אלכסנדרה

תמיד התגאתה שהיא סוציאליסטית. מגיל צעיר. שאינה מאמינה בצבירת ממון. היתה אומרת שאין לה הרבה כסף, לכן אין מה לקחת ממנה.

היא היתה השכנה שלנו. גרה כבר 30 שנה בדירת קרקע קטנה ב״מעונות עובדים״. דמי מפתח, ללא ילדים, אחיה מת לפני זמן רב.

היתה יוצאת לגינה המשותפת ומדברת עם מי שהיה בגינה, ילדים או מבוגרים. בקול רם. טאקט לא היה החלק החזק אצלה. לא היתה לה בעיה לבקר את ועד הבית על כך שלא עזרו לה לתקן דברים שהתקלקלו. צחקה עליי ועל בתי שרדפנו כמו שוטים אחרי כדור-רגל בגינה. עימתה שכנים עם סודותיהם הכמוסים. אמרה לאנשים בפנים שהיא לא אוהבת אותם. אלכסנדרה לא פחדה מאף אחד ומשום דבר.

תמיד התגאתה שהיא סוציאליסטית. מגיל צעיר. שאינה מאמינה בצבירת ממון. היתה אומרת שאין לה הרבה כסף, לכן אין מה לקחת ממנה. ובמעט שהיה לה היתה מבלה בבית הקפה מרסנד, שותה קפה הפוך בכוס זכוכית גדולה ואוכלת טוסט. לקינוח עוגה. השנים עברו והיא התחילה לשכוח דברים. להיעלם באמצע הלילה. לחזור בעזרת עוברי אורח שפגשה ברחוב וביקשה מהם שיכוונו אותה בחזרה לביתה הקטן. היינו שומעים אותם באמצע הלילה, פותחים את השער לגינה, עוזרים לה לרדת במגלש אל הגן, מתפעלים מנווה המדבר באמצע העיר, מוודאים שהיא אכן הגיעה למקום הנכון. היא התעקשה שהכל בסדר והיא מסתדרת מצוין.

במזל, רופאת המשפחה שלה שמה לב לכך והציעה שתמנה לה אפוטרופוס. כך הופיע בחייה ובחיינו ברונו, איש גוץ שמנמן דובר עברית ארגנטינית. ברונו ראה שאין לה הרבה חסכונות וגם פנסיה נמוכה, אבל ניסה לארגן לה מטפלת. אלכסנדרה הגאה סירבה. גם ״לעשות רק נסיון״ היא לא הסכימה. כשאלכסנדרה כמעט שרפה את עצמה בתוך הבית בזמן שניסתה לבשל משהו, האפוטרופוס יעץ לה להפסיק לבשל, ו״עשה סידור״ עם קפה מרסנד בפינת פרישמן ובן יהודה. היה לה שם חשבון פתוח, ואלכסנדרה היתה מתייצבת בבית הקפה בעשר בבוקר, שותה קפה הפוך גדול, אוכלת טוסט, ולקינוח כמובן פרוסת עוגה. היא היתה מדברת עם העוברים והשבים, לעיתים שוכחת להניח להם לנפשם. עובדי בית הקפה התייחסו אליה בכבוד, דאגו לפנות לה את המקום הקבוע ליד הכניסה, לעזור לה להתיישב ולא להתעצבן כששאלה אותן שאלות חסרות טאקט או התחילה להתלונן שהיא לא זוכרת מה קרה.

למרות ההתנגדות לשינויים, בשלב מסוים הדירה שלה איכסנה בין שתיים לשלוש נשים שטיפלו בה, יצאו לעבודות נוספות, איכסנו את חברותיהן והתנחלו בה. מדי פעם שמענו צעקות – האוכל שבישלו לא היה לה טעים, ומה בכלל הן עושות שם. יום אחד הן עזבו והגיעה אירינה.

