אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (ע' 7 פרק 3)

שאלות על מוסר ובחירה חופשית

איך לעזאזל מסכמים כזה פרק? אירוע רודף אירוע ונדמה שיש כל כך הרבה דברים לדבר עליהם. אני יודע שיש לא מעט ביקורות על העונות האחרונות אבל נראה לי שדווקא המעבר לעונה עוד יותר מתומצת של שבעה פרקים בלבד מצליחה להוציא מהם את המיטב.

כן, פרק אחד אלינה טיירל (לא את אלינה, לא!!!) נמצאת בדרגונסטון ופרק אחריו כבר היא יושבת בבטחה (?) בהייגארדן, ג'ון סנו מגיע מווינטרפל לדרגונסטון תוך כלום זמן (זוכרים שלאריה לקח שתי עונות להגיע ממעלה מלך לתאומים, חצי הדרך לווינטרפל) וז'ורה מורמונט הופך מחולה אנוש לבריא כמו שור בטווח של דקותיים. אבל האמת, למי אכפת? בטח לא לי. העניינים זזים בקצב הרבה יותר מהר עכשיו וכמות ההתרחשויות בפרק אחד שווה לפעמים למה שהיה קורה בעונות קודמות בחצי עונה. רק תסתכלו למטה את רשימת הדברים שבקושי הספקתי לדבר עליהם. במידה רבה, זה מזכיר את העונה הראשונה שבעיניי היא עדיין הכי טובה בסדרה.

got7.3jondany.0

בכל מקרה, החלק המרכזי בפרק הזה היה כמובן המפגש המצופה מאוד בין האש לקרח, בין ג'ון סנו לדנאיריז טארגריין. תראו את התמונה למעלה ואז תתבוננו עליה שוב. כמה ציפינו לה? מתחילת הסדרה בערך. אבל כדרכה של הסדרה, היא לא תמיד מגשימה את משאלות ליבנו. מי שציפה לניצוצות ו"הם חיו באושר ועושר" התבדה מהר מאוד. למעשה, למה היה אפשר לצפות ממפגש בין שני הפכים כל כך גדולים אם לא התנגשות ראשים? כבר בפרק הקודם רציתי לכתוב (ולצערי שכחתי, אז אין לי הוכחה לכך) שהיה הבדל די גדול בין מה שדאניריז ביקשה מטיריון שישלח בעורב לג'ון סנו לבין מה שסנו קיבל. דאניריז אמרה במפורש לטיריון לכתוב שסנו צריך לבוא ולכרוע ברך אבל ב"מברק" שג'ון קיבל לא היה אפילו רמז לכך. כמובן, טיריון לא טיפש. הוא ידע מצוין שאם זה מה שהוא יכתוב במברק, אין סיכוי שסנו יבוא.

וכצפוי, גם כשהוא מגיע, סנו מסרב לכרוע ברך. שזה כביכול מוזר מאוד. הרי ראינו אותו מוכן לוותר על הרבה מאוד דברים בשביל להילחם נגד המהלכים הלבנים, כולל מה שבסופו של דבר הביא למותו. כריעת ברך קטנה, זה מה שמפריע לו?

אפשר לראות את סנו באמת מתלבט. הוא לא עשה את כל הדרך הארוכה הזאת כדי לחזור בידיים ריקות. אבל אני חושב שיש שתי סיבות טובות מאוד לג'ון לא לכרוע כרגע. הראשונה והפרקטית היא שגם כריעת ברך לא תשכנע את דאינריז בקיומם של המהלכים הלבנים (דרך אגב, את רוכבת על דרקונים אבל מתים מהלכים זה איפה שאת מותחת את הגבול?) ועל כן אין שום טעם לוותר על מה שהוא אולי הקלף היחיד שיש לך במשא ומתן כרגע.

אבל לדעתי יש פה משהו מעבר. ג'ון, בואו נזכור, הוא שליט "אולד סקול". הוא יהיה מוכן לוותר על הכבוד או על הבטחון שלו כשזה נוגע בו עצמו או בדברים שהם בתחום אחריותו. כמפקד המשמר הוא יכניס את הפראים לתוך ווסטרוז כי זה בסמכותו. בתור מלך בצפון הוא ימחל על כבודו ויילך לדבר עם דאניריז למרות הסיכון – סיכון שהוא לוקח על עצמו בלבד. אבל התואר – "מלך בצפון" – זה לא משהו שהוא לקח לעצמו אלא תואר שניתן לו על ידי האבירים שלו. זה לא תואר שהוא מרגיש שהוא יכול לוותר עליו בעצמו. ג'ון מזכיר לי לא מעט את שאול המלך שהלך לחפש אתונות ומצא מלוכה. הוא לא רצה את זה ועל כן הוא גם לא יכול לוותר על התואר – אפילו לא בשביל הנעלה במטרות.

sophie-turner-as-sansa-stark-with-aidan-gillen-as-peter-baelish-in-a-still-from-episode-3-of-got-s7

כל כך שמחנו על המפגש בין דאניריז וג'ון סנו שכמעט שכחנו מפגש מרגש אחר – זה של סאנסה עם בראן, אותו היא לא פגשה מאז הפרק השני בעונה הראשונה, אללי, אין כמו מפגשים בין סטארקים בשביל הלחלוחית בקצה העין. אצל כולם חוץ מאצל בראן סטארק, מסתבר, שהפך לאדם אחר לגמרי. כמו אטלס, הוא סוחב את כל העולם על כתפיו.

המפגש עצמו בהחלט מעניין (אולי כשאריה תגיע לווינטרפל נקבל קצת דמעות) אבל אל תתנו לו להאפיל על השיחה של סאנסה עם ליטלפינגר שקדמה לו. ליטלפינגר קצת מזכיר לי את לארי בירד. כן, לארי בירד, שהיה ידוע כאחד הטראש טוקרים הגדולים בתולדות המשחק, היה נוהג לפעמים להגיד לשחקנים ששומרים עליו בדיוק איזה מהלך הוא הולך לעשות – ואז מבצע אותו. גם ליטלפינגר, ייאמר לזכותו, מזהיר לפניי שהוא מבצע. "כולם חברים שלך וכולם אויבים שלך" הוא אומר לסאנסה, בדיוק כמו שאמר לאביה לפניה – "אל תסמוך על אף אחד" (במידה רבה, כל העונה הזאת היא התכתבות ארוכה עם העונה הראשונה). סאנסה היא לא אבא שלה, כמובן, ויש לקוות שהיא תיקח את העצה של ליטלפינגר בהרבה יותר רצינות. במיוחד כלפי ליטלפינגר עצמו.

החלק הכי מעניין אולי באפיזודה הזאת לטעמי היתה הדרך שבה ליטלפינגר תיאר בפני סאנסה את הדרך להמנע מטעויות – תדמייני כל דבר שיכול לקרות ואז שום דבר לא יפתיע אותך.  במידה רבה, המונולוג הזה של ליטל פינגר הזכיר לי את מה שאני מחשיב אולי כספר המדע בדיוני הכי טוב אי פעם, "חולית", כמובן. בספר, פול מואד'דיב הופך לנביא תחת השפעת הסם ובעצם יכול לראות כל מה שהולך לקרות. כשהוא מנסה לתאר את זה, הוא מספר שהוא יכול לראות לאן כל שביל עתידי הולך וכל פיצול שלו. הוא לא יודע לחזות את העתיד בודאות, רק להגיד לאן כל בחירה תיקח אותך – מה שהשאיר לו רק נתיב אחד מעורפל ללכת בו כאשר כל שאר הנתיבים הובילו לאובדן. החיבור להמשך הסדרהשלנו  נעשה בדיוק שתי דקות אחר כך כאשר בראן, על תקן מואד'דיב, אומר לסאנסה שהוא יודע הכל וראה הכל.

כמובן, אם הוא נע על ציר הזמן זה אומר שהוא לא רק ראה את העבר אלא גם את העתיד, מה שמעלה את השאלה – אם כבר ראית את העתיד, כמה בחירה חופשית יש לך בדיוק? ומה כבר אתה יכול לשנות בו?

אני מאמין שהפתרון לשאלה הזאת יהיה דומה לזה של חולית. כלומר, בראן רואה את הנתיבים האפשריים בעתיד אבל רק אחד מהם מוביל לפתרון הרצוי. בראן בסופו של דבר יצטרך להיות זה שינווט את החלקים לכיוון של הפתרון היחיד האפשרי – ומכאן חשיבותו הרבה להמשך הסדרה.

Ellaria-and-Tyene

ועכשיו בואו נדבר על נקמה. שתיים כאלו מתקיימות בפרק הזה. הראשונה, כשסרסיי נוקמת על מות ביתה על ידי נשיקת מוות לביתה של אילרייה סאנד ומקיימת את הציווי הפשוט של "עין תחת עין". השניה מתרחשת בסוף הפרק כאשר ג'יימי משקה את אלינה טיירל (לא אלינה, לא!!!) רעל במה שמתברר בדיעבד כנקמה רטרואקטיבית על מותו של ג'ופרי (וסוף סוף אנחנו יודעים בודאות מי אחראי למוות שלו).

יש משהו מאוד מפתה בנקמה. היא אולי לא תחזיר לחיים את אלו שמתו אבל היא מאפשרת קתרזיס מסוים. סוג של סגירת מעגל. כמובן, מי שחושב על זה טיפה מבין שהמעגל אף פעם לא באמת נסגר. שימו לב למעגל העכשווי – סרסיי הרגה את הבת של אליריה סאנד כי זו הרגה את מירסלה, הבת שלה. אליריה סאנד הרגה את מירסלה כי ההר, תחת הפיקוד של סרסיי, הרג את המאהב שלה אוברין. ולמה אוברין בכלל הלך לקרב הזה? כי הוא רצה לנקום את המוות של אחותו אליה שנהרגה ונאנסה על ידי ההר. נקמת דם על נקמת דם על נקמת דם שאף פעם לא באמת מסתיימת.

נקמה היא אולי רעיון יפה על הנייר, אבל כמו שפמבלטון (אני חושב) אמר פעם ב"רצח מאדום לשחור" – טינה היא גלולת רעל שאתה לוקח בעצמך ומקווה שהשני ימות. לנקמה אין שום ערך חוץ מאשר פורקן רגעי.

