מכונית שיתופית (ואחרי לסטר)

עושים עלינו סיבוב?

עלינו. גול של פדרו. מנגיחה…

וזה נכתב לפני:

לא משחק חשוב מדי בגלל שהסיכוי שננצח את יונייטד ו/או טוטנהאם בחצי/גמר נמוך להערכתי.

לכן אדון בנושא המכונית השיתופית.

כמה חדשות מהשבוע האחרון: קודם כתבה בדה-מרקר שמבקרת את ההשקעות מכספי הציבור בתשתיות ושירותי רכב שיתופי. הטענה העיקרית היא נגד שימוש במשאבי ציבור – חניות וכסף מהעיריות, וכן חשד שהמניע הוא פופוליסטי ולא מתוך כוונה להיטיב באמת את חיי התושבים.

הבוקר, עוד כתבה בדה-מרקר שטוענת בשם שי אגסי וחבריו שאם יאשימו את בטר פלייס על התנהלות רשלנית, זה יפגע בענף ההייטק.

למזלנו, יש לנו כאן בדה-באזר את גיל שלי, מנפץ הספינים הסדרתי, והוא כבר לימד את קוראיו הנאמנים לנסות לקרוא מבעד לספינים. אז בתגובה לכתבה הזו – פחחחחחח.

באופן מקרי, שמעתי ממכר שעבד עם בטר פלייס פרטים מבפנים על הסיפור. הוא מספר על תרבות מושחתת ובזבזנית, על ניפוח הוצאות ועל זלזול במשאבי החברה מצד גורמים רבים. הוא סיפר לי על כך עוד הרבה לפני שהנושא עלה בתקשורת.

*

אז יש לנו את אותוטל וקאר-טו-גו שמעצבנות חלק מהתושבים אבל מצד שני מאפשרות לאנשים כמוני לחיות ללא מכונית (כבר כמעט שנה). למי שמשתמש ברכב פרטי פחות מ3-4 פעמים בשבוע, זה פתרון הרבה יותר זול מלהחזיק אוטו. יש בארנקי כרטיסים מגנטיים של שני השירותים (שמופעלים בתכלס על-ידי מפעיל אחד), ואני משתמש בהם לסירוגין בהתאם לגודל וכובד המשימה שעומדת על הפרק. לדוגמה, אם ברצוננו לבקר את אביה בן ה-92 של בתזוגי בשבת בצהריים, דבר המצריך נסיעה לרמת אביב, מוטב לנו לנסות ללכוד אוטותל.

במקרה שאנחנו צריכים את המכונית ליותר זמן או קילומטרים, מוטב להשתמש בקאר-טו-גו. לרוע המזל, שני השירותים מתומחרים יקר מכדי שיקרצו לאלה הצריכים מכונית בכל יום בשבוע. בכלל, המודל לפי דקה של אוטותל הוא בעיני מתמרץ נסיעה מהירה וחוסר סבלנות בכביש, דבר שנוג את המטרה הראשונית.

אבל עבורנו, מאז שמכרנו את המכונית במאי בשנה שעברה, ירדו ההוצאות על רכב באופן משמעותי, וזה כולל השכרות רכב מחברות השכרה לסופי שבוע מלאים והרבה נסיעות באוטובוסים.

אגב, אחרי שמתרגלים לשכור רכב בעזרת נפנוף כרטיס מגנטי מול חלון המכונית, קשה מאד להתרגל לעמוד בתור אצל חברות ההשכרה, לשמוע מהם שוב את הנאום על הביטוחים ועל איסור העישון באוטו. לדעתי יש כאן פוטנציאל אדיר למי שייזום דרך לעשות את זה כמו קאר-טו-גו, הטכנולוגיה כבר מוכנה.

*

מצד שני יש את הלא מרוצים. ויש הרבה כאלה. קודם כל אנשי השוק החופשי שמאמינים שבכספי המסים שלהם אסור לגעת מלבד כמובן מימון ישיבות נוספות בשטחים. אליהם תוסיפו את כל אלה שמוכרחים לקחת את האוטו להרצליה פיתוח בבוקר כי לא נאה להם לנסוע בקו 90, וכי על הדרך הם מוכרחים ליצור פקקון קטן מול גן הילדים. ואת אלה שמרגישים לוזרים אם אין להם הלוואה של 2000 ש״ח בחודש על מכונית.

