my-meme (7)

גם השנה, כבכל שנה קלנדרית מאז 2016, אנו מתכנסים – פורום המגיבים הבולטים והנאמנים של הבלוג. אלה שכסף לא יעביר אותם לברצלונה ושגם חמש שנות בצורת לא תעביר אותם על דעתם. אוקיי, 25 שנות בצורת אולי כן. ואביאל הוא גם אוהד ריאל. ואין לנו היסטוריה. לא משנה כרגע.

אחרי הכל, אין לנו פה בבלוג 100 תגובות לפוסט אחרי תיקו בברנלי, מעטים בארץ הקודש ידעו משהו על המועדון הנפלא הזה לפני 2003, הבלוגר בכלל אהד את אברטון עד אמצע שנות התשעים, אבל לאט לאט אנחנו תוקעים את דגלנו ומוכיחים שגם אוהדי כסף והצלחות יכולים להיות טיפה׳לה חכמים. אבל גם זה לא משנה כרגע.

כי יש לפנינו משימה כבירה וגדולה – להעביר את העונה המאיימת עלינו לכלותנו בשלום – ללא פיטורים של קונטה, עם ריצה בצמרת הגבוהה, להצליח לא להיפצע מכל שטות (תיבו אני מדבר אליך) ולהיזהר על הרגליים מול אשלי בארנסים למיניהם. אם אפשר, לעבור שלב באירופה, לנסות להתקדם גם בנוק אאוט ובבקשה בלי שערוריות, השפטת רופאות בפומבי, הדרדרות למאבקי תחתית או חוס הידינק על תקן מושיע.

אבל כדי להתפקס יותר לקראת העונה – בחרנו שלושה מומחים. הנה כמה מילים על כל אחד מהם:

אביאל – הווכחן האולטימטיבי, דוגל בשיטות קונסרבטיביות ומאמין בכוח הזרוע אבל מסתמך על ידע של גדולי הפילוסופים וההסטוריונים בדבריו.

כחול – אוהד מושבע, מעט פסימי לפרקים, מודע למגבלות הכוח (והכסף הרוסי) אבל עדיין החלום של כל מועדון.

שאול – צעיר ונמרץ, בוגר האקדמיה שהצליח להימנע בינתיים מהשאלות לוויטסה. מתדלק את תדמית הכסף הצעיר של המועדון.

אז למה אנחנו מחכים? העברנו למומחים שלנו שש שאלות. והנה מה שהם אומרים:

1. מה דעתכם על ההתנהלות של קונטה בקיץ הזה? האם הוא מתחיל לאבד את זה עם התקרית עם דייגו קוסטה וההתבטאויות לגבי טוטנהאם, קיין ומוריניו, או שהוא פשוט משועמם?

כחול: ההתנהלות של קונטה הקיץ הייתה קצת מדאיגה, קודם כל בגלל הסירוב שלו להאריך את החוזה. הוא חתם על חוזה חדש ומשודרג, אבל עם אותו תאריך תפוגה. מעבר לעובדה שזה מאד מוזר, זה בעיקר מצביע על חוסר אמון במועדון או חוסר נכונות להתחייב לטווח ארוך. לא מבשר טובות. התקרית עם דייגו הייתה בכלל שטות ועלתה לצ'לסי עשרות מליונים, הוא החליש את היכולת שלה לנהל משא ומתן BIG TIME. בנוגע להתבטאויות והאווירה הכללית – לא מפתיע בכלל. אם נסתכל על התבטאויות שלו מתקופתו ביובנטוס נגלה שהוא יכול להיות דיי קטנוני ועוקצני. שזה בסדר גמור אם הוא ממשיך לזכות באליפות אחת אחרי השנייה (הייתה על זה כתבה נחמדה בגארדיאן).

שאול: נראה לי די ברור לכולם שהתקרית עם קוסטה הייתה לא פחות ממטומטמת. הרי איבדנו את כל כח המיקוח שלנו לגביו, ועכשיו נראה שנמכור אותו במחיר די נמוך יחסית לשווי הריאלי שלו (כמה חלוצים טובים יותר בעולם יש כבר ממנו? הוא חיית רחבה ואת זה אי אפשר לקחת ממנו). לגבי קונטה, האמת היא שהרגיש קצת כמו רכבת הרים עד עכשיו, ואני מזכיר שהוא עוד עשה קולות שלא כיף לו בלונדון לפי כחודש, לכן די ברור שלא הכל ורוד. מעבר לכך, נראה לי גם שדי נמאס לו להיות האיש הנחמד בתקשורת אז הוא התחיל לשחק עם מוריניו.

אביאל: ראשית אני חושב ששידרגנו טוב את הסגל, באקיוקו אמור לשפר בדיוק את המקומות בהם מאטיץ׳ היה חלש (הנעת כדור, מהירות ופריצה), בלם צעיר (גרמני ומבטיח) במקום ג׳ון טרי ומחליף שעל הנייר אמור להיות מחליף ראוי לקוסטה (למרות שקשה יהיה לקחת ממנו את היכולת לייצר מצבים באמצעות הפיזיות שלו). בנוגע להתנהלות מול קוסטה, אני חושב שהדבר נעשה מתוך שיקול קר, ראינו את ההתנהגות באמצע העונה של קוסטה (עם הרצון לעבור לסין) ואיך זה יכל לפגוע בקבוצה בצורה קשה, לחדר ההלבשה (בטח למאמן שמתכנן על הטווח הארוך) יש חשיבות עליונה אצל קונטה. לגבי קיין, אני דווקא אוהב את הכנות הזאת, זה מרענן בעולם שכולם מנסים לדבר ״נכון״. סך הכל אני מרוצה מההתנהלות של קונטה מחוץ למגרש (וגם במגרש כמובן).

לסיכום – אחרי ירח הדבש בלונדון, קונטה מגלה את הקטנוניות שלו, אבל נראה שהמומחים שלנו עדיין מאמינים בו.

my-meme (2)

2. ראינו עד עכשיו עזיבה די מסיבית של שחקנים. קוסטה ומאטיץ׳, הצעירים אקה, סולאנקה וצ׳אלובה. האם נרגיש בחסרונו של מי מהם בעתיד הקרוב או הרחוק?

שאול: העזיבה של הצעירים אותי אישית עצבנה. הדגש הוא במיוחד על אקה וצ'אלובה שהראו שהם אחלה שחקני פרמיירליג. ציפיתי מהקבוצה שאחרי כל הביקורות היא תעשה חשבון נפש לגבי הצעירים. הרי הגענו למצב שהאנגלי היחיד שלנו כרגע בהרכב הוא קייהיל, וגם הוא עושה רושם על זמן שאול (במאמר מוסגר אציין שהוא לא מתאים לרמות הגבוהות של האלופות לטעמי). בכל מקרה, הייתי רואה את השניים האלה בעוד שנתיים כבר חלק אינטגרלי מהרוטציה (במיוחד צ'אלובה שאני חושב שעוד שנתיים יכול היה להתפתח למשהו לא פחות טוב מבקאיוקו כרגע (איך רושמים את השם שלו??!). נשאר לנו לקוות שתמי אברהם יתפתח למפלצת ולופטוס-צ'יק יתן עונה גדולה בפאלאס. חייבים לראות צעירים אנגלים בהרכב!

אביאל: כמו שכתבתי קוסטה היה צריך ללכת. לגבי מאטיץ׳ פשוט יצאנו פיירים איתו, לשחקן ברמתו לא מגיע לשבת על הספסל, העניין הוא המכירה ליריבה ישירה שהיא טעות קשה לדעתי, למרות המחיר הטוב. בקשר לצעירים, חבל מאוד, אקה היה נראה מוכן לפריימר ליג (ויש לנו סעיף קנייה חוזרת, ככה שבטח נשלם עליו יותר בעתיד, התרגלנו), צ׳אלובה גם הראה ניצוצות ואני חושב שהוא יכל להיות מחליף ראוי לשחקני הקישור, אבל אולי קונטה רואה דברים אחרת.

כחול: הסיפור עם מאטיץ' ממש מרתיח. סבבה שהשחקן רוצה לעזוב, אבל ליונייטד? זה לא צ'ך לארסנל שהיה ברור שלא ישנה יותר מדי (אהלן וונגר), מאטיץ' הוא בדיוק החתיכה האחרונה שחסרה להם בפאזל. עכשיו יש להם גם קישור מפחיד בצורה של מאטיץ'-הררה-פוגבה, ואנחנו נצטער על זה מאד בהמשך. בנוגע לצעירים, זה פשוט חבל מאד. כולם מוכשרים ביותר וחבל שלא יכלו להשאיר אותם על תקן מחליפים עוד כמה שנים. סולאנקה מרגיש כמו שידור חוזר של מה שהיה עם סטארידג', רק שהוא יותר מוכשר לגילו לדעתי (על בסיס המעט שראיתי ממנו במונדיאל צעירים ובויטסה), ואקה, מי שראה אותו בפרמיירליג מבין שהוא שחקן מצוין לגילו, פוטנציאל אדיר, וגם מתנה לכל מאמן מכיוון שהוא יכול לשחק במגוון של עמדות בהגנה ובהתקפה. נרגיש בחסרונם כשהם יפרצו ויתברר איזו שטות עשינו.

אז לסיכום, נראה שכולנו מאוכזבים מהלופ האינסופי שנתקענו בו עם גידול ושחרור צעירים. ולעומת זאת שחררנו את קוסטה – מים מתחת לגשר.

my-meme (5)

3. איך אתם מדרגים את הרכש עד עכשיו, ומה נחוץ כדי להשלים את הפאזל? האם עדיין יש סיכוי להנחית אצלנו סופרסטאר, או שהימים האלה עברו?

 אביאל: כמו שכתבתי, הרכש היה מדויק, הייתי שמח לראות מגן שמאלי מחליף, עדיף מישהו צעיר ומבטיח עם יכולת טכנית ומהירות שיוכל להשלים את אלונסו. אני חושב שהנקודה הכי קריטית היא בתפקיד המגן הימני, דני אלבס היה לדעתי יכול להיות קנייה מדויקת, אחד שעושה התקפה מצוין. מוזס מספק סך הכל, אבל במשך הרבה משחקים הוא לא מייצר כמעט שום דבר חיובי, שם המקום הקריטי לדעתי. בנוסף, הייתי שמח לראות עוד קשר התקפי\שחקן כנף כדי לרענן את התפקיד ולהוריד מהעומס הצפוי על פדרו-האזרד-ווילאן. בטח ובטח שהאזרד צפוי להיות בחוץ בחודש הראשון של העונה. אני חושב שההחתמות של באקיוקו ומוראטה מראות שכוכבים רוצים לצ׳לסי.

כחול: הרכש היה לא רע – באקיוקו וקנטה נראה כמו שילוב מצוין, ועשוי לאפשר את המערך המועדף על קונטה 4-2-4. רודיגר גם נראה כמו רכש חכם ומבטיח (רק שישארו בריאים החברה האלה). הבעיה שלי היא עם החלוץ. מוראטה הוא סבבה והכל, אבל איך, איך(!) לא סגרתם את לוקאקו דבר ראשון? הוא לא הנרי זה בטוח, וכנראה גם לא דרוגבה, אבל זו מכונת שערים מוכחת בפרמיירליג, וזה מה שצ'לסי הייתה צריכה. מוראטה הוא פוטנציאל אדיר, אבל מי מבטיח שהוא יצליח להתאקלם בליגה? זה יכול לקחת זמן, ובינתיים יש לנו את מישי (שהרשים יחסית במשחקים במזרח) אבל אין לנו גם את סולאנקה כגיבוי. אפשר להגיד על קוסטה הרבה דברים, אבל את הכדור ברשת הוא שם. מאמין שזו תהיה הבעיה הכי גדולה שלנו בעונה הקרובה. טוב, זאתי ו-wing-back. אלונסו ומוזס הם סבבה, אבל גם אין שום עומק בעמדה הזו, וגם הם לא בדיוק וורלד-קלאס. סנדרו מיובנטוס/סידיבה ממונאקו/רוז מטוטנהאם ישלימו את הפאזל. הקיץ הזה מרגיש לי דומה מדי לקיץ אחרי האליפות הקודמת – בלאגן של המועדון מול התקשורת כשנעשה מעט מדי, ולא באופן שמתייחס לבעיות הקשות. אם לא יביאו wing-back ומוראטה לא יחורר רשתות, אנחנו לא נגיע רחוק בשום חזית, זה בטוח.והימים האלו עברו מזמן, מאז הזארד לא נחת אצלנו סופרסטאר, וזה לא הולך להשתנות. צריך לקנות חכם (וגם זה לא יהיה זול).

שאול: בסולם של 1-10 הייתי מדרג את הרכש שלנו עד עכשיו כ-6.5. לכאורה, ויתרנו על שחקני פרימיירליג מוכחים ועשינו לא מעט הימורים בקיץ הזה. בעוד שמאטיץ' וקוסטה הוכיחו את עצמם כבר בליגה, אנחנו שמים את הכסף דווקא על מוראטה ובקאיוקו שאין לנו מושג מה נקבל מהם. כל מה שנשאר לעשות זה לסמוך על קונטה ולקוות שבקאיוקו וקאנטה יתפתחו לכישור אימתני כמו שהוא צופה. באשר לחיזוק, יש כרגע עדיין שתי עמדות שאנחנו חייבים בהן רכש – הראשונה היא בכנף שמאל ואני מאוד מקווה שנצליח להחתים את סאנדרו מיובה כי זה יהיה חתיכת שדרוג (עם כל האהבה שלי לאלונסו זה לא יהיה מספיק בשביל לרוץ חזק באלופות ובליגה). העמדה השנייה היא בעמדת הבלם. קונטה קנה את רודיגר אבל ברור לכולם שזה לא האס שייצב עכשיו את ההגנה לגמרי. בנוסף, קיבלנו גם את כריסטיאנסן חזרה ואני מקווה שהוא יהיה עוגן עוד שנתיים-שלוש אבל זה עדיין לא מספיק טוב בנקודת הזמן הזו. ציינתי כבר למעלה את כך שקיהייל לא מספיק טוב לרמות הגבוהות ביותר ואני חושב שאנחנו חייבים בלם ברמה גבוהה יותר שיוכל לעשות סדר. לואיז היה מעולה בעונה הקודמת אבל אנחנו חייבים עוד עוגן. אני גם אוסיף שלא אהבתי את מה שראיתי עד עכשיו במשחקי ההכנה מבחינת הגנתית (נכון – אין לזה משמעות, אבל זה מה שאמרנו לפני 2 עונות וכדור השלג הזה נעצר רק עם ההגעה של הידינק). בשולי הדברים, כולי תקווה שוויליאן יעשה קפיצת מדרגה העונה כי מוראטה הוא שחקן שמשחק מהר וכל סגנון ההתקפה ישתנה לחלוטין. אנחנו אולי נאבד גולים של קוסטה, אבל נקבל משחק הרבה יותר מהיר ללא הכדרורים המיותרים שלו. זה נראה לי פלטפורמה מעולה לוויליאן לעשות עוד קפיצת מדרגה משמעותית העונה.

אקיצר – רכש לא רע עד מדויק. ואינשאללה יבוא עוד איזה כוכבון חמדמד לחמם לנו את הספסל.
my-meme (3)

4. טקטיקה: ישנה איזו תחושה שכשכל הצמרת מעתיקה מקונטה ועוברת ל-3 בלמים היתרון היחסי של השיטה מתפוגג. האם נראה השנה שינויים או שקונטה ימשיך עם ה-3-4-3?

שאול: אני חושב שקונטה ימשיך עם ה-3-4-3 (כי למה לתקן משהו שהוא לא שבור?!) אבל קראתי לא מעט על כך שהוא מפלרטט עם סגנון של 2-3-5, וכך לתת למיצ'י הרבה יותר דקות העונה. בכל אופן, אני חושב שהבלגי השתפר וראו את זה גם במשחקי הכנה. אני מאוד מקווה שנתחיל לראות אותו יותר על המגרש כי הוא חתיכת כשרון.כחול: אני חושב שנראה את ה3-4-3 עוד הרבה פעמים העונה, אבל נראה גם מערכים אחרים, למשל 3-3-4 עם אזפי ואלונסו כמגנים, וקנטה-באקיוקו-פאב בקישור. מה שבאמת מעניין אותי זה אם קונטה יצליח לממש את החלום שלו ולשחק עם קבוצה בליגה הבכירה את ה4-2-4 המועדף עליו. הוא ניסה אותו בהתחלה גם עם יובה וגם עם צ'לסי אבל זה לא צלח. עם זאת, קנטה ובקיוקו נראים לי מושלמים לשיטה הזאת. אני דיי משוכנע שנראה מגוון מעריכים לאורך העונה כי ה-3-4-3 באמת איבד מהיתרון שלו.

אביאל: הייתי ממשיך עם ה3-4-3, בטח אם זו מצבת הבלמים שלנו, אני חושב שאזפילקוטה נותן למערך הזה את הערך המוסף, בעיקר עם סגירת השטחים והיכולת להעביר את הכדור מהר קדימה. גם לגבי לואיז, בלם אמצע במערך של שלושה בלמים זה המקום הכי טוב בשבילו, יחד עם הפיזיות של קהייל (וההקרבה האנגלית כמובן) ועם הוירסטליות של אזפילוקטה. אני חושב שאם נמצא גם מגן ימני שדומה לאלונסו זה יהיה מצוין, זה פותח את המשחק של צ׳לסי ומאפשר הרבה יותר אפשרויות שמכפות על חסרון של שחקן במרכז המגרש. בינתיים כמעט כל קבוצה ששיחקה מולנו במערך דומה דיי נכשלה, מה גם שיהיה קשה לקבוצות לאמץ את השיטה כי היא דורשת סוג מסוים של מגנים, של בלם אמצעי ושל קשרי אמצע, מה שאין בכל קבוצה ברמה המתאימה וראינו את זה בעיקר שטוטנהאם שיחק מולנו עם שלושה בלמים והפסידה פעמיים (בליגה ובגביע).

כחול: אני חושב שנראה את ה3-4-3 עוד הרבה פעמים העונה, אבל נראה גם מערכים אחרים, למשל 4-3-3 עם אזפי ואלונסו כמגנים, וקנטה-באקיוקו-פאב בקישור. מה שבאמת מעניין אותי זה אם קונטה יצליח לממש את החלום שלו ולשחק עם קבוצה בליגה הבכירה את ה4-2-4 המועדף עליו. הוא ניסה אותו בהתחלה גם עם יובה וגם עם צ'לסי אבל זה לא צלח. עם זאת, קנטה ובקיוקו נראים לי מושלמים לשיטה הזאת. אני דיי משוכנע שנראה מגוון מעריכים לאורך העונה כי ה-3-4-3 באמת איבד מהיתרון שלו.

 

לסיכום: ויקטור מוזס, תכין את עצמך לשרוף הרבה דשא. גם אתה, אלונסו.

my-meme (6)

5. בעונה הקודמת ראינו את קאנטה שולט ואת מוזס פורץ. האם יש שחקן שאתם מצפים לראות העונה?

כחול: מאד מחכה לראות את וויליאן יותר, מקווה שיצליח לעשות פריצה מחודשת כי הוא שחקן שפשוט כיף לראות. באקיוקו ומוראטה צריכים להביא אקס פקטור לקבוצה – מעניין מאד אם הם יצליחו לעשות את זה כבר בעונה הראשונה.

אביאל: במילה אחת באקיוקו, אני מצפה ממנו לגדולות, פיזי-מהיר-טכני, בדיוק מה שחסר לנו לעיתים במרכז השדה, מקווה שהתקווה תתממש.

שאול: אני חושב שמשחקי ההכנה לימדו אותנו כמה אנחנו צריכים את הקסם של הזארד. זה פשוט לא אותו סגנון משחק כשהוא לא משחק ואני מאוד מקווה שהוא יצליח לשמור על יציבות ויספק עונה גדולה נוספת. כתבתי על זה בעבר – הזארד צריך לעשות את הקפיצה שלו בליגת האלופות. אם הוא רוצה להחשב באמת בטופ של הטופ הוא צריך משחקים גדולים שרשומים שם על שמו ואני מקווה שנוכל לראות את זה העונה כי עד עכשיו זה חסר לי. גם מוראטה כמובן מאוד מרתק ונקווה שיכנס לעניינים מהר.

בקיצור: הזארד, וויליאן – המחנכת מצפה לפגוש אתכם בתחילת שנה״ל. בקאיוקו – שלום כתה א׳.

my-meme (1)

6. תחזית לעונה: באיזה מקום נסיים, האם נזכה בתארים ולאן נגיע באירופה?

אביאל: אני דיי גרוע בתחזיות, אבל אני חושב שמקומות 1-3 היא תחזית ריאלית, הנקודה החשובה היא אם נוכל להגדיל את הסגל עד לספטמבר, כי בינתיים בעיקר החלפנו שחקן בשחקן ולא גדלנו לרוחב ועד כמה סיטי ויונייטד באמת יתחברו. התקווה היא להגיע לחצי גמר האלופות ולהחזיר את האנגליות למפה סוף סוף.

כחול: הליגה רשומה על יונייטד העונה. סיטי ייקחו את המקום השני אחרי קרב ממושך ואנחנו נאבק עם ליברפול על המקום השלישי, אבל ננצח את הקרב הזה. באירופה אני לא מאמין שנעבור את הרבע, אנחנו מקסימום שועל לעומת שאר האריות. נקווה לריצה נחמדה בגביע, אולי גם לאיזה נקמה קטנה על ארסנל שהרסו לנו את הדאבל.

שאול: יצא לי קצת פאסימי עד עכשיו אבל אני באמת חושב שצ'לסי מספיק טובה בשביל להילחם בכל החזיתות עד הסוף. כרגע, סיטי ויונייטד מאוד התחזקו ונראות הרבה יותר טוב מהעונה הקודמת, לכן ברור שבליגה הסיפור יהיה השנה שונה לגמרי. בלי שני שחקני רכש חזקים נוספים (איפה אתה סאנדרו?) אני צופה מקום 2 בליגה. לגבי האלופות, אני נותן כרגע חצי גמר וגם זה תסריט קשה בלי חיזוק נוסף בהגנה בעיניי.

לסיכום: אף אחד לא מצפה לריצה קלה, וזה כבר התחלה טובה. אליפות של מוריניו על הראש שלנו, לעומת זאת, תהיה די מעצבנת!

my-meme (4)

אז יאללה חבר׳ה – יום ראשון – מנסים לקחת תואר ראשון בדרך לקואדראפל!

לס מארי ו״המשחק העולמי״
שיטפון. יומן יפן (חלק 2)