אני מודה שחיכיתי מאוד לג’ירו הזה בארץ. עד שזה ממש התחיל לא האמנתי שזה קורה. בימים האחרונים ניסיתי להסביר לאנשים – בעבודה, בטוויטר – עד כמה מדובר באירוע ספורטיבי אדיר, מהסוג שאתה באמת לא רואה בארץ כמעט אף פעם. עם כל הכבוד לאליפויות אירופה לצעירים או לג’ודו. הג’ירו הזה היה אולי הסיבה היחידה שבגללה לא הצטערתי שהקדימו לנו את החזרה לארץ מארה”ב.

נורא פחדתי שאתאכזב. למעשה, אני לא בטוח אם יותר חששתי מזה שלא יהיו אנשים שזה יעניין אותם או שיראו בעולם את הרחובות ריקים. היה ברור לי שישראל תצטלם מצוין מהאוויר (אם כי שפרעם כ”רומא הקטנה” היתה אחת ההגזמות היותר גדולות שנראו על המסכים) אבל לא ידעתי מה יקרה על הקרקע. סך הכל, יש בארץ לא מעט רוכבי אופניים אבל מבחינת ההמונים, הספורט הזה הוא לא משהו שהרבה צופים בו. טור דה פראנס עוד מכירים, אבל ג’ירו?

הייתי ביום שישי בירושלים למירוץ נגד השעון וממש נהניתי. הארגון היה למופת, היו אנשים ברחובות – גם אם לא בכל פינה, אבל בטח שבכיכרות המרכזיים ובעיקר בנקודות ההתחלה והסיום. היה יכול להיות נחמד אם היו מארגנים קצת אוכל ושתיה בדוכנים לכל האנשים ברחובות אבל בכל זאת ירושלים ביום שישי. המבחן הגדול היה, זה ברור, היום (שבת). אם הרחובות בתל אביב וחיפה לא יהיו מלאים, זה לא ייראה טוב.

החשש שלי היה לשווא. אמנם בסוף לא הצלחתי לנסוע לתל אביב כמו שתכננתי אבל מהטלוויזיה זה היה נראה – ובאמת, אין בן אדם ציני ממני – כמו הצגה אדירה. עשרות אלפי אנשים מעודדים לכל אורך הדרך. על הגשרים, לאורך הדרכים והחל מהכניסה לתל אביב זה היה נראה בדיוק כמו כל עיר גדולה באירופה בזמן אחד מהטורים הקלאסיים. החלק החביב עליי היה העלייה בזכרון יעקב שסומנה מראש כמקום שבו הקבוצה ה”ישראלית” תנסה לעשות מהלך ולהשיג את חולצת מלך ההרים לחלק השלישי של המירוץ (לצערי הוא הגיע רק שני), ובו ראינו כמו בכל מירוץ אחר עשרות אנשים רודפים אחרי הרוכבים, מעודדים, לבושים מצחיק. שוב, הרגיש אירופה. תוסיפו את הסיום האדיר בתל אביב, עם השידור הנפלא של יורוספורט (הייתי רוצה שהקריין של האופניים של הערוץ הזה יקריין לי את החיים), ובאמת – חוויה אדירה. ממה שאני קורא ברשתות החברתיות, כל מי שהיה שם הרגיש אותו הדבר.

ואין לי באמת יותר מדי מסקנות מהאירוע הזה, חוץ מאחת, עליה אני חוזר פעם אחר פעם: הקהל הישראלי אוהב ספורט, מבין ספורט ורק צמא לספורט איכותי. תראו כמה אנשים יצאו לרחוב לספורט שהם לא מכירים ולא מעניין אותם ביום יום. תראו איזה אווירה נהדרת היתה באליפות אירופה לג’ודו לפני שבוע. רק תנו לו אירועים ברמה גבוהה, עם מתקנים טובים, במחירים סבירים – והוא יבוא בהמוניו. רק תביאו לנו עוד מזה. עוד עוד עוד.

וחוץ מזה – שאפו ענק לכל מי שארגן את העסק, מדובר באירוע בקנה מידה לוגיסטי עצום שעבר (נקווה שגם מחר יהיה ככה) בצורה חלקה ונהדרת. אני לא חושב שאפשר להסביר כמה השלושה ימים האלו עושים שירות אדיר לישראל בעולם. ובלי להיות ציני לרגע אי אפשר – מסתבר שאפשר שעובדי ציבור יעבדו בשבת באלפיהם בשביל אירוע עולמי. הגיע הזמן שזה יקרה גם בשביל אזרחי המדינה.

https://twitter.com/Eurosport_UK/status/992763460315332608

שנ"צ
עד הקצה