ההגנה הכושלת על התואר (4): אחרי – בדרך למשחק מכריע

מהי גבריות? מיהו גבר?

כשירדתי על הלפרין, הוא שיחק טוב מאד משחק אחרי זה. ואז ירדתי על נאור, והוא שיחק מצויין. בשורה הבאה אני הולך לרדת על איימן עודה.

איימן עודה לא יודע לעשות דברים של פוליטיקאים, והוא סתם שמאל ציוני דמיקולו. הוא גם עקום, ויש לו מרפקים פוזלים.

עכשיו, אם עודה, אי"ה, יהיה ראש הממשלה הבא, אני את שלי עשיתי.

לגבי המשחק, בואו נראה, בעיית אגרסיות דווקא לא היתה, אם כי הלפרין ואליהו נעלמו כהרגלם. אבל רולנד, במשחק לא טוב, סמית', הולמן, טימור ואפילו גפני דווקא הביאו את האגרסיביות למגרש. אפילו מנקו היה טוב ודחף קדימה. אז איפה כן היתה הבעיה? בחוסר היכולת המוחלט של פרנקו בניהול רוטציה. טימור והולמן חזרו למשחק ברבע השלישי 4 דקות מאוחר מידי, כשההפרש כבר גדול והפועל ת"א במומנטום, חוסר היכולת שלו להושיב את הלפרין על הספסל, והעובדה שאברהמי שכח את רובינסון הגמור על המגרש גרמה לאחרון לוותר על כל מה שעבד מעולה עד אז ולזרוק זריקות מפגרות, שנכנסו כמובן, כסוג של צדק פואטי.

בשביל לנצח את המשחק הבא על הפועל לתת דקות לטימור והולמן, על חשבון גפני, אליהו והלפרין, להחזיר את דאנקן לחמישיה (מה שאומר שאז כן צריך את הלפרין, חוק רוסי ביטצ'עס!) ולהפסיק להבהל מכל פעם ששחקן כלשהו עובר את החצי. בכל אחת מהקבוצות.

הדו קרב המסתמן בין רובינסון ולימונד לוואיט וניסים די מגניב. בהנחה שאתם לא אוהדי הפועל כמוני. אם כן, אנחנו הולכים לקראת קיץ ארוך של סבל שבמהלכו נשמע שאורי אלון מאוכזב מההדחה ברבע הגמר, שוקל את המשך דרכו של פרנקו, נמצא במו"מ עם בלאט שאוטוטו חותם,  מה שכמובן יבאס אותי, כי בלאט בלתי נסבל, וזה ירגיש לי כמו יריקה מכוונת בפרצוף האישי שלי, כמו בערך כל הקריירה שלי כאוהד הפועל, ואז אחרי סאגה ארוכה, מתישה ומומצאת ברובה ואת השנה הבאה נפתח שוב עם פרנקו ובלי סנטר, ועם הלפרין בחמישיה במקום טימור. אני לא יכול לחכות.

 

 

זה נכתב לפני

במשחק הקודם הימרתי על זה שיותם הלפרין יחנק ויעלם. לא נחנק ולא נעלם, מה שדי הפתיע אותי. וזה הפתיע אותי, כי הלפרין נוטה להעלם במשחקים, ברוך השם. וטוב שכך, אחרת הוא עוד היה במכבי ת"א ונותן להפועל בראש. כאילו, זה הנרטיב של אוהדי מכבי ת"א, ושל חלק מאוהדי הקבוצות האחרות. אני לא ממהר לקבוע שזה נרטיב שגוי, אני גם לא כל כך בטוח שזה נרטיב שגוי. אני די משוכנע שזה לא ממש משנה לי.

בואו קודם כל נדבר על מה הלפרין כן נותן להפועל, הוא שובר שוויון ב-80% ממשחקי הליגה, רק בזכות השלשות בליגה שלא מאמינה בנשק הזה. ז"א, שב-80% ממשחקי הליגה, הפועל בעמדה לנצח גם אם תשחק רע, רק בגללו. זה לכשעצמו, כבר פחות או יותר מבטיח מקום בצמרת. שיתוף הפעולה שלו עם אליהו נפלא, הוא מאד אהוב על הקהל ויותר מזה, על הקהילה שסביב המועדון והמון נסיון. רק הדברים האלו שווים את המקום שלו בקבוצה.

בואו נדבר על מה הוא לא מביא. זה בעצם מאד פשוט, הוא לא מביא התעלויות כשצריך ששחקנים יתעלו. במשחקים סופר קריטים, הוא לרוב יהיה אנמי, לא יטעה כנראה, אבל גם לא ינסה. במקרה הטוב. במקרה הרע הוא יברח מהכדור במשך 32 דקות. ובנוסף לזה הוא שחקן הגנה סופר בינוני בשלב זה של הקריירה, באירופה דווקא הוא מוצלח יותר בצד הזה, משונה. אני חושב שיותר קל לו להגן מול משחק קבוצתי מאשר מול גארדים אמריקאים שמכדררים 22 שניות ואז זורקים מחצי מרחק תוך כדי כדרור.

אז אנחנו מדברים בעצם על שחקן שיביא את הקבוצה לבאר, יסיר ממנה את מכסה האבן שחוסם אותה, ואז לא ימצא דרך לשלשל למטה את הדלי. אני חזק בדימויים היום, חזק מאד, כמו בטון מזויין. רואים? עוד דימוי. אין עלי, אני מדמה כמו שלארי בירד שיחק כדורסל. ושוב עשיתי את זה. ובחזרה ליותם, זה הדימוי שלו (סטגדם! זכיתי בפרס המעבר הטקסטואלי המגושם ביותר), כשל ילדה קטנה פחדנית עם קוקיות. בהמשך אני אדבר קצת על המשפט הזה, אבל קודם הערה, אם הדברים האלו ידועים, והם ידועים למי שבנה את הקבוצה, למי שמנהל אותה, למי שמאמן אותה ולמי שמשחק בה, למה לא דואגים שסביבו, בדקות הקובעות, במשחקים הקובעים, יהיו שחקנים שלא בורחים מאחריות? כי, נניח, אליהו? לא שחקן כזה. דאנטה? לא שחקן כזה, הוא חושב שכן, הוא אדיר לפני דקות ההכרעה, אבל בדקות האחרונות הוא נזק. רולנד וטימור? ברייסי רייט של שנה שעברה? הם כן. לא יכול להיות שהלפרין נשאר היחיד לשאת באשמה, כשהמערכת עצמה לא מביאה פתרונות, גם כשיש כאלו בהישג יד. לא יכול להיות שהוא היחיד שנושא באשמה כשעוד אחרים מתקפלים.

ולמה הוא היחיד? כי הוא גדל במכבי ת"א, המועדון הזה שבו אסור לגלות חולשה. בעצם, כי הוא גדל מול העיניים שלנו צופי הכדורסל הישראלים, המדינה הזו שבה אסור לגלות חולשה. הוא באמת היה ילד ונער מאד מאד מאד מאד מוכשר, דברים שהוא עשה בנבחרות הצעירות לא ראיתי אף פעם משחקן ישראלי, כולל מנהיגות, כולל הופעה במעמדים הגדולים. ואז, כשהוא פתח את הפה, כולם התמוגגו מהילד עם קול הציפציף שעודה בית ספר לכל הילדים האחרים. ואז הם גדלו, והוא גדל, והוא בבוגרים. והמעבר הזה קשה כמעט לכל שחקן בעולם, אבל אין סבלנות כלפי הלפרין, מצפים ממנו ליותר מידי, הילד הרי רצח את אירופה כשהיה בנערים. והקול נשאר גבוה, ואין עליו טיפה של קולניות או אגרסיביות מוחצנת, ופתאום הוא הילדה. פתאום הוא הכוסית. פתאום הוא אוחז בוגינה ולא בזוג ביצים גדולות ושעירות. הוא מקבל את כינוי הגנאי האולטמטיבי, הוא אישה. וכולם עליו, ופרשנים בטלוויזיה ובעיתונות קוראים לו ילדה, קוראים לו יותמית (שלום לך אודי הירש! מה נשמע אלי סהר?), והוא פה משחק סביר במשחקים גדולים, וזה לא מספיק ושם משחק רע במשחקים גדולים והביקורת גדלה, והוא חטוטף בוז מהקהל שלו, והוא מושלך מהקבוצה. ומכאן? מכאן זה כבר בראש, גם אם זה היה ניתן לתיקון, עניינן דקות ומשחקי ההכרעה, זה כבר בראש, הוא מסרב לטעות, כי האימה מהביקורת משתקת. ולכן הוא שוב טועה. ושוב, הוא ילדה קטנה. כי חולשה וקול ציפציף הן תכונות רעות, ולכן נשיות.

