כניעה ללא תנאי

עוד משחק שגדול על הפועל.

eurocup

המשחק היום הוכיח סופית, שהמאמן, עוזרי המאמן, הנהלת הקבוצה, שחקני הפנים, שחקני החוץ, הזרים, הישראלים, המתאזרחים, כולם שונאים אותי. הם לא אוהבים אותי בכלל.

אני צריך קצת יותר זמן בשביל לכתוב בצורה מסודרת למה הפועל נכשלה באירופה לדעתי, אבל יש כמה דברים שבהחלט עלו לי לראש כבר עכשיו.

1. זו קבוצה איטית, לא במובן של שחקנים שרצים לאט או משהו כזה, במובן של שחקנים שחושבים לאט. ואת המחשבה האיטית הזו הם מתחילים רק אחרי שלושה כדרורים לרוחב. בבהלה מוחלטת, אגב.

2. אין בסגל הזה שחקנים שמתאימים לשחק זה ליד זה פרט להלפרין, אליהו ודאנטה. שהם גם שחקן בלי גב, שחקן בלי מסה ושחקן בלי חשק. ועל זה חז"ל אמרו "מה זה הזין הזה? ככה בונים קבוצה?".

3. בכדורסל נורא חשוב לקלוע שלשות, ולהגן מול השלשות. הפועל לא עושה את זה. אבל אפשר להיות בינוני בזה, בתנאי שקולעים בצבע ומגנים טוב בצבע ושולטים ברבאונד. גם בזה הפועל די גרועה. בעצם, זו קבוצה של חצי מרחק אחרי חצאי פיקנרולים או בידודים. זה לא טוב. ויש אף שירחיקו לכת ויטענו שזה ממש מחורבן ושערורייתי.

4. בעונה האירופית הנוכחית ובקודמתה הפועל מעולם לא הכתיבה קצב, תמיד הגיבה ונגררה לסגנון המשחק של יריבותיה. פאסיביות סגנונית זו בוודאי מובילה לפאסיביות מנטלית ומקצועית. בגדול, הקמפיינים האירופים של הפועל הזו משולים ללשכב על הגב ולחשוב על אנגליה.

5. שחקן ההתקפה הכי טוב בהפועל מיובש על הספסל רוב העונה. וגם קלע השלשות הטוב היחיד של הפועל לא רואה מגרש בדקות ההכרעה באופן די קבוע. אני במקום דאנקן והלפרין הייתי מביא קינדל לרבע הרביעי, יותר עדיף. היום דאנקן עוד קיבל קצת דקות, אבל פרנקו חיפה על זה בלשכוח לתת לו לנוח ברבע השלישי ואז בלשכוח להכניס אותו בזמן ברביעי.

6. קבוצה בלי מאמן. אחלה שחקן פוליטי, מאמן טוב על הנייר, אבל לא מאמן בפועל את הפועל. הוא גם כנראה סגר סופית את הגולל על סיכוייו להמשיך שנה הבאה.

7. למרות האמור לעיל, "האם אתה אשם?" זו לא שאלה לגיטימית למראיין בראיון אחרי משחק הדחה. עוד דבר שאינו לגיטימי, זה להתייחס למקצוע הפרשן כאל ראיון עבודה בקבוצה אותה אתה מפרשן.

 

מה הלאה? יהיה רע. כאילו, לא מספיק שהקבוצה שאני הכי אוהב משחקת בעיר הכי מגעילה בישראל (בצחוק, בצחוק, זו פואטיקה ליסנציקה, לפני שתכעסו מידי, אני יודע היטב שזו לא עיר ישראלית כי אם פלסטינית), גם הקבוצה עצמה מעצבנת. נו שוין, לא באנו לכאן בשביל להנות.

