מותה של הציונות הדתית

אבא שלי, מאז שאני מכיר אותו, מצביע מפד"ל. כל 4 שנים (או איך שהולך במדינת ישראל – שנתיים), כמו שעון, הוא נכנס לקלפי ושם "ב". אפילו כשכבר לא היה מפד"ל יותר, נראה לי שהוא הצביע מפד"ל. אחרי שעברנו למזכרת בתיה, עשינו טיול בעיר ונכנסנו גם לבית הקברות, שם הופתעתי לגלות שקבור לא פחות מאשר הרב מוהליבר. כשסיפרתי את זה לאבא שלי, הוא בקושי נתן בי מבט תוהה. אני משוכנע שמרבית החברים שלו לבית הכנסת, שלא לדבר על הילדים של החברים שלו, ייתנו בי את אותו מבט תוהה כשאזכיר את שמו של מוהליבר, האיש שנקרא על ידי רבים – אבי הציונות הדתית.

נכון, זה לא מוכיח הרבה. אני בטוח שרובם המוחלט כן ידע מי זה הרב קוק, אבי הציונות הדתית המודרנית, אבל אני בספק מאוד כמה הם ידעו על המורשת האמיתית שלו. כי מהמורשת שלו נשאר היום מעט, כל כך מעט.

נקודת השבר ברורה. קוראים לה מלחמת ששת הימים. עד אז הציונות הדתית היתה חלק בלתי נפרד מהעשיה בארץ. תורה ועבודה, היתה ועודנה הססמא של בני עקיבא. אבל מאז 67', ובמיוחד מאז אותה עליה לסבסטיה, הקטע של העבודה לא כל כך מעניין יותר את הציבור הדתי-לאומי ובטח לא את המנהיגים שלו. לא מעניין אותם להיות המובילים הדתיים של המדינה הזאת, לא מעניין אותם להיות הגשר בין הציבור החילוני לדתי, הדבר היחיד שמעניין אותם – ואת הציבור שלהם, אין להכחיש – זה ארץ ישראל השלמה.

לא הייתי נדרש לנושא לולא שתי סוגיות שעלו בימים האחרונים, שבתור אחד שחושב שהציבור הדתי לאומי הוא חלק אינטגרלי מהמדינה מצער אותי שנאלם קולם של מנהיגיו. הראשון, כמו שבטח ניחשתם, הוא סוגיית הגיור הצהל"י שכבר נדרשתי לה בעבר. אני משוכנע שמרבית הציבור שמגדיר את עצמו כדתי לאומי היה מסכים איתי על הנקודות העיקריות, גם אם לא על הפרטים הקטנים. למעשה, אם נחזור להתחלה, אז ההורים שלי בעצמם היו ספונסרים לשני חיילים עולים מרוסיה בתהליך הגיור הצהלי שלהם. אז איך זה שבכל המריבה הזאת לא נשמע ציוץ מצד מנהיגי הציבור הדתי-ציוני? יותר גרוע מכך, מי מנהל את המאבק נגד ש"ס, שאחרי שסיפחה לעצמה את משרת הרב הראשי (עוד משהו שהציבור הדתי-לאומי ויתר עליו לטובת המלחמה על ארץ ישראל השלמה) רוצה גם לשלוט בגיורים? לא פחות מישראל ביתנו של אוכל השרצים ליברמן וחבר כנסת, צדיק בסדום, של ש"ס.

וכמובן, ישנה סוגיית "מכתב הרבנים". לפני 20 שנה אי אפשר היה בכלל לדמיין רבנים ציונים מדברים ככה, שלא לדבר על להוציא מכתב מהסוג הזה. "כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם" צוותה התורה, אבל מי קורא בתורה היום בכלל? רבנים היום הם לא פוסקי הלכה. בזכות המאבק לארץ ישראל השלמה, עברו הרבנים להיות פוליטיקאים ואפילו, מי היה מאמין, כלכלנים. זה מוריד את ערך הדירות, הם אומרים, כאילו שבשביל זה הם קיבלו מינוי לרבנות. יהודים שבמשך מאות שנים היו סבלו מרדיפות בגלות בגלל יהדותם, היום מוציאים פסק הלכה לא למכור דירות לזרים.

הציונות הדתית, כמו שהכרנו אותה, גוססת כבר די הרבה זמן. כשאת פסיקת ההלכות משאירים לרבנים החרדים וכשאת מלאכת ההתישבות בכל חלקי הארץ ועבודת האדמה החליף הסרט הכתום ומלחמה על כל שעל, די ברור שמסורת הרב קוק כבר לא איתנו. אבל כשרבני ערים הופכים להיות שופר של תעמולה גזענית ואנטי-יהודית במובהק – או אז אתה יודע שהיא לא סתם גוססת, הגופה שלה כבר קרה. אבל לך תדע, אולי אם קצת מזל, מתישהו יבוא מנהיג אמיתי שיחסל סופית את חלום ארץ ישראל השלמה ואז ייתפנו בציבור הדתי לשקם את החורבות שהשאירו אחריהם. אני מקווה שיישאר להם מה לשקם.

קרן לברצלונה
ספורט? אנחנו דוקטורים אנחנו! שלומית גיא

No Comments

YG 15 בדצמבר 2010

חמישים כמרים בגרמניה חתמו על עצומה שמורה לא להשכיר דירות ליהודים.סתאאאאאאאאאאאם,אין מה לדאוג ,זה חמישים רבנים והאיסור הוא על השכרת דירות לערבים.אפשר להיות רגועים…

Comments closed