הקטנצ'יו של קליבלנד

פורסם (חלקית) ב"ישראל היום":

1. מת'יו דלבדובה צריך להיות הדמות שמופיעה על פלאיירים של בתי ספר לכדורסל – אם אלוהים יוצר את הלברון ג'יימסים של העולם, אז תוכניות כדורסל יסודיות, אופי עקשני, הזדמנות וקצת מזל יוצרות את המת'יו דלבדובאים של עולם הכדורסל. הדלבדובאים הם כאילו אנשים רגילים, נראים כמוני כמוך, כתם אפור ואנושי המתהלך על פני האדמה, אבל הוא, עם הגנה אלוהית על סטף קרי, אלוהית לפחות כמו המספרים של לברון, נקודות בקלאץ' וקור רוח מהעונשין מראה שאפשר להכריע משחקים בגמר הנבא בלי האות i במילים דיפנס, לב או חוסר טאלנט. ג'יימס הוא המוציא והמביא של קליבלנד, אבל בלי האוסטרלי, אין עוד מלבדובה.

2. בניסיונות האמריקאיים המוקדמים לפצח מי זה דייויד בלאט ניסו להדביק לו את תדמית התקפת פרינסטון. אך במקום התקפת פרינסטון, הרי עקרונות של פרינס לא מספיק טובים למלך, בלאט ניפק לקליבלנד הפצועה, החבוטה והגאה, את הגנת אוניברסיטת שרון סטון מ"אינסטינקט בסיסי" –  פותח רגליים במבט מפתה של חוסר כישרון כביכול רק כדי להכניס אותך למלכודת דבש של אגרסיביות אתלטית קטלנית.

גם הפקת הלקחים של בלאט לגביי ההתקפה הלברונית, הנתונה לחלוטים לרצונו של המלך, הצליחה בצורה טובה יחסית.
ג'יימס חיפש את המסירה הרבה יותר, כמעט כל שלשה של קליבלנד מגיעה בזכות הכיווץ ממנו, ובתחילה אף נראו ניסיונות לבודד באותם אזורים את סמית' ושאמפרט. יותר שחקנים נגעו בכדור, וזה אמנם נגמר פעמים לא מעטות במהלכים מזעזעים אבל השתלם לקראת סיום ובהארכה (שלשה של שאמפרט). וכשיש הגנה לסמוך עליה, אפשר להזדעזע בפחות דרמטיות. הלקיחה של הכדור האחרון של ג'יימס לתוך הצבע, על איגואדלה, נתנה לכל היועצים, הלוחשים, המדברים והכותבים תחושה שקיבלו את תעודת ההסמכה בקורס מאמנים: "אמרנו לו!".

3. שלוש ורבע דקות לסוף, זה נראה היה כמו פטיש בראש קליבלנדי על ההתקפה של סטיב קר. כמות האנרגיה שהושקעה כדי להאט את צעדיהם של סטף קרי וקליי תומפסון יכולה הייתה להפעיל טורבינת רוח. ועם התקפה מכוערת, מצמררת ויעילה לפרקים, קליבלנד חפרה את דרכה ליתרון 11. אם קליבלנד הייתה קבוצת כדורגל, אז אין ספק שהיא הייתה קבוצה איטלקית המיישמת את הקטנצ'יו. אבל אז סטיב קר שלף מהלך מבריק מהספר“אומנות הצמדת המשחק בשלושים שניות” וכמעט יצר את נס אוקלנד. ההאק א – מישהו הוא מהלך מכוער אבל אם ניתן להכיל אותו, אז זה בסיטואציה בה קר השתמש בו על טריסטן תומפסון, כשניתן לעשות עבירות רחוקות מהכדור כדקה ורבע בלבד. גולדן סטייט הורידו לחמש הפרש ומבלי שאיש הרגיש, ניקולה מלי מארמאני מילנו התחמק חרישית לתוך גופו של ג'יי אר סמית', שעשה עבירות מטופשות שהובילו להארכה.

דז'ה וו? באותם רגעים זה נראה עבור דייויד בלאט כמו דז'ה מו – כשהוא חווה את הבולשיט הזה שוב, ממש כמו במשחק מספר 1. ועדיין מצא כוחות כדי לקחת את המשחק. כמה כוחות צריך האיש, כמה כוחות יש לקבוצה שלו.

