הטירוף נמשך. או שאולי נגמר?

ניסיון למבט טיפה שונה על שוק ההעברות בקיץ הזה

אני אכתוב על ליברפול בטח כשנגיע ממש קרוב לשבת, אולי אז יהיה לנו גם מושג יותר טוב עם איזה שחקנים נשחק השנה (ואולי גם לא) בינתיים, אני רוצה לדבר על שוק השחקנים הקיץ והמגמה שאני מזהה בו. אמנם אני הולך להזכיר את ליברפול, כמה פעמים (כי הדוגמאות שאני רואה קרובות ללבי) אבל בואו נחכה עם התגובות על ליברפול עוד טיפה.

בגלל שאני מאוד אוהב גרפים יפים שמדגימים בצורה טובה רעיונות, תראו את הגרף הזה מהניו יורק טיימס על הדרך שבה סכומי הקניה של שחקני כדורגל השתנו עם השנים:

DGt2gsyVoAEZena

 

לא קשה לראות שבכל קריטריון שהוא ההחתמה האחרונה של ניימאר היא בסטנדרט אחר לגמרי ממה שהכרנו. מדובר בקפיצת מדרגה עצומה – פי 2 מהשיא הקודם וכנראה שיא שלא יישבר במהרה. כמובן, אמרנו את זה כבר בעבר והתבדנו.

ובכן, I hate to say I told you so, but I told you so. לפני שנתיים בערך כתבתי את הטור הזה שבו טענתי שהסכומים שיש היום בכדורגל רחוקים עדיין מאוד מלמצות את הפוטנציאל שלהם. איך ידעתי? ראיתי את הסכומים שהולכים בבייסבול, שהוא ספורט אמריקאי נישתי לגמרי, והסקתי ממנו על הכדורגל שבו יש כמובן הרבה הרבה יותר כסף פוטנציאלי. אז למרות שהסכום על ניימאר נראה מופרך לחלוטין בשלב הזה – משהו שלא הכרנו קודם – הרי שאני בכלל לא בטוח שהגענו לסוף. אולי אפילו רחוק מזה.

או שאולי לא?

כי בניגוד למגמה שחזיתי, מגמה אחרת עוברת על שוק השחקנים בקיץ האחרון. כמובן, כל מי שלמד כלכלה בסיסית ביותר כנראה היה יכול לחזות את המגמה הזאת כי היא מזכירה תופעה כלכלית מאוד ידועה – הדפסת כסף. מה קורה כשמדפיסים כסף? אינפלציה כמובן. שזה מה שאנחנו רואים כבר שנים. אבל יש גבול לכמה כסף אפשר להדפיס לפני שהוא הופך לחסר ערך לגמרי.

וזה בדיוק מה שקרה בקיץ הזה – הכסף בשוק השחקנים הפך להיות כמעט חסר ערך. לא בכל מקום, לא אצל כל שחקן, אבל זה בהחלט נראה כמו מגמה מאוד מאוד חזקה.

נכון, שחקנים עדיין עוברים בין קבוצות וסכומים אדירים משולמים. אבל אנחנו רואים משהו שלא ראינו עד עכשיו – קבוצות ממש מסרבות למכור שחקנים. ומצליחות!

אדבר על דוגמאות קרובות לליבי – ליברפול שמה לעצמה למטרה הקיץ לרכוש שלושה שחקנים. את סאלח מרומא (והצליחה) ואת ואן דייק מסאות'המפטון וקייטה מלייפציג. בשנים קודמות, הסכומים שהיא הקצתה לשחקנים מהסוג הזה היו מביאים אותם אליה כבר מזמן. עוד חזון למועד מה יקרה עם ואן דייק שהגיש בקשת העברה אתמול, אאבל לפחות כרגע, סכומי עתק שהיא הקצתה לרכישת שני השחקנים האלו עדיין לא הספיקו כדי להביא אותם אליה. (קלאסי ליברפול, דרך אגב. עד שההנהלה מחליטה להוציא כסף גדול, היא נופלת על תקופה שבה זה לא עוזר). ליברפול היא לא היחידה. אולי בסוף קוטיניו יילך לברצלונה (בבקשה לא!) אבל לפחות בינתיים ליברפול עומדת איתנה בסירוב שלה למכור אותו גם בשביל סכום מאוד גדול. זאת אותה ברצלונה שרק לפני שלוש שנים לא היתה צריכה כמעט להתאמץ כדי לקחת מליברפול את סווארז, שחקן (עם כל הכבוד) הרבה יותר גדול מקוטיניו.

שוב, יכול להיות שזה משהו זמני בשוק, הרי אנחנו עדיין רואים לא מעט מעברים של שחקנים, ועדיין – נדמה שקבוצות הבינו משהו מאוד חשוב – יש להן די והותר כסף. בעונה האחרונה, ליברפול הרוויחה מזכויות שידור באנגליה לבד (זה לא כולל שוק עולמי ובטח לא מכירת מרצ'נדייז) לא פחות מ-150 מיליון פאונד. סאנדרלנד שסיימה אחרונה וירדה ליגה הרוויחה לא פחות מאשר 100 מיליון פאונד!

עכשיו תגידו לי, אם אתם ליברפול – בשביל מה אתם צריכים את המאה מיליון שבארסה מוכנה לשלם על קוטיניו? זה כבר כסף קטן ביחס למה שהיא מרוויחה. למעשה, ליברפול היתה שמחה לבזבז את כל הכסף הזה ולהישאר עם 0 בשורת הנטו בשביל להתמודד על האליפות – רק שאין אף קבוצה אחרת שמוכרת, בדיוק מאותן סיבות. אם סאות'המפטון הרוויחה 127 מיליון פאונד, למה לה למכור את ואן דייק ב-60 מיליון? עדיף לה לשמור אותו ולהמשיך לנסות להצליח לרוץ בצמרת. אותו דבר כמובן עם ליברפול וקוטיניו – גם אם תקבל 120 מיליון פאונד עליו, איזה שחקן בדיוק היא יכולה לקנות עכשיו שיחליף אותו ויתן תפוקה כמוהו?

למעשה, ראינו את התשובה כשליברפול מכרה את סווארז – בסוף היא נתקעה עם באלוטלי. וגם כשהיא מכרה את טורס, בסוף היא הוציאה סכום חסר תקדים על אנדי קארול (סווארז הגיע כמה ימים קודם והיה מציאה אדירה). בניגוד ללפני כמה שנים – נראה שהקבוצות הבינו את זה. שחקנים עדיין עוברים, אבל זה קורה כמעט תמיד באחד משני תנאים – או שהקבוצה בסדר עם לתת את השחקן או שהשחקן ממש כופה את ההעברה. ואם זה המצב כרגע בעיקר רק בפריימרליג, הרי שנראה שלא רחוק היום שבו חוזי השידור העצומים יהפכו את כל הקבוצות בליגות הגדולות לעשירות הרבה יותר מהמצופה.

מה שיוביל לשני מצבים. הראשון – עוד אינפלציה מטורפת. זה כמובן הגיוני. ראינו את קייל ווקר (קייל ווקר!) הופך לשחקן ההגנה היקר בהיסטוריה השנה, אנחנו רואים את הסכומים שנזרקים באוויר על אמבפה – עוד דוגמא לשחקן שמועדון מסרב למכור למרות מחירים מטורפים, דרך אגב.

אבל אולי, אולי, נזכה גם למצב השני: קבוצות מחזיקות בשחקנים שלהם ומחליטות שאולי זה דווקא עדיף להשקיע במחלקות הנוער כדי להגיע לתארים. עוד חזון למועד – אבל אולי אנחנו מתקרבים למיצוי של שוק ההעברות, לא בגלל שחסר כסף – אלא דווקא בגלל שיש הרבה יותר מדי ממנו.