בואו נודה על האמת, זו אשמתו של הלפרין, הוא לא ציית לקודים הגבריים המצופים ממנו. הוא פגע בנו הגברים במקום הכי רגיש שלנו, בדימוי העצמי. כי אם חו"ח נקבל שחקנים שנראים ככה, הנשים סביבנו עוד עלולות לחשוב שיש לנו אשכרה תסביכים. אז מהר נקרא לו כוסית שאין לו מקום על המגרש, כי לכוסיות יש מקום על הפרקט רק כמעודדות וואי וואי מה הייתי עושה להן תראו זותי איזה שפתיים של מוצצת יש לה בטח הכוס שלה מה זה יפה וצר איכסה ליותם יש כוס כוס זה מגעיל איזה מעודדת מה הייתי עושה לכוס שלה.

אז אולי הלפרין שחקן מאני טיים חלש, אני חושב שיש אינדיקציות טובות לטענה הזו, הדיבור עליו הוא זה שהופך אותו לכל כך נורא, כי הוא ממסגר אותו כלא לגיטימי ולא גבר בתוך שיח וקהילה שבזה לגבריות לא סטריאוטיפית ומדומיינת בעצמה. צריך להפסיק ללעוג להלפרין מהמקום הזה, ולהתחיל ללעוג לו מהמקום המקצועי אם ממש רוצים. ואם הוא היה בקבוצה אחרת, ולא בקבוצה שלי, הייתי ממש רוצה ללעוג לו, אבל לא דרך המגדר והמופע.

 

הימור להיום – מה שיקרה, תדעו שהימרתי הפוך :(

קל זה לא היה
תראי מה נהיה ממך, חולוניה

53 Comments

גיל שלי 29 במאי 2016

איזה יופי של פוסט, כל מילה בו פנינה. אז הלפרין חושב יותר מדי, הוא כבר לא יפטר מהתכונה הזאת בגיל הזה, הוא מוסיף לירושלים כל כך הרבה, אז מה קרה? אגב, מאז שמכבי ויתרו עליו למרות שדייוויד רצה להחזיר אותו, הם לא ממש צריכים לעלוץ על הבחירה, בטח לו כשיניף את הצלחת בפעם השניה ברציפות השנה

אביטל 29 במאי 2016

מכבי העדיפו את סילבן על הלפרין. זה הסיפור של הוויתור. וזאת כי יש מקום בליגה רק ל4 ישראלים מעל גיל 25 והיה להם דאז את טיוס, פניני אוחיון ואליהו או דיוויד בלו על הפרק. לכן לא היה מקום לעוד ישראלי מעל 25 כאשר סילבן על הפרק והוא יותר צעיר מהלפרין ובעל פוטנציאל גבוה יותר. זו הסיבה והיא הגיונית ורציונלית גם אם בדיעבד אפשר לטעון שזו היתה מקח טעות כי זה חיזק את ירושליים.

ערן קאלימי 29 במאי 2016

לא סילבן, זה היה ג'ון שייר.

אנונימוס 29 במאי 2016

למרות שזה עולה לי בדמים, חשוב לי לציין משהו מאד חיובי ומרשים בירושלים והלפרין – לפני המשחק היה טקס לילד מסכן וחולה. משהו סטנדרטי שעושים כמוהו כל שבוע כמעט בלא מעט מגרשים. אבל בתום המשחק, בהאדל הקבוצתי אחרי הנצחון השחקנים הביאו את הילד למרכז המעגל, ודאנטה דיבר אליו (אני מניח שהקדיש לו את הנצחון ואמר לו מילות עידוד), כשהלפרין מתרגם לו. וזאת לא פעם ראשונה שראיתי את הלפרין מעורב בדברים כאלה. העלה דמעות לעיניי. בחיי.
יש הרבה דברים שדוחים אותי בהתעקשות של ירושלים לחקות את מכבי מתוך תפיסה מוטעית שככה חייב להתנהל מועדון גדול. טוב לראות שמאחורי המסכה המלוקקת והאמריקנזציה שהמועדון עוטה עליו מאז המעבר לארינה, נותרו גם דברים כאלה

גיל שלי 29 במאי 2016

+1000, בזה אין שחקן שמתקרב ליותם, גם שנה שעברה היו הרבה רגעים דומים

יהושע 29 במאי 2016

מרגש! שווה להזכיר גם את הנאום רגע אחרי האליפות

dmc 29 במאי 2016

באמת יש אנשי תקשורת שקוראים לו יותמית???

ערן קאלימי 29 במאי 2016

כן

אפריים 29 במאי 2016

אם אני לא טועה קופמן קרא לו שושנה לאורך כל אליפות אירופה לפני כמה שנים.

ערן קאלימי 29 במאי 2016

גם נכון

אוֹרי אמיתי 29 במאי 2016

רק למען הפרוטוקול – רגע לפני שעבר לחמם את הספסל של אולמפיאקוס הלפרין נתן יופי של משׂחקי פלייאוף ביורוליג, בצהוב-כחול. זריקות גדולות, הגנה טובה, ריכוז משׂחק מוצלח, כל מה שצריך.

ערן קאלימי 29 במאי 2016

היה שחקן טוב, ועדיין, בדקות האחרונות זה לא היה זה.

אוֹרי אמיתי 29 במאי 2016

כולל בדקות אחרונות.
התחושה אז בקרב אוהדי מכבי בסביבתי היתה שסוף סוף כשהוא הופך להיות מה שהוא צריך להיות, הוא הולך.
שזה בסדר גמור, כך נהוג בספורט מקצועני. רק שמקצועית די ברור (לי) שהוא לא הרוויח מהמהלך.

ארז 29 במאי 2016

אורי,
כן ל"ג בעומר לא ל"ג בעומר – אוהד של מי אתה?

מתן גילור 29 במאי 2016

ערן, מעולה.
גם בפוליטיקה רואים את זה. אני ממש לא מתומכיו של הרצוג ולא הצבעתי למפלגה בראשותו, אבל בגלל שפת הגוף, הקול הדק והמראה, מיוחסות לו תכונות נשיות וילדותיות (בדגש על ילדה לעומת ילד) וכן של נטיות מניות מסוימות.
כמו במקרה של הרצוג, כך במקרה של הלפרין. זה שוביניסטי, זה הומופובי וזה בעיקר דוחה ברמות שקשה לתאר.

ערן קאלימי 29 במאי 2016

:)
הקטע על הרצוג נפל בעריכה. לא התחשק לי לתת לגיטימציה לדיון פוליטי בתגובות.

צור שפי 29 במאי 2016

אהממ, גם ההתעקשות של הרצוג להיות כלבתו של ביבי (סליחה) במקום ראש האופוזיציה לא בדיוק עוזרת.

מתן גילור 29 במאי 2016

עזוב צור, זה לא משהו חדש.

צור שפי 29 במאי 2016

אתה צודק כמובן מתן, אבל הוא כל כך מרגיז….

באבא ימים 29 במאי 2016

רק שאיכשהוא לברק לא היתה בעיה דומה.

חלפס 29 במאי 2016

אחלה פוסט!
כ"כ נהניתי מכשלונו של הלפרין במכבי, בעיקר במחקי חוץ באירופה ועכשיו בהפועל כל החמלה יוצאת אליו… אבל זה חלק מהנרטיב לא?

ניר 29 במאי 2016

הכוונה של הפסקה הלפני האחרונה ברורה אבל עדיין לא מצדיקה את השפה הבוטה, לדעתי שווה מחשבה שניה ועידון, אבל זה רק אני…

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

לא רק אתה.
ערן, תראה את כישרון הדימוי שלך ותכתוב את זה שוב רק במרומז.

