדרורים הרבה יותר הגיונית בספרים כי שם ברור איך ההרס שהשאירה המלחמה דחף אנשים לזרועות הדת.

Eyal 24 במאי 2016

נראה לי שבאופן כללי הפנטזיה והמדע הבדיוני נוצרו כדי להעביר ביקורת מרומזת על דברים ביום יום. מלחמת הכוכבים נגיד מלא במסרים אנטי פשיסטיים ואנטי קומוניסטיים.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

טוב, מלחמת הכוכבים פשטני בטירוף, בתור סרט מדב הוא בעיקר פורץ דרך מבחינת אפקטים ורוחב יריעה, מבחינת עלילה ומסרים הוא לטעמי די רדוד.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

נתקלתי בפייסבוק -מבריק

סטטוסים של שגיא כהן:
באיחור לא אופנתי ראיתי השבוע את ההופעות של יוסף סוויד ואניה בוקשטיין במשחקי הכס. אלה לא היו הופעות מושלמות – היו שם טעויות טכניות שלא צריכות לקרות ברמות האלו – אבל עצם ההופעה על הבמה המכובדת הזאת היא כמובן סוג של הישג. והשאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא למה אנחנו לא רואים יותר ישראלים במשחקי הכס, בפארגו, בשובר שורות, אתם יודעים מה – בבטר קול סול. והתשובה – כמעט אמרתי כרגיל – טמונה במנטליות של השחקן הישראלי. כל עוד צעירים ישראלים מוכשרים יעדיפו ללכת לתלמה ילין במקום לעזוב את הבית ולשחק שנתיים-שלוש בנוער של שובר שורות למשל, יהיה לנו מאוד קשה לסגור את הפערים מאירופה.
אז נכון, כנראה שלא הולך לצמוח כאן החאל הבא. אם גדל פה פעם בכמה שנים מישהו בגובה שני מטר וברוחב של מקרר ארבע דלתות, הוא בדרך כלל הולך לכדורסל. אבל אין סיבה בעולם שלא יצא מפה דרור עליון. דתיים קנאים לא חסר פה ברוך השם.

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

לול, מעולה!

wazza 24 במאי 2016

וואו, כולכם ממש רציניים לגבי הסדרה הזאת!
אני לא עוקב ממש באדיקות אז יש לי שאלת תם,
למה סנסה כועסת על בייליש?
אל תצחקו עלי בבקשה

נועם 24 במאי 2016

מכר אותה לראמזי

אמיתי 24 במאי 2016

זאת אחת הבעיות שלי ( כמי שלא קרא את הספרים) – לעקוב על איזה מיליון עלילות שכמעט לא זזות. ותאכלס יש להם שם בווסטרוס שמות לא קליטים במיוחד

אריאל גרייזס 24 במאי 2016

אז תנסה לקרוא את הספרים, אתה בכלל תמות..

אמיתי 24 במאי 2016

עוד פעם אתם הסקאוזרים מטרילים אותנו?? מתחייב שבמקרה שתרדו ליגה אני אתעלל בעצמי ככה.

אסף שלום 24 במאי 2016

בקזבלנקה אולי אחד הסרטים הטובים שנעשו אי פעם כל העלילה מסתובבת סביב איזו תעודה מופרכת שמקנה מעבר חופשי באירופה.
זה כל כך לא הגיוני ומטומטם אבל לא פוגע בעלילה הסוחפת. להפך

לכן לא תמיד חייבים לחפש את העלילה ההגיונית .
הם ברחו עם הסירות בלי שאף אחד שם לב? לא הגיוני מי יודע מה.
פוכע בעלילה? לא!

עופר כהן 24 במאי 2016

לגבי מה שאמרת על מלחמה:
הסיבה שת'ורמונד למשל ילחם זה כי ה-3000 לוחמים שלו רוצים לעבד אדמה, והאדמות של הצפון "הדרומי" של ווינטרפל עדיפות מהאדמות בסביבת החומה, וגם רחבות יותר.
הסיבה שאמבר, קארסטרק ושאר הבתים יצטרפו זה כי הם מאמינים שהשליטה על האדמות שלהם תחת ראמזי היא אינה יציבה ומכן האנשים שלהם יפגעו. להצטרף לסטארקים, שהינם השליטים הנתפסים ע"י האיש הפשוט כחוקיים, יסגל יציבות למחוז קרוע ומסוכסך.
מה שקרה באיי הברזל? נו באמת, יארה אמרה בפרקים הקודמים שכבר לא אכפת לו. זו ביקורת שמראה שבאלון היה מנותק.
וחסרות דוגמאות שילודי הברזל שונאים עד מוות את המנהיגים המנותקים שלהם?
1) שתיאון רצה להגן על ווינטרפל עם מעט אנשים ואז חבטו לו בראש וערקו.
2) המצור של ראמזי על חפיר קאילין. ששברו למנציג איי הברזל את הגולגולת עם גרזן כי הוא רצה לא להכנע.