וזה נכתב לפני

לפני שאכתוב על המשחק היום אני רוצה לפצוח בציטוט של אמן ההיפ הופ החביב עלי:

 

הִתְעַוֵּר עוֹד הַיּוֹם:
גַּם הַנֶּצַח מָלֵא עֵינַיִם –
בּוֹ
טוֹבֵעַ מַה שֶׁסִּיַּע לַמִּלִּים לָלֶכֶת
בַּדֶּרֶךְ שֶׁבָּאוּ,
בּוֹ
דּוֹעֵךְ מַה שֶׁתָּלַשׁ גַּם אוֹתְךָ מִן
הַשָּׂפָה בִּתְנוּעָה
שֶׁהִנַּחְתָּ לָהּ לְהִתְרַחֵשׁ כְּ
רִקּוּד שְׁתֵי מִלִּים שֶׁכֻּלּוֹ
סְתָו וּמֶשִׁי וְאַיִן. *

 

אני לא כל כך בטוח שאני יכול לעשות איזשהו תעלול מילולי שיקשר את השיר הזה למשחק היום, אבל הוא מאד יפה בכל זאת. ממש. צלאן הוא אחד מהמשוררים או סופרים האלו שממש מפריע לי שאני לא יודע לקרוא בשפת המקור, יש משהו במשקל הזה שנראה יהיה מעולה שבעתיים עם המילים הנכונות, שבאו מתוך התהום היצירתית הפרטית הזו.

בכל אופן, למשחק היום. אין לי המון תקוות, וזה מבעס ת'תחת. כי אמורות להיות לי תקוות כשמסתכלים על סגל מול סגל. אבל ראינו שבוע שעבר, ראינו גם מול מכבי חיפה, הפועל לא מסוגלת לשחק מול קבוצות שמשחקות משהו שמתכתב עם כדורסל, השטרסבורגים שבוע שעבר שמרו טוב והניעו כדור בסבלנות, לא יותר מזה, זה היה גדול על הפועל בדקות ההכרעה והחיפאים שמרו אגרסיבי, ושמו דגש על רבאונד, וזה היה גדול על הפועל.

וכשאני מנסה להבין למה זה גדול על הפועל אני לא ממש מבין, יש שם שחקנים שיודעים לשחק כדורסל, יש שם שחקנים ששיחקו כדורסל, יש שם שחקנים ששיחקו כדורסל נכון לפרקים גם תחת פרנקו, כך שאי אפשר לפטור את זה רק ב"זה המאמן", "זה הסגל" או משהו פשטני כזה. התיאוריה שלי, שכבר הזכרתי פעם היא שקל מידי להפועל. אבל אני לא בטוח שזה מחזיק מים לבד.

אבל יש בעיה אחת שכן קיימת, והיא מהותית, בהפועל אין קבוצה, יש כרגע שלושה שחקנים קבוצתיים בהפועל, שיכולים להפעיל קבוצה, כל אחד מהם מנסה להפעיל קבוצה אחרת. דונטה מנסה לשחק את הכדורסל שלו, ליאור אליהו ויותם הלפרין את הכדורסל שלהם, ואין קשר בין הקבוצות האלו, וזה דווקא היה מחובר יותר פעם. וכשאני אומר שחקנים קבוצתיים אני מתכוון לשחקנים שרואים בכל זמן נתון את החברים שלהם על המגרש, הם יכולים לבחור לא למסור להם 6 התקפות רצופות, וזה בסדר, העיקר שהם ראו אותם, הבינו אותם והחליטו שעכשיו צריך ללכת לבד לסל. שאר השחקנים בהפועל? לא מבינים את זה בכלל, רולנד אמנם לא אגואיסט, אבל לא נתן לי לרגע הרגשה שהוא מבין מי משחק איתו על המגרש, על טימור זה עוד גדול, גפני נורא חמוד אבל לא טוב בכדורסל כל כך, דאנקן הוקרב על ידי פרנקו כדי להוכיח לכל העלם שלפרנקו יש בולבול גדול, וג'נינג אמנם פיור שוטר מטורף, רק כזה שלאורך הקריירה שלו כולה לא הראה יכולת קליעה סבירה במיוחד, לפחות הוא מחפה על זה בהגנה שערורייתית.

וכאוהד הפועל זה מבאס, כי זו בעיה פתירה, וכבר היו סימנים לזה פה ושם במהלך העונה, אבל בכל פעם שהסגל חזר להיות סגל מלא, שוב חזרו אותם הרגלים, וזה מבאס כי זה דופק את הפועל באירופה.

וכאוהד כדורסל זה מבאס, כי אוסף התירוצים שמתרוצץ לו על הפרקט בארינה עדיין נחשב לקבוצה הטובה בישראל, או לפחות אחת מהשתיים. כי קבוצה כזו שמשחקת כמו הפועל צריכה, בליגה נורמלית שבה יש יותר מרמי הדר אחד, לסחוב איתה כבר 9-11 הפסדים ולא לגרד יותר משני נצחונות בסיבוב הקודם באירופה. אני תוהה אם אני מקווה להפסד, כדי שיהיה שינוי בקבוצה, אולי זה יעיר מישהו. אבל אני לא מסוגל. אז כולי תקווה לנצחון אחרי משחק ממש מגעיל, אולי זה כן יעיר מישהו, מהשחקנים, מהמאמנים, מההנהלה, לא יודע.

תחושות רעות מאד. מאד. אם אני צריך להמר מהבטן, העונה הזו הולכת להגמר מאד מאד רע.

 

נ.ב.

המלצת צפיה:

בובאן מריאנוביץ. תודו לי אחר כך.

 

* (פאול צלאן, מתוך תפנית נשימה, תרגום שמעון זנדבנק)

 

 

קלאס וקלאסה
פארסת האולסטאר

26 Comments

ישי 27 בינואר 2016

אם הרוסים ינצחו היום, תוכלו להמשיך להיתלות בתקוות קלושות לעלות גם אחרי ההפסד…

איציק 27 בינואר 2016

לירושלים שחקנים טובים התקפית, אבל שונאים כששורטים אותם: אליהו, הלפרין, גפני, פישר ואולי עוד כמה. כאשר לא שורטים, חלק מהם פורחים, גויבות, שלשות, עיין עקומה, הכל.
אותם השחקנים פחות או יותר, לא שומרים, או שומרים מול שחקנים טכניים אך לא פיזיים/מאסיביים, פישר.
ככה יוצא שאם ירושלים משתתפת במשחק פתוח ללא דגש על כח ואגרסיביות אז יש לה סיכוי טוב. ברגע שמבקשים ממנע קצת רוע, הוא יוצא רק מול מכבי תל-אביב, וגם זה לא תמיד, ולא תמיד בצורה טובה.

ערן קאלימי 27 בינואר 2016

יש בזה משהו, לא לגמרי מדוייק לגבי גפני והלפרין (הבעיות שלו הן אחרות, לא פחד/רתיעה מאגרסיביות).
אבל זה לא הסבר יחיד, כי יש לה גם שחקנים מאד פיזים, ואפשר היה ללכד את השורות טוב יותר, אם היתה קבוצה.

איציק 27 בינואר 2016

זה יתכן, אך כשמפמפמים כל הזמן שהלפרין ואליהו הם הפנים הייצוגיות של ירושלים אז קשה לתת דגשים אחרים. זה אומר בר טימור הרבה יותר על המגרש, גם דאנקן שעליו כתבת. בעייתי במקצת.

49ers 27 בינואר 2016

אל תדאג.
אתם מנפקים הערב משחק לפנתיאון.
משהו בסגנון ה 3-0 של הנבחרת על בוסניה בסמי עופר.
מה שיתן לכם את אותו תסריט כשל הכדורגל… תקוות שווא.
שכנראה יתנפצו בשבוע הבא בספרד.

49ers 27 בינואר 2016

אגב, פרנקו לא יפוטר, ודאי לא לפני תום העונה, בשום סיטואציה (למעט קטסטרופה בדמות 4-5 הפסדים רצופים כאן בביצה המקומית).
מעבר לעובדה ש"יש לו" את דאנטה, האליפות שהוא הביא נותנת לו חסינות כמעט אוטומטית אצל איש המעילים.
אבל כשה יקרה, מעניין מה יקרה עם ה"איש שלו" ולאן יפנה.

ערן קאלימי 27 בינואר 2016

אני לא כל כך בטוח שיש לו את דאנטה יותר.
אהי כן בטוח שהוא לא יפוטר.