אירינה ניגשה אל אלכסנדה ברוך ובעדינות, בישלה לה אוכל מזרח אירופי טעים ומזין, הוציאה אותה לשבת בשמש, כיסתה את המרפסת הקטנה בעציצים מאולתרים מייחורים שמצאה. כבר לא נשאר לאלכסנדרה הרבה כוח ללכת, אבל לראשונה בחייה היה אפשר לראות על החיים שלה שלווה. היא התמסרה לאירינה ואירינה התמסרה אליה. אהבה אותה וטיפלה בה כל כך יפה.

דיברנו על זה שאולי באמת הכי טוב לא לדאוג מהעתיד. כמו שאלכסנדרה התמסרה לעולם ולא פחדה ממנו.

יום אחד פגשנו את אירינה בוכיה. מתברר שאין כסף בחשבון, האפוטרופוס החליט לעזוב אותה ולהעבירה בחזרה לטיפול המדינה. יפטרו אותה וישלחו את אלכסנדרה לבית אבות ציבורי. ״היא לא תחזיק שם חודש,״ אירינה יבבה. התקשרנו לברונו והוא אישר את הדברים. סיפר שהוא ניסה לחסוך במה שיכל אבל יש גירעון חודשי של אלפיים שקל. הוא כבר משלם את זה מכיסו, ועשה כל מיני קומבינות, אבל עכשיו כבר אין ברירה והוא חייב להעביר את האחריות למישהו אחר.

בית המשפט מינה עמותה לאפוטרופסות. העובדת הסוציאלית הקשוחה לא הסכימה לדבר איתנו. אמרה שהפור נפל. חשבון הבנק התרוקן. ניסינו למצוא פתרון. אירינה הפסיקה לקבל בכלל תשלום, ולא נותר להן ממה לחיות. כך המציאה זוגתי את ״המטבח של אלכסנדרה״ – אירינה התחילה לבשל אוכל ביתי טעים, מאפים בלקניים מתרד וגבינה, וסרמלה (כרוב ממולא). בשלב מסוים הרחיבה את ההיצע גם לחמין צמחוני, גיבץ׳ ועוד מטעמים. אופה אצלנו בתנור את התבניות המלאות כל טוב וכל השכונה כבר היתה מתעלפת מהניחוח. השכנים היו באים עם כלים רב פעמיים, מחזירים את הריקים ומקבלים במקומם את האוכל הטרי. קבוצת ווטסאפ שזוגתי ניהלה עבור כולם. שיחות לתוך הלילה ברומנית ועברית, מחשבות על הרחבת התפריט כדי שלא יהיה משעמם.

במקביל, זוגתי חיפשה עזרה משפטית. התקשרה לעורכי דין, כתבה בפייסבוק. עורכות דין נפלאות מהקליניקה המשפטית באוניברסיטת תל-אביב התנדבו לעזור. העלמות הנמרצות חיפשו והפכו במסמכים המעטים שמצאנו. לנסות ליצור קשר עם משפחה, לבדוק אם במקרה ישנם נכסים שנשכחו בפינה חשוכה כלשהי של סניף בנק. שום דבר. החבל התהדק וכך גם התכניות להעביר את אלכסנדרה לבית אבות התקדמו. בפגישה משולשת עם העובדת הסוציאלית והמתמחות חשבנו על דרכים יצירתיות לנסות להשתמש בזכויות דמי המפתח איכשהו. התחלנו לרקום תכנית קומבינציה מסובכת שתאפשר לאלכסנדרה למכור את הזכויות שלה תמורת האפשרות להישאר בבבית עד שלא תזדקק לו עוד.

ואז, משום מקום, הגיעה הישועה – עורכת הדין שנברה במסמכים וניסתה לצמצם הוצאות גילתה חיוב גבוה מקופת החולים. היא התקשרה לברר, והתברר שאלכסנדרה שילמה כל השנים ביטוח סיעודי. חמשת אלפים שקלים בחודש מגיעים לה, חמשת אלפים שקלים מצילי חיים, ואף אחד לא ידע. תוך זמן קצר אירינה כבר קיבלה חלק מהסכום שחייבים לה. אנחת רווחה.

עוד כמה חודשים בגן העדן הצנוע.

בשבת אירינה עלתה אלינו, שוב מודאגת. אלכסנדרה לא אוכלת. מקיאה. ניסתה להתקשר לרופא, אולי במוצאי שבת, אין במוקד אף אחד.

מאוחר בלילה שמעתי את השער לגינה נפתח. אלה לא היו עוברי אורח, אלא פראמדיק ונהג. ירדו עם האלונקה במגלש. התפעלו מהגינה, באמצע תל-אביב. אירינה יצאה איתם לאיכילוב. בבוקר חזרה חיוורת. אלכסנדרה במחלקה, עברה התקף לב.

הבוקר בחמש כתבה בווטסאפ לזוגתי, שהתעוררה מהצפצוף, קראה את ההודעה ונשארה במיטה לחשוב. בשש ירדה אל הבית ומצאה את אירינה שפופה, רועדת מבכי ומכאב.

בשבע גם אני שמעתי את הבשורה. הלכה לעולמה בשקט, בשלווה, ברוגע, בלי שאף אחד כמעט ידע.

ואז נזכרנו בתאריך. לא יכול להיות סמלי מזה.

אחד במאי.

יש מחיר לפוליטיקה במגרשים
פרסטי עשה טרייד על האיש הלא נכון

45 Comments

dmc 1 במאי 2018

מצוין

אלעד כץ 1 במאי 2018

נוגע ללב

ארז 1 במאי 2018

תודה גור. מרגש ממש.

פרלה 1 במאי 2018

מרגש מאד.
לראשונה מזה 12 שנים שאני עובד בנצרת עילית,
בוקר 1 במאי ראשון בנצרת בו לא חולקו פרחים אדומים בשעה 6 בבוקר.

matipool 1 במאי 2018

מרגש מאד, גור.
כל הכבוד לכם על זה שהוצאתם את האף מארבעת הקירות ודאגתם לאחרים שנזקקים. לא טריוויאלי בכלל בימינו.
נא העבר את המסר גם לזוגתך המקסימה.

matipool 1 במאי 2018

מקווה גם שיימצא פתרון לאירינה.

holden 1 במאי 2018

מרגש ונוגע ללב, היום אין כמעט אינטרקציה בין השכנים,
סרמלה זה מאכל רומני.
קפה מרסנד בתל אביב עדיין קיים? משום מה הייתי בטוח שנסגר מזמן,

הפוסט עשה לי דודא ענקית לעוגות הונגריות ,עוגת דובוש או עוגת ז'רבו

Fluttershy 1 במאי 2018

יש כאן מסר בין השורות שהסוציאליזם גם מת, או שאין כוונה כזאת?

אוהד כ. 1 במאי 2018

הזיקנה. שום "קרב אחרון במלחמת עולם". אולי עוד נשימה. הכל כואב. רועש, מבולבל. ולא מזהים אף אחד.
כתוב נפלא. מפעים.

יעל 1 במאי 2018

הצלחת לכתוב סיפור שנגמר במוות ובכל זאת זה סוף טוב. אתם נפלאים

יעל 1 במאי 2018

יפה ועצוב.
ברוך דיין אמת.

אלכס דוקורסקי 1 במאי 2018

עצוב ומרגש

אבי 2 1 במאי 2018

מצטרף לתגובות.
מרגש מאוד ומעציב בסוף.

צור שפי 1 במאי 2018

אני מניח שהסיפור אמיתי (הוא נפלא גם בתור סיפור). במקרה כזה מה שמרתיח אותי זה היעדר השקיפות והאקראיות/מזל שהביאו לגילוי חמשת אלפי השקלים. במקום מתוקן הנתון היה היה חייב לקפוץ החוצה ממאגר מידע שהמדינה צריכה להנגיש לתושבים.