אש, קרח ומה שבינהם - יומן משחקי הכס (ע' 7, פרק 4)
התיקו בווטפורד

תגובות

 • יובל (אחר)

  זה נכון כל עוד הקבוצות מתנהלות כמו מועדוני ספורט, ולא כמו חברות כלכליות. ברגע שיש חוב שצריך לשרת, נניח, אז הגדלה של הכנסות במאה מליון דולר זה משהו שבעלים של קבוצה לא יכול לסרב לו. אם חו"ח יהיה משבר כלכלי נוסף, ומצב הפיננסים העולמי ישתנה, קבוצות יכולות להקלע למצב שבו הן לא יכולות להתפשר על סכומים כאלו.

  בנושא קשור - הסכומים האלה מעלים בעיני את השאלה מה ההצדקה לדרישה של קבוצות ספורט בסדרי גודל כאלו לתמיכה כלכלית מעיריות בבניית או שיפוץ אצטדיונים, נניח.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   זהו, שעם הסכומים שנכנסים, חובות הם כבר לא בעיה כמו פעם. ברור שלפעמים זה קורה אבל הרבה פחות.
   לגבי בניה של איצטדיונים וכו' - מסכים לגמרי שיש לזה היום הרבה פחות לגיטימציה. בספורט האמריקאי יש לקבוצה את היכולת לאיים במעבר לעיר אחרת (שם זה ממש חצוף כי קבוצות עושות הון עתק ועדיין מגלגלות את העלות של האיצטדיון על התושבים), באירופה האיום הזה לא קיים ואני חושב שאנחנו רואים פחות ופחות מקרים כאלו (ארסנל בנו את האיצטדיון שלהם בעצמם, ליברפול שיפצו לבד, טוטנהאם בונים חדש לבד לדעתי, גם צ'לסי רוצה)

   הגב
   • אסף

    רק לדייק - שבארהב ההחלטה אם לבנות איצטדיון חדש בעיר מתקבלת על ידי התושבים במשאל דמוקרטי ולא נכפית עליהם על ידי הקבוצה

    הגב
    • איציק

     נכון, אבל יש את החרב המונפת של הקבוצה שאם לא יסכימו לבנות, אז...

     הגב
 • אבי גלברט

  מדוייק לחלוטין והתפלאתי איך הפוסט הזה לא הגיע קודם .כתבתי לבני בפייס שזה חלון הסטורי בדיוק מהסיבות שכתבת פה .
  כללי המשחק השתנו לחלוטין ,הפייר פליי הפך בדיחה .שברצלונה קבעה בזמנו סכום שחרור של 222 מיליון יורו זה היה מתוך הנחה שאף אחד לא ישלם את זה והנה כן ....מה יהיה הסכום בפעם הבאה שכוכב (אמיתי) יחתום באיזה קבוצה ,מיליארד יורו ? משהו ישלם את זה ?
  לגבי גידול שחקנים בנוער ,נקודה רגישה אצלי בגלל שאימנתי במחלקת נוער הרבה שנים ומכיר את התהליך .
  ברמות האלו קשה עד קשה מאד להוציא אואן כזה או ג'אררד ואפילו וודבורן שעדין חובת הוכחה ענקית עליו .
  רשפורד כזה גדל פעם בכמה שנים וזה לא פשוט .תראה איזה תקווה תלו בזמנו בפלאנגן ,לא מאמין שהוא יחזיק הרבה זמן בליברפול אם לא יתקדם דרמטית ...
  לגבי קוטיניו ......אלוהים גדול ,השנה לדעתי הוא ישאר .מה הלאה ? 150 מיליון סטרלינג ?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   אם סטרלינג עלה 50 מיליון אז כמה זה 150 מיליון סטרלינג?

   הגב
   • איציק

    :-) :-) :-)

    הגב
   • אבי גלברט

    יאלה בסדר ,פאונד בשבילך =)

    הגב
    • D! כאן ועכשיו

     קוויד

     הגב
 • אנונימוס

  מה שמעניין זה שיש אמנם ימבה כסף כמו בספורט האמריקאי, אבל בגלל מבנה הליגות באירופה יש גם הרבה יותר קבוצות עשירות. בספורט האמריקאי יש כמה עשרות קבוצות בליגה אחת, כשהן מתפזרות בצורה נורמלית פחת או יותר על סאקלת התקציב.
  בספורט האירופי רוב הקבוצות עניות. אבל בכל מדינה גדולה יש כמה קבוצות על עם תקציב אדיר. ביחד עם הסכם זכויות השידור באנגליה שיצר וואחד אנומליה, יש כמה עשרות קבוצות שעבורן 100 מיליון דולר לפה או לשם לא באמת משנים.

  הגב
  • איציק

   אל תשכח שבאירופה יש הרבה יותר קבוצות. בארה"ב יש ליגה אחת עם 30 קבוצות נניח. באירופה יש נניח 10 ליגות עם 18-20 קבוצות. משמעותית יותר. אז אם בכל ליגה יש רק 2 קבוצות עשירות, כבר יש לך יותר קבוצות עשירות מכל הליגה האמריקאית.

   הגב
   • tazza

    התקציב של הקבוצה הכי עשירה בישראל זה 20 מיליון יורו, התקציב של מאריבור למשל הוא פחות משל ב"ש (16 מיליון יורו) והיא הקבוצה החזקה בסלובניה ביי פאר לאורך השנים. אז העושר של הקבוצות שאינן באות מהליגות הבכירות אינו מתקרב לרמת העושר של הקבוצה הענייה ביותר באמריקה (מקצוענית כמובן).

    הגב
   • yaron

    בארצות הברית יש שלוש ליגות גדולות ועוד שתיים בינוניות.
    לדעתי אין שם פחות קבוצות גדולות מבאירופה.

    הגב
    • איציק

     אתה מדבר על 5 ליגות מאותו הענף?

     הגב
 • איציק

  מצד אחד יש את הדעה שלך שאנו רחוקים ממיצוי היכולת לשלם יותר, ויש להוסיף לזאת את אלו שלא אכפת להם לשלם רק כדי להביא את הגביע/אליפות, אז הם מוכנים להגדיל ולא בשקל תשעים אלה קצת יותר. ומצד שני יש את המטוטלת של גיל שבשלב כלשהו תשנה כיוון כי הסכמי השידור לא יעלו עד אינסוף; קבוצות לא יסכימו לשלם כל סכום אז הביקוש ירד ואיתו המחיר. ומהצד השלישי, העולם השתגע, ולכן בעולם כזה לא כל החוקים שהכרנו תקפים. אם שחקן בינוני עולה מיליונים (ראו אפילו את המחיר של זהבי, שכל מה שהוא עושה זה מבקיע בארץ ובסין ולא מסוגל לשים גול מול קבוצה אירופאית) אז שחקן בינוני פלוס זה עשרות מיליונים, וניימר יחסית לרמתו נמכר בהערכת חסר. מתישהו העולם ישתגע לכיוון השני... או שלא.

  הגב
  • tazza

   לא מסוגל להבקיע גול מול קבוצה אירופאית?
   quel goal de zahavi נשמע לך מוכר?

   הגב
   • איציק

    לא, וכל חיפוש במרשתת נותן לי זבל בספרדית.

    הגב
    • -Ollie Williams

     כי בצרפתית זה quel but de zahavi

     הגב
  • יואב

   זהבי הוא שיאן השערים של מכבי באירופה- 15.
   וזה לא כולל עוד כמה בהפועל.
   הוא מסוגל לכבוש מול כל אחת, מצד שני, לא כל אחת תשלם לו את ההון שהוא מרוויח.

   הגב
   • איציק

    או, הנקודה היא שכשהייה באירופה ושיחק בקבוצה אירופאית מול קבוצות אירופאיות הוא לא משהו, מינוס. בארץ ובסין, תותח.
    הייתי צריך יותר לדייק בניסוח אבל העיקרון ברור.