ויש גם טענות לחלוטין סבירות והגיוניות. שניתן היה לפתור את זה באופן אלגנטי יותר. שעיריית תל-אביב לא היתה צריכה לשלם מכספה על פיתוח האפליקציה של חברת קאר-טו-גו, ועוד.

הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לטכנולוגיה או אידיאולוגיה זה שהיישום המשמעותי הראשון שלה נעשה באופן גרוע. זה מה שקרה לקומוניזם, וזה מה שעלול לקרות למכונית החשמלית. שי אגסי כבר כמעט הרג אותה, בטח בשבילנו, ולמרבה המזל יש מי שעדיין מעזים לנסות שוב. יש מי שיגידו שהעתיד תמיד בסקטור הפרטי, ושהמכונית החשמלית תצליח רק כשאנשים יבינו שהם צריכים לקחת את העניינים לידיים ולטעון את הרכב בעצמם בטעינה ביתית. יכול להיות.

 

בראש מורם, אבל מבולבל
שותים אספרסו וצוחקים על הכל

תגובות

 • Roy

  שי אגסי הרג את המכונית החשמלית? לא נראה לי שסיפרו לאילון מאסק.

  והתלונות על אוטו-תל הן בעיקר לגבי המונופול של קאר טו גו בעניין והצורך בפתרון שכזה מטעם העירייה. כלומר, כבר יש קר טו גו; למה צריך קר טו גו בצבע ירוק שמפקיע ממני מקומות חנייה?

  • גור אילני

   אלון מאסק סבבה, אבל הוא כרגע לא פותר בעיות לאנשים עם הכנסה ממוצעת ומטה. אם תראה את החבר'ה שמשתמשים באוטותל, מדובר בעיקר בצעירים וצעירות שזה מאפשר להם לא להחזיק אוטו מיותר.

   זה אני מסכים לגמרי, צריך לאחד את השירותים וליצור משהו הרבה יותר גמיש. כרגע אני צריך כל פעם לחשב איזה שירות עדיף לפני שאני מזמין.

   • שימי

    אני גם חושב שצריכים לפזר ת החניות שהאוטותל לוקח בצורה הגיונית יותר. העירייה "הפקיעה" 4 חניות ברחוב הקטן שאני גר בו כשבערב לעיתים קרובות אין חניה אך שלוש/ארבע מקומות ששמורים אך ורק לאוטו תל פנויים. זה לא הגיוני. גם אי אפשר לצאת מהעיר עם המכונית לפי הכללים היום, אז מה הטעם? עדיף כבר לקחת מונית שירות ולא לעלות עוד מכוניות על הכביש. יותר יעיל ויותר חסכוני.

 • פרסלני

  התלונות זה על כל החניות שלקחו מאנשים שעובדים ומשלמים מיסים ושגם ככה בקושי מוצאים חניה וזה עוד לפני שכל המיזם הזה התחיל. בעיר שלא עושה שום מאמץ ליצור חנייה אלטרנטיבית ולכל אלו שגרים בה ושעובדים מחוץ לעיר (רק היום מיני שביתה איטלקית ברכבת) שמים נא בעין. אז סחטיין שמכרת אוטו. כנראה שאתה לא ממש עובד באור עקיבא או מקום אחר.

  וזה מתחבר למרתונים והמרוצים ביום ובלילה (זה השיא מבחינת היריקה בפרצוף) , בלי ליצור שום אלטרנטיבות לתחבורה ולתושבים שאולי עובדים באותו היום. זה הכל כדאי לשלב מיקסום רווחים ודפיקת תושבים במרכז העיר. ממש וין וין לחולדאי. זה שהצליח לעבוד עלייך ניחא. מאמין ומקווה שהמיזם המכוער הזה יכשל וטוב שכך. אנשים "נאורים" וירוקים כמוך באמת גורמים יותר נזק מרוב הציבור הלא מתוחכם. לשמחתנו גם בעיר שלנו אתה מיעוט בטל.

