ישראלים במכללות

בתחילת שנות התשעים היה כאן טירוף מכללות בתולי. למרות שלפני שנדב הנפלד כיכב במדיי קונטיקט היו לנו כמה נציגים במכללות מכובדות (מוטי דניאל בג'ורג' וושינגטון), הנפלד סחב על פריצות הדיסק שלו את הפריצה של אליפות המכללות אל מדפי המכולת בה עשה קניות צרכן הספורט הישראלי.
את הנפלד ראינו משחק, ובפעם הראשונה נחשפנו באמת לעוצמתו של כדורסל המכללות. כששמענו את השדרים מתפעלים מהשירות הצבאי שלו לא ידענו אם להסמיק מנחת או מבושה. אבל אף אחד לא טרח להרוס להם את הפנטזיה ולתקן אותם. מעניין מה הם היו אומרים על בן סהר.

אגב, כדורסלן ישראלי ששירת בצבא ומככב במכללה אמריקאית מטריף את יצר ההישרדות של הקהילה היהודית ובשטאטל מתחילה מייד התרוצצות למצוא לו שידוך. מדובר בשידוך על, חלומה של כל אמא ג'אפית לבת הג'אפית שלה לפני שזו תגלה את יתרונותיהם של חברי הקהילה האפרו אמריקאית ולעולם לא תוכל להביט לאחור. למרות ההתרוצצות, הנפלד והבאים אחריו ניצלו.

אחריו הגיע דורון שפר, ועם יחסי הציבור של ערוץ הספורט שעשה אז את צעדיו הראשונים, בלי פלוס ובלי לייב, הפך לישראלי הראשון ב NBA בלי שאף אחד באמת שאל אותו מה הוא רוצה. כולנו קיווינו ששפר יהיה התקווה הלבנה הגדולה של רמת אפעל, ליווינו את הדרך שלו, ידענו את ריח הנפיחות של שותפו לחדר, טרוויס נייט, תהינו מה יהיה עם הג'אמפ שוט של קווין אולי והיינו בטוחים שדוני מארשל ודוניאל מארשל הם הגירסה האמריקאית לילדים שההורים שלהם קוראים לתאומים שלהם בן אל ובת אל.
אחר כך שפר נבחר בדראפט בדיוק כשב ESPN יצאו להפסקת פרסומות וכשחזרו כל מה שנותר מהרגע ההיסטורי הייתה שקופית עם תמונתו. אחר כך הגיעה מכבי ת"א, העץ בקוסטה ריקה, טיוהר ושאר הממבו ג'מבו. לכל אוהד כדורסל ישראלי יש נים אחד בלב מלא בתחושת החמצה על מה יכול היה להיות דורון שפר.

בשקט בשקט, גם השנה יש לכדורסל הישראלי שני נציגים בטורניר השנתי: כרמל בוכמן באוניברסיטת טמפל, שהפסידה בסיבוב הראשון לקורנל המפתיעה (נציגת האוי ויי ליג!), ונמרוד טישמן מאוניברסיטת פלורידה, שהפסידה בסיבוב הראשון מול BYU (יחי המורמונים!) אחרי שתי הארכות.
שני השחקנים האלה הם בוגרי מחלקת הנוער של מכבי ת"א, בוכמן, אם יתפתח נכון, יוכל להיות סוג של ליאור אליהו עם ג'אמפ שוט ואת טישמן לא ראיתי מספיק כדי להכיר אותו. אני די בטוח שהוא לומד המון מהמאמן שלו בילי דונבן ועצם הגיוס שלו על ידי מכללה כפלורידה, היא מחמאה בפני עצמה. אני גם רואה בדף הקבוצה שלו שלפעמים שמות ישראליים יכולים ליצור אי נעימות, למשל כמו השם נמרוד. לא כולם מכירים את הגיבור המקראי והשם נמרוד באנגלית מקבילה למילה טמבל בעברית. לכן טישמן נקרא רוד. אני מקווה בשבילו שחבריו לקבוצה קוראים לו הוט רוד.