לגבי באיליש: הגיוני לחלוטין, לא כל האירועים קורים בקו זמן זהה, יכול להיות שעברו כמה שבועות עד ישיבת המלחמה שהראת למעלה.
אריה- הבנת את זה לא נכון לפי דעתי, הנקודה היא שהאל מרובה פנים רוצה להראות לאריה ששיקול דעתה מגביל אותה.
בראן? נו בטח, חינכת אותו שהוא אציל מגיל 0 ושהודור הוא חתיכת בוק מקרר ענק שנועד לשרת אותו.

מירין- כרגיל מדהים

ולשאלתך- כשאני מסתכל על התמונה אני רואה שסידרו אותם לפי גובה. חמוד משהו

רובי פאולר 24 במאי 2016

אריאל יופי של סיכום כרגיל.
עוד נקודה אחת (מתנת אשתי היקרה) – כשאריה רואה את ההצגה היא תכל׳ס מתעדכנת לראשונה על כל מיני דברים שקרו במעלה מלך מאז שהיא נמלטה כמו החתונה של סאנסה עם טיריון…

תומר ש 25 במאי 2016

ההצגה היא קטע אדיר, פארודיה על משחקי הכס בתוך משחקי הכס.

בארנצ' 26 במאי 2016

1סרוונטס כבר עשה את זה קודם בדון קיחוטה

סימנטוב 24 במאי 2016

ללורד בייליש היה צריך להגיד fuck off עוד כשהיה ראש העיר קארקטי :)

ניק 25 במאי 2016

חח גדול!!
לא סבלתי אותו שם, היה דמות ממש מעצבנת

עדי אבני 25 במאי 2016

לדעתי, בראן יתקל במנוסתו בסאנסה וג'ון סנואו כחלק מהתמה של השנה: איחוד הדרגתי של בני סטארק לאחר 5 שנים של פירוד. יתכן אף שהמפגש יהיה גם עם ההלכים בלבנים שרודפים אחרי בראן ומירה, שיסוגו- או בגלל היותו של סנואו undead או בגלל החרבות הולריאניות שהוא נושא עוד מהעונות הקודמות

ארז (דא יונג) 25 במאי 2016

ד"א – ילדי היער יצרו את ההלכים הלבנים בעזרת פלדה ולריאנית ללב אבל פלדה ולריאנית זה הדבר היחיד שהורג אותם? :o

ובנושא דומה: למישהו יש הערכה כמה הלכים לבנים יש? בסדרה ראינו 4 אם אני לא טועה (ואחד פחות עכשיו) אבל אני מניח שמדובר בהרבה יותר

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

יש לפחות שלושה כבר שמתו, לא? אחד סם הרג, אחד ג'ון הרג בהארדם ועכשיו זה. אולי נשארנו רק עם מלך הלילה..

תומר ש 25 במאי 2016

בסצנה בה הווייט ווקרס הופכים את התינוק לאחד מהם (לינק בתגובה נפרדת) רואים שיש לפחות 10 מהם.

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

יפה, אני ספרתי 12 חוץ ממלך הלילה, אבל האמת היא שכולם מטושטשים, קשה לדעת אם באמת מדובר בוויט וולקרס. בתכלס, אם כל תינוק זכר של קרסטר (מה יש להם נגד נשים, דרך אגב?) הם הפכו לאחד מהם, אני מניח שיש לא מעט..

ארז (דא יונג) 25 במאי 2016

אבל עדיין – לא מעט 10 או לא מעט 1000 זה שאלה די קריטית בהתחשב בזה שאת הווייטס אפשר לעצור עם אש אז זה יחסית פשוט.