  • אדם

   מרתון זה משהו שיש בכל עיר גדולה ואין שום סיבה שלא יהיה בת"א (וזה גם מוסיך תיירות). התחבורה הציבורית היא בעיה מדינית ולא בעיה של העירייה, זה מגוחך להפיל את זה עליה. מעבר לזה שאני לא מכיר הרבה ערים גדולות בעולם שיש במרכזן חניה בשפע שלא בתשלום, אבל העיקר לבכות. מי שגר במרכז ת"א שיתמודד עם המצב ועוד הוא לא נורא כי העירייה מאפשרת חניה בניגוד לחוקים.
   וכל זה מאדם שלא מחבב את חולדאי

   • פרסלני

    מרתון בעיר גדולה בעולם זה ביום ראשון. אנשים לא עובדים. בתי ספר סגורים
    מרתון בתל אביב בשישי.
    אנשים עובדים. יש בית ספר.
    עיר גדולה= מטרו. ותל אביב מה? לא היה קו אחד נורמלי במרתון.
    מה יהיה? העיקר לשלב בכי ובורות.אם לא גרת בחוץ לארץ ואולי אתה לא ממש מועיל ועובד גם בשישי זה לא סיבה לכתוב שטויות.

    • אדם

     אני אנסה לענות שוב בתקווה שאתה לא אידיוט ומסוגל להתדיין בצורה נאותה.
     המרתון בשישי כי אנחנו מדינה יהודית מפגרת שבה אי אפשר לערוך אותו בשבת כי, נחש מה, אין תחבורה ציבורית. אי אפשר להגיע.
     אז זה שאין מטרו אומר שצריך לוותר על אירועי התרבות בת"א בכלל? בואו נבטל גם את כל ההופעות בבלומפילד (לשעבר), או פארק הירקון כי זה עושה פקקים ואין מטרו.

     • פרסלני

      מי שכתב לבכות בתגובה הראשונית מאבד כל יכולת להתדיין עם מישהו אחר. אל תתאמץ. לאיכות, צריך גם יידע וחסר דמגוגיה ( הפארק מול מרכז תל אביב) וזה חסר לך. אבל אני אהיה לארג' איתך. תכתוב עוד פעם בכיין ואידיוט. זה יתן לך feel good .

      • גיללתר

       מצד אחד נורא רוצה להצטרף לאחד הצדדים פה בויכוח
       מצד שני לא רוצה להינשך על ידי הצד.
       מעניין שאף אחד מכם לא אכפת לו מדעתו של השני גם אם היא נכונה לעצמו בלבד

      • אדם

       טוב, הבנתי, הבכיין לא היה מכוון אליך ישירות אלא לצורת התגובה הרווחת שרואה רק את האני בתוך המכלול שנקרא עיר ומדינה.

 • אמיתי

  אני רק שאלה- או שתיים
  איך אם העירייה מסבסדת את השירותים האלו הם עדיין יקרים?
  לפי מה שאני מבין לא נערך מכרז לאוטותל. למה?
  אני לגמרי בעד זניחת הרכבים אבל הבעיה בארץ היא יותר עמוקה ממחסור באלטרנטיבות (שאכן הן חסרות). הבעיה היא תרבותית. ישראלים אוהבים את הרכב שלהם ולא מסיבות פרקטיות.
  וכתושב תל אביב אני משום מה חושד בעירייה שטובת התושבים לא תמיד בראש מעייניה. הקופה שלה דווקא כן

  • גור אילני

   השאלה איזה תושבים. אני פעיל בשכונה ופעם היינו במגעים עם העירייה לגבי מרכז קהילתי. אנחנו טענו שהאוכלוסיה בשכונה מורכבת מהרבה משפחות וקשישים. העירייה הביאה נתונים אחרים. כמעט חצי הם צעירים רווקים. והם משתמשים בשירות הזה ונהנים ממנו.
   לגבי המכרז, העירייה עושה הרבה מאד פרויקטים ללא מכרז ראוי או כזה שבאמת פתוח למועמדויות וזה לא תקין. אבל אני לא מייצג אותה ככה שאת הטענות האלה נצטרך להפנות לכתובת אחרת.