אריאל 1 במאי 2018

ההערה לגבי השקיפות ממש נכונה.
לאחרונה גם יש דבר כזה הוא נקרא הר הביטוח
https://harb.cma.gov.il/

והסיפור אמיתי או לא נהדר.

קייס קינום 1 במאי 2018

המסלקה היא התחלה טובה אבל לא מושלמת. יש אתר (אין לי שום קשר אליו, חוץ מאשר כמשתמש) בשם zebaroor.co.il שאמור לעזור להנגיש את המידע הזה. אבל הנושא הוא רחב ולשקיפות בישראל יש הרבה לאן להתקדם. מי שרוצה לקחת חלק – בואו להתנדב בסדנא לידע ציבורי. רואים התקדמות בשנים האחרונות.

וחוץ מזה, ספור יפה ומאד נוגע ללב. אני מקווה שאירינה תגיע למקום שראוי לה. אשרי הקהילה שאתם חיים בה, ואשריך שזכית לבת זוג כזאת.

צור שפי 1 במאי 2018

מה זאת אומרת ״להתנדב בסדנה לידע ציבורי״? תודה מראש על פירוט והסבר

קייס קינום 1 במאי 2018

הסדנא היא גוף התנדבותי שעוסק בהנגשת מידע ציבורי. למשל, "מפתח התקציב" מאפשר לך לצלול לתוך הרכב תקציב המדינה בצורה מפורטת הרבה יותר ממה שהח"כים שמצביעים עליו יכלו עד כה. "פנסיה פתוחה" מראה לך במה משקיעות קרנות הפנסיה. תב"ע פתוחה (הפרויקט שלי) מציג תב"עות על גבי מפה ומעדכן אותך בתוכניות בניה חדשות באזור שלך, ועוד.

הסדנא גם עוסקת בקידום מודעות לשקיפות ופתיחת מידע בממשל, כשצריך גם דרך תביעות משפטיות. המתנדבים הם מתכנתים, מעצבים, ואנשי תוכן – בד"כ יש משהו לעשות לכל מי שמגיע, בלי קשר לרקע.

http://www.hasadna.org.il

אריאל 1 במאי 2018

אם אני זוכר נכון המסלקה היא הפרויקט הראשון שיצא בערך לפני שנתיים והיא נתנה מידע לגבי פנסיות בלבד. הר הביטוח זו ההרחבה והיא נותנת מענה גם לשלל הביטוחים על שמך חיים רפואי רכב וגם קרנות השתלמות. ממליץ לכולם להיכנס מידע חשוב מאוד.

קייס קינום 1 במאי 2018

צודק, בלבלתי בין השניים.

זינק 2 במאי 2018

נכון
למעשה יש היום שלושה אמצעים שנותנים בסהכ תמונה די כוללת :
מסלקה פנסיונית – יופיעו בה כל המוצרים שחלים עליהם תקנות קופות הגמל
הר הביטוח – ריכוז כל ביטוחי הפרט (קרי מה שמשולם בהו״ק אישית)
הר הכסף – איתור כספים אבודים
שני האחרונים חינמים לחלוטין. הר הביטוח ללא מגבלת חיפושים ובהר הכסף יש מגבלה של שלושה נדמה לי.
מסלקה – ניתן לקבל פלט לבד בתשלום של כ 20₪. בכל מקרה כשנפגשים עם סוכן פנסיוני הוא מחוייב לעשות מסלקה לפני (חלק גובים את התשלום וחלק לא). כפי שצויין יש אתרים שמציעים את השירות שהם סופגים העלות, כמו זה ברור ווובי לדוגמא (כל עוד לא מפריע לכם שהמידע שלכם ייסחר בהמשך)

ויקטור בלקין 1 במאי 2018

יפה ועצוב.

ברוך דיין אמת.

D! פה ועכשיו 1 במאי 2018

תודה גור, הסיפור נפלא ואתם מפלאים ואשריכם ושכונתכם שזכיתם לתת ובתמורה גם לקבל
ותודה ששיתפת אותנו

אמיתי 1 במאי 2018

ואוו. יפה עשיתם. יפה כתבת.
*נדמה לי שאני מכיר את נווה המדבר המדובר

IMA 1 במאי 2018

גוליק, כמה יפה כתבת – אלכסנדרה היתה שמחה בסיפור הזה.

