הליגה האנגלית דינאמית ומשתנה, מה שהיה בעונה אחת לא רלוונטי בעונה הבאה. המנג׳ר הממוצע הוא כבר לא רוי הודג׳סון או בריטי עם פני ״תן לי אגרוף בפרצוף״ אחר, אם כבר בריטי אז אופנוען שהרגע מכר את ההארלי שלו סטייל אדי האו.

בעונה שעברה הגול הקלאסי, זה שהיינו רואים עוד ועוד, היה משהו שאקרא לו בכינוי ״קוטיניו משמאל לימין״: שחקן טכני מקבל את הכדור בפינת הרחבה מצד שמאל בד״כ, ומקשית את הכדור בסיבוב מסביב לשוער ולפינה הרחוקה. הגול הזה שיחק על כמה אפיונים של עידן קלופ, פוצ׳, קונטה ופפ המוקדם: לחץ של שחקני התקפה על סף הרחבה, ערבוביות עם בלמים שמנסים לבלום את הכדור השטוח לפינה הקרובה, מספרי 10 טכניים ומוכשרים (פלוס הארי קיין) וגם שוערים שיוצאים לכדורים.

העונה, ההגנות משחקות הרבה יותר קדימה בממוצע. אם נדמה לכם שיש יותר נבדלים העונה, ויש לכם פלאשבקים ממילאן-יובנטוס 1994, אז זה באמת נכון – זה גורם להרבה נבדלים (4.1 למשחק מול 3.8 בעונה שעברה). יש גם הרבה החלטות גבוליות, כי הרבה מהגולים מתבססים על שחקנים מהירים ששוברים את הנבדל (לא רק ראשפורד אתמול – גם ברנלי, ברייטון ווסטהאם משחקות ככה. וצ׳לסי בכלל מובילה את טבלת הנבדלים כשאלבארו מוראטה בחוד החנית.

אז איך כובשים? תלוי מי אתם.

בעונת 2016ֿ/17, היו בפרמייר ליג 9 קבוצות עם יותר מ-50% אחזקת כדור.

והעונה? רק הטופ 6. כלומר ווסטהאם, אברטון, סאות׳המפטון, כולן ירדו מתחת ל-50% פוזשן. רק ווטפורד מתקרבת ל-50%.

כלומר, יש לנו שני מסלולים שונים לכיבוש שערים. אחד של הטופ-6, והשני של כל השאר. אם אתם קבוצת בוטום 14 העונה, קשה לכם בכלל להגיע למצב בעיטה לשער. בעונה שעברה רק קבוצה אחת (מידלסבורו) בעטה פחות מ-10 בעיטות לשער למשחק. העונה יש 5 כאלה.

לא בכדי, אנחנו רואים את המודל של ברנלי אפקטיבי ביותר, במיוחד מול קבוצות חזקות. דייץ׳ משחק עם אבולוציה מסויימת של ה-4-4-2 הקלאסי, וזוכה ליתרון יחסי מול כל מיני מערכים מתוחכמים שמסתבכים איפה שלא צריך. היופי הוא שאי אפשר כל כך לנצח את המערך הזה טקטית – אלא אם כן מתחשק לכם להשאיר 4 שחקני הגנה מאחור במשך 90 דקות ועוד קשר הגנתי שיטאטא לפני שהכדור מגיע לכריס ווד או אשלי בארנס.

גם ווטפורד אפקטיבית, אבל אצלה זה כבר הרבה יותר מגוון. מקבוצה אפורה היא הפכה תוך כמה עונות לאחת שכדאי לפתוח בשבילה את הטלוויזיה. הרבה שערים לשני הצדדים ושילוב של רישארליסון הטכני וטרוי דיני האדיר, דוקורה המאיים, דאולפאו מאוכזב בארסה ועוד חברים.

ווטפורד היא גם היחידה העונה מחוץ לטופ 6 שמתקרבת לשער אחד בממוצע למשחק מ-open play, עם 0.9 שערים בממוצע ממשחק זורם. חבל שהפיאסקו עם מרקו סילבה קצת הרס בתחילת העונה כי לסגל הזה יש פוטנציאל טוב… מה שרומז שבטח נראה אותם נאבקים נגד הירידה באחת העונות הקרובות.

 

סאבוטאז׳? (הכניעה מול סיטי)
בראש מורם, אבל מבולבל