האם זה כל הצבא שלהם מה שראינו בפרק הנוכחי (תכלס, אין סיבה שזה לא יהיה כי הם לא צריכים לנוח או לאבטח קווי אספקה, אבל..)?

ארז (דא יונג) 25 במאי 2016

(מצד שני אם הם הופכים תינוקות להלכים לבנים אז התינוקות גם צריכים לגדול איכשהו)

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

בקיצור, יש עוד הרבה שאלות על ההלכים הלבנים שלא נענו. בכלל, לדעתי נגלה עליהם הרבה יותר דברים בהמשך

ניק 25 במאי 2016

הפרק הכי טוב של העונה והסיכום הכי טוב שקראתי! ממש מעולה!
לי הפרק הזה נראה כאילו יוצרי אבודים השתלטו לרגע על הסדרה, זה פשוט היה פרק שכולו lost :
המסעות בזמן, העובדה שלכל פעולה יש תוצאה, הקשר של אנשים אחד לשני וחוסר האמון בבני אדם (יש פרק שהעשן השחור עוד בגרסתו האנושית אומר לגייקוב שאנשים תמיד מתנהגים בצורה זהה, הם באים הורסים ומשחיטים… בדיוק כמו שקרה עם האנשים הראשונים בסדרה).
אבל מקרה הודור מראה שמרטינס ידע קצת יותר מיוצרי אבודים לאן הוא רוצה להגיע מהרגע הראשון

עסק שחור 25 במאי 2016

חשבתי גם על אבודים כשראיתי את הפרק. בעוד היוצרים של אבודים המציאו שטויות בשביל ליצר דרמה ואחר כך לא התייחסו לזה (לדוגמא המספרים שחזרו שוב ושוב) כאן נראה שהכל מחושב מהתחלה. גאונות!

האמת היא שאני עדיין מרגיש מרומה וכועס מכל השטויות שהיוצרים של אבודים המציאו בלי שהייתה להם כל כוונה או יכולת להסביר אותם בהמשך. יצרו מתח על חשבון הצופים.

ניק 25 במאי 2016

הסדרה בהחלט הסתיימה בצורה בעייתית מאוד ולא אידיאלית.. אבל עדיין, אני אישית בחיים לא חיכיתי לפרקים של סדרה כמו שחיכיתי לפרק של אבודים.. היכולת שלהם לייצר מתח הייתה מדהימה, אפילו שבדיעבד הרבה היה לחינם…
אבל בסדרות כאלה שמקיפות עשרות דמויות ומיסתורין תמיד ישארו קצוות פתוחים, בגלל זה אני בעד המהלכים all the way! רוצה סוף סגור!

עסק שחור 26 במאי 2016

אני ראיתי את כל הסדרה ברצף תוך חודש והרבה אחרי שהיא שודרה אז אולי זה הוריד קצת את המתח. הסיפורים על הדמויות היו אחלה אבל המתח ברובו היה בדיחה על חשבוננו (לפחות ככה אני הרגשתי בסוף שגילית שכמעט שום דבר לא הוסבר וגם לא היה בו הגיון). מהעונה הראשונה אמרתי לאישתי שאם הם כולם מתים וזה ההסבר אז אני ממש אתבאס.
כפי שציינתי יש בי מרירות לגבי הסדרה הזאת ולמרות שנהניתי מחלקים ממנה אני הייתי בוחר בה בתור הסדרה הגרוע אי פעם.

אריאל גרייזס 26 במאי 2016

צריך לתת לאבודים את הכבוד המגיע לה – היא הסדרה שבעצם התחילה את הטרנד של סדרות שהן לא פחות גדולות מהקולנוע (כזכור, סצינת הפתיחה האדירה, גם היום). בעונות הראשונות שלה היא היתה מצוינת וכמו משחקי הכס נתנה לך הרבה מאוד קווי עלילה פתוחים ועניין בלתי נגמר.
אבל ככה זה עם סדרות שמתחילים אותן בלי לדעת איך רוצים לגמור ועם רשת שלא רוצה להרוג את התרנגולת שמטילה ביצי זהב שלה.