    הגב
    • יואב

     היה עונה וחצי. כבש 5? שערים.
     נפצע ובהחלט היה צריך להסתגל למשהו חדש.
     אבל... ערן הוא לייט בלומר. הוא היום שחקן טוב בהרבה ממה שהיה.
     בנתיים, אני לא ממש רואה את הטאלנטים האחרים- עושים את מה שהוא עושה ובקלות.
     ובקיצור- לערן יש קרוב ל30 גולים נגד אירופאים(רובם- אמא של המאני טיים), זה בטח מעמיד אותו בטופ 5 של הישראלים.
     לי זה נשמע נהדר.

     הגב
     • יואב

      והעיקרון שלץ רחוק מלהיות ברור- כמו שהסברתי....

      הגב
      • איציק

       נניח שבטופ 5 הישראלים, למרות שאני ממש לא מסכים, זה עדיין לא אומר שהוא משהו ששווה באירופה את המחיר שהסינים שילמו עליו, ובטח לא המחיר שהם רוצים במקרה וישוחרר.

      • יואב

       זה בטוח- לפני שערן שיחק דקה. זה מה שנקרא- מחיר סיני.
       אבל עכשיו בדיעבד- יש לא מעט אוהדי מכבי שסבורים שהסינים עקצו אותם((((:
       כי המכונה שם לא נראית בדרך להאט בכלל.
       אז זה טריקי קצת כי מה שהוא מספק שם בליגה, שחקנים שעלו כפול ויותר- לא נותנים.

      • איציק

       אני מציע טביעה ייצוגית נגד הסינים בשם אוהדי מכבי. אולי גם בשם האוהדים האדומים ;)

      • שמעון

       איציק זהבי כן שווה להם את המחיר כי הוא מספק את הסחורה שחקנים יותר יקרים ממנו לא מבקיעים כמוהו. הוא לא צריך להוכי כלום בשביל מה לו לעבור לאיזה קבוצת פח באירופה בשכר נמוך יותר מה זה יתן לו? הוא במטרה למקסם כסף וכמה שניתן ואם הסינים משלמים למה לא אפילו ניימר הלך לכסף הגדול. מה לעשות כסף הכי קובע ב99 אחוז מהמקרים לפני אליפויות והכל. המטרה של ספורטאים זה קודם כל למקסם את רווחיהם וזהבי עושה את זה בגדול . אני בהחלט מדרג אותו בטופ 5 של הישראלים לדורותיהם.

      • איציק

       לסינים כן, לאירופה לא.

      • -Ollie Williams

       טביעה ייצוגית נשמע כמו גרסת אקסטרים של שחיה צורנית

      • איציק

       :-) צודק

     • יואב

      טופ10 של כובשי שערים מול אירופאיות. לזה התכוונתי. לא לגדולתו.

      הגב
 • מתן גילור

  תודה אריאל. אני מבין שמיקום העיגול על מערכת הצירים הוא המחיר כפונקציה של הזמן, אבל לא הבנתי מה מסמל גודל העיגול. האם יש לו משמעות?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   מידע מיותר - מחיר השחקן שזה כמובן גם ציר הy. אבל זאת צורת המחשה נוספת נחמדה

   הגב
  • איציק

   זה גודל המחיר, כשמרכז העיגול נמצא על הצירים של תאריך וסכום. הגודל ניתן רק בשביל הרושם. ויזואלית הרבה יותר מרשים לראות את עיגול בגודל משתנה מאשר סתם נקודה על הגרף. אני מניח שעוד כמה שנים העיגול יתנפח יותר מידי ויתפוצץ.

   הגב
  • אסף THE KOP

   חשבתי על זה גם והגעתי למסקנה שאין שום קשר.
   מחיר גבוה יותר = קוטר גדול יותר.

   הגב
   • רותם

    אתה מתכוון לקוטר העיגולים שנמצאים מתחת לציר ה z שעולה כנראה ככל שהמחיר גבוה יותר.

    הגב
  • Amir A

   גודל העיגול מסמל את גודל האגו של השחקן

   הגב
   • ק.

    אתה בטוח שהאגו של מראדונה הוא שישית משל זידאן?....

    הגב
    • איציק

     מראדונה הרבה יותר קטן מזידן, לאן יכנס אגו גדול. מה, השתמש בתוכנה לדחיסת אגו?

     הגב
    • רובי פאולר

     אולי גודל הקרחת

     הגב
  • ק.

   נראה לי מתן צודק, המחירים עברו נרמול מסויים (לאינפלציה או למדד, לא מבין באמת בכלכלה...) - זידאן נקנה ב56 מיליון יורו אם אני לא טועה, והיורו לא היה שווה 2$...

   הגב
  • ק.

   מראדונה שרשום בגרף כ-23 מיליון דולר, נמכר לברצלונה ב-5 מיליון פאונד (שיא בזמנו) ואחר כך לנאפולי ב-6.9 מיליון פאונד

   הגב
 • Lord Anthony

  שני דברים שחשוב להגיד,
  קודם כל ההעברה של ניימאר היא לא במקרה אנומליה, מדובר פה במהלך פוליטי שאין קשר בינו לבין כדורגל, בטח כשהו מגיע מקבוצה יחסית קטנה במונחים אירופאיים, שאין לה שום יכולת לעמוד בסכומים האלו באופן עצמאי. אם היית רואה סכומים כאלו מגיעים מיונייטד או מריאל, קבוצות שמתקיימות מההכנסות שלהן אז אפשר היה להכליל את העיסקה הזאת בניתוחים כלשהם, עד אז זאת אנומליה שלא מעידה על כלום.

  נקודה נוספת, כשמשווים את הספורט האמריקאי לכדורגל האירופי צריך להתחשב בעובדה שמדובר על הרבה פחות קבוצות משמעותי. אם בארה"ב יש ליגה אחת עם לכל היותר 30 קבוצות ששם מרוכז הכסף הגדול וליגות משניות שהן כמעט חובבניות מבחינת ההכנסות והמשכורות, הרי שבאירופה יש הרבה יותר קבוצות עם הרבה יותר כסף, מספיק להסתכל על הסכומים שרצים בצ'מפיושיפ כדי להבין כמה המודל האמריקאי שונה מזה האירופאי.
  לכן ההנחה כאילו בספורט האמריקאי מסתובב הרבה יותר כסף היא לא בהכרח נכונה, הוא פשוט מפוזר על הרבה פחות קבוצות. אם בארה"ב אנחנו יכולים לדבר על 5 ליגות גדולות (בכל המקצועות) הרי שבאירפוה אנחנו מדברים על לפחות 4 ליגות גדולות ועוד שתיים שלוש סתם עשירות וזה רק בכדורגל.

  נקודה אחרונה, יכול להיות שאנחנו קרובים מאוד למיצוי הפוטנציאל הכלכלי של זכויות השידור, כיום באנגליה כבר מתחילים לראות ירידה בצפייה במשחקי כדורגל (האשם הנוכחי הוא סטרימינג פיראטי ברשת) ובכלל לא בטוח שחוזי השידור הבאים יעלו באותו הקצב שהיינו רגילים לראות (אם בכלל).

  הגב
  • אריאל גרייזס

   רק לגבי הנקודה האחרונה - זה נכון שיש פה ושם ירידה באנגליה - אבל לכדורגל יש עולם שלם שישלם כסף שאנחנו רחוקים ממיצוי.
   נכון שיש סיבות פוליטיות לרכש של ניימאר (אני לא מבין מה זה אומר שאין למועדון יכולת כלכלית. לסיטי יש יכולת כלכלית? כסף מספונסר הוא כסף מספונסר. לא רואה את ההבדל בין אדידס ששמים כסף כדי שיונייטד יקנו את פוגבה ב-120 מיליון לבין קטר ששמים 250 מיליון לקנות את ניימאר) אבל בסופו של דבר הרף עלה. בלי הכסף של קטאר בארסה בחיים לא היתה חושבת לשים 120 על קוטיניו וזה כמובן משפיע על כל המערכת

   הגב
   • Lord Anthony

    בבנק אין הבדל בין הכסף שהשייחים שמים לכסף שאדידס שמה, אבל הסיבה שהכסף של אדידס מגיע ליונייטד לעומת הסיטי שצריכה לתבסס על כסף של שייחים היא ההבדל. זה כמו הליגה הסינית (או עד לא מזמן הליגה הרוסית), יש תקרת זכוכית מאוד ברורה לסוג השחקנים שכסף יכול למשוך למועדוני פלסטיק.