דבר נוסף שחשוב לומר על נקמה מהסוג של סרסיי (וכמובן של אילריה לפניה) זה שהיא לא מוסרית. מה שאוברין מרטל רצה לעשות היא נקמה שעוד אפשר לחשוב שיש בה סוג מסוים של מוסר (ואם היה לי כח הייתי גם דן בה בהקשר של הדרישות לעונש מוות למחבלים בשבוע האחרון). מישהו רצח את אחותו והוא רוצה להרוג אותו בחזרה. אבל מה שאיליריה וסרסיי עושות – הורגות את הילדים של- כדי לנקום בהורים – זאת לא נקמה שמוגשת קרה, זה סתם רצח בדם קר. זה לא מקרה, אני חושב, שבסצנות בפרק הזה בין ג'ון לדאניריז הם מקפידים להגיד אחד לשני שהם לא מענישים ילדים על החטאים של האבות שלהם. ג'ון ודאניריז, הם אלו שאמורים להוות את המצפן המוסרי של הסדרה הזאת והם מבינים שילדים לא אשמים במה שההורים שלהם עשו. יש להם הרבה חשדות הדדיים להתגבר עליהם אבל הניגוד בינם לבין סרסיי האכזרית ברור וחד.

הבעיה היא תמיד מה קורה כאשר המוסר פוגש את המציאות. אני חושב שאצל ג'ון אי אפשר לטעות. כבן למשפחת סטארק, הוא יעדיף תמיד את ההחלטה המוסרית על פני זו התועלתנית – לפעמים עד כדי קיצון. אבל אצל דאניריז המצב הרבה פחות ברור. ג'ון משבח אותה על ההחלטה המוסרית לא להרוג אלפים במעלה מלך אבל מה יקרה עכשיו כשכל התוכניות "המוסריות" שלה נתקלו בחומת המציאות ובזו של סרסיי שלה אין שום עכבות מוסריות? ובכלל, האם באמת יש כזה דבר "מוסר" כשעוסקים בענייני מלחמה? מה יותר מוסרי – אלפי אזרחים מתים מהצד השני או מאות חיילים הרוגים מהצד שלך?

מסתבר שכל צבא לוחם נתקל בדיוק באותן שאלות. אולי כדאי שטיריון יכתוב איזה קוד אתי או משהו.

screen shot 2017-07-30 at 103025 pm

עוד מיליון דברים שבטח גם אתם חשבתם:

– קחו את כולם, אבל למה את אלינה טיירל??!!!

– העירה את תשומת ליבי שבוע שעבר הקוראת (ולעתים רחוקות מדי, כותבת) איה שורק שהיוצרים של הסדרה נוקטים פעם אחר פעם עמדה שלילית כלפי הומוסקסואליות, אם זה ההשפלה של לוראס טיירל בסוף העונה הקודמת או אפילו הסצינה הלסבית שבוע שעבר בין איליריה ויארה גרייג'וי שהעונש עליה היה מיידי. אי אפשר שלא לחשוב שיש ממש בטענות האלו כשרואים איך גם בפרק הנוכחי נשיקה בין נשים הופכת לנשיקת מוות ואילו כשג'יימי רוצה להרעיל את אלינה הוא פשוט מוזג לה את הרעל לכוס.

– בראן אומר לסאנסה שהוא צריך לדבר עם ג'ון. אפשר לנחש את מה שהוא רוצה להגיד לו. לא יכולת להגיע לפני שהוא יצא לדרוגסטון?

– מליסנדרה אומרת לואריז שהיא אמורה לבקר עוד פעם אחת בווסטרוז. נותר רק לתהות למה.

– כמעט מאכזב שאחרי הפרידה שלו שבוע שעבר ממיסנדריי תולע אפור נשאר בחיים, אבל לאור ההתפתחויות בצוק קאסטרלי, אפשר לצפות גם למוות שלו בקרוב, נראה לי.

– ושוב מסתבר שטיירון לאניסטר הוא לא המצביא המבריק שהוא חושב שהוא. כן, אתה יודע לפרוץ לצוק קאסרלי אבל אתה הרבה יותר מדי זחוח – ושילמת על כך. כשטיריון יבין שהוא לא הבן אדם היחיד החכם בווסטרוז, מצבו ישתפר בהרבה.

– מה שכן, מסתבר שג'ון סנו, לא הקומיקאי מספר אחד בווסטרוז, מצליח להוציא מטיריון את המיטב. חילופי השנינויות בינהם בתחילת הפרק הזכירו כמה טיריון הוא דמות נפלאה.

– בכלל, היה פרק עתיר הומור, בניגוד די גדול לספרים, יש לומר. אפשר לראות את ההתרחקות של היוצרים מהמקור. אני בטוח שיש הרבה שלא יאהבו את זה, בעיניי זה דווקא מצא חן. במיוחד ההצגה של שני המלכים אחד בפני השני (אלפי התארים של חאליסי לעומת "ג'ון סנו, מלך בצפון")

– למה ג'ון סנו לא מוכן להזכיר את המוות שלו? אחרי שמליסנדרה נזהרה מלהזכיר את זה שבוע שעבר וגם הפעם, די ברור שיש פה דברים בגו.

– שימו לב איך פעם אחר פעם "אביר הבצל" הופך להיות מליץ היושר של הבוסים שלו. פעם עם סטאניס (אז, בבנק הברזל, כזכור) ועכשיו עם סנו. האיש נואם בחסד.  חוץ מזה, סנו, אם כל כך רצית לשכנע מישהו בזה שיש הלכים לבנים, אולי היה כדאי לך לקחת איתך עוד מישהו שראה אותם?

– באמת מזל שטיריון מזכיר לסנו שהיתה עוד סיבה לכך שהוא בא לדרוגונסטון. זה כאילו הוא ממש ידע שג'ון צריך את זכוכית הדרקון.

– למה אלינה, למה??

– רק לי מערכת היחסים בין סאם לגראנד מייסטר מזכירה את זו של הארי פוטר ודמבלדור? בכלל, אני חושב שהייתי מסוגל לצפות בפרק שלם רק של סאם עושה את פרצוף התלמיד הנזוף שלה.

– רעל, כבר נאמר בסדרה לא פעם, הוא כלי המוות של נשים. אבל שימו לב מי משתמש בו בסוף – ג'יימי לאניסטר, פעם הלוחם הכי גדול בווסטרוז. תוסיפו לזה את הסצינה שבה הוא רוצה להחזיר את יד הזהב שלו כשסרסיי מגיעה אבל היא מונעת את זה ממנו (אקט של סירוס)  ומתעלמת מההתנגדות שלו לסקס, ואת יורון שרוצה לתפוס את מקומו במיטה של סרסיי ותקבלו פה שבר כלי של הלוחם האדיר של פעם. הסיפור הזה של ג'יימי בדרך להתפוצץ בדרך זו או אחרת.

– ג'יימי אומר לאלינה שהוא עשה לה מה שרוב סטארק עשה לו ושהוא למד מהכשלונות שלו (וכמובן שאלינה הנהדרת לא מסוגלת שלא לעקוץ אותו – בטח למדת המון) אבל בואו נזכור שרוב סטארק ניצח בכל הקרבות שלו – אבל הפסיד בסופו של דבר במלחמה.

על מאמנים ושחקנים
חתן יום ההולדת ואני (בשיתוף עם משה יחזקאל)

תגובות

 • בני תבורי

  אז הם הזדיינו בסוף?

  הגב
  • אסף שלום

   סרסי ואחיה כן... השאלה אם הפעם זה היה הגוף שלה בערום...

   הגב
 • אסף שלום

  על פי המפג האחרון בינהם והמבט היא מפנה לגבו נראה לי שמשהו זז אצל אם הדרקונים . לא התאהבות עדיין אבל הציקצוק הזה שפוגשים מישהו עם פוטנציאל. היא שיחקה מצוין בפרק הזה כביכול בטוחה בעצמה ומאד קשוחה אבל לא ממש בעצם

  הגב
 • Leonidas

  רצח מאדום לשחור- סדרה ענקית

  הגב
  • אריאל גרייזס

   טופ 10 בהיסטוריה לטעמי והמבשרת של הסמויה

   הגב
   • red sox

    טופ 1 בהיסטוריה.

    הגב
   • נפתלי חד העין

    1. הסמויה
    2. סופרנוס
    3. אוז

    לא כולל קומדיות שם סיינפלד עומדת בדד בפסגה

    הגב
  • רובי פאולר

   אמן

   הגב
  • tazza

   אבל המשפט עם הטינה הוא של בודהה, תקנו אותי אם אני טועה

   הגב
 • Lord Anthony

  דבגר נוסף שמעניין זה שקיבלנו נבואות על מוות של שתי דמויות גם מליסנדרה וגם וואריז.

  הגב
 • עדי אבני

  פרק מצויין
  כמה דברים:
  א. לדעתי במקרו בראן מניע את העלילה. לא אתפלא אם בראן הוא זה שגרם למלך המשטגע להשתגע ולעוד היפוכי גורל בגלל חובר יכולתו לשלוט בכוחותיו. מצפה לו תפקיד חשוב בהמשך.
  ב. אני בכלל לא בטוח שאילונה טיירל מתה. כבר למדתי שבמשחקי הכס אין מוות אם אין גופה.
  ג. כל הסצנה של דאני וג'ון היתה כמו התחלה של קומדיה רומנטית, כשבהתחלה הדמויות לא מסמפטות זה את זאת, אח"כ מתאהבות, אז בא הטוויסט ובסופו סוף טוב.
  ד. אני חושב שהתיקון של ת'יאון קרוב. שלקראת סוף העונה הוא יעשה משהו דרמטי שיחזיר אותו מריק לת'יאון. אולי במחיר חייו.
  ה. טוב שלא הראו את אריה הפרק. היא צריכה קצת להתבשל עם הלקח שקיבלה מהזאב שלה, ולא אתפלא אם היא תחזור בה ותלך בסופו של דבר למעלה מלך.
  ו. היו חייבים לתת לסרסיי לנצח קצת, אבל מראה שנכון לרגע זה היא עושה לדאני מעשה רמזי לת'יאון.

  הגב
  • איאן ראש

   באמת מוזר שהיתה הזדמנות להראות מוות של דמות ולא עשו זאת, אולי באמת טיירל הזקנה שולפת איזה קלף מהשרוול? ואני חושב שתיאון יהרוג בסופו של דבר את הדוד.

   הגב
 • הארי פוטר ודאמבלדור

  או סאם\פרודו וגאנדאלף....

