אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (פרק 6)

דת, משפחה, אנושיות. יש בפרק הזה את הכל

עונה של משחקי הכס היא בערך כמו העונה של הפוטבול. לפני ששמת לב שהיא התחילה, וכבר היא נוזלת לך מהידיים ואתה צריך להתחיל לחכות לעונה הבאה. והנה, אנחנו כבר בפרק השישי ובסך הכל נשארו עוד ארבעה פרקים לסוף העונה. לאן אתם רצים? בקושי התחלנו!

Play-Prince-Joffrey-and-Lady-Crane-in-Game-of-Thrones-Season-6-Episode-6-Blood-of-My-Blood

קרו בפרק הזה לא מעט דברים, חשובים יותר וחשובים פחות, אבל אני רוצה להתחיל לדבר בסקירה של הפרק הזה דווקא על אריה. אריה מעולם לא הסתמנה כדמות חשובה בסדרה. אם לכל אחד יש תפקיד זה או אחר במערכה על משחקי הכס, נראה שדווקא האחות הקטנה מסתובבת לה בעולם בלי אחד כזה. בהחלט יתכן שמרטין או המפיקים הולכים להשתמש בה בצורה דרמטית זו או אחרת בהמשך, אבל בעצם מאז העונה הראשונה היא הולכת מפה לשם (ובחזרה) בלי ממש לתרום להתקדמות העלילה.

למרות זאת (ואולי דווקא בגלל זה), אריה היא אחת הדמויות החביבות עליי בסדרה. הפרק הנוכחי הדגים לי גם למה.

יש משהו מאוד שונה באריה בהשוואה למרבית הדמויות במשחקי הכס. אולי זה בגלל שהיא היתה קטנה יחסית בזמן שמשפחתה נפוצה לכל הרוחות ועל כן לא יכלה לספוג את כל הפאתוס של משפחת סטארק ואולי זה פשוט בגלל האופי המרדני שבה, בעוד שאת כל בני משפחת סטארק תמיד מניעים קודים אלו ואחרים – משפחה, כבוד וכו' – הרי נדמה שאריה נקיה מכל אלו. בניגוד לאחיה, ובכלל למרבית המשתתפים במשחקי הכס (ראו ערך חאליסי והנאומים שלה, עוד שניה עליהם), אריה מונעת על ידי דחפים אנושיים לחלוטין. היא אולי בת אצולה בתואר אבל בפנים היא רק ילדה.

הדחף העיקרי שמניע את אריה הוא דחף הנקמה. זה לא חדש. היא ממלמלת את השמות של אויביה כל יום לפני השינה. היא אפילו מבטאת את זה בצורה ברורה כשהיא מספרת לשחקנית סרסיי על מה שהיא היתה מצפה לשמוע מהמלכה האמיתית – לא רק עצב על מות בנה אלא גם רצון לנקום את מותו.

אבל למרות תחושת הנקמה (המאוד אנושית) שמניעה את אריה אנחנו מגלים שיש לה עוד כמה רגשות מתחת לפני השטח.

אמפטיה, למשל, כשהיא רואה את הסצינה שבתמונה בראש העמוד, בה סרסיי מתאבלת על מות בנה – האיש שאחראי לרצח של אביה – היא עדיין מסוגלת להזדהות עם האבל שלה, כשבבת אחת הצחוק שלה מתחלף (בצורה שמשוחקת נהדר על ידי מייסי וויליאמס) בעצב.

וכמובן, יש לה גם חוש צדק מפותח. בסופו של דבר, היא לא מסוגלת להרוג את השחקנית סתם כי מישהו אמר לה לעשות (כמו שחשדנו בשבוע שעבר). היא יודעת – הרי היא שולפת את 'מחט' בחזרה – שהדבר הזה קרוב לודאי יביא למותה. היא יודעת שלמעשה זה מסיים את התוכנית שלה להפוך לרוצחת קרת דם (יתכן גם שהיא חושבת שההכשרה שלה הסתיימה והיא מוכנה לעבור לשלב הבא) אבל היא יודעת להבדיל עדיין בין טוב לרע ולפעול על פי הידע הזה – מה שלא מעט דמויות במשחקי הכס לא יודעות.

למרות כל מה שעברה, אריה עדיין היא הדמות הכי אנושית בסדרה הזאת. לילדה יש שם.

6-jaw-dropping-moments-from-game-of-thrones-season-6-episode-6-995769

במעלה מלך, פשרה. אם מישהו ציפה סוף סוף לאיזה קרב גדול עם הדרורים הרי שהוא התבדה בענק. כמו שהיומן פה חזה שבוע שעבר, לדרור העליון שלנו תמיד יש עוד כמה קלפים בשרוול.

פון קלאוזוביץ, אם אני זוכר נכון, אמר פעם ש"המלחמה היא המשך הדיפלומטיה בדרכים אחרות", אבל נדמה שבמשחקי הכס, ההיפך הוא דווקא הנכון. מלחמה היא ברירת המחדל, דיפלומטיה היא זאת שפתאום תופסת אותנו בהפתעה. שלום בין בית המלוכה לאנשי הדת?

אני מניח שהיסטוריונים יצליחו למצוא לא מעט רפרנסים למה שראינו בפרק הזה בהיסטוריה האנושית, לי זה הזכיר הכי הרבה את הקיסר הרומי (קונסטנטינוס, כמדומני) שהחליט לאמץ את הנצרות כדת הרשמית של האימפריה הרומית. כמובן, דת השבעה כבר מזמן היא הדת השלטת (וכמו באימפריה ההיא, ככל שמתרחקים מהמרכז שלה, כך תופסות להן דתות יותר עתיקות ויותר פרימטיביות שליטה בהמונים) אבל עד עכשיו היא היוותה לא יותר מאשר קרדום לחפור בו לאנשי הממשל. כמו קונסטנטינוס, גם טומן הוא מומר אמיתי. למעשה, הדת גורמת לזה שבפעם הראשונה בסדרה אנחנו רואים את טומן מצליח למרוד באמא שלו (או בכלל בדמות בכירה).

כמובן, הדמות הכי חשובה פה, כרגיל, זאת שמצליחה להראות למלכות התככנות סרסיי את אולנה מאיפה משתין הדג, זה הדרור העליון. למרות שמדובר בדמות מרגיזה לא מעט, היא עדיין לטעמי אחת הדמויות המרתקות בעונה הזאת. ומעניין לראות את מה שהוא עשה פה בהשוואה למה שקרה במירין. גם שם, כזכור, טיריון החליט לאחד את הדת עם המדינה, רק ששם היה מדובר במהלך פרגמטיסטי שנועד לזכות באהדת ההמונים כשטיריון עצמו כמובן שאין בו טיפה אמונה, בעוד שנראה שטומן (לגבי מרג'ורי השאלה נשארת פתוחה. הייתי מהמר שהיא לא ממש חזרה בתשובה) שמח לאמץ לעצמו את עקרונות הדת.

לא פחות מעניין יהיה להשוות את הדרך שבה הדת הזאת מושלת לדרך שבה ראינו עם דאניריז נוהגת בסוף הפרק (ובכלל). על פניו, נראה שיש שוני מאוד גדול בין שני המנהיגים. דאניריז היא כובשת, כמו שדאריו נהריס נהנה להגיד לה, היא לא נועדה למשול. היא אשה של נאומים גדולים ופאתוס (קצת יותר מדי כאלו לטעמי), בעוד הדרור העליון עושה הכל בניחותא. בלי נאומים חוצבי להבות, בלי הבטחות גדולות על כיבושים.

אבל בסופו של דבר, מתחת לפני השטח, שני המנהיגים האלו משתמשים בדיוק באותה שיטה – ניצול הכמיהה של ההמונים למשהו אחר. לתקווה. דאניריז משתמשת ברצון של החלאסר לכיבושים ולדם ולתהילה על מנת להניע אותם לעשות משהו שמנוגד לכל מהותם (הפלגה על ספינות) בעוד הדרור העליון משתמש בעוני ובדלות של העם והרצון שלו לראות את המנהיגים נפגעים, כדי לכבוש עוד ועוד פינות בווסטרוז.

השאלה היחידה שנשארת פתוחה בשני המקרים היא – מה בדיוק אתם רוצים?

מה דאניריז מתכוונת לעשות בווסטרוז אחרי שתכבוש אותה, שואל אותה דאריו ונשאר בלי תשובה. ומה בדיוק רוצה להשיג הדרור העליון? האם הוא באמת איש דת נקי כפיים שכל מטרתו לשרת את אלוהים או שבסופו של דבר כל מנהיג הוא איש ציני שיודע לנצל את ההמונים כדי להגיע לעמדת כוח שבה הוא ישתמש לצרכיו האישיים?

Sam-Gilly-Game-of-Thrones-Season-6-Blood-of-My-Blood

טוב, השארתי את הסצינה החביבה עליי דווקא לסוף. אני מדבר כמובן על ביקורו של סם בבית אביו. הסצינה הזאת, למעט החלק שבו סם לוקח את החרב מפלדה ואלריאנית של אביו (חרב שמופיעה במערכה שישית, תדקור ווייט וולקר במערכה התשיעית או משהו כזה, הרי) כנראה שאין לה ערך משמעותי רב מבחינת התקדמות העלילה. למרות זאת, אני לא מרגיש רע בכלל עם העובדה שהיא "גזלה" איזה שליש פרק.

משחקי הכס,זה לא חדש, עוסקים לא מעט בנושא התא המשפחתי. גם פה עסקנו בזה לא מעט. בפרק הזה נדמה היה שנושא המשפחה תופס אפילו נפח גדול יותר. בראן פוגש את דודו (אני מקווה שלא ציפיתם לחיבוקים סטייל סאנסה וג'ון), כל הסאגה במעלה מלך, עם הדינמיקה של טומן שמורד באמו ובסוף הסצינה בין סרסיי לג'יימי. וולדר פריי נוזף בבנים שלו. אבל הסצינה הזאת היתה מרכז הפרק.

אני חושב שזאת הפעם הראשונה בסדרה, אולי מאז הפרק הראשון שבו כל הסטארקים היו ביחד, שיצא לנו לחזות בדינמיקה משפחתית מלאה. לא סתם יחסי אב ובנו, אם ובנה, אח ואחות, אלא הכל ביחד. ממש ארוחת ליל סדר משפחתית. האם הנרצעת, האב הרודן, האח המוצלח והדושבג (המקבילה של להיות הק"ב בווסטרוז היא להיות צייד מוצלח, מסתבר), האחות שאף אחד לא מתייחס אליה. וכמובן, סם שלנו, הכבשה השחורה.

מה שהכי אהבתי בסצינה הזאת זה את הדרך שבה בעצם דברים מתקבעים בנו. כשאנחנו יוצאים מחוץ לבית, אנחנו מסוגלים להפוך לאנשים שונים לחלוטין, אבל כשאנחנו חוזרים אליו, כולנו נחזור בדיוק לאותן תבניות. סם עבר מהפך שלם מאז שפגשנו בו לראשונה. הוא הפך לאיש משמר הלילה, הוא ראה את הצפון, הוא הרג ווייט וולקר. הוא שכב עם אשה, למען השם! אבל כשהוא חוזר הביתה אחרי כל זה, הוא תמיד יחזור להיות סם השמן הלא יוצלח – לא רק בשביל אבא שלו, אלא גם בשביל עצמו. העובדה היא שלמרות כל הדברים האלו, סם לא מסוגל אפילו לשניה לעמוד בפני אביו ולהתנגד לו – אולי הדבר היחיד שהיה מסוגל להחזיר את הכבוד שלו בעיניו. ככה זה משפחה.

והנה עוד משהו מעניין בעיניי בנושא הזה. למרות שהתא המשפחתי של סם הוא הדבר הכי לא מתפקד בעולם. אפילו שהוא שונא את אביו ואביו שונא אותו, בסוף כשיש לו בחירה בין להמשיך הלאה לבדו לבין לקחת את המשפחה איתו, הוא מחליט לטובת התא המשפחתי. והטיעון שלו לא אומר שגילי תסבול שם ובגלל זה הוא לוקח אותה (מה שבודאות נכון) אלא כי "אנחנו צריכים להיות ביחד". כי תמיד במשחקי הכס, אפילו במשפחה הכי לא מתפקדת, המשפחה זה הערך הכי חשוב. ורק על זה שהוא בגד בבן שלו, מגיע לרנדיל טארלי שהבן שלו יקח לו את החרב. משפחה מעל הכל.

***

בטח שמתם לב:

– שהטוויסט של בנג'ן בתור זה שמציל את בראן היה לא פחות צפוי מהתחיה של ג'ון סנואו

– שאף אחד לא מביע תמיהה על כך שלאיש משמר הלילה יש אשה וילד, למרות שהשבועה שלהם במפורש אוסרת את שניהם (או שבדרום לא מכירים את השבועה).

– שבית האחוזה הדרומי היה בנוי לפרטי פרטים, עד רמת השמלה שגילי נאלצת ללבוש, כאילו נלקח הישר מ"חלף עם הרוח", וזה היה פשוט נהדר.

– שאולי אנשים הופתעו לראות שהדבר היחיד שמעניין את אבא של סם זה שאשתו פראית, אפילו שהיא רק סיפרה לו שסם הרג וויט וולקר, אבל תחשבו על הבן של בנצי גופשטיין מביא הביתה כלה ערביה, זה באמת יעניין אותו אם הוא יספר לו שעכשיו הוא חיסל את הנייה?

– שליוצרים יש לא מעט אירוניה עצמית (או שאולי הם פשוט צוחקים על הצופים הקפדנים) כשהם שמים בפה של סרסיי השחקנית את "הבעיה היא השורות ששמים בפה שלי"

– ושקוראי הספרים ישמחו לראות שהשורה מהספר "בוא נראה אם הוא באמת מחרבן זהב" שלא נכנסה בחלק המקורי של ההרג של טיוויאן לאניסטר, דווקא הוכנסה בהצגה.

– ובכלל, עכשיו שג'ימי בדרך למצור על נהרן ושהעלילה באיי הברזל גם היא מתרחשת – נראה שהרבה מעלילות המשנה שחשבנו שנזנחו, בכל זאת קורות. מה זה בדיוק אומר לעתיד?

– הכי מטריד – האם יש קשר בין הפלאשבק בתחילת הפרק של המלך המשוגע צועק "שרפו את כולם" לבין הדרך שבה דאניריז מתקדמת בסופו?

הטורניר לזכר גשימוב, מחצית ראשונה: פערי רמות
הד סטרט

97 Comments

בני תבורי 31 במאי 2016

גם אתם שמתם לב שלטומן יש קול מעצבן כמו ג'ופרי הי"ד?

פאקו 1 ביוני 2016

הוא גם היה ילד יפה שדי התכער (אם כבר גלשנו למחוזות האלו).

ישראל 31 במאי 2016

על החלק של הפלאשבקים.
הניחוש שנשמע לי הכי מתאים הוא שגם המלך המטורף הוא מין מקרה הודור, משהו שקורה באשמת בראן, ושהצעקות "לשרוף את כולם" קשורות למהלכים הלבנים – כמו שהפלאשבקים מנסים להראות לנו.

חוץ מזה – ניתוח ממש טוב! זוויות מאוד מעניינות שלא חשבתי עליהן. גרמת לי פתאום להסתכל על הדמות של אריה ומאוד לאהוב אותה

עופר כהן 31 במאי 2016

רמז מארץ הרמזים, הרי הפלאשבקים האלו מגיעים בדיוק שבנג'ן שורף את הזומבים.
יכול להיות שבראן ישמע בזמן פלאשבק את הצעקות "לשרוף את כולם", ובפלאשבק אאריז הפרה-מנייאק יישב לו בכיסא הברזל ויתחרפן.
יכול להיות שכל מהות הסדרה הזו היא החטא הקדמון של בני האדם שגרמו ליצירת ההלכים הלבנים.
ומכאן שכל המלכות מבוססת על חטא (ראשוני האדם, האנדלים…)
לעזאזל עם קונספירציות!

m.t 1 ביוני 2016

יש לי השערה שאלו בכלל ילדי היער שיצרו את ההלכים…

dor 1 ביוני 2016

השערה מאוד מבוססת לאור זה שראינו את זה קורה בפרק הקודם

מכביסט 1 ביוני 2016

בתור אחד שקרא את ספר ההיסטוריה של ווסטרוס אני יכול להגיד שאין קשר בין בראן להיותו של המלך המשוגע "המלך המשוגע", ההתחרפנות שלו הא בילד-אפ של משהו כמו 15 שנה שמגיעות לשיא לאחר מרד במקום שנקרא דאסקנדייל שבמהלכו הוא נכלא ל-6 חודשים ולאחר שסר באריסטן סלמי מחלץ אותו הוא מתחרפן עוד יותר ויורד לגמרי מהפסים.

אוֹרי אמיתי 31 במאי 2016

אריאל – ללא ספק שלך הוא הסיקור המוצלח ביותר בעברית של משׂחקי הכס. כה לחי!

אריאל גרייזס 31 במאי 2016

תודה תודה. האמת שכל פעם שאני כותב רפרנס היסטורי אני עושה זאת בחיל ורעדה כי אני יודע שיש פה היסטוריונים (גם אתה, גם מיקיג' כמדומני שבכלל מומחה לימי הביניים) שיכולים להעמיד אותי במקומי ולגרום לי להיראות כאוויל מוחלט, אז זה בכלל משמח אותי שאתה נהנה

עופר כהן 31 במאי 2016

אני מכיר כמה משחזרים היסטוריים בישראל ואתה צודק לגמרי גרייזס :)
אין פלא שבסדרה כמו משחקי הכס יש דיוק היסטורי בתלבושות, רק תלוי באיזו תקופה. משחקי הכס לא מחוייבת לכרונולוגיה בעולם שלנו.
למשל התלבושות בדורן מזכירות לבוש פרסי עתיק לא פחות משהן מזכירות משהו ספרדי (והן לא).

עדי אבני 31 במאי 2016

מה ששונה העונה, לדעתי, מעונות קודמות שהתבססו על הספרים, זה הנסיון של הכותבים להעביר חוט מקשר בין העלילות בכל פרק. פעם זה המשפחה, פעם זה ערכים, אבל זה דבר שיש לדי אנד די ואין בספרים המקוריים

אריאל גרייזס 31 במאי 2016

אכן, בשני הפרקים האחרונים רואים את זה מצוין.

יואב דובינסקי 31 במאי 2016

פרק בלי מלחמות, בלי עירום ובלי הגמד. חלש מאוד. לפחות היה דרקון.

אריאל גרייזס 31 במאי 2016

מילא זה, איך מישהו כתב – נראה לו שזה הפרק הראשון אי פעם של משחקי הכס שבו אף אחד לא מת.
אני עדיין מאוד נהניתי. יש תחושה של קידום עלילה, מה שהיה חסר לטעמי בשתי העונות הקודמות.
וכמו שאמרתי – אנחנו לא שיפוטיים פה, כן?

עופר כהן 31 במאי 2016

אמנם זומבים כבר מתו אבל….

יותם 31 במאי 2016

משטרת הספוילרים חוזרת! תוכל להחליף תמונה בבקשה :) ? אני כבר אבוד אבל אחרים יינצלו…

אריאל גרייזס 31 במאי 2016

מה יש בתמונה? סתם תמונה מהצגה

יותם 31 במאי 2016

גרמת לי להעיף מבט קרוב יותר בתמונה, איזו הקלה נהדרת :D

אלעד 31 במאי 2016

אוגוסטינוס לדעתי…

וחבל שאין סרט באורך של שעתיים במקום כל פרק של שעה. יש הרבה עלילות משנה שהייתי שמח אם היו מפתחים כמו שפיתחו את הביקור של סאם באחוזה.

ישראל 31 במאי 2016

סרט של שעתיים? אני בעד סדרה של 600 פרקים. לחיות בווסטרוז

סבתא יוכבד 31 במאי 2016

עד בנצי גופשטיין הלכת?!
אני חושב שברוב המוחלט של המשפחות בישראל יש וטו מוחלט על נישואי תערובת כמו שתיארת. לא יעלה על הדעת בכלל

אריאל גרייזס 31 במאי 2016

לא רציתי ויכוח פוליטי, נראה לי גופשטיין מספיק מחוץ לקונצנזוס..

סבתא יוכבד 31 במאי 2016

חחח התכוונתי לזה חצי בתור הטרלה. זה מה שיצא לי ב"מחולל הויכוח הפוליטי" ;)

יונתן פ. 31 במאי 2016

מעולה!

הערונת: בפסקה על הדרור העליון התכוונת כמובן ל"סרסיי את מארגרי" ולא לליאנה האב ייקום דמה.

אריאל גרייזס 31 במאי 2016

הכוונה כמובן לאולנה טיירל, הסבתא שעשתה יד אחת עם סרסיי וחטפה בראש

שחר דמרי 31 במאי 2016

משהו שלא נראה לי שמישהו דיבר עליו בשני הפרקים האחרונים, בהצגה סרסיי ובמיוחד ג'ופרי מוצגים בצורה מאוד אנושית ואהודה וזה מפתיע בגלל שאני חושב שאין צופה אחד שלא חייך כמו דביל כשהסוציופת הורעל

ע' 1 ביוני 2016

נראה לי שהכותבים באים לשים מראה לצופים איך משתמרות דמויות מיתיות בחברה.
משה דיין, גנדי ושאר דוגמאות מהלבנט.
איך התפקיד הציבורי הרבה יותר חזק בתודעה מאשר האופי או הסטיות האישיות.
אני השתעשעתי מהאידיאליזציה האירונית

סתם סטודנט 1 ביוני 2016

המנצחים כותבים את ההיסטוריה. בספרים מדברים על זה שהלאניסטרים משקיעים בהפצה של האירועים כפי שהם תופסים אותם (לא זוכר איך בדיוק זה רשום, קראתי את זה די מזמן).

פילוסוף רדום 31 במאי 2016

שתי שאלות לבעלי אלצהימר
1. מי הוא האיש שוולדר פרי מחזיק בתור אסיר?
2. האם אי פעם ראו את הדג השחור עד כה? והאם הסיפור שלו על המפגש בוויטווקר הוזכר אי פעם?

חוץ מזה נקודה חשובה שלא מרבים לדבר בה – סרסיי היא זאת שהעלתה את הדרור לעמדת כח וזה חזר אליה כמו בומרנג – כמו שקורה לכל מי שמנסה להמליך מלכים כדי שיעשו בשבילו את העבודה המלוכלכת… ותחשבו על זה

נועם 31 במאי 2016

האיש הוא אדמור טאלי, אחיה של ליידי קת'לין סטארק, שהתחתן עם אחת מבנותיו של לורד פריי במקום רוב, במה שידוע יותר כRed Wedding.

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

ראו את הדג השחור לדעתי בחתונה האדומה. חוץ מזה, יש לו סצינה מצוינת בעונה השניה או השלישית כשאביה של קת'לין סטארק מת והם שולחים אותו לתוך הנהר ואדמור טאלי מנסה לקלוע עם חץ בוער ולהדליק את הסירה ולא מצליח ובסוף לבלאקפיש נמאס והוא לוקח את החץ והקשת וביריה אחת פוגע. זה בערך נותן לנו להבין כמה הוא לוחם גדול יותר מאדמור טאלי, האחיין הלא מוצלח

אביאל 1 ביוני 2016

פילוסוף – אם אני לא טועה אז אביה של סרסיי נתן לדרורים ולא סרסיי.

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

לא, זאת סרסיי שנתנה להם את הכח ואת הרשות לשאת נשק, המטרה שלה היתה להכנס במרג'ורי ובלוראס טיירל

קירקגור 31 במאי 2016

כל העניין הזה של השלום עם הדרור העליון וכו היה מה זה עצלנות תסריטאית… על השני מפגשים בשנקל שהיו אז הטומן הזה חוזר בתשובה? ואמא שלו איפה? ומועצת המלך? לאף אחד פתאום אין השפעה, אף אחד לא טרח לבדוק איפה המלך לפני שמוציאים את הצבא לטבוח כדי שאשתו לא תלך ערומה ברחוב. ומה הם מביאים את הסבתא בכרכרה ידנית? איך בדיוק ישמרו עליה אם חרא הולך לפגוע במאוורר?
לפחות בהליכה לברברוסה היו סיבות.

אני חייב להגיד שהעונה הזאת זה קצת כמו קלופ בליברפול – אתה מבין את הפוטנציאל, אבל בינתיים…
(דיר באלאק היא מתדרדרת למחוזות וואן חאל!)

עופר כהן 31 במאי 2016

אם תדרדר למחוזות ואן חאל אז על כל דמות חדשה יהרגו 2……..נראה לי היינו כבר בסרט הזה :)

קרקו 1 ביוני 2016

קנוסה.

קירקגור 1 ביוני 2016

לגמרי. גם במוח שלי היה פיהוק.

עופר כהן 31 במאי 2016

הרגע של העונה (לפחות במעלה המלך) זה שהבוק הדגנרט מבית טיירל שואל אותה: "מה קרה?"
אז היא עונה לו : "הפסדנו, זה מה שקרה!"
היא, פיטר דנקלידג', ואריז ואצבעון תענוג!
הלוואי וטומן יהפוך לג'ופרי, שיהיה מעניין…..

עופר כהן 31 במאי 2016

אני מתכוון לאוליאנה טיירל כמובן

דני 1 ביוני 2016

אז הנה מה שבאמת עומד מאחורי משחקי הכס
משפחת לאניסטר זה קליבלנד. כולם שנאו אותם בהתחלה ( מהרגע שהעיפו את דיוויד אז גריפין הג׳י אם לגמרי הפך להיות ג׳ופרי וכמובן ששגם יומו יגיע כשקליבלנד יושפלו בגמר ). עכשיו יש להם רגע של חסד כי הם פתאום נראים כמו קבוצה אמיתית ולא כמו חבורה של מניאקים.
משפחת סטארק זה כמובן סן אנטוניו אריה וסנסי ואולי גם בראן על תקן אולדריג׳ וקוואי. פופוביץ הוא כמובן נד, שבעצם מניע את העלילה גם בלי להיות על המגרש. הטריו אפשר לומר שזמנם עבר כמו האחים הגדולים למשפחת סטארק אולי דנקן הוא רוב שאולי בעונה הבאה יחזור לתת בראש :)
קאליסי והחברים הם כמובן אוקלהומה שהיא בעצמה לחלוטין ווסטברוק ודיארו הוא כנראה דוראנט. פראיים, משולחי רסן ובעלי דרקונים ואולי גם ייקחו אליפות בעונה הבאה ( תלוי עם דריו יישאר ליד הקאליסי ).
טיריון הוא כמובן סילבר ששולט בכל הליגה.
בלאט כמובן הוצא לגלות אבל מי יודע, אם בטעות ייקח אליפות אירופה עם הדארושפאקים אולי עוד יחזור לווסטרוז
אני בבעיה עם גולדן, מישהו, עזרה?

ע' 1 ביוני 2016

The Warriors are the White Walkers.
You know they are going to pass the great wall.

היילה גברה סלאסי השלישי 1 ביוני 2016

+100

ran 1 ביוני 2016

פרק בעייתי משהו, כנראה הכי חלש עד כה בסדרה.
אמרנו בלי לבקר אבל קצת קשה…הקצב של הדברים בעייתי בתוספות גסות תסריטאית.
סצנת הביקור של סאם גם בעיני היתה החלק הטוב של הפרק,
אבל השאר התנהל בגסות על גבול הדאוס אקס מכינה – ההופעה של בנג'ן (למרות שהיתה צפויה ),
האופן בו הדרור העליון יצא מהתסבוכת וההליכה של דניארז להביא את דרגאון (חכו פה רגע, אני קופצת שניה למאחורי הסלע פה). פרק הבא ג'יימי כבר מנהל מו"מ עם הבלאק פיש.
הסדרה יצרה בעבר רגעים נפלאים שלא היו בספרים דוגמת הדינמיקה בין טיוון ואירה,
נראה שהחומר בבסיס עלילתי איתן הנתמך בספרים גורם ליציבות תסריטאית רעועה.

ran 1 ביוני 2016

חומר=חוסר…

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

אני לא רואה בעיה עם ההופעה של בנג'ן, אם הוא אומר שהעורב עם שלוש העיניים קרא לו, אז יש בזה הגיון מסוים (בטח יותר מההופעות המפתיעות של בריאן להציל את סאנסה, למשל).
לגבי הדרור העליון, דווקא ראינו את זה בא. הכינו אותנו לזה בפרקים הקודמים – אני חושב שלפני שני פרקים כתבתי על הדרך שבה הוא מפרק את המוקש שנקרא טומן ובעצם מביא אותו לצד שלו. לי זה לא בא בהפתעה. הדבר העיקרי שהפריע לי בסצינה הזאת היה שג'יימי אמור להיות פאקינג מפקד משמר הלילה ואין לו מושג איפה המלך שעליו הוא אמור להגן?
לגבי דינאריז, זה נראה בבירור שהיא עוצרת כי היא מזהה משהו בהמשך ולכן הבנתי ישר שיש שם את הדרקון ולכן היא עצרה את החאלסאר כדי למנוע מהם להתקדם לתוך הדרקון. הסצינה עצמה, חוץ מזה שזה תמיד כיף לראות את הדרקונים ואיך שהם עשויים, היתה דבילית כמובן. עוד נאום מלא פאתוס של דאניריז. יאללה, תתקדמי

ישראל 1 ביוני 2016

כל מילה

יוגב 1 ביוני 2016

לגמרי. הוא בא לדבר בשמו והמלך שם בפנים? כתיבה צולעת..
חוץ מזה – אחלה סיכום! תודה.

Lord Anthony 1 ביוני 2016

זה שג'יימי לא יודע איפה טומן לא כל כך מפתיע, הרי אף אחד לא לוקח אותו באמת ברצינות, כל ההתייחסות אליו כמלך היא רק למראית עין, וכשיש דברים חשובים יותר לעשות אז הוא בכלל נשכח.
מה שיפה במהלך של טומן, ואני לא בטוח אם הכותבים התכוונו לזה או לא, זאת הצהרת העצמאות שלו, ובעצם הפעם הראשונה שאנחנו רואים את טומן מבין שיש לו כוח אמיתי בתור מלך, ולמרות שהוא מושפע מהדרור העליון, הוא עדיין מציב את עצמו, בפעם הראשונה, כגורם שצריך לקחת ברצינות.
לאור העובדה שמשחקי הכס שואבת השראה ממלחמות השושנים אפשר במידה רבה לראות בהנרי השישי השראה לדמותו של טומן, ויכול להיות שדווקא הקונפליקט בין חוסר יכולתו למשול לבין התפקיד שהוא נושא ייצור את מירב הבעיות בווסטרוז בהמשך.

S&M 1 ביוני 2016

טומן מצהיר עצמאות?! להפך. הוא עושה מה שמרג'ורי אומרת.
אתה כנראה לא נשוי. ;-)

Lord Anthony 1 ביוני 2016

טומן מצהיר עצמאות כשהוא מגלה את ג'יימי ושולח אותו להילחם בריברדייל.
מעכשיו מאבקי הכוח יהיו מי יזכה למשוך בחוטים שלו.

דני 1 ביוני 2016

היא דופקת כל פרק נאומים בגינסטיים.

ארז (דא יונג) 1 ביוני 2016

לא בטוח שאני מסכים לגבי ההשוואה שלך בין הדרור העליון לדיינריס.

הדרור העליון מנצל (או מרוויח מ) את העובדה שהמצב הכלכלי במעלה מלך נורא, ושפליטים מכל רחבי הממלכה הגיעו ומגיעים לעיר בגלל שכל מה שהיה להם נחרב בקבות המלחמה. הוא מבטיח להם צדק ומבטיח להם קיום בסיסי.
הדותראקי לעומת זאת חיים באותה צורה במשך מאות שנים ודיינריס מבטיחה להם לא לחם וחמאה, אלא עוגות קצפת והצלחות שמעולם לא היו להם – ויש כאן הבדל לא קטן. בהקשר ההיסטורי – דיינריס פה היא בתפקיד ג'ינגס חאן שמאחד שבטי הנוודים בערבה ויוצא למסע כיבושים מערבה, איך זה נגמר בסוף – כולם יודעים.

בריאן בדרך לריברלנדס, ג'יימי גם, האחווה ללא דגלים (אני מניח שזה התרגום הנכון?) מוזכרת – האם עוד חברת משפחת טאלי בדרך לקאמבק (וד"א, אני לא ממש בודק את זה – אבל אם יש קאמבק כזה, האם הוא לא יופיע בקרדיטים בפתיחה? סתם שואל).

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

כן, זאת השאלה שכולם שואלים לגבי סטונהארט. האמת שאני מקווה שלא, זה סתם מיותר בשלב כרגע. עדיף שיתחילו לקצץ קווי עלילה ולא לפתוח עוד כמה, שבאמת לא ברור מה האנד גול שלהם.
לגבי הפסקה הראשונה שלך – תחשוב בשתי הקבוצות מה הדבר הכי חשוב להם. לדעתי זה בדיוק מה ששני המנהיגים נותנים. לדותראקיז מה שחשוב זה תהילה וכיבושים, החיים הרבה פחות חשובים (ראינו מה קורה בחתונה דותראקית, למשל). ודניאריז נותנת להם בדיוק את זה

פאקו 1 ביוני 2016

נראה לי שבמקרה של דאינריז, מדובר פה פשוט באלה מבחינתם. היא יוצאת מהאש ללא פגע, הורגת בקלות את כל המנהיגים שלהם ולקינוח מגיעה מולם רוכבת על דרקון. זה לא ממש משנה מה היא תגיד להם עכשיו – הם יילכו אחריה.

ארז (דא יונג) 1 ביוני 2016

דרך אגב – הסוסים נראים קולים לחלוטין בהתחשב בעובדה שיש תנינענק נושף אש מולם

עופר כהן 1 ביוני 2016

הדרקון באמיתי לא קיים, אבל הסוסים כן. לכן, כדי לגרום לסוסים פחד ובעטה דומה לזו שהיו מרגישים אם היה דרקון אמיתי, הרוכבים שלהם (שחקנים בשר ודם) היו נופלים מאיזה 2-3 מטר ועלולים למות על סט הצילומים.

זיגי 1 ביוני 2016

לי זה נראה כאילו את התפקיד הנרטיבי שמיועד לליידי סטונהארט, נתנו לסאנסה וג'ון.

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

מה התפקיד הנראטיבי של ליידי סטונהארט? כי אני עוד לא בטוח מהו

ארז (דא יונג) 1 ביוני 2016

עכשיו שחשבתי על השאלה שלך – ליידי סטונהארט עושה בדיוק מה שאריה ציפתה שהשחקנית בת דמותה של סרסיי תעשה. תנקום ותחפש צדק עליה ועל משפחתה (בוא נזכור שהיא עדיין חושבת ש 3 מחמשת ילדיה מתים ואחת נעלמה).

ספוילרים למטה

אבל בספר היא לא ממש קידמה כלום – חוץ מלהביא את בריאן לעמדה האידיאלית עבור כל דמות בספרים (על סף מוות ודאי אבל לא מתה – זה תעודת ביטוח אצל מרטין) ובהמשך גם איכשהו לגרום לג'יימי לבוא לחפש אותה בפעם האחרונה שאנחנו שומעים עליו

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

בדיוק. לכן ממש לא הצטערתי שהיא נעלמה מהסדרה

חכם בדיעבד 1 ביוני 2016

תודה על הניתוח!
צר לי להגיד אך הסדרה כבר מזמן כבולה בשלשלאות התעשיה.
צריך למשוך עונה שלמה אז מתחילים לנפח מעשיות ולרוץ מכאן לשם.

הצחוק שההפקה עושה מהצופים לפעמים בלתי נסבל.
צריך לחכות פרקים שלמים בשביל לסגור איזו פינה בתסריט.
מעבר לדמיון המאוד מפותח של היוצרים יש המון רגעים שהפרקים המתים נפתרים פשוט בזויות מצלמה סקסיות של פורנוגרפיה, וכמובן ים אפקטים.

נ.ב
בשם האוטנטיות אני ממליץ על "אוטופיה" הבריטית
מינימליזם אפוקליפטי בשיאו

ארז (דא יונג) 1 ביוני 2016

אבל איפה ג'סיקה הייד?

(ד"א – לא ממש ברור לי על איזה פורנוגרפיה אתה מדבר בעונה הזו וגם סך על האפקטים קטן בהרבה מעונות קודמות).

thomas 1 ביוני 2016

where. is. Jessica Hyde?

חכם בדיעבד 1 ביוני 2016

דמות השנה בטלויזיה!
לגבי הפורנוגרפיה…
מסכים שאפילו שם יש ירידה באיכות :)

ניק 1 ביוני 2016

סצינת הנזיפה של וולדר פריי הייתה גאונית! "איך אפשר לאבד מצודה? מה זה כבשה?"

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

כן, מעולה. בכלל, אני שמח לחזרתו של וולדר פריי לחיינו

S&M 1 ביוני 2016

אריאל, בכמה מקרים קריאת הניתוחים שלך את הסצינות עולים בהנאתם על הצפייה בסצנות עצמן. לדוגמה, המשפחה של סאם. בראבו.

אני מתפלא על האמירה המובלעת על מרג'ורי ואמיתות החזרה של בתשובה. לי זה ברור וצועק זיוף. טומן הוא דביל, אז הוא קנה את זה ועשה מה שאמרה לו, אבל היא? הרי מדובר בדמות תככנית ונכלולית, שלידה ג'ופרי ייחשב למלא חמלה. מרג'ורי זה האדם הכי מחושב, קר ואכזרי שיש בסדרה. אמא שלה נחמדה לידה. אם הייתי צריך לנחש את התסריט, בפרק 8 יהיה מרחץ דמים של הדרורים.
אגב מחושב – היא הבינה את מה שהבין קונסטנטינוס שאימץ את הדת הנוצרית; את מה שהבינו העותמנים שאימצו את דת האסלם; ומה שהבינו כל מלכי אירופה שקיבלו עליהם "כעול" את המלוכה בכוח האל. זה לכאורה נותן כוח לדת, אבל למעשה גורם למי שמתכנן הפיכה להיות מלך לא לגיטימי כי הוא לא נבחר ע"י האל. מלכים השקיעו הון וכוח עצומים בקבלת הסמכות מהאל. לכן כשאמא של מרג'ורי אומרת "הפסדנו", היא מבלבלת את המוח. קבלת הלגיטימיות של הדת למלוכה, זה כוח. לכן מרג'ורי עשתה את הצגת החזרה בתשובה, לכן היא המירה את טומן, קיבלה את סמכות האל מהדרורים, וכשתגמור להשתמש בהם היא תחסל אותם.

לגבי חאליסי. אשכרה נמאסה. סצינת שיחת המוטיבציה שלה מאולצת, מלאכותית ומטופשת. מי צריך אותה על גב דרקון, כשפרק לפני זה היא יצאה מהאש והורידה את כל הלוחמים על הברכיים?! מיותר, כמו סצינת מוטיבציה זולה מסרט ספורט אמריקאי על קבוצת בית ספר של בני 15 שנאום מוטיבציוני מביא אותם לאליפות.

ההצגה עם סרסיי וג'ופרי. זה כל כך אמיתי ומשקף את המציאות! ההמונים אף פעם לא רואים את הדמות האמיתית, אלא את איך שהיא מוצגת להם ע"י מתווכים – יחצנים לטובה או משמיצים לרעה. ג'ופרי היה סאדיסט מטורף, אבל מי ראה את זה? הדוד הגמד, האמא והאבא, ומי שבחצר. זהו. ההמונים ראו את המלך החתיך ואשתו היפה, מנופפים מלמעלה ומנצחים מלחמה. בערך כמו שמצביעי ליכוד רואים את ביבי ושרה.

אריה והאל בעל 1000 הפרצופים – התרומה של "ילדה רוצה" לממים בפייסבוק – פרייסלס. היא שורדת כמה עונות מחוץ לפריים, ובלי ספק תשרוד את נסיון החיסול שלה. ואם אני זוכר נכון, עוד יש לה קרדיט במטבע, כך שאם היא עוברת את החונכת שלה, "האל" לא ייגע בה. מה גם שחיסול שלה לא יתרום כלום לעלילה, כי היא סיידקיק ולא נושאת בשום כוח או תפקיד.

פאקו 1 ביוני 2016

מסכים לחלוטין לגבי מרג'ורי. מתבקש גם לאור השיחה של עם לוראס לפני כן. ואולנה היא סבתה, לא אמה.

זיגי 1 ביוני 2016

ועוד תחזית: אריה תצטרף ללהקת השחקנים ואולי תחזור איתה לווסטרוז. זה המחזה בתוך מחזה וההתעסקות העצמית הקלאסית של יוצרי אפוסים. וחוץ מזה, אתה לא מלהק את ריצ'ארד אי. פאקינג גרנט ונותן לו סתם תפקיד שולי ושני משפטים.

S&M 1 ביוני 2016

וואלה

פאקו 1 ביוני 2016

מה שחשבתי על ריצ'רד אי גרנט.

Ljos 1 ביוני 2016

כנראה שזה מה שאריה תעשה, בעיקר בעקבות השיחה עם "סרסיי". אבל הסדרה ליהקה את פון סידוב לבערך חמישה משפטים, אז מה זה גרנט בשבילה?

ארז (דא יונג) 1 ביוני 2016

תיאוריה לא רעה בכלל. גם מסתדר עם אלמנט חוזר בסדרה – לקחת עלילות מהספר ולהלביש אותן על דמויות אחרות (במקרה הזה עלילות טיריון כבדרן וגם עוד משהו שאני לא מצליח לזכור)

Wazza 1 ביוני 2016

מה היה הסיפור עם בנג׳ן ומיהו בכלל?

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

בנג'ן הוא אח של נד סטארק. הוא סייר במשמר הלילה. בעונה הראשונה הוא לקח את ג'ון סנו לחומה ואז היה צריך לעבור אותה ומאז נעלמו עקבותיו

MOBY 1 ביוני 2016

אריה לא דמות "חשובה" במשחקי הכס.
כי
היא לא משחקת על הכס…..כצעירת הבנות למשפחת סטארק היא נמצאת בתחתית הפירמידה, אומנם הסטארקים עושים כל שביכולתם לאבד חלקים מגופם אחד אחד (לרוב ראש, אבל גם רגליים בתולין או סתם יורשים בפוטנציה) ולכן היא עולה אט אט בפרמידה (או שהפרמידה יורדת אליה).
אריאל אין הימורים על איזה מוות הולך להפתיע אותנו בעונה זו?
אין ספק שהסופר קלאסיקו בין הלאניסטרים לסטארקים הוא צמוד ביותר…. אבל המהמר הפרוע ילך על משהו אחר משהו בסגנון אתלטיקו (פריי,בולטון , סתם הבנות מדוראן? מי?) אבל זה כנראה פחות יעורר הדים.

אריאל גרייזס 1 ביוני 2016

טוב, טומן צריך למות מתישהו לפי הנבואה, אבל לא יודע אם זה יקרה בעונה הזאת. אם הייתי צריך להמר על הפתעה גדולה זה לא יהיה מוות של מישהו כבד אלא על משהו אחר כמו שהחומה קורסת למשל

ran 1 ביוני 2016

מאחר שטומן חייב לסיים את חייו בקרוב (נבואות הן דבר שמרטין לוקח מאד ברצינות),
הערכתי שעד סוף העונה נפרד ממנו.
הרי לא סביר שמול הטוענים לכתר המפוארים – דאינרז פרי הסערה מנתצת השלשלאות אם הדרקונים וג׳ון סנו מחסל ה white walker שחזר לחיים תעמוד רכיכה בדמות טומן.
כמו עלייתה של מכבי ת״א לליגת האלופות,
אף אחד לא ממש האמין שהיא תתמוד על מקום לשלב הבא.

dk 1 ביוני 2016

נבואות הן דבר שמרטין לוקח ברצינות ובכל זאת לקח לו משהו כמו 3-4 עונות להרוג את ביילון גרייג'וי (ועוד בסצנה מסמנבת מאין כמותה)

ארז (דא יונג) 1 ביוני 2016

קשה לי להאמין שטומן ימות סתם כך (לא בקרב/הפיכה/רצח על ידי טוענים לכתר) כי אין אף אחד שירש אותו (אלא אם כן הולכים לכיוונים קיצוניים כמו קיוון לאניסטר או בנו לאנסל חוזר בשאלה או, ובכן, סטאניס שלא ראינו שהוא מת)

Zak 1 ביוני 2016

אולי גנדרי שיחזור פתאום לחיינו? בכל זאת הבן של רוברט ברת'יאון

אריאל גרייזס 2 ביוני 2016

הסדרה אוהבת להחזיר כל מיני דמויות מלפני מאה שנה אבל הוא נראה לי דמות זניחה מדי מכדי שפתאום ייזכרו בו. בכל מקרה, ממה שאני זוכר, לממזר אין זכות ירושה

פאקו 2 ביוני 2016

את סטאניס לא ראינו מת, אבל ראו את ראמזי שואל את אחד מעוזריו מי הנחית על סטאניס את מכת המוות, זאת כדי שיוכל לתת לו פרס.

Ljos 2 ביוני 2016

אם אני צריך להמר על מוות של טומן בקרוב, הייתי מהמר שזה יגיע דווקא מידיה של ברזילי.

פאקו 1 ביוני 2016

טומן הוא הימור בטוח (עקב הפלאש בק של המכשפה שסרסיי פגשה בעונה הקודמת). שאלת התזמון נותרת פתוחה.

D! פה ועכשיו 1 ביוני 2016

בקרב מול הדרורים. אולי ביחד עם הדרור (או האחיין הדרור)

זאב 1 ביוני 2016

שאלה: מכיוון שהשם של הסדרה הוא שיר של אש וקרח, לא הגיוני שחליסי שהיא האש תתאחד עם אחד מהסטארקים שהם מייצגים את הקרח? ועל הדרך גם הדרקונים שלה יפתרו את הבעיה של המהלכים הלבנים?

ארז (דא יונג) 2 ביוני 2016

הדרקונים לא יכולים לפתור את בעיית ההלכים הלבנים (בשביל זה צריך פלדה ולריאנית/דרגון גלאס), אבל כן את בעיית ה WIGHTS. בגלל זה מעניין אותי כמה הלכים לבנים יש (היה דיון קצר על זה בטור הקודם).

תומר ש 2 ביוני 2016

נוסף לנו עוד פרט קטן של מידע בפרק הנוכחי, כשבנג'ן סטארק מספר לבראן ומירה שאחד מהוויט ווקרים דקר אותו והשאיר אותו בשלג כדי להפוך לווייט ווקר. כנראה שהתינוקות הן לא הדרך היחידה שהווקרים יכולים להתרבות בה.

זאב 2 ביוני 2016

אם יפגעו במלך שלהם הם יוכלו לפעול כרגיל?

תומר ש 2 ביוני 2016

זאב, יש תאורית מעריצים רצינית שתומכת בסברה שלך:
https://www.youtube.com/watch?v=O3o2LqFZcGU

זאב 2 ביוני 2016

תודה תומר.
ואני גם דיברתי על הסיבה שמביאים אותה לשבע הממלכות, שזה בשביל איחוד בין אש לקרח.

ירוק 2 ביוני 2016

אריאל – שאפו ענק על הטורים. קצת מקהה את הבאסה שיש כשפרק נגמר ויודעים שהעונה מתקרבת עוד קצת לסופה :)

תורג׳י 2 ביוני 2016

איזה כיף אריאל. תודה!

ערן (המקורי) 2 ביוני 2016

אריאל, מצטרף לשבחים על הסיקור, כיף לחיות את הפרק גם אחרי שנגמר!
הסצינה של אריה עם שחקנית התיאטרון, מהחזקות ביותר העונה, בנויה לתפארת. תסריט, משחק, צילום- כמו קולנוע איכותי ביותר. גם הנוכחות של ריצ'רד אי. גראנט האדיר תרמה לדרמה שנבנתה עד השיא.

אזי 3 ביוני 2016

ניתוח מעולה כרגיל ופרק מצויין לדעתי.
כמוך חשבתי שהסצינה בבית טארלי היתה מצויינת, משום מה (אולי בגלל שהתרגלתי ללבוש של גילי) הרגשתי פתאום בסדרה אחרת על אחוזה אנגלית במאה הקודמת

אוהד אוקלהומה 8 ביוני 2016

אני חושב שאריה היא הדמות האהובה ביותר בסדרה חוץ מטיריון – ובעונה הזו מצטרפת אליה סנסה (השנואות הן חליסי, ג'ופרי ואמא שלו, והמניאק הבן זונה שימות אמן).

כל הסצנות של התיאטרון בפרק הזה ובקודם היו מצויינות, ובאמת מזכיר מאוד את המלט.

ניתוח מצוין.

Comments closed