    הגב
    • אריאל גרייזס

     אחרי ניימאר אנחנו עדיין חושבים שיש תקרה כזאת?

     הגב
     • Lord Anthony

      בוודאי, לכן בדיוק ניימאר הוא אנומליה. אם לא הייתה תקרת זכוכית כזאת אז כבר מזמן היינו רואים את מסי ורונאלדו בפאריס או בסיטי.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       מסי ורונאלדו לא בפאריז או בסיטי כי אין קבוצה שיכולה להרשות לעצמם את סעיף השחרור שלהם. אנומליה או לא (כמה שחקנים בעולם יש ששווים יותר מאשר ניימאר? בדיוק שניים) - פאריז הוכיחה עכשיו בדיוק שאין כזאת תקרה לדעתי.

      • Lord Anthony

       סעיף השיחרור הוא שולי בסיפור הזה, כמו שראינו במקרה ניימאר. אם מסי או רנאלדו היו מוכנים להגיע לפאריס אז השייחים היו שופכים כמה כסף שצריך, בדיוק כמו עם ניימאר.
       תסתכל על ההרכבים של פאריז ושל הסיטי ותגיד לי אם יש תקראת שכר או לא. הקבוצות מלאות בשחקנים טובים, אבל אף אחד לא מהטופ באמת, סגלים שמספיקים כדי להגיע בקביעות לרבע גמר ליגת האלופות, קצת כמו ארסנל רק בפי שלוש כסף.
       תראה את סיטי, עם כל הכסף שלהם והם אפילו לא מצליחים למצוא שוער נורמלי.
       ניימאר הוא אנומליה, כי נוצר צירוף מקרים של שחקן שכנראה בכל מקרה רוצה לעזוב, לא משנה לאן, ומדינה שמוכנה לשפוך כמה כסף שצריך. לא כל יום נתקלים בסיטואציה כזאת

      • Lord Anthony

       אמור להיות כמובן תקראת זכוכית ולא תקראת שכר

      • no propaganda

       ארסנל לא ראתה רבע דמר ליגת אלופות כבר עשור ככה. גם סיטי לא הצלחה גדולה אבל הם דווקא התקדמו בשנים האחרונות בכיוון הנכון והתחילו לרכוש שחקנים איכותיים יותר. בפריז יש לא מעט שחקנים מהטופ כמו וראטי, טיאגו סילבה, די מריה וכו'

      • omer

       אריאל,

       סעיף השחרור של מסי עומד היום על 300 מיליון אירו, לאחר חידוש החוזה בקיץ. לפני כן, הסעיף עמד על רבע מיליארד. לאור הרכישה של ניימאר, די ברור שהסיבה שמסי לא בפסז לא קשורה לסעיף השחרור.

      • אריאל גרייזס

       ניימאר צעיר ממסי בחמש שנים. אם אתה מפעיל סעיף שחרור של שחקן בכזה סכום, לפחות תוודא שהוא בשיא שלו. אלא אם כן יקרה איזה נס, למסי יש עוד שנתיים, אולי שלוש, ברמות הגבוהות באמת.
       למה זה לא קרה שנים קודמות? כי מסי לא רוצה לעזוב את בארסה ובעיקר שלקאטר לא היו מטרות פוליטיות לקדם

    • D! כאן ועכשיו

     אולי הבנק של איי הברזל יכול לעזור

     הגב
    • שמעון

     אין שום תקרה התקרה קיימת אולי עבור שחקנים היסטורים ברמה של מסי או רונלדו אבל כל השאר הכל פתוח. אני לא מכיר שום שחקן שחוץ מה2 שהזכרתי היו מסרבים ל500 מיליון יורו. אגב לא בטוח שאם פסז מציעים למסי 60 מיליון יורו נטו לעונה ועוד חצי מיליארד יורו הוא לא עובר לשם.

     הגב
     • -Ollie Williams

      מסי ורונאלדו כבר לא יעשו מעבר בשביל כסף. מקסימום קאמבק סנטימנטלי.

      הגב
  • גל ד

   כשאתה כותב מהלך פוליטי, אתה מתכוון לשטויות שדסקל כתב?

   הגב
   • Lord Anthony

    אני מתכוון שיש מדינה שעומדת מאוחרי המועדון, והשיקולים של מדינה שונים משל אלו של משקיע פרטי.

    הגב
    • גל ד

     היכולת הכלכלית שונה. השיקולים נראים לי כאותם שיקולי מיתוג בשני המקרים. וכך או כך להשקעות יש אותה מטרה - להביא תארים. גם לקטאר אין עניין במועדון מדשדש.

     הגב
     • Lord Anthony

      משקיעים פרטיים רוצים להרוויח כסף ולהשיג כוח והשפעה (לא בהכרח בסדר הזה) מדינות רוצות להשיג כוח והשפעה.
      תארים הם אמצעי לא מטרה (ע"ע ארסנל).

      הגב
      • אריאל גרייזס

       קח את הבעלים של הסיטי או אפילו את אברמוביץ - אתה יכול להגיד שהמטרות שלהם שונות מאלו של הבעלים של פסז? אף אחד מהם לא בעסק להרוויח כסף

      • אביאל

       אריאל - זה נראה לי שלזה הוא בדיוק התכוון, למרות שלא צריך לחלק למדינה מול אדם פרטי, יש אנשים שקבוצות כדורגל הן אמצעי כלכלי (סטן קרונקי בארסנל לדוגמא) ויש כאלה שהקבוצה הן אמצעי לעניינים אחרים, אם זה בשביל שפוטין לא יחסל אותך, אהבה למשחק או כלי לקידום (פ.ס.ז. או סיטי).

      • אריאל גרייזס

       ובארסה וריאל שמוחזקות על ידי הציבור, מה הן? הרי בבירור אין להן מטרה לעשות כסף
       בכל מקרה, עד לפני זמן מאוד קצר, כמעט כל הקבוצות הגדולות בעולם לא היו ריווחיות. אז המטרה של לעשות כסף נראית לי טיפה בעייתית

      • אביאל

       אריאל - לא כזה ברור שריאל וברצלונה עושות כסף לטובת בעלי המניות (אני בספק אם יש שם איזה אפשרות לחלוקת רווחים), הם מודל נוסף ושונה.

       מה זה משנה מה היה פעם ? מדברים על עכשיו.