ארז 29 במאי 2016

מעביר את המסר נפלא.
ואם לא נוח לך תוך כדי – זה חלק מהעניין. גם לי לא היה נוח, אבל הרעיון עבר מצוין.
אנחנו רגילים למציאות מרוטשת – לטעמי קאלימי העביר נהדר את הפואנטה.

7even 29 במאי 2016

ההחלמה של הלפרין סימנה את המפנה ביחסי הכוחות בכדורסל. ההחתמה של אליהו את החותמת

ארז 29 במאי 2016

בוא לא ניסחף…

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

בתור אוהד ירושלים מאז כתה ד' לא היו חסרות לי סיבות לשנוא את מכבי, אבל אני חושב שהרגע שנתן לי הכי הרבה אושר בויכוחים בבי"ס עם כל הצהובים היה הבוז ביד אליהו להלפרין כשהיה עוד צהוב.

בשם הטלב"יזם אפשר לשרוק בוז לשחקן בית, ומהטובים שהיו, רק כי הוא לא הקילר שרציתם שיהיה.
לא יעלה על הדעת.

רועי 29 במאי 2016

אתה החלטת שזו הסיבה ששרקו לו בוז ?

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

כן, אני.
ועוד עשרות מחבריי עם מנויים לשער 11.
וכל העיתונים שפרסמו את זה בזמנו.
מצד שני, יכול להיות שראו אותו מגיע למשחק עם מכנס שחור ונעליים חומות והחליטו לשרוק לו בוז על התאמת הצבעים…

רועי 29 במאי 2016

כל העיתונים… וואו.
אז לא.
שרקו לו בוז משתי סיבות, האחת, במשחק גמר נגד הפועל ת"א הוא ביצע שביתה איטלקית, הוא הודה בכך בראיון לאחר כמה שנים.
מבחינתי שחקן שמבצע כזה דבר הוא לא ספורטאי וראוי לכל בוז שבעולם.
שנית, במשחק הגמר נגד חולון הוא פשוט הוציא את עצמו ב 5 עבירות לאחר שביצע 2 עבירות מכוונות ומיותרות לחלוטין, יותר מ 2 דקות לסוף המשחק (אם אני לא טועה בזמנים), הוא פשוט לא רצה להיות על הפרקט בדקות ההכרעה.

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

נשמע לך הגיוני ששחקן ששיחק באליפות העולם לנוער ירצה להוציא את עצמו ממשחק עם חולון בגלל "הלחץ"?
כל העולם יתיישר לפי התיאוריות שלכם הא? ובכן, תרשה לי לקחת את הצד שלו בסיפור. כולה מקצוען שהוביל נבחרת, והיה שחקן בטופ האירופי.

רועי 29 במאי 2016

אז לך תצפה בדקות האחרונות של אותו משחק ואז תדבר איתי.
מהנקודה של השביתה האיטלקית בחרת להתעלם.

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

בסדר גמור, התאוריה שלך ששחקן בורח מלהיות על המגרש נכונה (הוא לא היה אחרי זה שחקן סגל באל?).
תן לי לנחש, לצ'ורה באמת היתה דודא לפיצה ב 12 בלילה ולא היה עליו 5.90 ש"ח.
חוצמזה הרוטב נוזל, ואין סופג כמו חבילת שטרות של פרנקלינים…

רועי 29 במאי 2016

טיפול יכול לעשות פלאים בימינו.

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

צודק.
אבל מהנקודה של השביתה האיטלקית בחרת להתעלם…

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

באולימפיאקוס

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

ולגבי השביתה האיטלקית, משום מה לפי כל מה שהצלחתי למצוא הלפרין דווקא שלל זאת מכל וכל.
לדוגמא פה
http://sports.walla.co.il/item/862468

אבל עזוב, זה לא מסתדר עם מה שרצית לראות באותו זמן.

רועי 29 במאי 2016

היתה גם היתה.
ולא רק נגד הפועל ת"א, גם בגמר היורוליג ביד אליהו, לא התאים לכבודו להיות על הפרקט ב 30 הפרש, לא היה בכבוד שלו.

יוסי מהאבטיחים 29 במאי 2016

רגע, קודם גם הלפרין הודה בזה ועכשיו זה כבר מילה כנגד מילה?

בקיצור, זו לא בכבוד שלך להודות שלדעתך ולדעת חבריך (ולדעת חבריי, לצערי) הלפרין לא היה מתאים למכבי ולכן שרקתם בוז?

רועי 29 במאי 2016

בימי כאוהד עברתי עשרות אם לא מאות שחקנים שלא התאימו למכבי (סל/רגל), לא שרקתי לאף אחד בוז.
הוא הרוויח את זה ביושר.

קובי 29 במאי 2016

הבעיה של הלפרין היום היא שאין לו גוף של שחקן כדורסל,הוא איטי,חלש ולא אתלט.
כתוצאה מכך הוא מתקשה כשהמשחק הופך להיות אגרסיבי ובקצב גבוה,כלי הנשק העיקרי שלו-הקליעה נפגע בצורה דרסטית (30-35 לשלוש ביורוקאפ בשנתיים האחרונות)הצלילה באחוזים נובעת בגלל שהוא מוגבל מבחינה גופנית,דברים שהם הרבה פחות קריטיים בגילאי נוער ששם הגוף עדיין מתפתח..

-גיסנו- 29 במאי 2016

עזוב שטויות, מתי אתה מפרסם מדריך ליורו? :)

אריק 29 במאי 2016

מצויין העניין עם הלפרין.

ישראל 29 במאי 2016

שמע, אני בעיקרון סוג של אוהד הפועל (ירושלים כמובן) מילדות.
הרבה זמן לא ראיתי משחקים, אבל נהנה לקרוא אותך כאן.

אז הערב אני רואה את המשחק.
וואלה – לא האמנתי שרמת המאמן כל כך נמוכה. אשכרה קבוצה ללא מאמן.
גם הפועל תל אביב כמובן.

צביקה 30 במאי 2016

רק שימשיך ככה ביום ד…
אמש ההופעה שלו חיזקה את כל תאוריות המאני טיים

הארנב מפטגוניה 30 במאי 2016

כתבת יפה.
שים לב רק לשגיאות פיסוק. למשל בקטע הבא:

"בואו נדבר על מה הוא לא מביא. זה בעצם מאד פשוט, הוא לא מביא התעלויות כשצריך ששחקנים יתעלו. במשחקים סופר קריטים, הוא לרוב יהיה אנמי, לא יטעה כנראה, אבל גם לא ינסה. במקרה הטוב, במקרה הרע הוא יברח מהכדור במשך 32 דקות".

חייבת להיות נקודה אחרי "במקרה הטוב".

ערן קאלימי 30 במאי 2016

תודה.

פאקו 30 במאי 2016

אם בלאט חותם בירושלים, אני מעודד את לברון בגמר.

סימנטוב 30 במאי 2016

פוסט נהדר, כתוב נפלא

אלעד 30 במאי 2016

הפועל י-ם כל כך כשרונית, שגם כאוהד הפועל (ת"א) קשה לי לראות את בזבוז הכישרון שם. רק על זה שפרנקו לא מצליח להוציא אותם מהאדישות הוא צריך ללכת הביתה.

7even 30 במאי 2016

כל שחקן ספסל בירושלים פותח בהפועל חמישייה…
מדהים שהפועל, בלי הזר הכי טוב שלה, עם עוד גבוה פצוע וסגל שבקושי השתחל לפלאייוף, בכלל בתמונה.

אפריים 30 במאי 2016

רק כדי לסגור את העניין עם מתן-
הוא לא עשה אתמול שום דבר שונה ממה שהוא עושה בחצי השנה האחרונה (ולמעשה בשלוש השנים האחרונות מאז שהגיל האט אותו מאוד).
הגנה מעולה ושלשות (באחוזים יותר/פחות טובים) זה לא משהו שצריך לעצבן או להוביל לזלזול.
אני מבין שצריך אויב וזה קצת בעייתי בסדרה כזו שמלאה הערכה משני הצדדים, אבל עזוב את "נער הפוסטר של החוק הרוסי" ושאר הכינויים.
קח את ג'ף אלן במקום. הנאה מובטחת.

ערן קאלימי 30 במאי 2016

מת על ג'ף אלן

Comments closed