10 הערות על כדורסל

1. דומה שאין באמת מה להתרגש מהרייטינג של המשחק המרכזי בליגת העל אתמול בערוץ עשר בין מכבי חיפה להפועל גלבוע. אני דווקא אוהב את הנתון הזה, 1.9 אחוז רייטינג. זה היה משחק נהדר באינטנסיביות שלו ואין לי בעיה שרק מי שבאמת מבין ואוהב כדורסל ישב וראה את המשחק. מין סוד גלוי כזה שרק מיטיבי לכת מודעים לאיכותו. הרי ידוע שמבחינת הציבור הרחב אם מכבי ת"א לא מעורבת, אז מדובר במשחק נישה. אבל מדובר באחלה נישה. הציבור הרחב פיספס את האגרסיביות ההגנתית שהקבוצות של אבי אשכנזי תמיד מביאות, את הווטרניות שנשפכת מקוז'יקרו, את ההיצמדות הראויה להערכה של קטש לשיטה שלו, את ריח הפלייאוף שהתפשט באוויר. נישמו מלוא הריאות.

2. ואם כבר אשכנזי, אפשר לומר שהוא מתנהל באצילות בסאגה הבלתי נגמרת של ג'רמי טיילר. ההצעה שלי לטיילר, אגב, עדיין בתוקף. נדמה שלי שטיילר, בעוד עשר שנים נניח, ייזכר בעונה הזו ויגיד "איזה אידיוט הייתי". אבל אין מה לבוא אליו בטענות. מדובר בילד.

3. החוק הרוסי הוארך השבוע בשנה נוספת. נדמה שאין לזלזל בהישג הזה והעובדה שהוא חודש שוב, ללא קרב, כמעט במחתרת, מהווה הוכחה לעוצמתו של ארגון השחקנים ולחוסר הרצון, אולי אפילו חוסר היכולת, של מנהלת הליגה להיאבק בחוק החשוב הזה. המנהלת אף הלכה צעד נוסף לעבר הכדורסל הישראלי והחליטה שכעת ניתן לרשום רק חמישה זרים בטופס המשחק במקום שישה.
אין לקבל את החוק הרוסי כמובן מאליו. שנים רבות הנהלות התייחסו לשחקן הישראלי ככל העולה על רוחם. מעיכוב משכורות, דרך גרירה לבוררויות ועד להתפרקויות של קבוצות ודיבורים של שחקנים ללאמפות (אגב, הן שומעות אבל לא עונות). עכשיו זה אחרת. יש בקרה תקציבית, יש הסתדרות, נדמה שיש יותר סדר.
אין לקבל זאת כמובן מאליו. ספורטאים בכלל וכדורסלנים בפרט יכולים להיות אגואיסטים, חסרי יכולת התארגנות, שלא רואים מעבר לקצה החוזה האישי שלהם. בשנים האחרונות ועקב הצפת הליגה בזרים, השחקנים הישראלים עלו מדרגה ביכולת שלהם לראות את התמונה הכללית, מתוך מניעים אגואיסטיים כמובן המבטיחים דקות משחק וחוזים סבירים, אבל על הדרך הם עזרו לכדורסל הישראלי. החוק הרוסי צריך להישאר עד שיוחלט לצמצם את מספר הזרים לשלושה או ארבעה.

4. ובעוד הדברים האלה נכתבים שחקניה של הפועל עפולה פונים לניר אלון, יו"ר ארגון השחקנים, בטענה שמשכורותיהם מעוכבות. אני לא רוצה לסכסך, ואני גם לא יודע אם זה המקרה בעפולה, אבל כמי שהיה בסיטואציות האלה, אני לא אתפלא אם הזרים כן קיבלו את כספם, כדי לא להרגיז אותם וכדי שלא יברחו. ואם לא קיבלו, הם לא יישבו בשקט או יהיו סבלניים כמו הישראלים שיודעים שבסופו של דבר הם יקבלו את כספם. בתור זר, שאולי שולח כסף הביתה, שאין לו כאן עוגן של משפחה וחברים, זה די מלחיץ לא לקבל משכורת. עדיין, לא ברור לי איך אם יש בקרה תקציבית, קבוצות מוצאות את עצמן בסיטואציה בה הן לא יכולות, אפילו זמנית, לשלם משכורות.

5. פלייאוף הנשים משוחק עכשיו. יש למישהו מושג מה קורה שם?

6. הפועל אוסישקין עם מאזן של 14 – 0 בליגה הארצית, הקבוצה אחריה, במקום השני, כבר עם חמישה הפסדים ואם אתם אוהדי אוסישקין ולא פתחתם עדיין בקבוק שמפניה, כדאי שתצננו אחד ותפנקו את עצמכם. אוסישקין בעונה הבאה תלך בכל הכוח על עלייה לליגת העל. בהנחה ששתי היורדות יבואו מר"ג, חולון, עפולה ונהריה, נדמה לי שכולן, אם ירדו, ירצו לעלות מייד חזרה, ותוסיפו לכך את הקבוצות שיאבקו השנה על העלייה ולא יעלו וינסו שוב בשנה הבאה, כשהמועמדות הן מ.כ. הבקעה, הפועל חיפה, אשדוד ומגידו, וקבלתם בשנה הבאה ליגה לאומית לוהטת מתמיד.

7. אגב, גם השנה היא לוהטת.

8. אני מת שאריק שיבק יעמיד במקום את דייויד בלות'נטל. הגיע הזמן שמישהו יחשוף את פרצופו האמיתי של שכיר החרב הזה שתודות לתעודת הזהות הכחולה שקיבל כתוצאה מחוק השבות עשה קריירה וסכומים שאף מקום אחר לא היה מאפשר לו לעשות. יש גם גבול לכפיות הטובה. שיבק הכריז במסיבת עיתונאים שמי שישראלי צריך לשחק בנבחרת. יש לי הרגשה שבלות'נטל לא אהב את ההצהרה הזו. אולי צריך להוסיף סעיף לחוק הרוסי שאומר שמי שמוזמן לנבחרת ולא מתייצב לא יכול להנות מהחוק הזה.

9. ואם כבר נבחרת, נדמה לי ששיבק צריך להרגיע את כולם סביב הופעותיו של עומרי כספי בנבחרת. עם ההייפ המטורף סביבו בארץ, צפויה העלאת ציפיות לא פרופורציונלית ממנו. שיבק צריך להזכיר שכספי אמנם משחק ב NBA, אבל הוא מגיע לבד, בלי החבר'ה שלו ממשחק האולסטאר או מסקרמנטו. למרות שלא הייתי מתנגד אם בנו אודריך היה מגיע.

10. האיש בתמונה אגב, הוא החוק הרוסי האוריגינלי.

לחקור ומיד!
רחמים - ראוי או בזוי?

5 Comments

שרונה 23 בפברואר 2010

בתגובה לסעיף 5. "פלייאוף הנשים משוחק עכשיו, יש למישהו מושג מה קורה שם?"
אז כן, לי יש מושג:
מה שקורה זה שכל מיני קבוצות של כל מיני נשים נורא גבוהות עושות תחרויות בכל מיני מגרשים עירוניים על איזו קבוצה תקלע יותר כדורים כתומים כאלה ליותר סלים גבוהים כאלה, משהו כזה.

doron kramer 23 בפברואר 2010

LOL

הבלטה של זלוטי 24 בפברואר 2010

מסכים עם הכל חוץ מסעיף 5. פשוט אין לי מושג מה קורה שם אז קצת קשה לי לחוות דעה.
את סעיף 8 הייתי מחיל מיידית וכמובן רטרואקטיבית.
נסיון יפה לניחוס בסעיף 6. לא יעבוד. אתה מוזמן להצטרף בשנה הבאה. אנחנו צריכים מאוד שועלי ליגה לאומית מנוסים שכבר הריחו ריח עלייה וטעמו ריח ירידה ואף יודעים טעמה של זיעה מהו.

עכבר כדורסל 25 בפברואר 2010

שנה הבאה הליגה הלאומית תהיה הליגה המעניינת בישראל, עם קבוצות ישראליות שמחוזקות ע"י זר אחד בלבד, קבוצה יחסית בכירה שקרוב לוודאי תרד, הפועל תל-אביב שתבוא עם הקהל האדיר שלה ובקיצור יהיה חם בליגה השנייה…

דורון 26 בפברואר 2010

ואם הנבלות מערוץ הספורט לא היו משדרים את הליגה הלאומית בערוץ בתשלום (נוסף) אולי גם כולם היו יכולים להנו מהליגה הזו.

Comments closed