      • dk

       ריאל (ונראה לי גם ברצלונה) היא מועדון חברים ככה שאין בעלי מניות לחלק להם רווחים

 • בני תבורי

  שלוש הערות:
  1. לא הגיוני לבסס תיאוריה כזאת מבלי לתת עוד פרמטרים ואני אסביר: ניימאר המתועב בעיני, שחקן שעשה בכדורגל ביי פאר הרבה יותר מפוגבה שלעולם לא אשכח לו את השירות המעולה שנתן ליובה אהובתי. אין מה לעשות, ההבדלים בניהם זועקים לשמיים ואי אפשר לנקוב באופן אחיד את מחירם רק כי שניהם נועלים נעליים עם סטופקס.
  2. בעניין קוטיניו - המצב כרגע הוא כזה: לשחקן חוזה לחמש שנים ללא סעיף יציאה ובמילים אחרות, ללא תג מחיר. קלופ וההנרים הודיעו חד משמעית שהוא אינו עומד למכירה. אתה לא בונה בית רק כדי למכור בסוף את היסודות שלו. עכשיו המפתחות אצל קוטי. אם יבוא ויאמר - מה שלא עשה עד כה - חברי היקרים מברצלונה ועד בכלל, תודה על הבעת האמון המחמיאה אבל אני רוצה להישאר בליברפול, אנד אוף סטורי. אם יבוא ויאמר רוצה אני, תיוותר רק שאלת המחיר והוא יהיה איפה שהוא בין ניימאר לפוגבה, אני מנחש קרוב יותר לניימאר. בפאונדים. ביזנס הם יודעים לעשות שם ההנרים וממילא אי אפשר להחזיק שחקן בניגוד לרצונו וגם אין בכך כל תועלת וכל השטויות מסוג "שיישב ביציע ויירקב" כמו שסוטון הודיעו לגבי ואן דייק, הן שטויות ותו לא.
  3. סוארז נשאר לשנה נוספת לאחר שקיבל הבטחה לשחרור בעונה שלאחריה. זה מה שצריך להציע גם לקוטי.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   רק לגבי נקודה אחת - מדברים על מחיר של 180 מיליון על אמבפה, שחקן שעוד לא קרע זוג נעליים. בשלב הזה, לאיכות של השחקן יש קשר בינוני מאוד למחיר שלו

   הגב
   • בני תבורי

    נכון, שכחתי אותו מרוב שהוא כזה משמעותי... אבל זה לא סותר לחלוטין את מה שכתבתי בנקודה זו

    הגב
    • אריאל גרייזס

     למה ניימאר מתועב בעינייך, דרך אגב? במה הוא שונה מכל שחקן אחר?

     הגב
     • בני תבורי

      הוצאתי ממך את הברזילאי? :)
      אני פשוט לא אוהב אותו, לא אוהב את הגישה הבכיינית שלו, לא את הפוזות, לא את התרנגוליות וכל זאת למרות שאני מכיר בגדולתו המקצועית. אני אולד סקול.

      הגב
      • בני תבורי

       אגב, מעניין שאתה מעלה את זה דווקא היום, אתמול ראיתי בשידור חוזר משחק משחק שלנו עם סוארז שנותן שם שני גולים עילאיים ותצוגת כדורגל מהסרטים, ופתאום הסתבר לי שבכל הנוגע להתנהגות על המגרש הוא חתיכת חרא קטן, צוללן ומאחז עיניים.

      • Amir A

       מזכיר את המשפטים הידועים:
       לפני הנישואין הוא חסכן, אחרי הנישואין הוא קמצן.
       לפני הנישואין הוא הרפתקן, אחרי הנישואין הוא חסר אחריות.
       לפני הנישואין הוא שולט במצב, אחרי הנישואין הוא שתלטן.
       לפני הנישואין הוא משאיר אותי חסרת נשימה, אחרי הנישואין הוא חונק אותי.
       וכן הלאה וכן הלאה.
       לפני המעבר לברסה הוא שחקן גדול מלא נשמה וחי את המשחק, אחרי המעבר לברסה הוא חתיכת חרא קטן, צוללן ומאחז עיניים.

      • אריאל גרייזס

       חולה על החרא הקטן הזה..

  • אסף THE KOP

   בני
   זה מאוד מסוכן ולא אחראי לתת לליברפול סכומים גדולים שכאלה...
   הם לא יידעו מה לעשות עם הכסף על קוטיניו.

   הגב
   • אייב

    אנדי קארול נתן עונה יפה בווסטהאם..

    הגב
    • רובי פאולר

     מעולה!
     גם רובי קין פנוי
     ובאלוטלי נותן עבודה בניס

     הגב
   • אריאל גרייזס

    כמו שרואים כרגע, אפילו בארסה לא ממש יודעת מה לעשות עם כל הכסף הזה (רק אגיד שגם אם ישיגו את קוטיניו - הוא ממש לא מה שהם צריכים)

    הגב
    • בני תבורי

     אומר לוינטל: בארסה כמו בעל שאיבד את רשימת הקניות שאשתו נתנה לו.

     הגב
     • איציק

      או שיחזור עם סל רייק, או שיקנה המון מוצרים לא נחוצים.

      הגב
      • yaron

       או שלא יחזור הביתה :-)

 • צור שפי

  טוב, אחרי שקראתי את הפוסט והתגובות עד כאן השאלה הראשונה היא איפה גיל שלי כשצריך אותו.
  חוץ מזה, נדמה לי שכבר ברור היום שלכסף יש נטיה שלא להתנהג באופן דמוקרטי אלא להפך, להתרכז בידיהם של מעטים המנצלים את העובדה שהמערכת לא יודעת להתגונן מפניהם. זה נכון ביחס למונופולים כמו גוגל ופייסבוק וגם ביחס למפלצות הכדורגל. לכן, כל הסיפורים ההרואיים על קבוצות שמסרבות למכור הן כמו הגברת שצ'רצ'יל (נדמה לי) רצה לשכב איתה - את מהותה כבר קבענו וכעת נותר רק לקבוע את המחיר. ובעידן שבו עוד כמה אפסים לא מזיזים לטייקון התורן זו רק שאלה של זמן עד שההעברה תתבצע.
  וגם - שהגרף מזכיר לי קצת את מחירי הדירות בארץ אבל זה כבר מן הסתם רק הדימיון החולני (והחולוני) שלי.

  הגב
  • yaron

   למה שהמערכת תתגונן בפניהם? הם המערכת!

   הגב
   • צור שפי

    הם לא. הם ביצעו השתלטות עויינת על המערכת.

    הגב
    • yaron

     אם המערכת לא יודעת להגונן בפניהם והם הצליחו להשתלט עליה אז עכשיו הם המערכת.

     הגב
  • אסף THE KOP

   יכו להיות שגם לצ'רצ'יל הייתה זונה, אבל במקרה שציינת מדובר על הזונה של ג'ורג' ברנרד שואו

   הגב
   • איציק

    תגיד לי, אנחנו מארגנים פה כנס זונות, או כדורגלנים לדורותיהם?

    הגב
    • צור שפי

     איציק, שאל אנגלים מה הם חושבים על שער היד של מראדונה ותראה שיש חפיפה בנושאים.

     הגב
   • צור שפי

    תודה אסף זה חשוב. כל אחד והזונה שלו...

    הגב
 • tazza

  זידאן ב-125 מיליון? לא אמרו שרונאלדו הפורטוגלי היה העברה הגדולה אי פעם בזמנו (95-100 מיליון יורו)?

  הגב
  • נבות

   רונאלדו צריך להיות העיגול שמימין לזידאן (ואחריו בייל) ונראה לי מהגרף שהוא הכי גבוה פרט לניימאר. מה שפורסם בזמנו זה כמה ריאל שילמה ליונייטד על ריאל לפי החוזה, בעוד מה שמופיע בגרף זה כמה הכסף שבזמנו שולם שווה היום. אם ריאל שילמה 95 מיליון על רונאלדו (לפי מה שאמרת) לפני 8 שנים אז היום זה שווה ערך ל-126+ מיליון היום.

   הגב
  • אריאל גרייזס

   כן, בדקתי שוב, זה מנורמל לערך בתקופה

   הגב
   • איציק

    מראדונה אחרי נירמול רק 23 מיליון? באמת מציאה.

    הגב
    • אלי

     זה נרמול לאינפלציה שבינה ובין כדורגל אין ממש קשר.
     יש אחד, פול תומקינס, שעשה אינפלציה מיוחדת לשחקני כדורגל.
     https://tomkinstimes.com/debate/transfer-price-index-the-complete-guide/

     הגב
     • אריאל גרייזס

      אבל זה בדיוק מה שהגרף בא להראות - את האינפלציה במחירי הכדורגל!

      הגב
      • אלי

       אבל אז הפוסט שלך צריך להיות שונה.
       אולי זה לא טירוף?
       אולי זה המחיר הריאלי בשיקלול האינפלציה של הכדורגל?
       אולי זידאן היה יקר יותר בניימאר בשיקלול האינפלציה של הכדורגל?

