הצ׳לסיפדיה הראשונה שלי, כרך א׳: שוערים והגנה

אז הנה, לכם חובבי ושונאי צ׳לסי, אוהדים נייטראליים, אוהדים צעירים שרוצים להכיר טוב יותר, בעברית צחה ובגוון אישי-ממלכתי: הצ׳לסיפדיה

לכאורה, זהו פוסט ללפני עונה, ל-15 באוגוסט, בדיוק כשהסגלים מתחילים להיסגר לפני המשחק הראשון של העונה. אבל לטעמי אין כמו השממה של תחילת פברואר כדי להתחיל בפרוייקט. וחוץ מזה, נניח שאנחנו באוגוסט, מה כבר אפשר לכתוב על פברגאס לפני שמסר אסיסט אחד לדייגו קוסטה? לפני העונה, הדגש הוא על ניבוי ההצלחה, דבר שחובבי ספורט ואני ביניהם גרועים בו למדי (אני מנחש שאם היו חוקרים את הנושא, היו מוצאים שחובבי כדורגל גרועים בתחזיות מאלה שאדישים לכדורגל). עכשיו, בפברואר, אנחנו כבר רואים מה קורה, אבל עדיין לא מתבססים בהערכותינו על תארים, שכן לא חולקו עדיין כאלה.

בוודאי זהו פרוייקט מיותר בעידן בו כל נתון יכול להימצא באחד מבין עשרות ומאות האתרים העוסקים בכדורגל. ולמרות זאת, אני בוחר להתחיל בו.

אז הנה, לכם חובבי ושונאי צ׳לסי, אוהדים נייטראליים, אוהדים צעירים שרוצים להכיר טוב יותר, בשפת הקודש ובגוון אישי-ממלכתי: הצ׳לסיפדיה

שוערים

תיבו ״הענק החנון״ קורטואה

לפעמים אנו נדרשים להרגיל את עצמנו למציאות שעדיין לא קרתה, אך היא בלתי-נמנעת, וכך היה עם תיבו לפני שנה וחצי בערך. בעוד השנתיים הראשונות שלו בהשאלה מצ׳לסי עברו יחסית הרחק מאור הזרקורים, העונה ההיסטורית של אתלטיקו ב-2013-14 כבר שינתה את המצב. ובמקביל לפתחית העונה החלומית, בה חלוץ אלמוני כמעט התחיל להפציץ, כמה שחקנים שנראו מתאימים להפועל באר-שבע התחברו להם יחדיו תחת מאמן מצויין והישגי, צמח לו שוער על. כבר לא היה ניתן להתעלם מכך שאחד המושאלים שלנו עושה קולות של מקום בהרכב ראשון. אנשים לא האמינו שזה יקרה, אבל במהלך העונה הזו, בעוד תיבו אוסף הצלות מטורפות לרזומה, כל היסוס בכדורי הגובה של פטר צ׳ך גרם לצקצוקי לשון ופזילות לעבר קורטואה. וכן, רבים הכחישו, ואמרו שצ׳ך לא ייזרק, שיש עליו עוד 7-8 עונות בטופ העולמי, שהוא סמל, אבל תיבו מצדו שידר מסרים מאד ברורים: שהוא לא מתכוון לחזור להיות שוער שני, ושהוא לא יחתום על הארכת חוזה אם לא יקבל את אפודת השוער הראשון. זה היה כואב, זה היה קשה לקבל סחיטה אלגנטית כזו, אבל מוריניו לא התבלבל, ונתן לו את מה שהוא רוצה.

ואיך תיבו בשאר? נפלא בכדורי הגובה, מוסר טוב להתקפות מתפרצות, עצירות מרהיבות, גבוה ומרשים שנראה כאילו אי אפשר בכלל להכניע אותו. אבל לצערנו, אפשר. הבלגי אמנם הצדיק את ההרכב הראשון העונה אבל לא הוכיח עליונות ברורה על פטר צ׳ך ברמת התוצאות בפועל. האם אנחנו מרוצים? בטח. יש לנו שוער ל-10 שנים. ומה שהכי טוב – קבוצות אחרות חושבות שהוא יותר טוב ממה שהוא באמת. אנחנו אוהבים להפחיד.

