מה עושים עם הליגה הלאומית?

בדרך כלל אני אחד הסניגורים הכי גדולים של הליגה הלאומית בכדורסל. היא הייתה הבית שלי במשך הרבה שנים. אלמונית למרבית חובבי הספורט בארץ, אך ידידותית ומוכרת למשתתפיה. אבל ההחלטה של ראשי קבוצות מ.כ. הבקעה ויקנעם/מגידו, שעלו בשנה שעברה והחליטו לא לממש את העלייה, סיפקו את הטיעון החזק ביותר לאלה שטוענים שמדובר בליגה שהיא בזבוז זמן וכסף מוחלטים.

אני אף פעם לא הייתי צריך לגייס 4.5 מיליון שקלים כדי להקים קבוצת כדורסל. אני בטוח שמדובר במשימה קשה ולעיתים, במקומות מסוימים, בלתי אפשרית. אבל את הידיעה על הקושי הזה, או על בלתי אפשריותו, ידעו כבר מזמן. תקציב מינימום בליגת העל הוא עובדה ידועה. כך גם מספר הזרים, הסטנדרטים של האולם וכל שאר הפרמטרים. למה לטרוח ולהקים קבוצה שתתמודד על העלייה ואולי, חלילה, תעלה ליגה, אם כל העניין הזה בכלל לא מתאים לכם? אם הליגה השנייה מתאימה לכיס שלכם, אל תבנו מחזיק מפתחות שלא מתאים למידותיו. מי שלא יכול לממן לאומי קארד, שיסתפק במסגרת האשראי שלו.
חגיגות העלייה הטהורות מחודש מאי האחרון נראות כרגע כבדיחה אחת גדולה. בדיחה שאולי תמשיך לא להצחיק בעוד קבוצות בשנים הבאות.
והפארסה ממשיכה. למה מ.כ. הבקעה טורחת להחתים לעונה הבאה שחקנים כמו איתי לב, שאולי, יעלו אותה שוב לליגת העל? בכמה חוסר אמון ימשיכו לעודד את הקבוצה אוהדיה של מגידו? מאחר שעירוני ר"ג ונהריה, הקבוצות שירדו ליגה וסירבו להצעה לחזור אליה יהיו בליגה הלאומית בשנה הבאה, כרגע נראה שהמצב הזה הולך להפוך את הליגה בעונה הבאה לליגה של 16 קבוצות, עולה אחת (כל הסימנים מצביעים על הפועל אוסישקין, שדווקא רוצה לעלות) וארבע יורדות. אולי, בהפוך על הפוך, זה המצב הבריא ביותר לליגה ולעניין שהיא תייצר.

התשובות של הקבוצות יהיו בוודאי "רצינו לעלות, אבל הרשות המקומית לא התחייבה/הספונסרים לא באו/גילינו שזה גדול עלינו או כל סיפור אחר של מלחמות יהודים או חוסר תכנון. המחשבה על ענישה של קבוצות שלא יממשו עלייה גם היא קופצת לראש. נגיד, אם הקבוצה לא עולה היא יורדת לליגה ב' ולא חוזרת ללאומית. אבל המחשבה המיידית הבאה היא שקבוצות יפסידו בפלייאוף בכוונה ויפגמו בספורטיביות על מנת לא "לעלות" ואז להיענש במידה ולא יממשו את העלייה.
כל זה מוביל לרעיון שהועלה בעבר על ליגת על סגורה של קבוצות בעלות מסוגלות כלכלית עם גמישות משתנה במספר הקבוצות. אחת המחויבויות של קבוצות ליגת העל תהיה לתחזק, בצורה חלקית או מלאה, קבוצת חסות בליגה הלאומית שם ישחקו שחקנים הזקוקים לדקות משחק משמעותיות על מנת להוכיח מסוגלות, בוגרי מחלקת הנוער הזקוקים לעזרה במעבר הקשה בין הנוער לבוגרים, זרים בעלי פוטנציאל השתדרגות, מאמנים בעלי פוטנציאל השתדרגות, וגם שחקנים ותיקים על מנת לשמר את יצר התחרותיות בליגה ולתחזק את עמוד השידרה של הכדורסל הישראלי.