MOBY 27 בינואר 2016

נו, לא עולים לשוק תלפיות לקניות?
העונה לא גמורה, האלופה כל עוד נשתבלל מול הצהבת ברבע הרביעי כן.

אהד 27 בינואר 2016

מאמן גרוע והיעדר קלעי מהשלוש.

אהד 27 בינואר 2016

ברח לי באמצע.
אני מניח שהשנה לא נשיג יותר מדי וזה בסדר אחרי האליפות של שנה שעברה. מקווה ששנה הבאה יהיה מאמן טוב יותר על הקווים ושמאט ג'נינג יוחלף.

ניינר / ווריור 27 בינואר 2016

יש לי תחושה שהפועל בפני התפרקות טוטאלית למרבה הצער. העונה הזו תיגמר רע מאד

יואב 27 בינואר 2016

מאיפה הפסימיות הזאת? ירושלים עדיין טובה יותר ממכבי וכנראה תארח את הגמר אצלה.

ארז 27 בינואר 2016

אני מעריך את רמי הדר, אבל זוועת הרבע הרביעי מול מכבי בגביע הורידה משמעותית את קרנו בעיניי.

לגבי השיר, הייתי צריך לקרוא אותו שוב ושוב, בנשימה אחת (אבל מקוטעת), כדי לקבל תחושה שלו עד הסוף. הוא אכן יפהפה ועמוק על גבול הקושי לתפוס.
הגבול הכל-כך דק בין איכות לפלצנות בשירה מדהים אותי בכל-פעם מחדש. צלחתי גם את הקטעים הקשים של רוברט פירסיג בשני הספרים במקומות בהם דיבר על "איכות" לעומת "חוסר איכות", בניסיון למפות לעצמי את העניין. לצערי, זה עדיין חומק ממני.

בכל אופן, אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהקדיש לך את שירו האלמותי של בני ציצוה (של ערן זרחוביץ', מכיר את הדמות? הדמות שהכי מצחיקה אותי ביקום):

חם
חם
הקיץ חם
גם הקפה חם
אבל הקיץ
יותר

סון ווקונג 27 בינואר 2016

הזוועה שלא הייתה אמורה להתרחש בגלל שהסל של הצהובים היה לא חוקי.

רועי 27 בינואר 2016

תסביר

ישי 27 בינואר 2016

נו, מישהו לקח סטופר וספר 8 שניות וחצי, אולי אפילו 9, מרגע שסמית תפס את הריבאונד עד שרוצ'סטי עבר את החצי.
העניין הוא שלא היה שעון 24 כי זה מהלך אחרון ולשופטים אין מושג אם עוברות 8 שניות. והאמת היא שאם היה שעון 24 שניות אף אחד לא היה אומר כלום כי הזמן שהיה עובר מרגע שסמית תפס את הכדור ועד שהיו לוחצים על השעון ממילא היה גומר את הסיפור.

ג'ו באג'יה 28 בינואר 2016

חוקי או לא,אהבתי את הכּינוי.

טרוצקי 27 בינואר 2016

פרנקו נכשל והוא צריך ללכת,השאלה אם ירושלים צריכה לסכן את שארית העונה שלה בשביל לשלוח אותו,בארץ הוא טוב כמו כל מאמן אחר. לדעתי הוא חייב לעוף, ולו רק בשביל הסטייטמנט. מאמן של 0-4 לא יכול לסיים את העונה

ישי 28 בינואר 2016

"האם אתה אשם" זו לא שאלה מאוד חכמה, אבל בהחלט לגיטימית. ופרנקו היה צריך לומר כמו גבר "אני לוקח את כל האשמה על עצמי".

אהד 28 בינואר 2016

מסכים. מראיין לא אמור ללטף, הוא אמור לשאול את השאלות הקשות שכל אוהדי הקבוצה רוצים לשאול ולא יכולים.

MOBY 28 בינואר 2016

הותשתי אתמול במישחקים גרועים.
הצהבת רוצה ולא יכולה. האדמת יכולה ולא רוצה.
ודוקא את החגבים המקפצים לא שידרו.
בישראלים שמרביצים ולוחצים. יחד עם זרים קשוחים ומוגבלים ננוחם.
מבין למה חיפה לא באירופה (כסף וסגל) קצת חבל לי, אבל יש לנו מסעות משחקים מעבר לים. הם נגמרים מוקדם מדי.

ישי 28 בינואר 2016

אגב, בעונה שלכם ביורוקאפ פרנקו השיג יותר ניצחונות (8) ממה שהוא השיג מאז (7).

MOBY 28 בינואר 2016

טוב זה בגלל המערכת התומכת….
אצלנו אין רעשי רקע.

יונתן 28 בינואר 2016

אני רק מקווה שהשיווק העצמי של רבי פנחס יפול על אזניים ערלות ושלא נזכה לראות אותו רץ על הקווים בארנה. לא משנה כמה הוא מאמן טוב וכמה הוא מבין בכדורסל, האיש הזה הוא פרסונה נון גראטה מבחינתי, ואני מקווה שגם מבחינת אוהדים אחרים. לעולם, לעולם, לעולם לא אשכח איך אז, כשהוא היה על פסגת האולימפוס עם הקבוצה השנואה ביותר בהיסטוריה של הספורט בישראל, הוא לא היסס להשמיץ, להשפיל ולבזות אותנו. שוב ושוב ושוב, פעם אחר פעם. עכשיו, כשהוא הבין שהדלת ביד אליהו נסגרה בפניו סופית הוא מריח הזדמנות לשוב לאיזשהו טופ של כדורסל וכמובן הוא גם מריח הזדמנות לעשות עוד קצת כסף. וכל זה בארץ הקודש, בלי צורך להסתובב בכל מיני מקומות נידחים או קפואים באירופה. לא, לא ושוב לא. לא מוכן לזה. אני מקווה שהקהל שלנו, שלצערי הרב מאז שתפח למימדים עצומים איבד את האחידות שבו, יבהיר את העניין הזה טוב טוב להנהלה.

פרנקו עושה רושם שמתחיל למצות את עצמו, ובגלל זה שריקות הבוז. אין מה לעשות, מדובר בעניין טבעי, גם לדן שמיר עשו את הגהנום עד שהוא התפטר, למרות שבשנה וחצי הוא זכה בשני גביעים והיהרחוק שתי שניות מזכייה באליפות. לכל מאמן יש מינוסים ואצל כל מאמן אפשר כבר להבחין בחולשות אחרי תקופה מסוימת. כל מאמן שנביא יימאס בסופו של דבר אחרי שנה וחצי, כי זה הטבע שלנו וזה הדבר הכי חזק שיש. אתמול לצורך העניין אוהדים רבים הרגישו לא בנוח עם שריקות הבוז ועם המחאות כפויות הטובה, והם קמו ועודדו את הקבוצה בסיום ההפסד. אבל זה היה העידוד הכי רדום שיש, זו ממש הייתה תחושה שהם נאבקים באיזה צורך ויצר בסיסי שקיים בהם, בניגוד לאחרים שפשוט נתנו לו דרור והוציאו אותו החוצה.

לענייננו – כן, פרנקו מיצה את עצמו, אבל פיני לא צריך להיות הפתרון בעונה הבאה. את מי יביאו? האמת שלא כל כך אכפת לי. גם ככה הוא יקבל תקציב גבוה וגם ככה הוא יימאס עלינו אחרי שנה וחצי. אני רק מקווה שבין לבין הוא יצליח לנצח את מכבי כמה שיותר פעמים, כי לפחות במשימה הזאת פרנקו עומד בהצלחה רבה (שמתם לב שאנחנו עוד רגע סוגרים שנה שלמה שבה מכבי לא ניצחה אותנו? שלא ייגמר לעולם).

יואב מקטמון 28 בינואר 2016

כל מילה, יונתן.

יואב 29 בינואר 2016

היא גם האהודה ביותר בספורט הישראלי ובפער ממש עצום! ככה זה עובד עם מועדונים מצליחים(:
שאל את יונייטד…

Comments closed