שקט על שקט

מנוחת יום כיפור

בחוץ השמים כחולים, כמה מזגנים מטרטרים, הילד של השכנים בוכה ומישהו מהחלון מעיר לאביו שזו מנוחת הצהריים ובמיוחד ביום כיפור. האבא עונה משהו, ואז פונה לחברו באנגלית.

לא רחוק מכאן, הבת שלי נוסעת עם חברה שלה באופניים. היא עוד לא בת 10, וזו השנה הראשונה שהיא מקבלת את האומץ ואנחנו, אחרי שהאכלנו אותה, השקינו אותה, ציידנו אותה בטלפון ומים בתוך תיק גב קטן, שולחים אותה ומוודאים שהטלפונים שלנו לא על שקט.

כשהייתי ילד, אני זוכר שיום אחד יצאנו אחי ואני לשחק כדורגל במגרש בספיר, ואיך פתאום היתה תחושה שכולם מסתכלים עלינו, אלה שהלכו ברחוב, ואלה מהחלונות הפתוחים וגם מאחורי התריסים הסגורים. היתה שם תחושה מעיקה וכבדה שלא קראתי אותה קודם לכן, אבל מאז אותו יום כיפור כבר ידעתי להיזהר.

לרוב בכלל לא היינו בספיר בכיפור. היינו נוסעים לטייל באחד הנחלים הגדולים מדרום מערב, שהיו שטח אש בכל אחד מימות השנה מלבד היום הקדוש, ושניתן היה לראות בהם צבאים מקרוב, ואף להתקרב אליהם עוד יותר בעזרת טקטיקות שונות, הכוללות בין היתר דיבור בקול רגיל ולא מסתודד והתקדמות בזיג-זג כדי לא להסגיר את הכיוון.

אבא שלי היה מניח שמיכות ומזרונים על גג המכונית, והיינו רובצים על הגג, משקיפים אל המדבר ואל עצי השיטים ומנסים לראות ראשונים את הצבי הבא. למרות יתרון הגובה, עדיין כמעט תמיד היה זה אבי שהבחין בהם, היינו מרגישים את ההאטה של המכונית על דרך העפר, ואז סוקרים את צבירי השיטים ומחפשים את עדר הזכרים הצעירים, עדר הנקבות והעופרים או הזכר הטריטוריאלי.

כשהיינו חוזרים, היינו מקיפים את היישוב הקטן עם המכונית, ישובים במושב האחורי של הרנו 4, בין משקפות, ג׳ריקנים, כריות, אוהל וגזיה. הבתים המוגפים של השכונה החדשה (circa 1985) היו אמנם עוקבים אחרינו בתוכחה מסויימת, אבל עדיין יכולנו לאגף אותם ולהגיע הביתה במינימום חיכוך עם כוהני הדת ושליחיהם חסרי הרחמים.

גם שנים קודם לכן, כשעוד גרנו במרכז הארץ, הוריי היו יוצאים להרפתקות ביום כיפור. אבא שלי שגדל בקיבוץ השומר הצעיר, שחבריו הקפידו לאכול חזיר ביום כיפור כדי לקיים מצווה זו (ומה ההבדל באמת בין דת כזו לאחרת?), סירב להשלים עם העוצר, והיה לוקח אותנו דרך פרדסים ריחניים אל מחוזות אחרים – חולות הים, שם רצנו עם צבועים, או אל רפי גיארון מגדל הנמרים המיתולוגי, שהנמרה שלו שירלי פעם כמעט אכלה אותי בזמן ששתי המשפחות אכלו חצילים בחדר הסמוך.

אלא שאיתרע מזלנו, ובקצה אחד הפרדסים חיכה המון נערים זועם, שקיבל את פני הפרימולה הישנה בצעקות, במקלות ואבנים. אחת האבנים ניפצה את השימשה הקדמית, ולא עזר שום דבר, כולל הצעקות של אמא שלי שאנחנו נוסעים לבית החולים. בסופו של דבר המכונית בכל זאת היתה מהירה משליחי האל.

(זוגתי מנסה לצלצל אל הבת. היא לא עונה, ואני מנסה להסביר שזה כי היא עסוקה בלנסוע באופניים ולא במסכים. המסכים האלה, גם כן. אני יושב עכשיו מול אחד מהם וכותב את השורות האלה.)

אחד הדברים שמייחדים אולי את הדור של רוב הקוראים והכותבים באתר וגם שלי, אלה שנולדו אחרי קום המדינה, אבל באותה מאה, זה שאנחנו קיבלנו הרבה מהחוקים והמנהגים החברתיים והתרבותיים של המדינה הצעירה כאילו היו כבר נתון. יום העצמאות, החופשים מבית ספר, וכמובן האופן שבו מתבצע יום כיפור. וגם ארבעים שנה אחרי, היתה לנו מעט מאד השפעה על הדרך שבה הם מתקיימים. מה שגובש בשנים הראשונות (אמא שלי טוענת שכבר ביום העצמאות הראשון או השני נתנו בראש עם פטישים) נשאר.

מוקדם יותר היינו בים. החוף היה יחסית ריק, ללא מוסיקה ובלי שמשיות אבל עם אנשים שרצו לרחוץ במים שסוף סוף קרירים, כחולים וצלולים. ממש כמו ביוון. השכן, מורה לאזרחות, אמר שהוא העביר מערך על יום כיפור, ואז, איך לא, שוב נזכרנו במלחמה ההיא, מלחמה שלא אני ולא הוא היינו נוכחים בה, אבל השכן לדבריו נוצר בזכותה, כי אביו שכב פצוע בבית החולים וחיכה לניתוח, ואמו שעדיין לא היתה אמו אז, באה לבקר.

מלחמה שלא היינו בה, אבל ינקנו הרבה סיפורים עליה בילדות, ולטענתו של המורה הנוער של היום לא יודע עליה כמעט כלום. אבל ביום שהיא קרתה שני ההורים שלי, שעדיין לא ידעו שהם יהיו ההורים שלי, רבצו על סלע בנחל ערוגות או דוד ואמא שלי שיבחה את יופיו של העולם, בלי לדעת שבאותו רגע פולשים לתוך גבולות המדינה טנקים סוריים ומצרים, ובעוד מספר לא רב של ימים זה יגמר בזה שתאבד את אחיה האהוב.

(הבת התקשרה. הן כבר ביקרו אצל אמא שלי, ועכשיו חונות בגינה ציבורית ומחרישות דוריטוס. וזה אחרי שעניתי אתמול בשאלון של מחלק מוסר בהארץ שאני לא מוציא אוכל מהבית ביום כיפור כדי להתחשב בצמים. בינתיים טוטנהאם מכסחת את האדרספילד, שמיצידה תוקפת ומנסה להראות שהיא לגיטימית, אבל זה כבר באמת חילול השם לדבר על זה.)

וכך, בזכרון הקולקטיבי שלנו צריך לשקול לפתוח פתאום רדיו כדי לראות שיש מדינה, או לשים לב שאין אזעקה, וכך בתוך השקט הזה תמיד ישנו גם איזה רעש.

יומן אליפות צהובה (15)
מיתוס חומצת החלב

20 Comments

D! כאן ועכשיו 30 בספטמבר 2017

שפיות (אם כי אני אוהב את יום כיפור הישן והטוב שבו לא רכבו על אופניים כלל. לפחות לא אצלנו. ויכולת לשמוע את הכלבים נובחים בעיר השכנה. זה היה שקט מיוחד שאבד)

Matipool 30 בספטמבר 2017

יפה נורא ונוסטלגי.
הזכרת לי את המשפחה של החבר הכי טוב שלי בתיכון שהיו נוסעים כל שנה ביום כיפור לעין גדי עם אוהל ומנגל. תמיד הם היו מושא לקנאה בעינינו כי ההורים היו קצת סיקסטיז כאלו בכל ההנהלות שלהם לעומת המשפחות השמרניות שלנו.

גיא זהר 30 בספטמבר 2017

מצוין. אחת ההנאות שהלכו לאיבוד עם המעבר לב"ש, היא מצוות ההליכה/נסיעה באופניים בכיפור לים.

אמיתי 30 בספטמבר 2017

לא ברור מהפוסט אם קונטה יעלה ב343 או ישחק יותר על מתפרצות עם 433, פאברגס או מאטיץ..אה לא משנה, ואיך תשפיע הפציע של אגוארו.
אהבתי ובהצלחה

אסף the kop 30 בספטמבר 2017

פוסט צפוי ליום כיפור.
אוכלי החזירים (ושודדי הקרקעות) הם סוג של כוהני דת בעצמם אגב.

wazza 30 בספטמבר 2017

שכחת סמולנים בולשביקיים

אסף the kop 30 בספטמבר 2017

רשמתי כוהני דת.
צריך לפשט עבורך ?

גיא זהר 30 בספטמבר 2017

עזוב וואזה, הוא פרובוקטור בגרוש, לא שווה התייחסות.

גור אילני 30 בספטמבר 2017

זה מה שאמרתי אסף

ברקוביץ 30 בספטמבר 2017

אכן צפוי

אלון 1 באוקטובר 2017

מילא גונבי קרקעות.
אבל מה מעליב באוכלי חזירים. טעים.

D! כאן ועכשיו 1 באוקטובר 2017

מעליב את החזירים ואת האמהות שלהם

ניינר / ווריור 30 בספטמבר 2017

החג הכי אהוב עלי. לדעתי צריך לעשות יום כיפור פעם ברבעון. השקט הזה ממכר והרכיבה על איילון היא טריפ

משה 30 בספטמבר 2017

כוהני הדת יגידו שאת העונש שלך קיבלת הערב במזומן…

גור אילני 30 בספטמבר 2017

כמו שנאמר במסכת סנהדרין: לשלם שכר לרשעים – שמתעדנין בו בעולם הזה ומקבלין בו שכר מצוה שעושין בעולם הזה.

קירקגור 1 באוקטובר 2017

מצוין גור, תודה.
ד״ש מיפן (נאושימה בכיפור זה גם משהו) ותודה על ההמלצות (אחי היאקוזה, רקמת סתיו וכמובן טמפופו) – הכניס הרבה קונטקסט וכיף לחוויה.

גור אילני 1 באוקטובר 2017

איזה כיף, תהנה!

רותם 2 באוקטובר 2017

יום שמראה לנו כמה הילדים צמאים לחופש תנועה. זורקים את הטאבלט והטלוויזיה ומבלים יום שלם מחוץ לבית.

רומן 2 באוקטובר 2017

וואללה אתה כותב ממש יפה..

Comments closed