הקהילה לא באה

קבוצת הכדורסל של נתניה חזרה לשחק באירופה, אבל הנתנייתים נשארו בבית. ככה לא בונים קהילה.

1. אולם ישורון בנתניה נמצא במרכז העיר. במרבית הזמן הוא ניצב ליד היום יום הנתנייתי, כמו איזה מטען חשוד ליד דוכן סוויסאייר, מונומנט סביבתי שלא זוכה למבט שני מהחולף על פניו. כשיש משחק ליגה של קבוצת הכדורסל שמשתמשת בשירותיו, אליצור ברק נתניה, יש מעט תכונה סביבו. והאולם, כמו ים שזורמים אליו נחלים יבשים, לא מתמלא.

2. אתמול נתניה שיחקה במפעל אירופאי לאחר 23 שנים (ב 1987 צביקה שרף אימן וניצח את ריאל במדריד!), נגד קבוצה משבדיה. על פי דיווחי העיתונים היומיים היו באולם 300 צופים, מאיפה שאני ישבתי זה נראה טיפה יותר. בכל מקרה, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון ליוני 2010, יש בנתניה 184,700 תושבים. כדי למלא את האולם צריך 1200. צריך הרבה דמיון כדי להאמין לשלטים הטוענים שמדובר בבירת הספורט של ישראל. נתנייתים, איפה אתם?

3. זה לא מעניין שהיריבה לא אטרקטיבית בסטנדרט הגבוה שאוהד הספורט הישראלי הציב לעצמו. הרי הפועל ת"א כדורגל קיבלה את שאלקה, בנפיקה וליון, והיו מספיק אנשים שעיקמו פרצוף על "חוסר האטרקטיביות" של הקבוצות רק בגלל שהן לא שייכות למאגר המידע הנוסטלגי של אוהד הכדורגל הישראלי, שדורש בהגרלה את ריאל, יונייטד, בארסה או מילאן, פחות מזה אל תטרידו אותו. אז כדורסל שבדי הוא לא סיבה מספיק טובה לרכוש כרטיס, ומדובר במפעל האירופאי השלישי בחשיבותו.

אבל מבחינת העיר נתניה, הוא צריך להיות הראשון בחשיבותו, כי הקבוצה שלה משתתפת בו. זה היורוליג שלה גם אם קוראים לו יורוצ'אלנג'. שם מתגבשת זהות הקהילה שלה, אם היא רוצה להיות קהילה. אבל כדי להיות קהילה צריך קהל. זה לא רק משחק מילים, זה שורש העניין.

4. על סמך אינטואיציה בלבד, יש לי הרגשה שכשנתניה תתארח בנורקופינג, שבדיה, הקהילה המקומית תפרגן יותר לקבוצה שלה. מי שיגיד "טוב נו, חור בשבדיה, מה כבר יש לעשות", הוא סתם מתנשא פרובינציאלי.

5. טוני סופרנו כבר אמר פעם שנוסטלגיה היא סוג השיחה הנחות ביותר, אבל אני חייב להיזכר במשחק מוקדמות גביע קוראץ' של אליצור נתניה מול אפועל ניקוסיה, ב1987, עת עמדתי מחוץ לישורון והצצתי דרך החרכים איך נברסון וסימס מביסים את הקפריסאים. נשארתי בחוץ לא בגלל שלא יכולתי לקנות כרטיס אלא בגלל שלא נשארו כרטיסים. תגידו שהיה אז רעב לכדורסל.
23 שנים בלי משחק אירופאי זה לא מספיק זמן לפתח רעב?

6. פעם אחת בשנה ישורון מתמלא. כשמכבי ת"א באה לעיר. אז הנתנייתים מתגלים כגיבורים על חזקים.

חזרזירים (פוסט מחצית)
משטרת ישראל לא מתפקדת - סיכום המשחק של הפועל

8 Comments

תומר חרוב 25 בנובמבר 2010

זה די עצוב, אני מניח שאם הייתי עדיין גר בנתניה הייתי מגיע למשחק.
זו לא סיבה ללמה לא ממלאים 1200 מושבים אבל נתניה היא כבר לא קהילה, היא בקושי עיר. כמובן שהיא עיר במובן הפורמלי אבל היא כבר לא עיר כמו שעיר צריכה להיות, מרכז העיר שלה עבר לאיזור התעשיה הדרומי. אנשים שהגיעו מבחוץ לשכונות החדשות לא יודעים בכלל איפה זה מרכז העיר כי יש הכל במרכזי הקניות הגדולים. אין קפה צמרת, קפה תמר או קונדיטוריה קינג ואפילו בקראוזה כבר לא תראה אף אחד מאנשי הספורט של העיר כי יש ארקפה וארומה. הדבר הכי מעצבן מבחינתי זה שאפילו העירייה לא נמצאת בעיר.
בנתניה יש טיילת צרפתים ואיקאה. חוץ מעבריינות, פיצוציות וכמה טיפוסים מוזרים( מולי,פופאי וכדומה) לא נשאר מהעיר של פעם יותר מידי. גם בקופסא זה לא הרבה יותר טוב ולאחרונה אני גם חושב שאפילו אצטדיון חדש לא ישנה את זה(מקווה שאטעה).

דורון קרמר 25 בנובמבר 2010

תומר – תיארת היטב.

