בסופו של דבר משחק מצוין, כריסטנסן טעה לקראת הסיום ונתן למסי את הגול הראשון אבל זה היה רק כדי שלא נגיע למשחק הבא שאננים מדי.

המערך היה לא קל לעיכול עם 3 נמוכים מלפנים, אבל איפשר ליצור את הגמישות הדרושה בהגנה ובהתקפה.

הציונים:

קורטואה: 6
עשה מה שצריך חוץ מלהציל את הגול.

אזפי: 8
עשה יותר ממה שצריך, היה בכל מקום, אבל פספס את האפשרות לכסות את הטעות של כריסטנסן. ובסיום ניסה לתת למוראטה את ההרמה לנגיחה שתכריע את ההתמודדות אבל זה נעצר לפני שהגיע לראש של אלבארו.

כריסטנסן: 6
היה טוב מלבד הטעות. צריך ללמוד מאולסן עם מסירת הרוחב האומללה ההיא מול רוסיה במכסיקו 86. אבל הוא צעיר וילמד.

רודיגר: 8
נתן משחק אדיר, רץ, תמך, הגן, בלם ואפילו רץ עם הכדור להתקפה.

מוזס: 7
היה טוב מאד מאד. נלחם על כל כדור ודאג שהאגף שלו יהיה מכוסה לא משנה מה קורה.

אלונסו 6
הצליח להגן וגם לעלות למעלה אבל לא שותף מספיק במאמץ מול הרחבה.

פברגאס: 7
היה מצוין בהגנה והצליח להשתחרר כדי למסור קדימה מדי פעם.

קאנטה: 8.5
כנראה שמר אנרגיה למשחק הזה כי הוא פשוט היה עצום. חילץ בערך 114 כדורים, הוציא התקפות ועם קצת ריכוז מוויליאן היה יכול לגמור עם גול

פדרו: 6
טוב בהגנה ובלחץ, אבל שחקן התקפה נמדד על תרומה בהתקפה

הזאר: 7
היה בכל מקום אבל לא תמיד הצליח להשתלט על הכדור או לתת עקב מדויק.

וויליאן: 9
כשהזאר לא בטופ של המשחק שלו – יש את וויליאן כדי לקחת את העניינים בידיים. שתי קורות, פריצות קדימה וגול נפלא. אם לא היה מתעסק יותר מדי עם הדם באף לדעתי היה שם עוד אחד ואולי גם לא היינו סופגים. מוכן למונדיאל.

ניפגש בגומלין. נראה לי שהחבר׳ה יודעים שאפשר לעשות את זה. חוץ מפאב שאמר הרגע בראיון שזו תהיה משימת התאבדות.

וזה נכתב לפני:

בזמן שאתם התפננתם לכם מול משחקי הקרח האולימפיים, יש אנשים שאשכרה עבדו, והכינו לכם פוסט כפול, משוכלל, משוקלל, מלונקק ומלויקק (ואולי גם מלוקק), עם שאלות מתחכמות, תשובות מתחמקות ואיורים מקוריים.

חמש שאלות לכל אחד, הכל מותר, כשהכלל היחיד הוא שאסור לשאול על דני אלבס. אופיר שלח לי בערך שבע גירסאות תיקונים של הריאיון שלו, כשהקובץ האחרון ״שות צ'לסי.docx״ הוא זה שעולה כאן בסוף, ואחרי שבדקתי אותו מוירוסים אני עושה קופי פייסט ומשחרר אותו לפרסום.

גור: בוא נגיד שאני חי על כוכב אחר שבו אוכלים רק פאי רועים ושותים בירה בטמפרטורת החדר. לא שמעתי אף פעם על הפרעוש. איך אתה יכול לתאר לי את ברצלונה הנוכחית, בפחות מ-5000 מילה?

אופיר: ראשית, אני מקווה שיש על הכוכב הזה קרדיולוג טוב…  לגבי ברצלונה – הקבוצה הנוכחית: היא כבר לא המכונה המושלמת של פפ או המפלצת הדורסנית משנתו הראשונה של לואיס אנריקה, למרות שהיא נשענת על לא מעט שחקנים מהתקופות הפרהיסטוריות האלו.
השלד שלה ושחקני המפתח שלה מאוד ברורים: טר שטגן, פיקה (שעם כל הכבוד לאומטיטי המעולה הוא עדיין מנהיג ההגנה ובמשחקיו הטובים מפגין ניצוצות גאונות) בוסקטס בעונה פנומנלית, אינייסטה מזדקן, מסי – שחקן צעיר שבלונדון עוד לא שמעו עליו ואנו בונים עליו כאס, ואחד שדווקא מכירים די טוב – חובב המטבח הלונדוני לואיס סוארז.
משלימים את ההרכב: סמואל 'החומה' אומטיטי שהוא בלם נהדר, פיזי מאוד, קר רוח וכמעט בלתי עביר אבל לדעתי נוטה לטעות אחת מסוכנת במשחק, ג'ורדי אלבה בעונה אדירה כשמאלי וסרג'י רוברטו הנהדר כמגן שפורץ מימין למרכז. מהיר מאוד, טכני ומוסר מעולה,  רקיטיץ' כפועל שתלוי מאוד בשחקנים סביבו ופאוליניו שהיתרון היחיד שלו הוא בהצטרפות ללא כדור מהקו האחורי.
אז בארסה היא לא מפלצת ולא מכונה. מה היא כן?  סרג'נט בנייבי. ממושמעת, חדורת מטרה ומוטיבציה, לא מפחדת להיות אנדרדוגית, מפצה על פערים בסבלנות וחכמה. (מסייג: כל זה קצת חסר לי בשבועיים האחרונים). מצטער, אמרת פחות מ5000 מילים ואני לא יודע איך להשלים ל-4,999 בלי לענות על שאר השאלות אז ברשותך אמשיך לשאלה הבאה.

 

גור: האם ברצלונה מתאימה את המשחק שלה לכל יריבה, או שהעונה רואים אותה עולה פחות או יותר באותה שיטה מנצחת? אם היא כן מתאימה, מהן לדעתך ההתאמות שייעשה ואלוורדה, והאם הוא גם מכין איזושהי הפתעה?


אופיר: בתחילת העונה וולורדה התאים את ההרכב לפי צורך בין 4-4-2 ל4-3-3. בשל הפציעות של דמבלה והאכזבה מדאולופאו, וולורדה נוטה לבחור מערך 4-4-2 ולהתאים אוריינטציה התקפית או הגנתית בבחירת השחקנים ובמיקום על המגרש.  הגמישות של וולורדה מתבטאת יותר בתכנית המשחק שלו: תשכחו מהחזקת הכדור שאתם מכירים: בד"כ (במיוחד במשחקים קשים) המחצית הראשונה מוקדשת להגנה ויציאות למתפרצת כשהדגש על למידת תכנית המשחק של היריבה. וולורדה מזהה את הפרצות והפערים בקבוצה שמולו ובעזרת שינויים טקטיים נקודתיים מביא למפנה במשחק. עד עכשיו זה עובד בהצלחה גדולה – הרוב הגדול של שערי ברצלונה מובקע במחצית השניה.
לפני המשחק מול אייבר המערך היה נראה כמו 4-4-2 עם קישור מעובה אבל פאוליניו (בהמשך למשחקים האחרונים) מוכיח שלספקות שלוו בהגעתו יש בסיס מוצק, וגומש לדעתי כבר לא יקבל קרדיט במשחקים גדולים.   מערך כזה הוא עדיין בעל הסיכויים הרבים יותר לפתוח אבל אם תהיה הפתעה היא יכולה להיות או 4-3-3 עם בוסקטס אינייסטה ורקי בקישור ואלקסר מצטרף לחוד. המערך המועדף עלי הוא 4-4-2 עם סמדו כמגן ימני וסרג'י כקשר ימני (עם רקי בוסקטס ואינייסטה) – אבל סמדו מושעה מהמשחק הראשון.    

 

גור: זכורים לי במיוחד שני משחקים שבהם קונטה היה צפוי לעלות במערך פחדני ובסוף הקבוצה שלו הציגה כדורגל חיובי ודומיננטיות בדרך לנצחון לפנתיאון. שני המשחקים האלה היו מול ישויות ספרדיות: נבחרת ספרד ביורו האחרון, ואתלטיקו מדריד העונה. למרות הסבירות הנמוכה שזה יקרה – אם צ׳לסי תחליט לשחק כדורגל – לאן המפגש הזה יילך לדעתך?

אופיר: צ'לסי קבוצת צ'מפיונס מעולה. הסטטוס שלה בליגה, הסטטוס של קונטה בקבוצה, הטור שלך כאוהד אמיתי ומסור שנמצא במסע ניחוסים כבר שבועיים – כל זה לא משנה כי צ'לסי קבוצת צ'מפיונס אדירה.  לעזאזל, עשיתם גמר עם גרנט שהתחת שלו נכנע רק לרגל של טרי ולקחתם גביע עם די מה(?)טאו. צ'אבי אמר היום דבר מדוייק – גורם האיקס של ריאל מדריד (בניגוד לברסה) הוא שהיא יכולה להפתיע ולזכות בגביע לא משנה באיזה מצב היא ואיך היא משחקת, לראיה – ברצלונה מעולם לא זכתה בצ'מפיונס מבלי לזכות באליפות הליגה בעוד ריאל לא זכתה בדאבל כזה משנות ה-50 עד לעונה שעברה. לפערים בכושר העונה (שוב, לצערי בשבועות האחרונים הם גם לא בדיוק פערים) לא תהיה חשיבות. אני צופה בכל מקרה משחק מהיר, פיזי, צפוף. הרבה איבודי כדור והרבה יציאות מהירות קדימה. באופן מפתיע, יש יותר סיכוי שנראה את צ'לסי מתבססת על הקישור שלה מאשר את ברצלונה.

שלושה שחקנים מרכזיים שעלולים להפתיע את צ'לסי בהתקפה:  לסוארז ומסי אתם תהיו מוכנים, ושניהם בכל מקרה שחקנים שיודעים להגיע למצבים שלהם. אתם תצטרכו לסימנוביץ' את סרג'י שהוא המבשל המרכזי לסוארז העונה ומסוכן מאוד בפריצות מצד ימין של מרכז המגרש ובניצול פנויים שנשארים כשקבוצה מעלה שחקנים להתקיף, מג'ורדי אלבה שחורך את הקו ומשחרר בכל משחק 2-3 כדורים מסוכנים מאוד למרכז הרחבה. אבל בעיקר תצטרכו להיזהר דווקא מ..סרחיו בוסקטס.  בעיני האקס פקטור העונה (בכל עונה האמת).  התנועה הערמומית שלו והיכולת שלו לפתות שחקן–שניים לנסות לקחת לו כדור בחטיפה לכאורה 'קלה', הניעור והשחרור המהיר קדימה ולאמצע כבר שינו את מאזן הכוחות בקלסיקו וגם נצחו לנו אמש את אייבר בחוץ (שנצחה 8 מ-12 האחרונים והפסידה רק אחד, לאתלטיקו). אגב, זה גם מאצ'אפ בין שני הקשרים האחוריים הטובים לטעמי (ואני מאמין שגם לטעם רוב הנתונים הסטטיסטיים) העונה באירופה.

 

גור: מסי עדיין מחכה לשני דברים מרכזיים כדי להיות הטוב בכל הזמנים: זכיה במונדיאל תשפר את הטענה שלו לכתר, אבל עוד יותר מזה – לשם שינוי הופעה טובה מול צ׳לסי. באיזה כושר הוא מגיע למשחק ומה צ׳לסי צריכה לעשות כדי למנוע דבר כזה?

אופיר: מסי מוביל העונה את טבלת הלה – ליגה בשערים ובישוילם. הוא כבש לראשונה בקריירה נגד יובנטוס ובמשחק המכריע של ארגנטינה על העליה למונדיאל הוא פשוט לקח את הכדור. (מילולית. כבש שלושער ולקח את הכדור).  המעצור היחיד שלו העונה – הקורה. 17 קורות (!) מתוך 34 (!) של ברצלונה זה שיא קריירה, ואנחנו רק מעט אחרי אמצע העונה.  הוא מסוכן העונה קודם כל כי הוא מסי, אבל גם מפני שכאשר הוא נתקל בחומה על סף הרחבה הוא פשוט יורד אחורה ומנווט משם מצוין את המשחק. ממליץ לראות את הבישול שלו מאתמול.

גור: המשחקים בין בארסה לצ׳לסי הם כבר קלאסיקה מודרנית – האם אתה צופה עוד עימות מרתק עד השריקה האחרונה, או שזה ייסגר כבר במשחק הראשון (לטובתנו כמובן)?

אופיר: האמת, זו הקלסיקה הכי גדולה של שמינית הגמר (בעיקר אחרי שפסז' הוכיחו אופי ועקביות ושוב פישלו בספרד), וכיאה למעמד אני לחלוטין צופה צמד משחקים חם ואיכותי.  הדבר היחיד שיותר קשה מהמחשבה על 49 השעות 32 הדקות ו 17 השניות שנותרו עד המשחק הוא המחשבה שיחלפו עוד שלושה שבועות עד הגומלין.
מאחל לנו להישאר חברים גם אחרי ההתמודדות! ויסקה!

גור: את השאר תוכלו לקרוא בפוסט המקביל שבו אופיר שאל אותי שאלות לא פחות מעניינות (כמו האם נ׳גולו קאנטה ישמור אישית את מסי) ואם תקראו אותו ואז תלחצו על הלינק בחזרה לפוסט הזה, תוכלו להיכנס ללופ אינסופי שעשוי להעביר לכם את הזמן עד למשחק מחר.

הלינק לפוסט בבלוג של אופיר

להתראות!

חומוס בשישי בערב
ההפסד ליונייטד