   • אמיתי

    חס וחלילה אלייך.. סתם נקודות לדיון.
    משחק לא להיט אה? (;

 • מיקו G

  השאלה היא לא האם קיים אדם שזה טוב לו, אלא האם יש מספיק אנשים שזה משרת אותם, והאם אין אלטרנטיבה זולה יותר כשמדובר בכספי המסים שלנו. והשאלה החשובה מכולן: האם זה באמת פותר את הבעיות שזה בא לפתור?
  אני לא מכיר את הנושא, אבל עיריית תל אביב הייתה חייבת לדרוש פרסום של כל הנתונים של הנסיעות בחינם ברשת כדי שהציבור יוכל לבחון את זה בצורה טובה.
  אתה גר בתל אביב, העיר עם התחבורה הציבורית הטובה בישראל. אתה גם יכול להרשות לעצמך את שכר הדירה המטורף בעיר הזאת. זה לא פתרון שטוב לכל אחד. אם בסוף רק אנשים עשירים יוכלו לממן לעצמם חיים בלי רכב אז לא עשית כלום.

  • מיקו G

   בנוסף, אם הנסיעות שלך מסתכמות גם ככה בנסיעה לרמת אביב בסופ"ש, אז לא נעשה פה כלום.
   צריך להוריד רכבים מהכבישים בשעות העומס.

   • גור אילני

    כדי להוריד רכב מהכביש בשעות העומס צריך מאמץ ממשלתי. אוטותל וקאר טו גו כן אמור לחסוך חניות כי הוא מייתר רכב פרטי לאנשים שבלעדיו היו כן צריכים.

    דרך אגב, תל אביב מתומחרת כרגע נמוך ביחס לערך האמיתי שלה. כלומר, יציאה מתל אביב לא חוסכת משמעותית ביחס לחסכון בשכר דירה כשמשקללים איכות חיים ואת הזמן שאתה חוסך במכונית, את הים ואת סגנון החיים. אם אתה עובר ממש לפריפריה שם גדלתי זה סיפור אחר לגמרי, אבל בפירוש לא לכל אחד.

    • מיקו G

     אני לא רואה איך זה משנה איפה גדלת, אנחנו לא עוסקים בזהויות אלא בטיעונים.
     בניו יורק אנשים לא מתניידים עם רכבים אבל להרבה מאוד אנשים כן יש רכב בבעלותם שיושב בחניון לפעמים שצריכים. העובדה שיש לך רכב לא אומרת שהוא חייב להחנות מתחת לבית, וזה ייפתר כאשר יתחילו לגבות תשלום גם מתושבים על חנייה בכחול לבן.
     לגביי העובדה שדווקא אוטותל הוא הפתרון, השאלה היא האם במחיר הסבסוד שלו היה אפשר לממן אוטובוסים ופתרונות הסעת המונים אחרות.
     בסוף בשביל עשרות מיליונים אם הורדתי אותך מהכביש בשעות שבהן הכביש אינו במחסור, לא עשיתי כלום. זה שקול לאדם שמשקה את הגינה בזמן שיורד גשם.

     זה לא עניין של שקלול, זה עניין של יכולת לממן. שכר דירה נמוך בתל אביב הוא 5 אלף ש"ח לדירת 2 חדרים. מי באמת יכול לממן דבר כזה?
     אני באמת לא חושב שאתה צריך להתבייש בכך שאתה מרוויח מספיק טוב כדי לממן את זה, אבל זה פשוט לא פתרון לכולם.

     • גור אילני

      מכרה שלי לדוגמה, אם יחידנית ל-2, משלמת 5 על דירת 2 חדרים. אני חושב שזה עקרוני עבורה לגור בעיר. גם היא אגב לא מחזיקה מכונית, ודווקא עובדת מחוץ לתל אביב. אם היתה גרה בראשל״צ לדוגמה היתה לה דירה קצת יותר גדולה, אבל חייבת מכונית, כך שהיתה חוסכת אפס ש״ח לחודש, בדיוק כמו שהיא חוסכת היום.

      • מיקו g

       כמה אנשים במדינת ישראל יכולים ממשכורת אחת לשים 5 אלף ש"ח על שכר דירה לפני שאר ההוצאות?
       מקרים נקודתיים הם אף פעם לא הוכחה, אלא אם הטענה היא ש**אפשרי** לעשות משהו.
       מה הם הצרכים הספיציפים שלה? מה האלטרנטיבות?

