הכדורסל הסוציאליסטי של ארז אדלשטיין

למה האג'נדה של המאמן טהרנית, לאן זורם הפיק אנד רול של גל מקל, מה השאירה חסידת הסמול בול, ומי זכה בוקונוס הזהב? מכבי של אדלשטיין, הסיפתח.

1. צפייה במשחקי אימון של קבוצה בתקופת ההכנה, בטח עם מאמן חדש, לרוב תעמיד את הצופה בדילמת הראי המרזה של חנויות ההלבשה המנסות להחמיא ללקוחותיהן: האם הבעיות שנחשפות והפוטנציאל המתגלה אמיתיים, כמה מהן תלויות תרגול ותיאום, כמה מהם הם מהלכי עומק מבניים הקשורים בבניית הקבוצה ועד כמה איכות היריבה והמקום בו היא נמצאת בהכנה שלה משפיעים על השניים הראשונים. את ההפרדה בין שלושת הגורמים הללו צריכים לעשות בזהירות ובהסתייגות.

ולך תפריד את השלושה עם איזמל כשנדמה שבשני המשחקים האחרונים ראינו את מכבי ת"א נטולת שני הפקטורים ההתקפיים המשמעותיים ביותר שלה: סוני ווימס, ששיחק חולה בשישי ולא שיחק בשבת, ואנדרו גאודלוק שלא שיחק בשני המשחקים. ההיעדרות הזו אמנם איפשרה לגארדים אחרים דקות השתפשפות בשיטה, אבל השאירה סימני שאלה על צורת השתלבותם של שני החבר'ה הללו, בעיקר בגלל האופי הסקוררי של גאודלוק והנטייה של וימס, שמורגל במשחק קבוצתי, לקבל גם מצבי בידוד לא מעטים.

2. הסט ההתקפי המשמעותי של ארז אדלשטיין, אותו שיחק בהפועל ת"א ובנבחרת ישראל, מוריד גארדים ללואו פוסט, מזיז את הכדור, מאפשר לעמדה 4 אפשרויות קליעה, יוצר חיתוכים שהופכים לבק דורים, אבל לרוב נגמר בהיי פיק אנד רול ישן וטוב. אפשר לשייך את סוג הכדורסל הזה למקום הגיאוגרפי או האידאולוגי בו גדל אדלשטיין, כי בהגדרה שלו, זה כדורסל סוציאליסטי שלא מאמין באינדיבידואל אלא בכוחות חברתיים שפועלים למען השני. ברני סנדרס ביד אליהו. יכול להיות שהסיבה לשימוש בשיטה הזו היא גם חיבתו של אדלשטיין להצלחות קודמות איתה. לפעמים למאמנים קשה להתנער מפרצי נוסטלגיה שמתחברים להם אסוציאטיבית עם הצלחות. זה מקום מסוכן.

כי האם זה הכדורסל שמתאים למכבי ת"א הנוכחית? קשה לדעת. כשנחשפנו לדעותיו של אדלשטיין על ג'נרל מנג'רים שממנים מאמנים, הוא היה חד ונחרץ שמאמנים צריכים לגלות גמישות ולא צריכים לרוץ ולהחליף חצי סגל כי הוא לא בא להם טוב או שהם רגילים לעבוד עם סוכנים מסוימים, אלא להפיק את המקסימום ממה שיש, על המגבלות והיתרונות, ולהתאים את שיטת המשחק כך שתמקסם יתרונות ותחביא חסרונות. לכן היה קצת מפתיע לראות את הסט 2:3 גבוה שוב. זה היה נראה כמו ניסיון טהרני להוכיח את נכונותה של האג'נדה, ולהכפיף אותה גם בביתו של המעוז התדמיתי של ברייטלינג וסברובסקי (כי הדימוי של הרולקסים והפרוות כבר מיצה את עצמו. בכלל, מי הולך עם פרוות בחום הזה ועם PETA הזאת?).

כי נדמה שעם חזרתם של וימס וגאודלוק, הקפיטליזם יצטרך דריסת רגל בהתקפה, והסוציאליזם יצטרך לחכות להרכבים נטולי יכולת יצירה (ולקבל משמעת של חוות חינוך מחדש צפון קוריאנית בהגנה). הקבוצה תצטרך לעבוד עבורם, או שהם יעבדו עבור עצמם סטייל טייריס רייס וריקי היקמן. תוסיפו לקדירה הזו את היכולות של די ג'יי סילי, שראינו ממנו הבלחות אבל דווקא עם חסרונם של השניים האחרים יכול היה לבוא יותר לידי ביטוי, אך עוד לא ראינו ממנו דברים משמעותיים בשיטה הנוכחית. כדורסל שעובד עבור סקוררים הוא גם כדורסל קבוצתי, כשהרוב הפרולטריוני עובד עבור המיעוט, במקרה של הספורט – המוכשר יותר. זו נשמת אפו של הפוטבול האמריקאי.