ניק 26 במאי 2016

טוב יש הבדל תהומי בין לראות את זה במכה לבין לחכות שבוע שבוע לסדרה…
והם לא מתים, זה לא היה ההסבר.. הרי חלק יצאו מהאי ובאו אנשים חיצוניים לאי… העולם המקביל של העונה האחרונה מתייחס לתקופה נפרדת (כמו שאבא של הרופא אמר "כולנו מתים מתישהוא")

סימנטוב 26 במאי 2016

+1

ran 25 במאי 2016

קו העלילה של בראן בספרים ובסדרה איום ומשעמם,
ורק הסיפור הנהדר למקור השם של הודור מעט מציל אותו.
גם אני מתעקם קלות במושבי כאשר אירועי העתיד משפיעים על העבר
אולם הפעם זה היה רגע של גאונות כיצד קצוות מתחברים.
כולי תקווה שאין אמת מאחורי השמועות ברשת שבראן אחראי לשיגעון של המלך המשוגע
ורצוי שתרגיל זה יסתיים עם הסיפור של הודור.
אחרי התעלול הזה, ברור לחלוטין שנזכה לקבל עוד מבנג'ן בקונסטלציה כזו או אחרת.
שלוש פעמים בפרק הטילו ספק במחויבות הקשר של סאנסה עם ג'ון, מה שלכל הנראה יבוא לנשוך את אחד מהם בטוסיק בקרוב.
יש נקודה מעניינת בספרים שעדיין לא זכתה לידי ביטוי בסדרה והיא יכולת הוורגיות של ג'ון,
שתי הנקודות שהאחרונות שציינתי מצביעות שכנראה בקרוב נקבל אירוע מכונן של ג'ון שיהפוך דווקא אותו ולא את דאניריז to the prince that was promised, או שלא… :)

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

אני מוכרח לומר שזה הרבה יותר כיף לראות סדרה שאתה לא יודע מה הולך לקרות בה. את שתי העונות האחרונות ראיתי אחרי שקראתי את הספרים (את שלוש הראשונות לפניהם) וזאת היתה חוויה מעט משעממת. חוץ מלהגיד לאשתי – תשימי לב לזה או תשימי לב לזה, זה קצת לא כיף לדעת מה הולך לקרות עכשיו, מקסימום לחכות שזה יקרה כבר

Funfun 25 במאי 2016

סיכום נהדר לפרק מדהים.
הולד דה דור התנגן לי שעה ארוכה אחרי שהשידור הסתיים. מבריק
סאנסה נהייתה אסרטיבית ונחושה כמו סארסיי , רק בלי הרוע. קצת מייק אובר גדול בשבילי אבל אולי הקפיצה עם תיאון מהחומה שחררה לה כמה פקקים :)
היה משעשע לראות את וואריז ולשונו המושחזת כל כך, משתתק ויוצא מגדרו אל מול כוהנת הדת האקזוטית מאסיה

אי המתכות והנירוסטה היה מופת של דמוקרטיה וטקס הכתרה אקסטרימי משהו אבל אני בטוח שבקרוב נדע מדוע זה לעזאזל כל כך חשוב :)
חאליסי – חוץ מהפרק הקודם באמת שהעונה הזו לא עושה לה טוב מדיי

פרק אדיר כבר אמרנו?

DS 25 במאי 2016

למה אתם בטוחים שמרטין תיכנן/ידע מראש את סצנת הסיום של הודור ואת משמעות שמו. זה בהחלט משהו שאפשר להמציא כדי שיתאים לעלילה, לא?

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

היוצרים בעצמם אמרו את זה

ארז (דא יונג) 25 במאי 2016

מה שחשוב זה שמתרגמי ASOIAF בכל רחבי העולם התעוררו אתמול והדבר הראשון שעשו היה לקלל אותו

אריאל גרייזס 25 במאי 2016

אשכרה

סימנטוב 26 במאי 2016

חח ממש

D! פה ועכשיו 27 במאי 2016

אני תמיד מגיע באיחור לדיון הזה ונהנה מאד לקרוא את הפוסט והדיון עצמו

רק אומר פה שבתור חובב לולאות זמן אני לא אוהב את האפשרויות שהן משאירות למרטין והסידרה. זה נחמד מאד ומגניב כשזה נעול בתוך סרט או עולם משלהם אבל בתוך העולם הזה אם בראן יכול לחזור אחורה ולשנות דברים אנחנו עשויים לקבל בקרוב בחזרה את נד סטארק. לא מתאים לי.

אוהד אוקלהומה 8 ביוני 2016

כתבת יפה ומעניין, תודה.

Comments closed