נבות 1 במאי 2018

תודה

זה משנה 1 במאי 2018

תנחומיי.

איברה 1 במאי 2018

תודה לכם על האיכפתיות וטוב הלב.

דן 2 במאי 2018

מרגש

באבא ימים 2 במאי 2018

יפהפה

אסף the kop 2 במאי 2018

סיפור יפה מאוד.
הסוציאליזם זה דבר נורא.

Amir A 2 במאי 2018

הסוציאליזם הוא דבר נפלא. הבעיה היא שכדי להפיח בו חיים צריך בני אדם, וכאן מתחילות הבעיות.

אסף the kop 2 במאי 2018

הסוציאליזם זה טרפת.
שגעת.

austaldo 2 במאי 2018

כן, איסור על עבודה של קטינים – טירוף מוחלט, שילכו לעבוד העצלנים הקטנים. פנסיה, איזה רעיון משוגע, אתה לא יכול לעבוד? תימצא לך פינה ותמות בשקט. ימי מחלה? טירוף! איך אתה מעיז להיות חולה?! חופשת לידה? שיגעון מוחלט

ואגב, סטאלין היה סוציאליסט כמו שהרפובליקה הדמוקרטית העממית של צפון קוריאה היא דמוקרטיה.

אסף the kop 2 במאי 2018

בלה…בלה… בלה….
נגד יזמות, שיתופיות על ההון, חניקה של הכלכלה, תכנון מרכזי, גידול רובוטים…
אפשר לחשוב שימי מחלה וחופשת לידה זאת המצאה סוציאליסטית… עובדה, זה קיים בכל תאכיד קפיטליסטי. תתחבר למציאות.
שיוויון אצל סוציאליסטים אומר שכולם יהיו עניים באותה המידה.
ומעניין שזה דווקא אתה זה שהזכיא את סטאלין… נו טוף, מסתברהשיש עוד כמה שזובחים לו…

austaldo 3 במאי 2018

טוב נו, לענות לטרול מטורלל זה בזבוז זמן. הייתי צריך לדעת.

אסף the kop 3 במאי 2018

מה שתגיד טמבל

yaron 3 במאי 2018

כשאתה צודק, אתה צודק…
אבל סוציאליזם ממילא רואה ב"חברה" את הדבר החשוב ביותר ולא את הפרטים (בני אדם…) מהם היא מורכבת.

זינק 2 במאי 2018

סיפור יפהפיה, מכל הבחינות.
מוריד את הכובע בפני אנשים כמוכם.

דני איל 2 במאי 2018

סיפור מקסים ומרגש.
הקפיטליזם/סוציאליזם הוא דבר נפלא/נורא/כל התשובות נכונות, מזל שיש בעלי הון/און שדואגים לחלשים/חלשות.

ניצן שפריר 2 במאי 2018

תודה רבה לגור וזוגתו…הוכחתם אתם וחבריכם ושכונתכם הפעילה שלא הכל אבוד בארץ הזאת…שיש מי שפועל לעשות טוב לזולתו ובעיקר כשה'זולת' הזה הוא חלש ומוחלש.

austaldo 2 במאי 2018

אחת ולתמיד: אף אידאולוגיה לא שווה כלום אם האנשים שמיישמים אותה מושחתים. אם אני זוכר נכון זה היה מארק טוויין שאמר "במקום בו האנשים ישרים אין צורך בחוקים ובמקום בו האנשים מושחתים חוקים הם חסרי תועלת". הכלל הזה תקף גם בכלכלה

אמוץ כהן-פז 3 במאי 2018

לכל אותם שהנעימו את שנותיה האחרונות של אלכסנדרה שמור מקום צנוע לצד השכינה.

רומן 3 במאי 2018

וואו

Comments closed