ציון: 8.5

פטר ״ביג פיט״ צ׳ך

יותר מעשר שנים מאז שהגיע לצ׳לסי, הוא עדיין אחד מעמודי התווך. כריזמטי, שקט, אהוב, מוערך. תמיד מוכן. בשונה מחואן מאטה שהודח מההרכב ע״י מוריניו וביקש העברה בטרייד ונמכר – צ׳ך לא נמצא כבר בתחילת הקריירה, ובינתיים לא התבלבל והחליט להישאר ולהיות מקצוען. כמה שמשמיצים את צ׳לסי, קבוצה של כסף, נפט, רוסים… רובכם הייתם מתים לשחקנים כאלה נאמנים. אפילו פרנק ״הבוגד״ למפארד חיכה שאשתו תזרוק אותו לפני שהוא העז לעבור לקבוצה אחרת, וגם זה רק כי הוא היה ממש חייב. אבל בחזרה לפטר – גם הוא שוער של הצלות גדולות, של התעלות ברגעי האמת. אמנם מאז אותה פציעה בראש, שמאז קרתה הוא מחויב לחבוש כדורגל מפוצ׳ר על הראש, הוא כבר לא השוער המפחיד שהיה (אולי היה יכול לחבוש מסכת הוקי או משהו יותר מאיים), אבל גם ככה הוא כנראה בין ה-5 הטובים בעולם אם לא בטופ-3.

ציון: 8.5

מגנים

בראניסלב ״הדב״ איבנוביץ׳

יש שחקנים שכוכבם עולה רק כדי להתנפץ כמה עונות מאוחר יותר, ויש כאלה שרק משתבחים כמו יין שזיפים סרבי טוב. בראנה הוא חבר נלהב בקבוצה השניה: כל עונה הוא מזדקן קצת, מאבד עוד כמה שערות בפדחת, משפר את הבעיטה, את הנגיחה, את משחק ההגנה, את המהירות ואפילו את ההגבהה. הגבהות מימין מעולם לא היו הצד החזק של צ׳לסי, לא בתקופת ז׳וזה ״מרים לגובה הברך״ בוסינגווה (מה שלא הפריע לו להידחף לכל תצלומי חגיגות הזכיה בצ׳פיונס), ולא עת השתלט על העמדה הסרבי, לאחר שהוסט מתפקידו המקורי בתור בלם. איבה אחראי על לא מעט רגעים קסומים בתקופה שלו, מצמד השערים בנגיחה שהעלו אותנו שלב בצ׳מפיונס על חשבון ליברפול השנואה אחרי שנתיים של מפחי נפש, דרך ההוא בשמאלית מול מנצ׳סטר סיטי בעונה שעברה. העונה מוריניו ייעד לו תפקיד מיוחד – בניגוד לרוב במגנים הוא עולה בקרנות ובנייחים כמו בעונות שעברו, אבל אחרי שהכדור נהדף, הוא לא רץ להגנה, אלא ממשיך ללחוץ קדימה ולנסות להשיג שער. הפעילות שלו קרוב לקו השער השתפרה מאד, רק לפני כחודש הוא קיבל את קרן קצרה ומהירה מוויליאן ובישל שער חשוב מאין כמוהו.

למרות תכונות אלה, הוא עדיין אחד השחקנים הפחות מוערכים בקרב האוהדים, שרבים מהם קוראים להציב במקומו את אזפי. הסיבות המרכזיות לכך הן הטעויות שהוא עושה לעיתים בסגירה ובחזרה איטית מדי להגנה, ואולי העובדה המצערת שנולד בסרביה ולא בברזיל. כי מייקון הממותג לעילא בשיאו אולי היה טוב מאיש הדב, אבל אם מודדים לאורך קריירה שלמה, ובוחנים את גרף ההתקדמות והשיפור, אז איבאנוביץ׳ לוקח בגדול בתואר המגן הימני הגדול הטוב בעשור האחרון (אמרתי גדול, פיליפ לאם, אתה יכול להרגע).

ציון: 7.5

סזאר ״דייב״ אזפיליקוויטה

עוד סיפור סינדרלה של שחקן שהגיע לכאורה כרכישת low profile שלא עניינה אף אחד כדי לסגור את עמדת המגן המחליף, ובהדרגה הוכיח שהוא עשוי מחומר של הרכב ראשון, ברמה כזו שמוריניו לא הצליח להחליט את מי הוא אוהב יותר, אותו או את בראנה, אז הוא השתיל לו רגל שמאל תותבת ותפקד אותו באגף ממול במקום המגן השמאלי הטוב בעשור הקודם באנגליה – אשלי פאקינג קול. עד היום אני לא בטוח שאני מת על התפקיד הזה, למעשה חובבי צ׳לסי רבים היו שמחים לראות את אזפי חורש קצת על אגף ימין, התחושה שלי היא שבעונה שעברה חסרנו קצת את ההצלות מהקו של אשלי, את הלחימה שלו, כמה ששנאו אותו באנגליה וכמה שאנחנו אהבנו אותו… בכל מקרה אנחנו עם אזפי, החזרה שלו להגנה מהירה כל-כך שגם הוא מציל אותנו לא פעם ממתפרצות אחרי קרנות, במיוחד כשרמירס לא בהרכב. באחד על אחד כמעט בלתי אפשרי לעבור אותו, וגם בהרמות מהאגפים תצטרכו להתאמץ כדי להעביר מסירה ראויה לשמה.

הספרדי קיבל בזכות צ׳לסי מקום די קבוע בהרכב נבחרתו, ונותן למוריניו כל כך הרבה גמישות בסגל הצר יחסית שבנה העונה בכך שמצריך רק עוד מגן אחד בתור גיבוי.

ציון: 7

פיליפה ״תסרוקת של שנות ה-90״ לואיס

והמגן המגבה הזה הוא לא אחר מאשר אלוף ספרד, כמעט אלוף אירופה, הברזילאי הסימפטי והחביב פיליפה לואיס. פיליפה היה מעמודי התווך של אתלטיקו הלוחמת של שנה שעברה, גם אם המראה שלו לא עלה בקנה אחד עם הלוק-אנד-פיל העברייני של חבריו. ההמשך לא היה אידיאלי, כשלא נכלל בסגל נבחרת ברזיל לגביע העולם, ואחר-כך מצא את עצמו כמחמם ספסל בבלוז. היכולות ההתקפיות שלו מגוונות, והעונה הוא הראה בין היתר כדרור לאורך הקו ולכיוון המרכז, מסירות טובות, צירופים בפינת הרחבה, ומהלכים מפתיעים, שבעולם הכדורגל הטקטי שלנו הם לפעמים מה שצריך כדי לשבור הגנות עיקשות. בצד הפחות מוצלח, לואיס לעיתים נראה קצת עדין בשביל הליגה האנגלית, המסירה האחרונה שלו לא מאד מדוייקת, ובהגנה הוא לא בדיוק מקרין בטחון מהסוג שאנחנו מצפים לו ממגן של צ׳לסי.

ציון: 7

בלמים

ג׳ון ״קפטן. מנהיג. אגדה״ טרי

מי לא מכיר את ג׳ון טרי? אחד השחקנים השנואים באנגליה, איש שהטבלואידים אוהבים להדביק בעמוד הראשי בגלל כל מיני שערוריות, ושהגרדיאן מתנשא עליו ועל עברו הטראשי בקביעות, שהתאחדות הכדורגל הרחיקה מהנבחרת, שבגד בזוגתו עם אשתו של חברו הטוב, שסינן קללה גזענית לשחקן שחור, מישהו שמספק הרבה עניין לקראת טקס לחיצות היד או אי-לחיצות היד (בכלל אנחנו מועדון שדי אוהב ליצור מתח לקראת טקסי לחיצת ידיים, ככה שאם אתם בדיוק בוחרים קבוצה באנגליה ואתם ממש בעניין של לחיצות יד, אולי כדאי שתמשיכו הלאה…) בצ׳לסי הוא הפך להיות חלק מהנוף, שחקן הבית היחיד שמשחק בהרכב, והאמת? אנחנו די מקבלים אותו כמובן מאליו למרות שמדובר בחתיכת שחקן.

כי טרי, ממרומי גילו המתקדם (35 אני חושב?) הוא עדיין אחד השחקנים הטובים בליגה. היכולת שלו לארגן את ההגנה, לחלק הוראות, לסמן עם היד או עם צעקה או בתוספת קללה למי להעביר את הכדור תחת לחץ של קבוצה מלחיצה, והוא מסתדר עם כולם – עם גארי קייהיל שהוא לא העפרון הכי חד בקלמר, ועם קורט זומה הצעיר, עם צ׳ך ועם קורטואה. ומוריניו סומך עליו. והוא יישאר לעונה הבאה, ואולי עוד אחת, עד שיהיה איטי מכדי להתמודד ברמות האלה. והוא שחקן ההגנה עם הכי הרבה שערים בתולדות הפרמייר ליג.

ציון: 9

גארי ״הממזר מבולטון״ קייהיל

כשצ׳לסי רכשה אותו על תפקיד טל בן-חיים החדש, כלומר בלם מחליף לבלם מחליף, אף אחד לא תיאר לעצמו שהבלם של האחרונה בטבלה, בולטון, יהפוך תוך שתי עונות לשחקן הרכב קבוע בבלוז. שחקן שהאוהדים אוהבים לרדת עליו, אבל בצמד יחד עם טרי הוא אחד הטובים בליגה ובעונה שעברה היה כמעט בלתי עביר. אין לו מעלות מיוחדות, אבל גם מעט חסרונות בולטים. וגם אם הוא עושה טעויות גדולות, הוא שוכח מהן די מהר ומתקן מיד אחר-כך. יש לו נטיה קלה לגרום לפנדלים, אבל מצד שני מקבל מעט צהובים יחסית לבלם. ליד השער של היריבה יש לו בעיטה חזקה וכבש בבעיטות מהאוויר כמה שערים חשובים.

העתיד של קייהיל נמצא כנראה כשחקן רוטציה או במקום אחר. בחורף הנוכחי הוא איבד למעשה באופן זמני שעלול להפוך לקבוע את מעמד הבאנקר בהרכב, והעתיד כמובן שייך לבלם אחר שצ׳לסי תרכוש או ל…

ציון: 6

קורט ״ואראן 2.0״ זומה

בינואר שעבר, כשצ׳לסי חיפשה ומצאה קשר הגנתי, היא גם רכשה בעסקה פחות מתוקשרת שחקן הגנה צעיר, אז בן 18, מסנט אטיין, ומיד השאילה אותו לקבוצתו הקודמת עד סיום העונה. ומה משך את הסקאוטים של מייקל אמנלו? הכח, הניתור, העוצמה, המסירה, ראיית המשחק, והעובדה שכבר בגיל 18 היה שחקן הרכב בליג 1. בקיץ היו שמועות שהוא יושאל שוב, עד שבמשחקי האימון הופיע עם החולצה מספר 5, והראה בכך שהוא משאיר את חבריו לקבוצת הגיל מאחור וממריא לקבוצה הראשונה. הוא לא קיבל מיד הזדמנויות, אבל בכל פעם שתופקד בהרכב, הוא נתן משחק מצוין, לא פחות מכך. הוא מהיר כמו סופה, ובכך מאפשר לטרי לדדות על מקל הסבא שלו בחזרה להגנה.

מה עדיין טעון שיפור? לעיתים הוא מנתר יותר מדי, ונוגח כדורים למקומות מסוכנים בשולי הרחבה. וכמובן דרוש שיפור כללי בכל הפרמטרים כדי להפוך לשחקן שהוא עשוי להיות. אבל הוא בדרך לשם.

ציון: 8

צעירים מבטיחים

אנדראס ״90 דקות של תהילה״ כריסטיאנסן
בינתיים הדני בן ה-19 עלה בהרכב במשחק אחד מול שרוסברי בגביע הליגה כמגן ימני, מוריניו כנראה מייעד אותו להחליף את איבנוביץ׳ בבוא העת. יכול לשחק בכל עמדה בהגנה.

ציון: 5

 

נתן ״נולד בשביל מוריניו״ אקה
ההולנדי בן ה-20 הוא שחקן מגוון שיכול לשחק כמגן וכקשר אחורי ואף מרכזי, בעל בעיטה טובה, מסירה מדוייקת ויכולות טקטיות גבוהות, וכמובן גבוה וחסון. מוריניו שומר אותו בקבוצה הראשונה כדי שיסתום חורים במקרה של מכת פציעות, וזה עלול להתנקם בו במחסור בנסיון בשלבים הבאים של הקריירה שלו, חוסר שהשאלה בפרמייר ליג היתה יכולה לשפר. במשחקים שהשתתף בהם הראה המון פוטנציאל, אבל גם פזיזות מסויימת ונטיה לעבירות מיותרות.

ציון: 6

 

בשבוע הבא – קישור והתקפה!

ואם הגעתם עד הנה, כנראה שאין לכם חיים, אז אתם מוזמנים להגיב.

***

תנו לדה באזר יד

 

גרנט באפריקה
תהמולה

18 Comments

בני תבורי 6 בפברואר 2015

יופי של פוסט. מחכה לפרק הבא: שווים של שחקני הרכש בכפוף למחירי הנפט.

ריצ'י מקאו 6 בפברואר 2015

או במילים אחרות, כמה רכבות אני צריך להעלים בהרי אורל כדי שהצעצוע הזה יהיה שלי?

אבי7 6 בפברואר 2015

מהנה ומחכים

Ivan Pedroso 6 בפברואר 2015

ענק!
מחכה להמשך.

אביאל 6 בפברואר 2015

מצוין וכיף ! הייתי נותן קצת יותר לאזיפלקוטה ואיבנוביץ׳, עדיין עוגנים חשובים מאוד בצ׳לסי, כמה כאב לב עם אוהדי מקרה צ׳ך-קורטואה, משהו בתוכי עדיין מעדיף את צ׳ך.

גור אילני 6 בפברואר 2015

אזפי קיבל ציון 7 רק בגלל הכושר הלא מדהים שהוא נמצא בו העונה. אם הייתי נותן יותר נקודות על העונה הקודמת הוא היה עם 8 לפחות.

אופיר 7 בפברואר 2015

אני לא יודע מה הקטע הבא מגדיר טוב יותר: "צביעות" או "אירוניה" –
http://www.bbc.com/sport/0/football/31174879

אביאל 7 בפברואר 2015

אופיר – דווקא אתה בתור אוהד ארסנל צריך להיות מרוצה מהעניין, בסופו של דבר זה ישחק בדיוק לקבוצות כמו ארסנל, קבוצות שבריאות כלכלית – העובדות מראות שמאז שהתקנות החלו צ׳לסי משחקת לפי הכללים – אם קודם לא היו כללים אז אין פה שום צביעות או אירוניה.
וכן מוריניו צודק, סיטי (וגם פ.ס.ז.) מנפחות מספרים והכנסות הזויות ובכל זאת עוברות על הכללים ולא נענשות באמת.

אופיר 8 בפברואר 2015

אביאל,

אני זוכר היטב איך צ'לסי צמחה בהדרגתיות ובעבודה קשה בין השנים 2004 ל-2005 מקבוצה בשולי הצמרת באנגליה לאלופת אנגליה בק-טו-בק ואלופת אירופה, תוך התבססות על שחקני בית שצמחו במחלקת הנוער וקניות מדודות בשוק ההעברות של שחקנים אלמוניים, שהתגלו באמצעות מערך סקאוטינג יוצא דופן. מה ששכנע את אותן הקבוצות למכור היה הרצון לתגמל את צ'לסי על ההגינות שלה והיושר שבה הבעלים שלה הרוויח את הכסף שלו, ומה ששכנע את אותם השחקנים להצטרף היה ההיסטוריה של צ'לסי כקבוצת-על – הכל חוץ מכסף.

אבל אני לא יכול לצפות מקבוצות אחרות לאותם הסטנדרטים המוסריים של צ'לסי, ולכן הייתי מצפה ממוריניו (שהיה שם בזמן תהליך הבנייה הארוך והמייגע ההוא) יותר מכל אחד אחר לגלות אמפטיה כלפי מועדונים כמו מנצ'סטר סיטי, אף על פי שהם בוחרים בדרך אחרת לגמרי(!!) מזו שבה בחרה צ'לסי בשעתו.

אביאל 8 בפברואר 2015

אופיר – אתה מתעלם מכל מה שכתבתי, ב2004-5 הכל היה חוקי ובהתאם לכללים, הכללים שונו והוכנסו תקנות שבהן צ׳לסי כן עומדת וסיטי לא, זו הנקודה של מוריניו – יותר מזה, סיטי עוקפת את הכללים באותה צורה שהיה ברור לכולם שהיא תעקוף אותם, ע״י כל מיני חסויות הזויות שמגיעות מאותו מקור של כסף.

כמו שאמרתי, לטווח הארוך החוקים הללו משחקים בדיוק לקבוצות כמו ארסנל, יונייטד ובאיירן מינכן וזה ישתלם בעיקר להן.

תורג׳י 7 בפברואר 2015

חולק עליך בכמה דברים.
איבאנוביץ שחקן טוב יותר ממה שאתה מתאר אותו.
זומה ולואיס עוד לא הוכיחו שהם שווים את הציונים שנתת.

D! פה 7 בפברואר 2015

אם אתם בדיוק בוחרים קבוצה באנגליה ואתם ממש בעניין של לחיצות יד, אולי כדאי שתמשיכו הלאה…

בשביל זה היה שווה.

בתור אחד שחטף מאיבנוביץ' מספיק אני לא יכול להבין איך האוהדים יכולים לא להעריך אותו, כמה שנים אנחנו מחכים למגן נורמלי. אלוהים שישמור אותי. מצד שני, אני יותר ויותר לומד על דרך עצמי על הדרישות והציפיות שאנחנו יוצרים משחקנים. אני מתחזק שוב ושוב ועוד קצת באמונה שהכי חשוב זה הקבוצה. למעט בודדים באמת, קריירה שלמה יכולה לקום וליפול על התלכיד הנכון מסביב.

omer 7 בפברואר 2015

מדוע קבוצות אחרות חושבות שקורטואה טוב יותר ממה שהוא באמת? קורטואה הוא לכל הפחות אחד מ3 השוערים הטובים בעולם (נוייר ודה חאה משלימים את הרשימה), דבר די נדיר בהתחשב בגילו.

מצטרף לכל מילה שרשמת על איבנוביץ', בעיקר למשפט האחרון ולכן לא ברור לי מדוע הוא זכה לציון כה נמוך בשורה התחתונה. מבין כל שחקני ההגנה הפנטסטיים של צ'לסי, הוא ראוי לציון הכי גבוה.

גור אילני 7 בפברואר 2015

לגבי קורטואה – אני נזכר בניתוח לפני חצי הגמר בעונה שעברה מול אתלטיקו. התחושה היתה שפשוט אי אפשר יהיה לכבוש מולו. לפחות התחושה שלי. והיום אני יודע שאפשר. הוא בן-אדם. אני כנראה לא מבין בשוערים, אבל התחושה שלי היא שמיניולה לדוגמה לא הרבה פחות טוב ממנו.

הציון של איבנוביץ׳ אולי באמת נמוך מדי, תהיה בטוח שהוא היה הרבה יותר גבוה אם היה מצליח להרים באופן יותר מדוייק (הגול מול הסיטי בשבוע שעבר היה נפלא אבל בעיקר קרה בזכות האקרובטיקה של הזאר) והיה סוגר יותר טוב באחד על אחד.

JM 7 בפברואר 2015

אזפי ואיבאנוביץ זה יהלומים.

אביאל 7 בפברואר 2015

קלעת בדיוק אם הבישול של אזפילוקטה והשער של איבנוביץ׳ :)

Roy 7 בפברואר 2015

בשני משחקים האחרונים קורטוואה מוכיח שיש לו עוד כברת דרך לפני שיכנס לטופ 3.
טעויות של ילד והקרנת חוסר בטחון, בעיקר בכדורי גובה – שבהם היה בלתי ניתן לעצירה עד לפני מספר שבועות. אלו דברים שלא היו קורים עם צ'ך.

Comments closed