 • סער

  יש בנושא כתבה ב"כלכליסט" על מה שעושים בסיאטל ואיך הצליחו שם, בעזרת מאמץ של העירייה ביחד עם הסקטור הפרטי , להקטין את הגודש בכבישים ולעודד אנשים לנוע בתחבורה ציבורית ורכבים שיתופיים.

 • Matipool

  ניחסת יפה. קיבלתם את סוטון בחצי והדורפנים יילחמו בבלומים בחצי השני.

  • Matipool

   אופס, קראתי מהר מדי ויצאתי טמבל.
   בכל מקרה - לא ברורה התבוסתנות. זה לא שאתם לא יכולים לנצח כל אחת מהן ביום טוב שלכם.

   • גור אילני

    עכשיו עם ההגרלה הזאת יש סיכוי לכל הפחות לגמר כייפי

 • דני איל

  תחבורה ותנועה במרחבים צפופים דורשת רשת יעילה ושונה לחלוטין ממה שמכונית מיושנת וכבדה יכולה להציע. אם אדם שוקל 70 קילו, אין לו סיבה לקחת איתו 2 טון לעבודה, רק בשביל להחנות את גוש המתכת בעבודה עד הערב, ואז לקחת אותו חזרה הביתה.
  מעבר לבזבוז אנרגיה, אין בזה הגיון, ופתרונות קמו וצצו בעולם מסידני לבודאפשט, טוקיו ,ניו יורק , ברלין ,מוסקבה ועוד מליון ואחת ערים אחרות. אין כאן בשורה חדשה, והפתרונות פשוטים ברמה ילדותית, וקיימים מתחילת המאה ה -20 .
  ההבדל היחידי הוא שהיום בהמשך לרשת תחבורה ציבורית סבירה אין צורך יותר במכונית ששוקלת טון וחצי ויותר לניוד אישי במרחב של עד 20 ק"מ. פתרונות יעילים, זולים וקלים קיימים ואפשר לראות אותם בעיקר ביום כיפור נמצאים איפה שהם אמורים להיות, על הכביש. במקום המכוניות. וכן, זאת הנקודה החשובה. במקום, ולא ליד או הכי גרוע על המדרכה.

  • אמיתי

   וואלאק בול.
   לדעתי גם רכבת תחתית איננה פיתרון יעיל ומודרני בימינו. טכנולוגיה של לפני 100שנה

   • גור אילני

    מצוין, ועדיין לא פותר את הבעיות של האוכלוסיה ההולכת ומתבגרת. אמא שלי בת 80. בשבילה אוטותל לא עוזר, אבל גם אופניים או קורקינט חשמלי זה די מסוכן.

    • אמוץ כהן-פז

     מוניות אוטונומיות.
     דמיין לעצמך ׳קובייה׳ מטר על מטר עם מושב אחד ומקום למטען יחיד.

     • אמיתי

      קלנועית אוטונומית..

      • אמוץ כהן-פז

       בהחלט

      • גור אילני

       יאללה סטארטאפ. דורפן מקבל 10 אחוז

      • אמיתי

       לקרן להצלת המורשת של יונייטד (-:

      • אמוץ כהן-פז

       -:)

     • matipool

      ניסיתי לצרף את הקישור לקטע מ"זיכרון גורלי" המקורי כששוונצגר נוסע במונית של ג'וני.
      כותב לי "ספאם". דווקא מתאים לשרשור.

 • 7even

  התקבלת לבוהמה. הבאת ירידה עח המתיישבים ביהודה ושומרון ותומכיהם...במסווה של פוסט כלכלי.

  שאפו.

  עוד אחד שחושב שהבעיה היא שטח. עצוב.

 • 7even

  לעניין עצמו - חזרתי לא מזמן מתקופה ארוכה בארהב.
  לא צריך שום קאר טו גו ושום אותוטל. כלום.
  צריך רק דבר אחד - אובר.
  אם אנשים במיאמי...ובסן פרנסיסקו..בניו יורק...בסן דייגו וכו וכו כבר עובדים רק בתור נהגי אובר...גם בארץ יכולים.

  • גור אילני

   הבעיה עם אובר שהוא מוחק כל מה שסביבו. בדיוק כמו מה שאמרת - צריך רק אובר. אז צריך רק אמזון. צריך רק פייסבוק. בין היתר כי אובר מזרימה כספים ברמה שרק ממשלה יכולה כדי לחסל את התחרות.

   אבל נשארים עם גיהנום פוסט אפוקלופטי במרחב הציבורי - בדיוק כמו שארה״ב נראית כיום.

   • 7even

    קצת הרחקת לכת לדעתי.
    אובר ושאר חבריו יכולים להתנהל מצויין אחד עם השני.
    כמו שאמאזון מתנהל מצויין עם קניונים משגשגים וולמארט בועט וכו וכו.
    במיאמי למשל...אין רכבת נורמלית. כנל בסן פרנסיסקו.
    בניו יורק למשל...אובר פחות דומיננטי.

    ובלי קשר...תישה מוצר טוב היא יהיה מוצר טוב.
    אובר או פייסבוק או אמאזון או מנצ'סטר סיטי...לא צריכות להתנצל כי המוצר שלהן ממש טוב

    • אמיתי

     הם כן צריכות להתנצל שהם הורסות את התחרות ובדרכים מפוקפקות. אובר חברה נוראית מבחינת התנהלות. מושחתת ומשחיתה

     • אמיתי

      הן

     • 7even

      למה הן צריכות להתנצל?
      הן עושות מוצר סופר מצליח ועושות אותו נכון.
      זה משהו שנבנה מאפס.
      אולי סיטי לא הדוגמא הכי טובה בעולם אבל אמאזון התחילה כאתר ספרים ותראה מה נהיה.
      אובר חשבה על רעיון אדיר ותראה מה נהיה.

      למה זה לא בסדר מה שהן עושות?

      זה לא מכבי תל אביב שהיא הכי מצליחה אי פעם כי היא מקפידה לקנות שחקנים ישראלים רק כדי לייבש אותם על הספסל ושלשאר הקבוצות לא יהיה.

      פה מדובר על משהו שנבנה בלי לדרוס אף אחד בדרך.
      מה קורה היום זה כבר משהו אחר.
      הרי אף אחד לא היה מסתכל על המוצר או האתר אם הוא היה לא טוב או לא נותן שירות טוב.

      • אמיתי

       לא התכוונתי לשכנים. התכוונתי לאובר. גוגל ואמאזון. דרסו את התחרותיות. לא את המתחרים

      • אמיתי

       תעשה גוגל לאובר- שוחד הורדות מיניות גניבות פטנטים ושאר מרעין בישין. החברות האלו הן הוכחה לכישלון השיטה. יש עוד דוגמאות

      • אמיתי

       ובקטנה על אובר ואיך היא עוזרת לתחבורה
       https://mobile.twitter.com/PostCultRev/status/949719890021171200

   • D! פה ועכשיו

    בול, גור.

 • Ollie Williams

  אני גר במרכז ת"א, עובד ברמת החייל ויש לי רכב שבקושי זז.
  רוכב באופניים אולדסקול ומדי פעם כשחא מתאפשר לוקח אוטובוס.
  אבל אין לי ברירה אלא להחזיק רכב.
  כי ההורים שלי גרים בר"ג, אח אחד בנתניה ושני בגבעתיים. ויש לי ילד בן שנה ובטח יהיו עוד זאטוט/ים בעתיד הקרוב. ואין תחב"צ בשבת וגם אם היה נסיעה באוטובוס עם עגלה זו סכנת חיים עם הנהגים הנפלאים שלנו.

  יש הרבה יותר אנשים כמוני במרכז ת"א משהיית חושב. המלצרים והסטודנטים כבר לא יכולים להרשות לעצמם לגור שם והעיר מתמלאת במשפחות צעירות שהמשפחה שלהן לא בהכרח בעיר ובכל מקרה לך תיקח שני ילדים בני פחות מ 3 באוטותל, שעגלת ילדים ממוצעת לא נכנסת בו בשום צורה.

  בסופו של דבר זה פרוייקט שנעשה בצורה עקומה ועם הר של שחיתות, על בסיס מודלים שנכשלו בכל מקום בו הם נוסו, והמשתמשים בו הם אנשים שללא אוטותל היו לוקחים אוטובוס או מונית אבל ברגע שיהיה להם ילד או עבודה מחוץ לעיר הם יקנו אחד בלי למצמץ.

Comments are closed.