נתי 25 בנובמבר 2010

מה שמתואר כאן אכן עצוב. ואני גם לא מכיר כל כך את נתניה כעיר מבחינת התיאור של תומר חרוב, אבל אני מניח שהתיאור כשלעצמו הולם הרבה ערים בישראל שהשתנו.
אין מה לעשות, אבל צורת העיר השתנתה מאד ב- 30 שנה האחרונות, וזה נכון לרוב הערים בישראל.
אבל, ותרשו לי להיות קצת אופטימי בכל זאת, אולי ה-23 שנים שהיית חושב שיפתחו רעב, אולי הן קצת יותר מדי. זה לא רק 23 שנה מחוץ לאירופה אלא גם שנות דור מחוץ למרכז הכדורסל המקומי (עד כמה שקיים מרכז כזה), ואולי זה פשוט יותר מדי. הנוער של היום, וכן קבל סביב העשרים פשוט לא גדל על הקבוצה שהייתה בליגת המשנה זמן רב כל כך (ואני מקווה שאני לא טועה כאן).
אז עכשיו פשוט צריך לבנות הכול מחדש. אבל אם יתקעו יתד (וכך זה נראה), ויתנו משחקים יפים באירופה, אז ייתכן ועוד 10 שנים זה ייראה אחרת, לא?
טוב, אולי אני נסחף. מקווה שלא. איכשהוא נתניה תמיד מתחברת לי עם פונציאל לקהל ספורט טוב.

שרון 25 בנובמבר 2010

קרמר,זה אופייני לכל הארץ ולא רק בנתניה.

באיזור השרון,בכדורסל יש את בני השרון(קבוצת צמרת בישראל בכל גלגוליה השונים בהרצליה וברעננה)והיא לא הצליחה לגבש לה קהל קבוע ורב.

גם בכדורגל באיזור השרון אין לקבוצות קהל רב,למרות שהקבוצות הן בשתי הליגות הבכירות(הרצליה,רעננה,כפר סבא,רמת השרון).

בראשון לציון שם העירייה שופכת מליוני שקלים בכל שנה בכדורגל ובכדורסל,אין קהל רב.

באשקלון יש בכדורסל ובכדורגל שתי קבוצות בליגת העל,וגם שם המצב דומה.

בקרית שמונה,בלי איזי שירצקי והאג'נדה שלו,הקבוצה לא הייתה קיימת.ולמרות שהקבוצה במקום הראשון בליגת העל,ומחירים המנויים המצחיקים והסמליים שקבע איזי שירצקי,המגרש החדש בקריית שמונה לא מלא בקהל מקומי.

וזה נכון גם לגבי עכו,נצרת,סכנין,נצרת עלית ועוד.

הקהל אוהד בכדורגל ברמה ארצית את הפועל ת"א,מכבי ת"א,מכבי חיפה,בית"ר ירושלים.והצלחה של קבוצה מהעיר שלו לא מביאה אותו לאהוד אותה ולבוא למגרש.

וזה נכון גם בכדורסל עם מכבי ת"א,הפועל ירושלים,הפועל חולון,והפועל ת"א המתחדשת.

ארז (דא יונג) 26 בנובמבר 2010

דורון, בתור מישהו שנמצא בתוך הענף כ"כ הרבה זמן, האם יש לך רעיונות כיצד לקדם את העניין הזה?
בישראל יש בעיה מובנית של לוקאל-פטריוטיות: במדינה צעירה יחסית וקטנה אין ממש זהות וגאווה מקומית כמו באנגליה, תרבות איזורית כמו בגרמניה או שפות שונות למחוזות שונים כמו בספרד. בגלל שאין את הגורמים המאחדים האלה, קשה ליצור מכנה משותף, וזו מגבלה קשה לקבוצות הספורט שלא נמצאות בצמרת ומושכות אוהדים מעצם הצלחתן והזוהר שלהן.
האם לדעתך ניתן לעקוף את המכשול הבסיסי הזה?

קרמר 26 בנובמבר 2010

אני לא חושב שהעניין הוא לקדם את הנושא הזה. אני יודע שהקבוצה עושה מאמצי שיווק גדולים. מה שצריך כאן זה 400 אבות או אמהות שיקבלו הלטה לקחת את הילדים שלהם למשחק כדורסל.

אנונימוס 26 בנובמבר 2010

יש תופעה עוד יותר מעניינת והיא הקהל שנעלם עם העלייה לליגה הבכירה.
זה בולט במיוחד בכדורסל. קבוצות בליגה השניה שמצליחות לסחבו אחריהן קהל קטן אך נאמן, שחוגג עימן את העלייה, ושנה לאחר מכן מותיר אותן להיאבק מול 100 צופים ביציע על הישרדות בליגה.

שרון 26 בנובמבר 2010

אנונימוס,זה לא רק בכדורסל.אחרי ההתלהבות הראשונית באה דעיכה.
בכדורסל,הפועל אוסישקין שהחלה כמאבק ומחאת האוהדים בשאול אייזנברג,והיום היא כבר הפועל ת"א,וקרובה מאוד לעלייה לליגת העל,לא מצליחה למלא את הדר יוסף וגם מס' חברי העמותה לא גדל משמעותית(במשחק הקרוב ביום רביעי נגד הבקעה,האולם צפוי להתמלא.אבל זה לא המצב לאורך כל העונה).

בכדורגל מכבי קביליו יפו שקמה לפני שנתיים וחצי,ובמשחק העלייה מליגה ג' לליגה ב' התקיים בבלומפילד לעיני 10,000 צופים,והיא כיום מקום ראשון בליגה א',במקרה הטוב באים 1000 צופים.

גם קטמון ירושלים באותו מצב.

Comments closed