      • איציק

       ומראדונה רק עשירית? הגזמת קלארז'ו.

      • אריאל גרייזס

       נו, ברור שזה המחיר הריאלי במחירי הכדורגל. זה מה שאני אומר - שעם ההכנסות של הכדורגל היום, הגיוני מאוד שהמחירים של השחקנים יגיעו למספרים האלו. זה גם מה שהפוסט המקורי שלי טען - שאנחנו רחוקים מלראות את הסוף של זה

 • יותם

  כל הקבוצות שומרות בקנאות על השחקנים שלהן עד שזה מגיע לקבוצות גרמניות (וגם לא) למול באיירן מינכן - "בואו קחו את הכישרון הגדול ביותר שלנו ב-20 מיליון יורו!".. מישהו עוד יצטרך לחקור את הרכש הכל כך שפוי ואיכותי הזה.

  הגב
  • טל

   כאוהד דורטמונד חייב לציין שזה לא נכון.
   בדורטמונד שומרים מאד בקנאות על השחקנים שלהם, ולמעשה כבר 9 שנים (מאז פטריץ' להמבורג ב2008), אף שחקן הרכב לא נמכר כשלא היו חייבים לחלוטין - גצה בגלל סעיף שחרור, כל השאר עם שנה אחרונה בחוזה לשחקן שלא רוצה לחדש כי הוא רוצה לעבור לקבוצה יותר עשירה.
   למעשה אם דמבלה ימכר באמת בימים הקרובים, זאת תהיה פעם ראשונה שבדורטמונד מוכרים שחקן שלא "חייבים" מאז האליפויות של תחילת העשור.

   בלי קשר לזה, כמובן שזה מתסכל ברמות כשיש קבוצה אחת שהיא עשירה פי כמה מכל קבוצה אחרת בסביבה והפכה ב5 השנים האחרונות למפלצת שאי אפשר לגעת בה, ומתנהלת באותו אופן כמו מכבי ת"א כדורסל של עד לפני עשור - זאת אומרת אפילו קונים שחקנים לא כי צריך, אלא כי יש יריבה מסוכנת וצריך לחסל אותה, כמו שהם עושים עם דורטמונד, עשו לפני עשור עם ברמן או לפני 15 שנה עם לברקוזן.

   אגב, בבאיירן כבר לוקחים את זה צעד קדימה, ומדברים על כך שהם עכשיו מנסים בצורה די אגרסיווית להביא את הסקאוט הראשי של דורטמונד אליהם.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    טוב, זאת קצת רמאות מה שאתה אומר. נכון, הומלס לא "נמכר" טכנית מדורטמונד לבאיירן אבל הוא עבר לשם אחרי שלא האריך חוזה. לבנדובסקי לדעתי אותו סיפור. אז באיירן לא קונה מדורטמונד היא פשוט מחכה ששחקנים יגמרו חוזה וידיאו, טכנית זה שונה, מעשית זה אותו דבר כי דורטמונד לא מסוגלת להשאיר אותם אצלה

    הגב
    • no propaganda

     הומלס דווקא כן נמכר.
     לבנבובסקי באמת סיים חוזה אבל זה רק מוכיח את הנקודה, דורטמונד לא מכרו עד שהיו ממש חיייבים.

     מצד שני אני ממש צת לדעת איזה שחקן של דורטמונד נקרנה לבאיירן שלא היו חייבים אותו? אותו דבר לגבי לברקוזן? ואפילו השחקנים של ברמן שלא כל כך הצליחו בבאיירן היו מיועדים להרכב הראשון.

     הגב
     • אריאל גרייזס

      בטוח נמכר? אני זוכר שהוא הודיע איזה חודש לפני סוף העונה שהוא ישחק בבאיירן שנה אחר כך

      הגב
     • טל

      No Propaganda - ברור שבאיירן לא קונה שחקנים בשביל לייבש אותם על הספסל, אבל באופן קבוע הDefault שלה לגבי מי לקנות זה מהיריבה הכי חזקה בבונדסליגה, וכשזה קורה כ"כ הרבה פעמים, מבינים שזה לא רק שיקול מקצועי של לחזק את הקבוצה, אלא להחליש את היריבה.
      הבנתי את עומק ה"מכביזם", הגישה של "אם לא זכינו באליפות אז משהו לא בסדר בעולם הזה", בעונה שדורטמונד לקחה את הדאבל (עם אליפות שניה ברצף). כמות ההתבכיינות והגועל שקראתי בעיתונות הגרמנית מצדם של ראשי באיירן (בעיקר אולי שימון הנס) היתה פשוט מבחילה. זה הגיע לרמה שהוא אפילו התבכיין על כך שדורטמונד מחדשת חוזים של שחקנים (בדיוק פיזצ'ק והומלס חתמו על חוזים ל4-5 שנים) ו"מאיפה יש להם כסף" כשבבאיירן ההוצאות על משכורות היו יותר מפי 2.

      הגב
    • טל

     דיברתי על זה שבדורטמונד שומרים בקנאות על שחקני ההרכב, ומוכרים רק כשחייבים - ז"א שחקן שנמצא שנה לפני סוף חוזה ובגלל שרוצה לעבור לקבוצה יותר עשירה ולכן לא מחדש. קרה הרבה לדורטמונד (קגאווה, הומלס, מחיטריאן, גנדואן), אפילו פעם אחת גם כששחקן היה שנה לפני סוף חוזה דורטמונד העדיפה להחזיק אותו ולאבד בחינם (לבנדובסקי).
     אבל כן, דורטמונד בהחלט שומרת בקנאות על שחקנים ולא מוכרת גם כשמגיעות הצעות אטרקטיביות. (נראה מה יהיה עם ה120 מיליון על דמבלה)

     הגב
   • יותם

    נכון שדיברתי גם על דורטמונד, אבל לא רק. כמעט בכל שנה באיירן מביאים בסכומים מגוחכים (בעידן של היום) או בהעברות חופשיות שחקנים מקבוצות אחרות בגרמניה.
    מצד אחד מאוד מפרגן והלוואי עליי ביונייטד, מצד שני מריח מוזר והייתי מצפה מקבוצות שאם הן מוכרות אז שינסו להתמקח קצת יותר או למכור לשווקים שיודעים לשלם יותר.
    רק השנה - סרג' גנאברי ב-8 מוולפסבורג, ניקולאס שולה ב-20 מהופניים, ורודי גם מהופניים בהעברה חופשית.

    הגב
    • טל

     כי בבאיירן זה לא רק לבוא לקבוצה היריבה ולהציע X כסף, הם פונים לשחקנים עצמם קודם, ואז הם מסרבים לחדש חוזה כדי לעבור לבאיירן, והקבוצות נאלצות למכור בזול כי אחרת הוא ילך בחינם שנה אחרי. (כמו במקרה של רודי).
     אגב לגנאברי היה סעיף שחרור מברמן שאותו באיירן שילמה, לא יודע אם גם במקרה של זלה היה איזשהו לחץ / סעיף שחרור או שסתם הופנהיים החליטו שזה סכום שהם רוצים.
     ככה זה כשאתה הכי עשיר והכי חזק.

     הגב
 • יריב

  הערה על הגרף עצמו - הבחירה להציג גרף כזה כשהמחיר נמצא על סרגל רגיל ולא לוגריתמי היא אידיוטית ממש.

  הגב
  • איציק

   ממש לא. מעל 90% מאוכלוסיה לא יודעת לקרוא גרף על סרגל לוגריתמי. יש ישאלו איך 222 ו-130 קרובים (נניח בסיס 10), וכנ"ל לגבי שער הערכים. אתה נותן קרדיט רב מידי לאוכלוסיה בנושא לוגריתמים.

