שבתרבות – מי מפחד מקצת יהדות?

למה לא צריך להתרגש מהכנסת תכנים דתיים לבתי הספר. וגם ביקורת אורח ראשונה על "מאסטר אוף נאן"

31032294855_6038342a8a_o

צילם: אמוץ כהן פז

הרוחות סערו השבוע (ובסערו, אני מתכוון כמובן לפיד הטוויטר שלי, שזה בערך 20 שמאלנים עצבניים) בעקבות מסיבות הסיום בבתי הספר והגנים שהתמקדו, לפי הנחיות משרד החינוך, ב-50 שנה ל"איחוד" ירושלים והעלו לדיון שוב את התכנים המאוד ספציפיים שמשרד החינוך מנסה להכניס למערכת החינוך החילונית. אם זה נושא ירושלים שבשנים האחרונות הוא כבר מזמן לא קונצנזוס ואם זה ה"הדתה" של תוכניות הלימודים בבתי הספר החילוניים.

ועל כל אלו הייתי רוצה להגיד לאחיי החילונים את מה שבנט אמר בזמנו – תנוחו. או בשתי מילים – תנוח דעתכם.

בואו אני אגלה לכם סוד – ילדים לא ממש מקשיבים למה שאומרים להם בבית ספר. ועוד דבר קטן – הידיעות של הילדים שלכם בענייני יהדות הן באמת מביכות.

אני ארחיב בשני הנושאים, נתחיל בשני דווקא:

– אם יש דבר שאכזב אותי כשעברתי לצד השני היה כמה בורות יש בצד החילוני כלפי הדתיים. זה איכזב אותי נורא כי אני השקעתי הרבה מאוד שעות מחיי כדי לחשוב מי אני ומה זה האלוהים הזה שאני אמור להאמין בו ואז אני מגיע לחברה של אנשים שאמורים להאמין (או לא להאמין) באותם דברים כמוני ומגלה שהם מעולם לא חשבו על זה. לא כולם כמובן, אבל חלק עצום מהם פשוט חיים את החיים שלהם בבורות. בורות מבורכת, אם תרצו, אבל בורות. ולא סתם בורות – אלא כזאת שלא באמת מנסה להרחיב את הידע שלה מעבר לבסיס.

עד היום זה מאכזב אותי. לא כי אני חושב שבני אדם צריכים להכיר את ההיסטוריה שלהם (הם צריכים) אלא פשוט כי בורות היא אבי אבות הניכור. אני רוצה להאמין שאנשים שחיים ביחד ומכירים אחד את השני לא באמת יכולים להתנכר לצד השני. ככל שנפריד יותר, ככה נהיה בורים יותר ונהפוך את הצד השני ליותר מפלצתי, פחות נגיש. שיהיה ברור – הצד הדתי הרבה הרבה פחות מעוניין להכיר את הצד השני מאשר זה החילוני. אף פעם לא תהיה פה הדדיות. מסיבות שהן די ברורות הם לא היו רוצים שאורח החיים החילוני יהיה נגיש לילדים שלהם. אבל כל זה לא אומר שילדים חילוניים לא צריכים להכיר מושגי יהדות בסיסיים. זאת חלק מהסיבה, למרות שאני חילוני ואתאיסט מוחלט, שאני שולח את הילדים שלי להתחנך בחינוך משלב. אני סומך על הילדים שלי שידעו לבחור את הדרך הנכונה בעצמם (מה שהיא לא תהיה).

– ופה אני חוזר לחלק הראשון שלי – יש בדיחה נפוצה אצל דתל"שים שמשפחות דתיות הוציאו יותר ילדים חילונים מאשר משפחות חילוניות. זה אולי קצת מוקצן, אבל תאמינו לי כשאני אומר – אין כמעט משפחה דתית (לא חרדית, כן) שאין בה דתלש אחד או שניים לפחות. תסתכלו מסביבכם ותראו – דתלשים, דתלשים בכל מקום! עכשיו – כל הדתלשים האלו עברו בתי ספר דתיים, רובם גם ישיבות תיכוניות, אני מכיר גם כאלו שהיו במכינות דתיות קדם צבאיות – ועדיין הורידו בסוף את הכיפה. למה? כי זה טבע של אנשים, הם חושבים בעצמם. איך נגיד את זה בצורה פשוטה – אינדוקטרינציה לא עובדת. תלכו לכל המקומות שבהם השקיעו הון עתק באינדוקטרינציה, נניח רוסיה הסובייטית או מזרח אירופה – כמה זה עבד להם? בשניה הראשונה שהמשטר הוריד את המגף מהגרון האנשים – אלו שהיו ילדים שגדלו כולם תחת משטר סובייטי וחונכו ברוח מרקס ולנין – מרדו בסמכות. כי אתה יכול לספר להם עד מחר על כמה קומוניזם היא שיטה מדהימה, בסוף הם רואים שאין לחם בחנויות. וזה נכון גם לגבי ילדים חילונים – תספר להם עד מחר שירושלים נפלאה ומאוחדת, בפעם הבאה שהם יגיעו לשם הם יראו את האבטחה, את החומות, את אלפי הפלסטינאים והחרדים – והם ישכחו מכל מה שלימדת אותם.

בקיצור – תנוחו.

*

רגע, לא סיימתי. כי פה הקטע שאני באמת כועס. הפעם על הצד שמנגד.

בחייאת רבאק – עד מתי תמשיכו להתייחס לבתי הספר כאל קולחוזים שבהם צריך לחנך את הילדים להתנהגות הנכונה? שזה המקום שבו תוכלו לדחוף את התכנים שלכם בכח לתוך הגרון? ואני לא מדבר רק על בנט אלא על בערך כל שרי החינוך לדורותיהם, מימין ומשמאל. לבתי ספר צריכה להיות מטרה אחת – להקנות לתלמידים ידע. הבעיה היא שכל מפלגה רואה במשרד החינוך הזדמנות לדחוף את התכנים שלה בכח. הכי גרוע היה החבר שי פירון שהחליט לדחוף את התכנים של יש עתיד (למקרה שלא ברור, כן, אין כאלו, זאת בדיוק הבעיה).

יאמר לזכותו של בנט, ואף אחד לא יכול לחשוד בי שאני מאוהדיו, שהוא עובד קשה מאוד על התפקיד הבסיסי של מערכת החינוך. הגברת לימודי המתמטיקה, דחיפה של בנות לתחומים מדעיים, הגמשה של המערכת מבחינת הרבה יותר עבודה על חשיבה מאשר על שינון (השנה, למשל, נכנסו בחירות בגרות עם חומר פתוח. כשהייתי באוניברסיטה טענתי שכל הבחינות בתחומים הריאליים צריכות להיות כאלו) וכו'. זאת עבודה טובה וחשובה מאוד.

הבעיה היא שקשה מאוד לוותר על התקווה לדחוף את התכנים שלך. והבעיה העוד יותר גדולה היא שמרוב שאנחנו רגילים לזה שהמפלגות רוצות לעשות את זה, שאנחנו נכנסים למוד התגוננות מיידי שגם כשמנסים להכניס תכנים תמימים על יהדות, פשוט שתלמידים ידעו יותר, אנחנו בהיסטריה.

אז עשו טובה – אין בעיה, תלמדו אותנו החילונים קצת יהדות בסיסית. אבל תעשו את זה בהתייעצות איתנו קודם. בואו נסכים מה צריך להיות שם ומה אנחנו לא רוצים שילדים ייחשפו אליו. ואתם יודעים מה – גם לכם לא יזיק להחשף קצת לתכנים חילוניים. אתם יודעים, ממילא בסוף חצי מהתלמידים שלכם מורידים את הכיפה.

729dccb7-8c21-438d-b1eb-4d80dde479e8

***

היו לי עוד דברים פוליטיים להגיד השבוע בהקשר של הסכם הכותל והיחס של ישראל ליהדות התפוצות אבל נשאיר קצת לשבוע אחר וננצל את החלק השני של הטור לתת ספתח למגיבים בפעם הראשונה בגלגול הזה של שבתרבות. את התמונה הראשית (שקצת התכתבה לי עם קולחוז רוסי, וסליחה על הסטיגמה) צילם המגיב אמוץ כהן-פז והיא מקסימה בעיניי. תוכלו למצוא עוד הרבה תמונות של אמוץ בחשבון הפליקר שלו.

את "מאסטר אוף נאן" עוד לא יצא לי לראות, בעיקר כי אני עצלן ואין לי כח לחפש תכנים ברשת (וגם הרבה זמן אין לי) אבל בדיוק בשביל זה הגיע מיקו גוטליב עם ביקורת מצוינת על העונה השניה של הסדרה, אז קבלו אותו במחיאות כפיים סוערות:

כמו שפיבי אמרה בפרק של חברים, אין דבר מחמיא יותר מלהיות לא מוערך בזמנך, והעניין עם העונה של master of none או "מומחה לכלום" כפי שראיתי שקראו לזה באיזה מקום היא יצירת מופת שלא תוערך בזמנה. ולמה זה? כדי להגיע לעונה השנייה הנהדרת, צריך לצלוח את העונה הראשונה הבינונית יחסית. למען האמת, מלבד כמה רסיסי מידע שנכנסו לי לראש, כשהתחילה העונה השנייה רק קלטתי כמה אני כבר לא זוכר.

למזלנו, מי שכתב ומככב בתוכנית הוא עזיז אנסארי, שעל פי השמועות, קומיקאי די פופולרי בארה"ב הזכור במיוחד מ-"מחלקת גנים ונוף" בה היה אחד הדמויות שפחות חיבבתי בסדרה שמאוד חיבבתי. עזיז משחק את דב, צעיר הודי (מוסלמי) שאפתן שמתפרנס מחלטורות במשחק בניו יורק. ראינו הרבה כאלה, אני יודע.

רק שאנסארי משתדל שהסדרה לא תעסוק בו. היא מתחילה במספר פרקים מופלאים באיטליה (עושה רושם שכל דבר שיצולם במדינה הזו יראה טוב באותה המידה), כולל מחוות לז'אנרים עתיקים, ייצוג מדוייק להפליא של האיטלקים (כל החברים האיטלקים שלי מתנהגים בדיוק באותה הצורה) והרבה מאוד כבוד שלא מצוי בסדרות אמריקאיות כלפי תרבויות שלא מגיעות ממערב לאטלנטי. דב הוא בסך הכל הציר שסביבו מסתובבת העלילה. הפרק על אפליקציות ההיכרויות למיניהן הוא דוגמא מצויינת. כל אחד מאיתנו שמשתמש באפליקציה מכיר את הסיפור שלה מן הצד שלו, אבל בעצם ישנם שני צדדים לכל דייט, וזה מה שהפרק מצליח להעביר בצורה מדוייקת. לכל גבר שמחפש סטוץ ללילה נמצאת בצד השני אישה שיושבת עם החברים הנשואים שלה בבר ונותנת להם לבחור לה את הגבר הכי פחות נוראי שתמצא. לאחר מכן יש את הפרק שמנסה לתפוס את העיר ניו-יורק דרך האנשים שחיים בה. בכלל, ההחלפה בין סגנונות צילום, בימוי ועריכה לאורך העונה, הדרכים הרבות והשונות שהוא מנסה (ומצליח) לספר בהן סיפור הן משהו שעוד לא נראה (לדעתי) בז'אנר.

הדבר היחיד שהעיב מבחינתי על הרמה המאוד גבוהה של הסדרה הוא הגישה של אנסארי בנוגע לגזענות. אני אמנם לא מעורב בשיח האמריקאי העכשווי, אבל עושה רושם שיש מגמה להאשים את האדם הלבן בהיותו מנותק, גזען ומתנשא. אנסארי למרות שקרוב לוודאי שפופולרי בעיקר בקרב לבנים בארה"ב, עדיין מתחבר להיותו בן מיעוטים (אמנם מהמיעוט המצליח ביותר בארה"ב) ונוטה להתעסק לעתים קרובות מדי בסוגיות גזע וזהות. לפעמים (כמו בפרק על היציאה מהארון של חברת הילדות שלו, שמספר סיפור של חברות לכל החיים טוב כמעט כמו כל סרט קולנוע העוסק בנושא ובפרק על משבר האמונה) זה נעשה בצורה טובה מאוד, ולפעמים זה מציג גישה שהייתה יכולה להתפרש כגזענית אילו אנסארי היה לבן שמציג הודים בצורה דומה.

לסיכום, נמאס לי להיות האדם היחיד שאני מכיר ויכול לדון איתו שראה את הסדרה, אז ממליץ בחום לרוץ, לראות, ולהגיב לי כאן.

***

בקטנה:

– עם כל הכאב שבדבר, אין ברירה אלא לומר שכמו שגיבורי "סיליקון ואלי" שלפו את הפלאג של השרת שלהם "אנטון", נראה לי שהגיע הזמן שגם היוצרים יעשו את זה לסדרה עצמה. אם בתחילת העונה היא עוד היתה מצחיקה וכיפית הרי שעכשיו די ברור שנגמרו להם לגמרי הרעיונות והם ממחזרים הכל. בפעם החמישית זה כבר מפסיק להצחיק.

– הרעש הזה שאתם שומעים עכשיו זה המנהלים של "שואוטיים" שקופצים מהגג אחרי שהם ראו את מה שלינץ' עשה עם פרק 8 של "טווין פיקס". למי שלא ראה נגיד – טלוויזיה זה לא.

– האם יש דבר יותר מעצבן מתל אביבים שגרים בעיר הזאת כי היא תוססת וחיה ומלהיבה ואז מתלוננים כי היא תוססת וחיה ומלהיבה?

– ולמרות שאני לא עף על האלבום החדש של לורד כמו כולם (קצת חד-גוני לטעמי), זה עדיין מעולה:

בירד, מג'יק ומה שבינהם
אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (ע' 7 פרק 1)

תגובות

 • עזי

  מצויין

  הגב
 • זינק

  תנוחו?
  אתה כנראה לא מבין את עומק הבעיה.
  כשהקב״ה מוצא את מקומו כמעט בכל ספר בבית ספר יסודי, וקדימה משם אפילו בספרי מדעים, אז ממש לא צריך לנוח.
  כשרוח המפקד מאפשרת למורה בבית ספר ממלכתי, לומר לילדים בני 10 שמי שלא מאמין באלוהים יקרו לו דברים רעים, אז ממש לא צריך לנוח.
  הייתי רוצה לראות איך בשם האיזון מישהו רק מעלה על דעתו להכניס תכנים מנוגדים. תוך יומיים אנחנו בבחירות.
  בשביל זה בדיוק יש סוגים שונים של חינוך. כדיי שכל אחד יוכל לבחור את דרך חינוך ילדיו.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   א. אני לא ראיתי באף ספר לימוד של הילד שלי את אלוהים. ואם מורה אומר את מה שאמרת זה בטח לא בהנחיית משרד החינוך וזה משהו שצריך להיות מטופל.
   ב. כמו שהתחלתי בו - אין שום סיבה להתרגש מזה. הילד שוכח את זה ברגע שהוא יוצא מבית ספר

   הגב
   • זינק

    מוזמן לבדוק ספרים מגילאי היסודי בשפה. יש לי תחושה שתופתע.
    ומורה מרשה לעצמה לומר אמירה כזאת אם חצי מהזמן דוחפים תכנים יהודיים. המוסדות הפכו להיות סבלניים לאמירות כאלו.

    וההנחה שלך שזמן של בין 6 ל 8 שעות, שמהווה יותר ממחצית מזמן העירנות של ילד בגיל היסודי, נמחק ברגע שיוצא מהשער רחוקה שנות אור מהמציאות.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     אני רואה את ספרי הלימוד של הילד שלי, אין בהם שום דבר כזה. וברצינות, אף ילד חילוני לא מקבל 8 שעות יהדות ביום. מקבל שעה בשבוע, אימפקט אפס. רבאק, תנו קצת קרדיט לילדים שלכם

     הגב
     • אריק ב

      אריאל, זו ממש תמימות. תכנים של מסורת יהודית זה חובה לדעתי, תכנים של דת (כל דת) זה מדרון חלקלק מעין כמוהו.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       איזה תכנים של דת אתה רואה בבתי ספר חילוניים? מישהו מלמד אותם גמרא? מצוות? את הרמבם?

      • צביקה

       חבל שלא לומדים יותר רמב"ם, וזה נכון לדתיים וחילונים כאחד.

      • yaron

       +1 צביקה

     • אביאל

      אריאל - עזוב, ויכוח מיותר, מערכת חינוך כן או לא, מי שלא מלמד את הילד שלו לחשוב לבד בבית, כל מערכת החינוך בעולם לא תעזור לו.

      הגב
 • דיזידין

  בכל יום שישי, כשהבת שלי יוצאת מבית ספר, מחכים לה ולחבריה מחוץ לשער מחזירים בתשובה - דוכן להנחת תפילין לבנים ודוכן נרות שבת לבנות.
  בין גדרות המוסד המצב לא יותר טוב - לשם נשלחות בנות שירות לאומי שמסבירות לה שאם היא לא דתיה אין לה מה לחפש בארץ.
  יש גנים, כך שמעתי, שבהם שליחי עמותות דתיות מסבירים לפעוטות שההורים שלהם בסכנה כי הם לא אוכלים כשר או שומרים שבת.

  ואתה בא ואומר לי שאין לזה משמעות? כי הילדים לא מקשיבים!?
  סליחה, אבל זה טיעון מוזר מאוד עד מופרך מאוד.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   כמה מאותם ילדים חזרו בתשובה? כן, זה חסר משמעות. הפעולות האלו לא זוכרים מזה כלום. עוד לא פגשתי בן אדם שחזר בתשובה כי הוא הניח תפילין. כן, אין לזה שום משמעות, אני בטוח בזה.

   הגב
   • מוטי

    מה זה משנה כמה חזרו בתשובה?? איזה מין נימוק חלול זה? הסטטיסטיקה אמורה להרדים אותי בתור הורה?? אין שום סיבה שבית ספר ממלכתי חילוני ינסה להקנות "ערכים" דתיים. גם אם בסוף רוב הילדים יתעלמו.

    הגב
  • ישי

   מחוץ לבית ספר כל אחד יכול להעמיד דוכן.
   בפנים, אתה די ממציא. כלומר אולי הייתה בת שירות שאמרה משהו אבל זה ממש לא המצב בבתי ספר, וכשאתה מגיע לשמועות ששמעת על גנים זה כבר נהיה לגמרי בדיחה. אבל אם בא לך להיות בהיסטריה מכל מיני שדים מדומיינים, שיערב לך.

   הגב
   • דיזידין

    ספר לי בבקשה, למה עמותה דתית שולחת נציג דתי לגן חילוני בגבעתיים?
    מה המניע?
    וכשהוא מסביר לילדים על שמירת מצוות, ועל החגים, מאיזו נקודת מבט הוא מדבר?
    ומה הוא אומר לילדים על שמירת שבת לדעתך?

    הגב
    • D! פה ועכשיו

     זו מצווה. יהדות היא דת לא מסיונרית, כמובן.

     הגב
     • דיזידין

      יש לי הרצאה מרתקת תחת הכותרת ״למה האבולוציה לא פסחה על אלוהים״.
      מחכה להזמנות מבתי ספר דתיים.
      לילדי הגן יש לי נוסח מרוכך: ״למה אבא ואמא מפחדים מאלוהים״.
      תתקשרו אלי.

      הגב
      • D! פה ועכשיו

       מה המספר?

       (ואני הייתי ציני, אולי זה לא עבר)

 • דיזידין

  אמא שלי ואחיה חזרו בתשובה בגיל 12 כזה (היא התפכחה מאז, הוא נותר דתי)
  אם תשאל אותה למה היא תסביר שזה היה בהשפעת מורה אחד.

  הגב
 • אריק

  היסטריה לא מסייעת.
  גם עצימת עיניים לא

  הגב
 • D! פה ועכשיו

  זה שילדים מורדים בהוריהם והמחנכות שלהם לא אומר שכל מה שנלמד נמחק. ממש לא.

  וגם אם כן - זו אינה סיבה מספקת להתעלם מהמצב. זה נשמע כמו הליברליות שמאפשרת לכולם להתעלל בה בשם הליברליות.

  הגב
  • Matipool

   לגמרי. +1

   הגב
 • no propaganda

  ילדים לא מקשיבים למה שאומרים בבית הספר היסודי? על מי אתה עובד?

  מאיפה באים על הילדים שמכריחים את ההורים שלהם למחזר או להפסיק לעשן? אני בטוח שכמו שמעאכת החינוך מצליחה לשטוף לילדים את המוח עם דברים כמו איכות הסביבה ובריאות אז היא יכולה גם לשטוף את המוח עם דברים רעים מאוד. אכן יש ילדים שחושבים ואני מניח שאתה היית אחד מהם אבל זה ממש לא מעיד על הכלל, כהוכחה לכך תסתכל על רב מי שלא הוריד את הכיפה.
  אתה נותן את ברית המועצות בתור דוגמא, ואשתה צודק שאנשים הבינו שקומוניזם לא עובד כי הגיעו למצב שאין מה לאכול אבל בנוגע לדת למשל לברית המועצות הייתה הצלחה יפה מאוד בלגדל אתאיסטים ולקח דור שלם עד שהכנסיה הצליחה לחזור לעניינים שם אחרי שהפרופגנדה שלה אושרה.
  גם הנאצים נצליחו לשכנע ילדים(וגם מבוגרים) לא רע בעליונות הגזע הארי.

  האנשים החושבים הם מיעוט ולכן הסיכון בהטפה דתית בבתי ספר יסודיים הוא גבוהה מאוד. לדעתי אפילו בתיכון זה מסוכן אבל טיפה פחות כי הדעות של בן אדם כבר די מעוצבות בשלב הזה.

  הגב
  • yaron

   "אכן יש ילדים שחושבים ואני מניח שאתה היית אחד מהם אבל זה ממש לא מעיד על הכלל, כהוכחה לכך תסתכל על רב מי שלא הוריד את הכיפה."
   שני דברים:
   1. לגבי אלה שלא חושבים - ממש לא משנה אם יהיו דתיים או חילוניים...
   2. מקווה שאתה לפחות מודע לכמה האמירה הזאת מתנשאת.

   הגב
   • no propaganda

    אני מסכים שזה לא משנה, ההבדל הוא שמזלם של החילונים הוא להיות בצד הנכון מראש וזה מתקשר גם לנקודה השניה שלך: האמירה הזו מתנשאת בערך כמו שלהגיד לילד שסנטה לא קיים זה מתנשא

    הגב
    • yaron

     אני מסיק מדבריך את הכלל הבא:
     חושב כיפה = לא חושב ?

     הגב
     • no propaganda

      אין שום קשר לכיפה עצמה. כיפה היא סך הכל סממן שאינו חובה כדי להיבדל.
      אף על פי שההסקה שלך נכונה לפי כללי הלוגיקה, זה מייצג את המצב כפי שהוא.

      יש כמובן הרבה אנשים דתיים שאינם חושבים(כמו גם חילונים) אבל בנוסף יש את אלה שבוחרים להתעלם ממה שהם חושבים וגם את אלה שיודעים שזה בולשיט אבל לא רוצים להתנתק מהתרבות שהם רגילים אליה. ויש גם את אלה שבוחרים לא לחשוב על זה כי הם מפחדים מהמסקנות.

      בגדול הטענה שלי היא שאדם דתי חושב שחשב על הסוגיה ומוכן להתעלם מהתוצאות החברתיות של להפוך לחילוני, יהפוך לחילוני.

      הגב
    • yaron

     *חובש

     הגב
 • Gil - Zimbabwe

  אריאל, זה במימדים הרבה יותר גדולים ממה שאתה חושב. המונח "תנוח דעתכם" זהה בזחיחות שלו ל - "לא היה שום דבר, כי אין שום דבר" ואפילו קצת מעליב.
  הבת שלי סיימה השבוע לימודי הוראה (לשמחתי היא רוצה להיות מורה) ובמשך כל שנה נוספו עוד ועוד קורסי חובה ביהדות, והיד עוד נטויה.
  אני כן מסכים שצריך ללמוד בכל בתי הספר החילוניים לימודי מסורת יהודית, אבל ההרגשה היא שכל לימודי היהדות זולגים לבתי הספר הממלכתיים (ולצערי גם לצבא) בשושו.
  בכל אופן וברוח המסורת - שבת שלום.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   מה הקשר בין הסמינרים להוראה למה שקורה בבית הספר? אני רואה את הממדים של זה והם רחוקים מלהיות מפלצתיים כמו שעושים מהם. וההשפעה שלהם מינימלית.
   דרך אגב, נקודה שלא דיברתי עליה אבל היא די קריטית - אנחנו חיים במערכת דמוקרטית. אף אחד לא יכול לטעון שהוא לא יודע מה נמצא שבנט רץ איתו. הוא רוצה להיות שר חינוך כדי לדחוף את התכנים האלו. לא רוצים את זה? תדאגו להחליף אותו בשלטון. אבל כן, זכותו של שלטון להשפיע על תכנים חינוכיים (אני חושב שזאת טעות קשה כמו שאמרתי בחלק השני ובסוף זה יתנקם בהם)

   הגב
   • no propaganda

    ברור שזכותו של השלטון לדחוף ערכים חינוכיים אבל גם זכותו של העם היא להתנגד לערכים שהשלטון דוחף. אף אחד לא אמר שבלירות היא הדרך הדמוקרטית היחידה להתנגד, גם הפגנות, עיתונות ופייסבוק הן חלק מהאפשרויות הדמוקרטיות של האזרח להלחם בשלטון

    הגב
    • אריק ב

     אז זהו. שאין לשלטון זכות לדחוף ערכים ככל העולה על רוחו. השלטון צריך לאפשר את המגוןן ויכולת הבחירה של כולם. תאר לך מה יקרה אם ש"ס יהיו בשלטון. בשם הערכים לא ילמדו מקצועות ליבה.

     הגב
     • אריאל גרייזס

      רגע, אז לא ללמד דמוקרטיה? זכויות אזרח?

      הגב
     • no propaganda

      למדינה יש חובה לקדם נושאים בחינוך. אם תתן לכל אחד ללמד מה שהוא רוצה אתה תקבל זרמי חינוך שאתה לא רוצה לראות. גם ככה החינוך החרדי זה בזיון של המדינה שהפקירה חינוך של ילדים לאנשים חשוכים

      הגב
      • אריק ב

       לקדם נושאים כן. דת לא. דת במהותה נועדה לשלוט באנשים ולכפות עליהם דרך מסוימת.

      • צביקה

       אז אתה בעד שהמדינה תכפה את מערכת החינוך שלה על הציבור או לא?

      • no propaganda

       כן אני בעד. מה שכן אני חושב שצריך קצת יותר משר חינוך מזרם מסויים כדי לשנות את הירכים שהמדינה דוחפת

 • Lord Anthony

  נראה לי שבגלל שבאת מבית דתי אין לך שום יכולת להבין מה הבעיה (ותסלח לי אם זה נשמע קצת מתנשא).
  הבעיה המרכזית שכל הדברים שמתלוננים עליהם אין להם דבר וחצי דבר עם יהדות (תחשוב על דתיים ויהדות כמו כדורגל וכדורגל ישראלי, אותם כללים אותו מגרש, לא אותו תחום ספורט) מדובר בכת פגאנית משיחית ומסיונרית (כל הדברים שהם בדיוק ההיפך מהיהדות) שהחליטה שבגלל שכרגע הקונסטלציה הפוליטית משחקת לטובתה יש לה הזדמנות לשטוף את המוח של הילדים, ועכשיו הבעיה היא לא שהילדים יחשפו ליהדות, להיפך הבעיה היא שאולי הילדים יחשבו שמה שמלמדים אותם בבית הספר זה היהדות.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אני חושב שאתה טועה. כמו שאמרתי, אין חילוני ממני. לא מתחבר לדת בכלל. אבל אני כן יודע לזהות בורות ופחד. וזה לדעתי מה שקורה היום. מרוב בורות ליהדות נוצר החשש שיש היום. שני הצדדים אשמים אבל לא צריך להפוך את זה לדבר המפחיד שמנסים לעשות

   הגב
   • Lord Anthony

    שוב, ה"יהדות" שאתה מדבר עליה אין לה שום קשר לדתת מדובר בפולחן פגאני, שמתעלם מכל ההיסטוריה והתרבות היהודית העשירה ומצמצם אותה לכדי התעסקות בזוטי זוטות ואיסורים שנועדו למנוע מהדתיים להסתכל ימינה ושמאלה או חס וחלילה לשאול שאלות. אין פה שום קשר ליהדות. ושוב לא מדובר פה בבורות, אולי יש פה חוסר ידע בפולחן אבל אבל זה לא אומר שיש חוסר ידע ביהדות - צריך לדעת לעשות את ההבדלה הזאת.
    החשש שאתה מתאר הוא לא חשש מהיהדות אלא מהצימצום שלה לפולחן פגאני ומשיחי, וזה בצדק גמור דבר שרצוי מאוד להרחיק מילדים (וגם מאנשים בוגרים לצורך העניין).

    הגב
    • אריאל גרייזס

     היהדות מגיל אפס שלה היא דת פגאנית. יש ספר שלם בתנך שעוסק בהקרבת קורבנות, למען השם. מצחיק אותי הקטע הזה על "היהדות האמיתית". ביהדות האמיתית צריך להרוג מחללי שבת ונואפים, זאת היהדות שאתה רוצה ללמד?

     הגב
     • Lord Anthony

      זה מה שעושים כשלא רוצים להתמודד עם טענות, מביאים אותן לקיצון כדי להגחיך אותן.
      ליהדות יש מסורת ארוכה ועשירה, שהתפתחה הרבה מעבר למקורות הפגאניים של הדת.
      עכשיו בא תספר לי מה מכל המסורת הזאת לומדים, אני אעזור לך אם שכחת - כלום, לא דבר ולא חצי דבר - לקחו כמעט אלפיים שנים של תרבות והגות יהודית ומחקו אותה - השאירו רק את המאפיינים הפאגניים, את הפולחן את האיסורים את התפלפלות בזוטי זוטות וויכוחים על קוצו על יוד בנושאים שאין להם ולמסורת היהודית דבר וחצי דבר. אתה רוצים להגיד לי שמלמדים יהדות?! טעות בידך מלמדים פולחן וזה הפאגניות.

      אבל כמו שאמרתי בהתחלה, אתה הגעת מהחינוך הדתי אין לך מושג קלוש על כל העושר של התרבות היהודית (אם חס וחלילה היו מלמדים את זה בחינוך הדתי אנשים עוד היו יכולים חס וחלילה לשאול שאלות) ולכן אתה גם לא יכול להבין מה הבעיה.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       יש לי מושג הרבה יותר ממך על יהדות, אני מבטיח לך. אני פשוט לא בוחר מהיהדות רק את החלקים שמתאימים לי וקורא להם "היהדות האמיתית".

     • אחד העם

      ליהדות, לעניות הבנתי, יש שני רבדים : הסוציאלי פילוסופי, הנאור והמתקדם , בטח ביחס לתקופת היווסדו . הדאגה לחלשים, לגרים, לעבד , לבהמה, לזולת, שמיטת חובות וחוק היובל ועוד ועוד. לעומתו יש את הרובד הפולחני, שנדמה לי, הקטן באלפי מנשה, כמענה לדרישה של המוני העם לסממנים דומים ל לטקסי הפולחן של עובדי האלילים שסבבו אותם. אז הוסיפו קצת קורבנות , ואחר כך בית מקדש, וקם מעמד כהנים ולוויים שגם נהנה מהמיזם הזה. הוא הלך והסתאב עם השנים והגיע לשיא בדורנו. לעומתו, מעמד הנביאים, המוכיחים בשער, נדחק לקרן זוית.
      רק הפרדת הדת מהמדינה ומהפוליטיקה, תגרום לפריחה מחודשת של הרובד הטוב שלה, ע״ע יוחנן בן זכאי.

      הגב
  • צביקה

   לורד היקר.
   מהי יהדות בעינך? והאם יש לזה איזשהו קשר לתנ"ך ולמצוות שבו?

   הגב
   • Lord Anthony

    יהדות בעיני זה כל המטען הדתי-תרבותי של העם היהודי, שבאופן טבעי מתבסס על התנ"ך אבל לא רק על המצוות שבו אלא גם על נביאים כגון ישעיהו וירמיהו.
    הדת היהודית לא מתחילה ונגמרת בתורה ובמצוות שמופיעות בה (התבלבל לך תנ"ך ותורה) אלא מתבססת על כל מערכת היחסים בין אדם למקום ובין אדם לחברו כפי שמתבטאת בספרי הנביאים, בתלמוד, בגמרא ובכתבים מאוחרים יותר.
    היהדות זה התרבות שיכלה להוציא מתוכה את הרמב"ם ואת יהודה הלוי ואת אבן גבירול.

    יהדות לא מסתכמת בכתבי האר"י והבעש"ט.

    הגב
    • צביקה

     אני לא חולק על מה שכתבת.
     אבל אתה כן מסכים איתי שהמצוות הם חלק מהיהדות (לא הכל אבל כן חלק).
     ולכן כשמלמדים יהדות - מה לעשות - מלמדים גם את החלק הזה.

     הגב
    • yaron

     הסכמתי עם הכל עד המשפט האחרון.
     הלוואי וכל ילד (וכל אדם) יכיר את האר"י אפילו מעט.

     הגב
 • אמיתי

  מאסטר מדהימה לדעתי בגלל הסיבות שציינת ובגלל שיש בה משו מאד אנושי אך גם מאד אוניברסלי ופשוט. הפרקים באיטליה באמת כייפים ומיוחדים בנוף הסדרות האמריקאיות. העונה הראשונה קצת שונה ויותר בסגנון לואי. אבל גם כייפית ומצחיקה בדרכה.
  הבעיה בתל אביב היא פשוטה. העיר כבר לא משרתת את התושבים שלה אלא תיירים ואירועים מבחוץ. האינטרס של העירייה הוא כספי ולא רווחת התושבים. לי זה מפריע שכל שבוע יש אירוע שסוגר את העיר ועושה את החיים בלתי ניסבללים.. דבר דומה קורה בברצלונה ונבחרה שם ראשת עיר על הטיקט של להוריד את מספר התיירים

  הגב
  • Matipool

   יש איזו סדרה שלא ראית? (-:)
   דרך אגב - חרשתי על פארגו השבוע ואני כבר בפרק השביעי של העונה הראשונה. מעולה.

   הגב
   • אמיתי

    אני עכשיו בריראנס של חצי המנשה..
    אחזור על ההמלצה לבלוג פארגו בוואלה. מעולה

    הגב
    • אריאל

     יש לך מסר מרבי נחמן

     הגב
 • D! פה ועכשיו

  ופעם, לפני שלושה ויותר עשורים, למרבית החילוניים שגדלו פה הייתה הכרה עמוקה עם היהדות, בלי להטיף.

  מספיק שתראה את בית הכנסת ביישוב שלי כדוגמא - פעם הוא היה מרכז הקהילה, האנשים בו היו דתיים, שקיבלו אחרים סביבם בדרך זבה הם היו, כחלק מהקהילה שלהם, עם רצון לשתף. היום אותם דתיים שהתבגרו נדחקים מבית הכנסת על-ידי "דתיים" מוקצנים, חוזרים בתשובה, נערי גבעות ולהב"ה, שהשתלטו להם על המקום, על הקהילה, על התרבות.

  הגב
 • אלון3131

  אני בתור ילד שמגיל צעיר חשבתי בצורה עצמאית. זינקתי על אמא שלי כל פעם שהיא השאירה כיור פתוח וסגרתי אותו והתעצבנתי עליה כי חייבים לחסוך במים(דבר חיובי כמובן). אז כן, ילדים מקשיבים.

  זה מתחיל בקבלת שבת תמימה ונגמר בלקחת בנות להפרשות חלה. חייבים לצייר גבול אדום ולהפסיק להתנצל על זה שאנחנו חילונים

  הגב
 • בני תבורי

  לא, אני חושב שדווקא אתה צריך לנוח ואסביר: כשלא מעניינת אותי השלכת גמדים, אני לא משקיע בה ולא טורח ללמוד את רזיה. הטענה שלך כלפי חילונים שלא משקיעים בלימוד האלוהים כדי שיידעו למה הם לא מאמינים בו, קצת מתנשאת. אני לא צריך לטעום משהו שממילא אני לא מעוניין בו. ועברת לטוויטר כי פייסבוק גזלה ממך יותר מדי זמן איכות אני מניח.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   רגע, אני לא מעוניין שהילד שלי ילמד היסטוריה או ספרות - מישהו שואל אותי בכלל?
   בחינוך הדתי לומדים בשיעורי ספרות לא מעט ספרים חילוניים, היתה מקובלת עליך המחשבה שהם לא ילמדו אותם כי זה לא מה שהם רוצים? ואולי לא ילמדו מתמטיקה כי לא-יהודים הם אלו שפיתחו אותה?
   כן, משרד החינוך החליט שיהדות ותנך זה חלק ממערכת של תלמיד בית ספר. הייתי שמח שהם יתייעצו עם ההורים על מה בדיוק ללמד אבל הגישה של - אני חילוני ולא רוצה שהילד שלי ילמד יהדות היא מגוחכת בעיניי

   הגב
   • בני תבורי

    סליחה אבל אתה מחמיר את המצב :)
    אתה כתבת על בורות שנמצאת בצד השני ואני טוען שהבורות נמצאת אצל מי שמאמין באלוהים. אני לא צריך ללמוד למה אתה מאמין (או האמנת) באלוהים, זה לא מעניין אותי. עם זאת, אין לי בעיה עם לימוד תכנים יהודים במקביל למדעים מדוייקים, מדעי הרוח וספורט. מה שקורה היום זו אינדוקטרינציה בחסות "אני שר החינוך ואני עושה כי אני יכול", או במילים אחרות מעשה מגונה בכפייה.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     כמה ספרי לימוד פתחת בזמן האחרון שאתה אומר את זה?

     הגב
     • אריק

      חלאס אריאל. נראה לי שאתה לא פתחת. לא מבין מאיפה אתה מביא את ההתמכרות שלך. לא רוצה ליד הילדים שלי שום תוכן דתי לא של כנסיה לא של מסגד ולא של בית כנסת. אני לא דתי. אין לי טיפת עניין בדת מעבר להיסטוריה ואני לא מעוניין שילדיי ילמדו את הנושא.
      לא רוצה "אבא של שבת" ו"אמא של שבת" ( בוא נשריש את מעמד האישה הכל כך נפלא אצל הדתיים).
      אגב, בדיוק כמו שאני לא רוצה את מגש הכסף.
      אני יכול להבין למה מלמדים את מגש הכסף, גם אם לא אוהב את זה. אבל תעיפו ממני את האלוהים שלכם.

      הגב
      • צביקה

       תפתח מערכת חינוך משלך, רוב החילונים (לדעתי) חולקים עליך.

      • אריאל גרייזס

       יש לי ילד שסיים בכיתה ג', שלצערי צריך שיחזיקו לו את היד כל הזמן כשהוא מכין שיעורים אז אני יודע בדיוק איך ספרי הלימוד נראים.
       הבעיה היא שאתה חושב על אלוהים ואני חושב על יהדות, זה שני דברים שונים לגמרי

      • אריק

       אין כסף לזה. הכל הלך על ישיבות. כנראה בגלל שהם מחזירים לחברה אחר כך כשהם הופכים לאזרחים מועילים לכלכלה.

      • צביקה

       אריק
       נתונים:
       תקציב המדינה 906.8 מיליארד.
       תקציב הישיבות 1.224 מיליארד.
       כנראה אני ואתה חלוקים במשמעות של המילה 'הכל'.

      • austaldo

       תקציב המדינה כולל ביטחון, עוד ביטחון, בריאות, תחבורה, תשתיות וכו וכו וכו ועוד קצת ביטחון וגם כסף לביזבוזים בשביל דוד ביטן ומיקי זוהר.
       תשווה כמה מקבלות הישיבות מתוך תקציב החינוך וכמה המדינה משקיעה באברך לעומת סטודנט ואל תהיה דמגוג.

      • אריק

       תבדוק גם כמה מחזיר הסטודנט המיסים ובטלא לעומת האברך.
       ביבי אמר ייתנו? יקבלו, נדמה לי. נא ליישם.

      • צביקה

       אריק
       לא חולק על העניין הזה, כיוונתי למילה 'הכל'.
       אני באופן אישי רואה את עניין החזקת לומדי תורה סוג של תרבות, אני למשל לא אברך ואמנם לא כרגע אבל בעתיד כשאסיים את הלימודים, אשמח אם המיסים שלי ילכו ללומדי התורה ולא לדברים אחרים שלך חשובים ולי לא למשל קולנוע, ספורט (ישראלי כמובן) ועוד.
       AUSTALDO
       אני בתור סטודנט כמעט בטוח שהמדינה משקיעה בי הרבה יותר מאשר באברך.

      • אריק

       צביקה זה לגמרי מובן ומקובל. אבל אתה מבין שאם אברכים לא ילכו לעבוד הכלכלה מתישהו לא תוכל להכיל את זה?
       כל הדיונים האלו הם לוקסוס שמאפשרים משלמי המיסים.
       הרבה יותר חשוב לדאוג ללימודי ליבה לשיפור החינוך בעיקר האוכלוסיה החרדית והמוסלמית מאשר לנדנד לאזרחים שמשלמים מיסים ולהשקיע בזה משאבים?

      • צביקה

       קודם כל הכוללים מקבלים תקציבים גבוהים ממדינות זרות (בעיקר ארה"ב) אז הם כן תורמים לכלכלה (אני לא כלכך מבין בכלכלה כדי לדעת אם זה הרבה או מעט).
       אבל גם לו נניח והם לא תורמים לכלכלה, עדיין בסופו של דבר אם זה דבר חשוב אנחנו מוכנים לסבול בשביל זה.
       אני למשל מתנגד להחזקת שטחים מסוימים ואני חושב שהם בעיקר עול כלכלי מיותר, אבל מכיוון שאני יודע שהרוב לא מסכימים איתי וכן חושבים שיש ערך להחזיק בשטחים אלו, מי אני שאגיד להם לא.

      • צביקה

       עניין קטן לגביי לימודי ליב"ה.
       אני באופן אישי בעד הכנסת לימודי ליב"ה לחינוך החרדי, אבל לאו דווקא מהסיבות שמנית אלא יותר בגלל שאלו דברים שחשובים ללמוד אותם גם אם למשל יובטח לי שבני יישב וילמד תורה כל חייו.
       אני באופן אישי לא למדתי ליב"ה ביסודי, ולדעתי הצלחתי בשנתיים האחרונות לסגור כמעט את כל הפערים, ומה שלא זה בעיקר בשל עצלנות וממש לא בשל יכולת.
       חוץ ממקצוע אחד והוא אנגלית, שמאוד קשה (לי ולאחרים) להשלים אותו, בטח לא להגיע לרמה הרצויה.

      • D! פה ועכשיו

       זה לגמרי תרבות שהמדינה תממן אחוז מסויים של לומדי תורה. כל חייהם. כמו שהיא מממנת סטודנטים ומחקר. הממה, היא לא מממנת סטודנטים מימון מלא, שלא לדבר על סטודנטים מסכנים שגם טורחים לצאת למילואים ונענשים כפול.

       ויותר מזה, אחוז מסויים - הוא לא כל מי ששם כיפה על הראש. רק בישראל, מ-48 ואילך נאסר על דתיים (לא כולם, אלו הבוחרים בכך) לעבוד. רחמנא ליצלן, אם זה לא הכסף של כולנו הייתי מרחם עליהם שהם נאלצים ללמוד מבוקר ועד ערב.

      • צביקה

       גם אברכים לא מקבלים מימון מלא, סתם למשל אני מכיר כולל שמקבלים כ-4000 שקלים בחודש כאשר המדינה נותנת בין 500 ל-1000 שקלים (תלוי מי שר האוצר) מתוך זה.
       לגביי האחוז, אז מספר האברכים כיום (ע"פ ארגון חדו"ש) הוא כ-70,000 שזה בחשבון פשוט פחות מאחוז מתושבי מדינת ישראל וכ-7 אחוז מהציבור החרדי.
       כמובן שבניכוי אנשים שלא הגיעו לגיל העבודה האחוז היה משתנה, אבל גם 70 האלף הללו הם אברכים כרגע, מי אמר שבעוד מספר חודשים או שנים הם לא ייצאו לעבוד כמו רבים מחבריהם?

 • Matipool

  שמע סיפור :
  הילד הקטן סיים היום כיתה א׳. רשמנו אותו (כמו חלק גדול מהורי השכבה) לקייטנה המסובסדת של בית ספר שמתחילה ביום א׳ הקרוב. אחלה מחיר והכל.
  בתחילת השבוע שלחו לנו לנו במייל את תכנית הקייטנה לשלושת השבועות. לא עברו כמה דקות וקבוצת הווטסאפ הכיתתית רחשה עד מאד. כל הקייטנה אבל כל הקייטנה (להבליט ולהדגיש עם קו מתחת) בסימן ירושלים והשפעה חזקה של חינוך תורני שלדעתי הולם ילדי כיתות ה-ו בבני עקיבא מהיבט התוכן והרמה. מהבוקר עד הצהריים מפגשי בוקר ומשחקים בסימן י״ז בתמוז, רבי עקיבא, בעיות המים בירושלים לאורך השנים, מקצועות ייחודיים לירושלים, שמות רבים לירושלים במקרא וכו׳.
  אנחנו מדברים על ילדים שסיימו עכשיו כיתה א׳ בבית ספר חילוני ומתחילים קייטנה, כן?
  הייתי ממובילי המחאה לשנות את התכנים ולהתאימם לילדים ולחינוך ממלכתי חילוני. זה הגיע עד בקשה לראיון בתכנית ״חי בלילה״ בעקבות המחאה (הפלתי את התיק על אשתי אבל בסוף ראיינו אבא מקושר מכיתה מקבילה). שלחתי מייל, התקשרתי לחברת המשכיל שהיא קבלן משנה של משרד החינוך עם נגדיר זאת כך ״קשרים עמוקים בחינוך התורני״ והבעתי את מחאתנו והתלונות שלנו.
  הדברים עלו למעלה והשפיעו ואתמול קיבלנו הודעה על שינוי התכנים וקיבלנו לוח קייטנה הרבה יותר סביר ומתאים.

  הגב
  • צור שפי

   כל הכבוד Matipool על לקיחת האחריות שזה אלמנט חשוב. כלומר - ההתרשמות שלי כמי שנכדותיו עדיין לא הגיעו לביה"ס היא שאכן קיימת בעיה מסויימת של דחיפת יתר של תכנים דתיים למערכת החילונית אבל, כמו שהוכחת כאן, יש דרכים אפקטיביות להיאבק בזה בהצלחה.

   הגב
  • אריאל גרייזס

   ירושלים היא בירת ישראל, אחת הערים העתיקות בעולם שקדושה לשלוש דתות. לא ברור לי מה ההתנגדות הגדולה ללמוד עליה? מה כבר יכול לקרות?

   הגב
   • צביקה

    לדעתי הפחד שלהם הוא יותר מלאומניות מאשר מדתיות.
    גם אני חושש כשאני רואה שמלמדים את אחייני מגיל 0 שכל הגויים רק רוצים להשמיד אותנו, מצד שני אני כמעט לא מכיר אדם מבוגר שבאמת חושב כך.

    הגב
   • Matipool

    אריאל - אם היית רואה את התכנית, היית מבין שאין שום קשר בין התכנים לגיל של הילדים.
    סיפרו לי היום, שהמחאה שלנו עוד הייתה רגועה לעומת הכיתות המקבילות.
    לא מעוניין שהילד בן ה-7 שלי ילמד בקייטנה על חורבן בית המקדש, סיפורי רבי עקיבא ושמות ירושלים במקרא.
    מעדיף בהרבה שילמד על שיתוף, חברה, כבוד הדדי, בריאות ותזונה, זהירות בדרכים, פעילות ספורט ומים וכו׳.

    הגב
    • צביקה

     א"א גם וגם?

     הגב
     • Matipool

      צביקה - זה העניין. הם לא הציעו גם וגם. אם היו מציגים זאת כך בתכנית המקורית, אני כמעט בטוח שלא היו התנגדויות או שהם היו מינוריות אבל מה שהם עשו היה ״לדחוף אצבע לעין״ ולהכין תכנית בלי שום מחשבה על קהל היעד אלא רק בשם הנחיות והשקפת החיים של שר החינוך.
      אריאל - למה שלא יעשו זאת במהלך שנת הלימודים?

      הגב
      • צביקה

       MATIPOOL
       אני חושש שאתה לא כלכך מכיר את השקפת החיים של בנט ומפלגת הבית היהודי.
       סתם למשל בבית היהודי אין ולו ח"כ אחד בעל דעות מרכז-שמאל אבל חילונים ישנה אחת והיה עוד אחד שפרש.
       מפלגת הבית היהודי היא בראש ובראשונה מפלגה ימנית ורק לאחר מיכן דתית.
       לגביי גם וגם האם אתה בעד? כי אם כן אני חושב שאפשר לסיים את הדיון פה.

    • אריאל גרייזס

     דווקא הסיפור על חורבן ירושלים בגלל שנאת חינם הוא סיפור מאוד ראוי להנחיל לילדים. אבל כשפוסלים הכל בצורה קטגורית נשארים בלי כלום

     הגב
     • אריק

      סלח לי אתה זה שמדבר בסיסמאות. תקרא מה מתיפול כותב.

      הגב
   • בני תבורי

    אין בעיה ללמוד על ההיסטוריה של ירושלים כפי שהיא כתובה במחקרים, לא בהלכה.

    הגב
 • ב"פ

  עןלה הרושם מהויכוח כאן שכולם מסתכלים אותו דבר, אבל לאחד זה נראה כמו נמלה ולאחד זה נראה כמו הר. כנראה שזה תלוי בנקודת הייחוס למה נחשב "הרבה" יהדות.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   הנקודה שלי היא לא האם מלמדים הרבה יהדות או מעט אלא למה אנחנו כל כך מפחדים מזה. ולמה אנחנו לא מבינים שחלק מלגור פה זה גם להכיר עוד קבוצות ששונות מאיתנו

   הגב
   • ב"פ

    הבנתי את הנקודה שלך. התייחסתי בעיקר לכותרת שלך, ואני מניח שגם לך יש מסה קריטית של לימודי יהדות שהיתה גורמת לך להתנגד. המסה קריטית משתנה מאדם לאדם ולדעתי לרקע שלך יש קשר לזה.
    לי עצמי אין יכולת להביע דעה בנושא, יען כי אני אברך כולל חרדי עבדקן, שעוסק בהוויות אביי ורבא כשהוא לא מתווכח על מקומו ההסטורי של ג'ו מונטנה בדה באזר.

    הגב
   • אריק

    נכון אריאל. איזה יופי! ואת הדת הדרוזית גם מלמדים? נוצרית? מוסלמית?
    למה ללמוד "יהדות" - שזה בעצם - אוסף של חוקים ומצוות ואלוהים.
    ולא די בהיסטוריה יהודית ופילוסופיה יהודית?

    הגב
    • צביקה

     אם היית פוגש אנשים דרוזים נוצרים ומוסלמים באותה הכמות שאתה פוגש אנשים דתיים, היית צודק.

     הגב
    • אריאל גרייזס

     לא הגיוני בעיניך ללמוד את המשמעות של החגים שאתה חוגג? ללמוד את ההיסטוריה של היהודים?
     אף אחד לא אומר ללמד גמרא או תיאולוגיה. גם לא עושים את זה

     הגב
     • אריק

      בטח שכן!
      היסטוריה זה מאוד חשוב. ברצינות.
      כולל ההיסטוריה של מקורות החגים היהודים בעמים השכנים.
      ואיך כל הדתות אימצו את הרעיונות והחגים. זה חשוב. אבל גם שבחינוך התורמים ילמדו את זה וגם בבתי הספר הערבים ילמדו שלא כולם מסכימים שאברהם לקח את ישמעאל להר.
      זה אולי יביא לפחות התנשאות של כל הדתות.

      הגב
     • בני תבורי

      גרייזס,
      אני מבין שבתכנית הלימוד שלך יכללו גם את המשמעויות הפסיכולוגיות והאנושיות של עקדת יצחק, ואת הסיפור האמיתי של יציאת מצרים, הלא כן? זה חשוב יותר מהמשמעות של פסח כפי שנלמד מההגדה.

      הגב
    • אריק

     אני פוגש הרבה הרבה יותר מוסלמים מוצרים מדתיים

     הגב
     • צביקה

      אז מה הפלא שאתה רואה אותנו באופן כלכך כהה.

      הגב
      • אריק

       בעיני כולם אותו דבר.
       בגלל זה בקורסי הבחירה שלי באוניברסיטה בחרתי גם בהגות יהודית וגם בהיסטוריה הדרוזית וגם בתולדות האיסלם.
       לא רואה אף אחד באופן כהה.
       לא מאמין באלוהים. זכותו של מי שכן מאמין ולא חשוב באיזה משיח של האלוהים לחנך את ילדיו כפי שיבחר. רק תשאירו את אלוהים מחוץ לספרי הלימוד של הילדים שלי.

      • צביקה

       מה לעשות אבל לאלוקים יש חלק מרכזי ביהדות.
       מתוך אלפי שנים שהיהדות קיימת רק במאות האחרונות החלו יהודים לכפור באלוקים, בטח לא כזרם.

      • D! פה ועכשיו

       אני חושב שרק במאות האחרונות הם החלו לעבוד אותו באופן כלכך קיצוני

      • אחד העם

       היא הנותנת,
       בימי ילדותי, הוא היה אלוהים ואדוני. לא אלוקים ואדושם וכל מיני כינויים חדשים שהוענקו לו, מבלי לקבל את אישורו.
       עזרת נשים היתה מרפסת עם מעקה רגיל ולא מתרס עם חרכים , שמדי כמה שנים הולכים ומצטמצמים בעוד המתרס הולך ומתגבה.
       כילד חוייבתי להגיע בשבת לביהכ"נ, לא שאלו אותי. במבואה, הייתי פוגש את החבר'ה הגדולים שישבו ועישנו,בין קריאת התורה למוסף, בהיתר. הם גם נסעו לבלומפילד אחרי התפילה. אבל כיבדו את רצון המבוגרים והתייצבו לבית הכנסת.
       רוצה לומר, השתלטות זרם שמרני אקטיביסטי על הדת, תוך ניצול הקונסטלציה הפוליטית לביצור מעמדם ולהשגת הישגי כפיה דתית, הפכו את הציבור החילוני לחשדן ומתגונן, מתרחק מהמסורת ובור בהלכות היהדות וברוחה.
       ידיהם של הסיקריקים החרד"לים והחרדים שפכו את הדם הזה ועיניהם ראו.
       אני ממש מקווה שיש אלוהים, ולו כדי לדעת שיגיע יום דינם.

 • אריאל גרייזס

  זה די עצוב בעיניי, אני מוכרח לומר שהחילוניות הפכה להיות כמו כמו החרדיות - מפוחדת ומסוגרת בתוך עצמה כל כך שהיא לא מוכנה לשמוע בכלל יהדות רק מחשש שהילדים יחזרו בתשובה (חשש שהביסוס שלו הוא אפס, כן?).
  כותב פה מישהו - זה מתחיל בקבלת שבת ונגמר בהפרשת חלה. אלוהים ישמור, הפרשת חלה! מי יודע עד איפה נתדרדר.
  היופי בעיניי החילוניות זה הפלורליזם שלה. היכולת לשאול ולקבל תשובות. בניגוד לדת שהיא מאוד מאוד סגורה בתוך עצמה ומפחדת משאלות. אתם הופכים את החילוניות שלכם לדת בפני עצמה. כזאת שצריך להגן עליה מהשפעות מבחוץ וחלילה שנכיר דברים אחרים.
  מאוד עצוב בעיניי

  הגב
  • זינק

   מה שאתה כותב זה בדיוק מה שאני מנסה להמנע ממנו.
   לא מעוניין שאף אחד יטיף לי מוסר באיך לחיות את חיי ומה ללמד את ילדיי.
   גם ככה שעות הלמידה אינן מספיקות, ואיכות החומר הנלמד במקצועות הליבה במגמת צניחה, אז בוא נגזול עוד זמן יקר על תכנים יהודיים (ואני אפילו לא נכנס להשלכות הפוליטיות של המגמה הזאת).
   ואם כבר פלורליזם מה עם איזה כמה שעות על נצרות, איסלאם, בודהיזם. אולי יצאו ילדים לא משכילים אבל לפחות הפלורליזם תפרח... נו בחיאת.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    אף אחד לא מטיף מוסר לילדים, זאת הגזמה קיצונית. הכניסו תכנים על יהדות, לא ראיתי דוגמא אחת לספר לימוד שמדבר על אלוהים או דברים כאלו.
    ומה לעשות, אתה גר בישראל, מדינה יהודית בהגדרה. הגיוני שתלמד על חגי ישראל או היסטוריה יהודית או תנך ולא הינדואיזם

    הגב
    • זינק

     חבל שאי אפשר להעלות לכאן תמונה, אבל אתאמץ ואעתיק קטע מתוך ספר הכוח לקרוא. ספר לימוד שפה לכיתות א.

     בהמשך לקטע קריאה, הקיפו רק את המשפטים הנכונים על פי המדרש :
     1 הקב״ה לקח את האדם הראשון לראות את האילנות הצומחים בגנו.
     2 הקב״ה אמר ״כל מה שבראתי בשבילי בראתי״
     3 הקב״ה אמר ״כל מה שבראתי בשבילך בראתי״
     4 הקב״ה אמר ״אל תחריב את עולמי״
     ואחסוך ממך את כך יתר הדברים שהקב״ה אמר

     שיעור שפה כן?
     והקב״ה גם קפץ לבקר בבעיות מילוליות ועוד ועוד

     הגב
     • אריאל גרייזס

      אבל זה קטע קריאה, זה להבין את הקטע. איפה יש פה בדיוק הטפה? הילדים גם לומדים תנך, גם זה החזרה בתשובה? נו ברצינות

      הגב
      • זינק

       אם אתה לא מבין את המגמה בזה, אתה חתיכת תמים.

      • יוס

       "נו ברצינות"?... באמת כתבת את זה?
       אריאל, לא הסכמתי עם רוב הטקסט אבל כן ניסיתי להיכנס בדלת שנפתחה כאן ולהציץ, ולו בזכות הפרספקטיבה של הכותב (ובגלל שאני אוהב לקרוא אותך).
       סגרתי אותה במהרה אחרי התגובה העל גבול המעליבה הזאת ("מיתממת" רחוק מלהספיק כאן)

      • no propaganda

       עצם העובדה שכתוב קב"ה ולא יהוה או אלוהים זהץו כבר הטפה

      • תומאס

       לא משווה, חו"ח, אבל זו גם היתה השיטה שפעלו כנגד יהודים. בהצלחה לא אמרו "יהודי זה רע וצריך להרוג אותו" אלא פשוט השתמשו פה ושם בדמות היהודי בצורה כזאת שזה חלחל.
       ובאמת שאם היו לומדים יהדות, אני מאמין שלא היו כ"כ הרבה קופצים, אבל מה שמלמדים זה לא יהדות אלא לאומנות דתית.
       ולצערי זה עובד, כי כיום, למרות מה שצביקה אולי חושב, הרבה אנשים מבוגרים מאמינים שכולם רוצים להרוג אותנו ולכן עלינו להתבצר ביהדותינו. חלק גדול מדי גם מאמינים בגרסא מורחבת של "הקם להורגך" עקב זאת.
       ולבסוף כן, הייתי שמח ללמוד גמרא, תלמוד, קצת פלפולים. אבל בשיעורים המיועדים לכך, ולא בספרי מתמטיקה ולימוד שפה, ובטח שלא, כפי שהיה בגן של בני, ש"לימדו" אותם על יום השואה דרך משחק סימולציה של סלקציה.

      • tazza

       מתוך ספר לימוד מתמטיקה בגרמניה הנאצית:
       מטוס טס מעל פולין ובאמתחתו 1200 פצצות. אם ידוע ש-80% מאוכלוסיית העיר שאותה עתיד המטוס להפציץ היא יהודית, והמטוס יטיל 60% מהפצצות שלו על אותה העיר, כמה יהודים יופצצו?
       i rest my case

      • אריאל גרייזס

       נתנו לילדים מדרש שהם צריכים לקרוא ולהבין ואתם הלכתם לגרמניה הנאצית. אני חושב שזה בערך מסכם את הטיעון שלי

  • דיזידין

   אני לא רואה איפה החילוניות הפכה סגורה יותר.
   אני גם לא רואה שהחילוניות הפכה לדת יותר ממה שהיתה פעם.
   אתה לוקח נושא אחד, המאבק בהדתה במערכת החינוך, והולך רחוק מדי במסקנות.

   נראה לי אלמנטרי לצפות שלא יישלחו מחזירים בתשובה לילדי הגן היסודי והתיכון.
   אשמח אם הילדה תלמד חמש יחידות יהדות, אבל שתלמד את זה כמו חילונית - מזווית חוקרת משווה וביקורתית - ולא מזווית דתית.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    אף אחד לא שולח מחזירים בתשובה לתוך בתי הספר. זאת אגדה אורבנית.

    הגב
    • בלייק

     אף אחד? זה החינוך הדתי שגרם לך לחשוב שאתה יודע הכל?
     כתבת על חילוניות מסוגרת (כאילו מישהו מצנזר תכנים יהודיים באינטרנט או לא מכניס ספרים "יהודיים" לספריות. זה קורה במגזרים אחרים), אבל היא לא. זאת חילוניות מתגוננת. כולם מכירים את שיטת הסלמי ושהפשרה של היום זה המינימום של מחר, אבל בשם הנאורות צריך להכניס תכנים לא נאורים למערכת החינוך? למה?
     אתה כותב על שעה בשבוע של לימודי יהדות וכורך מסורת והיסטוריה ביחד כחבילה מסבירת פנים לחילוני. אז אני מבין שאין מזוזות בכיתות? לומדים חשבון בשבת? קבלות שבת, חגי ישראל, היסטוריה יהודית וישראלית לצד היסטוריה כללית (שגם היא כוללת אמנציפציה ולימודי שואה באופן נרחב), שיעורי תורה, בגרות בתנך, אני למדתי כתב רשי למשל - היה להיט, עזר לי המון.
     אולי יש הורים שמעדיפים שאת כל השעטנז של דת ומסורת הם יעבירו לילדים שלהם בלי תיווך אינטרסנטי?

     הגב
     • אריאל גרייזס

      מסכים לגמרי שזאת חילוניות מתגוננת. אני חושב שזה פתרון גרוע. גם כי צריך להכיר את הצד השני וגם כי אין באמת ממה להתגונן

      הגב
     • אריק

      זה בגלל שהוא ליברפול.

      הגב
      • D! פה ועכשיו

       הי! אריק.

      • אריק

       זה היה בסרקזם.
       אני חושד מהכרותי עם מי שגדלו בחינוך כמו אריאל שבדומה לקיבוצניקים הם גודלו לחשוב שהם טובים יותר.
       את העגלה הריקה לא הדתיות הציונית המציאה (את הרעיון, שלפיו הם מלאים בערכים שאחרים לא).
       יש המון דמיון בין הקיבוצים של פעם לחרדלים של היום. וזה לא רק שבשתי בקבוצות לא יודעים להתלבש

  • shadow

   אשתמש בחילוניות שלי ואשאל אותך שאלה.

   אם כבר שאלתי את אותן השאלות על הדת וכבר קיבלתי תשובות או שעניתי לעצמי שאלו אגדות מומצאות מותר לי להתנגד ללימודי דת יהודית בבית הספר?

   כשהורי סיפרו לי אגדות בילדותי הם תמיד דאגו להגיד לי בסוף שזו אגדה ואין באמת דרקונים/פיות/אלים יוונים במציאות. אבל הורי מאמינים באלוהים ומעולם לא אמרו לי שהאל היהודי לא קיים במציאות וזה הבדל דיי גדול.

   אז תסלח לי שאני לא מעוניין שילמדו את ילדי בבוא העת על אגדות מומצאות כאילו היו אמת. בדיוק כמו שלא הייתי רוצה שיתחילו ללמד שהעולם שטוח. זה שיש אנשים שמאמינים בשטויות לא אומר שצריך ללמד את זה כחלק מפלורליזם.

   הגב
 • פאקו

  לי אישית מפריעה יותר העובדה שהבת שלי צריכה לחשוב אם ללכת במכנסיים קצרים לביה"ס, בעוד שהבן שלי לא.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   עם זה אני מסכים לגמרי וזה ביזיון. לדעתי זה לא קשור לדת כי פעם אחר פעם רואים שזה אנשים חילוניים שעושים את ההפרדה הזאת פשוט בגלל נורמות חברתיות מקולקלות.

   הגב
   • Gil - Zimbabwe

    על פי התגובות שלך אתה מתחיל להתגמש וזה בסדר.
    אבל אתה חייב להבין שרוב הכעס בכלל לא מופנה למסורת היהודית, הוא מופנה לבנט שכופה (איך בני אומר: בגלל שהוא יכול) את היהדות בהיקפים לא נחוצים ובמוסדות לא נחוצים.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     זהו, שאני לא מסכים. יש בורות עצומה לגבי היהדות בקרב חילונים. הבורות הזאת מובילה גם לפחד שרואים פה וגם לזה שאין שפה משותפת בין החלקים השונים של העם. אני חושב שחייבים ללמד חלקים מהיהדות בבית הספר. הייתי שמח אם זה היה בהתייעצות איתנו אבל כרגע בוא נודה באמת - לא משנה איזה תוכן ישימו, יהיה פוש-בק רציני. לא ראיתי במקום אחד דיון אמיתי על התכנים שמלמדים.

     הגב
     • Gil - Zimbabwe

      אריאל, זה לא פחד זה חשש.
      מה כל כך נורא "בדתיות" של הקיבוץ הדתי, למה איתם שיתוף הפעולה של החילונים הוא נהדר ועם שאר הזרם הדתי הוא סדין אדום?
      אני אענה לך למה - כי הם מקבלים את החילוניות והחילוניות לא חוששת (או מפחדת לפי מה שאתה כותב) מהדתיות שלהם.

      איפה שלו שצריך אותו?

      הגב
 • ליצ'לופ

  לא ננוח. אל תחוף לנו את הדת בבתי הספר. לא מעניין אותי אם הילדים מפנימים או לא. זה טיעון חלש ומחוצף. דת - בחוץ.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   ומה עם הטיעון שבן אדם צריך להכיר את ההיסטוריה של העם שלו? להכיר במה מאמינים חמישים אחוז מהאנשים שחולקים איתו את המדינה?
   ממה אתם כל כך מפחדים? איזה מין חילוניות פחדנית זאת?

   הגב
   • austaldo

    התאפקתי עד עכשיו, אבל די. באמת.
    אני בעד שילמדו הסטוריה - אבל שילמדו מי באמת היה רבי עקיבא והסיקריקים שלו. שילמדו באמת מי היו החשמונאים וכמה פחות מתייוונים הם היו ממי שהם כינו מתייוונים. אתה יודע יפה מאוד שזה לא ככה, שלא מלמדים היסטוריה אלא מיתוסים. בכוונה לגדל את הדור הבא של נוער הגבעות.

    הגב
    • ב"פ

     אין מקום בעולם שמלמד היסטוריה ולא מלמד מיתוסים. אני לא בטוח שאפשר לחלוטין להפריד ביניהם גם ככה.

     הגב
     • austaldo

      נו ברור שמישהו יקפוץ וינטפק.
      כן, אי אפשר להפריד, אבל אפשר להגדיל את האחוזים של הסטוריה מתועדת מגובה בראיות לעומת מיתוסים.

      הגב
    • אריאל גרייזס

     ברור, אנחנו רואים אלפי חילונים עולים על הגבעות בשומרון ומתנחלים בה (בהערת אגב, בפרספקטיבה היסטורית מפעל ההתנחלויות הוא כשלון לא קטן. נשאר מנת חלקם של מעטים מאוד ואף פעם לא פרץ מעבר לקבוצה מאוד ספציפית למרות תנאים חומריים מאוד נוחים).
     די נו, לומדים פה על החשמונאים הגיבורים מאז ימי מפאי

     הגב
     • austaldo

      זה כי לא נתנו לזה מספיק זמן. תדחוף לילדים משיחיות במשך 20 שנה וזה יקרה.
      כן, אתה צודק כשאתה אומר שאנשים חושבים בעצמם ובאמת במזרח אירופה הכל השתנה שהמישטר הוריד את המגף מהגרון של האזרחים - אנחנו רוצים להמנע מלהגיע למצב שהמגף של המישטר נמצאת לנו על הגרון.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       אבל זה משהו אחר לגמרי ולא קשור לחינוך

    • austaldo

     ואגב אריאל, טיעון ה"מה אתם מפחדים" זו צורת הפאסיב אגרסיב הכי מאוסה בעולם. ממש לא מתאים לך.

     הגב
     • אריאל גרייזס

      אני לא אומר "מה אתם מפחדים" (טוב, אולי אמרתי את זה פעם או פעמיים אבל לא לזה אני מתכוון) אלא - אל תפחדו. הגדולה של החילוניות זה הפלורליזם. היכולת לשאול שאלות ולהכיל בתוכה את כל הזרמים. להיות חילוני זה גם להיות מוכן לזה שהתשובה שחלק מהאנשים ימצאו היא בדת עצמה. ולא צריך לפחד מזה.
      בעיניי זה קצת מצחיק (או אירוני או מה שתרצה) שבמרוצת השנים האחרונות למדנו לקבל שזה בסדר גמור אם הילד שלנו יהיה הומו אבל אנחנו מפחדים לאללה שהילד ייצא דתי

      הגב
      • austaldo

       אני חושב שאתה יודע מה אני חושב בנושא - אין לי בעייה עם דת ועם אנשים דתיים. כולנו בני אדם וכשזה תלוי אנשים הם בדרך כלל יודעים להסתדר. הבעייה היא עם הממסד הדתי והכוח שהוא דואג לשמר לעצמו ומה הוא עושה עם הכוח הזה.

      • אריק

       גרייזס איזה תגובה דפוקה!
       ברור שעדיף הומו, זה רק נטייה מינית לעזאזל.

      • בני תבורי

       לא גרייזס, אין לי בעיה שהילד שלי ייצא הומו, רק לא אוהד יונייטד למען השם

 • אריאל

  ירושלים היא עניין לדתיים בלבד ?
  יהדות היא לדתיים בלבד ?
  יש קבוצה שכל הזמן מתלוננת שהיהדות שייכת לכולם וברגע שנותנים לה יהדות היא נכנסת למגננה מטורפת. מבחינתי לא רוצים לא צריך רק שלא יבואו להטיף על הפלורליזם שלהם. הם לא שונים ממאה שערים. וחייב להגיד שאלה לא רוב החילונים.

  הגב
  • Lord Anthony

   ירושלים באספקט המשיחי שלה היא בהחלט עניין של דתיים. אל תשכח שהקדושה של ירושלים היא לא אקסיומה בדת היהודית. - אם כבר להיפך.
   בית המקדש היה קדוש כי אלוהים שם את שמו עליו ואלוהים יכול להסיר אותו (ואלי גם עשה זאת) כמו שעשה למקדש בשילה. הפאגניות הזאת ששמה את ירושלים במרכז היא עניין לדתיים בלבד.
   ואשמח אם תסביר לי מה הקשר בין דתיים ויהדות אם כבר העלית את הנושא.

   הגב
   • אריאל

    יותר מופרך מזה אין. ירושלים נזכרת בתפילה עשרות פעמים, במשנה, בגמרא, במדרשים, בברכת המזון. למעשה קשה למצוא מקום בו היא לא נזכרת.

    הגב
    • Lord Anthony

     אל תתאמץ להפגין את הבורות שלך. ירושלים מופיעה בתרבות היהודית כאידיאל, וככזה היא בוודאי חלק מרכזי מהתרבות והמסורת היהודית, אל להתייחס לירושלים גופה כקדושה? או לצורך העניין להתייחס למקום כלשהו כקדוש זה עבודת אלילים.
     חוסר ההבנה שלך על מיקומה של ירושלים בדת היהודית הוא יותר מקצת מטריד. זה לא מקרי שחלק הארי של התרבות היהודית התפתחה במנותק מירושלים (ולא נעים לומר, אפילו בגולה) בדיוק מכיוון שהמקום של ירושלים במסורת היהודית הוא כאידיאל ולא כמקום פיזי.
     למעשה האימוץ של ירושלים כבסיסו של העם היהודי הוא כמעט קונספט חילוני שבא להשלים את המימד הפיזי של הביטוי הלאומי של העם היהודי כלאום. התרבות היהודית הסתדרה אלפיים שנים בלי ירושלים פיזית, אז נראה לך באמת שירושלים הפיזית היא כל כך מהותית לדת היהודית?

     הגב
     • צביקה

      אני רואה שאתה אוהב להשתמש במילה בורות.

      הגב
      • צביקה

       במחשבה שנייה, לוקח את המילים בחזרה. SOORY.

     • אריאל

      אתה מחליט מה היהדות ואז בוכה ששינו אותה. אין מושג של קדושה ביהדות ?! יש מאות ספרים שנכתבו על דיני קדושה וטהרה. דבר אחד זה להיות בור ודבר אחר להיות בסרט שאתה מבין יותר מכולם. בבקשה קצת "אידאל לא מעשי" של ירושלים ארץ ישראל והמקדש:

      א,ו עשר קדושות הן: ארץ ישראל, מקודשת מכל הארצות. ומה היא קדושתה--שמביאין ממנה העומר והביכורים ושתי הלחם, מה שאין מביאין כן מכל הארצות.

      א,ז עיירות מוקפות חומה, מקודשות ממנה--שמשלחין מתוכן את המצורעים, ומסבבין לתוכן מת עד שירצו; יצא, אין מחזירין אותו.

      א,ח לפנים מן החומה, מקודש מהן--שאוכלין שם קודשים קלים, ומעשר שני. הר הבית, מקודש ממנו--שאין זבים וזבות נידות ויולדות נכנסין לשם. החיל, מקודש ממנו--שאין גויים וטמא מת נכנסין לשם. עזרת הנשים, מקודשת ממנו--שאין טבול יום נכנס לשם, ואין חייבין עליה חטאת. עזרת ישראל, מקודשת ממנה--שאין מחוסר כיפורים נכנס לשם, וחייבין עליה חטאת. עזרת הכוהנים, מקודשת ממנה--שאין ישראל נכנסין לשם אלא בשעת צורכיהם, לסמיכה ולשחיטה ולתנופה.

      הגב
      • מוטי

       אני לא מאמין שאתה חושב שזה בסדר ללמד את אסופת הקשקושים שצוטטת למעלה בבית ספר חילוני

     • אביאל

      אני מת על זה שאנשים שלא רוצים ללמד את הילדים שלהם שום דבר על יהדות הופכים למומחים גדולים, בירושלים של מטה וירושלים של מעלה, אידאל מול פיזיות, מה יותר פיזי מאשר לכוון את התפילות שלך מזרחה שלוש פעמים ביום ? מה עם העניין הפעוט שתמיד היו כאן יהודים שנשארו לשמור על הגחלת הפיזית והם תמיד קיבלו עזרה ותמיכה מיהודי הגולה ? אין פיזיות ? מה עם העובדה הפשוטה שהיום זה המקום בו חיים הכי הרבה יותר יהודים, זה לא פיזי ?

      הגב
   • ב"פ

    מתי זה מפסיק להיות יהדות ומתחיל להיות דתיים? המשנה והגמרא זה יהדות או דתיים? מתי התחלנו להיות דתיים והפסקנו להיות יהדות?

    הגב
    • Lord Anthony

     התחלתם להיות דתיים והפסקתם להיות יהדות כשהתחלתם לשים את הפולחן במרכז ולא את היהדות.

     הגב
     • ב"פ

      אני מבקש ממך להגדיר לי מילה ואתה מגדיר לי אותה באמצעות המילה בעצמה. אני לא יודע מה הידע שלך במה שאתה קורא לו "יהדות" אבל בלוגיקה אתה בודאי לא משהו.
      אני לא יודע למה אתה קורא יהדות ולמה את הקורא "פולחן". חלק גדול מהתורה מתעסק במה שאדם צריך לעשות והחלק האחר מספר סיפורים על אנשים שלא עשו מה שצריך לעשות וקיבלו על כך ענשים. רוב התלמוד הוא התעסקות במה שקראת לו במתק שפתיים "התעסקות בזוטי זוטות ואיסורים". אם זה פולחן ולא יהדות אז המילון האישי של לורד אנתוני הוא לא רלוונטי לאף אחד חוץ מלו עצמו

      הגב
     • אריאל גרייזס

      חוסר הבנה בסיסי במה זה יהדות. יהדות היתה מיומה הראשון דת פולחן

      הגב
  • בלייק

   כן, כי כשלמדנו על מלחמת ששת הימים או כשטיילנו בירושלים במסגרת ביה"ס קמה צעקה גדולה? לא שמעת?
   יהדות היא לא רק לדתיים, מה שקבוצה דתית עשתה מהיהדות היא רק לדתיים.

   הגב
   • אריאל

    קודם תתעדכן כי קמה צעקה גדולה היום והפוסט הזכיר את זה.
    לגבי החלק השני אני לא מבין. שבת זה המצאה של הדור שלנו ? תפילין ? חמץ ? תורה ?

    הגב
    • בלייק

     קודם תתיחס למה שכתבתי כי למדנו על מלחמת ששת הימים וטיילנו בירושלים לפני 30 שנים גם. ולא, לא קמה צעקה.
     הפרדת מגדרית בכותל או באוטובוסים היא מדורנו, הרבנות הראשית היא מדורנו, שס היא מדורנו.
     ובכלל לא התיחסתי לעניין הזה בחלק השני. התכוונתי שהיהדות לפי תפיסתנו כבר נלמדת בביס ובבית. חילונים רוצים שילדיהם יתחנכו לפי יהדות כפי שהם מבינים אותה. אבל אסור כי יש את יהודה ושומרון ולפי זה העם מצביע, אז קבוצות מנכסות יהדות מנצלות את זה כדי להשליט ערכים יהודיים כפי שהם מבינים אותם.

     הגב
     • אריאל

      בכנות היהדות היתה כזאת תמיד תאהב או לא. יש דברים בשוליים שאני מסכים שיש הקצנה אבל ממילא זה לא מה שמלמדים.
      אם אתה מאמין אחרת אין לי בעיה עם זה אבל לטעון שהחילוניות זו היהדות ? מתוך 3000 שנות יהדות החילוניות איתנו אולי 200 300 שנה... בלי לזלזל כמובן.

      הגב
      • בלייק

       לא יודע מה זה "כזאת". את אותו משפט אני יכול להגיד לך.
       אולי החילוניות המשכילה היא בת 200-300 שנים, חילונים היו עוד לפני. ומה זה אומר? עבודת אלילים קיימת הרבה יותר זמן מיהדות, והרי אבות אבותנו היו כאלה, אז למה לא להכניס תכנים פגאניים (לא יהודיים כמובן)?
       לא טענתי שהחילוניות היא היהדות. בניגוד למנהיגים הדתיים ומוסדותיהם אני לא טוען לבעלות על אלוהים או על היהדות. אני רוצה שילדי יתחנכו על פי ערכים חילונים מודרנים של חופש פרט, שיויון בעיני החוק, חופש ביטוי ועוד מילים מגונות שכאלה.
       מילא בנט, הוא נבחר ציבור שמתפקד לפי סט הערכים עליהם הוא נבחר, אבל מסתבר שגם הרבה אנשים טובים (מקריאת התגובות) לא מאמינים שיש לי הזכות הזאת. רוצים לקבוע לי מהי החילוניות שלי, מה יחסי לדת ולמורשת צריך להיות, ומהם הגבולות האדומים שלי להנחלת ערכים זרים יהודיים לחינוך של ילדי.

      • no propaganda

       כן גם לפני 3000 אסור היה לנסוע ברכב בשבת

      • no propaganda

       אם לחדד אז מה שאני לוקח מהיהדות זה את יום המנוחה השבועי ומה היהדות האורתודוקסית לוקחת זה את שאסור לנהוג בשבת(עד כדי כך שמעדיפים שאנשים לא יגיעו לבית כנסת מאשר שינהגו לשם) ולא לפני 3000 שנה זה לא היה ככה

      • אריאל

       בלייק - אני לא אגיד לאף אחד מה לחשוב או איך לחנך. בוא נסגור ככה.

       פרופגנדה - לפני 20 שנה לא היה בארץ חוק נגד הונאת סייבר. משאיר לך לנחש למה ולעשות את ההשלכות.

      • no propaganda

       מה קשר?אני טוען שהיהדות האורתודוקסית המציאה חוקים דרקונים שלא עומדים בקנה אחד עם המקור ומייצגים את ההיפך הגמור מרוח הדברים המקורית

      • no propaganda

       בהקשר של חוק הסייבר, היא אסרה את האינטרנט

      • אריאל

       זאת אומרת שאין לך בעיה עם חמץ, אש בשבת תפילין נידה בית המקדש וכו' כי זה כתוב במפורש. אז אתה כבר חצי דתי.

      • no propaganda

       אין לי שום בעיה עם חמץ במובן שאני חושב שמי שלא אוכל חמץ בפסח מקיים אורח חיים יהודי יותר ממי שאוכל חמץ.

       תפילין זה משהו שהיה צריך להיעלם כמו העלאת קורבנות אבל מי שרוצה להניח מתוך כבוד למסורת, זה סבבה. לעומת זאת, מי שעומד ברחוב כדי להניח לאחרים הוא מיסיונר ואונס את היהדות.

       מאמין שנידה זה יהודי אבל לא בצורה האורתודוקסית. כלומר צריכה להיות תקופה שבה לא מקיימים יחסי מין, מה שחשוב זה לא כמות הימים המדוייקת כמו בדת האורתודוקסית ולא צריך מקווה, אפשר סתם מקלחת או טבילה בים. בניגוד לדת האורתודוקסית שמתמקדת בכמות הימים ובבלניות.

       אש בשבת זה משהו שהיה צריך להיות מותאם לתקופה בצורה הגיונית ובדת האורתודוקסית קרה בדיוק ההיפך עם איסור על חשמל, כלי תחבורה וכו

       אני לא כל כך בטוח למה אתה מתכוון כשאתה אומר בית המקדש.

       אבל הדבר החשוב הוא לא אם אני דתי או לא אלא עד כמה רעה וארסית הדת האורתודוקסית

     • dk

      אתה בעצם אומר שהכיבוש ("יהודה ושומרון") משחיט גם את הדת..? (סמיילי חצי נדהם-חצי קורץ)

      הגב
  • אריאל גרייזס

   החילוניות בישראל נמצאת תחת מתקפה, אני לא חושב שיש ספק בזה. אז תחושת המצור הזאת אני מבין מצוין מאיפה היא באה. אבל אם נמשיך בדרך הזאת של לפסול כל דבר כי הוא מריח משתמש אנחנו נגיע לנקודת אל-חזור

   הגב
  • Matipool

   אריאל - ודאי שירושלים היא לא רק לדתיים אבל יש הבדל עצום בין זה לבין הנחייה מלמעלה מהסביבה של שר החינוך לעשות קייטנה לילדים בני 7 אך ורק בסימן ירושלים עם דגש על המקורות.

   הגב
  • צביקה

   הגדרת מדוייק.
   גם מאה שערים זה מיעוט קיצוני שעושה הרבה רעש, וכנ"ל אלו שמתנגדים להכנסת תכנים יהודיים.

   הגב
   • בלייק

    לדעתך מותר למיעוט הזה לקבוע כיצד ילדיו יתחנכו?

    הגב
    • צביקה

     כן, אבל לא במערכת החינוך המרכזית.
     זה לפחות מה שעושים במאה שערים, והם עושים את זה ממש טוב, אחוזי הנשירה שלהם (לא בשיער שם המצב הפוך ;-) )נמוכים הרבה יותר מאשר בכלל הציבור החרדי.

     הגב
 • אנונימוס

  למה לעזאזל שאני אסכים מרצוני שהילדים שלי ייחשפו לשטויות האלה?
  למה אתה חושב (בניגוד לכל נתון דמוגרפי קיים) שמספר החרדים והדתיים לא גדל, ומספר החילונים כן?
  מה גורם לך לחשוב שחינוך לא משפיע בכלל ולא מחלחל לילדים?

  טור נאיבי. מאד

  הגב
  • צביקה

   רוב החוזרים בתשובה שאני מכיר, הכיר את הדת היהודית דרך האינטרנט.
   האם אתה ממליץ גם לסנן תכנים דתיים באינטרנט?

   הגב
   • אנונימוס

    אני לא בעד לסנן כמעט כלום באינטרנט. מה הקשר בין זה לבין תכנים במערכת החינוך - אין לי מושג.

    הגב
  • אריאל גרייזס

   איפה אמרתי שמספר הדתיים לא גדל? אמרתי שיש עשרות אלפי חוזרים בשאלה. מספר החוזרים בתשובה קטן הרבה יותר. וחינוך ישפיע כשהוא הגיוני. אתה יכול ללמד את הילד על קדושת השבת עד מחר, בסוף כשהטלוויזיה תהיה פתוחה אז ברור מה ינצח. אם תחנך אותו שעישון זה רע או שלקטוף פרח זה רע אז זה יעבוד כי הם באמת רעים. אלוהים זה לא משהו שאפשר ללמד

   הגב
   • אנונימוס

    כשאתה אומר "ממילא בסוף חצי מהתלמידים שלכם מורידים את הכיפה", בעצם אתה אומר "אין מה לדאוג ,ממילא בסוף אין ממש שינוי ביחס הדתיים והחילוניים". אז זהו, שלא . זה ממש לא נכון.
    ואני ממש לא מסכים שמה שמשנה זאת הטלביזיה בסופו של דבר. זה שילוב של הכל, ואין לי טיפת ספק שמה שסופגים במהלך 7-8 שעות במהלך היום בגן ובית הספר מחלחל ללא מעט ילדים. בטח לאלו שמגיעים מבתים שלהורים אין זמן, סבלנות, ומודעות בשביל לסתור את זה.
    אלוהים זה לא משוה שאפשר ללמד. קנאות דתית, צרות מוחין, ופנאטיות אפשר. באבוהה אפשר. וזה מה שבנט ודומיו מנסים לעשות. במתק שפתיים, חצי בהסתר, בהיתממות. מנסים. כל הזמן

    הגב
    • אריאל גרייזס

     זה ממש לא מה שאמרתי. אמרתי שכדאי להם לספוג את התכנים האלו כי ממילא אין לזה השפעה על התוצאה הסופית אז אין להם מה לפחד.
     אותו דבר אני אומר לחילונים. דתי סופג לא שעה יהדות בשבוע אלא שמונה שעות ביום - ועדיין חלק עצום מהם לא נשאר דתי. את הדוגמא של רוסיה הקומוניסטית כבר נתתי. סמכו על הילדים שלכם, הם יותר חכמים מהקרדיט שאתם נותנים להם.

     הגב
     • מוטי

      אבל למה כדאי לספוג את התכנים האלו (ציטוט שלך)? איזה ערך יש בהפ לכל הרוחות?

      הגב
 • פרילי

  נראה לי שייש הרבה שעושים את הדרך לצד השני ולפחות חלק מהדתלשים לא הפסיקו להאמין פשוט דרך החיים הזאת לא כזאת פשוטה. יש הרבה הוכחות לדת היהודית אבל לפי דעתי קשה להתעלם מהעובדה שיהודים חיים בארץ ישראל כמו שנכתב לפני אלפי שנים.
  וטווין פיקס אחת הסדרות היפות שאני רואה אני באמצע העונה השניה תענוג צרוף ובלי סוף דמויות משוגעות.

  הגב
 • אריק

  אריאל מותר לציבור החילוני שהוא משלם המיסים הכמעט יחידי. (כן אביאל אני יודע שהציונות הדתית משלמת מיסים כמה אחוזים זה ממשלמי המיסים?)
  לבקש מעלוקות התקציבים לא להתקרב לילדים שלנו עם מסרים מהמאה ב15. תודה.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אתה מדקלם סיסמאות בלי בכלל להקשיב לטיעונים שלי.

   הגב
   • אריק

    המדינה צריכה ללכת קדימה וליצור אזרחים שתורמים לקהילה לכלכלה ולפיתוח.
    לא אחורה.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     אז אתה אומר שכל התלמידים של מערכת החינוך הדתית-לאומית הם לא אזרחים תורמים כי הם לומדים על דת?
     אתה מקשיב לשטויות שאתה מדבר?

     הגב
     • אריק

      אין לי בעיה שבמקביל לזה שהם לומדים על הדת, הם לומדים מקצועות שנותנים להם כלים. בדומה לבתי הספר הנוצרים.
      אבל שיעזבו את החילונים בשקט - אין שום תרומה בלדחוף לילדים שלי תכנים שלא יועילו להם בחיים ולא הייתי מעוניין לכפות עליהם תכנים שאינם מועילים רק כי אני מאמין בהם.

      הגב
  • אביאל

   אריק - אל תרוץ עם סיסמאות, מה זה בדיוק חילונים ? אם אתה מוציא מהקבוצה הזאת אנשים מאמינים או מסורתיים המספרים של מי שמגדיר את עצמו חילוני נטו צונחים. מי לא משלם מיסים ? עניים, רובם חרדים וערבים, זה לא קשור לדת בשום צורה, אין לך פטור מלשלם מיסים כי אתה עם כיפה על הראש, חרדי, מסורתי, דתי, חילוני או אתאיסט שעובדים באותו מקום עבודה ומקבלים אותה משכורת משלמים בדיוק את אותו אחוז מס.

   הגב
   • בלייק

    ומיהו דתי, אביאל? אם זה אדם המקיים תריג מצוות אז זה המגזרון הכי קטן במדינה.
    ואני מבין (ואולי טועה) שאין קשר בין הדת החרדית לבין עוני ואי יצרנות כלכלית בישראל. סתם מין עוני שכזה, שנגזר משמים.

    הגב
    • אביאל

     בלייק - אני לא סגור לגבי ההגדרות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אבל יש הגדרה מוסכמת אני מניח (אלה מחקרים ארוכי טווח לרוב ואם אין קונספט מוסכם אין להם שום טעם), במדע המדינה (התחום ממנו אני בא) מגדירים דתי כמי שמגדיר את עצמו ככזה (מתוך הנחה שחילוני לא יספר שהוא דתי ושדתי לא יספר הוא חילוני בממוצע).

     בקשא לתהייה השנייה שלך, אני לא יודע מה זה הדת החרדית (כנראה מושג שהמצאת). כמו שכתבתי, אין חוקים בהם דתיים\חרדים לא משלמים מס, יש פשוט מדרגות מס, רוב החרדים הם עניים וזו עובדה - עכשיו תשאל למה, פשוט מאוד, הנחות היסוד שלהם לגבי טיב החיים שונות לחלוטין משל האדם המערבי הממוצע, העושר שלהם (לפי מחקרים בסוציולוגיה, מברוך קרמלינג ועד לסוציולוגים החדשים שעוסקים בישראל) הוא רוחני יותר והוא בא על חשבון עושר ושגשוג ופיזי או בקצרה קיום המצוות (בעיקר פרו ורבו) חשובות להם הרבה יותר מאשר בכמה צפוף בבית או באיזה אוטו נוסעים, לכן במידה רבה, הרבה מהעוני הוא מסוג של בחירה, ברור לחרדי הממוצע שאם היו לו 2 ילדים במקום 12 הם היו גדלים ברווחה חומרית גדולה יותר אבל זה פשוט מעניין אותם הרבה פחות מהאדם המערבי הממוצע.

     עוד כמה דברים חשובים בהקשר של החרדים, מספר החרדים שמשרתים בצבא ויוצאים לעבוד הם בעליה מתמדת מאז קום המדינה (עם הפסקה קטנה בתקופה של יאיר לפיד כשר האוצר), מספר הילדים שאישה חרדית יולדת בממוצע בירידה, תמה תקופת הרבנים הגדולים (עם מותם של הרב שך, אליישב ועובדה יוסף), יש הרבה יותר ריבים פנימיים עם השנים (לראיה, התפלגות ההצבעה בבחירות לעירית ירושלים, בהן החרדים יכולים למנות ראש עיר חרדי בלי הרבה בעיות).

     עוד נקודה בהקשר, הדתיים-הלאומיים, מראים שככל שנחלשים התפיסות לגבי כיצד צריך לחיות (מבחינה יהודית), יש יותר דימיון לאדם המערבי ועל כן שיעור המתגייסים מבינהם וכן אחוז העובדים מבני הקהילה הזו. מי שהוא האמצע בספקטורם הזה הם מי שמכונים חרדלים (מייצגים אותם בכנסת אורי אריאל וסמוטריץ׳). מי שיטרח לקרוא קצת על החברה החרדית או יחסי חילוניים-דתיים בישראל ילמד שהמציאות רחוקה מאוד ממה שהתקשורת אוהבת להציג.

     הגב
     • בלייק

      באמת לא הבנת למה התכוונתי במשפט עם "הדת החרדית"? איזה מונח אחר היה מתאים יותר?
      המספרים על עליה מתמדת בגיוס לצבא קשורים לנחל החרדי (יש עוד מסגרת של שילוב חרדים בצבא, אם אני זוכר נכון. לא זוכר את השם)? כי כבר ראיתי ושמעתי חא מעט עדויות שזה קשקוש. הולכים לשם דתיים לאומיים וחרדל"שים, ואחר כך לכולם נוח לדבר על מספרים.
      הטיעון לגבי מספרי הילודה מראה שהאדם החרדי הממוצע לא סתם פחות מקשיב לרבנים, אלא גם פחות משלים עם מצבו הסוציו-אקונומי.
      שאר הנתונים שהבאת מאוד בעייתיים. הגדרה עצמית היא נחמדה, אבל שני אנשים שמקיימים אותו אורח חיים יכולים להגדיר עצמם שונה לגמרי.
      המחקרים הסוציולוגים שקבעו לגבי דתיים, שעושרם נובע ממקורות רוחניים יותר, הם גם נעשו על ידי שאלונים למילוי עצמי? אתה יודע שכשאומרים לך את זה כל יום, כל היום, אתה מתחיל לדקלם את זה.
      בכלל, עושר חילוני זה כסף ועושר דתי זאת רוחניות. שמענו את זה כבר כמה פעמים... די, לא נמאס? נשמע לך סביר? עוד פעם עגלה ריקה מול עגלה מלאה? עוד פעם ההתנשאות על הציבור החילוני.
      אין לי בעיה שאנשים בוחרים להיות עניים. אבל עניים מבחירה אמורים לכלכל את עצמם, והחרדים כל פעם חוזרים לתקציבי המדינה. אם העושר הוא כל כך רוחני למה צריך כל כך הרבה משגיחי כשרות, רבני ערים/שכונות במימון ציבורי? למה (כמעט) כל רב שמקיים עבורך מצווה (חתונות, קבורה וכו) מבקש כסף?

      הגב
      • אביאל

       בלייק - אני לא מבין, אתה רוצה מסגרת לדיון או סתם לכתוב ?

       - מה זה דת חרדית ? לא יודע איך שני המושגים האלה קשורים בכלל, אין דת חרדית.
       - הבנתי, סיפרו לך שכולם שם דתיים לאומיים, מעניין איך זה מתיישב עם רדיפת החרדים שמתרחשת בבני ברק ובמאה שערים, גרים שם דתיים לאומיים ? כל החרדים גועשים, כל שבוע הפגנות אבל סיפרו לך שאלה דתיים לאומיים, נו באמת.
       - הטיעון לגבי קצב הילודה מראה שיש שינויים בחברה החרדית, בדיוק אלה שכתבתי עליהם, חומות הגטו מתמוטטות.
       - שוב, אני לא יכול לענות לגבי המתודולוגיה, אבל אני מניח שאם זה מחקר שמתפרסם בכתבי עת רציניים המתודולוגיה ברורה ומומחים גדולים ממני וממך בחנו את זה, אלה לרוב מבחני אישיות פסיכולוגיים סטנדרטיים לא עבודה של תלמיד תיכון.
       - איזה התנשאות בדיוק ? זה בדיוק הנקודה, חילוני לא יביא עשרה ילדים אם הוא לא יוכל לממן אותם בצורה נאותה, תשאל את רוב האנשים כאן והם יגידו לך את זה. אצל חרדים עולם הערכים והתפיסות לגבי כיצד לגדל ילדים שונה לגמרי. הסתובבת פעם בשכונה חרדית, ראית איך ילדים בני 7 חוצים את הכביש עם האח בן החמש ? אתה מדמיין את זה אצל חילוניים ? אלה תפיסות אחרות לגמרי באיך מחנכים ילדים ומה נותנים להם ומה יותר חשוב בחיים. אין פה שום התנשאות, מאיפה בדיוק היא תגיע ? מאדם כמוני שחיי כל חיו סביב רוב חילוני מובהק, בכל המסגרות של החיים שלי ?
       - כמו שהראו כאן, התקצוב לישיבות הוא דיי זניח ביחס לתקציב הכללי, את שאר הכסף הם מקבלים מקצבאות עוני, בדיוק כמו שאתה ואני נקבל אם נהיה במצב הסוציו-אקונומי שלהם, אני מניח שלא היית רוצה קיצוץ תקציב לאדם עני לא ? או שאם זה חרדים זה סבבה, חרדים לא חיים ברווחה כלכלית, הם לא מתקרבים לזה, שוב זה בדיוק סט הערכים שלהם שהוא שונה משלי ומשלך.
       - יש לי ביקורת מכאן ועד לעוד חדשה על החרדים, רבות ממנה מתייחסות בדיוק לתופעות שכתבת, הרבנות, משגיחי כשרות וכו׳, מכאן ועד לשאר הדברים שאתה כותב המרחק רב. אגב, אנחנו חיים במדינה יהודית שמוגדרת ככזאת מהיום שחשבו עליה והתפיסה הזו שזורה לאורך כל הצהרת ההעצמאות שלה, לכן טבעי מאוד שיהיו רבנים לערים, זה קונצזוס דיי מוחלט, כנ״ל לגבי מוסדות ההכשר והדת בכלל, מדינות מעניקות לתושבים שלהם שירותי דת ואין בזה כל פסול, בעיקר שרוב הציבור תומך בזה.

      • אלי

       לב לבייב משלם מסים הרבה יותר מרוב רובם של החילונים.
       מוטי זיסר שילם מסים הרבה יותר מרוב רובם של החילונים.
       לא הייתי מגדיר אותם כחילונים.

       ואיך היית משווה תקציב לדת מול תקציב לתרבות?
       למה שאומנים עניים ולא משלמים מסים אז המדינה צריכה להקציב תקציבים על מנת שיהיה להם כסף לאוכל ואז זה בסדר מבחינתך אבל כאשר התקציב הוא לדתיים אז זה לא בסדר?

      • בלייק

       אקדמיה זה יפה, אבל הבנת הנקרא בסיסית יותר.
       אתה שואל על איזו התנשאות? תתחיל עם התגובה שלך ("סיפרו לך ש...". כן, הא? זה מה שכתבתי. בול!).
       ובאיזו אקדמיה למדת לעשות את ההיקש בין יש הפגנות של חרדים נגד חרדים בצבא לבין יש מספרים הולכים וגדלים של חרדים בצבא? יש מעט מאוד חיילים חרדים בצבא. זה נבדק בכמה מקומות, נתונים הוצגו בתקשורת. ראיתי ושמעתי ריאיונות עם חיילים מהנחל החרדי שלא הניחו תפילין שנים, ולטענתם זה המצב בקרב רוב המתגייסים לשם.
       אבל רגע, לא עשו להם מבחני אישיות פסיכולוגיים.
       אגב, אני במקרה מכיר מקרוב שאלוני אישיות פסיכולוגיים. התוקף שלהם בעייתי מאוד.
       והדת החרדית זאת הדרך בה מפרשים החרדים את היהדות. פשוט שיהיה קל לצורך הדיון.

   • אריק

    אביאל. האנשים שמגדירים עצמם חילונים הם 40% מהאוכלוסיה ככה שיש לי חשד שרב המס בה מהם.
    למה בגן של הילדים שלי שרים "מ -מ-מכבים אמונה באלוהים גורמת לפלאי פלאים"?
    זה פוגע בי בהמון צורות.
    מילא שיהיו דתיים אבל מכבים?
    מה קורה עם רונן בחלון? ישנים שם בגשר

    הגב
    • אריק

     ווי ווי האוטו קורקט של גוגל הסתבך עם רומן! אמריקקים!

     הגב
    • אביאל

     אריק - שים לב, אתה קצת מבלבל לגבי מיהו חילוני, חילוני הוא אדם מאמין שאינו מקיים מצוות, מי שאינו מאמין באל הוא אתאיסט ויש כאן חשיבות רבה לגבי התכנים שאלה ואלה ירצו להציג לילדיהם.
     אני חושב שילד חילוני שישיר שירים כאלה, לא יחזור לבית ויגיד לך לגבי יש או אין אלוהים, מה גם שרוב הילדים הקטנים פשוט מאמינים שיש אלוהים מתוך זה שאין להם את האפשרות להבין בכלל מה זה אומר ואיך העולם עובד, אין איזה נתונים שמראים על מגמת הדתה בישראל בקרב חילוניים, אם כבר להפך, יש הרבה יותר חוזרים בשאלה מאשר חוזרים בתשובה, ככה שבו ניתן לילדים להחליט לבד, בממוצע חילוני שנולד כזה ישאר כזה (גם דתי).

     ישנים מאוד, למרות שאם השמועות שמאטיץ׳ עובר ליונייטד וקוסטה בחוץ כנראה שבקאיוקו ולוקקאו סגורים, אני עדיין תוהה למה ההתעקשות על אלכס סנדרו למרות עונה מדהימה של אלונסו בצד שמאל, אבל ככה זה בצ׳לסי, עניין ההעברות לא ברור, היום הוספנו עוד שחקן שבטח נשלם עליו יותר בעתיד, אקה שעבר לבורנמות׳.

     הגב
     • אריק

      סנדרו ב60 מיליון כשיש את אלונסו והיה עקב. הזוי.
      לא מוטרד מהילדים שלי. מגדל אותם לחשוב ביקורתי - על מגש הכסף ועל אלוהים ועל חילוניות ועל פרסומות וכו'.
      יש לי בעיות הרבה יותר גדולות עם החינוך הממלכתי המיושן. אלוהים היא לא אחת מהן. אבל מה שבנו מנסה לעשות פסול בעיניי. גם האופן שמלמדים את "מורשת" רבין, אם זה מנחם אותך.

      הגב
      • אריק

       אוטוקןרקט ארור.
       היה אקה
       בנט

      • אביאל

       אריק - אכן הזוי.

       יפה מאוד, זו הנקודה, חינוך הוא מהבית, לא מבית הספר ולא כלום, כל המחקרים מראים שילדים יוצאים בממוצע כמו ההורים שלהם, אם זה בתפיסות הדת, ערכים בסיסים וזה גם המנבא הכי טוב להצבעה, תבדוק למי האבא הצביע ותראה למי הבן מצביע.

       אני לא בדיוק יודע מה בנט מנסה לעשות, אני יודע שהוא פשוט מנסה לגרום לילדים לקבל כמה שיותר, אם זה במתמטיקה, במדעים וביהדות וזה יכול בהחלט להיות שילוב מנצח אם עושים את זה כמו שצריך, אבל כאן מגיע דיון למעמד המורה בחברה ולצערנו במרבית העולם המערבי ובהחלט בישראל הוא בתחתית.

       אני אוהב את פוליטיקת הזהויות הזאת, לגבי זה שצריך להזכיר גם את רבין כי אולי זה ירגיע אותי, להפך, רצח רבין הוא אחד האירועים הפוליטיים הכי חשובים שהיו כאן, חשוב ביותר ללמוד ממנו כמה שיותר, זה בכלל מעבר לימין או שמאל. אני בעד שהילדים ילמדו כמה שיותר על כמה שיותר דברים, בעולם העתידי הילד המוצלח יהיה הילד שידע לשאול את עצמו שאלות חשובות, לחשוב לבד ולהסיק מסקנות, אם זה בלגזור פונקציות או בלוגיקה של הגמרא וגם לדעת שבעולם שלנו אפשר לחיות בשלווה עם סתירות לגבי שאלות נורמטיביות ופוזיטיביות, אלה יהיו הילדים המוצלחים.

      • אריק

       מורשת רבין בעיניי היא מסולפת כפי שהיא נלמדת. זאת הכוונה שלי. כלומר אני לא אוהב שמסלפים דברים שמוגשים לילדים.

      • אביאל

       אריק - זה כבר ויכוח ארוך, על פרשנות, אני חושב שזה מתחבר למעמד המורה ולמי שהוא מושך למקצוע בממוצע, מורים טובים יותר היו מעבירים את המורכבות של החיים בצורה טובה בהרבה.

      • אסף the kop

       לרבין הייתה מורשת ?

     • בני תבורי

      שלא לדבר על כך שסנדרו הוא בדיוק מה שליברפול צריכה

      הגב
      • אביאל

       בני - מוכן שתקנו אותו ב60 מיליון במקום צ׳לסי.

 • יואב

  אחזור על ההמלצה הרותחת משבוע שעבר-broken.
  כמו לקרוא ספר. נפלא פשוט.
  ועוד שתי סדרות מתח שנוספו השבוע ונראות מבטיח-fearless, the loch.

  הגב
  • D! פה ועכשיו

   תגובה מעולה לשבת של תרבות

   הגב
 • Amir A

  אני חילוני גמור שרואה בדת (כל דת) את הביטוי המוקצן ביותר של חולשתו הגדולה של האדם, אי יכולתו להתמודד עם אי וודאות. ב-32 שנים בישראל ביקרתי בבית כנסת בטקס הבר מצווה ואולי בעוד מספר פעמים שאפשר לספור על יד אחת של דג'נגו ריינהרט. ואחרי כל זה, כשעברנו לארה"ב רשמתי את הילדים לבית ספר פרטי יהודי שם הם בילו במצטבר 25 שנים. חצי יום לימודי חול וחצי יום עברית, יהדות וכדומה. אם הייתי חי בישראל והם היו מקבלים את התכנים הללו בבית ספר יסודי הייתי עולה על בריקדות ואילו כאן שילמתי סכום שהיה מכסה לי כמעט את כל המשכנתא מרצוני החופשי.
  כשאני מנסה להסביר את זה לעצמי עולות שתי נקודות: א) זו היתה בחירה שלי; ב) הלימודים לא נעשו באווירה של "אתם תינוקות שנשבו" אלא מתוך חשיבה ביקורתית ותוך כדי דיונים, שאלות וכבוד הדדי. אני לא חושב שלחילונים יש באמת בעיה שהילדים שלהם יכירו את היהדות או את ההיסטוריה של ירושלים. אני חושב שיש להם בעיה עם האג'נדה ה(לא כל כך) נסתרת של בנט ושות'.

  הגב
  • austaldo

   בדיוק

   הגב
  • צביקה

   לכולנו יש אג'נדה נסתרת.
   ואולי החרדים מתנגדים ללימודי ליב"ה גם בשל איזושהי אג'נדה נסתרת שהם המציאו או לא.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    האגנדה שלהם לא ניסתרת בכלל. אם אנשים אצלם ילמדו מקצוע וייצאו לעבוד הם ייחשפו לאורח החיים החילוני וברור מה הצעד הבא. לא סתם קוראים להם חרדים.
    זה מה שעצוב לי, שגם החילונים בחלקם הפכו כאלו

    הגב
    • אריק

     כל עוד הם עובדים ומשלמים מיסים שיהיו חרדים ממה שהם רוצים. בוא נתחיל מכאן ואז נמשיך

     הגב
     • אלי

      לב לבייב
      מוטי זיסר
      נפתלי בנט

      לא חילונים אבל משלמים או שילמו מסים יותר מרוב רובם של החילונים.

      אנחנו יכול לתת לך רשימה ארוכה של אמנים שלא משלמים מסים ודורשים לקבל תקציבים מהממשלה.
      אני לא אומר שהם לא צריכים לקבל אבל זה צביעות מבחינתם לבוא בטענות על התקציבים לדתיים.

      הגב
    • צביקה

     אריאל
     אם הבנתי נכון אתה ציני.
     בכל אופן גם בארה"ב שבה אחוז החרדים העובדים הוא כ-90, הם נקראים חרדים.
     וחרדים זה יותר לדבר ה' ופחות לדבר אריאל גרייזס :-) , לפחות זה אמור להיות כך.

     הגב
     • אריאל גרייזס

      לא ציני בכלל. השם חרדים הוא המצאה ישראלית, בחול הם פשוט נקראים יהודים אורתודוקסים. בארץ הם התכנסו בתוך עצמם מחשש גדול מאוד מהסביבה

      הגב
      • צביקה

       תיקון קטן אמנם חרדיות זו המצאה חדשה אבל לא ישראלית, היא החלה בתקופת ההשכלה במאה ה-18.

      • אריאל גרייזס

       אתה לא צריך ללמד אותי היסטוריה. החרדיות הישראלית היא תופעה ישראלית לגמרי - מעולם בהיסטוריה לא ישבו כל כך הרבה יהודים בבית מדרש ורק למדו. הקונספט של הסתגרות התחיל באמת בתקופת ההשכלה - בדיוק מהסיבה שיניתי, הפחד מהחדירה של הסביבה

      • צביקה

       הגיוני שהחרדיות הישראלית היא תופעה ישראלית.
       ונדמה לי (המומחים לתנ"ך מוזמנים לעזור לי) שכן הייתה תקופה קצרה שרק למדו תורה, משום מה פרח מזיכרוני מתי ואיך היא נקראת.

     • גיא זהר

      איך יכול להיות שכמות לומדי התורה בארץ יותר גדולה מכמות לומדי התורה במזרח אירופה לפני מלחמת העולם השנייה?

      הגב
      • צביקה

       פשוט מאוד.
       לסטאלין ושותפיו היה פחות עניין לשמר את לימוד התורה מאשר לבן גוריון ומנהיגים יהודיים אחרים.

      • אריאל גרייזס

       זה שטויות, לבן גוריון לא היה אינטרס לשמר את לימוד התורה. הוא היה אפיקורס מוחלט. בסך הכל שילם אתנן פוליטי לחרדים - אז היה מדובר בפטור ל-5000 איש אז לא ממש היה אכפת לו. אם היה יודע שזה יצמח למה שאנחנו רואים היום, בחיים לא היה עושה את זה

      • אביאל

       אריאל - בן גוריון כל חייו חיפש הצדקות ללמה אנחנו צריכים להיות כאן, הבסיס הוא הזהות היהודית, חלק ניכר ממנה הוא הלימוד, המכסה בהתחלה עמדה על 200 תלמידים ואחרי שנה על 400, אשכול הראשון שהשתמש בזה ככלי פוליטי והגדיל את הכמות. בן גוריון אמר במפורשות שזה חלק מהשימור של העם היהודי והמעבר לשלב החדש, קרי, המדינה הריבונית המודרנית צריך לכלול גם אלמנטים מהעבר, בגלל זה בר-כוכבא הפך לגיבור, בגלל זה חנוכה ול״ג בעומר קיבלו הבלטה שלא היתה קיימת בגולה.

      • אריאל גרייזס

       הם קיבלו הבלטה כדי לייצר נרטיב. זה לא אומר שלבן גוריון היה אכפת לשמר את לימוד התורה, זה לא הזיז לו.

      • צביקה

       אריאל
       המשפט "כל יהודי שאינו מאמין בנסים אינו ריאליסטי." פחות מתחבר לי עם אפיקורס גמור.
       אבל גם אם נניח והוא היה כזה, זה ממש לא אומר שלימוד התורה אינו חשוב לו, קראתי לא פעם אנשים שמגדירים עצמם כאלה ועדיין תומכים בהשארת קבוצה מסויימת בישיבות ובכוללים, מי שזכור לי במיוחד ככזה הוא עמרם מצנע, שאמר דברים דומים בראיון ב'יתד נאמן' לפני מספר שנים.

  • אריאל גרייזס

   אבל זה גם אני אומר, לא?

   הגב
  • אמיתי

   יד אחת של דגאנגו..+++
   מניח שהתכוונת על אצבעות יד אחת...

   הגב
 • דיזידין

  טוב, אז אם מדברים על תרבות, ולמי שמתעניין - הנה הצצה לחזית טכנולוגיית הקנאביס.
  שתי נקודות:
  1. שימו לב שמקבלים סוג של סוטול לפי הזמנה (ההשלכה המעניינת היא האפשרות להתאים סוגי קנאביס שונים למחלות שונות)
  2. המאדה המהפכני, שבא עם השמן בפנים, ונותן מינון מדויק

  https://hmbldt.com

  הגב
  • אמיתי

   הטכנולוגיה תהרוס את הסוטול. יהיו הרבה עצירות כמו בפוטבול והרומנטיקה תיעלם. מעדיף שאכטות מעשה ידי אדם

   הגב
   • דיזידין

    גם אני. אבל זה חשוב מאוד לרפואי.
    והטכנולוגיה נכנסת גם לשכטות - דרך הינדוס הפרחים. לא דומה שכטה של היום לזו של צעירותי.

    הגב
   • אריאל גרייזס

    לול, מעולה

    הגב
 • MOBY

  החלק המשעשע הוא, שירושלים נחרבה בשל הקיצונים (קנאים, איסיים ושאר מיני ירקות). ומיטב החילונים (אוכלי השקצים והמתנדבות של גדוד 50 והשריון) שחררו אותה על מנת ששוב הקיצונים ינסו ללמד אותנו את חשיבותה.
  אריאל , אתה כן צריך להיות מוטרד מערכת לימוד חד מימדית היא מערכת חינוך חולה.
  והיא חד מימדית.

  הגב
 • דני

  עלית על הסילבוס שלי לקורס: ״איך לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה״ או ״המקל ושתי קצותיו״ או כל דבר אחר שתבקש. אני מקנא ומבקש להשתמש תוך שמירת זכויות יוצרים קפדנית כמובן.

  הגב
 • cookie-monster

  אני.
  כמעט ולא נכנסתי לפוסט.
  אבל זה גרייזס.
  זה באיחור משהו אבל תמיד חשבתי שאותנו לימדו תנך בצורה הכי מזעזעת. הכניסו אותנו לנתח פרקים ופסקאות בלי לספר בכלל את הסיפור. והתנך זה אולי לא רצף צ'יזבטים אבל אפשר גם לספר אותם במילים פשוטות לפני שמסבכים את הצורה בשטויות.
  היום אני לא יכולה לספר את הסיפורים הכי בסיסים מהספר הזה ולגמרי מאשימה את מערכת החינוך.
  אגב אני הייתי ביסודי בשנות ה80. אם זה נראה קשור.

  הגב
  • cookie-monster

   אה ואגב אני לא מאמינה באלוהים ואין לי עינין בדת.
   אבל לחלוטין לא רואה קשר ללמה מערכת החינוך לא יודעת לספר סיפור. תמיד עצבן אותי.

   הגב
   • D! פה ועכשיו

    בהחלט. לימדו רע. בניגוד לדור (שניים?) שמעלינו שעד היום יודעים לספר את הסיפורים

    הגב
    • cookie-monster

     בדיוק
     ככה חברה שלי למדה
     הסבא שלה סיפר להם את כל הסיפורים מהתנך. איזה ילד לא רוצה לשמוע סיפור ?
     המשפחה המורחבת שלה היתה עושה כל שבת מפגש אצל הסבא (בסגנון מי שבא ברוך הבא) ככה שלא היו חסרות הזדמנויות כנראה.

     הגב
 • Amir A

  דרך אגב, אתה לא מחזיק משהו מהדתיים, הא? אתה מקבל בהבנה את הנמנעות שלהם מחשיפה לתכנים שאינם קשורים לדת. כאילו שאם הם יחשפו למאות שנים של הגות, ספרות, מדע ועוד, שחלקים רבים ממנה נכתבו על ידי יהודים דרך אגב, עולמם יתמוטט. כמובן שלשיטתך זה לא נכון לגבי החילונים (זה שעולמם יתמוטט מחשיפה לדת). כל כך עלובים הם הדתיים בעיניך?

  הגב
  • צביקה

   קשה לי להבין איך הגעת למסקנה הזאת.
   או למקרה שטעית שם האתר אינו 'בחדרי חרדים'. :-)

   הגב
  • אריאל גרייזס

   איפה ראית שקיבלתי בהבנה את זה? אני פשוט מבין שזה הלך המחשבה שלהם

   הגב
   • Amir A

    "אף פעם לא תהיה פה הדדיות. מסיבות שהן די ברורות הם לא היו רוצים שאורח החיים החילוני יהיה נגיש לילדים שלהם." אולי לא הבנתי אותך נכון, אבל המשפט הזה עושה רושם של קבלת המצב בחברה הדתית. למה אתה מוכן לעשות להם הנחות?

    הגב
    • אריאל גרייזס

     זה לא הנחות, זאת הבנה שדת לא מסוגלת להתפשר. דתי לא יכול לא לשמור שבת, חילוני כן יכול לשמור אותה והאמונה שלו לא תיפגע. לצפות להדדיות זה מטופש.
     זה לא משנה את העובדה שאני כן חושב שהחינוך הדתי חייב להחשף הרבה יותר למה שקורה מסביב. ותתפלא - יש המון בקרב הציבור הזה שמבינים את זה. כמו שאמרתי, הילד שלי נמצא בבית ספר מעורב של דתיים וחילונים ובמפגש הראשון לפני תחילת השנה כל הורה דיבר על למה הוא שם - והייתי בשוק לשמוע דתי אחרי דתי מדבר על האכזבה שלו ממערכת החינוך הדתית. מהתכנים שלה, מחוסר ההחשפות שלה למה שקורה בחוץ וכו'. אז בבית ספר הזה יש כמה מאות של תלמידים דתיים שלומדים עם חילונים (השנה לראשונה גם נפתח תיכון) ואני מאמין שזאת הדרך הנכונה.

     הגב
     • בלייק

      דת לא מסוגלת להתפשר??? באיזה פסוק זה כתוב?
      היהדות התפשרה במשך שנים. היום כל פשרה שווה כסף כי יש מדינה יהודית, אז לא מתפשרים.
      נערים דתיים לא יכולים להקשיב לנערים ונערות חילוניות? זה "אסור", נכון? אז החכים הדתיים למשל עוברים עבירה כשהם יושבים בכנסת עם נשים?
      האמונה של החילוני תיפגע אם יכריחו אותו לשמור שבת. אבל זה לא מפריע לרוב האורתודוכסים להכתיב לחילונים לא מעט דברים, שאכן פוגעים באמונתו של החילוני.

      הגב
      • גיא זהר

       ברור שהתפשרה. וכשהיה לה כוח גם גיירה בכפייה (ולחילופין כשהיתה צריכה כולל אשתו הצדקת של הרב בלוי, גם הקלה בגיור). הרי החרדי שמשרת בצבא האמריקאי או זה שעובד בוול סטריט שלא מכשיר אותם לפסח. רוב החרדים גם לוקחים כסף במדינה שבה אינם מכירים (ואם צריך גם משקרים בענייני הישיבות).

      • צביקה

       זה מאוד יומרני לאמר "רוב החרדים משקרים בענייני הישיבות", ממש הלכת ובדקתי אצל רוב החרדים והגעת למסקנה הזאת?

      • גיא זהר

       התכוונתי לרוב שלוקחים כסף מהמדינה בה אינה מכירים. לגבי השקרים, הרבה אברכים עובדים (או מוכניםלעבוד) בשחור וראשי ישיבה רבים מוכנים לשקר כשזה מגיע לכמות הלומדים במקום עליו הם אחראים.

      • אביאל

       גיא - תתפלא, החרדי הממוצע הוא ניצי הרבה יותר בנוגע לסכסוך מכלל הישראלים, זה שהמנהיגים שלהם אוהבים להציג את עצמם ככאילו לא ציונים זה דבר אחד, הרחוב הרבה יותר מתחבר לתפיסות הלאומיות. זה מיעוט קטן שלוקח כסף ומתנגד למדינה, רוב המתנגדים הקיצוניים לא מקבלים כספים מהמדינה (בעיקר נטורי-קרתא) מבחירה.

       ההפיכה של ליצמן לשר, הישיבה של שרי ש״ס בקבינטים השונים, ההתבטאויות של אלה גם בנושאי בטחון מעידים על השינוי. גם הדרך בה ליצמן, גפני ודרעי (קודם לכן) דיברו השבוע בנוגע למתווה הכותל מראה שיש כאן אלמנט של לאום מובחן, כל אחד מהם טען (דרעי כאמור לפני כמה חודשים) שהרפורמים מוזמנים לעלות לארץ, להקים מפלגה ולקדם את האג׳נדה שלהם, אנטי ציוניים וכאלה בלי תפיסות לאומיות לא היו אומרים אמירה כזאת, שמעידה בהחלט על השינויים בחברה החרדית בנוגע ללאומיות הישראלית.

      • צביקה

       אביאל
       הציבור החרדי אכן הופך לאט לאט ליותר ויותר ציוני, ברוך ה'.
       רק אוסיף ואומר שקראתי באיזשהו מקום שהרפורמים מחקו מנוסח את התפילה את המילים "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים".

     • Amir A

      דתי לא יכול לשמור שבת, אבל דתי יכול לגור ליד מישהו אחר שלא שומר שבת. הוא יכול לחלוק את אותו הספסל באוטובוס עם אישה, הוא יכול לקחת חלק בטקס דתי שמנהלת אותו אישה, הוא יכול לכבד את זולתו למרות אמונות שונות, הוא יכול לקיים את מצוותיו בדלת אמותיו מבלי צורך שכולם יתיישרו לפי אורח חייו, הוא יכול ללמות מדע, פילוסופיה, ספרות. הוא יכול להעריך ציור נפלא, שירה שנושאה אינו דתי, את הצורך לבנות מחלפים ובתי חולים גם במקומות שבהם לפני אלפי שנה נקברו אנשים במקרה. הוא יכול לשמוע שמישהו לא מסכים איתו ולנסות להבין מה בעצם הצד השני אומר בלי שעולמו יתמוטט. או שאתה חושב שהוא לא יכול?

      הגב
      • אריאל גרייזס

       ברור יכול. רובם של הדתיים שאני מכיר גם עושים את מרבית הדברים האלו. לא צריך ללכת לקיצון

      • Amir A

       אז למה אתה פוטר אותם מהדדיות בחשיפה לתכני הצד השני?

      • אריאל גרייזס

       אני לא. אני חושב שכולם צריכים ללמוד לימודי ליבה

  • גיא אלטמן

   אמיר א.
   אמירה לא מדוייקת הרוב המכריע של הדתיים לא מעונין בחשיפה לתכנים אחרים בלי שום קשר ליכולת ההכלה. חילונים על פניו או החילוניות עצמה אמורה להכיל מגוון של דיעות ולאפשר בחירה מתוך אפשרויות רבות יותר וזו הסיבה שחילונים רבים רואים את עצמם כנאורים ואת הדתיים כחשוכים. מבחינתי זו אותה דינמיקה שחילונים רבים יבקרו בכנסייה (לראות עולם אחר והיסטוריה) כשיהיו בפראג אבל חלילה להם להיכנס לבית כנסת שיהיה מעבר לכביש.
   זוהי כמובן זכותם אבל זה חוזר לנקודה שאריאל העלה - הבריחה הזו מכל מה שמריח כיהדות.

   הגב
   • Amir A

    גיא, כפי שציינתי קודם ילדיי הלכו לבית ספר יהודי כאן. תוכנית הלימודים כאן היתה כזו שאם הם היו לומדים אותה בישראל הייתי חוטף אלרגיה. עכשיו צא ותחשוב מדוע הדיסוננס הזה? אולי התשובה נעוצה בסוגיות כמו שנתקלנו בהן השבוע (ביטול מתווה הכותל, שאלת הגיור) או במילים אחרות חוסר הכבוד שיש ליהדות הממוסדת בישראל לאלו שחושבים קצת אחרת. הבעיה היא לא בחילונים.

    הגב
    • גיא אלטמן

     בוודאי שהבעיה היא אצל החילוניים.
     גם אני גר בצפון אמריקה והדיסוננס הזה מגיע מזה שכל דבר בישראל מוצג כפטאלי או סוף ה... (דמוקרטיה, שלטון החוק, בית המשפט, היחסים עם אמריקה, היהדות וכו' וכו'). אולי אני אשאל אותךאחרת - אם חשוב לך שהילדים שלך כן ילמדו תכנים יהודים למה זה כל כך מפריע לך אם זה היה קורה בארץ?
     מפריע לחילונים (אני בינהם) שהמפלגה השולטת (ימין או שמאל) משתמשת בקול החרדים כאבן משקל? אחלה. לכו תצביעו ותנו לעבודליכוד 50 מנדטים. הדמוקרטיה היא נר לרגלנו? אז תקבל את זה שהחרדים צברו כח פוליטי ואולי רק המפלגה שלהם פועלת "למען" הציבור שלהם. רוצה לומר - היהדות הממוסדת היא יציר כפי החילונים לא אף אחד אחר.

     הגב
     • Amir A

      אין לנו ויכוח וכמובן שאתה צודק בטענה שהחילוניים ברפסותם אחראיים לצמיחה של החרדיות הפוליטית בישראל.
      לגבי מה זה מפריע לי אם זה היה בארץ - הבעיה שלי היא לא היכן זה מתקיים. הבעיה שלי היא בכפיה ובאופן שבו מלמדים את התכנים.

      הגב
      • גיא אלטמן

       נו, וזה היופי בעולמנו היום. אין אופן שבו מלמדים את התכנים שכולנו נסכים עליו (ואגב גם לחבריי הדתיים בעבודה יש ביקורת על תכני הלימוד ואופן הלימוד בבתי ספר הדתיים שהם שולחים את הילדים שלהם) . לי אין ילדים אבל לא מכיר מסגרת חינוכית בין הגן טרום חובה לאוניברסיטה שלא כופים עליך דיעות וצורות לימוד. שרדתי את הגן בארץ כשהלכתי לשם עם כיפה וגם את האוניברסיטה כאן עם צורת לימוד מזעזעת שמוטה פוליטית וכלכלית לכיוון אחד בלבד.

     • shadow

      גיא אני חושב שאתה מבלבל בין שילטון העם לשילטון הרוב. עיקרון הרוב בדמוקרטיה הוא עיקרון חשוב אך לא היחידי.

      הדתיים הרבה יותר חזקים בכנסת מחלקם האמיתי בחברה ולכן זה די סותר את מה שאתה אומר.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       הם לא. אבל בשיטה הפרלמנטרית הישראלית הממשלה תמיד תלויה בהם ויש להם יכולת להשיג את מה שהם רוצים בשביל המגזר שלהם.

      • אלטמן

       הדתיים יותר חזקים בכנסת מחלקם האמיתי בחברה? ואיך הגענו לזה? איזה נס? מישהו היכה בסלע? מסתבר שהדתיים מבינים משהו שהחילונים שכחו וזה שבשיטה הישראלית הם מתיישבים בנוחות על המטוטלת ולפיכך על נקודות הלחץ שיכולות להקים או לפרק קואליציה. Don't hate the player, hate the game ....
       ואגב, לא קשור לכלום אבל פול ג'ורג' לתאנדר.. מתוך השחקנים הכי טובים בליגה לפי הדירוג שנה שעברה 13 מתוך 14 הראשונים משחקים במערב. שנה הבאה האול סטאר ישוחק על חצי מגרש. :(

 • צביקה

  אחד המגיבים הזכיר את עניין ההפרדה בכותל.
  יש שתי נקודות שהייתי שמח לדון עליהם איתכם.
  א. מדוע אלו שקידמו את מתווה הכותל היו הרפורמים מדוע לאנשים חילונים מהמניין לא מפריע שהחרדים 'השתלטו' על כותל?
  לדעתי אם העניין היה מיוצג גם על ידי החילונים יש סיכוי שהדיון היה קצת יותר פתוח.
  ב. הקרן החדשה לישראל היא התורמת העיקרית לארגון 'נשות הכותל', להזכירכם זה אותה קרן שתורמת סכומים גבוהים גם ל'בצלם' 'שוברים שתיקה' 'אדם טבע ודין' 'עדאלה', מה שנקרא "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה".
  מה גם שע"פ החלטת האו"ם 2334 "התנחלויות הישראליות בשטחים שנכבשו בשנת 1967 בגדה המערבית ובמזרח ירושלים - המכונים על ידי מועצת הביטחון בשם "השטחים הפלסטיניים הכבושים" - אינן חוקיות.
  ואני שואל, האם תרומה לארגון 'נשות הכותל' לא סותר קצת את עקרונות 'הקרן החדשה לישראל'?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   א. הכותל לא מעניין את החילוני הממוצע. זה קיר אבנים שהוא מגיע אליו פעמיים בחיים, למה שיהיה לו אכפת מי מתפלל שם?
   ב. לך תבדוק את הרשימה השלמה שבה הקרן החדשה תומכת. רשימה עצומה של ארגונים

   הגב
   • בלייק

    הכותל הוא בעיקר סמל לחילוני "הממוצע". משחררי הכותל הין ברובם חילונים וכל העדויות מצביעות על התרגשות גדולה וכבוד עצום למעמד, להישג, לתחיית ההיסטוריה.
    החילוני הממוצע היה מעוניין בהפסקת ההפרדה ובכל הסיפורים המגוחכים של הרמפות וההסתרות.
    מה שכן, החילוני הממוצע למד לבחור את קרבותיו ומרגיש שאין לו סיכוי להכיל את ערכיו במקומות הרבה יותר חשובים ליומיום שלו, אז בכותל?? החילוני הממוצע מרגיש שנציגיו בכנסת ובממשלה (לדורותיהן) נכנעות לקבוצות לחץ כמעט על כל נושא. החילוני הממוצע עייף. אתה יודע איך זה צביקה, החילוני הממוצע עושה צבא ומילואים, מפרנס משפחה (מורחבת).
    ועכשיו לשלב השאלה הזהה - איפה היה הציבןור האורתודכסי כשנציגיו אישרו את המתווה? מה עשו אותם נציגים, ובעצם הם רק עושי דברם של הרבנים, שבמשך שנים התדינו והסכימו לכבד את מתווה הפשרה לו הם היו שותפים?

    הגב
    • צביקה

     בלייק אם יש לחילוני הממוצע זמן להגיב בדה באזר, אז כנראה שיש לו זמן גם לכותל :-) .
     לשאלתך, לדעתי הסיבה שהנציגים החרדיים חזרו בהם מקבלת מתווה הכותל היה בעיקר בשל לחץ ציבורי בעיקר באמצעי התקשורת החרדית.

     הגב
     • בלייק

      לא לגמרי הבנתי... התקשורת פעלה בניגוד לקביעה של רבנים גדולים שהלכו על המתווה ואישרו אותו? לא מתיימר להכיר את החברה החרדית לעומקה, אבל זה נשמע מוזר מאוד...

      הגב
      • צביקה

       בחברה החרדית יש הרבה רבנים חלקם חושבים כך וחלקם אחרת, הייצוג של הציבור החרדי אשכנזי בכנסת הוא קטן מאוד כך שהרבה קהלים לא זוכים לייצוג בכלל, ולכן לא ניתן להם הכח להשפיע על החכי"ם.
       אבל בשביל זה בעיקר יש תקשורת בשביל להשמיע את קולו של המיעוט שלאו דווקא זוכה לייצוג.

      • בלייק

       ודרך אגב, אני אולי חילוני אבל ממש לא ממוצע...

      • צביקה

       בשביל זה יש מכון כושר.

     • צביקה

      מצד שני מקריאת תגובותיו של אחד המתקרא 'צביקה' ניתן להבין שגם לו יש מספיק זמן כדי לכתוב בדה באזר, ואני חשבתי שהוא מתכנן היום לשבת כמה שעות על לוגיקה מתמטית לקראת המבחן, מתברר שטעיתי.
      אריאל לתשומת ליבך.

      הגב
   • אביאל

    אריאל - שאלה ג. מדוע בכירי הרפורמים בארה״ב בעד להשאיר את הסטטוס קוו בהר הבית ולשנות אותו ברחבת הכותל ? מה ההבדל ? אם חופש פולחן מנחה אותם אז איך הסתירה הזאת מתיישבת ?

    הגב
  • Amir A

   צביקה, בוא אענה לך תשובה רצינית לשתי השאלות:
   1. (א) לאנשים חילוניים (לפחות לחלקם) זה כן מפריע; (ב) היהדות הרפורמית מהווה את אחד הזרמים הגדולים ביהדות, בין אם זה מוצא חן בעיניך ובין אם לא. זכותם לקחת חלק בדיון על הכותל כסמל לעם היהודי לא פחות מזכותך; (ג) האמירה שאם העניין היה מיוצג על ידי החילונים הדיון היה יותר פתוח היא מתנשאת, יהירה וחסרת מודעות עצמית. זה שקול בערך לטענה שאם במקום החרדים בדיון הנוכחי יאיר לפיד היה דן בנושא עם הרפורמים הדיון היה יותר פתוח. זה לא מפליא כי החרדים הם גמל שלא רואה את הדבשת של עצמו בדרך כלל בנושאים שקשורים בדת ומדינה, ונקודת המוצא שלהם היא שדעתם היא שקובעת וכולם צריכים להסתובב סביבה.
   2. צלם, שוברים שתיקה ושאר הארגונים שבשבילך הם עצם בגרון בשביל אחרים הם האור שמאיר אפלה גדולה בחברה הישראלית. להטיח את שמם בדיון הזה שקול לאמירה "הסמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים", "אלימות היא תמיד של הימין" ועוד אמירות נבובות. מתחת לכבודך להיגרר לפופוליזם שכזה. ולגבי הסתירה שאתה מצביע עליה, אני חושב שלמעט כמה מופרעים גמורים שרוצים לוותר על כל נוכחות ישראלית/יהודית בכותל (יש כאלו), מרבית הצד השמאלי יבחרו בפתרון שיכלול בינאום או כל קונסטלציה אחרת שתאפשר לשלוש הדתות חופש פולחן באתרים הקדושים להם. בהקשר הזה אין כאן כל סתירה.

   הגב
   • בלייק

    אתה רומז שהתשובות של אריאל ושלי לא היו רציניות?

    הגב
    • Amir A

     (-: התחלתי לכתוב את התגובה שלי לפני שהתגובות שלכם עלו

     הגב
   • צביקה

    1. היחס לרפורמים הוא יחס שונה לגמרי מהיחס לחילונים, למשל קשה לי לראות את גפני מגיע לועידה של עיתון רפורמי, וכנ"ל את דרעי מכנה את החילונים "לא יהודים".
    כמובן שמכאן ולהתפשרות על הכותל הדרך רחוקה, אבל עדיין ישנו הבדל בין יש סיכוי קטן לאין סיכוי בכלל.
    2. לא כיוונתי את דבריי כלפיי מי שרואה את ארגונים כגון 'בצלם' ו'שוברים שתיקה' כארגונים שמאירים את האור באפלה, כלפיהם אין לי טענות על תמיכה ב'נשות הכותל', כיוונתי כלפיי אלא שתמיד יוצאים נגד הארגונים הללו (מישהו אמר ביבי?, לפיד?) אבל עם 'נשות הכותל' אין להם יותר מדי בעיות.
    לגביי אמירתך על מרבית השמאל הישראלי מסכים רק ש'בצלם' לדעתי לא נחשב כמרבית השמאל הישראלי, ולכן התקשיתי.
    אגב טענותיי מפונות גם לאלו שתומכים בארגונים כמו 'רבנים לזכויות אדם' 'נאמני תורה ועבודה' 'הילל' ועוד, פשוט לא עליהם נסוב הדיון.
    שמעתי פעם שהיה איזה סוחר סמים שהיה תורם סכומים גדולים לישיבות (לא בטוח שזה נכון, שמעתי) וממש לא הצלחתי להבין איך אפשר ללמוד תורה באמצעות כסף כזה?
    כמובן שהכי קל זה לתת עצות כלכליות לאחרים, מקווה שאני במקומם הייתי נוהג אחרת.

    הגב
    • אלון3131

     נכון אנחנו החילונים סתם עגלה ריקה במקרה הטוב או מגדלי שפנים וחזירים במקרה הרע בעיני החרדים(וגם צ'ק פתוח). בהחלט עדיף על "לא יהודים" כמו הרפורמים.

     הגב
     • צביקה

      העגלה ריקה הייתה בשיחה סגורה שלדעתי לא הייתה אמורה להתפרסם.
      מגדלי שפנים וחזירים היה מכוון בעיקר ל(חלק) תושבי הקיבוצים.

      הגב
    • Amir A

     צביקה, מדוע ההתפשרות בכותל צריכה לכלול את החרדים? למה שההתפשרות לא תהיה בדיון בין המסורתיים בישראל, הרפורמים, החילוניים ועוד כמה זרמים. החרדים? שישבו בשקט ויחכו להסכם ואחר כך שייתיישרו לפיו.

     הגב
     • צביקה

      הייתי מסכים איתך אם בביקור האחרון שלי בכותל הייתי רואה עוד צבעים חוץ משחור ולבן.
      כנראה שיש מי שהכותל באמת חשוב לו ויש מי (חלק מהם חרדים) שההשתלחות בציבורים אחרים חשובה לו יותר.

      הגב
      • Amir A

       באותה מידה היית יכול לטעון שבדיון על מערכת הבריאות בישראל צריכים להשתתף רק החולים, בדיון על תקציב משרד התרבות רק אלו שהולכים לתיאטראות, בדיון על תקציב הביטחון רק אלו שהלכו לצבא ובדיון על עתיד יהודה ושמרון רק אלו שגרים שם.

      • צביקה

       אם אתה מדבר על גודל התקציב אז אתה צודק, אין לחולים ולצרכני התרבות זכות לקבוע מהו גודל התקציב.
       אבל אם את מדבר על מצב בו לאחר שנקבע גודל תקציב התרבות, המחלוקת היא לאן התקציב ילך, אז ברור שלצרכני התרבות צריכה להיות היכולת לקבוע לאן הוא ילך.
       מקרה הכותל יותר דומה למקרה השני.

      • Amir A

       מקרה הכותל הוא בדיוק המקרה הראשון ולא השני. מדובר על דיון איכותי ולא כמותי.

      • צביקה

       אפשר פירוט נוסף?

  • Trailblazer

   אני לא אכנס לוויכוח הדי שחוק לגבי בצלם ושוברים שתיקה,אבל מה בדיוק הבעיה עם אדם טבע ודין?

   הגב
   • צביקה

    לא מצלצל טוב.
    אין לי מושג מה הארגון הזה עושה.

    הגב
    • תומרג

     או במלים אחרות, (שוב) כתבת בידענות על נושא שאין לך שמץ של מושג לגביו

     הגב
     • צביקה

      זה היה לפני שבת לא היה זמן לעבור על פעילות כל אחד ואחד מהארגונים שמקבלים תרומות מהקרן, מדובר בעשרות.
      משום מה היה זכור לי השם שלהם כארגון שאינו מקובל במיוחד בציבור הישראלי המצוי.
      מתברר שטעיתי.
      וטוב שיש פה צדיקים כמוך וכמו Trailblazer שהעמידו אותי על טעותי.

      הגב
      • תומרג

       לא צדיקים ולא בטיח
       בעיני זה חבל שברירת המחדל שלך היא לכתוב גם אם אתה לא יודע על מה אתה כותב.

      • צביקה

       תומר.
       אני חושב שאתה מתחיל לפתח אובססיה.

      • תומרג

       אובססיה? לא ולא.

       אובססיה היא מישהו שכותב חמישים ומשהו הודעות בתגובה לפוסט
       מי שמעיר לך כל פעם כשאתה כותב שטויות הוא אולי רגיש מעבר למה שמקובל אבל לא בהכרח אובססיבי

      • צביקה

       תומר.
       חמישים ומשהו? ספור שנית ולאחר מיכן תאשים אותי באי דיוק בעובדות. ;-)
       לענייננו, בהתחלה זה היה אי-דיוק בהמשך אין שמץ של מושג, ובסוף שטויות, כנראה שהתגובות שלי הולכות ומשתבחות.

 • אמוץ כהן-פז

  אתמוך קצת באריאל (חייב לו מאז שפרסם תמונה שצילמתי).
  ראשית, ׳משרד החינוך׳... איזה שם נורא, משרד ההכשרה צריך להיות שמו ומטרת קיומו.
  חינוך, רובו ככולו ניתן בבית ובסביבה, רובו המכריע באופן עקיף, בדרך בה אנחנו מתנהגים ולא בדברים אותם אנחנו אומרים, אלא אם כן ׳הלב והפה שווים׳.
  אמונה היא דבר עמוק ולכן, למרות כל הדלקות הנרות, הנחות התפילין, אמירות הקדיש וכדומה שהיהודי החופשי מכיל על עצמו, מרצון או לא, הוא לא יהפוך לדתי. מי שקצת יידשקייט גרם לו לחזור בתשובה היה כנראה זקוק להפוך לדתי.
  לעומת זאת, עם ההתנגדות לכפיית ערכים השונים מהמקובל במרחב הציבורי על ידי ׳סוכני מרחב אחר׳ אני מסכים לחלוטין.

  הגב
  • אריק

   תמונה מעולה.

   הגב
   • אמוץ כהן-פז

    תודה.

    הגב
 • אביאל

  בקשר לתכני היהדות למינהם, שתי נקודות חשובות בדיון, הראשונה, יולי תמיר דחפה אותם ככה שהתלונות על בנט מגוכחות, עניין שני, את הנושא השנתי לא בוחר השר אלא אנשי מקצוע שבוחרים כל שנה (שנה שעברה זה היה סבלנות והאחר אם אני לא טועה, ככה שאין כאן איזה גישה חד צדדית), זאת שכתבה את התוכנית השנה (חילונית אגב) התראיינה השבוע אצל אראל סגל, שווה לשמוע מה יש לה לומר.

  הגב
  • austaldo

   יולי תמיר עשתה עבודה מצויינת כשרת חינוך, וגם יוסי שריד לפניה.
   כמה פעמים צריך להסביר שהבעייה היא לא בתכנים יהודיים אלא בסוג שלהם ובאיזה צורה מעבירים אותם?
   אני ממש בעד שהדף הראשון במסכת סנהדרין יהיה חלק מתכנית הלימודים בבתי ספר ממלכתיים, סבבה? ואני אומר את זה בתור חילוני אתאיסט.

   הגב
   • אביאל

    austaldo - משרד החינוך מגבש תוכן מאוד כללי, למורים עצמם יש הרבה מאוד חופש מה לבחור מתוכו ובמיוחד כיצד להעביר אותו בשיעור, למדתי בגימנסיה העברית בירושלים, היו לי מורים דתיים וחילוניים, היה מאוד ברור שאנשים מגיעים עם אג׳נדות מסוימות וקלטתי את זה דיי מוקדם.

    אין איזה משטור מלמעלה שקובע, מה גם שעם כל הכבוד לזמן של בנט בתפקיד, אין לו מספיק סמכויות, זמן ויכולת כדי לעשות את אותם שינויים שמאשימים אותו בהם.

    אין גם שום נתון שיש הדתה מיוחדת בישראל, אם כבר רואים שהסטטוס קוו המפורסם נשחק עם השנים ודווקא לטובת הצד החילוני, בדיקה קצרה של מספר העסקים הפתוחים בשבת תלמד את זה, גם דברים שהם מעבר לסטטוס קוו, כמו מספר המסעדות הלא כשרות (מול הכשרות) הוא בעלייה מתמדת, בוא תשאל ירושלמי בין 60 פלוס אם הוא היה מדמיין שיהיו עסקים בשוק מחנה יהודה שימכרו חזיר.

    הגב
    • עופר

     אין הדתה במדינת ישראל. יש הדתה במערכת החינוך ואנחנו לא צריכים ארגונים אורתודוקסים שיכנסו לבתי הספר שלנו וילמדו יהדות. אנחנו נעשה את זה מצויין בעצמנו. תודה

     הגב
     • אביאל

      עופר - על סמך מה אתה קובע את זה ? כתבה מסולפת ? שמעת את האחראית על התוכנית במשרד החינוך בכלל ? חילונית, שאמרה שהתוכנית בכלל לא נוגעת לבנט והנושא כבר נבחר מזמן, בכל זאת חמישים שנה לסיבה העיקרית שחזרנו לכאן, אתה יודע, ירושלים. איפה בדיוק ראית ארגונים אורתודוקסים בתוך בית הספר ? בדקת פעם את אחוז המורים ליהדות בבתי הספר הממלכתיים ? רובן נשים.

      הגב
 • אמיתי

  אתן את השני זוזים שלי
  הבעיה הגדולה מתחילה מהפרדת הדת מהמדינה ומהחינוך שהמדינה נותנת. יהודים לאורך הדורות
  למדו ולימדו יהדות ללא עזרת המדינות שבהם הם חיו. כך היא שרדה כמשהו חי ואורגני. הרעיון שהמדינה
  תכתיב משהו ככ סובייקטיבי ואישי כמו דת ראוי לגינוי. כמו בנישואים ככה גם בחינוך. מי שמעוניין שילדיו יקבלו
  תכנים יהודיים-דתיים שידאג לזה על חשבונו וזמנו. אין לי ספק שלימוד ההיסטוריה היהודית (כן גם הפולחנית)
  והתנך הוא חשוב אך לא בצורה מיסיונרית וגסה. בלי קשר להאם זה משפיע על ילדים או לא.

  הגב
  • אביאל

   אמיתי - אני מת שהדתיים (בעיקר החרדים האמת) יקראו פעם את מסעות דה-טווקיל באמריקה, הם יבינו איך דווקא בגלל שהדת מופרדת מהמדינה היא כל כך פרחה, הם לא מבינים שעם ההתקבעות, הכפייה, הרבנות וכו׳ שלהם הם עושים בדיוק את ההפך. בחינה קצרה של התנהלותו הממוצעת של הפוליטיקאי הפרוגרסיבי האמריקאי הממוצע בארה״ב מראה שהוא מזכיר הרבה יותר פעמים את אלוהים מאשר פוליטיקאי ממוצע בישראל, למרות ששם הדת מפורדת לחלוטין מהמדינה.

   אגב, מה שכתבת, זה התפיסה של זרם החינוך הממלכתי. מי רוצה שילדיו ילמדו תכנים יותר דתיים יכול ללכת לזרם הממלכתי-דתי, מניסיון שלי, של חברים שלמדו במסורתי בירושלים (ממלכתי-דתי) לדוגמא, לא נרשמה ירידה בכמות השרימפס שהם אוהבים לאכול, אני חושב שממשיכים בעיקר את מה שרואים בבית שזה נוגע לדת וזו הנקודה החשובה בדברים של אריאל.

   הגב
   • אמיתי

    אין ספק שהסביבה המשפחתית יותר חשובה (לפחות עד עכשיו. אני חושד שבדור הנוכחי ילדים מגבשים זהות מוקדם יותר ומושפעים פחות מההורים) אבל מה שאריאל מציע פה דומה לבן גוריון שמאשר 10000 אברכים בשנות החמישים. זה לא מחזיק מעמד בסוף.
    אמא שלי היא מורה לתנך והיסטוריה מורת דרך ותואר שני בלימדי א״י. היא מספרת שעד לפני 15-20 לא היו בגליל כל קברי הצדיקים האלה שמככבים עכשיו. מישהו משכתב משנה ומשפיע ויש לו מטרה ברורה והיא לאו דווקא חינוך או היסטוריה. וזה על חשבון דברים אחרים ועל חשבוננו מילולית. יש מקום למחאה והתנגדות לתהליכים הללו.
    גרייזס בכלל מתגלה כאנטי מחאה ומעודד אפאטיות אזרחית. מעניין מי ממן אותו..

    הגב
    • אביאל

     אמיתי - אם כבר, בגלל זמינות הטכנולוגיה לילדים בימנו, רמת ההשפעה של בית הספר פוחתת עוד יותר, הם ניזונים ממקורות אחרים לגמרי, גלובליים הרבה יותר.

     אני לא רואה את עניין קברי הצדיקים למערכת החינוך, אם כבר, זה קשור למודרניות ולקדמה, שמורידה את האלמנט הרוחני אצל האדם. אנשים מחפשים תחליפים, ככה זה, בני אדם חיו אלפי שנים תחת מערכות דטרמנסטיות, לא שאלו שאלות והכל היה דיי ברור, הגיעה המודרניות ופתחה את הדלת לשאלות, כתוצאה מכך יש ירידה באלמנט הרוחני, זה בדיוק מסביר את גל ההדתה שחוותה ארה״ב לדוגמא בשנות ה70, יש כאלה שעושים יוגה ומדטיציה ויש כאלו שמשטחים על קברי צדיקים, כל אחד איפה שנוח לו.

     אני חושב שבימנו, השוק מוצף באפשרויות, עם התפתחות הטכנולוגיה חומות הגטו של מגזרים מסוימים קורסות ואתה צפוי לפלורליזם גדול עוד יותר של דעות, בינתיים לא ראיתי שהכריחו אף אחד לעשות יוגה או להשתטח על קברי צדיקים.

     הגב
     • אמיתי

      ייתכן שבית הספר משפיע פחות מפעם אבל ללא ספק גם התא המשפחתי. חלק מהשפעת התא המשפחתי זה גם לאיזה ביס לשלוח את הילדים.
      בקשר לקברי צדיקים זו הייתה דוגמא לאיך תופעה שהייתה פעם שולית נהפכת (בעזרת הרשויות גם) לטרנד ומיינסטרים. בלי קשר שבכל זאת יש הבדל לא קטן בין יוגה להשתטחות. למרות הדימיון הפיזי..

      הגב
      • אביאל

       אמיתי - אם ההשפעות הן גלובליות אז המגזר החילוני בהחלט יכול להיות רגוע.

       בעזרת הרשויות ? איך זה בדיוק קרה ואת מי זה משרת ? כמו שכתבתי, זה תופעה די מוכרת בחברות שהופכות למודרניות יותר ויותר, יותר דרכים לקבל אלמנטים רוחניים שהמוח שלנו רגיל לקבל אלפי שנים.

       למה יש הבדל ? חקרו פעם את התרומה של השתטחות על קברי צדיקים לנפשו של האדם ?

      • אמיתי

       ההשפעות הן גלובאליות והן יוצרות סוג של ואקום. השאלה מה אנחנו מכניסים אליו.
       הרשויות הם אלו שמאשרות את כל האתרים הללו ומתקצבות אותם. מניח שיש עמותות שמקדמות
       את זה וועדות שמאשרות את זה (כולל הנחות בארנונה..). זה משרת את מי שמרוויח מזה כספית וגם
       רוחנית ובכלל תומך בעניין הזה מכל מיני סיבות, גם של החזרה בתשובה. זה שזה תופעה מוכרת לא
       אומר שהיא חיובית ושיש לאמץ אותה.
       אני בטוח שאתה מבין שיש הבדלים רבים בין יוגה לבין השתטחות (ואני אישית לא מחובבי היוגה. אולי ההיפך)
       אבל ההבדל החשוב ביותר הוא בכוונה. יוגה לא מבטיחה שידוך או הצלחה בעסקים. קברי הצדיקים מבטיחים
       להולכים אליהם ניסים ונפלאות והאחרונים מצפים לתמורה כזו. זהו ניצול ציני של חולשות אנושיות בצורה מכוערת.
       יוגה בייחוד נעשית מסיבות בריאותיות (נכון גם של אופנה ולייף סטייל) ויש עליה לא מעט מחקרים. זה כמו ההבדל
       בין שתיית מים לאלכוהול

      • אביאל

       אמיתי - לא הבנתי איך השפעות גלובליות יכולות לייצר ואקום, הן עושות בדיוק את ההפך.

       הרשויות מאשרות את קברי הצדיקים בצפת ? היית שם פעם ? לא בדיוק נראה כמו משהו ממומן. אני גם לא בטוח כמה כסף מרוויחים מזה, כי זו דיי פעולה ספונטנית שאנשים עושים, מי שעושה את זה מאורגן, עושה את זה בדיוק כמו טיול בשמורת טבע.

       אני דיברתי על הפן הרוחני, עם ירידת הדת הגיעה מחסור רוחני, יש כאלה שמשטחים על קברי צדיקים וכאלה שעושים מדיטציה, אגב, הוכח באינספור פעמים, בעיקר בעניינים מנטלים שתרופות פלסיבו כאלה עובדות, מספיקה האמונה כדי להזיז את העניינים, הגברת הבטחון העצמי, האמונה שיש מישהו שתומך בך וכו׳. משחק בדיוק ליוריסטקות שמאפיינות את ההתנהגות הבלתי רציונאליות שלנו לעיתים כבני אדם.

      • אמיתי

       אביאל
       ההשפעות הגלובליות של הטכנולוגיה יוצרות ואקום במובן שההורים והסביבה הקרובה כבר לא אלו שמשפיעים הכי הרבה על הילדים וגם בי״ס מאבד מכוחו וכך נוצר חלל. הטכנולוגיה לא מביאה איתה ערכים חלופיים מספקים ומכאן הצמא לניו אייג׳ ולשאר תחליפי הדת.
       הייתי בכמה מקברי הצדיקים (לא בשביל שידוך..) וזה נראה מאד מאורגן ומאד גדול. גם שמורות טבע מאושרות עי הרשויות וגובות כסף אבל פה זו תעשייה שלמה ולא ספונטנית של רבנים אוטובוסים ומכירת קמעות. לפחות במרכז רואים הרבה מודעות על נסיעות לשם ולא רק בבני ברק. מעולם לא ראיתי מודעה התל אביב על טיול סתם לנחל ערוגות.
       אין לי ספק שאמונה וריטואלים יכולים לעזור לבני אדם ושיש פה אפקט פלאסיבו. אני כמעט בטוח שנעשה מחקר על ספורטאים מאמינים ושנימצא שזה עוזר מבחינה ספורטיוית (!!). אבל עדיין לקחת כסף מאנשים בשביל ברכה כדי להכנס להיריון זה מעשה נבלה שאין לי מילים לתאר כמה הוא נוראי. לא ראיתי דברים דומים בסטודיאויים של יוגה..

 • היסטוריון של ספורט

  יש לי המון מה להגיב כאחד שלא דתל"ש אני צריך לעשות זאת בקצרה ....בכל זאת שבת.

  נעשה זאת בצורת מסכים ולא מסכים.

  מסכים :
  1. כי צורת החינוך של דורך (ודורי ) יצרה מציאות שבו הרבה בורחים החוצה מה שאתה קורה דתלש"ים .
  2. מסכים כי זה צריך להשתנות משני הצדדים.
  לא מסכים
  1. כי אנחנו לא מתעניינים בעולם החילוני .
  2. שאנחנו רוסיה הקומניסטית ...דווקא ההוכחה שלך שבכל משפחה יש דתל"ש היא ההוכחה שאיננו רוסיה קומינסטית דווקא בעולם החרדי שאין דתלשי"ם בנמצא נטען לטעון טענה זו.

  אין לי הרבה זמן אך בקצרה :
  מה זה דתל"ש ומאיפה הוא צמח ?
  יש כאן קשת רחבה.
  יש כאלו שרק רצו לברוח מטעמי נוחות.
  יש אחרים שראו חיים מעוותים בחברה שבה הם חייו ולכן ברחו .
  יש בין הדתלשי"ם אתיאסטים כמוך (להגדרתך )
  רובם (להבנתי ) לא כאלו ובכל זאת דתלשי"ם .
  בין היתר כי הם ראו דברים נכונים בחילוניות.

  סתם אנדקדוטה בתור אדם לובש כיפה איני מגדיר עצמי כדתי מסיבה פשוטה שהיהדות היא קודם כל עם (לאום)
  להלן כמה הוכחות לטענתי זו .
  1. בברכת התורה אנו אומרים אשר בחר בנו מכל העמים (לאום) ורק אח"כ נתן לנו את תורתו (דת)
  2. כשמישהו חיצוני רוצה להתגייר וחכמי הסנהדרין רצו להניע אותו מכך הם טענו בפניו (נפסק להלכה בשולחן ערוך) שני וענות.
  א. האומה הישראלית שפלה (לאום)
  ב. צריך לקיים מצוות (דת).
  3. גם כשנעמי מנסה להניע את רות מלהצטרף אליה עונה לה רות שתי טענות .
  א. עמך עמי (לאום)
  ב. אלוקיך אלוקיי (דת ).

  למה הבאתי את כל זה ?
  מסיבה פשוטה לנסות להוכיח שלפחות חלק מהדתלשים עזבו את הדת כי הם רצו משהו יותר גדול ומשמעותי שהעניקה להם החילוניות וכנראה במקום שהיו בו הדת לא העניקה להם את זה.
  זו תופעה מצויה שהכיר בה הרב קוק ודיבר בה מתוך הערכה של ממש לבני עמנו החילונים .
  זה לא אומר שהוא לא היה יהודי שומר תרי"ג מצוות אך הוא הכיר בכך שבערכי החילוניות של פעם הסתתרו ערכים נשגבים שהיו גדולים על היהדות המצומצמת של לפני 100 שנה.
  מסקנה היהדות צריכה להגדיל את עצמה והיא עושה זאת אך עדיין לא באופן מערכתי שיטתי (אך לדעתי אם היית לומד במקומות שהבן שלי לומד היום מסופקני אם היית דתל"ש ..ושוב איני מדבר עליך אלא על העיקרון הכולל ).

  הגב
  • אביאל

   אמר הרב קוק שחילוני בארץ הקודש הוא יהודי טוב יותר מדתי בגולה, הכל סביב התפיסה של משיח בן יוסף.

   הגב
  • היסטוריון של ספורט

   עד דבר גדול שאיני מסכים איתך.
   שבית ספר בא להקנות ידע.
   בית הספר צריך קודם כל לחנך.
   בשביל ידע יש גוגל.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    נו באמת, ילד לומד לקרוא או חשבון עם גוגל?
    ולמה שתסמוך על אנשים זרים שיחנכו את הילדים שלך ויקנו להם ערכים ולא אתה עצמך?

    הגב
    • היסטוריון של ספורט

     אריאל אני לא סומך.
     עיקר החינוך הוא בבית.
     יחד עם זאת מסיבות שונות ומובנות יש בית ספר.
     תפקידו לחנך לערכים מוסכמים על ידי ההורים .

     הגב
   • אביאל

    בגוגל יש מידע. מידע הוא ארגון של הנתונים באופן המעניק להם משמעות. ידע הוא ארגון של המידע באופן המאפשר לקשור בין פריטי מידע שונים, לענות על שאלות ולנבא התנהגות עתידית.

    הגב
 • אריאל גרייזס

  בהקשר של הדיון על הכותל חשוב לומר דבר אחד, כמו שהעיר ידידי צחי סלייטר השבוע - המאבק של החרדים הרפורמים ולא החילונים הוא כי הם יודעים את מגבלות הכח שלהם. בארץ אחוז הרפורמים אפסי ואין להם טיפה כח פוליטי אז קל מאוד למדר אותם. אם היו מנסים לעשות את זה לחילונים הם היו חוטפים בראש.
  באופן כללי, הקרבות על הכותל ועל הרבנות ועל עוד הרבה מאוד דברים דתיים בארץ הם בכלל לא קרבות דת - הם קרבות כח. החרדים צריכים להראות שהם שולטים פה. בתכלס, לא ממש מעניין אותם אצל מי החילונים יתחתנו (הם ממילא מנהלים שושלות רשומות פנימיות) או כשרות של הרבנות (יש להם כשרונות שלהם). הם אפילו היו שמחים לדעתי אם הרבה יותר משלהם היו יוצאים לעבוד. זה פשוט משחק של כיפוף ידיים פוליטי שכמובן נגזר ממנו הרבה מאוד כסף (ג'ובים, תקציבים וכו'). הדת היא רק קרדום לחפור בו

  הגב
 • רן הנרגן

  אריאל ביום שגופים שקשורים לתנועה ליהדות מסורתית (הקונסרבטיבים) ו התנועה ליהדות מתקדמת (הרפורמים) יוכלו להכנס למערכת החינוך ולהעביר תכנים שקשורים ביהדות, כשהיום הזה יגיע, תנוח דעתי.

  צביקה, היהודים שקשורים לתנועה הרפורמית (רובם המוחלט בחול) הם בעיני יהודיים הרבה יותר מאשר רוב היהודים החרדים שחיים במדינת ישראל. הם בוחרים יום יום להיות חברים בקהילה יהודית. החרדים בישראל כלואים בקהילה שכל ימיהם עושה להם אינדוקטרינציה, מגדלת אותם בבורות ועושה הכל כדי שלא יפעילו את ראשם לחשיבה ביקורתית.

  שנינו מכירים חרדים לא מעטים שמזמן פסקו מלהאמין באלוהים אבל ממשיכים לקיים אורך חיים חרדי מתוך אילוצים / נוחות / פחד מהעולם שבחוץ.

  הגב
  • אביאל

   רן - למה מיעוט שבמיעוט (בארץ) יקבל כזה מקום במערכת החינוך ?

   הגב
 • בני תבורי

  אני מתעקש לחזור לעניין עקידת יצחק, אחת הפרשיות הנוראות והמזעזעות בסיפורי התורה, שקיבלה משום מה מעמד של סמל לנכונות להקרבה על קידוש השם, תשמור אלוהים ותרחם. איך בדיוק אתה מציע ללמד את זה, רק במשמעות המקראית או גם במשמעות הפסיכולוגית?

  הגב
  • בובו

   אפשר ללמד את הטקסט הזה. בשנות ה 90 למדתי אותו במסגרת שיעור תנך במשך כחודשיים. כמובן בגישה הביקורתית ועם מורה שהפכה אחר כך למרצה באוניברסיטה זה היה באמת חוויה חינוכית. וזה כל ההבדל, איכות המורים וזה שהיה לבית הספר שלנו אישור להעביר תוכנית תנך עצמאית. בקיצור היום תקנה חינוך פרטי.

   הגב
 • עופר

  רק שהם לא מכניסים "תכנים תמימים" על יהדות.
  אתה תמים. בשביל להכניס תכנים תמימים של יהדות הם היו משלמים לארגונים חילונים שעוסקים ביהדות כמו בינ"ה.
  הם משלמים לארגונים אורתודוקסים כדי להכניס את "התכנים הנכונים" קרי להחזיר את הילדים בתשובה.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   זה עובד להם מעולה, הא?

   הגב
   • בני תבורי

    את זה אנחנו נראה בעוד כמה שנים

    הגב
    • אריאל גרייזס

     אז אתה אומר בעקרון שהדתיים נוהרים באוטובוסים?

     הגב
     • בני תבורי

      מה פתאום, מה הם ערבים? את ההשפעה שלהם על מה שקורה בחברה הישראלית אפשר להשוות רק לטיסה בביזנס ומעלה

      הגב
 • אלעד טורונטו

  גרתי 12 שנה בי-ם, בגיל אוניברסיטה. עבדתי בNDS מה שהפך להיות סיסקו - 60-50 אחוז מהחברה דתיים, הרבה מתנחלים. באוניברסיטה היה לנו חוג תנ"ך שבועי שנפגשנו לקרוא את פרשת השבוע. הלכתי לשיעורי גמרא בבית כנסת. הייתי בארוחות חג ושבת אצל חברים דתיים. אני חילוני, ויהדות לא מפחידה אותי.
  מה שכן, למדתי כמה דברים - דתיים מתנשאים מעל חילוניים. מבחינתם אנחנו פשוט פחות טובים, והעובדה שהם יודעים הרבה דברים שהחילוני לא יודע מחזקת אצלם את התחושה הזאת. דבר שני שלמדתי, הוא שדתיים הם בדייוק כמו חילונים. לדעת מה זה ביצה שנולדה ביום טוב, ולשמור שבת או לא, לא הופכת אותך לבן אדם שונה מהותית מהחילוני.
  משם עברתי לטורונטו ואני חי בה עכשיו שנתיים. אף אחד לא מדבר איתי פה על דת. הילד שלי לא יודע כלום ביהדות ואף אחד לא מזדעזע מזה, ולאף אחד לא אכפת שהוא לא מכיר סידור. אפשר לחיות מצוין, בחברה מתפקדת, גם בלי ללמוד שום דבר ביהדות.

  אז כן, אם יופיעו לי כל מיני אזכורים דתיים בספרי הלימוד של הילדים שאחזור לארץ, זה יעצבן אותי.

  הגב
  • אמיתי

   אבל אם תחזור לארץ תצטרך לשנות את הניק (-:

   הגב
   • גיא אלטמן

    אלעד, כמוך, גם אני גר בטורונטו וכאן אני עובד בחברה עם דתיים משלל הסוגים (כיפות שחורות, סרוגות, חב"ד). יש לי חדשות בשבילך - דתיים מתנשאים מעל דתיים גם כאן אצלי בעבודה. זה לא הדתיים נגד החילונים זה יותר מישהו שמקפיד על משהו וחולק אותו מרחב עם מישהו שעושה את זה אחרת (סתם נגיד, טבעוני נגד צמחוני, מתאמן כפייתי נגד אחד שלא וכו') וזה פחות קשור לדת יותר לאנשים אבל זו כנראה שיחה אחרת.
    כאן אף אחד לא מדבר על דת אבל בהחלט במערכות החינוך מדברים על דברים שחשובים לאנשים כאן. הילד שלך חייב לדעת את הדברים האלו ואתה לא תוכל לחיות מצויין בעיר הנהדרת הזו בלי ללמוד שום דבר על מה שחשוב לאנשים כאן.
    לא שאני נגד מה שמלמדים כאן, אחרי הכל אני גר כאן בעצמי, אבל זו כנראה נטייה בישראל לראות בכל דבר את סוף העולם, ובישראל שהיא מדינת העם היהודי, צריך לדעת מה שחשוב שם.
    חג עצמאות 150 שמח!

    הגב
    • אלעד טורונטו

     לא אמרתי שכאן לא מתנשאים, אלא שכאן פחות רואים אותם... חג שמח גם לך!

     הגב
 • יואב דובינסקי

  ראיתי חצי פרק של מאסטר אוף נאן. הפסקתי שם.

  הגב
 • ניינר / ווריור

  כל עוד משרד החינוך יהיה באחריות מטורף כמו בנט, העתיד יהיה שחור משחור. העולם כולו היה מקום הרבה יותר טוב בלי האדונים משה, מוחמד וישוע שאי אפשר בכלל להתחיל לכמת את הנזק שהם גרמו וגורמים לאנושות

  הגב
  • shadow

   ++

   הגב
  • Matipool

   חכה חכה, הדיבור עכשיו זה שהוא הבייבי החדש של שלדון.
   ביבי חטף ממנו סטירה רצינית השבוע בטקס באריאל ובנט ממש התרגש למצוא את עצמו פתאום צמוד למיליארדר.

   הגב
   • אביאל

    Matipool - הבייבי החדש, תמשיך להאמין למבקרת ספרות שפתאום הפכה לבעלת מקורות בתחום הפוליטי ועוד אצל אחד, שלדון אדלסון, שלא מרבה כל כך לדבר עם העיתונאות הישראלית. יושבת על הספה, כותבת הגיגים חסרי ביסוס וזה הופך לשיחת היום הפוליטית, מראה לאן עיתון הארץ מדרדר, איפה העבודה העיתונאית.

    הגב
    • אריק

     שלדון וביבי מאכילים את כולם בסיפור הזה.
     כולם קונים. עבודה בעיניים.

     הגב
    • Matipool

     לא קורא הארץ.
     קראתי במקרה את ברנע בידיעות. אני חושב שיש דברים בגו׳.

     הגב
     • אסף the kop

      שברנע אומר לך שהוא אכל שניצל בצהריים אתה יודע שאכל קבב

      הגב
     • אביאל

      על סמך מה יש דברים בגו׳ ? כי בנט ישב עם אדלסון ? אלה רמזים שהפסיקו לשים בתוכניות בילוש לגיל הרך. או סתם איזה משאלת לב לגבי זה שאדלסון ינטוש את נתניהו ונתניהו עכשיו לא יבחר. אגב, השמחה הזאת של מלמד או ברנע לגבי הנטישה, הם עוד יתגעגעו לנתניהו אם בנט יתפוס את מקומו.

      הגב
      • ניינר / ווריור

       אין ספק, בנט הוא האיש הכי מסוכן היום במדינת ישראל. פסיכופט מטורף שביבי די שפוי לעומתו.
       ומנדלבליט ימ"ש גם הוא אסון מהלך שאת הנזקים שהוא גורם ויגרום לא בטוח שיהיה אפשר לתקן אי פעם. הטריו הזה ביבי, בנט, מנדלבליט מוריד אותנו שאולה

      • matipool

       כשאדלסון עולה לנאום אחרי ביבי ומתחיל ב"לצערי אני צריך לדבר אחרי שני פוליטיקאים" (או משהו בסגנון) ולא מזכיר את ביבי בכל נאומו, אז מבינים שהדברים לא כתמול שלשום.
       כשהמארגנים צריכים להושיב את ליצמן רחמנא ליצן בין גברת שרה לגברת דוקטור מרים, אז גם מבינים שהדברים לא כתמול שלשום והח'ברה מארה"ב עצבניים על זה שקראו להם לחקירה.

 • ברלה

  אריאל, גם אני לא בטוח אם יש כאן תופעה כל כך משמעותית של הדתה או שזה פשוט זרקור על תופעה שתמיד היתה קיימת בשוליים ועכשיו מקבלת יותר תשומת לב בגלל בנט וכל מה שקורה במדינה עם יחסי חילונים דתיים. אבל.. בהתחשב שגם אתה מרגיש שהחילוניות תחת מתקפה, וכל מי שרוצה להרוויח קצת נקודות בפריימריז יוצא נגד החילונים/סמולנים/ תל אביבים, אני לא מבין איך אתה יכול להתייחס לזה בכזאת שלוות נפש. מה שקורה במדינה לאחרונה מזכיר לי את הספר כניעה של מישל וולבק על האיסלם בצרפת, אז אולי אנחנו פרנואידים אבל זה לא בהכרח אומר שאין לנו סיבה. זה לא נובע מחוסר פלורליזם אלא מתחושה שמנסים לעשות לנו חינוך מחדש -
  להזכירך אתה נתפס כפריפריה רוחנית על ידי כמה חברי ממשלה ויש אפילו תקציב כדי להציל אותך. זה ממש לא קשור ליחס שלי ליהדות ולחשיבות שאני מייחס לה

  הגב
 • אמיתי

  בוא נראה אריאל
  -מחאה נגד 88 החדשה- מפונקים
  -מחאה נגד תכנים דתיים במערכת החינוך-תנוחו
  -תל אביביים שסובלים ומתלוננים על העומס בעיר- מעצבנים
  שבוע הבא תכנס בהורי הילדים מהדסה? יש איזושהי מחאה שהיא לגיטימית בעייניך?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אני אפנה אותך למשהו שכתבתי פעם, מזמן:
   http://debuzzer.com/greisas/2738/

   הנה מה שאמרתי שם:
   "וזה אולי משהו שאני מנסה לברוח ממנו אם אני יכול – פחות לכתוב "נכון", יותר לנסות לעשות דברים שונה. להציג אותם מזווית חדשה. הכי חשוב – לגרום לקוראים לחשוב מחדש על דברים שהם לקחו כמובן מאליו."

   הרבה מאוד פעמים אני אקח את עמדת האנטי בכוונה לגרום לאנשים לחשוב על מה שהם לוקחים כמובן מאליו. ויש שיגידו שאני סתם הילד המעצבן הזה שאוהב להיות בעד הנגד ויש מצב שהם צודקים.
   אבל באמת, אני לא פה כדי ללטף את האגו של האנשים. אני רוצה שהם יחשבו בכוחות עצמם. אם נחזור לטור של היום - זה הדבר שהכי הפריע לי בחילונויות כשהצטרפתי אליה - כמה מעט אנשים השקיעו מחשבה בדרך החיים שהם בחרו. כשהייתי דתי אמרתי כל הזמן - למה אני דתי, רק כי נולדתי דתי? והנה, גיליתי שזה בדיוק אותו דבר אצל חילונים. הם לא חילונים שחשבו על זה והגיעו למסקנה שאין אלוהים (לא כולם כמובן אבל חלק מאוד נכבד מהם) אלא פשוט נולדו כאלו. אני רוצה שהילד שלי יחשוב בכוחות עצמו ויבחר את הדרך שלו לבד. ואם זה כולל את ה"סיכון" שהוא יהיה דתי - so be it

   הגב
   • אמיתי

    חצי צחקתי ואני מבין ואוהב את גישת האיפכא מסתברא..אבל לפעמים לא צריך לתקוע אצבע בעין דווקא.
    בקשר לחילוניות אז רוב האנשים לא חושבים ומודעים לרוב הדעות והמנהגים שלהם אלא פשוט עושים מה שכולם עושים או מה שאומרים להם לעשות. זו עובדה שנכונה להרבה דברים בלי קשר לדת או ימין ושמאל. זה הטבע שלנו.
    אני אפילו מפקפק לפעמים בערך שיש בשאלת השאלות האלו והמחשבה עליהן. איגנורנס איז בליס לא?

    הגב
   • אביאל

    אריאל - כתבתי כבר קודם, חילוני זה לא אומר אתאיסט, חילוני מאמין אבל לא מקיים שיש יישות עליונה\אל, לעיתים קרובות התפיסות של חילונים בנושאי דת קרובות הרבה יותר לאדם דתי מאשר לאתאיסט.

    הגב
   • יותם

    חילונים לא צריכים להוכיח שאין להם אחות. ואני גם לא מאמין לך שרוב הדתיים חושבים על האם יש אלוהים ולמה הם חיים ככה, גם הם פשוט נולדו לזה. מה גם שבסופו של דבר אמונה באל וקיום אורח חיים דתי כנגזרת מכך היא די אקסיומתית, או שאתה מקבל את האקסיומה או שלא.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     ברור שרוב הדתיים לא חושבים על זה. זה בדיוק מה שעצבן אותי כשהייתי שם! ואז לגלות שגם בצד השני זה אותו דבר, זאת היתה אכזבה מאוד גדולה

     הגב
     • יותם

      אני כנראה מצפה מאנשים לפחות ממה שאתה מצפה מהם

      הגב
  • בני תבורי

   שלא לדבר על כך שבסיפור הבריאה חשוב לשבץ את בועז כהן :)

   הגב
 • אלי

  אריאל, למיטב הבנתי אין נסיון רציני להחזיר בתשובה את הנוער החילוני או להכניס ערכים דתיים מטעמים דתיים (בדגש על הסיבה, אני כן חושב שמכניסים ערכים דתיים) לבתי הספר. מה שכן, אנו צופים (בדרך כלל מן הצד, לצערי) בהקצנה של החינוך הלאומני/ימני שתמיד היה חלק אינטגרלי בחיינו. אני מדבר על חיברות שנעשה מגיל צעיר במטרה להכשיר דורות של לוחמים שיסכימו להקדיש שלוש שנים מהתקופה היפה ביותר שלהם, וחלילה אף את חייהם, כדי להגן על המדינה.
  לדעתי, המטרה האמיתית במסרים הדתיים היא לחזק את הזהות יהודית לאומית של הילדים ולחבר אותם לארץ ישראל ולעם ישראל וזאת כתגובת נגד לעידן האינדיבדואלי של ימינו. כך הימין מנסה להבטיח את המשך ההחזקה בשטחים גם בדור הבא וכך המדינה משמרת את ההיענות של הנוער להתגייס לצבא.
  לסיכום, חזרה בתשובה היא צעד קיצוני שמעטים בלבד יבחרו בו. הכוונה היא להשריש את האמונה באלוהים ובתנ"ך וכך לחזק את הטיעון הימני לאומני שתוחלתו נצחית לעומת הטיעון הימני בטחוני שתלוי במשתנים חיצוניים ולא תקף תמיד.
  חשוב שחילונים ליברלים שמחזיקים בהשקפת עולם מדעית הומנית יפנימו כי הם מיעוט במדינה ולכן עליהם לעמוד על המשמר ולהבטיח כי ילדיהם יקבלו את החינוך שהם מאמינים בו. זה לא יקרה לבד...הזמנים השתנו. כדאי שנלמד ממיעוטים אחרים. אתם חושבים שתלמודי תורה חרדיים יסכימו לארח הרצאות על אבולוציה וביקורת המקרא?!

  הגב
  • גדי

   +1

   הגב
  • אריאל גרייזס

   אני לא מתחבר כל כך לטיעון הזה. מבין אותו אבל לא מתחבר. מה, אנחנו לא הלכנו לצבא? אנחנו לא היינו דורות של לוחמים שמוכנים להקריב את עצמם לצבא? בוני המדינה פה יצרו נרטיבים של מצדה ובר כוכבא ומה לא. יותר מזה, אנחנו רואים שליטה ימנית ברורה בישראל ב-40 השנים האחרונות וזה אחרי שילטון מפאי הדוק שלא בחל באינדוקטרציה בעצמו. אז זה מה שיעשה את ההבדל? ההליכה המאוד חדה ימינה התחילה אחרי הפיגועים של הסכמי אוסלו והאינתיפאדה השניה - כלומר, אנשים מספיק חכמים בעצמם כדי לקבל החלטה.
   אני לא חושב שתלמודי תורה חרדיים יסכימו לזה מסיבה מאוד פשוטה - האמונה שלהם לא מספיק חזקה לעמוד מול זה. אני חושב שהליברליות החילונית כן.

   הגב
  • שמעון כסאח

   אתה רוצה שלא נגן על המדינה?

   הגב
   • אלי

    לא אמרתי את זה
    מה שבאתי לטעון זה שיש נסיון להנחיל את ערכי הימין הלאומי בבתי הספר

    הגב
    • אלי

     אחדד את התגובה שלי
     אין ספק שהמצב הביטחוני מצריך השתתפות בהגנה על האזרחים ובצרכים הביטחוניים של המדינה.
     אבל כיום המערכת מנסה לייצר אזרחים שיעשו את כל זה מתוך חיבור לאלוהים, לאדמה התנ"כית ולעם ישראל תוך כדי ניטרול כל תחושת ביקורת או פקפוק טבעי בצדקת הדרך.

     הגב
     • שמעון כסאח

      "לדעתי, המטרה האמיתית במסרים הדתיים היא לחזק את הזהות יהודית לאומית של הילדים ולחבר אותם לארץ ישראל ולעם ישראל" (שלא תגיד לא אמרתי)

      ארץ ישראל ועם ישראל זה ימין?

      הגב
      • אביאל

       שמעון - זה מה שההקצנה בשמאל עושה, אתה שם דגל אתה פשיסט, אז אתה מתפלא שארץ ישראל וזהות יהודית, בעיקר כמילים הם סדין אדום ? זו אותו אוניברסליזם שקרי שמלווה חלקים ביהדות כבר מימי ההלינסטים, כולנו יודעים היטב שכל התפיסות האלה סיימו את דרכן בפח הזבל של ההיסטוריה.

      • אלי

       שמעון, כשאתה חפץ בהכנת תבשיל ערב לחיך מומלץ שתמדוד בקפידה ובדייקנות את שיעורי המרכיבים ואת יחסיהם, אחרת לא תקלע לטעם המשובח שתיכננת מלכתחילה. חינוך ילדים זו מלאכה קשה ומורכבת פי כמה וכמה. ארץ ישראל ועם ישראל אלה ערכים שאני בהחלט רוצה להנחיל הלאה לדור הבא, אבל במידה. מה עם ערכים כמו אהבת אדם באשר הוא אדם? אותו דבר לגבי נושאים אחרים. רוצים ללמד על בריאת העולם בשישה ימים? בשמחה, אבל מה עם נתינת דגש על ההסברים המדעיים? למה לא מלמדים על אבולוציה?
       חשוב להתבונן על התמונה הכוללת. ארץ ישראל ועם ישראל כחלק מעולם ערכי פנימי עשיר-בהחלט יפה. רק ארץ ישראל ועם ישראל ומורשת קרב-לאומנות.

 • NoOne

  יש פה דיון על נושא מאד רציני עם רבדים רבים בעלי השפעה רבה על הרבה מאד אנשים.

  אני חושב שחשוב לציין שבזמן שכל זה קורה דני איינג' קורא תהילים ופול ג'ורג' , ג'ימי באטלר ומרקל פאלץ רק בשבוע האחרון עזבו את בית המדרש על LSD במוחו הקודח של הג'ינג'י , דני בוי תתעורר , או דני בוי כל הליגה מכנסיה לך פייפס 9 צול

  הגב
  • בובו

   טרייד פשוט הזוי באמת. לברון יכול לנוח כל השנה הפעם.

   הגב
  • בובו

   ולא האמנתי שיש טרייד יותר גרוע מבאטלר ואז זה בא. פשוט לא ברור.

   הגב
 • יותם

  אריאל, מה שדיברת עליו בתגובות כבר קורה. אני גדלתי בחינוך ממלכתי, אני מכיר את החגים, את ההיסטוריה, הרבה סיפורים מהתנך וחלקים ממשנתו של הרמבם. באופן אישי הייתי מחליף חלק מהתכנים בתכני פילוסופיה מערבית, אבל ניתן לקבל את זה. כמה עוד יהדות עליי ללמוד כדי להפוך ל"לא בור" בעיניך? יתרה מכך, אם הטיעון הוא ללמוד היסטוריה של הקבוצות השונות בחברה, יש קבוצות שעליהן לא מלמדים כמעט דבר במערכת החינוך.
  חוץ מזה, הוזכר בתגובות חינוך יהודי בחו"ל למי שילדיו נולדו שם. אני חושב ששהיהדות בארץ הרוויחה מאוד ביושר את הדחייה מהצד החילוני/אתאיסט כאן. אם זה בתדמית החרדים, תחב"צ בשבת, נישואין וקבורה וכל הג'אז הזה. ברור שנוצר אנטי. אני אכנס לראות תפילה נוצרית בחו"ל, ולא אעשה זאת בארץ-כי הם פוגעים בי ובאמונותיי.
  לומר שחילוני יכול להתגמש ודתי לא פותח פתח לכל כפייה שתרצה. גם לשים כיפה לא פוגע ב"אמונותיי". אז אני האני מאמין שלי- לנצל כל יום כי הזמן לא חוזר לאחור, ולהנות ככל האפשר מכל דקה. עכשיו שיש לי אמונה, אפשר שיתחשבו גם בה? או שצריך ותק של 3000 שנה בשביל שיתפתחו אצלי רגשות שניתן להתחשב בהם?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אני לא יודע לגביך, אני יודע שלגבי החילוני הממוצע שעבר במערכת החינוך הממלכתית - יש בורות עצומה לגבי החגים וההיסטוריה והתנך.
   אני חושב שיש הקצנה קשה מאוד של "הכפיה" בבתי הספר. אף אחד לא דורש לשים כיפה ואף אחד לא דורש שום דבר שקשור לאמונות שלך. בוא נשאל ככה - איזה חינוך יהדות היית מסכים שייכנס לבתי הספר ושלא תראה אותו ככפייה? לדעתי, נוצר מצב שלא משנה מה נכנס, אנשים ישר מגיבים בסוג של היסטריה שלא נובעת מהיכרות שלהם עם התכנים ואתה יודע מה - אפילו לא חשש מחזרה בתשובה - אלא פשוט מפחד מהשונה. וזה חוזר לנקודה הראשונה שלי - החשש הזה נובע בעיקר מבורות.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    וכן, אני מסכים לגמרי שהיהדות בארץ הרוויחה ביושר את האנטי הזה. הם בדרך לאבד פה חלק גדול מהאנשים אם הם לא יתעשתו

    הגב
    • יותם

     אני יכול לומר שלפחות מבחינתי לא מדובר על חשש או בורות, אלא על כעס.

     הגב
   • MOBY

    פשוט לא נכון.
    בתור בוגר הממלאכתי וחילוני גמור אני מעביר שיעור ביהדות לחלק מבוגרי החינוך הדתי ומוסדות ש"ס לחברים בעבודה.
    גם לצעירים יותר שמחפשים מעיינות ברמה"ג או השתטחויות בצפת יש בורות גדולה.

    הגב
   • באבא ימים

    אריאל-

    אתה שואל איזה חינוך יהדות?

    שיעור תנ״ך. אולד סקול כמו פעם. עם תקבולות כיאסטיות וכל זה. עם בריאת העולם ויציאת מצרים, וסיפור העקדה, ומכירת יוסף, ןמרים ומשה ואהרון ויתרו חותן משה, ודוד ושאול ואבשלום ושבע בן בכרי ועתניאל בן קנז, ושמגר בן ענת, ואהוד בן גרא ועגלון מלך מואב, ורחב הזונה ויואב בן צרויה והנביא ירמיהו, ופשחור בן אימר, ואדורם אשר על המס, ושפן והסופר ואמנון ותמר, ועשהאל הקל ברגליו כאחד הצבאים בשדה, ונבות היזרעאלי, ואחאב, ואיזבל, וחזקיהו ועתליה, והנביא עמוס ופרות הבשן אשר בשומרון, ושלושה פשעי דמשק, והנביא יחזקאל, ואהלה ואהליבמה, וקהלת ומשלי ויהודה ותמר ויששכר (חמור גרם רובץ בין המשפתיים).

    למה זה לא מספיק טוב? למה זו בורות בעיניך?

    הגב
 • MOBY

  אריאל
  כשהיינו הדתי והחרדי יכיל גם פרשנויות "חילוניות" לכותבים, אפשר יהיה להוריד את מפלס הדאגה.
  הקל ביותר היא קינת דוד או ספר תהילים.
  עם החינוך הדתי של ניום לא היתה במסורתנו את שירת הים, סיפרי האימהות והאבות ועוד מספר סיפורים שפשוט לא יתרחשו על פי החינוך של היום.

  הגב
 • אסף the kop

  אין לי שום בעיה עם 'אמא של שבת' וקצת תכני יהדות במערכת החינוך. מי שחושב שזה מה שיחזיר את הבן/בת שלו בתשובה ככל הנראה מגדל אידיוט/ית.

  אבל כן. כן יש לי בעיה עם האורתודוקסיה שמתערבת בחיים של מי שלא חפץ בה. ועל כן, בכל הקשור לשערוריית הכותל, יש לי רק דבר אחד לאמר.

  ב-1967 שחרר צה"ל את הכותל מציפורני האוייב המוסלמי. מתי כוחות הבטחון ישחררו את הכותל מידי הכובש האורתודוקסי ?

  הגב
  • צביקה

   מתי ביקרת לאחרונה בכותל?

   הגב
   • אסף the kop

    ביקרתי לטחרונה בשטח הכבוש לפני ארבע שנים.

    הגב
    • צביקה

     יש בעיניך חשיבות למקום הזה?

     הגב
     • אסף THE KOP

      באופן אישי, פחות משבעבר.
      מה שאני חש כלפי הכותל זה חסר חשיבות. הוא שייך לעם ישראל וחשוב ליהודים מכל הגוונים והסוגים.
      האורתדוקוסים קצת התבלבלו. הם לא בעלי הבית שם.
      הם בסה"כ כח כובש.

      עכשיו, השאלה הנשאלת היא האם שחרור הכותל מציפורניהם יילך בטוב או ברע ?

      הגב
      • צביקה

       יש לי הרגשה שאתה מסמן יותר מדי אויבים.
       לא כדאי בעיקר בשביל הבריאות.

      • אסף the kop

       הפוך גוטה.
       האורתודוקסים מסמנים אויבים ומתגרים ברוב החילוני.

     • Ljos

      צביקה, אם אתה נכנס לגן, לוקח את הצעצוע הכי גדול, מרביץ ומרחיק כל מי שרוצה לחלוק אותו איתך, ובסוף היום לוקח אותו הביתה ולא מחזיר, עם הזמן שאר הילדים יגידו שהצעצוע הזה שהם לא רואים לא חשוב להם בכלל.

      הגב
      • צביקה

       אני אשאל גם אותך מתי בפעם האחרונה היית בכותל?
       אני בכל אופן הייתי הולך לכותל עד לפני כשנתיים אחת לחודש (בערך), בזמן אינתיפאדאת הסכינים הפסקתי ללכת ומאז לא חידשתי את המנהג הזה.
       במהלך הביקורים שלי שם ראיתי חילונים, לא יהודיים ואפילו כאלה שנראו נוצרים, אף אחד לא אמר להם מילה בודדים מבניהם הסתובבו אפילו בלי כיסוי ראש.
       העניין עם הרפורמים הוא שונה, מדובר בקבוצה די קטנה של נשים שכל מטרתם היא בעיקר לעורר פרובוקציה וממש לא להתפלל, ולכן הם נענים בהתאם.
       הדרך היחידה שלי להסביר לך היא באמצעות דוגמא:
       אין לי מושג היכן אתה גר אבל לשם העניין נניח שאתה גר באזור כיכר המדינה בתל אביב, עכשיו אחת לחודש מגיעים לשכונה (איזור ציבור אחרי הכל) קבוצה של אלפי (או יותר) חרדים ומקיימים את תפילתם שם, אני באופן אישי אבין אם תילחם (בכל דרך דמוקרטית כמובן) בהם.
       להזכירך בשכונות מלאות בי-ם לא מוכנים לתת לחרדים מוסדות לימוד ועוד רק כדי לגרום להם לעזוב את השכונות, האם גם אז קראת לזה לקחת את הצעצוע ולהרביץ או ששם זה לגיטימי?
       ושאלה נוספת היא מדוע אותם רפורמים לא מתפללים בהר הבית הרי על פי היהדות הלא אורתודוקסית אין באמת הבדל בניהם, הרי הרפורמים לפי מה ששמעתי מחקו מנוסח תפילתם את "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים", ואם העניין הוא שייכות היסטורית אז ע"פ החלטת האו"ם שציינתי למעלה אין באמת שייכות כזו.

  • אריאל גרייזס

   זה משהו אחר שכמובן שאני מסכים. העובדה שאין תחבורה ציבורית בשבת או כל התערבות אחרת בחיים שלנו היא הזויה. אבל זה לא קשור לנושא הפוסט

   הגב
  • רומן

   חחחחח, קינג אתה, אהבתי!!

   הגב
 • DS

  לא יודע אם מישהו כבר כתב לך זאת אבל..
  יש בדברים שלך קצת פרדוקס: אם ישנה בורות רבה והרוב בורים בשני הצדדים כלפי הצד השני אז כיצד אתה מניח שהילדים יידעו לשאול שאלות ויבדקו מה טוב להם?
  אולי אתה פשוט מניח מה שרובנו מניחים בקשר לעצמנו, שאם אתה חושב משהו או חווית משהו אז גם רוב האנשים בטח חושבים או מרגישים ככה, ולפעמים זה ממש לא נכון.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   לא הבנתי איך לשאול שאלות ובורות מתנגשים אחד עם השני. היכולת לשאול שאלות ולהיות סקרן היא תכונה טבעית אצל בני אדם, במיוחד אצל ילדים. למה לא לתת לילדים ידע שיוכלו לשאול שאלות עליו?

   הגב
 • מוטי

  בדיוק ההיפך אריאל: זה צריך להיות קיר הברזל של החילוניים עד שיבינו הדתיים שמערכת היחסים היא דו צדדית.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   בוא נתכנס בתוך עצמנו ונסרב להכיר את הצד השני עד שיהיו פה שני צדדים בורים לגמרי אחד לשני? לא, אני לא מאמין בפתרון הזה

   הגב
 • נתי

  כדי לתת קונטקסט לדברים גילוי נאות: אני דתי ובהשקפותיי אני פחות או יותר מה שקרוי ליברטיאן. אז כמה הערות/שאלות:
  1. לא מבין למה שחילוני יקבל תכנים דתיים. בעולם נורמאלי זה אכן לא אמור לקרות.
  2. תכנים מוסווים כמו שתוארו כאן, בספרי מדעים או עברית נשמעים לי הזויים. נדמה לי שהספרים המדעים של ילדיי אין דברים כאלה אז אולי מוטב שהחילונים יאמצו את ספרי המדעים האלה. :)
  3. את השיטה לא המציא בנט. אז הדיון לא צריך להיות כלל בפועל אלא בעצם השיטה. לשיטתי שלי כמובן מערכת החינוך לא אמורה לנפק דברים כאלה אלא מימון עצמי מקומי.
  4. אני יכול רק להניח שכל הדיון הזה ( שכאמור בעיניי הוא חשוב הגיוני ודורש תיקון) מגיע השבוע על רקע הכתבה מערוץ 10. אז רק בהתייחס לכתבה אני חייב להכיר שזה גיבוב של שטויות. ראשית כי רוב העמותות הפרטיות המגישות תכני יהדות הן התנדבותית, כלומר מוזמנות על ידי מנהל בהתאם למה שיודע כרצון ההורים ( יש עמותות שאם יודעות שזה מעורר אנטגוניזם אצל חלק אפילו קטן מההורים לא יפעלו) ולא כמשהו שנכפה ממשרד החינוך. הן גם לא פועלות בשליחות בנט והן יהיו שם גם אחריו, כל עוד השיטה העקומה בעיניי נמשכת. ובכלל, כל ה"תחקיר" מסמך על דוח של מולד. ארגון שהמינוח שמאל רדיקלי הוא עדין.
  5. לכל הדתיים שמגינים אוטומטית על תכנים דתיים אני רק ממליץ לחשוב על התלונות בקיצוצים שונים בזמן מרץ או יולי תמיר. מכאן הצורך המובהק בהפרדה הכרחית...

  הגב
 • גל ד

  באמת אין מתאים ממך כדי לכתוב על בתי הספר, כי הטיעונים שלך הם ברמה של כיתה ג'. יש לך סטטיסטיקה לגבי מספר החוזרים בשאלה ביחס לגידול האוכלוסיה הדתית שאתה יכול להסתמך עליהם, במקום על בדיחה שרצה בקרב הדתל"שים?

  והטענה שאינדוקטרינציה לא עובדת מבוססת על הגדרות נאיביות. היא עובדת, פשוט לא ב100%. חלק קטן מהמסרים עוברים לרוב האוכלוסיה. זה לא מספיק בשביל ליצור אוכלוסיה שדוגלת כולה בדף המסרים, אבל זה כן מספיק בשביל להשפיע על מרכז הכובד האידאולוגי שלה. ואת זה כן אפשר לראות במדינות שחיו תחת המשטר הסובייטי. וזה לפני שאפילו התייחסנו לקוריאה הצפונית.

  הגב
 • איציק

  הגעתי לפוסט רק הבוקר ברכבת וראיתי שצביקה הגיב, אז כנראה היו ניצוצות.
  לגבי העובדה שהחילונים לא מקדישים מחשבה לגבי הנושא של הדת, אלוהים וכל הנגזר ממנו. בגדול להקדיש מחשבה עמוקה לנושא של הדמות הספרותית הנעלמת הזו דורשת העמקה זהה בנושא הכח של הג'דאים מול הצד האפל, וולדמורד מול דמבלדור והאם באמת השטן עשה שמות במוסקבה. אפשר להעמיק בסיפור מבחינה ספרותית והתנ"ך הוא אכן כזה, אבל להקדיש מחשבה לגבי קיומו, לא מבין...
  מצד שני, אני ממש לא רוצה שידחפו את הדמות הספרותית הזו ואת תכניה למערכת החינוך. אם ראית את הסרט הנחשול (מבוסס על סיפור אמיתי), אז שטיפת מח היא אפשרית מאד. כמה פעמים שמעתי על הורים ששלחו ילדים לחינוך דתי מסיבות כלכליות וקיבלו ילד מפלצת בבית שצועק להם שהם ישרפו בגיהנום כי מדליקים אש בשבת או שיקרו דברים מחרידים כי לא שומרים כשרות. ילד בן 7 שנחשף לתכנים אלו לא יכול לסנן כמו שצריך, לספר לילד שבית-ספר זה בולשיט זו לא צורה טובה של חינוך, ולהמתין שיהיה בן 17 ויחליט, זה יותר מידי זמן. אם תוסיף לזה את הכנסת בנות שנת שרות דתיות כתוספת חינמית אשר מלמדות את התכנים ללא כל ניסיון בהוראה, ללא שום הכשרה בהוראה אבל חדורות מוטיבציה של הכנסת תכנים דתיים, אז תקבל תמונה עגומה. אותן כמובן צריך להוסיף לשנת ירושלים במערכת החינוך, שדרך-אגב גם השנה הבאה תהייה שוב שנת ירושלים כי כנראה אין יותר תכנים במשרד החינוך עליהם צריך לתת דגש, תקבל הדתה גדולה ורדודה (הרי הדגשים על ירושלים זה לא מלחמת ששת הימים, או מצבה כמרכז שלושת הדתות, הבעיות הכלכליות והחברתיות שלה אלה רק הפן הדתי). וכן, בסופו של דבר הכמות וההשפעה על ילדי הכיתות הנמוכות והגנים עושה את שלה לרעה באופן קיצוני. רק מלחמה של ההורים נגד התועבה תשנה את המצב.
  נ.ב.: מסכים בהחלט בעניין המבחנים על חומר פתוח. רק צריך גם ללמד תלמידים איך מכינים ומשתמשים בחומר פתוח נכון. הסטודנטים באם אצלי עם סבלים ובמקום לפתור מחפשים שאלות דומות בכל הערמה שהביאו למרות שאני אומר מראש שאני כל פעם ממציא הכל מחדש לבד (וזה אכן כך) ועדיין זה לא עוזר.

  הגב
 • אלעד כץ

  לא קראתי את כל התגובות, אז אולי זה כבר דובר, אבל אני ממש לא מסכים איתך שתפקיד בית הספר זה להקנות ידע.
  תפקיד בית הספר זה להקנות כלים שיועילו בחיים. אחד מהם זה ידע אבל הוא ממש לא העיקרי. בטח לא בעולם שבו כמעט כל האינפורמציה מצויה בלחיצת עכבר. יכולת הבנה מתמטית, יכולות ניתוח טקסטים, יכולת השוואה, הפשטה והעברה של החומר הלימודי לתחומים שונים בחיים, ברירת הטפל מן העיקר ועוד.
  את הדברים האלו ניתן ללמד גם בעזרת המסורת היהודית. אפשר לנתח את פרשת השבוע וגם את דליה רביקוביץ' וטשרניחובסקי.
  לזכות משרד החינוך יאמר שהגורמים המקצועיים שבו מבינים שזה הכיוון שאליו בית הספר צריך ללכת, לרעתו יש לומר שזה בינתיים בעיקר בדיבורים והם עדיין לא יודעים איך להקנות למורים את הכלים על מנת לשנות את התפיסה הקצת מקובעת לגבי התכנים הנלמדים, אפניות הלימוד והאווירה שיש ליצור בבית ספר, כמקום שגם מגבש אישיות, מוקיר שונות ומאחד חברתית.

  הגב
 • א.ב

  גם אני ראיתי את שתי העונות של master of none
  העונה השניה הייתה באמת מדהימה... לא החלטתי עם זה קומדיה, דרמה, אם אני צריך להבייש שאני רואה את זה או לא. אבל בסוף פשוט סדרה גאונית שעשויה בצורה מעוררת כבוד.

  הגב
 • אריאל

  לא חייבים להסכים אבל כדאי לקרוא את מה שכתב קלמן ליבסקינד על העניין (למיטיבי קריאה, אין אמלק):

  קריאה בדוח ארגון "מולד", שפורסם לפני כמה ימים, מעט מעניקה תחושה של עלעול בגרסה עדכנית של הפרוטוקולים של זקני ציון. הציונות הדתית, מתברר מהדוח הזה, בדרך להשתלט על העולם. האנשים שלה חופרים מנהרות אל מערכת החינוך, העמותות שלה מכריחות את ילדי החילונים הנעבעכים לבנות את הבית השלישי או לכל הפחות לתרום לבניין "הבית היהודי", והשר שלה, נפתלי בנט, מרפד את כל העוסקים במלאכה בעשרות מיליוני שקלים שהוא מכייס מהציבור הישראלי שנרדם בשמירה.

  זו לא הפעם הראשונה שדוח של "מולד", ארגון שמאל קיצוני שממומן על ידי הגרמנים, מתברר כבדיחה לא רצינית כבר במפגש הראשון שלו עם העובדות. זה קרה בתחקיר על המאחזים, זה קרה בתחקיר על תקציבי ההתנחלויות, זה קורה שוב עכשיו במסמך הנושא את הכותרת "כיצד השתלט הימין הדתי על החינוך לערכים בבתי הספר הממלכתיים". במוצאי שבת פורסמה בתכנית "המגזין" של אושרת קוטלר בערוץ 10 כתבה המבוססת על ה"תחקיר" הזה של "מולד".

  "תחת כסות של 'קירוב לבבות' ועיסוק עמום ב'זהות יהודית', קבוצה קטנה של ישראלים מבקשת לעצב מחדש את התפיסה הלאומית־פוליטית - כלומר, את זהותו הישראלית של הרוב החילוני בדמותו של המיעוט הציוני־דתי", מזהיר המסמך של "מולד", ומסביר כיצד "עמותות הימין הדתי" נהנות מרוב התקציב, "בעוד ארגוני היהדות הפלורליסטית נאלצים להסתפק בפירורים".

  עוד רגע נראה את הבלוף שעומד בבסיס הטענות הללו, אבל אי אפשר לגשת לזה בלי לדבר על הניתוח הפסיכולוגי המופלא שמספקים ב"מולד" בניסיון להסביר מה גרם לה, לציונות הדתית, לרצות להשתלט כאן על הכל. לא סתם להשתלט, אלא "להכיר בעליונותה הרוחנית, המוסרית ובסופו של דבר, הפוליטית, ולהפקיד בידיה את מוסדות השלטון".

  הציונות הדתית, מתברר לפי האבחון של "מולד", מצויה ב"חרדה". פינו לה את סיני, פינו לה את גוש קטיף, פינו לה את מגרון ואת עמונה וזה מכניס אותה ואת אנשיה ל"תחושת בידוד". נשבע לכם, כך כתוב במסמך. למקרא הדברים, חייבים להודות, אפשר להתבלבל לרגע ולחשוב שהציונות הדתית נמצאת כבר 40 שנה במדבר האופוזיציוני, כשלעומתה אנשי הנהלת "מולד" - בהם חברים בשוברים שתיקה ובארגוני סרבנות כאלה או אחרים - ממש סוחפים אחריהם את העם היושב בציון.

  ***
  דוח "מולד", כמו גם תחקיר "המגזין", עוסק בהרחבה בתקנה של משרד החינוך שמעניקה תקצוב ל"מרכזים להעמקת הזהות היהודית". מדובר בתקנה שמופנית לבתי הספר הממלכתיים, ואשר מממנת העשרה שמעבר לשעות הלימוד הרגילות בכיתה. "בשנים האחרונות משרד החינוך פתח את השיבר ומיליוני שקלים נשפכים על הזהות היהודית של התלמידים החילוניים", הסביר אריק וייס, כתב "המגזין". "רוב הכסף מגיע דרך תקנת המרכזים להעמקת הזהות היהודית. בארבע השנים האחרונות התקנה הזאת קיבלה כ־70 מיליון שקלים".

  אז בואו נדבר על אותם משהו כמו 17 מיליון שקלים לשנה, שמככבים בדוח של "מולד" ובכתבה של ערוץ 10. אותם מיליונים שמשלם המשרד עבור פעילות העשרה שמעבר לשעות הלימודים. ב־2016, לדוגמה, זכו 43 ארגונים להעביר מערכי שיעור בבתי הספר, מארגון "זהות" המזוהה עם הציונות הדתית, ועד לארגונים המזוהים עם התנועה הרפורמית. ליאת שלזינגר, מנכ"לית "מולד", מצולמת בכתבה כשהיא יושבת עם הכתב ומראה לו איך התחלק הכסף ואיך ארגונים המזוהים עם "זהות" מקבלים הרבה יותר מאחרים. "העמותה קיבלה מונופול ביותר מ־50% מבתי הספר הממלכתיים", מוכר וייס לצופיו את מרכולתו בלי להניד עפעף.

  לווייס, כמו לארגון "מולד", יש בעיה עם עניין אחד. העובדות. ומה מלמדות העובדות? הן מלמדות שלמנהלי בתי הספר מוצגות על המדף שורה ארוכה של אפשרויות שמהן הם יכולים ליטול ולהזמין לימודי זהות יהודית בכל צורה ואופן שיחפצו. הם יכולים לקחת את "זהות", שאנשיה באים מקרב הציונות הדתית. הם יכולים גם לקחת ארגון מקביל של התנועה הרפורמית. המשרד נותן למנהלי בתי הספר את האפשרות לבחור איזה נושא בא להם להעביר לתלמידים, ועם מי בא להם לעשות את זה, ובסוף השנה בודק כמה שעות העביר כל ארגון ולפי זה משלם לו.

  אם מחר יחליטו כל בתי הספר החילוניים שהם רוצים לקבל שיעורי יהדות מהתנועה הרפורמית, ארגון "זהות" יישאר ללא שקל. ואם מנהלי בתי הספר מעדיפים ללמוד יהדות דווקא מאנשי הציונות הדתית, כדאי שהרפורמים ו"מולד" ו"המגזין" של אושרת קוטלר ישאלו את עצמם למה. אריק וייס, אגב, ניסה לספק תשובה. "כי זה חינם". אז ראשית, כאמור, את החינם הזה נותנים גם אחרים. שנית, אם אני הייתי מנהל בית ספר חילוני שכזה, ובערוץ 10 היו מציגים אותי כאיש חינוך חסר עמוד שדרה שמוכן להכניס לבית הספר שלו תכנים שלא מתאימים לו, רק כי זה בחינם, הייתי נעלב.

  בשורה התחתונה, כל בלבולי המוח של "מולד" ושל ערוץ 10 קמים ונופלים, בעיקר נופלים, על נתון אחד. הבחירה כולה נתונה בידי מנהלי בתי הספר. הם בוחרים איזו תוכנית לימוד ואיזה ארגון הם רוצים שייכנסו בשעריהם. וכשמאות מוסדות חינוך בוחרים אותו דבר, ולקבוצה קולנית קטנטנה המצוידת בעיתונאים ובארגון שמאל קיצוני זה לא מסתדר, צריך לתהות מי כאן הבעייתי.

  ***
  מי שצופה בכתבה של ערוץ 10 או מדפדף בדוח "מולד", יתקשה להשתחרר מהרושם שכל עניין שמריח מיהדות, מתרבות יהודית או מערכים ציוניים מעורר שם בחילה. מי שמבקש להבין על איזה רקע צומח כל זה, חייב לראות את הקטע שבו מראה וייס מצעדי דגלים שארגנה עמותת "זהות" - עמותה המזוהה עם הציונות הדתית - ב־50 רשויות בכל רחבי הארץ, לכבוד יום ירושלים. בנקודה הזאת אתה מבין שלא הציונות הדתית מפריעה לתוכנית של קוטלר, ולא תקציבים, וגם לא נפתלי בנט. פתאום אתה קולט שלתוכנית מרכזית בערוץ ישראלי חשוב יש בעיה קשה עם זה שמלמדים את הילדים שלנו ש"ירושלים מאחדת את כולנו לנצח נצחים". שמבחינתם, גם זו חצייה של הגבול האסור. גם זו תעמולה. גם זה נפתלי בנט. "מפמפמים את החיבור הרגשי לעיר", מתלונן וייס ומבהיר בכך שהמצע הפוליטי של התוכנית שלו ושל קוטלר נע היכנשהו בין מרצ לרשימה המשותפת.

  כך ממש גם כשהוא מצלם במטבח ביתם זוג הורים ש"מה שבעיקר העלה להם את הסעיף בשיעורי הזהות היהודית היה השיעור שהועבר בכיתה ב', ובו הועלה על נס מעשה הגבורה של רועי קליין זכרו לברכה, שזינק על רימון כדי להציל את חבריו ונהרג". צלצלתי למנכ"ל "זהות", איתי גרנק, כדי לשאול אותו על הסיפור הזה. "זוהי פעילות ליום הזיכרון לחללי צה"ל", הסביר. "ואם הם בוחרים להתמקד ברועי קליין, כדי ליצור רושם שאנחנו עוסקים רק בנופלים עם כיפה, אז דע לך שבשיעור מקביל אנחנו מספרים לילדים על אהוד דפנא ז"ל, בן קיבוץ מעוז חיים, שנפל במלחמת יום הכיפורים ומוכר לכולנו מהשיר 'הודי חמודי', שכתב לו סבא שלו".

  ***
  כך או כך, בניגוד למה שתואר בכתבה של ערוץ 10, כל מה שדובר כאן עד כה הוא הכסף הקטן. גרושים. הכסף הגדול שמושקע בזהות היהודית לא זורם לשם דרך תקנה קטנה וצדדית, אלא בדרך המלך ממש. לפני שנה אישר בנט תוכנית ללימודי "תרבות יהודית ישראלית" לחינוך הממלכתי. כמעט רבע מיליארד שקלים (!) לשנה מוקצים לתוכנית הזאת. קראתי אותה השבוע בעניין רב. כשקראתי אחריה את דוח "מולד", זה שמסביר איך משרד החינוך מטמיע בתלמידים החילונים את ערכי "הבית היהודי" ומדיר את כל השאר, לא ידעתי אם לצחוק או לצחוק עוד יותר.

  בפסקה בדוח "מולד" העוסקת ב"זהות", כאמור אחד הארגונים הדתיים לאומיים הגדולים שפועלים במערכת החינוך, מבכה ארגון "מולד" את מה שחסר לו בתוכנית הלימוד. "התרבות היהודית שהוא מבקש להנחיל מחדש לציבור הישראלי אינה כוללת את שפינוזה או מנדלסון, את בשביס־זינגר או נלי זק"ש, את פרויד או ארנדט", מותחים מחברי הדוח ביקורת, ומוסיפים בסרקזם: " ...יש רק זהות אחת הראויה ליהודי ויהודי ראוי לה: הזהות הציונית־דתית". ומה חסר ל"מולד" בתוכנית הלימודים? "אחד העם, ברדיצ'בסקי, י.ח. ברנר, לאה גולדברג או חנוך לוין".

  האמת היא שהם צודקים. באמת לא הגיוני שילדי ישראל החילונים יצטרכו להתחנך רק לאורם של הרב יעקב אריאל והרב דב ליאור. אז הנה, חברים יקרים ב"מולד", תראו מה נותן היום משרד החינוך בתחום של תרבות יהודית ישראלית לבתי ספר חילוניים. לא ב־17 מיליון שקל. בכמעט רבע מיליארד, ובתוכנית שמבקשת "להפגיש את התלמידים הלומדים במערכת החינוך הממלכתית עם היצירה היהודית לדורותיה, עם הערכים היסודיים המגולמים בה...".

  זה מה שיש בה, בתוכנית הזאת. יש בה "ואהבת לרעך כמוך", ו"יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך", ו"דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום". יש בה שירים של לוין קיפניס ופניה ברגשטיין ונעמי שמר ורבי שלום שבזי. בפרק על ערך ה"חברות" יש, לצד אגדות חז"ל, גם את יהונתן גפן ושלמה אבס ויהודה אטלס. בסוגיה של "ערבות הדדית" אפשר לקרוא בה את פרקי אבות וגם את "על שלושה דברים העולם קיים" של לאה גולדברג. כן, ההיא שהייתה חסרה ל"מולד" בתוכנית הלימודים.

  במערך ליום השואה יש "יומנה של אנה פרנק" ו"האי ברחוב הציפורים" ויאנוש קורצ'ק ואהרון אפלפלד. ובפרק המרתק על "תפילה" עומדים יחד לבחירת המנהל "להיות אחד במניין" של אבא קובנר ו"הליכה לקיסריה" של חנה סנש ו"אדון עולם" ו"לו יהי" של נעמי שמר ו"למדני אלוהַי" של לאה גולדברג. כן, "מולד", שוב לאה גולדברג. מחנך שמבקש ללמד על "אהבת הארץ" יכול לעשות את זה עם קובי אוז, עם א.ד. גורדון או עם טשרניחובסקי.

  על "עם ישראל" אפשר ללמוד מהרב סולובייצ'יק או ממאיר בוזגלו. אם מעניינות אתכם דמויות מפתח בעולם הנשי, יש לכם שם את ברוריה וגם את אסתר ברזאני, שהייתה ראש ישיבה בכורדיסטן. וביום הכיפורים יושבים יחד בתוכנית הלימודים ספר יונה ורבי זירא עם עמנואל לוינס. וב"תיקון עולם" תמצאו את רבי ישראל מסלנט והרמב"ם, בצוותא עם בן־גוריון ומרטין בובר וז'קלין כהנוב וחמשת המ"מים של ז'בוטינסקי. וב"משמעות החיים" יש רש"י ועמנואל קנט וסארטר, ובדיון על ה"גבורה" הילדים שלכם יקראו את הנאום של יצחק רבין על הר הצופים אחרי מלחמת ששת הימים.

  מאות מקורות, מהיום ומאז. משהו מהם נשמע לכם כמו הציונות הדתית? אתם מזהים ברשימה הזאת מאמץ מיסיונרי לשכנע מישהו להצביע לנפתלי בנט? הרי ברור שאם נשאל את הרב זלמן מלמד מזה ואת נשיא התנועה הרפורמית מזה למי משניהם התוכנית הזאת עושה יותר שערות לבנות, אין בכלל ספק מה תהיה התשובה. אז כמה עוד אפשר להמציא סיפורים בלי לבסס אותם על כלום?

  רגע, חכו. את כל התוכנית החינוכית הזאת שפירטתי כאן מקצת ממנה - והשלים ואישר השר בנט, כשהעבודה עליה החלה אצל קודמו שי פירון - אישרה ועדת המקצוע בראשותו של פרופ' רון מרגולין. שאזכיר מי זה? מרגולין, איש אוניברסיטת תל אביב, נפסל בזמנו על ידי גדעון סער מלשמש כיו"ר הוועדה לגיבוש מקצוע "מורשת ותרבות ישראל". בראיון ל"הארץ", אחרי שעזב את המשרד, טען: "זה בגלל שאני מקורב מדי לשמאל או מזוהה עם השלטון הקודם במשרד החינוך (יולי תמיר - ק"ל)". אז עכשיו, גם פרופ' מרגולין חשוד כמי שמוביל תהליך של הדתה או של קידום ערכי הבית היהודי?

  הלאה. במשרד החינוך החליטו לעודד בתי ספר לקחת את כל עשר השעות השבועיות שמממן המשרד בנושאים האלה. בין השאר, הוחלט שבית ספר שימצה את התוכנית יוכל לקבל כל שנה שתי "חוויות" מעשירות נוספות בתחום הזה. את החוויות הללו, כלומר תכנים שמועברים בדרך חווייתית ולא באמצעות שיעור רגיל בכיתה, לא מעניק המוסד החינוכי בעצמו, אלא מקבל אותן באמצעות ארגונים חיצוניים. אלה יכולים להעשיר את התלמידים בשלל נושאים הקשורים ביהדות.

  משרד החינוך, מצדו, ביקש מארגונים שונים להציע תוכניות, ואישר רשימה שממנה יוכל כל בית ספר לבחור איזו פעילות שבא לו ומאיזה ארגון הוא רוצה לקבל אותה. זוכרים את האגדות על הציונות הדתית שמשתלטת על העולם? ובכן, יש היום רשימה של 118 תוכניות שבתי הספר יכולים להזמין מתוכן. עברתי על הרשימה בקפידה. משהו כמו 100 מהתוכניות הללו מוגשות על ידי ארגונים שממוקמים בצד הרפורמי/פלורליסטי של הסקאלה. יש 17 תוכניות של התנועה ליהדות מתקדמת של הרפורמים ושלוש תוכניות של מכון "שיטים" של התנועה הקיבוצית. יש שלוש תוכניות של "המכון למורשת בן־גוריון" ו־22 תוכניות של מדרשת אורנים. יש עשר של בינ"ה (התנועה ליהדות חברתית), ו־17 של אלו"ל (בית להתחדשות יהודית שהקימה רות קלדרון). האם יש פייק ניוז גדול יותר ממה שמכרו לנו השבוע בערוץ 10 ו"במולד"?

  ***
  ועוד כמה הערות אחרונות:

  1. מבחינתם של "מולד" ושל ה"המגזין" של אושרת קוטלר, הסרוגים כולם באו לעולם מאותו רחם. כל חובש כיפה הוא בהכרח מתנחל. כל בחורה שמלמדת על חג שבועות מתחזקת את הכיבוש. כל דתי לאומי הוא איש הבית היהודי. כל חבר בבית היהודי שעוסק בחינוך, חזקה עליו שמערב חינוך ופוליטיקה. 40 עמותות מאוגדות תחת "זהות", כולן פועלות מתוך הקו הירוק, ועדיין ב"מולד" מדברים על "הימין המתנחלי".

  2. בפתח החוברת "תרבות יהודית ישראלית" מתנוססות כמה שורות של ברל כצנלסון. "דור מחדש ויוצר איננו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות... יש שהוא נאחז במסורת קיימת ומוסיף עליה. ויש שהוא יורד לגלי גרוטאות, חושף נשכחות, ממרק אותן מחלודתן, מחזיר לתחייה מסורת קדומה שיש בה כדי להזין את נפש הדור מחדש". הכל מתחיל מכאן. או שאנחנו רוצים חיבור אל הזהות היהודית שלנו, או שלא. זו נקודת הפתיחה. אחריה אפשר להתווכח על הכל.

  3. ויש עוד עניין אחד שחייבים לדבר עליו. שורה אחת, בסוף המסמך של "מולד", מספרת ש"פרסום זה הופק בתמיכת הנציגות בישראל של קרן רוזה לוקסמבורג". קרן רוזה לוקסמבורג היא קרן פוליטית גרמנית. הקרן הזאת מממנת, נוסף ל"מולד", גם גופים שמפיצים תעמולה נגד מדינת ישראל וגופים שתומכים בחרם על המדינה. בין השאר מעבירה הקרן הזאת כספים גם לארגונים הדוגלים בזכות השיבה של הפלסטינים, כלומר בחיסולה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. עכשיו תשאלו את עצמכם איזה עניין יש לגרמנים בכלל, ולקרן כזו בפרט, להתערב בסוגיית לימודי הזהות היהודית בכיתה ג' בבית הספר בחולון.

  הגב
  • אסף THE KOP

   הבעיה היא לא 'מולד' שהוא ארגון בוגדני כמו שאר ארגוני המשת"פים (כדוגמת "בצלם", "שוברים שתיקה" ושאר הזבלים האוטו-אנטישמים והיודו-נאצים לפרקים).
   הבעיה היא שאין בישראל הפרדה בין דת למדינה ולכן האורתודוקסים מתבלבלים וחושבים שהם בעלי הבית בתחומים רבים הנוגעים גם לכל מי שלא חבר בכת המטורפת שלהם.

   הגב
   • אריאל

    אסף, לגבי הפרדת הדת מהמדינה ממש אין לי בעיה עם זה.
    תחבורה ציבורית בשבת נישואין יו ניים איט.
    רובם המכריע של הדתיים לא מעוניין לקבוע לאף אחד כלום תאמין או לא.
    והקטע של המטורפים סתם להתלכלך ואל תרד לשם.

    הגב
    • אסף the kop

     איך אאמין לך בשעה שאני רואה שנבחרי הציבור שלהם דווקא מתעקשים להשליט את מנהגי הדת על מי שאינם חפצים בה ?

     הגב
     • אריאל

      שמע זה נושא ארוך ואני לא חושב לגמרי כמוך למרות שאני מסכים שיש דברים שצריך לשנות. אבל וזה אבל גדול אם אתה מכיר את האנשים מהעבודה מהשכונה מהחיים אין מצב שתייחס להם את התכונות האלה. כנל לגבי חילונים חרדים ימנים ושמאלנים. בעיניי הסטייט אוף מיינד חשוב מאוד כי הוא מושך אותנו באף למסקנות שהוא רוצה.

      הגב
      • אסף the kop

       אני מדבר על נבחרי הציבור שלהם.
       על חלאות כמו שר הבריאות.
       וכן, הביזיון בזה הוא על הראש של ביבי (ולא שאם השמאל היה בשלטון היה יותר טוב).

      • צביקה

       ידידי
       כשתעשה למען מדינתך גרגיר שבגרגיר ממה ששר הבריאות עשה, תוכל לחלק לו כינויים, עד אז תשמור את הכינויים הללו לאנשים אחרים, אוהב אדם שכמותך.

      • אסף the kop

       עשיתי צבא, ממש כמו הצנחנים ששיחררו את הכותל (אם כי לא השתתפתי בליימה כמותם).
       מה ליצמן המשתמט עשה חוץ מלהתעלל בילדים חולי סרטן ?
       ואתה מתבלבל צביקה... את ררובי המשפחה החרדים שלי אני אוהב. את ליצמן אני מתעב.

      • צביקה

       http://www.ch10.co.il/news/263263/#.WVrDk4jys2w
       אבל אתה עשית צבא, אז אתה מנצח.
       הערה: אני ממש לא מזלזל בשירות הצבאי שאתה או כל אחד אחר עשה.

      • אסף the kop

       אין ספק שהוא השר הטוב ביותר... עבור הציבור הליטאי שבחר בו.

       האיש הוא חרפה.
       במשמרת שלו מתנהל אחד המשברים הגרועים בתולדות מערכת הבריאות אבל זה לא מפריע לתינוק הנשבה הזה להוציא הצהרות מתגרות נגד הרפורמים (אנשים טובים פי אלף ממנו).

       נ.ב
       אתה דווקא כן מזלזל בשירות הצבאי של אלו שבזכותם המשמטים נושמים.

      • צביקה

       פעם הבאה תעשה שיעורי בית לפני שאתה כותב "עבור הציבור הליטאי שבחר בו".
       והסקר נערך ע"י מכון רפי סמית, חרדי ליטאי הוא (עדיין) לא.
       אבל אם זה עושה לך טוב להתעלם מעובדות בשטח ולסמן אותו כאויב שלך, שיהיה לך לבריאות, אם אתה מתקשה אני אשמח לעזור לך למצוא עוד אויבים חדשים.
       ואני לא מזלזל בשירות הצבאי שלך או של מישהו אחר, אני בטוח שמי שעשה שירות צבאי תרם למדינה יותר ממני, אבל להשוות שירות צבאי לתרומה של שר שלפי כל המדדים הוא הוא השר הכי יעיל בממשלה, הדרך רחוקה.

      • תומרג

       ואז צביקה נזף במישהו שכתב דברים בלי לבסס אותם על ידע והלוגיקה קרסה אל תוך עצמה במפולת ריקורסיבית מרהיבה.

      • צביקה

       אתה צודק הייתי צריך לתקן אותו במקום להאשים אותו.
       טוב שיש לי פה מתקן שגיאות אוטומטי.

      • תומרג

       אין לי שום עניין לתקן אותך, אוטומטית או ידנית כאחד.
       אפילו את זה (שעדיף לתקן מלנזוף) לא אמרתי, מצדי תעשה מה שבא לך אבל כשאתה מפריח הבלים באוויר אתה שומט בהכרח את הבסיס מתחת לרגליך בבואך להתיחס לטעויות של אנשים אחרים

      • צביקה

       אגיד לך למה התכוונתי.
       אני חושב שנכון ואף ראוי להעיר למגיב שכותב דברים לא נכונים או לא מדויקים - אני בעצמי עושה זאת לא אחת - אבל גם את זה מומלץ לעשות בשפה יפה וראויה, בלי לכנות את דבריו שטויות והבלים, וללא התנשאות.
       אני בתגובתי לאסף לא תיקנתי אותו בצורה יפה, ועל זה שהסבת את תשומת ליבי לכך (בין אם כיונתך לכך או לא) אני מודה לך.

   • מוטי

    אין שום דבר שכדאי לקרוא אצל אחד כמו ליבסקינד. ובצלם ושוברים שתיקה הם ארגונים שמדינת ישראל חשובה להם לא פחות ממך והם תרמו ותורמים לה לא פחות ממך ושאר מתלהמים

    הגב
    • אריאל

     חבריקו אני רק הבאתי את המאמר. קלמן הוא אחד הרציניים שיש וההתלהמות פה היא שלך נטו.

     הגב
    • אסף the kop

     מדינת ישראל לשובה להם... מאיזה כוכב נפלת ?
     מדובר בסוכנים זרים הממומנים על ידי ממשלות בחו"ל, הנעים בספקטרום שבין סייענים לאוייב בזמן מלחמה לבין בוגדים לכל ענין ודבר.

     הגב
     • צביקה

      נשות הכותל הם אינם סוכנים זרים הממומנים על ידי ממשלות חו"ל?

      הגב
      • אסף the kop

       לא
       הם בסה"כ חברים בכת מתחרה לכת החרדית

      • צביקה

       א. מי נכלל בכת החרדית בעיניך? (חוץ מליצמן).
       ב. הידעת ש-50% מתקציב נשות הכותל (ע"פ ויקיפדיה) מגיע מהקרן החדשה לישראל?

      • אסף the kop

       1. מאות אלפים.
       2. אז מה ?

      • צביקה

       א. לא כמה, אלא מי? ומה גורם לך להבדיל חרדי א' שמשתייך לכת לחרדי ב' שלא משתייך לכת?
       ב. חשבתי שהקרן היא סדין אדום בעיניך, לא?

      • צביקה

       א. אולי נקודת ההבדל היא קירבת משפחה לכבודו?

    • אביאל

     מוטי - אין עיתונאי אחד בשמאל, אחד שמגבה את הדברים שלו בעובדות, דוגמאות וציטוטים כמו ליבסקינד, אחד. בעיקר יש את ורטר וחבריו, שאם היתה פה מעט הגינות עיתונאית הם היו מתפטרים, אנשים שניבאו פשיזם, שניבאו הפיכה צבאית (אני באמת מחכה כבר שלאייזנקוט לא תיהיה ברירה והוא יצטרך לעשות את ההפיכה שורטר חזה, בינתיים הוא עוד מעט פורש), שניבאו חרם עולמי על ישראל (במקרה נתניהו פגש ואירח את גדולי המנהיגים בעולם, טראמפ היה פה, בסין הוא זכה לכבוד מלכים, השבוע ביקור היסטורי ראשון של ראש ממשלת הודו בארץ, אצל פוטין הוא נמצא באופן קבוע, עוד שבועיים מקרון הזמין אותו כאורחו הראשון, בהחלט בידוד עולמי), חרמות כלכליות עולמיות (מישהו טרח לשאול את עצמו מה יש לעזאזאל לאמזון, החברה שהכי נמצאת כרגע בכותרות בעולם היום, עם צפי שהבעלים שלה יהפוך לאדם העשיר בעולם בשנים הקרובות, להשכיר רק השבוע עשרות אלפי מטרים, בת״א ובחיפה לטווח ארוך ?).

     בצלם ושוברים שתיקה הם משתפי פעולה עם האויב, בשום מדינה ריבונות נורמלית הם לא היו יכולים להתקיים, שום מדינה לא היתה מקבלת גופים כאלה שחיים ממימון של ממשלות זרות עם אג׳נדה ברורה מאוד נגד ממשלות מכהנות ונגד דעת הקהל, שקוראות לחרמות ושמשתפות פעולה עם אויב מוצהר ורצחני כמו שהן עושות.

     הגב
     • אמיתי

      וואלאק לא נסחפת בכלל..אגב מקרתיזם

      הגב
     • מוטי

      אני מוכן בשמחה לשים אותך ואחרים אחד אחד ולהשוות לאנשים משוברים שתיקה ומה הם תרמו ותורמים למדינה. אין שום בעייה שלארגונים תהיה אג'נגה המנוגדת לממשלה או לדעת הקהל. זו מהות הדמוקרטיה גם אם זה לא מוצא חן בעיניך. ולגבי תרומות זרות - יש לראש הממשלה עיתון חינמי שממומן כולו ע"י גורם חוץ. בנט מקבל המון תרומות מחו"ל. ויש עוד נוספים. הבעייה של אנשים עם בצלם ושוברים שתיקה היא שהם לא מצליחים להתמודד עם האמת. הארגונים האלו הם מראה שמציגה פרצוף מאוד מכוער שאנשים היו רוצים להאמין שהם שיקריים. אבל כל מי ששירת תקופה משמעותית בשטחים (אני בתחילת שנות ה 90 למשל) יודע שזו המציאות היומיומית.

      הגב
      • אסף the kop

       אני גם שירתתי בשטחים.
       מציאות יום יומית בראש שלך.

     • מוטי

      כבר מאוחר ובטח כולם עברו לפוסט הבא. אבל בשביל הפרוטוקול, מאמר תגובה לליבסקינד.
      http://www.maariv.co.il/journalists/opinions/Article-590248

      הגב
    • BRT

     חשובה להם מדינת ישראל???
     פששש ממש!!!

     הגב
     • אסף the kop

      כן... וח'אמנאי הוא ציוני גדול...
      אין גבול לורטיגו בו חיים השמאלנים.

      הגב
  • Ollie Williams

   https://twitter.com/ezrachmudag/status/881245644924608512

   ליבסקינד הוא אכן מאסטר עם פינצטה.

   הגב
   • אריאל

    "בשורה התחתונה, כל בלבולי המוח של "מולד" ושל ערוץ 10 קמים ונופלים, בעיקר נופלים, על נתון אחד. הבחירה כולה נתונה בידי מנהלי בתי הספר. הם בוחרים איזו תוכנית לימוד ואיזה ארגון הם רוצים שייכנסו בשעריהם. וכשמאות מוסדות חינוך בוחרים אותו דבר, ולקבוצה קולנית קטנטנה המצוידת בעיתונאים ובארגון שמאל קיצוני זה לא מסתדר, צריך לתהות מי כאן הבעייתי."

    לא עונה על הכל אבל נראה שעל החלק המשמעותי. בסופו של דבר מנהלי בית הספר בחרו בתכנים האלו מתוך 118 תכניות מהן 100 של ארגונים לא דתיים.
    בכל מקרה לא באתי להתווכח אני חושב שהדברים של קלמן גם אם לא מסכימים איתם ב 100% שמים קצת דברים בפרופורציה.

    הגב
    • Ollie Williams

     ואני בטוח שהבחירה היא 100% חופשית ואין שום הפעלת לחץ/תמריצים/סנקציות שיגרמו למנהלי בתי הספר לבחור "נכון".

     וכמובן שזה קשור לזה שבספרי לימוד מלמדים שהדרך הנכונה להינצל מרעידת אדמה היא קודם כל להתפלל, שקשרים כימיים נכונים הם בדיוק כמו זיווג "נכון" לחופה, ושהדרך הטובה ביותר ללמוד את לוח הכפל הוא לחשב "כמה תפילות עולות לקב"ה מבתי הכנסת שבעיר העתיקה בירושלים".

     הגב
     • דורי

      האמת הבחירה היא חופשית.

      אבל.....

      למנהלים יש ברירה:
      1. להכניב תכנית חיצונית (בחינם) ומוכנה.
      2. לנסות לבנות משהו שיענה על דרישות משרד החינוך (10-15% תלוי מע מדווח) בלי מורים שיש להם הכשרה לנושא.

      הגב
 • משיח

  אריאל, קשה לי להוסיף חוכמה/עובדות/ידע לדיון המכובד והמכבד שהתנהל פה (כבר הישג בימינו)

  ולכן אדבר על תחושות - כהורה לילד שעולה לכתה א' השנה אני מרגיש מאוד לא בנח עם הגברת התכנים הדתיים בבתי הספר והגנים.

  ההרגשה אי של חוסר איזון/שינוי הסטטוס קוו הרי גם אני בוגר מערכת החינוך ולמדתי תנ"ך ואת התכנים היהודים כפי שהיה מקובל עד עכשיו (המפד"ל החזיקו את משרד החינוך בשנים 96-99 ובקדנציות קודמות) ובכל זאת לא ראינו כזאת הסתערות ל נפשות הילדים כמו שרואים עכשיו

  אפשר להיכנס לפייסבוק של הפורום החילוני ולראות דוגמאות להתרבות המקרים,

  נ.ב.
  דת או לא דת, מה זאת השגעת ירושלים הזאת (מסכנים הילדים זו קייטנה!)

  הגב
  • אביאל

   משיח - כבר בכיתה א׳ וכבר אתה רואה את ההשפעות ? שגעת ירושלים ? בלי ירושלים, לא אני ולא אתה כאן, מצחיק לשמוע את הדברים האלה, אבל אלה החיים בעולם הפוסט מודרני שמתחיל ביום שאדם נולד ונגמר ביום שהוא מת, שאין משמעות.

   הגב
   • מוטי

    היינו פה עוד לפני יום ירושלים. אז לא חייבים עם ססמאות. לציין את יום ירושלים פעם בשנה באיזה טקס בבוקר זה מספיק בהחלט. ההגזמה הזאת מובילה בדיוק לכיוון השני

    הגב
    • אביאל

     מוטי - אם אתה חושב שירושלים קיימת רק אחרי 67 אתה כנראה מאזין מוצלח של הנראטיב של התקשורת הישראלית לגבי השטחים בכלל וירושלים בכלל. ירושלים חשובה לאין שיעור לעם היהודי, מכל הבחינות, דתיות, אמוניות וכו׳, היא מרכז הכובד של ראשית הציונות.

     הגב
     • BRT

      אביאל ואריאל
      כל הכבוד על התגובות פה
      נתתם קצת שיווי משקל לכל ההתלהמות פה

      הגב
     • מוטי

      אני לא אמרתי (או לא התכוונתי) שירושלים קיימת רק אחרי 67. אבל ירושלים זה גם לא הדבר היחיד שחשוב. לא נראה לי שאשים שחונכו בשנות ה 70 וה 80 מרגישים פחות מחוייבות לארץ ישראל, למרות שאז לא היו כל כך הרבה תכני ירושלים.

      הגב
   • משיח

    אביאל פספסת את הנקודה לגבי ירושלים - זו קייטנה אני לא מצפה מהילד שלי ללמוד תכנים בקייטנה שהועברו במסגרת שנת הלימודים שהוקדשה כולה לירושלים השנה, הקייטנה לדעתי זו מסגרת שונה שנועדה לבילוי ואם אפשר ללמוד תכנים שלא כלולים במסגרת שנת הלימודים מה טוב, לחזור על נושא שנלמד לאורך כל השנה זו טעות ואוול לילדים

    הגב
 • BRT

  פוסט מעניין מאוד,תודה אריאל.
  לפעמים אפשר להיות נדהם מכמות הצדקנות והפטרנות של אנשים על קהלים שלמים
  (כביכול מייצגים את החילוניים או הדתיים)במיחד מהאגף האנטי דתי פה.
  אני חילוני שבצעירותו חזר בתשובה ועכשיו חילוני שעושה קידוש בשבת
  אבל עושה מנגל שנייה אחרי כדי לאכול סטייק טוב
  ,אוהב את הכותל ,אבל שונא את ירושלים,
  צם ביום כיפור לא אוכל חמץ בפסח ,סתם ככה בשביל המסורת ,
  או כי בא לי לבדוק את היכולת שלי להימנע מתשוקות מדי פעם
  עוד לא ממש החלטתי.
  ויש רבים שעושים כל מיני כאלו ואחרים ומגדירים את עצמם חלונים למהדרין,
  כי הם יודעים טוב מאוד שאנחנו פה רק בגלל הגורל המשותף שלנו פה.
  אז מלמדים את ילדינו מעט מסורת יהודית ועוד אי אילו דברים יהודיים רחמנא ליצלן
  מזה ילדכם/ילדינו יהיו דתיים חובשי שטריימלים אוכלי גלאט כושר?
  ה"חרדיות "החילונית גרועה עשרת מונים מהחרדים
  כי הם מודים שהם כאלו ואילו השניים לא.
  בית ספר ישראלי במדינת ישראל הוא לא בית ספר בברלין או בבריסביין או בטריפולי,
  ישראל הוא שמו של יעקב אבינו
  אם תרצו או לא
  כולכם נקראים ישראלים עקב כך...האם ילדכם יודעים זאת????

  הגב
 • איציק מהקיבוץ

  אריאל
  התור שלך מצויין.
  אבל בחייאת אולי תרשום את דעתך למה ליברפול רוצה לקנות קשר מרכזי ב70 מליון פאונד/יורו ולא חלוץ שיודע לתת 25 גולים בעונה??
  אני מודאג מאוד.

  הגב
 • רומן

  אחלה טור, אני כמובן חילוני מוחלט, אבל אני ממש שמח שמלמדים את הילד שלי בבית ספר את כל הדברים האלה. אלו סיפורים מעניינים שמגרים את הסקרנות וגורמים לו לחשוב כי הרי מה שחשוב בהשכלה זה ללמד לחשוב ולהסיק מסקנות.
  כשאנחנו מדברים איתו על אלהים אנחנו נכנסים לדיונים מאוד מעניינים, כי העסק הזה נותן מודל ומעטפת שמפיקה מחשבה פוריה.
  בקיצור "תנוחו" זו ההגדרה הנכונה..
  ובלי קשר אני שונא את בנט

  הגב
 • דורי

  בנט לא מנסה להחזיר אף ילד בתושבה. וההורים שחוששים מכך (הפורום החילוני) פשוט מפספסים את הנקודה.
  למה ? כי אריאל צודק קצת קשקשת בבית ספר לא תשפיע עמוקות על הילדים.

  אז מה בכל זאת ? לאומנות.
  הגרסה של היהדות שמגיעה לבתי הספר רוויה בלאמנות יהודית טובה.
  - מדינה של יהודים
  - יהודים שונים מערבים
  - היהדות היא דת כל כך מיוחדת שלימדה את כל העולם.
  - בלה בלה בלה....
  העיקר שהתמונה תהיה צרה וללא דיון.

  ודרך אגב, בניגוד לדת זה כן נתפס אצל הילדים. וזכה להצלחה יפה בעולם ואצלנו.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *