פניני

הפעם הראשונה שראיתי את גיא פניני משחק הייתה בגמר אליפות צה"ל בכדורסל. הוא היה אלמוני לגמרי מבחינתי, וקבוצתו, נדמה לי חיל המודיעין, הייתה אנדרדוג בגמר. פניני השתלט לגמרי על המשחק וניצח אותו בזכות, מתנצל מראש על משחק המילים השחוק, פנינים של כדורסל.
אני אוהב את הדרך בה גיא פניני התפתח כשחקן והגיע למכבי ת"א. למרות ששיחק בנוער של מכבי, אני לא חושב שמישהו ציפה שהוא יגיע כל כך רחוק. לא היה לו שום אספקט במשחק שהיה יוצא דופן ברמתו, קליעה או חדירה, מסירה או הגנה. כולם היו טובים, והיו עוד אספקטים נוספים, במיוחד קבלת ההחלטות, אבל סך כל הפעולות של פניני תמיד היו גדולים יותר מהשלם של עצמו. כשהוא עשה דברים, זה הכאיב ליריבה מולה שיחק יותר מפעולה של שחקן אחר, בדרך כלל מבחינת הטיימינג של הפעולות והנזק שהן גרמו.

ופניני תמיד ידע לגרום נזק שלא מופיע בדפי סטטיסטיקה. עבורו היה צריך לפתוח בדפים הללו סעיף מיוחד הנקרא "החטאות עונשין של היריבה בגלל הוצאה מריכוז". או "פרובוקציה מכוונת שגרמה להרחקתו של השחקן המגיב לפרובוקציה".
לפני שידענו מה זו תקינות פוליטית, מאמן בכיר אמר פעם על שחקן שלו, (השמות שמורים במערכת) ש "אם היה לו אח תאום הם היו המפגר המושלם". נדמה לי שאם לפניני היה אח תאום הם היו הסיוט המושלם. בעיקר לעצמם.

אבל נעשה לפניני עוול אם נתמקד רק בפרובוקציות, למרות שבזכותן הוא הבדיל את עצמו משחקנים אחרים. הפרובוקציות של פניני, שהם חלק מההתנהגות וההווייה הכדורסלנית שלו, הן גם חלק מהדבר הנעלם הזה שעושה את ההבדל בין שחקני כדורסל טובים לשחקני כדורסל גדולים: אופי. כאמור, הדרך בה התפתח כשחקן אף פעם לא עשתה סימנים שהוא יגמור בקבוצה הבכירה בארץ ואחת הבכירות באירופה. אבל האופי של פניני, שלא רק האמין בעצמו לאורך כל הדרך, אלא גם גרם לאנשים לתהות אם הוא עושה דברים כי הוא אמיץ, מטורף או דביל, והתשובה הייתה כנראה שילוב של השלושה, ובעיקר גרמו למאמנים להעריך ולהתאהב בתרומה שלו, ולרצות אותו לצידם ולא מולם. כי לתרומות שלו, גם ההתנהגותיות, יש השפעה מכרעת על המשחק מעבר לפעולות כדורסל טקטיות או פיזיות. הפעולות האלה הם הדברים שמאמנים תמיד מדברים עליהן כאקסטרות החייבים להיעשות על מנת לנצח. כשהם מדרבנים שחקנים להביא את עצמם, ולתת את הכל, הם בעצם מאתגרים את השחקנים להביא את סך היכולות הגופניות, המנטליות ותכונות האופי שלהם כדי לגרום לקבוצתם לנצח. פעולות שהן מעבר לפיק אנד רול או לסגירה לריבאונד. ופניני מביא את זה.

גם המאמנים היריבים יודעים את זה ומזהירים חזור והזהר את שחקניהם מפניו בתדריכי סקאוטינג, בעיקר את השחקנים הזרים, שזרים גם לפרובוקציות מהסוג הזה. כי גיא פניני גורם לכל מי שצופה בו לבחור מחנה: בעדו או נגדו. אני בעדו, אם לרגע היה ספק.

כל הנאמר לעיל הייתה בעצם הקדמה מאוד ארוכה לעובדה שפניני עבר את הגבול ביום חמישי מול פרטיזן. הבומבה שהוריד ללורנס נדמה לי, הייתה פצצה מכוונת היטב שעוצבה, כוריאוגרפית, בקרבות רחוב שנערכים בסמטאות אפילות. זה לא היה שייך למגרש הכדורסל ולמרות הטמפרמנט החם של המשחק גם לא היה קשור לסיטואציה. כשראיתי את זה בשידור מייד נפלט לי "אווו" ספונטנית. הצטערתי שלניב רסקין ועופר שלח נזקקו כמה הילוכים חוזרים לזהות את ניסיון החיסול הזה, וגם הגינוי היה די רפה.

פניני כבר עשה את זה פעם לליאור אליהו כששיחק במלחה ויצא מזה בזול. הוא צריך לדעת שעוד יגיע הרגע בו יתעסק עם הבן זונה הלא נכון וזה ייגמר לא טוב מבחינתו.