ועם כל הכבוד לאהבה שמאמנים מפגינים לסטים ההתקפיים שלהם, מציירים אותם ביושבם בבית הכסא על הלוח המגנטי ומדמיינים כל עקיצה שההגנה תאכל, בפוזשנים האחרונים במשחק הצמוד הלכו על היי פיק אנד רול בין יוגב אוחיון לצירבס, כשרק ידיים עם סיווג ביטחוני נוגעות בכדור. ואוחיון עשה סל גדול וסגר עניין. איזה יוגב זה.

3. ואם כבר אוחיון, אז גל מקל. כי שלושת הנחלים של וימס, גאודלוק וסילי יתקלו מתישהו בוואדי שייקח אותם אל עבר ים מקל. מקל הוא שחקן שלמרות שבנה את עצמו בצורה מרשימה, צריך לחפור עמוק כדי למצוא כלפיו אמפתיה. ככה זה עם נסיכים, וסגנון המשחק שלו לא עוזר בחפירה. כמו שזה נראה, למרות הסימפטיה הבסיסית ואולי הבלתי ניתנת להפרכה של אדלשטיין כלפיו, הוא יצטרך ללמוד בדרך הקשה. זה לא ששחרור הכדור בהתקפת המעבר איטי דווקא, אלא התזמון של שחרור הכדור ביציאה מהפיק אנד רול. וזה קורה כי לרוב הוא לא מייצר יתרון, שיוצרת תגובה הגנתית, שיוצרת שימוש בריווח, שמאפשרת מסירה לגבוה המתגלגל או להוצאה החוצה לשחקנים שהשומרים שלהם מתכווצים לצבע. ואז, כשלא נוצר יתרון, הוא מחפש דרך. מקל רוצה למסור, אבל לא תמיד יש לו איך ולמי, ואז נוצרת תדמית של מישהו שלא יכול או לא רוצה למסור, ומכאן "כדררת יתר". והפתרון שמקל בדרך כלל מוצא הוא עצירה על שתי רגליים לזריקה או מסירה לא מספיק טובה. הליכה לטבעת מול גבוהי יורוליג היא לא אופציה שהוא מסיים בה באחוזים גבוהים. הראייה הפריפריאלית שלו, ואיתה המודעות למסירה, לוקה בחסר. שיפור זווית הגוף בכניסה לחסימה והגברת מהירות הריצה כשהשומר שלו מגיב לחסימה, יכולה ליצור יתרון ומשם לשחרר את הפקק.

התקפית, תלוי בהרכבים, מישהו צריך להגיד לו שהוא אופציה שלישית עד חמישית בהיררכיה. להגיד שזו עונת מבחן עבור מקל? כמעט כל עונה היא עונת מבחן עבור כל שחקן. אבל יותר עיניים ספקניות יביטו בו, מחכות להיות צודקות או לעמוד בצניעות וחרטה על טעותן.

4. עוד כמה עניינים התקפיים: ויקטור ראד הוא תינוק שחסידת הסמול בול השאירה על פתח דלתה של מכבי ת"א ואחיו למחצה ממוצא אירופאי של דריימונד גרין. דווין סמית' עשה סימנים של חזרה מהשאול (גם איתו ועם פניני אפשר לשחק ב4) והוא חתיכת אקס פקטור במאבק על האליפות בארץ אם יצליח לשחזר את יכולותיו לפני הפציעות. ואם יצליח, על חשבון מי? איתי שגב יהיה הגבוה הרביעי ביורוליג והשלישי בליגה ולמרות הנטייה הטבעית שלנו לרצות בהצלחה של גבוה ישראלי צעיר ולעודד אותו על פעולות קטנות וחיוביות שהוא עושה כמו אמא פילה שמרימה את בייבי פיל עם החדק שלה ועוזרת לו לעמוד בפעם הראשונה לאחר הלידה, זמן החסד שלו תם. תפוקה בבקשה. ואת תפקיד הפיל פילון אפו ארוך, לא ידע כיצד לדרוך או לסיים בצבע, נראה שקולטון אייברסון הולך למלא.

5. וחייבים לאהוב את טייריס רייס (ואת מייק ג'יימס, אבל פחות).

6. אפשר ללכת סחור סחור, אבל בחלקים גדולים משני המשחקים מול פאו וברצלונה מכבי ת"א שמרה הגנה מביכה. חלק גדול מהטעויות היו של תיאום, חוסר הפנמת החוקיות בטיפול בפיק אנד רול, ומחסור ברוטציה שניה ושלישית אחרי התגובה הראשונה לפיק אנד רול. אבל חלק גדול מכך היה דברים שמאמנים מקווים שהם בילט אין באופי של שחקנים, שלא צריכם תזכורות של מוטיבציה סטייל שייע פייגנבוים, אבל עובדה שלא ראינו עניינים כמו: ירידה להגנה, קירבה לקלעים, עבודת רגליים, אגרסיביות וריבאונד. בחלקים מהמשחקים ת"א מנעה מסירה במרחק מסירה ראשונה מהכדור (דיניי) שיכול לייצר רעשים של אגרסיביות מול קבוצות פראייריות או סלים קלים מבק דורים וחדירות לצבע מפנאתיניקוס. מייק צירבס, עם פרס הקעקוע היפיפיה של אשה על כתפו, זוכה גם בפרס קונוס הזהב לסוף השבוע הזה עם שלשות בפרצוף והיותו טרף קל בלואו פוסט. על כל שתי נקודות שהוא קלע הוא קיבל שלוש. האלמנטים ההגנתיים ברי פתרון: בהסברה, בתרגול, בתיקון טעויות בוידאו, בגערות ובסיפסול.

אבל נדמה שהייתה ציפייה שקבוצה שחטפה כל כך הרבה מכות כמו מכבי בעונה הקודמת תצא עם הצהרה הגנתית שדברים כאן השתנו והחבורה שלבשה צהוב בשנה שעברה התפיידה שלא על מנת לשוב.

בעלי ערך
שורטר, רודג'רס וה-Running Boom של שנות ה-70

18 Comments

ShiR 18 בספטמבר 2016

ניתוח מעניין… עצוב לראות הגנה כזו, אבל נקווה מאוד שזה ייעלם בשלב כלשהו של ההכנה. לא נתת אף מילה על דיאמנטידיס – אגדה בחייו שדי הכריז שהוא הופך למאמן או משהו בסגנון בעתיד הקרוב…

רועי 18 בספטמבר 2016

הוא נראה כאילו הדבר האחרון שמעניין אותו זה הטורניר הזה על שמו,
לא יודע אם זה המצב, או שהוא פשוט היה בשוק.

רוביק 18 בספטמבר 2016

לא מסכים. העונה הכי יפה של אדלשטיין בשנים האחרונות היתה עם קרלון בראון ולימונד 2 סקוררים שאמנם יודעים למסור אבל בעיקר מחפשים את הטבעת. היו לשניהם ממוצעים מפלצתיים במונחי ליגת ווינר. וכל הקבוצה עבדה בשבילם. ממש אנטיתזה למה שכתבת הן מבחינת הדרך והן מבחינת התוצאה. זה נכון שגם שם היו את החיתוכים וגארדים בפוסט וכו אבל היו גם בידודים ושימוש יעיל באינדיוידואלים.

גיא זהר 18 בספטמבר 2016

גם לימונד וגם בראון מחוייבים הגנתית. לגבי וימס כנראה שכן, לגבי האיש שאוהב מבטים, לא בטוח בכלל.

dmc 18 בספטמבר 2016

לגבי מקל- בול.
בלי קשר – כל פגרה אני שוכח איזה ביג דיל התקשורת עושה מכל דבר שקורה סביב מכבי, ואז מגיע המשחק הראשון בהכנה. מוגזם זה אנדרסטייטמנט

רועי 18 בספטמבר 2016

לא חושב שעשו מזה כזה ביג דיל,
ערוץ הספורט נתן יותר דגש כי הוא משדר את המשחקים וגם ישדר את היורוליג השנה, אז הוא צריך ליצור באז.
בשאר האתרים לא ראיתי משהו מיוחד חוץ מסיקור המשחק וטור פרשנות.

7even 18 בספטמבר 2016

המבנה הסגור של היורוליג וחלוקת הכספים בו מאפשר למכבי ת"א לבנות קבוצה עם שחקנים במשכורות הזויות. האליפות בארץ סגורה. כנ"ל הגביע. נשאר רק לראות אם הם יסיימו ראשונים או שניים בליגה הבלתי נגמרת שתהיה השנה באירופה. ומי השטיח ההצלבתי בדרך לפנינו פור

49ers 18 בספטמבר 2016

האליפות והגביע בארץ סגורים?
ראשונים או שניים באירופה?
מי השטיח בדרך לפיינל פור?
אם אתה ציני, לא הובן כך.
אם אתה רציני, הרי שהדברים הזויים במקרה הטוב ומביכים במקרה הרע.
כמה פעמים בשנים האחרונות האליפות היתה "סגורה"?
המשכורות אולי הזויות, אבל כבר הוכח אין ספור פעמים שאין למשכורת שום קשר ליכולת ולבניית קבוצה.
ושכחת לגמרי את האדומים מהבירה, שהרימו קבוצה שתתן פייט אדיר בארץ.
הארנה פי אלף יותר בייתית ממנורה\נוקיה\יד אליהו.. שום דבר לא סגור בארץ, ההיפך הגמור הוא הנכון.

ד"ר רזי הופמן 18 בספטמבר 2016

בינתיים נראה שמכבי מפתחים אופי.
טורנירים כאלה הם הכנה לא רעה ליורוליג. במיוחד שהם מפגישים קונטיינדריות לפיינל פור.
אף אחת עדיין לא בשיאה אבל רואים שמשהו מתחיל להשתנות לטובה במכבי אחרי השנים הרעות מאז שבלאט עזב.

זינק 18 בספטמבר 2016

מעניין.
באמת קצת קשה לראות והלבין איך מכבי תראה בעוד כמה שבועות, כשכל החלקים יעלו יחד על המגרש.
לא צריך להפריז בחשיבות שני המשחקים האחרונים, אבל בהחלט יש כמה נקודות אופטימיות וכמה מדאיגות (בעיקר בהרכבים ללא צירבס).

בנוגע למקל, נשגב מבינתי איך בחור שעובד כל כך קשה ומתאמן באופן חריג ביחס לכל שחקן ישראלי אחר עם אינטליגנציית משחק, לא מצליח להשתחרר מהכדרור האינסופי שלו. המשחק הקבוצתי נתקע כשהוא מתחיל עם זה והוא פשוט מוציא שחקנים אחרים בקבוצה מהקצב של המשחק.
אני מקווה שלארז יש איזו דרך לנקות ממנו את הרעה החולה הזאת.

עובר אורח 18 בספטמבר 2016

קראת את מה שקרמר כתב? תסתכל הוא נוגע בדיוק בנקודה שאתה מעלה

ד"ר פיל 18 בספטמבר 2016

בעניין מקל – הסיפור איתו תמיד היה ותמיד יהיה עניין הקליעה מבחוץ (גם עם אוחיון אגב). כנראה שזה היה גם ההבדל בין אפיזודה זניחה באנביאיי לצ'אנס אמיתי (ע"ע עומרי כספי שהפך את הקליעה לשלוש לסימן ההיכר שלו כבר בעונת הרוקי). העונה היורוליג נראה אתלטי במיוחד ובדומה לאנביאיי, בלי איום אמיתי מבחוץ מקל תמיד יהיה בנקודת פתיחה בעייתית בהתקפה. לגבי ההגנה – בהפועל ת"א אדלשטיין הצליח להטמיע הגנה אישית רצחנית אצל השחקנים שלו. לא בטוח שזה יעבוד במקרה הזה, וכאן התיאום הקבוצתי והחיפויים יצטרכו לבוא לידי ביטוי. ובשביל זה צריך זמן, וגבוה שחוסם/משנה זריקות, ולא בטוח שלמכבי יש משהו משני הדברים האלה.

מאשקה 18 בספטמבר 2016

מיותר לשפוך כל כך הרבה מילים על שני משחקי אימון ראשונים.

יורם קליין 18 בספטמבר 2016

מאשקה : כמה שאת צודקת.

Yavor 18 בספטמבר 2016

לא ראיתי את המשחקים, אבל חוזקו של מקל (בדומה לטפירו, אגב) תמיד היה בניהול הפיק אנד רול וחוסר ההתחייבות שלו לפעולה עד שהיריב נותן לו משהו (מסירה/קליעה). מפתיע אותי שזה עתה נחשב לחולשה אצלו.
חוץ מזה – הטיקט של ארז תמיד היה הגנה רצחנית, ולכן הספיגות האסטרונומיות הללו קצת מפתיעות אותי.

רועי 18 בספטמבר 2016

ספיגות אסטרונומיות ? קצת פרופורציות…

Yavor 18 בספטמבר 2016

זה לא נראה כמו קבוצה שמתגאה בהגנה שלה.
זה עוד יכול להשתנות, כמובן

יורם קליין 18 בספטמבר 2016

צהריים במיתחם הבורסה. עו״ד עובר בין השולחנות ומראה תמונות אינטימיות של שדרית בלונדינית.
אחה״ צ בפינת עישון של חברת ביטוח עובר גברבר מסוקס ומראה לנוכחים תמונות בפלאפון של שדרית בלונדינית.
בערב קורא בדהבאזר פרשנות על 2 משחקי אימון ראשונים של מכבי סל החדשה.
הציבור מגיב. הגדיל לעשות המגיב שציין שכלל לא ראה את המשחקים.
אין ספק – אנחנו העם הנבחר.
יאללה מכבי

Comments closed