לא ציפיתי לנצחון ב-3 שערים הפרש, אבל הפעם קונטה איכזב בגדול עם ההכנה והמערך.

כמו שאביאל כבר רשם למטה, לא רואה סיבה לעלות שוב בלי חלוץ, חוץ מאשר לעצבן, לתסכל ולהראות לכולם מה זה.

מה שהכי מתסכל זה שכשניסינו לשחק הצלחנו. שפוט רוב הזמן לא ניסינו.

נכון, סיטי לחצו את הבלמים שפשוט לא יודעים להעביר כדור נקי קדימה. אז יש לך את מוראטה וז׳ירו – תעלה את שניהם במחצית. כנראה שאני לא מבין שום דבר בכדורגל, אבל 4-4-2, אפילו מאולתר, זה מערך שיכול לעבוד יופי מול סיטי. במיוחד שיש לך כמה קשרים שיכולים לשים את הכדור על הראש של אחד מהגבוהים.

לא מביך להסתגר מול סיטי, אבל כן מבזה להגביה פעם אחר פעם לפדרו, מוזס והזאר.

וזה נכתב לפני:

(תמונת הנושא מתוך משחק הוידאו horizon zero dawn)

לפעמים שואלים אותי למה עזבתי את אברטון ועברתי לצ׳לסי. התשובה בגוף השאלה – שתיהן קבוצות של מליונרים. מעולם לא הייתי אוהד הצלחות פר סה, אבל בגיל צעיר בהחלט אהבתי שמות נוצצים וכדורגל נוצץ. ובעצם עכשיו אני בן 42 ואוהד צ׳לסי מאז גיל 21 – חצי מהחיים. אז למה אני לא עובר עכשיו לסיטי? כי הזדקנתי, ועכשיו יש לי פחות צורך רגשי ברכש נוצץ. עכשיו אני מוכן לגלות הארוכה.

(וחוץ מזה, משהו בעידן המידע מעקר קצת את הכיף ברכש נוצץ. רוב הרכש מאד צפוי. נכון, עדיין קשה לצפות מה יצליח ומה לא, אבל כשמחכים לפוגבה או לוקאקו או מוראטה שנה שלמה של שמועות וסקופים וראיונות וציוצים – מה לעשות, משהו נפגע בשמחה מהדבר עצמו. לראות את ויאלי מתמנה למנג׳ר שחקן. זולה מביא ללונדון כדורגל מעולם אחר. דמיאן דאף ב-17 מיליון פאונד. הרנאן קרספו לובש כחול.)

אין לי בעיה עם מה שקורה עכשיו בצ׳לסי.

מאמן מרענן בעל אופי ייחודי, סגנון משחק לא שגרתי, כריזמה ועם זאת בן אנוש שעושה הרבה טעויות.

סגל אקלקטי עם לא מעט צעירים ולפחות 3 שחקני טופ עולמי.

מדיניות רכש סבירה, עם נטייה לסיכונים מחושבים ולחיפוש אחר מציאות בשוק.

הנהלה שבונה במועדון (בניגוד לסטריאוטיפ) קשר הדוק עם הקהילה ועם האוהדים ולא ממסחרת את המועדון יתר על המידה.

כל ארבעת הסעיפים האלה מראים שצ׳לסי נמצאת מעבר לשיא עקומת הצמיחה שלה, שהתחילה למעשה בשנות התשעים המאוחרות. עשינו טרנספורמציה לקבוצה אירופית עם איטלקים וצרפתים בתפקידי מפתח, התגלחנו על הליגה עם ראניירי וכסף, דרסנו אותה עם מוריניו ועוד כסף, לקחנו דאבל עם אנצ׳לוטי ועוד יותר כסף, למדנו על הדרך את מגבלות הכסף עם שבצ׳נקו וטורס, הקמנו אקדמיה ענפה, הפסדנו גביע בגלל החלקה, למדנו להחנות את האוטובוס, זכינו בגביע, שלחנו צעירים מושאלים לארבע כנפות תבל, ראינו את סיטי ופ.ס.ז׳ צצות משום מקום, זכינו בעוד אליפויות, אבל לאט לאט הרגשנו איך המזומנים שבכיס של רומן כבר לא שווים הרבה כמו פעם.

אין מה להתלונן על הכסף הגדול – כי אנחנו פחות או יותר יצרנו את הבעיה.

חלק מההשקעות שנעשו בעשורים האחרונים נושאות פירות – צעירים חוזרים הביתה, ותיקים פורשים וממלאים תפקידים במועדון (כרגע בעיקר כשגרירים). אצטדיון חדש אמור להיבנות.

קבוצות עם קונספט עוקפות אותנו – טוטנהאם וליברפול בעיקר, בעוד קבוצות עם קונספט מיושן ממשיכות להתכונן למעבר, כשיקרה.

ומה הקונספט שלנו?

קונטה עבד עם מה שיש והצליח מעל למשוער. הוא שיפר לא מעט שחקנים, מצא פתרונות, עבד קשה, אבל אם יש משהו שנכשל בו הוא התוויית אופק. פוצ׳טינו התווה מיד עם הגעתו קונספט ושיכלל אותו יחד עם צירוף שחקנים מצויינים במשך מספר עונות. קלופ נכשל עם הקונספט אבל המשיך ולעבוד (וגם ללמוד) עד שמצא את הדרך ה״נכונה״.

אבל לאף אחד בצ׳לסי (גם להזאר וקורטואה שמחכים לראות מה קורה לפני שהם חותמים על הארכת החוזה) לא ברור איך אמור להיראות העתיד תחת קונטה. האם הוא מתכוון לעבור בהדרגה, עם בניית הסגל מחדש, לשיטות משחק יותר אפקטיביות? נניח שיקבל את כל הרכש שרק ירצה – האם נראה דומיננטיות גדולה יותר מול קבוצות איכותיות? או שנמשיך לשחק את הרולטה, זו שלפעמים נגמרת 1:3 לנו לפעמים 2:1 להם? קונטה הוא שיפור עצום לעומת מוריניו העכשווי, אבל צריך להודות שברגעים מסויימים גם איתו יש תחושה של דז׳ה וו.

האם קונטה הוא קורבן של חוסר הסבלנות של צ׳לסי, או של האובר-פרגמטיות של עצמו?

 

ההפסד ליונייטד
בוטום 14