כששחקני פרטיזן יצפו במשחק מספר שתיים ויעברו על מהלכי המשחק, יש לי הרגשה שהם יסמנו את הקטע הזה עם מארקר בוהק במחשבה שלהם ויחכו להזדמנות הנכונה, ולתמיכה של 24 אלף סרבים כדי להגיש את הנקמה. ולא בטוח שהיא תהיה קרה. נדמה לי שהטמפרמנט הסרבי, הגאווה של האמריקאים בפרטיזן, לא יכולים לתת לזה לעבור בשקט. הייתי ממליץ לפניני לא לשכוח את מגן השיניים שלו ולבדוק את ביטוח הבריאות שלו.

חוצמיזה, הלוואי עוד שלושה משחקים כאלה אגרסיביים ולוהטים.

אירן זה כאן וליברמן זה הרע במיעוטו
בולטון. הפנים האחרות של מנצ'סטר יונייטד

10 Comments

D! במולדת 27 במרץ 2010

בתור אחד עם סימפטיה רבה למכבי, הוא היה אחד השנואים עלי בירושלים, ולא היה לי ספק שאוהב אותו כשישחק עבור הקבוצה שלי. הוא איבד הרבה נקודות זכות אתמול. אני אוהב אגרסיביות ואפילו בשכונה אוהב קצת ליכלוך קטן מה שהוא עשה אתמול חרג מכל פרופורציה. בחייאת, הוא הכין את היד למעלה שעה קודם.
למזלו הוא קצת פיספף, יש לי הרגשה שהוא היה באמת מצטער אם זה היה ממש יורד לו על הגב..

מתן 27 במרץ 2010

אני לא מבין. בכדורגל, אחרי ששחקן עושה עבירה מכוערת, רואים את ההילוך החוזר ומשעים אותו לכמה משחקים. למה שזה לא יקרה בכדורסל? למה שהיורוליג לא ישעה את פניני עד סוף הסדרה או לפחות למשחק אחד?

שמרלינג 27 במרץ 2010

בסופו של דבר זה מה שנשאר מהכדורסל הישראלי המשוחק בארץ, זבל כמו פניני. זאת התרומה המקסימלית ש'שחקן ישראלי' יכול לתרום במכבי, זה מודל החיקוי.

דור 27 במרץ 2010

שמעו, פניני משחק ככה כבר שנים וכמו שצוין זו לא הפעם הראשונה שהוא מבצע עבירה בלתי-ספורטיבית חמורה (אליהו…). מצד שני, גם החיסול הממוקד שהביאו על דורון פרקינס היה משהו שלא ראיתי מימיי, הבן-אדם פשוט כיוון לו את היד לפנים. לא יודע איך הוא מצא כוחות להבליג על זה.

שחקן9 27 במרץ 2010

דווקא החלק הזה נרדמתי חחח

יבל 27 במרץ 2010

פניני אחד מהשחקנים השנואים משהו כמו מוטי דניאל ואילן ברקוביץ' אם כי המוכשרים.
מה זה להפריע בקליעות עונשין זה לא תינוקי?

יואב 28 במרץ 2010

חבל לי על פניני שלחלוטין מיתג את עצמו כשחקן פרובקטור, שזה המשחק שלו, שצריך להזהר ממנו לא מיכולות הכדורסל אלא קודם כל מהפה והתנועות גוף הנלוות אליו. פניני שחקן מוכשר, שחקן שנלחם, וטוב בהרבה מאוד אספקטים של המשחק, זה הזמןף כשאתה עוד מעט בן 27 ומשחק בקבוצה הבכירה בישראל, להפסיק עם הליכלוכים, השטויות והפרובקציות. תמיד יזכרו את הדברים האלו, אין ספק בכלל, אבל פניני הגיע למכבי קודם כל בגלל יכולות הכדורסל שלו וגם העונה בעיקר בליגה הוא הישראלי המוביל במכבי ובליגה אח הבולטים, תניח לשטויות ותן למאמנים לעשות עליך סקאוטינג בגלל הקליעה וההגנה ולא בגלל הפה והגוף.

דני 28 במרץ 2010

מעולם לא הצלחתי להבין איך מישהו אוהב את פניני. בדיוק בגלל מה שכתבת בסוף. פשוט שחקן מגעיל ומכוער, והבומבה הזאת שלו מול פרטיזן הייתה מאד מייצגת לסגנון המשחק הכללי שלו.
הוא לא מגעיל ומכוער ש"אתה אוהב כשהוא בקבוצה שלך ושונא אצל אחרים" כמו שאנשים מנסים לתייג אותו.
הוא כבר מזמן עבר את הגבול הזה.
הוא פשוט פרובוקטור מסריח שמוציא את הכיף מלראות משחק. ומי שאוהב לראות שחקן כזה בקבוצה שלו צריך לעבור לבושידו ולחימה משולבת, לא כדורסל.

איתן 28 במרץ 2010

מה שהוא עושה במגרש זה לא ספורט. על מעשה האלימות של יום חמישי הייתי מרחיק אותו עד סוף העונה.
וכל זה היה נמנע מאיתנו אם אחרי העבירה על אליהו (חברו לנבחרת) היו עושים צדק ומרחיקים אותו לכמה שנים טובות. זה היה נסיון חיסול- http://www.youtube.com/watch?v=kRAhqn7MDJU

שרונה 28 במרץ 2010

אחלה תמונה שמת הפעם.

Comments closed