 
4. התגובות לשיפוט בסוף המשחק היו קשות. העבירה הקשה של איגואדלה על ג'יימס בסוף הייתה ממש מול עיניו של השופט אבל נדמה לי ששעון ה-24 נגמר קודם לכן. אני דווקא התחברתי מאוד לצוות השיפוט הזה ולצורה בה הם התייחסו למלחמות בצבע ולטיפול של הווריירס בטימופיי מוזגוב, שהוא בעצם מוז-דוב רוסי.

אחד הדברים המתסכלים במלחמות גבוהים בצבע הם התפיסות, המכות, הנעילות והפיצוצים שמונעים משחקן שנמצא ביתרון לקחת ריבאונד או לסיים ובכך לממש את יתרונו. אבל השופטים במשחק הספציפי הזה דווקא ראו ושרקו למוזגוב את כל הדברים האלה, וכן, היה איזה פלופ או שניים של המוזדוב הרוסי, שהפך אותו מועמד לפרס על שם יבגנייה דודינה בתיאטרון גשר. אבל מה ששימח אותי באופן אישי הוא שיש שופטים שממש מבינים את מלחמות הצבע האלה ולא נותנים לסייז של ביג מן, גדול ככל שיהיה, להיכנס למערכת השיקולים הבלתי מודעת שלהם ובכך לא לשרוק לו בגלל שהוא גדול וחזק. סחורציאניטיס יכול לכתוב על זה מק'דוקטורט.

נדמה לי שאחת הסיבות לחוסר ההבנה האמיתי של התפקיד והמלחמות בצבע הוא שמרבית השופטים, כששיחקו בנערותם ועוד לפני שחלמו להיות האנשים שכולם אוהבים לא לאהוב, שיחקו בתור גארדים בקבוצות הנערים/נוער/פיק אפ שלהם. בודדים, אם בכלל, שיחקו באזור הצבע. כמו לתאר בפרוטרוט את יופיה של הקפלה הסיסטנית בלי לבקר בה מעולם. אפשרי, אבל משהו חסר.

5. אחרי שגולדן סטייט נצמדה בסיום זה הרגיש כמו טרגדיה. לא שוב, לא כך, עלתה הצרחה בשיחות הווטסאפ. חלק מהטרגדיה במשחק הראשון היו השלשות של איגואדלה, זריקות שמרבית המאמנים היו נותנים לו לקחת בכיף גם אם ראשם היה תקוע בסד, מעליהם גיליוטינה.

אבל לכל אחד יש את רגעי הטרגדיה שלו. הנה מריס ספייטס, שבכל פעם שמבטאים את שמו זה נשמע כמו הקולות שיוצאים מהגרון לפני שיגור של מוחטה, מחטיא דאנק באחד על אפס. לפעמים לייאפ עם הלוח עושה הבדל בין גן עדן לגיהינום. אפשר לשאול את קיירי אירווינג וסטף קרי מסוף משחק 1.

6. לברון ג'יימס. מה נעשה עם האיש הזה? הכנף השמאלית במגרש ההתקפי של קליבלנד שייכת לו בלעדית ונראית כמו חדר של מתבגר, על דלתה דגל עם גולגולת של פירטים ומשולש המסמן שדות מוקשים עם הכיתוב "הכניסה אסורה". אוי למי שייכנס.

מה ייקח לאי בודד? את טריסטן שייקח לו ריבאונד, את דלבדובה שימסור לו ואת הכנף השמאלית להתבודד איתה.

סוחב את העיר והמדינה על הכתפיים שלו ואז תופס כדור ביניים קריטי בשתי ידיים כמו פישנזון.

לרגעים צריך חיתול, לרגעים נעמד מעל הפרצוף של גולדן סטייט ונותן להם גולדן שאוור.

וואו, איזה אבסורד
מי מה ולמה (1) - רובי גלודאן

53 Comments

יריב 9 ביוני 2015

באמת, קרדיט לבלאט על זה שג'יימס מוסר לשחקנים פנויים על קשת השלוש? זה עובד גם רטרואקטיבית למיאמי ולקדנציה הקודמת בקליבלנד?

המסקנה שלי מהמהלך האחרון לפני ההארכה: גם כשהולכים לטבעת אין שום סיבה להניח שזה יעבוד – עובדה. בפרט, עובדה שאתה יכול לא לקבל שריקה גם במצב כזה.

גל ד 9 ביוני 2015

יש סיבה להניח שזה יעבוד לעיתים קרובות יותר, דמגוג.

יריב 9 ביוני 2015

והסיבה הזו היא? אם קיימת עדיפות לזה או לזה, צריך לגבות אותה בנתונים (טוב, לא חייבים, אבל בלי נתונים אי אפשר לשכנע). בהעדר נתונים, ואין לנו באמת כאלו מהסיבה הפשוטה שלברון לא שיחק הרבה מול איגודלה במצב הרלוונטי (שזה תחת עייפות – נאמר רבע רביעי, בתנאי פלייאוף), אני אשמח אפילו לטיעון טוב שמסביר את זה. לברון קולע באחוזים גבוהים יותר קרוב יותר לטבעת, אבל בקרבת הטבעת קיים סיכוי גבוה יותר שיפריעו לו ואף ימנעו ממנו לקלוע, ואין שום בטחון שיקבל שריקות (אני מעריך, ללא שום גיבוי בנתונים, שהסיכוי לקבל שריקה במהלך חדירה בשניות האחרונות נמוך מאשר במהלך בזמן אחר).

מה שנאמר פה הוא שאנשים שאמרו שצריך היה לחדור אומרים "אמרנו לו!", לרוב כשמישהו אומר "אמרתי לך!" משתמע שמה שנאמר (ולא בוצע) הוכח כנכון – אך זה בוודאי לא קרה פה.

גל ד 9 ביוני 2015

הנתונים נמצאים בשוט צ'ארט שלו. וזה שהוא קולע באחוזי גבוהים (בהרבה) קרוב לטבעת זה במישחקים שגם בהם מפריעים לו. לא באימונים. בשביל להסביר את המובן מאליו אני לא הולך לעשות בשבילך חיפוש.

יריב 9 ביוני 2015

אתה עושה שימוש לא נכון בסטטיסטיקה, רוב הזריקות שקרובות לטבעת הן במשחק הפוסט שלו, לא בחדירות. מרוב רעש אין לך אות בנתונים האלו, וודאי שאין לך את המידע לגבי היכולת ההגנתית של איגודלה או השפעת העייפות (אזכיר, לברון שיחק למעלה מ40 דקות לפני ההארכה במשחק הראשון, למעלה מ45 בשני).

ד"ר רזי הופמן 9 ביוני 2015

בקליבלנד נראה כנראה שיפוט קצת יותר ביתי.

גיל 9 ביוני 2015

בארה"ב מהללים את בלאט על זה שהוא גרם לכל שחקני המשנה להאמין שהם יכולים לנצח גם בלי אירווינג ולאב. אני אישית לא אוהב את השיפוט מסיבה פשוטה. הוא לא עקבי לא ברמת המשחק ולא עם משחקים קודמים. כשכל משחק שופטים אחרת ואתה צריך לנחש על מה ישרקו ומה לא זה לא הגיוני.

וסטף קארי חייב להתאפס על עצמו. וגם קר שלא יכול להרשות לו לעשות את כל הדברים הללו.

Amir A 9 ביוני 2015

היום נתנו במייק ומייק את הסטטיסטיקה של קרי לפני הנפילה המופרעת ההיא ואחריה. מסתבר שיש לו צניחה משמעותית מאחוזים גם ל-2 וגם ל-3. לא יודע אם זה קשור או לא, אבל המספרים הם מה שהם.

כוכבית 9 ביוני 2015

תופס כדור ביניים אחרי שגרין תפס אותו בזמן זריקת כדור הביניים.
אחד מהאירועים שה-NBA התיחסו כטעות שיפוט.

ד"ר רזי הופמן 9 ביוני 2015

זו טעות קשה מאד.
אחד מהיתרונות בריפליי הוא ששופטים שעושים כאלה שטויות רואים שוב ושוב את הטעויות שלהם ויש צ'אנס שינסו לתקן במשחקי הבית של קליבלנד. לא צריך לבנות על זה אבל לקוות תמיד אפשר.

ירושלמי 9 ביוני 2015

פנקנסות מצד השופטים? באמת נראה לך שזה מה שיהיה?

D! פה ועכשיו 9 ביוני 2015

אני ממשיך לחכות ליום שתוציא ספר.
וזה ממש לא חייב להיות על ספורט.

matipool 9 ביוני 2015

+1

סימנטוב 9 ביוני 2015

מצטרף

בני תבורי 9 ביוני 2015

שאלה: במרחק 31 ס"מ מהעיניים של השופט נעשית עבירה די מכוערת גם במונחים של גמר NBA והאי-תגובה היא חלק מפילוסופיה?

דורון קרמר 9 ביוני 2015

לא לא הפאול (של איגואדלה על לברון בפינה) אם אכן היה לפני שעון ה24 היה אם כל הפאולים אבל יש מצב שנעשה אחרי הבאזר.

ישי 9 ביוני 2015

אם היה אחרי השעון, היה צריך לשרוק ולא לתת לקליבלנד לקחת ריבאונד

נמרוד 9 ביוני 2015

העבירה נעשתה בערך שניה לפני הבאזר

בוב השקט 9 ביוני 2015

בדיוק בשביל זה הNBA הכניס את הREVIEW. תשרוק לפאול ולך לראות בהילוך חוזר אם זה היה לפני או אחרי השעון 24.

ירושלמי 9 ביוני 2015

בהילוך החוזר רואים בברור את האור על הלוח נדלק אחרי שהכדור כבר עזב את הידיים של לברון.

S&M 9 ביוני 2015

יש קרוב מדי. הכי קשה לשופט לראות אירוע נקודתי מטר ממנו. זה כי הוא לא מתמקד באירוע כמוך או כמו השדר והמצלמה, אלא מסתכל בצורה "מרחבית", כדי לתפוס דחיפות לריבאונד או דברים אחרים שקורים מחוץ לפוקוס של הצופים. דווקא השופט הרחוק יותר אמור לראות את זה יותר טוב.

ואז מה שקורה זה פסיכולוגיה. אם השופט שראה מרחוק הוא צעיר וזוטר, הוא נותן כבוד ולא שובר סמכות של שיקול דעת לשופט שפספס. ואם השופט שראה מרחוק הוא בכיר, הוא "נדחף" לסמכות של השופט שפספס ושורק.
ראיתי את זה קורה המון פעמים.

ד"ר רזי הופמן 9 ביוני 2015

בשביל זה יש יותר משופט אחד ויותר גם משנים על המגרש. הפספוס הזה והעהירה הברורה בכדור הביניים שלא נבדקו בזמן אמת על המסך במזכירות הם תעודת עניות לשופטים. חריצת משחק כזו מייתרת את המשחק עצמו.

ירושלמי 9 ביוני 2015

מה גם שלקחת נקודה מקליי תומפסון במחצית, עשר דקות אחרי שקלע שלשה עם רגל על הקו הם יכולים.
אבל לעצור לרגע ולהתסכל במוניטור על מהלך שבאמת יכול להכריע את גורל המשחק בשניות נסיום, זה כבר מעבר ליכולתם.
אני ממש לא מבין את ההגיון והחוקיות לצפייה בריפלייס.

אסף 9 ביוני 2015

אי אפשר לעשות ריפלי כדי להחליט אם היה פאול.

Yair Gur 9 ביוני 2015

Lebron was traveling before the foul was made

גיא זהר 9 ביוני 2015

לי מפריע לגבי מוזגוב וגם בכלל הקטע שהצעדים בוטלו מן העולם. יש גבול.

shohat 9 ביוני 2015

חיכיתי לטור שלך. מצוין כמו תמיד.

למשחקי השמות אפשר להוסיף גם את קליעות ה. Dellaflota. לא המצאה שלי.

shohat 9 ביוני 2015

Floata

גלעד 9 ביוני 2015

מעולה

רובי ג 9 ביוני 2015

אהבתי מאוד את הנקודה הראשונה. גם לשאר התחברתי, אבל הראשונה במיוחד.
באמת שזה צריך להיות הפוסטר והפלייר של בתי ספר לכדורסל ולא לברון. כאילו, גם לברון אבל לשם אין הרבה סיכוי להגיע.

יאללה קליבלנד!

Srtest 10 ביוני 2015

את מה שלברון עושה אפשר ללמד. הוא משתמש במה שיש לו כדי להשיג מקסימום של יתרונות פיזיים. הסיבה שלא הייתי משתמש בלברון כדי ללמד נובעת מהתנועות האלימות שלו בסיום משחק מס' 2. משהו בהן גרם לי לזוז באי-נוחות רצינית בטח כשמדובר במישהו שאינו אלים או מתועד ככזה.

matipool 9 ביוני 2015

אתה משורר בגוף של כדורסלן ( לשעבר ) .

D! פה ועכשיו 9 ביוני 2015

:)

ק. 9 ביוני 2015

נהדר.
לדעתי השינוי באסטרטגיה ההתקפית של קליבלנד היה שניסו (לא רק לברון) בעיקר בהתחלה ללכת פנימה לטבעת. האסיסט הראשון של לברון היה עמוק ברבע השני כך שלא נראה כמו דגש בתכנית משחק אלא יותר בהתאמות.
ועדיין, זה צורם ששחקן, פנומן ככל שיהיה, קולע שני משחקים סביב 40 נק וכמעט אף אחד לא מאסיסט. שימוש בחסימות בתנועה שלו ללא כדור והבאת הכדור אליו במקומות אפקטיביים יכולים לחסוך הרבה אנרגיה ולמנוע מצבים שהוא מחטיא 16 מתוך 20 זריקות אחרונות

איציק 9 ביוני 2015

אולי צריך לשפוט את לברון אחרת, ולא כמו שעשינו עד היום. יש מי שיודע להביא לבאר ויש כאלו שיודעים לשתות. הוא יודע להביא לבאר הכי טוב בעולם. בשלושת הרבעים הראשונים הוא יעשה מה שאף אחד לא יכול לעשות טוב כמוהו. יש לו בעיות שתיה ;) אז צריך לקחת את זה כנתון ולנסות דווקא אז, כשהוא הכי רוצה את הקדור לתת לו משהו אחר להתעסק איתו. אני חושב שמבחינה זו הוא דומה לג'מצ'י שהכדור היה בורח לו במשחקים חשובים ברגעי האמת. קלע אדיר ברגעים הפחות חשובים. צריך גם שחקנים כאלו, כי בלעדיהם לא יהיו הרגעים החשובים.

ק. 9 ביוני 2015

אני בטוח שחשבת על ג'וני שכתבת את התגובה

איציק 9 ביוני 2015

:-)
עליו דוקא דיברנו בראשון, אך כנראה נשארו שאריות מאז…

D! פה ועכשיו 9 ביוני 2015

הגעגועים לא עולם לא יעלמו.

Gil - Zimbabwe 9 ביוני 2015

שאלה – עכשיו הולכים ל – 3 משחקים בקליבלנד?
אם כן זה כמעט בלתי אפשרי לנצח ברציפות שלושה משחקים ברמות האלה, הלא כן?

Yavor 9 ביוני 2015

לא. רק שניים.
ועדיין – לפני משחק מספר 2 היו מתוכננים שלושה משחקים רצופים שקליבלנד "צריכה" לנצח. היא ניצחה אחד ועכשיו יש עוד שניים. זה "כמעט בלתי אפשרי"? אולי – אבל זה מה שהם צריכים לעשות כדי לשמור על הבית.

ירושלמי 9 ביוני 2015

גם אם הם מנצחים אחד ומפסידים את השני בבית זה לא אומר שהם לא יכולים לקחת ב6 או 7.

03-6626968 9 ביוני 2015

המוסד עומד מאחורי הירי ביהודה גליק

דורון קרמר 9 ביוני 2015

אתה טועה ומטעה – זה לברון שעומד מאחורי זה.

משה 9 ביוני 2015

תלוי מתי זה היה. אם זה קרה בדקות האחרונות סביר להניח שהוא פספס אותו

דורון קרמר 9 ביוני 2015

לייק משה.

סימנטוב 9 ביוני 2015

גדול :)

אביאל 9 ביוני 2015

מישהו כבר חייג למספר בשם משתמש ? :)

טל 12 9 ביוני 2015

"אין עוד מלבדובה" :-)

יוסי 9 ביוני 2015

אגב, 87-87 בתום הרבע הרביעי גם במש' 2 וגם בנס מילאנו 1.
מצד שני, הכמעט נס הפעם היה של הקבוצה הביתית, אולי בגלל זה הוא לא הצליח (יותר מידי לחץ מהקהל על השחקנים).

duncan 9 ביוני 2015

גרין כל הפלייאוף דוחף במאבקי ריב'. סוף סוף השופטים שמו לב לזה.

03-6626968 9 ביוני 2015

The CIA is conspiring to assassin David Blatt

funfun 9 ביוני 2015

כתוב נפלא ומשעשע כאחד
עפת כאן על האוסטרלי אבל יאללה – זרמנו
נראה לי שהוא הולך לקבל צרורות על הראש במשחק הבא אבל עדיין הרוויח ביושר וזיעה את הפרגונים שלך :-)

Srtest 10 ביוני 2015

לדלבדובה כמו שהסביר אפולו קריד לרוקי בלבואה, יש את עיני הנמר. כמו במקרה של מסי הוא רק אולי נראה דומה. התנועות שלו והמבט שלו אינם דומים.

Comments closed