יותר מכל, הליגה הזו זקוקה לזהות. היא צריכה אבא ואמא. שידאגו לה לספונסר. שיקימו לה אתר אינטרנט, כי לולא עבודתם הנאמנה של האנשים הטובים של אתר "ספסל" אף אחד לא היה שומע עליה, כי הסיקור של עיתונות הספורט את הליגה הזו הוא מחפיר. שילחצו על ערוץ הספורט לשדר את משחקיה בערוץ פתוח (למרות שעצם שידור הליגה בערוץ כלשהו הוא שינוי מבורך שחיכו לו שנים).

ואף על פי כן, העונה הבאה הולכת להיות מרתקת. אוסישקין תהיה הסיפור התקשורתי המוביל. והיא תהיה בעצם הספונסר התודעתי של הליגה שיסחוב אותה לכל בית ספורטיבי בישראל. אבל לא כל עונה יש אוסישקין.

חידון 192 לסיכום המונדיאל
הבלוג חושף, בטעות, שערוריית שיפוט

12 Comments

דני 17 ביולי 2010

יש הרבה בעיות בלאומית, והבעיה הראשונה שלה היא שהאחראים עליה זה איגוד הכדורסל. וככה היא נראית – רגע לפני פתיחת העונה לא ידוע כמה קבוצות יהיו, כמה זרים יהיו, כמה עולות יהיו.
כל הבעיות האלו פתירות. אבל הן לא יצילו את הלאומית. כי הבעיה של הלאומית זה ליגת העל.
ראשית כל העובדה שאין מגבלת זרים בליגת העל. פירושו של דבר שקבוצה מהלאומית שעולה לליגת העל חייבת להחליף את כל ההרכב שלה.
קח לשם השוואה את הכדורגל. שם אפשר להשאיר את הבסיס הישראלי, לחזק בכמה זרים סבירים וזהו. כי בכדורגל הזרים הם לכל היותר שליש משחקני הרוטציה.
בליגת העל בכדורסל, אפילו עם החוק הרוסי הזרים הם שני שליש מהרוטציה. בשילוב עם חוקי המס הביזיוניים אנחנו מגיעים למצב שמעשית הם הגורם המכריע בהצלחתה של קבוצת מרכז טבלה ומטה.
הבעיה זה לא ה4.5 מיליון. רוב הקבוצות שעולות יכולות להגיע לזה, או קרוב לזה.

אבל גם אם קבוצה הצליחה לגייס הכסף ולבנות קבוצה נורמלית – מה המטרה? אני עדיין זוכר אתה יו"ר של רמת אפעל שבחר לא אין שום תקווה רצינית לבנייה לאורך זמן, והשגת התקציב באופן קבוע. כל הסיפור פשוט חסר תוחלת, מכור מראש.

doron kramer 17 ביולי 2010

לדני – רמת אפעל הגיע משומקום ועברה לשומקום. אבל המודל של נתניה נראה אפשרי. רוב הישראלים שלה בסגל שנה שעברה היו חלק מקבוצת העלייה. אני לא חושב שהבעיה של הלאומית היא ליגת העל. הבעיה של הלאומית היא חוסר התייחסות וחוסר חזון.

דוד 17 ביולי 2010

אולי בכלל צריך לעבור לליגה מקצוענית "כמו באמריקה"
אין עולות ויורדות
יש רק שלושה מחוזות של 4-5 קבוצות
מי שרוצה להיות בליגת העל צריכה פשוט להראות שיש לה מספיק כסף (ואולם ואוהדים וספונסרים) ואז היא בפנים
כל שאר הליגות – לאומית ומטה – ימשיכו לשחק כמו היום, עד שיבוא ספונסר ויקנה אותם ורק אז יוכל להקפיץ אותם לליגת העל

בעצם – במצב הכדורסל היום בטח יהיו פחות משמונה קבוצות בליגה כזו…

דני 18 ביולי 2010

המודל של נתניה לא אפשרי. הוא אפשרי רק כי יש שם מיליונר משועמם שמגבה אותם כלכלית ומאפשר להם תקציב מעל למינימום שרוב הקבוצות מסוגלות לגרד.
כמה כאלו יש? כמה אנשים בעולם ייכנסו להתערבות נגדי שקולברן לא יהיה שם עוד 5 שנים ושנתניה תתמוטט אז?
רוב העולות או לא עולות או עולות ויורדות תוך 1-3 שנים כשהן כורעות תחת הנטל הכספי שמראש לא יכלו לעמוד בו וסגל שכולו זרים זולים שמתחלף מחדש כל שנה.
זה פושט חסר טעם לעלות

שחקן9 18 ביולי 2010

הרעיון של ליגה סגורה ולאמץ קבוצה מהלאומית נשמע מצוין.

קורא ג 19 ביולי 2010

מה בעצם המטרה של ליגה עם 500 זרים?
אף ראש עיר עוד לא נבחר בגלל זה ואף אחד לא הרוויח שקל על זה?
מישהו מוכן להסביר?

עדי 21 ביולי 2010

דורון – מה רע בלשאוף לזכות באליפות הלאומית, ולא לממש את הפרס הנוסף של עליה לליגה בכירה יותר ? אם אלו מידותיי ואלו שאיפותיי- למה לא ?!

doron kramer 22 ביולי 2010

אין בעיה לשאוף לזה, אבל אי העפלה משפיעה על ליגת העל ועל תחושת התחרותיות של הליגה הלאומית. אם הליגה תהיה סגורה זו תהיה אליפות ליגה לאומית גאה ומכובדת, ללא העפלה.

אורי האלון 29 ביולי 2010

כאוהד הייתי מעדיף את הקבוצה שלי בלאומית, אין לי ענין לעודד קבוצה שרוב שחקניה העיקריים הם עובדים זרים מתחלפים, לוקח לי לפחות רבע עונה לזכור את השמות ועוד רבע לזהות אותם, אם כבר זרים עדיף לראות אותם ב- NBA. קבוצה הבנויה משחקנים ישראלים ועוד זר או שניים מעניינת יותר. נכון רמת הכדורסל נמוכה יותר אבל זה שלנו וזה ה שיש, את זה צריך לגבות ולהעלות את הרמה.

ספורטאי כורסא 2 באוגוסט 2010

הפתרון כבר ברור לכולם, אבל כנראה שיש סיבות (של איגוד הכדורסל? של המנהלת?) לא לממש אותו. אני לא מחדש כלום בשורות הבאות:
– ליגת העל כליגת זכיונות – עם מינימום תקציב, מינימום מנויים, דרישות לגבי גודל האולם ומצבו, זרים כמו חול, מעודדות מאוקראינה וכו' וכו'. בניהול מנהלת הליגה. מתאים לערים גדולות עם שאיפות מגלומניות ומיליונרים משועממים.
– ליגה לאומית (עם ירידות עליות לליגות מתחתיה) עם הגבלת זרים (הגבלת זר עדיף), עם מינימום שחקנים צעירים, עם פריסה רחבה בכל הארץ, כולל במועצות מקומיות ואזוריות שאין להן כוונה להחזיק קבוצת כדורגל או פרנצ'ייז בליגת העל בכדורסל. מתאים ליקנעם מגידו, ללב השרון, לטבעון, ליבנה, לאילת, לגליל העליון וכו'. בניהול איגוד הכדורסל (?)

מה יש לקבוצה כמו יקנעם מגידו לחפש בליגת העל כיום? למה לה לעלות? ומצד שני – למה לא להיות תחרותיים בליגה שלך? נתניה היא קבוצה מעיר גדולה (בינונית פלוס פלוס), שמנסה להפוך ל"עיר הספורט של ישראל" ועם בעלים מיליונר. זו סיטואציה שיכולה לקרות, אולי, גם בבאר שבע – אבל לא במקומות שהזכרתי קודם.

doron kramer 2 באוגוסט 2010

לספורטאי כורסה – מסכים. לא יקרה כלום אם הליגה הלאומית תהיה דומה במתכונתה לדיויז'ן 2 של המכללות.

ד"ר א 3 באוגוסט 2010

מסכים לגמרי עם ספורטאי כורסא

Comments closed