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אוי אני דביל

   הגב
 • איציק

  7. לפי הפוסט שלך, ההרגשה שלי שלליטל פינגר בעונה הבאה מאד יכאב הגב והוא יבלה את רוב הזמן בשכיבה על הבטן ועיסוי.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   איבדתי אותך

   הגב
   • איציק

    ההשוואה ללארי בירד.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     הא, יצאתי מפגר פעם שניה היום

     הגב
 • מיקו גוטליב אהלן סבבה

  הכותבים לא רומזים שום דבר על יחסים הומוסקסואלים, זה היחס שהם היו זוכים לו בדת ששולטת במדינה בתקופה יחסית חשוכה שהסדרה מבוססת עליה. נכון שיש דרקונים, אבל זאת לא סיבה לעוות את המציאות.
  חייב להגיד שהשיפורים הטכנולוגים עזרו מאוד לסדרה לרוץ. הרבה יותר קל להלחם כשיש לך מזל"טים שרואים את תנועת האויב ויכולת לשנע אלפי חיילים וסוסיהם על רכבות לאורך ווסטרוס. אני מניח שעיקר המימון הגיע מבנק הזהב בבראבוס.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   היה לי את הדיון הזה עם איה בשבוע שעבר ולמרות שאני לא מסכים איתה על הכל, אני כן חושב שיש הרבה במה שהיא אומרת על נקיטת העמדה של היוצרים פה. אני מזמין אותך לעיין בדיון הזה:
   https://twitter.com/aya_sorek/status/889775865957142529

   הגב
   • מיקו גוטליב אהלן סבבה

    חושב שהדעה שלך די סבירה.
    זאת רק הוכחה לכך שכל אחד רואה מה שהוא רוצה.

    הגב
 • צחי לוז

  ועוד שאלה מעניינת (באמת היה פרק עם המון התפתחויות): איזה מידע מעניין סאם עומד לגלות במגילות שהוא הולך להעתיק?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   וואלה, לא חשבתי על זה

   הגב
  • איאן ראש

   גם חשבתי על זה (מה שאומר שזה לא יקרה).

   הגב
 • אמיתי

  איזה פרק בפאסטפורוורד.. זה היה אפילו מוגזם. אנטיתזה לקצב של רוב העונות עד עכשיו.
  המפגש של חאליסי עם גון סנו היה די מאכזב. פארווה.
  מה שהכי חסר לחברה שם בצבא של חאליסי ובכלל זה מודיעין. ממש ועדת אגראנט

  הגב
  • tazza

   לא מודיעין אלא עבודת מטה.
   טיריון מפקד מדרגונסטון, ג'יימי מפקד בשטח, וגם כאשר נמצא במעלה המלך יש לו גנרלים מעולים תחתיו שעושים בשבילו את העבודה. שנית, כוחות לאניסטר היו צריכים להיערך למתקפה והיה להם הרבה זמן לזה, דאינריז הייתה צריכה לגלות יוזמה. לכן המלכודת של ג'יימי הייתה יחסית קלה לביצוע מהרגע שהבין שהם הולכים על צוק קאסטרלי.

   הגב
   • אמיתי

    משה דיין אהלן ערב טוב (-:

    הגב
  • yaron

   לגמרי חוסר במודיעין ולגמרי נפילה בתסריט, אי אפשר להעביר ככה סתם צבאות אדירים בלילה אחד בהיר.
   דרך אגב, לממשלת גולדה לא היה חוסר במודיעין אלא חוסר רצון להתמודד איתו.

   הגב
   • יוני

    מה בעלילה גרם לך לחשוב שזה ״בוקר למחרת״ ולא ״בוקר בעוד שבועיים״?

    הגב
 • MOBY

  עכשיו אין מניעה לאיחוד (המרגש?) של בית לניסטר. האחים יכולים לשבת ולשוחח עם האחות.
  ג'ון צריך להביא הוכחה לדרום הקרוע לגבי החברה בלבן. אז החצים של תנועות הצבאות ינועו לכיוון החומה.
  אריה תחזור הביתה, מישהו צריך לחבר את בראן עם ג'ון וזה כנראה לא יקרה בוינטרפל.
  משעשע ליד, דרקונים יש, קשקשת אפורה יש, אנשים יוצאים מאש יש, חזרה מהמתים יש (ההר) ויש (ג׳ון והאחווה) , הלכים לבנים? צבא המתים? לא זה משהו בלתי אפשרי!

  הגב
  • אריאל גרייזס

   חוץ מזה שטיריון הרג את אבא שלהם, לא אין מניעה..

   הגב
   • עדי אבני

    שכחת דבר חשוב- טיריון גלה ממעלה מלך משום שכל החצים הופנו אליו ואל סאנסה ברצח ג'ופרי. זאת הסיבה שסרסיי רצתה במותו עוד לפני שהרג את אביו.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     לא שכחתי בכלל. אבל אחרי שהוא הרג את אבא שלהם, לא נראה לי שהדרך חזרה פתוחה

     הגב
     • MOBY

      האבא שגזר עליו גזר דין מוות. שיבש ראיות ולקח את האישה שאהב?
      האח לפחות נראה שיסלח לו (בודאי ברון ישמח לחדש את קו הידידות המתחמם. והאחות? הנבואה אומרת שסופה קרב, לא?
      בפרק הבא מקסימום זה שאחריו נראה לי שנפגוש את צבא המתים על החומות או בקרבתם.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       ההימור שלי זה שהפרק האחרון בעונה יראה את החומה נופלת. חוץ מזה, אין לי שום מושג מה יקרה. ההגיון אומר שסרסיי לא גומרת את העונה אבל עד עכשיו דברים לא הולכים בדיוק לפי הציפיות

      • אורן השני

       הלוואי שתיפול, אולי זה כבר יזיז שם למישהו. לגבי סרסי היא מחזיקה את הסדרה בבט"ש אבל זה נראה שג'יימי יתהפך עליה מתישהו.

      • ניתאי

       זה גם הניחוש שלי לגבי סרסיי. הרימו אותה ככ גבוה שהיא חייבת ליפול.

      • איציק

       אי אפשר עכשיו להרוג את סרסיי, אחרת מה, יורון סתם בשביל הכייף עשה את מה שעשה?

      • אורן השני

       אפשר לא לאהוב אותה אבל אי אפשר שלא להעריך אותה :)

      • אריאל גרייזס

       דווקא יורון בוגד בסרסיי בסוף נשמע כמו אחלה תסריט. כולם מזהירים אותה שהוא לא נאמן, הרי. והיתה לו פעם תוכנית להתחתן בכלל עם דאניריז

      • אורן השני

       זה כבר שלושה תסריטים אפשריים למותה של סרסי (כולל קרב חורמה עם דאינריז ולא כולל האפשרות שתשרוד איכשהו) שגם כל שילוב שלהם ביחד ייתכן. הימור נועז, גם היא וגם יורון ממשיכים איתנו לעונה האחרונה.

      • שימי

       החומה לא תיפול, ההלכים יעקפו אותה ממזרח. הקרח כבר מכסה את כל הים באזור הזה. יש לזה רמז בפתיח.

      • אריאל גרייזס

       כן, מכיר את התיאוריה הזאת - לדעתי עושים לנו פה טריק

      • אמיתי

       ממש קו מאז׳ינו

   • דן דן

    הרג את אבא שלהם ומייעץ לאויבת מספר אחת שלהם נכון לעכשיו (ועזר לה לכבוש את טירת המשפחה שלא נכבשה מעולם), חוץ מזה הכל טוב

    הגב
 • ערן (המקורי)

  יוצרי הסדרה היו צריכים לאזן בין ״לא כוחות״ בתחילת העונה- דאינריז עם צבא + דרקונים + צי + בריתות מכל כוון, נראתה חזקה בהרבה מסרסיי (גג 3 ממלכות מתוך 7).
  אך המהירות וקלות בה דאינריז מוכה ומובסת מדהימה.
  אין לך מודיעין? ומה בכלל עושה לורד ואריז שזו התמחותו? כמה פעמים תופתעי מהתקפות בזק - מירין, ים, היי גארדן? או מעורמה (קאסטרלי רוק)?
  וכמובן רואים שוב שבהיעדר סר ג׳ורה אין אדם אחד שמבין אסטרטגיה בחצרה של המלכה דאינריז. טיריון טוב בדיבורים ופוליטיקה, לא בגייסות ומלחמות.
  מנגד, סרסיי, שעשתה לאורך כל הסדרה כל טעות אפשרית בגלל שפעלה מיצרי נקם ורשעות בלבד - ובכך לא היתה דומה כלל לאביה - פועלת נכון. כולל מול בנק הברזל.
  וכשאנו מבינים שגם הדרקונים של דאינריז כנראה לא חסינים,פתאום הסיכויים של סרסיי נראים הרבה פחות גרועים.
  אחלה בילד-אפ לקראת הקליימקס.

  הגב
  • אביאל

   ערן - אני עדיין חושב שהדרקונים + הדותרקים יוכלו להביס את הלאניסטרים.

   הגב
  • ארז (דא יונג)

   בונים את הרקע לחזרה של ג'ורה. בכל ממשלה מתוקנת גם טיריון וגם ואריז היו צריכים להתפטר. מילא ההתעקשות וחוסר ההבנה לגבי צוק קאסטרלי - אבל לא להגן על עתודות הזהב של בני בריתך החלשים? ויותר מזה - צבא לאניסטר מתנייד עד להייגארדן בלי שאף אחת מהציפורים של ואריז תצייץ?

   הגב
   • yaron

    ההגיון אומר שהציפורים צייצו והוא נדם.
    לא מפתיע במיוחד.

    הגב
  • אבי

   דניאריז מנהלת גרוע את המלחמה. פשוט בזבוז סדכ. במקום לנחות איפשהו ופשוט לגרוף פנימה היא מתפזרת. יש לה כוח מושלם. רגלי, רכוב ואווירי ואפילו היה לה צי ימי. כל אחד מהם בפני עצמו הוא פגיע. יחד הם בלתי עצירים. כל עוד הם קרובים... הרכב יכול לאגף ולשנות תמונה בכל קרב. הרגלי יכול לשרוד קרבות ארוכים ולרתק את האויב. הימי יכול לחסום גישה מהים. והדרקונים יכולים להכריע כל מוקד עם כוח האש שלהם. במקום דניאריז פועלת כמו מחיר מיושן ששולח כל כלי להתרסק בנפרד. מרוב אסטרטגיה ותחכום היא תאבד הכל. הריח ברור שיורון איכשהו ישתלט או יפגע הדרקונים שלה כשהם יעמדו מולו בדד.

   הגב
 • איציק

  כל אלו שרואים את כל הנתיבים האפשריים של העתיד, למה הם לא משתמשים בטכניקה כמו ב"קץ כל זמן" של אזימוב. עושים שינוי קטן, לשבור גלגל בעגלה כדי שתצא באיחור, שליחת עורב עם פתק ריק, משהו ממש קטן אבל שישנה את מסלול ההיסטוריה לנתיב הרצוי, ולא לאיזה אסון קולוסלי. במקום זה הם רק מספרים שהם רואים דברים, ממליצים על פעולות גרנדיוזיות עם המון סכנות בדרך. נורה מסורבל ולא אלגנטי. ואני מדבר על כולם, עורב בעל שלושת העיניים, המכשפה האדומה, כולם רואים וכולם מבולבלים ומבלבלים.

  הגב
 • ישראל

  רק דבר קטן - אולנה הודתה מזמן, בפני מרג'רי, שהיא זו שהרגה את ג'ופרי כי היא בחיים לא היתה נותנת לה להתחתן עם כזה מנוול.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   זה נכון, אבל היו עוד שכביכול אמרו שעשו את זה, כולל ליטלפינגר אם אני זוכר נכון. היה עדיין בלבול מסוים

   הגב
   • רובי פאולר

    אם אני לא טועה, בייליש היה המבצע אבל הרעיון היה של אלינה או אילנה או אלונה או איך שקוראים לה

    הגב
    • אורן השני

     0/3 :)

     הגב
   • תומר חרוב

    הם שיתפו פעולה. אילנה אומרת למרג'ורי שהיא דאגה לה שלא תתחתן עם ג'ופרי הקאנט ושהיו לה שותפים ואז יש קאט לבייליש.

    הגב
 • Ahak

  אחלה סיכום. כמו שאמרת, ההומור והעקיצות הוסיפו המון לפרק, מקווה שימשיכו בקו הזה, כי העונות הקודמות לעיתים היו רציניות עד כאב.

  נ.ב.
  אולנה טיירל, לא אלינה

  הגב
 • tazza

  הערה על הזמנים בסדרה, כי התלונות בנושא כבר הגדישו את הסאה:
  1) בחייאת, יש הפרש זמן בעולם הסדרה. כלומר לאלינה טיירל ברור שלקח זמן, וזה הזמן בין הפרקים.
  2) הצי של תיאון הושמד קרוב לדרגונסטון, הצי של גריי וורם שתקף את צוק קאסטרלי היה צריך להקיף את רוב היקפה של היבשת, מדרגונסטון, מתחת לסאסנפיר, אולדטאון ואז לצוק קאסטרלי. חשוב לשים לב לזה.
  3) תעשו חישובים לבד. יש המון מידע על העולם, ומי שלא טורח לעשות חישובי מרחקים (ידוע שמרטין כן עשה את זה בארבעה ספרים הראשונים וכנראה גם בחמישי שלו מאחר והם אותו זמן אך עלילות שונות ומקבילות) שלא יטיף.
  מצטער על הבוטות אבל הצופים עוברים סף של בכיינות שמעכיר את חווית הצפייה והדיון בסדרה.

  הגב
  • tazza

   וחשוב להוסיף- הביקורת שלי היא דווקא לא בעיקר אליך אריאל, וסחתיין על עוד טור נהדר :)

   הגב
  • אריאל גרייזס

   בוא נגיד שכל הבכיינות מסביב לסדרה כבר מזמן עברה את הגבול. כן, זאת כבר לא הסדרה של מרטין, תתגברו. אני רק רוצה להזכיר שכל ספר של מרטין הוא באורך אלף עמודים שברובם התקדמות העלילה היא אפסית. הספר הרביעי, ובמידה מסוימת גם החמישי, הם הדבר הכי מייגע ביקום. אז הזמנים לא תמיד בדיוק מסתדרים והעבירו חלק מהם במהירות, זה בסדר גמור. גם לא צריך לחשוב שהכל מתרחש בדיוק במקביל. סאם באולדטאון אנחנו רואים הפרש של יום בין מה שקרה בפרק הקודם למה שקורה הפעם, עם אולנה טיירל יש הפרש של חודשים. לא קרה כלום.

   הגב
   • אבי

    סתם לידע כללי: ב"אנה קארנינה", שנחשב לאחד הרומנים הכי גדולים אי-פעם, יש חוסר התאמה בין הזמנים של שני הזוגות הראשיים (אנה ו-ורונסקי - קיטי ולוין) - ושם כולה היה צריך לתאם בין שני זוגות בסך הכל, ולא בין עשרות דמויות שונות. אם סלחו לטולסטוי, אפשר לסלוח גם כאן.

    הגב
    • איציק

     סתם לידע כללי, רומן בלתי נסבל, נמתח כמו מסטיק, אי אפשר לשרוד אותו. איך בכלל שמת לב לזמנים אצל טולסטוי.
     בו נחזור למשחקי הכס.

     הגב
     • אריאל גרייזס

      וואו, כמה שנאתי אותו

      הגב
      • איציק

       אני לא שרדתי אותו עד הסוף.

      • עדי אבני

       מחכה שהיא כבר פאקינג תרד מהרכבת

      • אריאל גרייזס

       כל כך שמחתי כשהיא התאבדה..

     • אורן השני

      "רומן בלתי נסבל" - זהו איציק נחשפת, הלכלוך מתחיל לצאת.

      הגב
      • איציק

       אני זוכר איך מטולסטוי עברתי לדוסטויבסקי, אז אם אנה קרנינה היה החאט, אז שם קיבלתי את העונש. אבל אז עברתי לבוגקוב וזה היה התגמול הענק על הסבל שנגרם לי.

      • אורן השני

       עזוב, לא הבנת... (רמז: לא הרומן הזה)

      • איציק

       הבנתי, אבל למה את רוצה בכח להכניס ראש חולה למיט(ת)ה בריאה?

      • אורן השני

       רק רציתי לפרסם לכל את המסרים הסמויים שלך.

      • איציק

       הבנתי, המסרים שלי הם גלויים, ככה אף אחד לא חושד בהם.
       כמו שבתי קלמנוביץ'.

      • אורן השני

       הוא זכאי

      • איציק

       מי מהם?

      • אורן השני

       שבתאי כמובן. זו עלילת דם של אמריקקים

     • רומן

      נאלץ להסכים איתך בלב כבד.

      הגב
      • איציק

       תנחומי, אשתדל שלא יקרה יותר.

   • yaron

    אריאל, לא יודע על איזה בכיינות אתה מדבר, אצלי זאת פעם ראשונה ובגלל הפרק הזה שהוא אחד המאכזבים לדעתי.
    כל הסדרה מבוססת על תהליכים ופתאום מסתבר שאפשר לכבוש מדינות בין ארוחת הצהריים לתה של ארבע..היתה הרגשה שג'יימי יוצא מהמיטה, כובש מדינה וחוזר לארוחת בוקר.
    למתים המהלכים לוקח כמה פרקים להגיע לחומה.
    לאם הדרקונים לוקח כמה עונות לבנות צבא ולחצות אוקיינוס.
    בכלל, פתאום היא טירונית פוליטית וצבאית...
    אפשר להמשיך עם דוגמאות עד מחר.
    מצטער, משהו בפרק הזה התפספס.

    הגב
    • איציק

     עונות קצרות, דוחסים יותר לפרק, אם היה להם תקציב גדול יותר היה אפשר לפרוס על יותר פרקים.

     הגב
     • Ollie Williams

      בספק שתקציב זו הבעיה שם

      הגב
      • איציק

       זה היה בציניות.

      • Ollie Williams

       ועוד היה נראה לי שבדיבורים על משחקי הכס מנגנון הסרקזם שלך נפגם ;)

      • איציק

       יתכן, אבל לא עד כדי כך ;)

  • אורן השני

   בכיינות? להטיף? לקחת קשה. אתה גם לא חייב להתייחס לכל תגובה. עכשיו תסביר לי, איך בדיוק ג'ון סנואו שיגר את עצמו לדרגונסטון? למרות שהקטע עם הunsullied יותר הזוי. איך אמרת - תעשה את החישוב.

   הגב
   • tazza

    כי ווינטרפל ודרגונסטון לא כאלו רחוקות. פתח מפה:
    יש דרך ישירה ונקייה מווינטרפל לנמל הלבן, משם בשייט (מאוד מאוד מאוד מהיר, למשל בספר הראשון קייטלין וסר רודריק ברחו ממעלה המלך מהר מאוד דרך ספינות כאלו) לדרגונסטון. מיותר לציין שבימי הביניים יש תחנות להחלפת סוסים עייפים ברעננים.

    הגב
    • אורן השני

     אני מכיר את המפה, לא מסכים אבל נגיד. שוב, זה עוד פחות מופרך לעומת המסעות בים מסביב לכל היבשת שעברו הunsullied ויורון שעוד לא החליף תחתונים וכבר הגיע להשמיד להם את הצי. פשוט נזכרו שם שהסדרה צריכה להיגמר בקרוב.

     הגב
     • tazza

      יורון כנראה פיצל את הכוחות, חלק שלח למזרח היבשת, חלק השאיר בפייק. מפייק קל לצי שלו להגיע לקאסטרלי.

      הגב
      • אורן השני

       אולי. עדיין לא מסביר את שאר המסעות שפעם לקחו הרבה יותר, או שבראן חי וקיים ובדרך ואת זה אף אחד לא טורח להודיע לג'ון וסאנסה. גם היו עוד דברים שאני כבר לא זוכר. בכל מקרה הדברים האלו די בולטים העונה אז לא חושב שלהצביע על בעיות לוגיות זה בכיינות או הטפה, אולי קצת טרחנות.

      • Lord Anthony

       בדקתי, ופרק זה לא יחידה סטנדרטית למדידת זמן.
       יש פה הנחה כאילו כל קווי העלילה מתנהלים במקביל, לא ברור על מה היא מבוססת. רק כשקווי העלילה נפגשים ניתן לראות איפה הם ממוקמים בציר הזמן אחד בהתאם לשני.
       בכלל כל התלונות על הזמנים נראות לי קצת של אנשים שלא ראו טלוויזיה בחיים. אם ההתקדמות של הזמן היה לינארית היינו מקבלים מצלמת רשת לא סידרה עלילתית.

      • אורן השני

       רק שאחרי שהזמן זז לאט בכל עונה פתאום זה על 10x, כאילו מרחו הרבה עלילות ועכשיו ממהרים לסיים.

      • Lord Anthony

       אה, לזה יש הסבר נורא פשוט: חמש עונות מרחו את הזמן ועכשיו צריך לסים אז מהר מהר סוגרים את כל קווי העלילה.

      • אורן השני

       סבבה, אז אתה מסכים שזו טענה לגיטימית. ברור שפרק לא בהכרח שווה זמן מסוים אבל דמויות יוצאות ומגיעות לאותו מקום (למשל ווינטרפל) ב"יחידות פרק" לא הגיוניות בשביל שדברים מסוימים בעלילה יקרו כך שלדעתי זה מפריע (ובעבר לא היו בעיות כאלה בצורה בולטת).

     • yaron

      עזוב מסעות, גם פתאום כובשים מדינות כבדרך אגב.

      הגב
 • רובי פאולר

  1. בייליש לא רציני... מה זה הנאום סטייל צ׳רלי למיקו - פה זה לא אמריקה, למורה אין אנגינה.... מדבר ומדבר דברים ברורים, איפה התככנות בנאדם? (מן הסתם במוחו אבל עדיין, דיבור ככ לא מתוחכם לא מתאים לו)
  2. בראן יצא טינאייג׳ר כעוס וקריפי... דווקא על זה שהצצת לסטנסה באונס היית חייב להגיד? יכולת לשכנע אותה בדברים קצת אחרים
  3. מצטרף לקריאות להעמדת טיריון לועדת אגרנט
  4. איך יורון (נכנס עם סוס להיכל?! לא מצאת כחול לבן בחוץ?!) מתגנב כל פעם עם הרוגטקות אש שלו ואף אחד לא שם לב לתרגיל הכי בסיסי בספר

  הגב
  • tazza

   לחימה בצי, בניגוד ללחימת יבשה, אינה שווה בשום צורה אם יש צי מיומן מול צי תעבורה (transport), פשוט אין לך אנשים שיודעים לנהל לחימה ימית. בקרב יבשתי או יש לך כל מיני דרכים להתגבר על כוח מיומן. בים אין.
   אתה לא יכול להתקין קטפולטות על ספינות משא סתם ככה, זה עלול לשבור את הסיפון מהמשקל וצריך מהנדסים וניסיון כדי להוציא דברים כאלו לפועל.
   בנוסף, הצי של יורון פשוט יודע להתחבא טוב, אם זה לנוע בלילה איפה שלא רואים אותך, אם זה ערפל בוקר...

   הגב
   • רובי פאולר

    אם רק היה שם מנהיג דגול, שהיה מארגן כמה צוללות!

    הגב
  • matipool

   2. באמת לא ברור לגבי בראן. הרגליים לא עובדות אבל לעזאזל, תן חיבוק לאחותך שלא ראית שנים!
   3. טיריון לא היה צריך לסמוך על פיקוד מהעורף עם פלזמות. זה הוכח כבר במלחמת לבנון השנייה. תלמד מהניסיון!
   4. תמוה מאד הסיפור עם הצי של יורון. גם בפרק הקודם הוא פתאום הגיע משום מקום והפריע ליארה ואיליריה לקיים את תשוקתן. איפה התצפיתנים? ברגע שהוא נכנס עם הסוס להיכל, הדבר הראשון שחשבתי עליו היה, מה קורה אם עכשיו הסוס מחרבן.

   הגב
   • yaron

    הוא כנראה יודע מה היא מתכננת או גרוע מכך, למה היא הולכת להפוך...

    הגב
   • אורי

    כשטייוין נכנס עם סוס אחרי BLACKWATER הסוס שלו אכן חירבן מול הכניסה לחדר המלוכה

    https://www.youtube.com/watch?v=lMuksNLYfGA

    הגב
    • matipool

     (-:)

     הגב
    • איציק

     לא התלהבתי, המשחק של הסוס היה מלאכותי משהו. סצנה מחורבנת למדי.

     הגב
     • D! כאן ועכשיו

      זה כי לא מינו אותו לימין המלך

      הגב
      • איציק

       או לפחות שר בממשלה.

      • איציק

       סליחה, סנטור כמובן.

 • red sox

  הצעת יעול אגואיסטית לגמרי - כמו הפוסטים של סגל על שחמט: פסקאות עם סיפורי הרקע והפרשנות (ואותן אני קורא) ופסקאות שמתארות את המשחק/הפרק עצמו (ועליהן מדלג). פשוט קצת מתיש לחפש את פמבלטון בטקסט כזה ארוך...
  ;-)

  הגב
 • אורן השני

  אלינה? היא רוסייה??

  שמחתי לגלות שכל מה שניחשתי לא קרה (חוץ מג'יימי והייגארדן), עכשיו בכלל אין לי ניחוש למה יקרה.

  חוץ מזה פרק מאכזב ומרוח (כבר עברה כמעט חצי עונה אם לא שמתם לב) וכפי שציין פישלר חוסר ההיגיון הגאוגרפי ועוד בעיות כמו ואריז חסר המושג כן צורמים לעין.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   לא מבין איך אפשר להגיד על פרק כזה שהוא מרוח כשכל כך הרבה קרה בו. לגבי פישלר - חיבבתי בעבר את הפרשנויות שלו, בשתי העונות האחרונות הוא בעיקר מתמקד בלמצוא פגמים בסדרה. אני משתדל לא להיכנס לדקדוקים האלו, בעיני הם לא כאלו משמעותיים

   הגב
   • אורן השני

    נכון ונכון אבל הפעם זה פעם ראשונה מזה הרבה פרקים שהפריע לי משהו. אפילו תוך כדי הפרק כבר הרגשתי שמורחים אותנו עד הקרבות בסוף - אופס לא משנה אין זמן לזה, או שדמויות עוברות מסעות בחצי שעה שאחרות עברו בעונה שלמה, או שדמויות חשובות לא יודעות מהחיים שלהן בזמן שאחרות כן. בקיצור, הפעם אני מסכים איתו

    הגב
   • yaron

    אריאל, זה לא בגלל שכ"כ הרבה קורה בו, זה בגלל שקורה בו הרבה יותר מדי...
    אולי מרוח לא המילה הנכונה אבל כמו שכתבתי למעלה, הסדרה הזאת עוסקת תמיד בתהליכים. הפרק הזה פשוט דילג עליהם.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     תשמע, כל אחד ומה שמתאים לו. אני לא חושב שהוא דילג על התהליכים - כן דילגו די מהר על המלחמות וזה דווקא משהו שעושים לא מעט. כשרוב ניצח בעונה הראשונה ושבה את ג'יימי - אנחנו לא רואים כלום מהקרב. זה קורה מהר מאוד כל העסק. סתם בתור דוגמא.
     בכל מקרה, הבעיה שלי היא לא עם מי שפרק ספציפי לא הסתדר לו אלא עם הקנטרנות האינסופית ברשת על כל צעד בסדרה. צריך להסתכל עליה במבט הציפור. מי שמחפש סדקים ימצא כאלו למכביר.

     הגב
     • yaron

      לגמרי אריאל.
      היו גם דברים שריתקו אותי. סאנסה לדעתי הולכת להפוך למפלצת בעתיד הקרוב, לא סתם היא לא קיבלה חיבוק.
      לא יודע עם לשלג יהיה לאן לחזור.
      בנוסף, הסירוב שלו לכרוע נראה כמו הכנה למערכת ערכת יחסים ארוכה עם הבלתי נשרפת :-)

      הגב
    • אמיתי

     קצת הקרבה ירון

     הגב
     • איציק

      נראה אותך מקריב משהו, מתישהו לטובת משהו/מישהו.

      הגב
      • אמיתי

       משתדל להמנע

     • yaron

      מה שבטוח זה שאם ווסטרוז תיפול זה יהיה בגלל שנאת חינם.

      הגב
      • איציק

       יכריזו על צום, רק כיוון שכולם שם דוברי אנגלית אך יש עם בעיות מבטא, הם יכולים להתבלבל בין "fast" ו-"feast" ;)

  • tazza

   לא סיכמו כבר שקייברון פשוט עשק לואריז את כל הרשת במעלה המלך?

   הגב
   • אורן השני

    לקח לו את הילדים וזהו, פרש? אז בשביל מה צריך אותו?

    הגב
    • tazza

     נו זה הקטע, שקייבורן התחזק מאוד על חשבונו. ולמה צריך את ואריז?
     תשאל את דאינריז,אולי יש לה פאטיש לקרחים אחרי החאל עם הצמות, אבל מה אני יודע ;)

     הגב
     • אורן השני

      שמע, הזיכרון שלי כנראה פחות טוב משלך אבל לואריז כביכול יש קשרים בכל פינה, לא חושב שקייבורן השתלט על הכל. בקיצור זה קצת מצחיק שואריז / דאינריז לא שמעו בכלל על המתים המהלכים או אריה על רמזי בולטון. אבל בסדר, שחררתי

      הגב
 • איציק

  שאלה, איך הודיע לתולעת על תעלות הביוב כדי לפרוץ? הוא הרי כבר היה הרחק הרחק מכאן כאשר טיריון סיפר עליהן. אולי הדרקונים העבירו פתקה.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   מה זאת אומרת, הסביר לו את זה עוד לפני שהם הלכו, זה לא ברור?

   הגב
   • איציק

    ודאי, עכשיו רק מסבירים לאם הדרקונים.

    הגב
    • tazza

     נראה לי שמדובר באלמנט די מוכר בסדרות וסרטים, שבה הדמות כאילו מסבירה משהו לדמות אחרת, אבל בפועל זו דרך של היוצרים לספר משהו לצופה. כמו בתוכניות טלוויזיה שהמנחה שואל שאלה אבל בעצם המטרה היא להחכים את הצופה.

     הגב
     • איציק

      אהההה, לקח להם הרבה עונות לעלות על הטריק.
      אבל זה סתם היה בקטנה, לא באמת הפריע לי.

      הגב
      • אזי

       למעט הבעיה הקטנטנה שכל הסיפור מתחיל בזה שעכשיו סרסי כבר מצפה להם ולכן צריך תחבולה.
       כשהם יצאו לדרך סרסי עדיין לא חיכתה להם.

      • איציק

       היא חיכתה להם, היא רק לא ידעה את זה עדיין.
       לה להבדיל מאם הדרקונים יש מודיעין, אז דווקא עם זה אין בעיה.

      • הצרפתי האמיתי

       הסיקוונס המסיים - מהחלק שטיריון מדבר על התעלול בחדירה לצוק עד לרגע שרואים את ג'יימי והמצלמה הולכת איתו בהייגארדן בתוך ערימות של גופות ואנשים פצועים עד שהוא מגיע לחדר של אולנה (אלונה?) מצויין. הזכיר לי קצת את הדרך של כריס נולאן לספר סיפורים במקביל. קולנועי מאוד וכמעט בלי דיאלוגים.
       עכשיו קצת טרחנות-הבנק הזה שכולם חוששים ממנו אם הם חייבים לו כסף? איזה מינוף יש לו כלפי החייבים? לא נראה לי סביר שיש למישהו [בטח לא לבנק הברזל] צבא חזק יותר (כרגע לפחות) מהלאניסטרים או מהבלונדה עם הצמות. אז למה כולם כל כך מפחדים מהבנקאים? הרי אם סרסיי קמה בבוקר על הצד הלא נכון היא יכולה להגיד לכולם פאק יו אין כסף ועוד מילה אחת אני נכנסת לפשיטת רגל או משפדת את השליח של הבנק על מוט ויוצאת ברק כהן...

      • אריאל גרייזס

       עניתי על השאלה עם הבנק במקום אחר - שים לב שסרסיי מאוד מתאמצת לשכנע אותו למה דאניריז היא השקעה גרועה. אני מניח שזה החשש שלה - שהבנק יתן כסף ליריבים שלה

      • Ljos

       נראה לי שהבעיה עם הבנק היא אחרת - אין לנו מושג מה הוא תורם. כן, אנחנו יודעים מה כסף שווה בעולם האמיתי, אבל לא קיבלנו מושג איזה יתרון נותן הכסף בווסטרוז. אנחנו יודעים שהשם, התוא, הצבא הגדול לאוכל נותנים יתרון למי שמחזיק בהם, אבל לא קיבלנו הוכחה בפועל ליתרון של זה שיש לו כסף או ההשפעה שלו על היתרונות הללו.

      • Lord Anthony

       כולם מפחדים מהבנקאים, כי מלחמות הן דבר שצריך מימון תמידי, זה לא הלוואה אחת וגמרנו, והדבר הכי גרוע שיכול לקרות לסרסי זה שיסגרו לה את הברז.
       סרסיי למעשה עורכת משא ומתן לא המימון שכבר ניתן אלא על המימון העתידי ועל "מסגרת האשראי" שיש לה בבנק.
       ובהתאם יכול הלחץ של הבנק היא לא לגבי ההלוואה שניתנה אלא לגבי ההלוואה הבאה שבטוח תגיע.

      • איציק

       דווקא ברזים נראה לי שסרסי יודעת לפתוח. נראה לי שהיא יותר מודאגת מהברזים שיפתחו לטובת האויבים שלה.

      • Lord Anthony

       הכל שאלה של מחיר, גם המגנה כרטא בסך הכל היתה דרך לממן קמפיינים בצרפת.

     • יריב

      זה נקרא חוסר סטייל וחוסר סאבטקסט אבל מפצים על זה יופי במוזיקה בלתי פוסקת, זיוניום ורציחות. ו סדרה טובה אבל לא יותר מזה. גם רצח וגם הסמוייה טובות פי כמה מהגימיק הזה

      הגב
      • אלעד כ

       אני לא חושב שמשחקי הכס נתפסה אי פעם כסדרה איכותית (במובן הקולנועי של המילה). די ברור שיש איכותיות ממנה.

       אבל היא פשוט כיפית לצפייה. וככזו אפשר לסלוח לה על הפגמים כגון שימוש בטלפורטרים וכיו"ב.

 • יואב דובינסקי

  לסיכום הפרק: הרבה זמן מסך לגמד, היו קצת דרקונים, הרבה מאוד קשקשת, לא היה עירום בכלל ורמת וכמות האלימות היתה בינונית.

  הגב
  • איציק

   קשקשת לא הייתה כלל, הכל ירד בפרק הקודם. הפעם צלקות בלבד.

   הגב
  • ניתאי

   סרסיי הייתה ערומה. קצת. מהצד.

   הגב
   • matipool

    קיבלנו אותה גם במלוא תפארתה מאחורה.

    הגב
  • אורדוניה

   היי יואב
   הציצים של סרסיי (גם אם לשניה) עדיין פרייסלס

   הגב
  • דניאלה

   אם יורשה לי, גם ישבנו הנאה של ג'יימי נחשף לפרק זמן קצר. אולי עירום גברי שקוף לכם.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    מנסים להתעלם ממנו, אבל שיהיה בכיף לכן..

    הגב
   • D! כאן ועכשיו

    טוב שיש איזון (לא מספיק כנראה, אם כי בעונות קודמות היה יותר)

    הגב
  • איציק

   בקיצור, שני תוחסים לרגע, וכמה דיבורים.

   הגב
   • MOBY

    סופסוף פרשנות רצינית

    הגב
   • אריאל גרייזס

    רק על המילה תוחעסים מגיע לך פרס

    הגב
    • איציק

     איך אתה יודע לאן לדחוף ת'אות 'ע' באידיש?

     הגב
     • אריאל גרייזס

      באידיש ע' היא תנועה ששווה לאות e, זה בא במקום ניקוד. כמו דרעק למשל. זה בערך מה שאני זוכר מהשניים וחצי שיעורים בקורס אידיש שלקחתי בחטיבה (אל תשאל, באמת)

      הגב
      • איציק

       :-)

 • אזי

  העונה הזאת היא משחקי הכס כמו שהאביר האפל ובאטמן ורובין הם שני סרטי באטמן.
  אותן דמויות, אותם קוי עלילה, שום קשר בניהם.

  10 הדקות הראשונות של הסדרה הם קומדיית מצבים.
  הפגישה בין ג'ון לטיריון, היבוש של מיסנדיי לסיוורת', ההשתטחות שלהם כשדרקונים עפים מעליהם וכמובן ההכירות בין סנואו לדינאריז.
  אלמנטים קומיים מההתחלה ועד הסוף.

  אחר כך, הפרק הוא תקציר של 4 עונות.
  הבלתי תמאים כובשים את צוק קסטרלי, הלניסטרים כובשים את הייגרדן והצי של יורון נמצא בכמה מקומות בכל העולם בו זמנית. כל זה קורה פחות או יותר עם קריין שמסביר מה קורה כי הכל קורה מהר נורא.
  שום דבר ממה שמשחקי הכס היתה עד היום. לטוב ולרע.

  בנקודות
  דינאריז הרבה יותר מעצבנת כשהיא עפה על עצמה מול דמויות ראשיות. מול עבדים ודותרקים זה עוד היה מתקבל.

  מרתק איך כל הצבא והתוכניות של דינאריז התרסקו בפרק וחצי. קצת חבל שאלו תוכניות שאנחנו מחכים לביצוען כבר 4 עונות.

  סצנת הנקמה של סרסיי היתה מושלמת ושוברת לב.

  לא הבנתי למה סם חושב שלהעתיק כתבים זה עונש כשכל מה שהוא רוצה זה לקרוא מגילות גם ככה (וברור שהוא יקרא שם עוד איזה קסם שרק הוא יגלה, כמו זכוכית הדרקון וריפוי הפסוריאזיס)

  אכן כואב לראות מה נהיה מג'יימי. אני מקווה שהתפוצצות תגיע בקרוב.
  (למרות שבניגוד לרמיזה שלך אני חושב שהוא השתמש ברעל בגלל שהוא לא חשב שזה ראוי להרוג את אולנה בחרב גברית)

  ולסיום, בניגוד לדעת כולם - כן, הוידוי של אולנה טיירל היה מדהים. היא דמות מושלמת שנתנה מונולוג מהגדולים בתולדות הסדרה.
  אבל למי אכפת למען השם מי הרג את ג'ופרי לפני שלוש עונות שלמות???
  חוץ מזה שאין שום היגיון בלהרוג את הבעל של הנכדה שלך בחתונה שאת בעצמך ארגנת.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   למה בניגוד לדעת כולם? היה אחלה מונולוג. והבחירה להרוג את ג'ופרי היתה נכונה כי היא רצתה להשיא את הנכדה שלה למלך אבל הבינה שהוא מפלצת אז הרגה אותו - וחיתנה את הנכדה עם האח הנורמלי שלו.

   הגב
   • אזי

    בניגוד לדעת כולם כי אני חושב שזה לא וידוי כזה מרעיש כי זה כבר לא מעניין.

    הגב
    • Ollie Williams

     מה שקצת מרעיש בו זה מול מי היא מתוודה.
     הרי מבחינת ג'יימי וסרסיי, מי שהרג את הבן הבכור שלהם היו סאנסה וטיריון.
     אז אותם זה כן מעניין.

     הגב
  • איציק

   סם לא חושב שזה עונש. המר"ן חושב שסם חושב שזה עונש.

   הגב
  • אזי

   נ.ב.
   "הבלתי נשרפת" קוראים לדינאריז.
   האשה נכנסה עם 3 ביצים של דרקונים לתוך מדורה ויצאה משם בחיים עם 3 חיות שאף אחד לא ראה 1000 שנים.

   אבל צבא מתים? מי זה הממזר התמהוני הזה שמספר מעשיות??

   אני אומר לכם, שופטים אותו כי יש לו מבטא מוזר.
   כולם גזענים.

   הגב
 • אנונימוס

  אין מה לדאוג, בפרק הבא ז'ורה מורמונט ישוגר עם הטרנספורטר של האנטרפרייז לדרגונסטון, ויכניס קצת סדר לחדר המלחמה החובבני של חאליסי

  הגב
  • 7even

   שייזהר שם בכניסה לאטמוספרה

   הגב
 • בובו

  בעצם הספינה היחידה שנותרה לדינאריז היא של ג'ון. והיא נשארה רק עם דרקונים והדותרקים. הממ

  הגב
  • דן דן

   כמובן שנשאר לה הצבא של המסורסים.., הם פשוט קצת רחוקים ובלי ספינות, אבל לא מתים. צריכים קצת מסע יבשה

   הגב
   • yaron

    לפי הפרק הזה חמש דקות והם חוזרים :-)

    הגב
 • טל 12

  הישג לא רע לג'ון סנו במסעו הזריז משהו. בינתיים בזמן דיבורים על סכנה גדולה הצפויה מהצפון סרסיי מכה בדאינריז פעם נוספת.
  אבל אני מנחש שבפרק הבא - שובו של הג'ורה - טיריון יועבר לתפקיד חדש ( אולי מתאם הפעולות בצפון ;-) ונראה שינוי במהלך הקרבות בהובלת סר ג'ורה מורמונט.

  הגב
  • טל 12

   וגם הגיע הזמן שאריה כבר תגיע למחוז חפצה.

   הגב
   • איציק

    קודם שתחליט מה מחוז חפצה.

    הגב
    • אורי

     מי שיסתכל על הבקרוב של פרק 4, יראה מייד מה מחוז חפצה

     הגב
     • יהודה.א.

      איפה רואים?

      הגב
      • איציק

       בסוף פרק 3, אחרי הכתוביות.
       מעדיף לא לראות.

      • אורי

       0:20

      • אורי

       ביוטיוב, 20 שניות לתוך הקדימון

      • יהודה.א.

       תודה

      • yaron

       האקרים גם פרצו ל-hbo ופרסמו את כל התסריט של פרק 4

 • YG

  מה עם איזה כמה מילים על סטיב בארטמן?

  הגב
 • נו מה

  איך אתם מעיזים לשלוח בלוג כזה בתפוצה לתיבות מייל של אנשים? אני משתדל להמנע מספוילרים ולקבל אי מייל כזה בהפתעה לא עוזר לי. בבקשה לא לעדכן להבא!

  הגב
 • ליכטר

  כמה מילים:
  1. סאנסה מתבררת כמנהיגה מלידה, שמה לב לפרטים הקטנים ביותר ומכינה את הצפון.
  ג'ון לא רוצה להיות מלך הצפון.
  המתח שלהם היה בולט מאוד בפרקים 1-2 - במפגש הבא שלהם לדעתי כבר יהיה מפגן כח רציני לגבי מי שולט בצפון.

  2. האכילו אותנו כל הפרק שג'ימי חלש, נאיבי, תמים והולך אחרי אהבה.
  כמו כל דבר שמאכילים אותנו - מתברר שההפך הוא הנכון.
  גם הצלחה צבאית מעולה, שכנראה רשומה בעיקר על שמו (מבחינה אסטרטגית וגם טקטית). בנוסף, מה שאתה ראית כאילו הוא מסורס על ידי סרסיי, והדרך בה אולנה הקטינה אותו - לדעתי זה לא נכון -זה מדגיש שהוא כבר לא אוהב אותה ולא עיוור. הוא רואה הכל, מבין הכל, יודע הכל והולך אחריה כרגע כי זה מה שהוא יכול לעשות.
  בסופו של דבר הוא יצא נגד סרסי וידו תהיה על העליונה.

  3. הדמות של ג'ון הייתה קצת עצובה.
  מגיע לאחר מסע ארוך, זנח את הבית בשבילו, לקח על עצמו סיכונים - והוא מגיע בלי אמונה , בלי תכנית, בלי דרך.
  ניסיונות השכנוע שלו היו קלים. הוא נכנע לדאני במהירות, הפך להיות "אסיר".
  איך יכול להיות שהוא מגיע והוא מגמם? בלי הוכחות, בלי נאום מוכן מראש, בלי מחשבה.
  אפילו נושא כריית אבן הדרקון לא היה במחשבה שלו וכבר אחרי יום הוא רצה לעזוב בלי שום הישג.

  4. מבקש הבהרה לגבי כל הנושא של "הבנק". נניח והבנק זונח את הלאנסיטרים ודורש את הכסף בחזרה - איזו יכולת יש לו לעשות זאת? יש לו צבא שיכול לגבות? יש לו כח לנצח במלחמה? או שהדבר היחיד שהוא יכול לעשות זאת תספורת סטייל תשובה?
  זה מרגיש לי יותר שהיוצרים מנסים לייצר בעיה ולצייר אותה גדולה, למרות שבפועל גם טיווין וגם סרסיי לא התרגשו ממנה, ואז להראות שסרסיי כבשה את טיירל בשביל לקחת את כל העושר שלה ובכך להנציח עוד יותר את פועלה.

  אם המטרה של כל המהלך הייתה רק להגביה ולהדגיש את ההישג - הרי ברור לנו שהיא בשיא, ושבקרוב תגיע הנפילה

  הגב
  • אריאל גרייזס

   לגבי הבנק, כבר אמרו גדולים ממני שאם אתה חייב לבנק מיליון שקל אז זאת בעיה שלך אבל אם אתה חייב לו 100 מיליון - זאת בעיה של הבנק. אני מניח שהכלי היחיד של הבנק זה לעצור את כל המימון מאותו רגע, או - וזה נראה לי האיום שסרסיי ניסתה למנוע - לממן את המתחרים שלה

   הגב
   • matipool

    הנציג של הבנק מול סרסיי זה אח של שרלוק הולמס או שאני טועה?

    הגב
    • אריאל גרייזס

     לא טועה

     הגב
    • יהודה.א.

     אתה לא טועה

     הגב
    • איציק

     זה אח של שרלוק, עכשיו ממתינים לאחות.

     הגב
    • בובליק

     אתה לא טועה

     הגב
    • קפיטולניק

     תודה! זה ישב לי בקצה הלשון כבר יומיים

     הגב
  • איציק

   איזה יד של ג'ימי תהייה על העליונה?
   לדעתי הוא הופך יותר ויותר דומה בהתנהגותו לתיאון רק עם יותר יכולות ויותר קלאסה.

   הגב
   • אורי

    יד הזהב, כמובן
    עם אצבע בחור של ה

    הגב
 • יריב ס.

  קשה לי להבין את התלונות על הסדרה. מבחינתי יש יותר מדי ניתוחים של כל סצנה וחיפוש הקשרים.
  מבחינתי הסדרה היא פאן גדול, סצנת הנקמה של סרסיי היתה נפלאה ואני נהנה מבית הספר שג'יימי עושה לדנאריז בניהול הלחימה.
  התלונה היחידה שלי היא איך אני שורד עוד חודש בסיום העונה ועוד לאור החדשות שהעונה הבאה תשודר רק ב 2019!!!

  הגב
 • יהודה.א.

  כמה הערות, ברשותכם.
  כפי שהוזכר למעלה באחת התגובות, עד שלא רואים גופה לא בהכרח יש מת (וגם אז לא תמיד). האם ישנה וודאות שבלאק פיש מת?
  ובעניין מתים שכן ראינו, תורוס ממיר וס.קלגיין עדיין מטיילים אי שם בצפון. מו הסתם בסוף תהיה לזה משמעות עלילתית.
  איך מורמונט ירגיש בפגישה עם דנאיריז ליד ואריז? או אולי איך הוא ירגיש בפגישה עם ואריז ליד דנאיריז?

  בהמשך לניתוחי אסטרטגיות שעלו כאן לעיל, אין ספק שמצבה של סרסיי השתפר מאוד, אבל עדיין אין לה ביטחון שלא תבוא התקפה מדורן. אין לה את החיילים שם ואין לה מספיק צבא לשלוט שם ולנהל קרבות ברחבי הצפון והמזרח.

  אין ספק שסרסיי ויורון מתכוונים להרוג את השני ברגע שיתאפשר, ולאחר עוד שניים שלושה נצחונות. אני מהמר על סרסיי, אם לא יאכל אותה דרקון לפני כן. וכן, גם יורון בתפריט..

  הגב
 • יאיר אלון

  היה פרק מסעיר, הפוסט והתגובות נהדרים כתמיד.
  מצד אחד אני אוהב את ההתפתחויות המהירות, מצד שני קשה לי איתן זה קצת נוגד את מה שליווה את הסדרה לאורך רב הדרך.

  הגב
 • DS

  הימור: איחוד מרגש בין אריה להאונד. ואז, חזרה דרומה להרוג את סרסי ועימות בלתי נמנע עם האח, ההר.

  הגב
  • איציק

   דרך אגב, גם לכלב וחבורת הפורעים שאיתם הולך צריך עוד להיות תפקיד. אין לי מושג איזו אבל הם לא אמורים להיות אתנחתא קומית או מוזיקלית.

   הגב
  • MOBY

   ההימור שלי הוא שזה יקרה בצפון, המשקל של הסדרה יתחיל להתמקד באזור החומה צפונית/דרומית לה.
   כל שאר הכסאות יאוכלסו בישבני הגבירות השולטות שאר הלוחמים/קצבים/נושאי נשק ויועצים יתכנסו בחומה.
   ג'ון יביא הוכחה למהלכים, הלניסטרים וברון יחד עם ההר יתאחדו ויעלו צפונה עם כל שאר הירקות.

   הגב
 • תומר חרוב

  כרגיל אחלה סיכום.
  כן, זו העונה שמנסה להתכתב ולחזור לעונה הראשונה. בגלל זה מחסלים לאט לאט את כל העלילות שלא היו בעונה הראשונה (דורן, טיירל) ורוצים שנישאר עם שלושת הבתים המרכזיים שהובילו את הסדרה הזו (לאניסטר, סטארק וטרגריאן).
  יורון לא יבגוד בסרסי, אם כבר סרסי תבגוד ביורון. היא אומרת לו שהיא תתחתן אחרי שהם ינצחו במלחמה אבל זה די ברור ש(אם הם ינצחו) אז היא תרצח אותו רגע לפני או רגע אחרי החתונה, היא לא הולכת לתת עצמה לעוד רוברט.
  בייליש נודניק רציני (ומשוחק ממש גרוע), פשוט נמאס לשמוע אותו, אבל זה די ברור שבהשפעתו יקרה משהו עם סאנסה, גם ג'ון אמר לטיריון שהיא כבר לא מסתירה את החכמה שלה.
  מה שמעניין זה מה יקרה עם ג'יימי, את מה שאילנה אומרת לו הוא כבר יודע, היא מצביעה בדיוק על הדברים שהוא חשב עליהם. לג'יימי יש מוסר מאוד גבוה, הפעם היחידה שהוא לא התנהג באופן מוסרי הייתה כשהוא דחף את ברנדון סטארק בפרק הראשון ("הדברים שאני עושה בעבור האהבה") והוא כל הזמן נע בין סרסי וטיריון. הוא אוהב את שניהם והוא לא מסוגל לדמיין את חייו בלי אף אחד מהם. בחלומי אני רואה את טיריון עומד שוב לאיזשהו משפט וג'יימי סוף סוף בא להיות האלוף שלו במשפט קרב ומנצח אבל זה לא באמת הולך לקרות. ג'יימי כבר ידע לפני כן שטיריון חף מפשע, גם טייווין ידע את זה, רק סרסי האמינה שהוא אשם. עכשיו כשלג'יימי יש הוכחה, זה פתח לעימות עם סרסי בנוגע לאח האהוב. סרסי תמשיך לנצח בקרוב, היא צריכה את הכוח כדי להשתגע (כמו שאמרו פעם בסימפסונס: האם ניסיתי פעם להשתגע בלי כוח? זה מאוד עלוב) ואז ג'יימי ילך עם המוסר כמו שהוא הלך עם המד קינג.

  הגב
  • איציק

   כדי שסרסי תבגוד ביורון היא תחילה צריכה להיות נאמנה לו, והיא לא. היא מנצלת אותו כל עוד יכולה, ותנסה לזרוק אותו ברגע שלא יהיה בו צורך.
   גימי אכן אדם מוסרי, חוץ מזה שמזיין את אחותו. האמת, איך שהיא נראית, הוא לא היחיד שהיה רוצה לעשות זאת.

   הגב
   • yaron

    איכסה איציק!

    הגב
    • איציק

     למה???

     הגב
     • yaron

      כי יש בעולם הרבה גברים עם אחיות יפות.

      הגב
      • איציק

       והרבה גברים אחרים רוצים את האחיות שהם. זה מפליא בעיניך?

  • D! כאן ועכשיו

   איזו מין הוכחה זו - "היא אמרה"?

   הגב
 • שחר

  השאלה המרכזית של העונה היא האם הלאניסטרים כלולים בקואליצית "הכל כלול" שאמורה להלחם במתים שיעברו את החומה, או שצריך להכניא אותם קודם
  נכון לאכשיו מלך המתים הוא ה"טים טו ביט" בעלילה, ובראן לא יציל את העולם ברגע האחרון, כי זה לא שר הטבעות

  הגב
  • איציק

   בראן לא אמור להציל, הוא אמור להתוות נתיב מועדף ללכת בו. השאלה האם יקשיבו לו, ומי יקשיב לו.

   הגב
 • אבי

  דניאריז מנהלת גרוע את המלחמה. פשוט בזבוז סדכ. במקום לנחות איפשהו ופשוט לגרוף פנימה היא מתפזרת. יש לה כוח מושלם. רגלי, רכוב ואווירי ואפילו היה לה צי ימי. כל אחד מהם בפני עצמו הוא פגיע. יחד הם בלתי עצירים. כל עוד הם קרובים... הרכב יכול לאגף ולשנות תמונה בכל קרב. הרגלי יכול לשרוד קרבות ארוכים ולרתק את האויב. הימי יכול לחסום גישה מהים. והדרקונים יכולים להכריע כל מוקד עם כוח האש שלהם. במקום דניאריז פועלת כמו מחיר מיושן ששולח כל כלי להתרסק בנפרד. מרוב אסטרטגיה ותחכום היא תאבד הכל. הריח ברור שיורון איכשהו ישתלט או יפגע הדרקונים שלה כשהם יעמדו מולו בדד.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   היתה הולכת לבהד 1, ישר היו מלמדים אותה שאחד מעקרונות המלחמה הוא ריכוז הכח

   הגב
   • איציק

    עד כמה שאני יודע, את תורת הלחימה שלה היא למדה בדאעש.

    הגב
 • אורי

  אני רק שאלה

  איפה קונים אוניות עם WARP SPEED + CLOAKING DEVICE כמו שיש ליורון?

  הגב
  • S&M

   בסטארק טרק

   הגב
 • NoONE

  דני הולכת להשתגע על העולם אחרי שהקשיבה לכל העצות הגרועות שטיריון נתן לה(הוא בכלל לא יועץ מלחמתי , הוא יועץ מצוין לזמן שלום,אין לו מושג איך לנהל מלחמה)
  סצינת הקרב שראינו לפני תחילת העונה בקדימון , שבה רואים את הדוטרקים דוהרים לקרב עם הדרקונים מלמעלה קרובה מתמיד

  הגב
  • טרנטה

   The field of fire 2
   לדעתי כבר בפרק הקרוב.

   הגב
   • MOBY

    סטאניס מתרעם

    הגב
    • טרנטה

     לא הבנתי...

     הגב
 • רותם

  200 תגובות לפרק
  ללא ספק זה הקלאסיקו החדש והממי הלאומית
  :)

  הגב
  • אריאל גרייזס

   חצי מזה זה איציק, שבכלל לא אוהב את הסדרה

   הגב
   • איציק

    לא מדוייק. עד שנה שעברה לא צפיתי בה. אם תיזכר, שנה שעברה המליצו לי שויקינגים טוב בהרבה ממשחקי הכס וכדאי לראות אותו. אתה זה שאמרת שזו שטות ועדיף משחקי הכס. קניתי את ההמלצה ובקייץ השלמתי את החסר. באמת סדרה מהנה.
    אתה רואה, לפעמים אפשר לסמוך עליך, ואז אתה בא ומלכלך ללא סיבה נראית לעיין. לא שצריך סיבה כזו.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     סליחה, זה לא שאתה לא אוהב את הסדרה. סתם נהנה לקטר עליה

     הגב
     • איציק

      אני סתם אוהב לקטר...

      הגב
      • אמיתי

       פעם ראשונה שאני מסכים איתך

      • איציק

       לפי תגובתך, אני עכשיו צריך לא להסכים איתי.

      • אמיתי

       לא התכוונתי לסכסך ביניכם

    • tazza

     זה שויקינגים טובה ממשחקי הכס לא אומר שלא ניתן ליהנות ממשחקי הכס.

     הגב
     • איציק

      לא זה העניין. אני לא משקיע יותר מידי זמן לסדרות, והחלטתי לראות אחת. אז הייתי צריך לבחור, והמליצו לי על ויקינגים. בא גרייזס ואמר, מה פתאום, אל תבזבז זמן על ויקינגים. ייתכן והוא טעה, אבל החלטתי ללכת עם המלצתו, ונהניתי. יתכן שמהוויקינגים הייתי נהנה יותר, אבל לא ראיתי. אולי אראה בעתיד, בלי להקשיב שוב לגרייזס.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       לי ויקינגים מיצה את עצמו די מהר. לא מתקרב בכלל למשחקי הכס, לדעתי. אפילו דרקון או גמד אחד אין שם!

 • חיים שרגא

  לא הבנתם את הסדרה. הכל מוביל לזה שג'יימי יתפוס את המלוכה וימנה את טיריון ליד שלו.

  הגב
  • איציק

   איזה מהן? לוותר על הזהב חבל, גם על היד הטבעית היחידה שנותרה. יש שלישית, זה לא משחק קלפים. חוץ מזה, ג'יימי אמור למות אז הוא לא יכול גם למות וגם לתפוס את המלוכה.

   הגב
 • קלבדוס

  המשפט של פמבלטון הוא פרפרזה על הדלאי למה, כעס וגחל בוער.

  הגב
 • S&M

  יש הימור על איך סרסיי תמות?
  אני מהמר שג'יימי יהרוג אותה.
  אני עוד עובד על הפרטים... לא סגור אם זה יהיה נקמה (סירוס ואונס) או תפקיד (קוטל המלך) או חמלה (כדי שלא תיפול בשבי).

  הגב
  • איציק

   זה יהיה כעונש על קיום יחסים לזבים עם אם הדרקונים.

   הגב
  • טרנטה

   לפי הנבואה הוא אמור לחנוק אותה אם אני זוכר נכון.

   הגב
 • DS

  האם הרעל שג׳יימי נתן לאולנה זה אותו הרעל שג׳ופרי קיבל? יכול להיות שיש לה את הנוגדן??
  כמה שאני רוצה להאמין שזה אפשרי ושהיא תמשיך איתנו, זה לא סביר, גם כי הרעל פועל מהר מאוד וגם לא נשארו לה חיילים ברמת גן שיגנו עליה. והאמת שהדמויות המרכזיות זוכות בדרך כלל למוות שמזוהה איתן, כך שהיא דפקה יציאה אולנה סטייל לגמרי.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אני לא קונה את הגישה של "לא ראינו אותו מת אז יש סיכוי שהוא חי" לגבי משחקי הכס. אני לא זוכר כמעט מקרים כאלו של מישהו שכביכול לא ראינו אותו מת ואז פתאום צץ. יש כאלו שראינו אותם מתים וקמו לתחנה. יש פה ושם כאלו שנעלמו ואז צצו שוב. היחיד שאני זוכר שראינו כאילו הושאר למות ואז פתאום חזר זה סנדרור קלגיין (בזמנו אריה השאירה אותו למות). כל השאר שלא באמת ראינו את הסוף שלהם, נניח סטאניס או אפילו ראמזי אם תרצה - באמת מתים. נראה לי שמי שמת בדרך שהתאימה לו - ואולנה לגמרי נופלת תחת הקטגוריה הזאת, כמו שאמרת - מתים באמת בסוף

   הגב
   • DS

    ואגב, שוב חזר פה עניין החוסר בסאבטקסט, וחבל, כשאולנה מנחשת נכון את התחבולה של הלאניסטרים ואת כל אשר התרחש וג׳יימי מאשר, כל זאת רק כדי שאם במקרה אחד הצופים לא הבין באותה השנייה את המתרחש, אז הם מבטיחים זאת שהוא יבין, בדומה לשאר העונה עד כה.

    הגב
 • אבי

  אולנה באה לקלל ויצא מברכת. היא רק גרמה לגיטימי להרגיש חייב לטיריון. בספרים אחד הפרקים החזקים הוא הפרק בו ג'יימי עוזר לטיריון לברוח. ואז ג'יימי מתוודה על משהו שגורם לטיריון לשנוא אותו. בכיס טיריון מחליט לתסבך את ג'יימי וטוען שהוא הרעיל את גופרי. כעת ג'יימי חייב לטיריון... ג'יימי יהרוג את סקסיים. שקוף.

  הגב
 • איאן ראש

  איך זה יכול להיות שהמודיעין של חאליסי לא עובד? אולי הוא עובד עבור הצד השני? איך פתאום התכנונים של הגמד ברורים לסרסי/ג'ימי? אולי כי הוא לאניסטר? בקיצ' סרסי חוברת ללבנים המהלכים. ג'יימי משתכנע לאחר שרואה את ידו הכרותה משרתת בצבא המתים.

  הגב
 • עמי ג

  עם כל הכבוד למשחקי הכס, אריאל - מחר טום בריידי חוגג 40 קיצים.
  אני חושב שמגיע לו טור חגיגי ליום חגו.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *