מי הרג את המכביזם?

מה התחיל את הקריסה של בניין הקלפים הקרוי מכביזם?

כבר ציינתי לא מעט פעמים שאני לא אוהד מכבי, למרות שהייתי כזה במשך כל שנותיי הצעירות, ושאני גם לא שונא אותם. האמת, בשנים האחרונות אני מופתע מדי פעם לגלות כשאני מזפזפ בטלוויזיה ביום חמישי (ועכשיו זה בכלל מגיע בכל מיני ימים) משחקים של מכבי. אני בעיקר אפאטי אליהם.

אבל אני כן מרותק לתופעת מכבי, כי זה באמת משהו שאתה לא רואה בשום מקום אחר בעולם כמעט. קבוצה ששלטה אבסולוטית בליגה שלה במשך כמה עשורים ומחזיקה קהל אוהדים שמהווה את חלק הארי של אוהדי הכדורסל בארץ (או לפחות ככה היה פעם). ואם פעם מכבי היתה תופעה מרתקת כשהיא היתה שליטה בלתי מעורערת, הרי היום – הקריסה שלה היא תופעה מרתקת עוד יותר. מין תאונת דרכים מחרידה שאי אפשר להסיט ממנה את המבט.

אם נסתכל על מכבי בפרספקטיבה מהצד לא של שנה-שנתיים אלא של עשורים, הרי מה שאנחנו רואים עכשיו דומה לנפילה של הקומוניזם ברוסיה – כאילו במכה אחת מישהו הוציא לבנה מהחומה והיא כולה קרסה תחתיה. אם לפני כמה שנים עוד היה ספק, הרי מכבי בכל זאת לקחה אליפות אירופה לפני זמן לא קצר (אם תרצו – הגווארדיה הקומוניסטית הותיקה מנסה לעשות מהפיכה וצרה על הדומה עם ילצין בפנים) הרי שנראה לי שהיום אפילו המכביסטים הכי אופטימיים מבינים שמה שהיה כבר לא יהיה. מכבי כנראה עוד תיקח אליפויות, אולי אפילו תחזור להצליח באירופה אם היא תצליח לייצר היררכיה מקצועית טובה שוב (לא הייתי בונה על זה בקרוב, אבל גלגל כידוע מסתובב) אבל הדומיננטיות הזאת, המכביזם הזה – זה כבר לא יחזור.

הסיבות לכשלון הזה כבר נותחו לעייפה. אני אתן למכביסטים קצת יותר מדופלמים ממני להבין את הכשלים המקצועיים שהובילו לבדיחה שאנחנו רואים היום. אבל אני חושב שמעבר לכל אותם כשלים, כל אותם מינויים גרועים, כל אותם תככים בהנהלה, אפשר לשים את האצבע על המקום הבודד שבו מכבי הפכה מ"מכבי" לעוד קבוצה.

588

אני מודה, לא השקעתי יותר מדי בפיתוח התיאוריה. היא עלתה לי בראש בזמן שהשכבתי את הבן שלי לישון אבל פתאום נראתה לי פשוט כל כך ברורה, כל כך הגיונית שישר הייתי חייב לרוץ לכתוב אותה.

אתם זוכרים את שנת 93, הפעם שבה מכבי איבדה את האליפות לגליל עליון? אני זוכר. הייתי שם בהיכל במשחקים 2 ו-4 (שמכבי ניצחה) ואני זוכר את התחושה בארץ. זאת היתה הרגשה של אסון אדיר. חרב עלינו עולמנו. מכבי באותה תקופה היתה בדיוק בנקודת המינימום שלה באירופה אחרי דומיננטיות לא קטנה בסוף שנות השמונים, היא נכשלה להעפיל לפיינל פור מספר שנים אחרי שהגיעה לגמר שלוש שנים רצוף (היא כן הצליחה להגיע לפיינל פור ב-91, בעיקר בזכות התעלות מאוד גדולה במשחקים האחרונים ששוחקו כולם בארץ עקב החלפת ביתיות ממלחמת המפרץ, אבל זה היה יותר הבלחה רגעית וגם שם היא לא עשתה יותר מדי) והיה ברור שהיא בשקיעה מסוימת. וכמובן, היא סבלה באותה שנה מפציעה קריטית לגודס יחד עם צמד זרים מהולל, בטח לאותה תקופה.

ועדיין, למרות כל הנסיבות המקלות האלו, ולמרות שהיא הצליחה להחזיק חמישה משחקים מול גליל עליון נהדרת (אני כל כך מתגעגע לקבוצה הזאת היום, לדורון שפר בן ה-20, לברד ליף החכם. ממש מתגעגע) אובדן האליפות הרגיש כאילו השמיים נפלו. וההשלכות היו בהתאם – מאותו רגע מכבי עשתה הכל כדי לוודא שזה לא יקרה שוב. היא קנתה את כל מי שהיא יכלה, והבהירה שמדובר בנפילה חד פעמית ותו לא.

זה היה המכביזם בשיאו. האליפות שייכת לנו ולפני אירופה ולפני כל דבר אחר אנחנו דואגים להשאיר אותה בבית. הטראומה מאובדן האליפות הזאת היה כל כך גדול שמכבי היתה מוכנה כמה שנים אחר כך אפילו להביא אליה את האדריכל של האליפות של הגליל, למרות שהוא ליכלך עליה לא מעט לפני המעבר שלו (אני זוכר את התדהמה שלי כששמעתי בחדשות שפיני הוחתם במכבי. זה היה כל כך מדהים שאני זוכר בדיוק את הסיטואציה כמו שאמריקאי זוכר מתי רצחו את קנדי).

פאסט פורוורד לשנות ה-2000. באו קברניטי ליגת העל והחליטו על פורמט שונה לאליפות בארץ – הפיינל פור (בצורותיו השונות, לא ניכנס לזה). אין לי כמובן שום רצון להכנס לשאלת הספורטיביות שלו, זה לא מעניינו של הטור. מה שכן חשוב זה ששינוי השיטה עשה סוויץ' אדיר בחשיבה הן של אנשי מכבי, הן של שחקני מכבי והן של האוהדים של מכבי. בגלל הפיינל פור, האליפות הפכה בין יום ללא חשובה. לחסרת משמעות. כי אם היא נקבעת במשחק אחד – הרי שאין לה משמעות בכלל. בטח אם בכל מקרה אנחנו משחקים באירופה (בניגוד לאותה אליפות ב-93 שהדיחה את מכבי מגביע אירופה שנה אחרי זה).

מה שאף אחד לא הבין אז, אבל נראה לגמרי טריוויאלי היום (אם בוחנים את זה מהצד) זה שהחשיבות של האליפות המקומית היתה הקלף החשוב ביותר במכביזם. זה שאם תסיר אותו, כל מגדל הקלפים יקרוס. הרי מהו מכביזם אם לא הרצון לנצח כל משחק, לקחת כל תואר אפשרי, לחשוב שהתואר הזה ניתן לך מהשכינה בסיני?

ועכשיו רגע, אתם אומרים שבעצם הליגה הישראלית לא ממש חשובה? שאפשר לזלזל באליפות המקומית? שאם הפסדנו אותה אז לא קרה כלום?

והנה, נעלם לו המכביזם.

זה די מדהים כשחושבים על זה. בואו לא נשלה את עצמנו,כ ל המטרה של הפיינל פור היתה להחליש את מכבי. אבל אני בספק אם מישהו חשב שזאת תהיה התוצאה שלו. כולנו חשבנו שמכבי יאבדו פה ושם אליפות, קבוצות כמו חולון וגליל וראשון ירגישו גם הן את טעם השמפניה, ומכיוון שלמכבי הדבר היחיד שחשוב באמת זה אירופה, אז היא לא תיפגע יותר מדי. בדיעבד, התוכנית שלהם הצליחה מעל המצופה. הם לא סתם פגעו באליפויות של מכבי, לוקחים להם כמה תארים לטובת קבוצות אחרות, הם פגעו ביסודות של הקבוצה הזאת. בדבר היחיד שגרם לה להמשיך להלחם על כל שעל. להפוך 20 ל-30 ו-30 ל-40. ומה שמעניין זה – שמרגע שאיבדת את אותו תבלין סודי של המכביזם, אין לך שום דרך אמיתית להרוויח אותו בחזרה. הוירוס הזה של החולשה המקומית כבר חדר לכל מקום בארגון והרג אותו מבפנים. המכביזם כמו שהכרנו אותו נקבר קבורת חמור. מכבי של היום כבר לא מסוגלת לנצח יותר משחקים רק בזכות הרוח המכביסטית.

ביום שההנהלה של מכבי תבין את זה – אולי אז היא תוכל להתחיל לפלס את דרכה חזרה לשפיות. לא כ"מכבי", אלא פשוט כעוד קבוצה טובה.

יומן פירוק - חלק ה'
מכביזם חי

126 Comments

יואב 22 בדצמבר 2016

רק הערה,
ההחתמה של פיני היתה הכל חוץ ממדהימה ומפתיעה.
היא היתה הגשמת חלומו של האיש(בשר מבשרה של מכבי) ובוודאי שהיתה נכונה למכבי כי הוא היה מאמן מעולה. ממש לא שוקינג. ההפך הגמור. כל הטראשטוק שלו היה ברור ושקוף- תתייחסו אלי, אני קיים.
האמת שתמיד יש אצלו טראשטוק, רק הנמען שונה.

בעיני זה לא ממש משנה אם מכביזם מת, חי, מונשם, מתלוצץ עם רופאיו. זה יותר דיון לאוהדי יתר הקבוצות להעביר קצת זמן. אין בזה כלום לדידי.
רק יכול לקוות שהארגון יתעשת על עצמו כי כסף גדול וארגון גרוע זה מחזה לא נעים לצפיה. ומכבי עוד תחזור… היא תמיד חוזרת(:

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

היא היתה הגשמת חלום של פיני אבל הוא בעצמו אמר לפני כן שאף אחד לא יקח אותו לשם. מכבי התייחסו באותה תקופה (שוב, מכביזם) מאוד ברצינות לטראש טוק נגדם. זאת היתה החתמה מאוד מפתיעה לא כי פיני לא נחשב מאמן טוב אלא כי אף אחד לא האמין שהיא תימחל על כבודה ותיקח אותו

יואב 22 בדצמבר 2016

לי היא היתה צפויה מאד ובלתי נמנעת. וגם קצת מרגשת.
אתה יודע, הוא החליף את חרוש. אם יש משהו ברור במכבי לאורך כל השנים זה שהיא עושה מה שטוב לה. מה זה קצת טראשטוק מול הזוועה הזאת שנקראה חרוש?

קשקשן בקומקום 22 בדצמבר 2016

זה אותו פיני ששנה קודם אמר שמכבי שמרו כמו דחלילים, "הכרחנו את מכבי לחשוב", וכו'.
בתקופה ההיא דברים כאלה היו בלתי נסלחים, לכן ההפתעה היתה כלכך גדולה.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

בדיוק

יואב 22 בדצמבר 2016

אכן. הוא משך לילדה הכי יפה בגן בצמות.

חנן 22 בדצמבר 2016

או ליתר דיוק הוא דגדג לבריון הכי מכוער בשכונה את הסנטר.

יואב 23 בדצמבר 2016

הכל בעיני המתבונן(:

Trailblazer 23 בדצמבר 2016

זה לא מסינה אמר "גרמנו למכבי לחשוב"?

איציק 22 בדצמבר 2016

רעיון יפה, אך צריך להוסיף שזה בא ביחד עם חדירה עמוקה של הפדרמנים שאמרו שלא נורא להפסיד, גם את האליפות. אם זה היה קורה במשמרת של שמעון, גם בפורמט החדש מכבי היתה מתייחסת לזה לא פחות מכל אליפות אחרת. נכון ששמעון עדיין במערכת אבל הוא רק הרקעף ומאחורי הקלעים הקבוצה היא של הפדרמנים והרקנטים. כך שזה הכוכבים שהסתדרו בדיוק בצורה הזו, ורק מעבר לפינל פור לא היה מספיק.
בכלל, כאשר רואים את מכבי של השנים האחרונות יש געגועים חזקים לאד הורטון וילפורד קינג. אז הם לפחות היו על המגרש, היום נראה שהם בהנהלה.

גורביץ' 22 בדצמבר 2016

חח איציק, המשפט האחרון גדול

רטקסס 22 בדצמבר 2016

שמעון התעייף. זה הכל. כל ההקדמה שלך גבי המכביזם והשליטה וכו – הכל זה שמעון. אישיות הספורט הכי גדולה שהייתה ותהיה פה.
אני מקווה בשביל הכדורסל הישראלי שעד שהוא יעזוב את מכבי נצליח לפתח פה ליגה מעניינת/ממצה כשרונות מקומיים/מושכת קהל למגרשים.
כי אם לא, העזיבה שלו תמוטט את מכבי ויחד איתה כל הענף.
כן. עד כדי כך.
משמעון עד שמעון לא קם כשמעון.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

פעם חשבתי כמוך (אני חושב שכתבתי טור כזה אפילו פעם) היום אני כבר לא מאמין בזה. לדעתי זה כמעט להיפך, ייחסנו לשמעון כח מיסטי שמניע את המכביזם אבל אני מאמין היום שהמכביזם הוא הכח שמניע את שמעון. ברגע שזה דעך, גם הכח של שמעון נעלם, כמו השיער של שמשון

צחי 22 בדצמבר 2016

אני עם הגברת בבר. אי אפשר להחליף את הניהול המופתי והדרכים האפלוליות של דון שמעון
בטח לא בפדרמנים, שההבנה שלהם בכדורסל דומה לזו של ג'וני פוטבול
בכדורסל

דורפן 22 בדצמבר 2016

חידה! מה קרה ביום של משחק 4 בין גליל למכבי (שגם הייתי בו)

רמז: סימן שהשנים עוברות!

מתן גילור 22 בדצמבר 2016

הנה דבר שקרה באותו יום:
ארז חזן הרים בקבוק, התחרט, הניח אותו, ואז דיוויד ת'רטקיל לקח אותו ושבר על הראש של טוני מאסופ.

matipool 22 בדצמבר 2016

דורפן – הימור :
1. השתחררת מהצבא .
2. חגגת יום הולדת 21 .

שי 22 בדצמבר 2016

אני מהמר על תחילת הקריירה התקשורתית שלך (ויהי רצון שתמשיך עד 240)

אמיתי 22 בדצמבר 2016

ההשוואה לקומוניזם לא ממש תופסת.. ניסיון סטייל גיל שלי למצוא מקבילה בכח. לפעמים עובד לפעמים לא. הפעם לא. אם הייתי צריך להשוות למשו אז אולי לחברת טבע שהייתה המניה/החברה של המדינה. הייתה ואיננה עוד.
הנקודה השנייה מדוייקת מאד. ה״ויתןר״ על אליפות מקומית הוא אכן הבאג שהרס את המערכת. בדברים האלה אי אפשר לזייף לרגע וזה היה התחלת הסוף. נראה לי שגם במצב הפוך של ויתור על אירופה (מבחינת שאיפות) והתמקדות בארץ התוצאה הייתה דומה.
המכבזים היא תופעה שלא ידעה לשמר את עצמה בייחוד כי הדורסנות שלה הייתה כניסור הענף שעליה היא נשענת. הכדורסל הישראלי

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

זאת לא השוואה לקומוניזם, זאת מטאפורה. משהו שהכרנו כל חיינו ולא הכרנו אחרת ופתאום יום אחד נפל וקרס. ברור שלא הכל מתאים אחד לאחד

איציק 22 בדצמבר 2016

ממתי הכינוי "גיל שלי" הפך לכינוי למשהו שלילי?

אמיתי 22 בדצמבר 2016

זה תמיד חיובי. פשוט לא תמיד זה עובד

איציק 22 בדצמבר 2016

"חיובי תקול" נשמע כמו הגדרה מעניינת.

קשקשן בקומקום 22 בדצמבר 2016

הגיע הזמן להסיר את המסיכה מעל פרצופו של גיל שלי.
גיל שלי הוא סמולן שליח של הקרן החדשה שאפילו חודש בשרתון פלאזה לא הייתי נותן לו. טפו!

ארז 22 בדצמבר 2016

שתול של הארגון הפוסט ציוני "המטוטלת".

איציק 22 בדצמבר 2016

חקה, זה עוד יגיע גם ל"מטוטלת הפוכה."

אמיתי 22 בדצמבר 2016

הוא גם מכביסט שמאמין בתהליכים כמו ג׳ורדי ואבולוציה. שיחזור לעץ..

southport 22 בדצמבר 2016

חכו חכו, כל שנה "גיל שלי" פותח יומן האליפות של מפלגת העבודה, עם השוואות מופרכות לעבר הרחוק של בן גוריון ורבין או לפוקסים של ברק. כולם צוחקים עליו. יום יבוא ו… naaaaaa

שי 22 בדצמבר 2016

אחת הסיבות המרכזיות לקריסה של מכבי היא פשוט הכסף שאין.
הכסף החופשי ממשלם המיסים (ערוץ אחד) הפך להיות קשה יותר ויותר להשגה.
מזרחי מעולם לא ממש שם כסף שם. הפדרמנים העמיקו האחיזה ובמקביל העסקים שלהם קרסו. בטוח שמכביסטים ידעו טוב יותר על התהליך אבל ברגע שנגמר הכסף הציבורי מאוד קשה היה לבעלים להחליף אותו פשוט כי לא היה להם את הכסף הזה לשרוף כל שנה.
אז נמכרו אחוזים והתחילו עימותים בין הבעלים. ופה זה נגמר

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

למכבי עדיין יש יתרון כספי אדיר על כמעט כל הקבוצות בליגה, גם אם באירופה היא איבדה אדג' מסוים, אין שום סיבה שהיא תאבד כל כך הרבה דומיננטיות בארץ

שלומי 22 בדצמבר 2016

WHAT
התקציב רק הולך וגדל משנה לשנה. למעשה, מכבי היא בין הקבוצות היחידות באירופה שמסיימות עם תקציב מאוזן או כמעט מאוזן על דרך קבע.

גורביץ' 22 בדצמבר 2016

איך אין כסף ?
זה אמנם לא דוחות מס, אבל כן מישהו שישב וחקר ויכול לתת לך פרופורציות על התקציב של מכבי שהוא בין פי 10 לפי 20 משאר הקבוצות בליגה חוץ מירושלים:
http://www.hoops.co.il/?p=78952

שי 22 בדצמבר 2016

ברור שלמכבי עדיין תקציב גדול מרוב הקבוצות. השאלה הייתה איך הלך המכבים, והוא הלך בחלקו בכלל שהכסף ממשלם המיסים הלך. המערכת הייתה צריכה להשתנות ולעבוד בתנאים שאינם דומיננטיות מוחלטת. פדרמן, רוצה להמשיך בשליטה, בלי רצון (או יכולת) להביא הרים מהבית מפתח את המכביזם החדש בו הפסדים מתקבלים. מזרחי מביא בעלים נוספים. לבעלים ששמים כסף יש רצון להחליט. גם לבעלים הוותיקים. פיצוץ.
אז כן, למכבי יש יותר כסף אבל לא, המערכת במכבי לא סיימה את השינוי וההתאמה למצב החדש.

שלמה 22 בדצמבר 2016

הבעיה של מכבי היא ההיחלשות של השחקן הישראלי. כמעט תמיד היו למכבי כמה ישראלים ברמה אירופאית גבוהה שהיו השלד של הקבוצה.
כיום (עם מגבלת הזרים) היא חייבת לפגוע בול בכל הזרים כדי להצליח, ונלחמת עליהם עם קבוצות בעלות תקציב הרבה יותר גבוה ממנה כך שהסיכוי לעשות את זה הוא נמוך ביותר.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

זה מסביר אולי כישלונות באירופה, לא את מה שקורה לה בארץ. ומכבי פעם ידעה לפגוע בול בזרים כמעט תמיד. זה יותר מסתם בעיות מקצועיות

קשקשן בקומקום 22 בדצמבר 2016

וגם השיראלים המובילים בארץ כבר לא בהכרח במכבי

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

זה כי הישראלים המובילים הם סתם שחקנים. ג'מצ'י, ברקוביץ', קטש, אפילו הנפלד במידה מסוימת היו שחקנים אירופאים מובילים. הלפרין ואליהו, נניח שאלו הישראלים המובילים, הם סתם שחקנים שהערך שלהם בהשוואה לזר שמשלם הרבה פחות מס, הוא אפסי. אם מכבי היתה רוצה היא היתה יכולה לקנות את הישראלים המובילים אבל זה לא כמו פעם שיש הגבלה של שני זרים ומתאזרח אחד אז אין לך באמת סיבה לקנות ישראלים בהרבה יותר כסף.
כמובן, יש את המגבלה של החוק הרוסי – אבל כבר אמרנו, מכבי החליטו שהליגה הישראלית פשוט לא חשובה

איציק 22 בדצמבר 2016

הישראלים המובילים, מוביךים לדרך ללא מוצא.
לא יודע האם יצמח משהו מהדור החדש של דאובן, טימור, משעור, אבל הדור הקודם פשוט אכזבה (להוציא את כספי כנראה).

נועם 22 בדצמבר 2016

ג'מצ'י, גודס, שפר, קטש ובורשטיין, וודאי ששחקנים מהדורות לפניהם, היו שחקנים מובילים בליגת העל ובמכבי כבר בגיל 20-21. בחלק מהמקרים עוד לפני כן. עם כל ההערכה העצומה אליהם, ממש לא בטוח שבליגה של 5 זרים בקבוצה הם היו מתפתחים להיות אותם שחקנים שהיו. הם קיבלו הזדמנות לשחק, ולהיות משמעותיים בקבוצה שלהם, כבר מגיל צעיר וזה מה שאפשר להם לגדול ולהתפתח.
במציאות של היום רוב השחקנים הישראלים נחשבים ל"ילדים" עד גיל 24-25, בקושי מקבלים הזדמנויות, ואז מתפלאים שבשיא הקריירה שלהם, בגיל 26-28, מה שיצא מהם זה שחקנים בינוניים, במקרה הטוב.

איציק 22 בדצמבר 2016

זה לא נכון לגבי הלפרין, אליהו, לימונד, מקל, אוחיון ואפילו כדיר וניסים זה דור שיש בו מספיק שחקנים שקיבלו מספיק דקות ולא התפתחו. שחקנים טובים תמיד מצליחים לקבל דקות. אין מספיק טובים. זה כנראה לא עיניין של כישרון כי אם טיפוח בגילאים הצעירים.

צחי 22 בדצמבר 2016

זה נורא נחמד ואידילי לומר שמי שטוב מקבל דקות משחק
בפועל דורון שפר לא היה מקבל דקות במכבי גם אם הוא היה סופרמן
ושחקן לא נולד סופרמן, הוא מתפתח. משחק יותר טוב, פחות טוב, עושה טעויות, קולע, מחטיא.
אין אדם שנולד כשהוא פשוט 'טוב'.

כל כך הרבה מהשמות שמוזכרים כאן גדלו בקבוצות נוער במרכז ונדדו לחממה בגליל כדי להתפתח
קטש, שפר, הנפלד ואחריהם גם כספי ואוחיון (שהיה שחקן בית)
החממה בגליל כבר לא קיימת, לא רק בגלל שנדדו מכפר בלום.

בגלל שקונספציית הזרים השתנתה.
זה לא שלגליל עליון ההיסטורית לא היו זרים טובים – לפעמים יותר ולפעמים פחות – אבל החוקים אפשרו לה לתת צ'אנס אמיתי לשחקנים ישראלים ולהישאר תחרותית. כשהחוקים השתנו, התחרותיות צנחה, גליל התפרקה.
הכל כמקרה מבחן כמובן. למאמנים קשה מאוד לתת צ'אנס לישראלים היום ולהישאר איתם לאורך תהליך של צמיחה שמורכב מעליות וירידות.

האם זה אומר שמישהו ממי שאנחנו רואים היום היה מגיע לרמה של קטש ושפר?
קשה לעסוק בנבואות. אפשר רק לנחש. אבל יש כאן שחקנים (הלפרין ומקל לדוגמה) שהבעיה שלהם היא לא בכישרון, אלא ביכולת לממש אותו. ובזה שבשום שלב הם לא היו תקועים בכפר בלום עם שום דבר לעשות חוץ מללכת למגרש ולזרוק שלשות.

Shadow 22 בדצמבר 2016

איזה כישרון יש למקל?

איציק 22 בדצמבר 2016

כישרון של מקל.

איציק 22 בדצמבר 2016

אתה טועה ומטע. כל השחקנים שכתבתי, ובטח הלפרין ומקל, קיבלו המון דקות כדי להתחשל, לטעות, ללמוד מטעויות ולהתקדם. הם פשוט לא הצליחו לעלות את המדרגה שקטש ושפר עשו. קטש ושפר בגיל 19 היו טובים מהלפרין ומקל היום, בלי שפשוף ובלי זמן לטעויות ותיקונם. אחר כך הם רק השתפרו. כנראה בגילאים הצעירים עבדו איתם נכון, או שהם היו יותר כישרוניים. בורשטיין לא יותר כישרוני מהלפרין מבחינת כידרור, קליעה, מסירה, אך הוא אוכל אותו בלי מלח מבחינת האופי. הוא התמודד מול הטובים ביותר ועדיין שיחק הרבה דקות. אז לא צריך לספר על זרים שתופסים מקום. צריך לדבר על ישראלים שבגיל 18 לא מתאימים להלחם על 5 דקות, ומשם ל 7, 10, 20 דקות. צריך לבדוק מה עושים איתם עד גיל 18.

אלון3131 22 בדצמבר 2016

+1, בורשטיין היה שחקן חמישייה במכבי כבר בגיל 21, נכון שבחשיבות נמוכה יותר מהסופרסטארים אבל הוא הרוויח את המקום ובצדק.

אפילו אוחיון בשנים הטובות יותר שלו 2012-2013 תפס מקום יפה ברוטציה ובצדק, הוא פשוט לא הצליח להתקדם ואפילו עשה צעד אחורה בשנתיים האחרונות.

צחי 22 בדצמבר 2016

בורשטיין זה קלסיקה של נוסטלגיה. מגן טוב עם גובה טוב. קצת סטאפ שוטר, לא יותר מזה. שחקן משלים קלסי שנהנה מאימון מופתי ושלישיה היסטורית לידו. הוא מעולם לא הביא למגרש יותר ממה שגל מקל מביא אליו, לא בכישרון ולא באופי. קצת בגובה. מה לעשות שליד מקל לא שיחקו פרקר ושארס. מה שיש למקל הביא אותו על סף הנ.ב.א. המזל של בורשטיין הביא אותו לפסגת היורוליג.
מזל והגנה.

איציק 22 בדצמבר 2016

שחקנים עשו קריירה מהגנה. הקליעה של בורשטיין בטח לא פחות טובה מזו של מקל, ראיית משחק יותר טובה, מוביל ומסיים מתפרצות ברמה טובה יותר, והכי חשוב, היתה לו מודעות עצמית שידע למקום אותו בדיוק בייחס ליכולותיו ויכולות שותפיו. הוא לא כמו מקל ש-10 שניות אחרי שנכנס מוסר מאחורי הגב ליציע. הוא לא עושה תרגילים של כוכב על כאשר צעד וחצי לא נכנס לך. הוא לא חושב שמגיע לו גם כשהוא לא פוגע. זה הבדל ענק ובגלל זה למקל היה מזל להגיע ל-NBA ולא היה הכישרון להישאר בו, כי אין לו גם כישרון ליורוליג. בורשטיין לעומתו עשה קריירה יפה מאד.

נועם 22 בדצמבר 2016

אני רוצה להזכיר שלעמרי כספי היה סעיף בחוזה עם מכבי לפיו הוא היה צריך להיות לפחות השמיני (!!!) בקבוצה במספר הדקות. הוא אשכרה נזקק לסעיף בחוזה כדי לקבל דקות של שחקן רוטציה משני. ואפילו על זה אני זוכר שהיה ויכוח בעונה האחרונה שלו במכבי בין אבא שלו להנהלה, אם הסעיף הזה כולל גם משחקי יורוליג, כי בהם הוא לא הגיע אפילו לזה. וזה כספי. שחקן NBA לגיטימי לגמרי כבר כמה שים טובות. זה הצ'אנס שהוא קיבל. עם זה הוא הוא היה אמור להתפתח. מזלו שבNBA אוהבים פוטנציאלים גולמיים שאפשר לקדם, כי אחרת היה נשאר במכבי והופך לליאור אליהו. אז למה יכולים לצפות שחקנים צעירים עם מעט פחות Upside מכספי?

איציק 22 בדצמבר 2016

הדבר הזה אולי קיצר לו את הדרך בשנה אך לא פרץ לו את הדרך. הכישרון, ההתמדה והלחימה הבילתי מתפשרת, הם שעשו את העבודה.

קובי 22 בדצמבר 2016

הנפלד-מרוב מהוא היה אנדרייטד הוא נהיה אוברייטד,נדב הנפלד שווה היום ליוגב אוחיון בערך..
עושים ממנו הרבה יותר ממה שהוא היה,
בניגוד לבורשטיין שלדעתי לא מקבל את הכבוד הראוי לו ולפני הפציעות היה שחקן אדיר גם במכבי וגם בנבחרת(מקום 7 באליפות אירופה)

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

אם ליוגב אוחיון היתה הגנה של הנפלד אז אפשר היה לדבר. הנפלד שיחק בנבחרת אירופה, שיתק את הכוכבים הגדולים ביבשת. אני מסכים שבנקודה מסוימת הוא הפך לאוברייטד אבל הוא כן היה עוגן מאוד משמעותי. ברור שהוא לא עומד ברמה של ג'מצ'י או קטש אבל להשוות אותו ליוגב אוחיון זה עלבון גדול

קובי 22 בדצמבר 2016

אני חושב שאתה מזלזל באוחיון ובמה שהוא נותן למכבי מבחינה הגנתית(כשהוא שיחק בקבוצה נורמלית הוא גם ידע לשמור על כוכבים גדולים).
מעבר לכך,הנפלד ברוב שנותיו במכבי היה חלק מהקבוצה הבינונית של שנות התשעים ורק לקראת סוף הקריירה שלו הוא היה חלק מהקבוצה של שנות האלפיים(בנוגע לנבחרת אני מסכים שהוא השפיע יותר מיוגב באופן משמעותי).
בסופו של דבר בסוף הקריירה נוטים לזכור את הדברים הטובים של כל שחקן כשהחלקים הפחות טובים תופסים מקום שולי יותר..

*דבר אחר-בכל דור היה שחקן ישראלי שהיה מעל הרמה ותמיד הוא היה במכבי(כהן מינץ,ברקוביץ',ג'מצ'י,קטש) ובעיקר היו מתאזרחים איכותיים(מברודי ועד בלו),בדור הנוכחי יש ישראלי ומתאזרח ששייכים ללבל הזה(כספי וטיוס)והם לא במכבי היום..

איציק 22 בדצמבר 2016

טיוס זו פיקציה המתאימה לקונספט מאד ספציפי שעבד עבורו ועבור הקבוצה.

אלון3131 22 בדצמבר 2016

טיוס בסופו של דבר סנטר יורוליג לגיטימי(פותח בקבוצת אמצע טבלה ומחליף בקבוצת צמרת) וזה הרבה יותר ממה שאתה יכול להגיד על 99 אחוז ממחזיקי תעודת הזהות הכחולה היום.

איציק 22 בדצמבר 2016

לשים אותו ברשימה של תני, ברודי, ברקוביץ', ג'מצ'י, קטש, שפר, בלו, זה צחוק מעבודה. הוא סנטר סביר בקונסטלציה מאד מסוימת, לא יותר מכך. לרוב הקבוצות הוא לא מתאים כי הוא שומר בינוני (חוסם גדול) עם גוף קטן, ובהתקפה הוא לא שם סל ממטר וצריך רק דאנק או קרש סל בסיומת בתנועה. לא פיתח שום יכולות יציבות לסנטר לגיטימי. אולי חסרים סנטרים לגיטימיים ואז בין דגי רקק הוא כריש. זה כבר סיפור אחר.

אלון3131 22 בדצמבר 2016

אה. להשוות אותו לרשימה למעלה זה באמת מוגזם.
למרות שלדעתי הוא היה השחקן ה4 הכי חשוב ב2014 במכבי אחרי רייס בלו ודווין סמית

איציק 22 בדצמבר 2016

אכן, וגם זה בגלל קונסטלציה מאד מיוחדת בה הסגנון ממש התאים לו. קשה לסדר לו עוד תמהיל כזה שיתאים לו כל-כך טוב.

צחי 22 בדצמבר 2016

הנפלד החזיק לבד את מכבי תקופה ארוכה מאוד, גם כשהכוכב ההתקפי שלה היה שחקן די טיפש בשם גור שלף
יצא לי לראות את מכבי בימים ההם באילת. הנפלד היה פצוע. מכבי התפרקה.

נועם 22 בדצמבר 2016

אני חושב שהיה עוד גורם לקריסה והוא, באופן פרדוקסלי משהו, המעבר לשיטת הרשיונות ביורוליג. אם במכבי היו יודעים שהם חייבים לזכות באליפות בארץ כדי להשתתף ביורוליג, שינוי הפורמט לפיינל פור לא היה קורה בכלל. ואם איכשהו היה עובר בכל זאת, מכבי הייתה עושה הכל כולל הכל כדי לשמר את העליונות שלה בארץ. אחרי הכל, ביורוליג נמצא הכסף ושם נמצאת היוקרה.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

נכון מאוד. כמעט הוספתי בסוף שאם מכבי רוצה לחזור למה שהיתה פעם היא צריכה לעשות שהאליפות תהיה תנאי ליורוליג כמו פעם וזה יתן לשחקנים שלה אינסנטיב לנצח. אבל אני כבר לא כל כך בטוח שזה נכון. לא יודע אם אפשר ללכת אחורה פה

ריצ'י מקאו 22 בדצמבר 2016

קצת כמו ליברפול לא? לפני ההרחקה מאירופה, אליפות היתה תנאי להשתתפות בגביע אירופה לאלופות. מאז שחזרה מאירופה וחזרה להיות רלוונטית לתחרות אירופאית, היה צריך רק לסיים בין שלוש הראשונות. כל הרעיון שקיים היום, שהמטרה היא לסיים בין ארבע הראשונות ושהשתתפות בליגת האלופות היא היא הדבר החשוב, מחליש את הדרייב הבלתי מתפשר לזכות באליפות מתוך הטיעון שזה "הלחם והחמאה שלנו".

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

יותר כמו ארסנל, לא?

אנונימוס 22 בדצמבר 2016

מסכים ששם מבלי דעת החלה הבעיה. מכבי קיבלה שריון בתמורה למעבר לפיינל פור. ומאז משכנעים את כל העולם ואשתו שמה שחשוב זה ממילא אירופה, והליגה לא חשובה.
וכולם מאמינים להם. הבעיה היא שבישראל מכבי הייתה האלפא-דוג, ובאירופה היא הייתה ועודנה זנב לאריות, קבוצת דרג שני שאין לה יכולת תקציבית לרוץ לתואר כל שנה, בטח שלא לדרוס כמו בישראל.
וכך מבלי משים הם שינו את התפיסה העצמית שלהם מ"ראש" (לשועלים אמנם) ל"זנב" (לאריות).

יואב 22 בדצמבר 2016

אנונימוס,
מסכים איתך.

אריאל 22 בדצמבר 2016

לטעמי ממש לא מגדל קלפים.
מכבי מועדון חזק כלכלית עם בסיס אוהדים גדול מאוד וחברות מובטחת ביורוליג.
זה אומר שגם איבוד אליפויות כמו שאכן קרה, לא כזה פוגע. הפגיעה הרצינית היא במוניטין.
אבל זה רחוק מלהיות מגדל קלפים, די ההפך.

ניב 22 בדצמבר 2016

רעיון מעניין.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2016

המכביזם לא מת, הוא השתנה. יש יאמרו שהתפתח למאבק על תודעה היסטורית בינ"ל, יש יאמרו שהפך למפונק יותר שמרשה לעצמו לאבד משחקים ותארים, אבל אנחנו פה חביבי. ככל שיהיו יותר עונות לא טובות, כך נהפוך את פסטיבל הפיינל פור הבא שנעפיל אליו למאוס ולנמרח יותר.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

לא אמרתי שהמכביסטים נעלמו, ברור שאתם פה. אמרתי שמה שהכרנו בתור מכביזם – הרצון לנצח בכל מחיר – מת. אתה אומר שהוא השתנה? אז זה כבר לא מכביזם, זה משהו אחר

איציק 22 בדצמבר 2016

זהו פוסט-מכביזם, או אולי נאו-מכביזם, כמו כל דבר בחיים, זו אבולוציה של המכביזם.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

תסכים איתי שבן אדם הוא לא ניאו-שימפנזה אלא יצור אחר לגמרי?

ניב 22 בדצמבר 2016

הוא לא ניאו שימפנזה כי אנחנו לא התפתחנו מהשימפנזה אלא חולקים אב קדמון משותף.
אנחנו גם לא ניאו כלב או עץ.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

אוקיי, בסדר, הכוונה שלי אבל ברורה, נכון? יש אבולוציה שבה חיידק מפתח עמידות לאנטיביוטיקה אבל הוא עדיין אותו חיידק ויש אבולוציה שבו דינוזאור הופך לציפור ואתה כבר לא יכול לקרוא לו דינוזואור למרות שלשניהם דם קר, נניח. הטענה שלי זה שהמכביזם לא סתם עבר אבולוציה, הוא נכחד כמו הדינוזאורים והפך למשהו אחר לגמרי

ניב 22 בדצמבר 2016

הבנתי את הטענה ואני מתאפק לגבי הדם קר.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

נכון, למה אמרתי דם קר לעזאזל? ולחשוב שרק שבוע שעבר ביליתי יום שלם עם הילדים בהסתכלות על דינוזארים במוזיאון טבע בניו יורק, כולל בתערוכה מיוחדת על הקשר בין ציפורים לדינוזאורים..

איציק 22 בדצמבר 2016

טוב, אריאל לקחת את זה רחוק מידי :-)
בעול אופן שמח שלקחת את הדיון למקומות מרתקים יותר.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2016

גם אני רואה את זה כנאו-מכביזם. תחושת האנטייטלמנט עדיין שם.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

היית צריך להיות בארץ שבוע מוקדם יותר כשהם חטפו 30 הפרש מהכוכב האדום

איציק 22 בדצמבר 2016

אתה רע.

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2016

הייתי בארץ. זה היה המשחק הראשון שראיתי אותם העונה.

איציק 22 בדצמבר 2016

אפשר להשתתף בצערך, על המאורע הטראומטי שנאלצת לחוות?

גורביץ' 22 בדצמבר 2016

עזוב, אי אפשר להתווכח עם טענה כזאת.
זה משול ללהגיד ג'ורדי קוסם, ובשלב האבלוציוני הבא להגיד ג'ורדי קוסם אבל לא נורא לאבד אליפות / גביע / קמפיין אלופות מביך בסה"כ הייתה עונה טובה, בשלב האבלוציוני הבא להגיד ג'ורדי קוסם נהנינו מארבע שנים, תמיד יש נפילת מתח, ובשלב האבלוציוני הבא ג'ורדי קוסם שנה-שנתיים ואנחנו חוזרים, ובשלב האבלוציוני הבא ג'ורדי קוסם הוא העלים את מכבי תל אביב.
מכביזם במיטבו

matipool 22 בדצמבר 2016

אריאל – הפסקה הראשונה שלך זה ממש אני .
גם הגעגועים לדורון שפר בן ה-20 . כמה אהבתי אותו . לכבודו גם נשארתי ער כל הלילה בליל הדראפט שלו ונורא התאכזבתי . שחקן הכדורסל הישראלי האהוב עלי ביותר .

יניב פרנקו 22 בדצמבר 2016

בעיני הגורם המשמעותי הוא דווקא השריון ליורוליג – ברגע שיש שריון ויש היכל מכור מראש עם רשימת המתנה.
המוטיבציה להצטיין יורדת.
את מכבי מנהלים (בדמיון מסוים להפועל) שורה של בעלי בית שכל אחד מושך לכיוון שלו – וכל אחד יודע שהסיכון שהארגון לוקח אינו גדול – אם בעלי מכבי היו חוששים למקומם באירופה הם לא היו מרשים לעצמם את ההתנהלות הזאת.

איציק 22 בדצמבר 2016

אני לא יודע האם להסכים עם טענה זו לגבי שיריון ביורוליג. זו קצת אחיזת עיינים של היכל מכור מראש. הרי ברור שכמה שנים רעות וההיכל לא יהייה מכור מראש. היו למכבי שנים כאלו. היכל מכור מראש צריך לתחזק ללא קשר לשיריון (כמובן שהשיריון עוזר אך זה לא תנאי הכרחי והטח שלא מספיק) חוץ מזה, הליגה תמיד היתה מגרש הניסיונות של מכבי כהכנה לאירופה. היה ברור שרוב המישחקים יגמרו 20 הפרש, ולכן אפשר לבדוק דברים שונים ולהריץ שחקנים. כאשר כל משחק הוא מאבק, אז צריך להתכונן לליגה (לא חובה לקחת אליפות, אבל להתבזות כמו מול אילת זו גם לא אופציה, אבל כעובדה זה קרה), וקשה להתכונן לאירופה. לא מתרגלים את מה שמתאים ליריבה האירופאית, כי אם מה שמתאים לקרית גת. כלומר, התייחסות לשיריון כאל הקלה יש בה מידה רבה של ירייה לעצמך ברגל. במכבי זה נראה שירו כבר בשתי הרגלים.

יואב 22 בדצמבר 2016

פרנקו,
מסכים עם כל מילה.

the bird 22 בדצמבר 2016

השיריון ביורוליג פלוס הפיינל פור
פלוס הבנים של פלוס החוק הרוסי פלוס
דעיכת ישראלים פלוס העפת רענן כץ פלוס
החלשות מזרחי…..
איך דנקנר אמר
הרבה ברבורים שחורים (:

שי ס. 22 בדצמבר 2016

הבנק של מוני לא קשור?

תומרג 22 בדצמבר 2016

בדיוק מה שרציתי להגיד.
פעם מכבי, עם תקציב בינוני מינוס במונחים אירופאים, ידעה לתת לשחקני על ביבשת את ההצעות המשתלמות ביותר.
מהיום שפנאן נעלם מהמערכת, היתרון הזה היה כלא היה.

גיא זהר 22 בדצמבר 2016

מה פתאום. הם באו בגלל החומוס, הבחורות וזה שבתל אביב מדברים בכל מקום אנגלית. אפילו אם הם בכלל קרואטים או ליטאים.

תומרג 22 בדצמבר 2016

ובזכות זה שהוא היה בא להחליף להם נורה באמצע הלילה

אני לא חושב שיש וויכוח על זה שזה היה גורם משיכה משמעותי. השאלה המעניינת היא אם להיעלמותו (בלשון מכובסת) של פנאן הייתה השפעה משמעותית על הדמכביזציה של מכבי תל אביב.

יואב 22 בדצמבר 2016

תומרג
הביאו גם השנה שני שחקנים מאד מובילים. וגם היום הם עם תקציב בינוני.

אלעד כ 22 בדצמבר 2016

כמה דברים:
– לדעתי הגורם העיקרי להיחלשות בליגה זה החוק הרוסי בשילוב עם התדרדרות השחקן הישראלי (התדרדרות שבמידה לא מבוטלת למכבי יש חלק בה). למכבי כבר שנים אין את הישראלים הכי טובים, וגם אלו שכן משחקים אצלה, אוחיון ופניני לדוגמא, רחוקים שנות אור מג'מצ'י, קטש, שפר וכו'.
– הפיינל פור חייב להתבטל. הוא השיג את מטרתו והיא לעצור את ההגמוניה ולהכניס קצת עניין. אבל היום הוא רק פוגע. קבוצות כמו ראשון, גליל ומכבי חיפה לקחו אליפויות וזה לא מעניין אף אחד. זה לא בדיוק דומה לאליפות של לסטר. זו התעלות נקודתית מול תחרות בינונית וזה פוגע בראש ובראשונה בקבוצות עצמן שזוכות. למשל האליפות של ירושלים היא עם סוג של כוכבית, למרות שהם כנראה היו זוכים גם בפורמט של סדרות.
כבר קיבלנו הוכחה שמכבי יכולה להפסיד גם בסידרה. אפשר לחזור לפורמט ההוא שהרבה יותר מעניין והוגן.

MOBY 22 בדצמבר 2016

לדעתי, לחוק הרוסי, אין קשר להדרדרות השחקן הישראלי (להיפך) הצעירים של ימנו מבלאט ג'וניור ועד צוברוביץ קשישה לא היו רואים פרקט בלעדיו.
צוברוביץ הוא מפלצת לא פחות מכל מיני מפלצות יווניות/אטלקיות כאלה ואחרות. רק בגלל שהתחיל לשחק כדורסל בגיל יחסית מאוחר הוא לא הרבה יותר טוב (אבל הוא משתפר כל שנה…) , בכל מקרה הוא כבר מזמן היה צריך להיות הסנטר הפותח של הנבחרת (לא גרין ובטח לא טיוס). מה שאלכס עושה בהגנה זה משהו שלא רואים משחקן ישראלי אחר, הוא משנה את כיווני הזריקה של שחקנים (ומונע חדירות) בליגת השלשות שלנו זה פחות נראה, בכדורסל נבחרות הגבוהים האחרים תמיד הרגו אותנו.
בכל מקרה.
תופעת המתאזרחים וההחתמה של 5,6 זרים הרגה את השחקן הישראלי. גם אני לא רוצה חוקי רוסי אבל אני רוצה 3-4 זרים בטופס, תחתימו כמה זרים שאתם רוצים ותודיע 24 שעות לפני, מי משחק. רק אז יהיה אפשר לוותר על החוק הרוסי וחוק הצעירים. אחרת, נחזור לימי ליגת העל מול 200-300 צופים.

אלעד כ 22 בדצמבר 2016

לא הבנת אותי. ממש לא טענתי שלחוק הרוסי יש קשר להתדרדרות. ההתדרדרות התחילה לפני כן וחלק מהסיבות לה תיארת יפה. וכן, למכבי הדורסנית יש חלק בזה.
העניין הוא שפעם, מכבי פשוט היו מעלים חמישיית זרים מובחרת ודורסים את הליגה. היום הם מחוייבים לשני שחקנים ישראלים, שהם: א. לא מספיק איכותיים ב. לא הישראלים הטובים בליגה. השילוב בין זה לזה הוא גורם גדול לדעתי בירידה שלה בליגה המקומית (עדיין מובילה בבטחה את הטבלה, אגב).

MOBY 22 בדצמבר 2016

טור מעולה.
יכול להיות שתחילת הסוף היא כפי שכתבת (בשנים ההם לא הייתי בארץ) אני חושב שנקודת האל חזור הייתה הסילוק של רענן כץ.
בזמנו לא חשבתי שזה כך אבל בהסתכלות מפוקחת אחורה, כל נורות ההזהרה החלו לדלוק שם.
רענן כץ אוהב כדורסל, לרענן כץ יש הרבה כסף, והוא אמריקאי ז"א הוא יחסית מסודר וגודמתי (לא מכיר אותו אישית ולא עבדתי איתו אבל כן מכיר אמריקאים אחרים) והוא משוגע! ומשום מה אוהב אפילו את השחקן הישראלי (שלא כמו דמויות אחרות בתל אביב)
נראה לה שההנהלה של תל אביב לא יכלו לאכול אותו.
הבחירה של ההנהלה להוציא אותו מההחלטות ולהכניס את הבנים סגרה את הבסטה.

קפה טוב 22 בדצמבר 2016

לדעתי יש גם הקשר תקופתי.
מכבי איבדה אליפות בשנה (פלוס-מינוס) שנכנס ערוץ 2.
תחילת שנות התשעים מסמלות את תחילת דעיכת מדורת השבט, שמכבי הייתה אחד הכוכבים שלה.
ככל שעובר הזמן והחברה הולכת ומתפרקת אז כבר אי אפשר לשבת על משבצת הקבוצה של המדינה כיוון שהמשבצת עצמה לא קיימת יותר.
המכביזם עצמו הוא תלוי תקופה. אנחנו חיים היום בעידן ביקורתי יותר וכשם שהפוסט-מודרניזם בחן מחדש ערכים מקודשים, הוא החליש גם "ערך" ספוטיבי כמו מכביזם. משפט כמו "ניצחון הוא לא הדבר החשוב ביותר בספורט. הוא הדבר היחיד" לא היה נהגה כיום, כי אף אחד לא מאמין בו באמת.

אריאל גרייזס 22 בדצמבר 2016

אני זוכר את אליפויות אירופה של אמצע שנות האלפיים, היה פה פסטיבל תקשורתי לא פחות גדול עם מיליון איש בפארק. יכול להיות שריבוי הערוצים עזר לזה אבל אני בספק אם הוא אחראי.
אבל אתה יודע, תיאוריות יש מלא

יואב 22 בדצמבר 2016

מסכים אריאל.
מכבי תביא גם היום לפארק כמות מטורפת אם תזכה בגביע.

דוד 22 בדצמבר 2016

גם לחגיגות של באר שבע הגיעו יותר ממאה אלף איש. לרובם לא היה כ"כ אכפת אם ב"ש לא הייתה לוקחת בסוף. להערכתי, הרוב מתוך מאות האלפים בפארק הגיעו להפנינג שיש להם הזדהות מסוימת איתו. לא יותר.
לכן הנקודה שעלתה פה דווקא טובה- השילוב בין מה שמכבי ת"א הייתה פעם והמכביזם בתור ערך כבר לא יכולים להתקיים היום. זה עולם אחר

בני תבורי 22 בדצמבר 2016

תזכירו לי, מה זה מכביזם?

איציק 22 בדצמבר 2016

למשל, כשמובילג'ירג'י ורזה מפסידה בכונה, כדי שמכבי תעלה לגמר, זה מכביזם במיטבו.
נכון שזו לא הגדרה, אבל זו דוגמא ממצה.

בני תבורי 22 בדצמבר 2016

אשכרה היה דבר כזה? מה האינטרס שלהם?

איציק 22 בדצמבר 2016

הם לא רצו לקבל את ריאל או צסק"א (לא זוכר את מי בדיוק. נדמה לי שהפסידו לצסק"א כדי למנוע מריאל לעלות כי בחישוב הפנימי בין ריאל מכבי וצסק"א מכבי עלו בגלל ניצחון כפול על הרוסים. בכול אופן, עדיף שאחד עם זיכרון עדיף יפרט יותר) מולם בגמר. הם פעמים ניצחו בקלות את מכבי וחשבו שזה יהיה גביע שיסע בקלות לורזה.

יואב 22 בדצמבר 2016

עבד לוארזה טוב הדבר הזה.
אגב, הייתי במשחק התבוסה פה בארץ.

Gil - Zimbabwe 22 בדצמבר 2016

חנוכה…

ארז 22 בדצמבר 2016

בני, אוף טופיק:
עם כל הכבוד למטען ההסטורי ולחשבון הפתוח שלך עם האיש – שני מטעני חבלה?!

יואב 22 בדצמבר 2016

חחחח ארז

בני תבורי 22 בדצמבר 2016

אחרי שהתקשורת שתקה לעזרתו ובית המשפט שלח אותו להליך גישור – תשמור אלוהים ותרחם, שום דבר כבר לא יעזור.

אריק 22 בדצמבר 2016

מכביזם זה רלבנטי כמו קיבוצניקים ובריכות שחיה. יש מי שמתעקש להמשיך בדיון…

רומן 22 בדצמבר 2016

אני בעיקר שמח שהטירוף הפאטתי הזה סביב הדבר הזה נגמר.
חבורה של אמריקאים שמנצחים טורניר איזוורי שאף אחד באירופה לא מכיר, מוציא את כל המדינה לרחוב , זה ארוע פאטת ברמה אחרת.

7even 22 בדצמבר 2016

תקציבי הקבוצות בליגת העל בישראל:

מכבי 110 מיליון שקל תקציב
45 לזו שבאה אחריה.
10 מיליון שקל לשלישית.
4 מיליון לשישית-שביעית

לצערי, השיריון של דון שימון ביורוליג לא מאפשר שום תחרות למכביזם בישראל.

יואב 22 בדצמבר 2016

טור ההכנסות גם דומה. בעלי מכבי לא מביאים הרבה כסף מהבית.

עדי אבני 22 בדצמבר 2016

טור ההכנסות הוא נגזרת של המקום הבטוח באירופה והיכולת להבטיח למנוי "חורף חם" ביורוליג

Yah 22 בדצמבר 2016

מכבי לא הפסידה אליפויות בגלל הפיינל פור, אלא בגלל החוק הרוסי

Amir A 22 בדצמבר 2016

המוות של המכביזם מגיע ממקומות אחרים לדעתי. אני זוכר יופי את אליפות אירופה הראשונה ב-77. בישראל פחות או יותר היה רבע ערוץ בטלוויזיה והתפיסה היתה שאצלנו הכל יותר טוב (העגבניות טעימות יותר, הבחורות יפות יותר, הצבא חזק יותר וכיוצא בזה). כל מה שצריך זה רק להראות את זה לעולם הפרובינציאלי, וכאן מכבי תל-אביב הצליחה להכנס יפה. אוסף של בחורינו המצויינים (איפה, איפה יש שחקנים כמו ג'ים בוטרייט ולו סילבר) שמראים לגויים הערלים את מה שאנחנו כבר יודעים. המוות של המכביזם התחיל בתנועת מלקחיים. האחת היא כניסת הערוצים לטלוויזיה שאיפשרה לדור הצעיר לקום באמצע הלילה ולראות את מייקל ג'ורדן ולשאול את עצמם איך זה יכול להיות שהמשחק שהוא משחק והמשחק שהם רואים בהיכל נקראים באותו השם. השניה היא ההבנה ששחקנים בעצם עוברים להם מקבוצה לקבוצה, בין אם בתוך ישראל ובין אם בזירה הבינלאומית. ואם שחקן יכול היום לייצג את מכבי ומחר את צסק"א או לא יודע מי, אז מה בעצם הייחוד של מכבי?

יואב 22 בדצמבר 2016

לפני ארבע שנים הגיעו מאות אלפים לפארק.
תמיד בתקופות חלשות שואלים שאלות. טבע האדם.

Amir A 22 בדצמבר 2016

זה בדיוק ההבדל. פעם בתקופות חלשות לא היו שואלים שאלות. היתה אמונה במכבי ותקופות חלשות נתפסו כגליץ' במערכת. מהתיאורים היום לא עושה רושם שזה המצב. ומעניין שהזכרת את מה שהיה לפני ארבע שנים. תחת רודי ד'אמיקו הקבוצה גם זכתה בארבעה תארים בעונה אבל אז הסתפקו בשחרור המאמן אחרי עונה אחת. לתחושתי ההישג נתפס אז כיותר טבעי מאשר היום.

אריאל גרייזס 23 בדצמבר 2016

התקופות החלשות של פעם היו שונות לגמרי מאלו של היום. פעם, גם בחלשות מכבי היתה לוקחת אליפות ומגיעה לשלבים גבוהים באירופה. היום היא בדיחה

אריק 22 בדצמבר 2016

כמה אפשר לדוש בעניין המשעמם הזה? 2017 עוד רגע פה…

Dr. van nordstrand 22 בדצמבר 2016

פוסט מאוד מעניין ותגובות מעניינות גם כן.
תודה על השיתוף מהחוויות שלך כצעיר.
מן הסתם לא מעט מאתנו היינו עם מכבי סל בדרך זו או אחרת בשנותינו הצעירות לפני שידענו מערכות יחסים רציניות עם נשים ובוסים.

אם המכביזם טיפה נרגע זה חדשות מצוינות לספורט והאמת שגם למועדון מכבי תל אביב.
זה מה שקורה כשהבדלי הרמות מצטמצמים באופן יחסי, גם אם באופן כמותי פערי התקציבים ממשיכים לגדול.

בריאליטי צ'ק יש לומר שהדיבור והדיון על מכבי הם יותר פיקציה מאשר מציאות, כמו רוב הדברים שאנו מדסקסים בהם כחובבי ספורט/אסקפיזם.
זה עדיין נורא מעניין כמה היה משקל האליפויות המקומיות חשוב לפרסטיז'ה של הקבוצה.
קצרה היריעה מלהעלות את שלל הדמיונות למה שקורה גם בעולם הכדורגל כיום, בו מועדונים עשירים רוצים בלעדיות על הזכיות והמירוץ עצמו.
זה לא מצב טוב לספורט התחרותי, זה מה שקורה כשנרדמים בשמירה ונותנים ל'חתול' ( בעלי האינטרסים מטעם הקבוצות העשירות ) לשמור על השמנת ( להיות אחראיים על הרגולציה ולקבוע מה צודק דרך התקשורת ושאר אמצעים שיש להם ).

מכבי כ"כ גדולים, חזקים ומעוגנים בכל מקום שאין טעם להוסיף.
כל אימפריה נבנית ומתקיימת על עבודה קשה של אינספור עבדים ומאמינים תמימים.
אין מה לעשות נגד מכבי. אנשים כהמון מעריצים כוח ונסחפים אחריו.
והכוח שלהם לא פרופורציונאלי. היה, הווה ויהיה.
לכן אני אתאיסט שמדובר בכדורסל ישראלי.

קירקגור 22 בדצמבר 2016

אני זוכר בבהירות איפה הייתי בתור ילד כשהכתה בי ההבנה שאין טעם לאהוד את מכבי בכדורסל.

(והייתי ילד אוהד שרוף והכל. בכיתי שהפסדנו לגליל ומה לא)

רן הנרגן 23 בדצמבר 2016

אני עם רטקסס

ניהול. סיבת העל.

מתחת לזה יש הרבה גורמים תורמים אבל הכל נמצא מתחת לבעלות / שליטה / ניהול

ביום ששמעון מזרחי איבד את השליטה המלאה שהיתה לו על הניהול המכביזם התחיל לחשב את קיצו לאחור.

תסתכלו על ג"ס. 19 שנים היא היתה בבעלות של כהן, בשנים האלו היא לא ראתה פלייאוף!

לפני 6 שנים עברה הבעלות לידי לייקוב וגובר. תראו היכן הקבוצה עכשו.

מנצסטר יוניטד היא דוגמא נוספת.

איאן ראש 23 בדצמבר 2016

אז בעצם המנהלים היום הם לא מכביסטים אורגינל לכן הנפילה התחילה מהמינוי שלהם?

רן הנרגן 23 בדצמבר 2016

לא. הם פשוט לא טובים כפי שמזרחי היה בשעתו. הוא היה רמה בפני עצמו וכנראה ישאר כזה לנצח בספורט הישראלי.

רני 23 בדצמבר 2016

הזמנים משתנים גם טוני סופראנו היה פעם המלך הבלתי מעורער של ניו ג׳רסי.

שי 25 בדצמבר 2016

יפה כתבת. אך עם זאת, האמת פשוטה בהרבה.
התיאוריה שלך נותנת יותר מדי קרדיט לתמורות המקצועיות ולמטרות. אותה לבנה מבסיס החומה שתיארת היא משהו שונה לגמרי:
הרקבון שפשה במועדון.
בנק מוני.
העלמת העין של ההנהלה, התקשורת והרחוב הספורטיבי מבנק מוני.
אחרי שהעניין הזה צף אל פני המים (ומיד טושטש והוסתר מתחת לשטיח ) המועדון לא יכול היה להמשיך להתקיים כארגון רגיל. אימפריות נופלות לאט, כידוע, ולכן מה שאנחנו רואים היום זה סה"כ המשך התהליך שהחל אז – התפשטות הסרטן.
סיפורים כגון מעורבותו לכאורה של עו"ד מזרחי עם אותה אוהדת/תובעת (שכחתי את שמה, הדס משהו? ), העסקתו של ניקולה ווייציץ' במועדון (כולם יודעים מה הוא עושה שם ) ,הנס שמתרחש מחדש כשכל רכש שסומן מתגלה כיהודי, ועוד ועוד ועוד ועוד. הכח השחית. הקבוצה שיש לה מדינה הפכה חזקה מדי ומושחתת מדי, כך שהארגון לא יכול היה להמשיך להתקיים כארגון בריא. ותארים שמפסידים על הפרקט בעצם מפסידים בחדרי ההנהלה הרבה לפני.
בנק מוני, זה כל הסיפור.

Comments closed