בכל מקרה, שני החבר'ה האלה הגיעו לאיזה סיכום עם הצבא, כנראה דחיית שירות וחווים את המכללות בצורה הרבה יותר כואבת אבל אולי יותר יסודית מאשר שפר והנפלד, שהגיעו למכללות כמקצוענים לכל דבר, בגיל 22, ושיחקו כשחקני השנה הראשונה (פרשמנים) בגיל של שחקני השנה האחרונה (סיניורים). זו גם הסיבה שתמיד שיבחו את הבגרות שלהם, השקט וקבלת ההחלטות. היום למי שיש עבר מקצועני לא יכול לשחק במכללות. אני לא יודע מה עובר על טישמן ובוכמן, ולפי הסטטיסטיקות הם בקושי משחקים, אבל הייתי מייעץ להם להישאר. זיסמן וגן נר יכולים לחכות.
אני גם מכיר איזה בחור אמריקאי בעל קשרים שמחבר בין ספורטאים ישראליים למכללות בארה"ב (לא רק כדורסל). הוא טוען שבמחלקת הנוער של מכבי ת"א לוחצים עליו למצוא מכללות לחלק לא קטן מהשחקנים שלהם. בצורה בה מתפתחים כדורסלנים ישראלים צעירים, במעבר הקשה בין הנוער לבוגרים, זו נראית כמו אופציה לא רעה בכלל.

הערות אחרי ליברפול והשער הפוסט-רונאלדואי המושלם
פרננדו טורס והרמאים המקוריים ביותר בספורט

6 Comments

הבלטה של זלוטי 22 במרץ 2010

*האכזבה אצלי ממה שהיה יכול לצאת מדורון שפר ולא יקרה לעולם היא לא כי הוא היה כזה שחקן גדול ברמה של NBA אלא כי הוא היה מספיק גרידי בשביל לחזור למכבי אחרי שנבחר בדראפט על-ידי קבוצה שהרכז הראשון שלה היה פו ריצ'רדסון.

*טישמן ובוכמן ראו מעט מאוד פרקט השנה, ואפילו לא דקה בטורניר. למרות זאת אני מצטרף לדעה שאין להם שום סיבה לחזור לארץ. במקרה הגרוע הם יתאמנו אצל בילי דונובן (טישמן) ובתוכנית שבנה ג'ון צ'ייני (בוכמן) במשך 4 שנים ויצאו משם עם תואר אקדמי. אגב-עוזר המאמן שהיה אחראי על הבאת טישמן לפלורידה הוא גם זה שניסה להביא את קטש לקלמזון בזמנו.

*ראיתי את טישמן כמה פעמים והרושם שלי היה של שחקן לא רע אבל לא רכז אמיתי. הדבר שהכי הפריע לי אצלו היה ההיעלמות במשחקים קובעים וברגעי הכרעה, למרות שבאליפות אירופה האחרונה בקיץ הוא הוביל את הנבחרת והיה מצויין. האליפות הזו גם סידרה לו את הטיול לפלורידה.

גיל 22 במרץ 2010

כמה הבהרות קטנות:

ליאור ארדיטי לא הגיע לבוסטון קולג' לפני הנפלד, אלא במקביל (קיץ 89')

אסף ברנע בהחלט הגיע לארה"ב אחרי שניהם

ומילא מוטי דניאל. לפניו היו מיקי ברקוביץ' ואור גורן ובטח עוד כמה שאני לא זוכר עכשיו

doron kramer 22 במרץ 2010

תודה. תוקן.

מיכאל ז. 22 במרץ 2010

ודני מוסקוביץ' ששיחק ב-LSU עם שאקיל

יוסף 31 במרץ 2010

רועי בוכבינדר משחק במכללות כבר שנה רביעית הוא לומד בווסט וירגיניה טק

Comments closed