   הגב
   • אריאל גרייזס

    יותר מזה - בדרך שבה זה מצויר המסר עובר בצורה הרבה יותר ברורה

    הגב
  • בובו

   אתה מודע לזה שזה פורסם בעיתון ולא בספרות מדעית כן?

   הגב
   • איציק

    באופן אובייקטיבי אם מזניחים את יכולות אוכלוסיית הקוראים, ברור לך שיריב צודק.

    הגב
    • Amir A

     באופן אובייקטיבי אם מזניחים את הקוראים בכלל אז אפשר לא לכתוב את הדבר הזה...

     הגב
     • איציק

      זה רק חצי נכון, כי החצי השני זה שעדיין אפשר לכתוב את זה.

      הגב
      • Amir A

       ואז זה יעשה רעש כשזה ייפול?

      • איציק

       זו כבר שאלה אחרת.

 • no propaganda

  לדעתי מה שקרה זה שההכנסות עלו אבל ההוצאות עדיין לא ולכן לקבוצות כמו סאוטהמפטון יש פריבילגיה לוותר על כסף גדול. ברגע שהשכר של השחקנים ידביק את העליה בזכויות השידור הכל יחזור לקדמותו. הדוגמא של לייפציג, לא טובה לדעתי, זאת קבוצה שלא מייצגת בעליל את השוק ואי אפשר להניח שבתקופה אחרת הם היו מוכרים.

  הגב
  • 7even

   צודק.
   זה לא פרופורציוני

   הגב
 • דיזידין

  באופן פרדוקסלי, ככל שהקטארים משלמים יותר - כך העסקה משתלמת להם יותר.
  הרי אם ניימאר היה נמכר רק במאה מיליון לא היה את כל ההייפ הזה שהם מחפשים, וכסף יש להם כמו זבל.

  הגב
  • איציק

   אתה בטוח שיש להם כל כך הרבה זבל?

   הגב
  • yaron

   לא היה שם סעיף שחרור במקרה?

   הגב
   • dk

    נראה לי הכוונה יותר לידה שסעיף השחרור לא הרתיע אותם ולא שהם בחרו לשלם יותר (מה שפרס העדיף בקדנציה הקודמת שלו)

    הגב
 • אורן השני

  אפשר הסבר למה צריך סכום כסף בסעיף שחרור? ולמה זה מגביל את הקבוצה ה"מוכרת" (מרצון או שלא)? מה הבעיה להיכנס למשא ומתן על העברת שחקן בלי שיקבעו בחוזה 5 שנים מראש מספר שאולי לא יהיה גבוה כל כך לקבוצה אחרת כמו במקרה ניימאר?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   בספרד חובה להכניס סעיף שחרור בחוזה של שחקן. בשאר המדינות זה משהו שהסוכן שמח להכניס לחוזה וכמובן הקבוצות לא רוצות, עניין של כמה כח יש לשחקן במשא ומתן

   הגב
   • no propaganda

    גם לשחקן עצמו יש אינטרס. להישאר הוא תמיד יכול

    הגב
    • אריאל גרייזס

     הסוכן=השחקן

     הגב
 • אורן השני

  ושאלת המשך - האם בארסה הייתה מחויבת למכור את ניימאר בסכום הנקוב? אם כן זה ממש מפגר לדעתי.

  הגב
  • no propaganda

   כן בארסה הייתה מחוייבת, אף על פי שהמשא ומתן ניתן היה להגיע לסכום אחר

   הגב
  • אריאל גרייזס

   תיאורטית כן, מעשית - יש הרבה מאוד דברים שיכולים לקרות. קודם כל, זה תלוי מאוד ברצון של השחקן. אם ניימאר לא היה רוצה לעבור זה לא היה קורה. חוץ מזה, ראינו מקרים שבהם קבוצות התעלמו מסעיף השחרור. בזמנו, ארסנל שמה 40 מיליון ואחד על סווארז כדי להפעיל את סעיף השחרור שלו (שהיה מעורפל משהו) וליברפול פשוט התעלמה מזה כשהיא אומרת - שארסנל תגרור אותנו לבית משפט ונראה. גם ליברפול עצמה סבלה מזה כשניסתה להפעיל סעיף שחרור של איזה שחקן אוקריאני והקבוצה השניה (כבר לא זוכר מי זה היה, זניט אולי) פשוט החליטה שלא בא לה והתעלמה.

   הגב
   • אלי

    אני חושב שיש הבדל בין סעיף השחרור בספרד לבין ליגות אחרות.
    אם אני זוכר נכון אז פעם קראתי שבספרד חייבים לשים סעיף שחרור שהוא פונקציה של השכר (בגלל זה יש הגבלה ולא יכול לכתוב כל סכום), והסעיף מחייב ברמת ההתאחדות ולא רק בין השחקן והקבוצה.
    כמובן, שאם השחקן לא רוצה לעבור אז זה לא יקרה.

    הגב
    • yaron

     זה יופי של רעיון, מעניין למה רק בספרד?

     הגב
     • איציק

      כי ספרד זה לא אירופה ;)

      הגב
     • אריאל גרייזס

      כל ליגה והחוקים שלה. בליגה האנגלית למשל אסורה החזקה משותפת של שחקן. ושחקן מושאל אסור לו לשחק נגד הקבוצה שלו. בגרמניה, קבוצה לא יכולה להיות מוחזקת על ידי גורם פרטי ביותר מ-49 אחוז. למה דווקא בספרד החילו את הסעיף הזה? שאלה מצוינת, אין לי מושג, אשמח אם למישהו יהיה מידע על זה.
      הקטע המצחיק זה שבארסה שמה תג של 220 מיליון על ניימאר כי זה היה נראה לה סכום מספיק גדול שאף אחד לא יחשוב בכלל לשים. מסתבר שהם טעו

      הגב
      • yaron

       לפי מה שהבנתי מאלי זה פונקציה של השכר (ואני מנחש שגם אורך החוזה).
       זה לא שברצלונה זרקו סתם מספר באוויר.

      • Ljos

       החוק רק קובע שסעיף השחרור צריך להיות פרופורציונלי לשכר ומוסכם על שני הצדדים. מה זה אומר פרופורציונלי זה כבר עניין של פרשנות.
       עד כמה שאני יודע, וייתכן מאוד שאני טועה, מדובר בחוק משנות ה-80, שנוצר בתקופה שלפני בוסמן כדי לאפשר לשחקנים לקנות את החופש שלהם מהקבוצה (השחקן הוא זה שצריך לשלם את הסכום) בלי להיכנס לויכוחים והסגרים. לאחר בוסמן, הקבוצות החליטו להשאיר את הסעיף מפחד ששחקנים יברחו בחינם.
       חשוב לציין גם שכאשר החוזה עם ניימאר נחתם, היו עוד רגולציות על סעיפי השחרור, כמו מיסים, שבוטלו בשנה שעברה, והיו יכולות להרחיק קונים פוטנציאלים (זכור לי שמנצ'סטר הסתבכו עם ההחתמה של אנדר בגלל דברים כאלו).

   • רובי פאולר

    קונופליאנקה

    הגב
 • אורן השני

  תודה על התשובות המהירות.

  הגב
 • אופיר מ

  פוסט נהדר, לדעתי רוב המועדונים יפעלו לפי מסקנה ב' שלך. רק הערה - לדעתי מקרה סוארז לא רלוונטי, בגלל שהוא נמכר אחרי הנשיכה במונדיאל ודי נחשב לפרסונה נון גרטה באנגליה. ליברפול במידה מסויימת די שמחה להיפטר ממנו תמורת סכום הגון.

  הגב
  • איאן ראש

   ליברפול לא שמחה אך בסיטואציה שהיתה לא היתה בעצם אפשרות אחרת.

   הגב
   • אופיר מ

    כוונתי לא ששמחה מהסיטואציה שנוצרה, אלא שאםנכבר מיקסמה אותו לרווח נאה שנניח צ'לסי לא תעשה על קוסטה (שבימים אלו אכן נדמה כפרוטות)

    הגב
 • הברזיליאני

  מצוין.
  איך השוק הסיני משפיע על הסיפור הזה? הם שותפים משמעותיים לעלייה בערך המונטארי של שחקנים סבירים.

  הגב
  • טל

   כרגע באופן שולי.
   הרי ידוע ששחקן בסין מקבל יותר כסף מהרגיל ובתמורה מוותר על הקריירה. עדיין רוב שחקני הכדורגל לא יוותרו על הקריירה שלהם בשביל עוד כמה דולרים, גם אם יש כמה ספורים שכן.

   הגב
   • איציק

    אתה רומז כל מישהו ספציפי?

    הגב
    • טל

     לא

     הגב
     • איציק

      לרגע חשבתי...

      הגב
      • טל

       אני מדבר על כדורגלנים אמיתיים

 • רובי פאולר

  השאלה הבאה היא מה ג׳יימי יעשה אחרי שהעגלות עם הזהב מהמכירה של ניימאר נשרפו בתקיפה של הדרקון

  הגב
 • איתן

  מה שווה הפייר פליי הפיננסי אם אי אפשר לשלוט בו....או במילים אחרות ניתן לעקוף אותו?

  מה הלאה נאשים את האקדח שירה במנוח במקום ביד האדם שהפעילה אותו?

  הגב
  • dk

   אם הבנתי נכון הפייר-פליי הפיננסי יותר קיבע את מועדון העשירות מאשר מגביל אותו. קבוצה שהספיקה להזרים כסף לפני הרוויחה כי היא יכולה להתגלגל איתו וקבוצ שלא הספיקה לא יכולה עכשיו בגלל הפייר-פליי

   הגב
   • אריאל גרייזס

    הפייר פליי תמיד היה בדיחה. גם בגלל מה שאמרת וגם כי אפשר לעקוף אותו בקלות. תראה את קטאר - הם פשוט יחתימו את ניימאר על איזה חוזה שהוא"שגריר" של המדינה לא דרך פסז והנה - עקפת את הפייר פליי

    הגב
    • איציק

     על הדרך גם ייתנו לו דרכון דיפלומטי. שגריר או לא.
     הפעקוח צריך להיות אחר, לא יודע בדיוק איזה, אבל אולי אסור לייצג את בעלי הקבוצה מעבר למה שיש על המדים. למשל, שחקני מכבי חיפה לא יוכלו להיות פרזנטורים של VOLVO. גם את זטח אפשר לעקוף, אבל עדיין מגבלה. בקיצור, תחמנים תמיד ימצאו דרך אם יירצו, ובכסף שעובר ידים בכדורגל, תמיד יהיו הרבה שירצו.

     הגב
 • אבי

  תכלס ברצלונה לא צריכה את קוטיניו. היא צריכה מחליף לניימאר וקוטיניו פשוט בעמדה אחרת. הזארד או קוסטה(מבאיירן) הרבה יותר מתאימים.

  הגב
  • 7even

   קוסטה תפור על ברצלונה האמת

   הגב
 • ran

  בנוסף על הדברים מהפוסט,
  אני חש חובה להזכיר את התופעה הטבעית אשר מתרחשת בעת שהכיסים מלאים -
  סביבת הכיסים עסוקה רק בדבר אחד, כיצד מעבירים את הכסף לכיס שלהם.
  פועל יוצא של אותם מחירים מנופחים הינה 20 מיליון אירו לסוכן של פוגבה ו 40 לאבא של ניימאר.
  בעסקאות בסכומים כאלה, כסף גדול עובר לעושים במלאכה. תסלחו לי על הציניות אבל לא מפתיע ששחקנים עם עונה טובה נמכרים בסכומים הזויים (ראה ערך שחקני מונאקו), מה שכן מפתיע אותי הוא מיעוט יחסי של עסקאות שהייתי משוכנע שמספרן יגדל משמעותית.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   זה נכון. להערכתי 80 אחוז מההעברות בכדורגל העולמי היום קורות בגלל תאוות בצע של סוכן ולא יותר.

   הגב
   • 7even

    ו-100 אחוז מאלו של ישראל-בלגיה-ישראל
    הרי לא הגיוני ששחקנים ישראלים שבקושי יודעים לתת פס בישראל פתאום מקבלים חוזה שמן בבלגיה.
    משהו פה דפוק.

    הגב
    • איציק

     ועוד יותר שמן כשחוזרים.

     הגב
     • גל ד

      ביננו גם אני הייתי חוזר שמן יותר מבלגיה.

      הגב
 • 7even

  בתור אחד שאוהד קבוצות שלא מי יודע מה מצליחות בשנים האחרונות, כדורגל וכדורסל, לדעתי היוטיוב(הכלי האולטימטיבי לפקקים) חירבש פה מלא דברים בספורט.
  הקלטות של פעם הפכו לסרטונים של כמה דקות היום, ואתה בטוח הביאו לך פה את דוויין ווייד הבא (בכדורסל), או מינימום לואיס סוארז (בכדורגל).
  ואז מגיע שחקן...ואתה מגלה שסרטוני היילייטס ביוטיוב....מול משחק שלם...זה עולם אחר.
  שחקנים שלא יודעים להתמקם, שלא יודעים ממש לקלוע, אבל שמו כמה גולים או כמה סלים שסינוורו איזה מנהל קבוצה / סקאוט.
  והנה לכם חתול בשק.

  הגב
  • אריאל גרייזס

   לא יודע, אני חושב שהיום יש הרבה יותר מידע מאשר פעם. פעם כמו שאמרת היו קלטות וזהו. היום אתה יכול לראות כל שחקן בעולם, לנתח אותו מכל הכיוונים, אתה לא צריך להסתמך על מה שהסוכן מאכיל אותך. אני בספק גדול שיש קבוצה רצינית שמסתמכת על סרטוני היילייט של שחקן ב-YOUTUBE

   הגב
 • אריאל גרייזס

  דרך אגב, מאז שפירסמתי את הטור אתמול, גם ליברפול וגם דורטמונד דחו הצעות של ברצלונה על שחקנים שלהם, הצעות שלפני שנתיים-שלוש הם היו מקבלים בלי שאלות

  הגב
  • איציק

   ככה את שם רגליים לברצלונה עם הפוסטים שלך.

   הגב
  • אמיתי

   לדעתי שני המיקרים שונים
   דורטמונד לרוב מגדלת או מגלה מוקדם וקונה בזול את השחקנים שלה.
   ליברפול באמת לא צריכה את הכסף וקנתה את קוטיניו בכמה מיליונים טובים

   הגב
   • אמיתי

    אה ולפי איזה מגיב פה דורטמונד גם לפני 5 שנים לא מכרה שחקנים ולליברפול
    היה רק את סווארז שנמכר ולוקאס שלא נמכר..

    הגב
   • אריאל גרייזס

    ליברפול לקחה את קוטיניו כמעט בחינם מאינטר (10 או 13 מיליון). דורטמונד קנתה את דמבלה מהצרפתים (לא זוכר איזה קבוצה) לפני שנה או שנתיים. לא מבין גם איך זה קשור לנקודה

    הגב
    • אמיתי

     באופן כללי. ליברפול ודורטמונד זו לא אותה החיה בשרשרת המזון. שתיהן לא מכרו המון שחקנים גם פעם. הנקודה שלך לא ככ תופסת כי כלום לא באמת השתנה..

     הגב
     • Kirma der faux

      רחים סטרלינג, לוריס סוארז, פרננדו טורס, מסצ'רנו, צ'אבי אלונסו

      הגב
      • אמיתי

       יש בזה משו אבל חלק מהשחקנים זה היסטוריה רחוקה וחלק ליברפול שמחה להיפטר מהם.
       זה לא שהייתם פורטו או מונאקו של השנה..או אפילו סאותהאמפטון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *