ביקורת על התכניות להורדת ככר דיזנגוף

אני לא תל אביבי במקור, רחוק מזה, בערך הכי רחוק שניתן, אבל כמו הרבה לא-תל-אביבים שפחדו מתל-אביב - גם אני גמרתי בסוף (בינתיים) בעיר. אבל יש לי מה להגיד לגבי התכניות להרס המרקם האורבני העדין והנפלא של ככר דיזנגוף.

רחוב דיזנגוף

אני לא תל אביבי במקור, רחוק מזה, בערך הכי רחוק שניתן, אבל כמו הרבה לא-תל-אביבים שפחדו מתל-אביב – גם אני גמרתי בסוף (בינתיים) בעיר. לכן אין לי הרבה מדי נוסטלגיה לעיר.

יש דברים שמציתים את דמיוני והייתי שמח לחוות אותם לפעם אחת, לפני שאחזור לכאן ולעכשיו. הייתי רוצה לשבת בקפה רוול ולשתות עם הזעיר בורגנות של אז. לגבי כסית, בטח הייתי מתבייש לשבת שם, כפי שהתביישתי להתקרב לקפה תמר כשזה עוד היה קיים (ככל שהמילה ׳קיים׳ תופסת לגבי מה שנשאר ממנו בעשור האחרון). בוודאי שהיה יכול להיות נחמד לבדוק את קליפורניה של אייבי נתן, למרות שבטח היו חוטפים שם קלקול קיבה גם אם מזמינים רק מים.

מה שמייחד את המקומות האלה זה שהם על רחוב דיזנגוף, שאני חי בסמיכות לו ואני אוהב אותו מאד. רחוב עם הרבה צל, שילוב נחמד של פיקוסים, בתי קפה (לא האהובים עליי ביותר אבל בסדר), שדרת בן-גוריון, הסנטר, וכמובן מולכת על כולם – ככר דיזנגוף.

ככר דיזנגוף

היום התפרסמו ב״הארץ״ עוד חלופות כחלק מהתוכנית להורדת הככר. אני, כמו רבים בעיר הזאת, תמכתי בתכניות להוריד את הככר בחזרה למטה. אבל עכשיו כשמתפרסמות התכניות, אני מוכרח להודות שטעינו. חבר׳ה, טעינו.

מה הבעיות של הככר כיום?

 • מבנה הבטון המחופה נותן תחושה תת-עורית לא נעימה על סף האלרגית רק מלהביט בו
 • ישנן כמה פינות מוזנחות עם ריח שתן (ע״ע ככר אתרים)
 • המעבר למעלה על-ידי טיפוס על הככר הוא ״שטח השמדה״ של חום, וקרינת שמש לוהטת
 • אחרי שעוברים את שטח ההשמדה הלוהט – הככר מרססת את הולכי הרגל במים עם ריח מבאיש
 • שטחי הישיבה למעלה לא נוחים ולא מזמינים
 • חלק גדול משטחי הציבור מהווים חניון למלונות הבוטיק, לסוחרי שוק העתיקות ולעוד אנשים שכנראה מקומבנים עם העירייה

לסיכום החסרונות, הרוב דברים יחסית קטנים ופתירים, שאנים מצריכים שינוי טוטאלי כדי לפתור אותם!

ומה כן עובד כרגע?

 • שטחי הישיבה למעלה הם דיסהרמוניה נהדרת של א/נשים מכל חלקי החברה
 • הככר מהווה מיקום מצוין לשוק העתיקות והמציאות המוצלח ורב-הגונים
 • האוטובוסים וכלי הרכב עוברים כמעט מבלי להיות מורגשים
 • המזרקה עם הפסל של אגם היא די נפלאה סך-הכל
 • היונים חמודות
 • יש מסביב שילוב של עסקים קטנים ורשתות: מגה, סופר פארם, בנק, קולנוע, אך גם חנויות בגדים, בית קפה מוצלח ורגוע (״נחת״), מניקור, מכבסה ועוד

אם לסכם את היתרונות – יש בהם הרבה רב גוניות ומולטי-קולטי. אלה הם סימנים מאד חזקים לכך שמבחינת תפקוד אורבני הככר מתפקדת לא רע בכלל!

אני לא הסטוריון ולא מתכנן ערים, אבל אם מביטים נכוחה על מה שרשמתי כאן, ואתם מוזמנות להוסיף גם יתרונות וחסרונות נוספים – אני חושב שהמסקנה החד-משמעית היא שלא צריך להוריד את הככר. אבל בואו נבדוק רגע מה מציעים האדריכלים והעירייה:

מלבד העניין הפעוט שבישראל לא כל-כך יודעים לעשות הדמיות נורמליות, אז ההדמייה הזו מראה מחזה משמים וחסר השראה. כמו איזו ככר מיובשת בחולון, ואין לי שום כוונה להגיד פה שום דבר רע על חולון, שהיא עיר נפלאה, אבל לא נודעת בדיוק בשל החיים האורבניים התוססים שלה.

מה הבעיות בחלופות שהוצעו?

 • הכביש ייקח הרבה יותר מדי שטח מהככר. יהיה מסוכן לחצות אותו, ויצטרכו לעשות את זה כמה פעמים כדי לעבור את הככר. נכון, היינו צריכים לחשוב על זה לפני שקראנו להוריד את הככר. אבל קיווינו שניתן יהיה למצוא פתרון יותר טוב מלכונן כביש דו-מסלולי סביב אחד מהשטחים העירוניים המרתקים ביותר במדינה.
 • לא יהיה צל – ב-2 החלופות מתכוונים להוריד 11 עצי פיקוס עצומים שסופגים המון זיהום ונותנים המון צל. במקומם רוצים לשתול דקלים ועוד כמה עצים דרדל׳ה שאמנם יוצרים פחות לכלוך (וכולנו יודעים שפיקוסים עושים בלאגן) אבל גם הרבה פחות צל ואווירה של ככר מחוץ לחניה של קניון בדובאי במקום פאקינג כלכותה פוגשת את ברלין וכל זה במידל-איסט!
 • אם ההדמייה הזו היתה אמיתית, היינו רואים שם כרגע בעיקר אוטובוסים. דיזנגוף הוא ציר תחבורה ציבורית ראשי, ואוטובוסים לא כל-כך אוהבים להסתובב סביב ככרות. במיוחד לא אלה עם האקורדיון.
 • מי שיצליח בכל זאת לחצות את שטח ההשמדה החדש שנוצר כאן – יגיע עייף וחבול לבריכה במרכז הככר, רק כדי לגלות שהיא מצחינה בדיוק ואף יותר מזו שמורמת מעם ומעולם כיום. לא יהיה לו איפה לשבת, ואם לא תהיה שם במקרה הדלקת-נרות של הנודניקים מחב״ד אז גם לא יהיה לו שום דבר לעשות או לראות שם.

PEOPLE-WATCHING

אם ה- flaneur – משוטט הערים הנצחי, אוהב להסתובב בעיר ללא תכלית ומטרה, לטייל ברחובות, בסמטאות, באזורי המסחר והתעשייה, בשווקים, בשכונות רדומות ורדומות למחצה – אז העדכון העצלני (והמותאם ל-95% לחות) של האדם הזה הוא האיש היושב על ספסל או בבית הקפה ומביט בעוברים והשבים.

בעיניי אין דבר יותר נפלא מלשבת ולראות את השטף האנושי האינסופי שעובר בסך. נשים שחוזרות מהעבודה, גבר עם עגלת תאומים, סיור של סבתות בעקבות פנינות אדריכליות, פרחחים על אופניים חשמליים, ילדות שחוזרות מחוג כדורגל, פאנקיסטים מקועקעים, אישה עם ארנבת כחיית מחמד, חסרי בית שמקוששים את המעות למשקה הבא, איש עסקים שחושב שהוא מרשים מישהו עם חליפה בסוף יוני… ואם עושים את כל זה גם עם איזה קפה שחור, או בגרסת התענוגות קפוצ׳ינו וטארט אגסים עם כדור גלידת וניל – עוד יותר טוב.

ככר דיזנגוף יכולה להיות מרכז ארצי לפיפל-וואטצ׳ינג – צפיה באנשים – ויש לה פוטנציאל מצוין. כמו שתיירים נוסעים לשיבויה רק כדי לראות אלפי יפנים חוצים את מעבר החציה בו זמנית, להודו כדי לראות את המון האדם הולך לתפילה או חוצה את גשר הלאקשמן-ג׳ולה, ללונדון כדי להיות בין האלפים שמחכים לפגוש את החברה ליד תחנת הטיוב ולצאת להצגה.

היא כבר לא רעה בזה, אבל עם כמה שיפורים, תהיה מצויינת.

השיפורים והשינויים

 • לצערנו, במרחב האורבני כיום פינות נסתרות לא מביאות למפגשים רומנטיים מרגשים – אלא בעיקר כמסתור לאנשים שחייבים לרוקן את השלפוחית. לכן צריך לצמצם ככל האפשר את השטחים המוסתרים
 • אם יש שטחים נסתרים למחצה שרוצים לאפשר בהם לינה בטוחה של חסרי בית, מה שאני כמובן כשמאלני-יפה-נפש כמובן בעדו, אז ניתן לעשות את זה בצורה חכמה באחד האזורים
 • לתעל את התנועה הרגלית והדו-גלגלית לשני שבילים נוחים מהירים ונפרדים
 • לתכנן שטחי ישיבה מזמינים ונוחים, שצפוים לכיוון המזרקה, האזור שבו עוברים הולכי רגל, וכתצפית לכיוון החלק הנמוך יותר והבניינים היפים מסביב.
 • לחפות את המבנה בבטון חלק נעים למראה ולמגע או בכל חומר אחר שנותן תחושה נעימה ולא מעורר גועל
 • להעשיר את הגינון והצמחייה על החלק המורם – בעצים עדינים יותר נותני צל, בצמחים תלויים שמטפסים על קירות המבנה ובאדניות יפות שיגדלו בהם כל מיני צמחים חצי-טרופיים שנהנים מהלחות הבלתי-נסבלת עבור כל מי שהוא לא צמח טרופי.
 • להמעיט את המים הניתזים סביב המזרקה על הרצפה ואת הריח המבאיש העולה מהם, עד לרמה של לבטל את מוטיב המים במזרקה (אגם, אתה בטח שונא אותי עכשיו)
 • לבטל את החניות הפיראטיות מסביב לככר ומתחת לככר
 • לבנות סככה קבועה לשוק העתיקות שתיראה קצת יותר טוב מהסככה הקיימת (שנראית כאילו הוקם שם אוהל בחירות לפריימריז באזרבייג׳אן אבל בסוף הבחירות בוטלו והאוהל ננטש)
 • ספורט: מגרש כדורסל רחוב על סל אחד חביב כזה על אחד הקירות של המבנה. וכמובן שניתן להוסיף את כל מכשירי הכושר האלה לאנשים שלא אוהבים להנות מהדרך אבל רוצים בריאות מושלמת כל עוד הם צועדים בה.
 • איזו מגלשה נחמדה שתאפשר ירידה מהירה לאחד או יותר מהכיוונים במהירות ובכיף עבור הילדים והילדותיים-ברוחם יכולה להיות דבר אדיר:

 

לא סנסציה - יואב ויכסלפיש
קרלסן ואמנות הלחץ העמדתי

62 Comments

תומר חרוב 30 ביוני 2016

הזכרתי לי את שיר קנייה בדיזינגוף של ארז ביטון עם קפה רוול

קניתי חנות בדיזינגוף
כדי להכות שורש
כדי לקנות שורש
כדי למצוא מקום ברוול
אבל
האנשים ברוול
אני שואל את עצמי
מי הם האנשים ברוול
מה יש באנשים ברוול ,
מה הולך באנשים ברוול,
אני לא פונה לאנשים ברוול
כשהאנשים ברוול פונים אלי
אני שולף השפה
מלים נקיות,
כן אדוני,
בבקשה אדוני,
עברית מעודכנת מאוד,
והבתים העומדים כאן עלי
גבוהים כאן עלי,
והפתחים הפתוחים כאן
בלתי חדירים לי כאן.
בשעה אפלולית
בחנות בדיזינגוף
אני אורז חפצים
לחזור לפרברים
לעברית האחרת

תומר חרוב 30 ביוני 2016

והאמת? בתור "תל אביבי" הכיכר לא מעניינת אותי. שיבואו לפנות ברחוב שלי זבל יותר מפעם וחצי בשבוע ולא רק בשבתות כמו בדיזינגוף ואז אולי יהיה אכפת לי מהמרקם של רחוב דיזינגוף….

גור אילני 30 ביוני 2016

אין ממש קשר, זה שהעירייה מזניחה זה לא כי רוצים לשפץ את הככר. לעיריית תל אביב יש עודף תקציבי ועדיין אין חתירה אמיתית לשוויון וחלוקת משאבים צודקת, ככה שזו לא בעיה של כסף.

phyllo 30 ביוני 2016

מתכננים כיכר דו מסלולית?? זה פחות או יותר הדבר הכי אידיוטי שאפשר לדמיין. גם לתחבורה וגם לאנשים. זה יחרוץ את גודל השינוי ככשלון לדעתי.

אבל אם כבר הורסים, הקונספט של כיכר כאי שאנשים רוצים להגיע אליו וצולחים בשבילו רחוב הוא לא מוצלח אם אין אטרקציה על האי. אם זה עובד איפשהו חוץ מכיכר המדינה שגדולה ממנה בהרבה וגם לא מדהים אשמח לשמוע. אם כבר עושים את זה אז או ששמים באמצע בתי קפה ומקווים לפיאצה נורמלית (אבל זה הופך את הפוקוס של הכיכר לממוסחר וזה פחות טוב ברוב המקרים), או מבחינתי להפוך אותה למיני פארק עם עצים גדולים מפוזרים ואיזה בריכה לדגים כמו בכיכר רבין. ומחכים לברווזים… הפסל של אגם נחמד אבל בעיקר מסיבות נוסטלגית.. לעיניים טריות הוא די עלוב.

אסף the kop 30 ביוני 2016

הנה רעיון מעולה – לא לגעת.
להשאיר כמו שהיא.

ניר 30 ביוני 2016

יש פרויקטים של שיפוץ שמסתיימים רק יותר גרוע ממה שהם התחילו, ע"ע רחוב שינקין. נראה שככר דיזנגוף עומד להיות אחד כזה

ניינר / ווריור 30 ביוני 2016

סמוך על העירייה הזו שיחרבנו את הסיפור, יבנו איזו זוועה שיהרסו עוד 20 שנה
במקום לשפץ את הקיים הולכים על איזו תכנית מופרכת שנוסף לכל הצרות רק תגביר את הפקקים בעיר הסתומה גם ככה
העיקר שמישהו יגזור קופון על הטיפשות הזו

ירון ג 30 ביוני 2016

מעניין. תודה.
ערים מתפתחות ומשתנות כל הזמן.
אזורים ושכונות לא קופאים במקום.
משתנים השימושים, התושבים, המבקרים והאופי.
אזור כיכר דיזינגוף של 2016 שונה לחלוטין מזה שהיה בשנות השבעים כבנו את הכיכר המוגבהת.
השתנו מאז העסקים, התושבים, השימושים, נפח התנועה, כמויות הולכי הרגל.
משלושה בתי קולנוע ענקיים – חן, אסתר ותל אביב – נשאר אחד, רב חן.
מלונות לא היו בכלל, היום יש לפחות שלושה בכיכר (בעצם שניים ממש ובניין דירות להשכרה לטווח קצר).
הרעיון לחזור אחורה, לכיכר הישנה, חסר שחר.
מתכננים של פרויקטים כאלה בעיר, של חידוש כיכרות ומתחמים, צריכים בטרם הצגת הקונספט להשתמש קצת באזור. לטייל בו, ללכת לקניות, לשבת על הספסלים, לשבת בבית קפה, לטייל עם ילדים, לרכב על אופניים. רק ככה מבינים את המקום, מה לבטל, מה לשפר, מה לחדש.

גיסנו 30 ביוני 2016

והם ירוצו לטייל בכיכר מייד אחרי שהם יסעו לעבודה רק באוטובוס כדי לשפר תחבורה ציבורית ויסתובבו רק באופניים כדי להבין את דרישות התשתית לרכיבה בטוחה לכולם.

ברגע שנכנס המשפט "מחזירים את העיר להולכי הרגל" ברור לי שזו החלטה פופוליסטית שאף אחד לא חשב לשניה על ההשלכות שלה משלל בחינות.

רננה 14 באוגוסט 2016

נכון, פופוליזם

רוחו 30 ביוני 2016

קפה תמר אללה ירחמו היה בשנקין כמובן

גור אילני 30 ביוני 2016

נתתי אותו כדוגמה למקום שלא העזתי להתקרב אליו מתוך הרגשת זרות

אריאל גרייזס 30 ביוני 2016

לא לגמרי קשור, אבל האם כמות המודעות על "מלונות חדרים מפוארים להשכרה לשעה" שיש בתל אביב מעידים על העובדה שאני היחיד בעיר הזאת שלא בוגד? מה הולך פה?
לגבי כיכר דיזינגוף – אני זוכר את כמות הביקורת שהיתה כשבנו את המזרקה של אגם. גם היום היא בעיניי מכוערת לאללה. כיכר אתרים לא משנה מה עושים איתה הופך לכשלון. בקיצור, קשה מאוד להצליח עם זה

אסף the kop 30 ביוני 2016

למה בוגדים ?
אנשים צריכים שקט עבור המדיטציות שלהם.

גור אילני 30 ביוני 2016

את הטיילת בחוף הים שיפצו, הירוקים מחו ואמרו שגונבים את הים לציבור, ובסופו של דבר יצא מדהים. ככה שלפני שמרימים ידיים צריך לזכור שאפשר גם להצליח עם פרוייקטים שאפתניים. ושלא הכל מושחת ורקוב. מה שצורם במקרה הזה הוא חוסר ההבנה המקצועית ומעל הכל, חוסר הדמיון!

yaron 30 ביוני 2016

מרוב ש"יצא מדהים" החליטו לגלח עוד 2- מטר מרצועת החוף…

yaron 30 ביוני 2016

20 מטר כמובן

גור אילני 30 ביוני 2016

אני לא יודע מאיפה לקחת את הנתון של 20 מטר. במהלך העבודות באמת היה חשש כזה, אבל הוא התבדה. כרגע יש דווקא הרבה יותר שטח שמיש – פעם מי היה עובר ברצועת החול שמתחת לקיר? רק הטרקטור…
והשטח הציבורי של הטיילת (בניגוד לשטח החולי עצמו שבאופן שערורייתי מוענק לבעלי העסקים על החוף) הוא לא ממוסחר ויושבים בו הרבה אנשים שפשוט רוצים לשבת מול הים בלי לבזבז כסף או להתמלא חול.

אריאל גרייזס 30 ביוני 2016

הטיילת נראית מצוין. אבל היא דוגמא טובה לאיך קשה מאוד לעשות דברים כאלו בארץ – אתה תחטוף ביקורת לא משנה מה תעשה. הרי בוא נודה באמת – זה לא שכיכר דיזינגוף היום היא איזה אטרקציה גדולה. בטון מכוער ומסריח וחשוף לשמש. יש לו את היתרונות שלו, כמובן, אבל אני לא יכול להאשים את העירייה שהיא מנסה לשנות. כן חשוב דיון ציבורי בנושא הבעיה שיש לכל אחד דיעה

גור אילני 30 ביוני 2016

זה שלכל אחד יש דעה זה מצוין, הבעיה בארץ היא הרבה פעמים הפוכה – לאף אחד לא אכפת כל עוד זה לא הדירה שלו, שכל השאר יישרף. מה שלא טוב זה שלא מבדילים בין דעה לבין תוכנית. התפקיד של העירייה זה לראות את טובת הציבור תוך שהיא נותנת לו גם להביע את דעתו. אבל בסופו של דבר מי שיש לו תכנית יכול לשנות. סתם להתנגד בטח לא עוזר לכלום.

אריאל גרייזס 30 ביוני 2016

אני לא לגמרי מסכים. למשל בנושא הטיילת היתה מעורבות של הרבה מאוד אנשים. הבעיה בארץ זה שאין תרבות של דיון ציבורי על נושאים שנוגעים לכלל הציבור. דיברנו על זה בנושא השיפוץ של בלומפילד ובניית איצטדיונים חדשים וזה נכון לגבי לא מעט בניה ציבורית. מאז ימי ההריסה של אוסישקין. לאנשים אכפת, אני רק חושב שבדרך כלל פשוט לא מתחשבים במה שחשוב להם אז הם מתייאשים מראש מלנסות להשפיע.

yaron 30 ביוני 2016

לא יודע מתי היית פעם אחרונה בחוף אבל העבודות התחדשו ועכשיו מגלחים עוד שטח מאוד חיוני.
זה שחצי מהחוף ניתן לחאפרים של הכסאות זאת שערוריה נוספת של עיריית תל אביב – נוצר מצב אבסורדי שמשפחות שרוצות לבוא עם צילית ומחצלת יושבות בקטעים ללא מציל בגלל שכל השטח משני צידי סוכות המציל הופקע לטובת חאפרים.

רננה 14 באוגוסט 2016

הפקרת שטח חול בחוף לידיהם של בעלי בתי הקפה – זאת שערוריה וצחוק בפרצופנו

מתן גילור 30 ביוני 2016

טוב שלא שאלת אם אתה היחיד שלא צריך שעה :)

אריאל גרייזס 30 ביוני 2016

LOL

עדי אבני 30 ביוני 2016

טושה

רוג'רס אהרון 30 ביוני 2016

תל אביבי מלידה, וגדלתי על הכיכר הזאת, לאבא שלי ולאמא שלי [ כל אחד בנפרד ] יש חנויות באזור הכיכר.
חושב שהעברתי שם את כל ילדותי על הדלפק של הדרבי בר עם מוסא ופיני ומשה עסיס, שהיו רושמים לי פיתה עם שאוורמה בלי כלום ובאווריה.
ואז רושמים לי עשר שקל בשקלים ללכת לכוכב שבתאי.
הכיכר הזו זה הדבר הכי מכוער מושתן ומגעיל בתל אביב. אל תיגעו בה.

ניק 30 ביוני 2016

כי באמת יהיה מחסור בחפירות ושיפוצים בתל אביב בשנים הקרובות, אז בואו נחפור גם פה

אנונימוס 30 ביוני 2016

כל מילה בסלע. חולדאי מאוהב בפרוייקטים גרנדיוזיים של מאות מיליונים. מגדיל לו את האגו כנראה. אחרת אין לי הסבר לאיוולת הזאת. בשביל נוסטלגיה הזויה מנסים להחזיר כיכר שהתאימה לעיר קטנה שלפני 60 שנה, ללב כרך גדול עם רחוב סואן ומלא אוטובוסים. וכל זה יעלה לי ולתושבי העיר סכום אדיר.
שיקחו את הכסף וישקיעו בדרום העיר, יותר חשוב ופי מאה יותר מועיל.

פנדה 30 ביוני 2016

הדבר היחיד שיעזור לדרום העיר זה פינוי בינוי מאסיבי של שכונות שלימות. בתוך סיטואציה כזו השקעה של העיריה בתשתית תעזור. אחרת זה שפיכת כסף על ריק.

אנונימוס 30 ביוני 2016

די נו. זה לא קשור למציאות מה שכתבת. איפה שיש אפילו תשתית מינימלית אנשים באים. קח את יפו למשל. המחירים שם במקומות מסויימים כבר עולים על מרכז העיר. איך קרה הנס הזה, למקום שלא רצו להתקרב אליו לפני 20 שנה? בין השאר כי העיריה זרקה הרבה כסף כדי להפוך את הסביבה ליד כל מיני פרוייקטי יוקרה לנורמלית. כנ"ל שפירא שפתאום מתעוררת, למרות הפליטים והעובדים הזרים והקרבה לתחנה המרכזית, ופתאום העירייה החליטה להשקיע גם שם.
למה אבל אפשר לעשות את זה רק בשביל מי שיכול לקנות דירה ב3 מיליון שקל? תושבי קרית שלם לא ראויים גם הם שישקיעו בהם, אפילו אם הם לא מרוויחים 20 אלף בחודש?

אדם 30 ביוני 2016

ואני הייתי בטוח ששפירא מתעוררת בגלל ההנחה לסטודנטים

פנדה 30 ביוני 2016

תראה מה אמרת:
"בין השאר כי העיריה זרקה הרבה כסף כדי להפוך את הסביבה ליד כל מיני פרוייקטי יוקרה לנורמלית." – שזה פחות או יותר מה שאמרתי. פרוייקטי היוקרה האלה היו לפני כן חורבות יפואיות גאות. ההבדל מ"פינוי בינוי" הוא שכאן היתה כדאילות כלכלית למוכר החורבה ולקונה, ככה שלא היה צריך לקרוא לזה "פינוי בינוי", אלא סתם יזמות נדל"נית… ואחרי שהיה פרוייקט, העיריה באה והשקיעה בתשתית. בדיוק כמו שאמרתי…

ולגבי שפירא – ה"התעוררות" שם היא עם תקרת זכוכית מאד ברורה כל עוד לא מתחילים לעשות שם "התחדשות עירונית" שזה ת'כלס יופומיזם לפינוי בינוי. אי-אפשר לתקן כבישים, להעביר תשתיות של מים וביוב וכו' בצורה יעילה במצב של השכונות כפי שהן עכשיו. מה שאפשר לעשות זה בעיקר קוסמטי ולא יעזור לטווח הארוך, להלן "שפיכת כסף לריק".

yaron 30 ביוני 2016

חולדאי הוא ראש עיריית צפון (ומרכז) תל אביב, מה אתה מבלבל לו את המוח עם הדרום.
העיקר שהוא מציג מועמדות לראשות העבודה ומבטיח לדאוג לפריפריה… הזוי

מיקו גוטליב אהלן סבבה 30 ביוני 2016

עדיף הגרסא ההפוכה בירושלים?

yaron 30 ביוני 2016

עדיף ראש עיר טוב שלא שם זין (סלחו לי על השפה) על חצי מהתושבים שלו.
לחולדאי איכפת מחובבי ריצה ורכיבה על אופניים הרבה יותר מאשר ממשפחות שרוצות לבוא עם הילדים לים עם מחצלת וצילית…
הוא גם שירטט קו גבול מאוד ברור בין הדרום לצפון/מרכז ובכלל לא מנסה להסתיר את זה.
שידאג לפריפריה ולשכבות החלשות בעיר שלו לפני שהוא מעז לדבר על דאגה לפריפריה ושכבות חלשות בשאר הארץ.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 30 ביוני 2016

בירושלים ראש על לא שם זין על השכבה החזקה שמחזיקה כלכלית את העיר ושאר התושבים. אין דבר כזה מושלם. והוא ינסה בעתיד להיות ראש ממשלה.

yaron 30 ביוני 2016

ושניהם נלחמים על ראשות אותה מפלגה…

מיקו גוטליב אהלן סבבה 30 ביוני 2016

ברקת ליכודניק, יש סיכוי שבעוד כמה שנים תצטרך לבחור בין 2 הפשרות.

yaron 30 ביוני 2016

אני לא בוחר בין אף שניים בלי קשר למי הם ומאיזה מפלגה.

ברלה 30 ביוני 2016

האדם מטבעו מתנגד לשינויים אבל תשמור על אופטימיות, אולי תופתע לטובה. לפי המקור המהימן XNET "התחבורה הציבורית תעבור לאורך רחוב דיזנגוף בשני הכיוונים, דרך הכיכר, בעוד שכלי הרכב הפרטיים מוגבלים בכניסה לכיכר, תוך הסטתם לרחובות ריינס ופינסקר הסמוכים". זה קצת פותר את הבעיה הכי גדולה לדעתי שזה הכביש שמונע הגעה לכיכר. אם הכיכר תהיה נגישה אז אני מאמין שבהתחשב במיקום שלה יהיה לאדם העצלן מספיק מה לראות כשהוא יושב על ספסל.
מאוד מוזר הקטע הזה עם העצים. משום מה מתעקשים לא לפנק אותנו בצל במדינה הזאת. בהבימה זה בכלל ביזארי.

אדם 30 ביוני 2016

לי זה דווקא לא נראה מוזר. אין צל אזה מה עושים, נאלצים לשבת בבית הקפה הצמוד ולא בכיכר. אם תשאל אותי זה בכוונה ומאינטרס כלכלי נקודה.

ברלה 30 ביוני 2016

האינטרס הכלכלי של הערייה ושל בעלי העסקים במקום הוא למשוך כמה שיותר אנשים לאיזור. עם כל הכבוד לכוחו של בעל בית הקפה הסמוך, אני מתקשה להאמין שהוא זה שגרם להחלטה הזאת ומייחס את זה יותר לכשל תכנוני והעדפת עקרונות עיצוביים ולא פרקטיים.

ud 30 ביוני 2016

אבל האינטרס הכלכלי הוא בדיוק הפוך. צל מביא יותר אנשים, שחלקם יחליטו לשבת בבית הקפה.
אם אין צל, אנשים לא ילכו שם וישבו בבתי הקפה שברחובות המוצלים.

אמיתי 30 ביוני 2016

הרעיון הקיים של קטע מוגבה מהרחוב בו אפשר לנשום ולראות שמיים הוא טוב. טוב מאד.
הבעייה היא בביצוע. לכן יש לשפץ ולשפר אך להישאר עם הככר כמות שהיא. זה ממש לא פיל לבן כמו אתרים

yaron 30 ביוני 2016

צודק לחלוטין, אבל אז מי יגזור קופון?

רננה 14 באוגוסט 2016

נכון, ההגבהה יש בה משהו – צריך להבין מה היתרונות של ההגבהה ולקדם אותם.
ברוח צנועה ונמוכה אומר שבעיניי כיכר אתרים בסדר גמור, לשבת בגובה ולראות את הים. גם שם אפשר לשפר מאוד

cookie-monster 30 ביוני 2016

פוסט מדוגם

עומר ה 30 ביוני 2016

כולם שכחו מה היתה הסיבה שבנו את הכיכר העלית- כדי שיוכלו להגיע לכיכר בקלות בלי סכנת הדרסות. הבעייה כבר הייתה קיימת. להחזיר פשוט למצב הקודם זאת שטות

עדי אבני 30 ביוני 2016

כמי שעובד כרגע באחד ממלונות הבוטיק שעל הכיכר (לא אלה שנמכרים לפי שעה) אני לא יכול שלא להסכים איתך. הבעיה בכיכר כרגע היא בעיה אסטתית, של הבטון החשוף והנזם באף חזיר שהיא המזרקה של אגם. אין בעיה תחבורתית או תעבורתית, ולכן גם הפתרונות צריכים להיות אסטתיים: חיפוי הבטון בפתרון נעים יותר לעין שיתמזג עם המזרקה (בהנחה שזאת נשארת בכל אופן), אולי מיתון עליה לכיכר, הנגשת שוק העתיקות והפיכתו לאטרקציה במקום הסרח העודף שהוא נראה כעת. קירוי מקומות הישיבה על הכיכר ואולי נטיעת עצים שם.
טיפול באלה יהיה זוח בהרבה מהפתרונות המוצעים, ויפתור 90 אחוז מהבעיות.

yaron 30 ביוני 2016

למיטב ידיעתי את הנזם אין אפשרות חוקית להוריד מהאף (אגם הממזר ידע כנראה עם מי יש לו עסק) אבל אם היו דואגים לספסלים נורמאלים ויותר צל היה הרבה יותר טוב.

MOBY 30 ביוני 2016

פיקוסים = טעות לדורות
דקלים? השתגעתם!
אני לא מבין את הרעיון הכללי של להוריד מפלס כאשר כל העולם בונה במפלסים. הפרדה של הולכי הרגל מהתנועה הזורמת זה הפתרון הטוב ביותר (והזול ביותר) בחישוב הכללי.

yaron 30 ביוני 2016

ברור, אבל כמו שכתבתי למעלה, מישהו צריך לגזור קופון ועל שיפוץ פשוט ונדרש של הכיכר הקופון הרבה יותר קטן.
על הריסת הכיכר, יצירת פקקים נוספים ולא הכרחיים לכמה שנים ובנייה של פיל לבן חדש הקופון הופך למאוד מ א ו ד משמעותי.

אמיתי 30 ביוני 2016

תראה ירון אתה צודק בקשר לגזירת קוםון באופן כללי
אבל זהו לא המקרה..פה נעשתה עבודה עם הציבור
והוא זה שפחות או יותר תןמך בשינמוך הככר. גם
רוב חברי בעד משום מה. ואגב גם שיפוץ ותיחזוק שלה
כמות שהיא שווה קופון שמן

yaron 30 ביוני 2016

אין מה להשוות בין הקופונים ואני לא יודע איזה עבודה נעשתה עם הציבור. לא טוען שלא נעשתה רק שאני באופן אישי לא יודע איזה. תלו שלט ברחוב שמי שרוצה להתנגד מוזמן להגיש זאת בכתב כמו שעושים ברוב המקרים?
האם "הציבור" ראה מס, הצעות ובחר בהצעה שגור מראה בפוסט?

אמיתי 30 ביוני 2016

היה תהליך עם מעין משאל עם סטייל והצעות מהציבור.
נראה לי בעל הטור מעורה בפרטים יותר ממני

ד"ר רזי הופמן 1 ביולי 2016

קופונים? מי גוזר הכי הרבה קופונים במדינת ישראל? אבריימל'ה מלמד!
מחלקת בינוי בעיריית תל אביב לא נותנים לבן אדם להתפרס בכבוד מנכסיו.

tmak 30 ביוני 2016

בתור מישהוא מהשכונה בהחלט מסכים – ההפרדה המפלסית מאד הגיונית, ועל נושא הצל עדיין לא ניתנת הדעת, וכך קמים פרוייקטים כמו ככר הבימה החדשה נטולי צל לחלוטין.

notRobot 1 ביולי 2016

ממממממ
מישהו חשב לבדוק איך הם עושים את זה באירופה ?
יש מהנדס וכל השאר סותמים את הפה.
כבר ספרתי מעל 20 הצעות מאנשים שההבנה שלהם בתכנון עירוני מתחילה ונגמרת בגוש דן.

כנראה שגם בסוף הסיפור הזה השתן יעצור במרכז העיר.

ד"ר רזי הופמן 1 ביולי 2016

אמא היתה מביאה אותי בעגלה לכיכר הישנה ומשוויצה איזה ילד חמוד! אייטבוסים עם אך גדול מקדימה ובלי מזגנים. היה וונטילטור קטן חלוד על הדשבורד של הנהג. ברור שעומס התנועה היום אחר לגמרי מאז סוף שנות השבעים אז שינו את הככר. אני דיי אמביוולנטי פה. מצד אחד הכיכר הזו של היום רותחת מחופ בקיץ ובלי טיפה צל. מצד שני התנועה דיי זורמת בזכות הככר המוגבהת. לא ברור איך החזרת הככר למצבה המקורי ישפיע על התנועה ובעיקר עם כל האוטובוסים.

רננה 14 באוגוסט 2016

רשימה מעולה, מסכימה מאוד. לא לגעת, לא לשנות מהיסוד, לא להוציא המון כספים, לא לחסום לחודשים תחבורה, לא להתאכזב בסוף כי אין חזרה לעבר – אלא לשפר בחוכמה את מה שיש עכשיו. כל מה שהצעת חכם ונכון: צמחיה, הצללה, רהיטי רחוב, מגלשה (איזה רעיון נהדר שלך) – ועוד ועוד

Comments closed