המכתש הגדול

חוליה אחר חוליה, עמוד השידרה של מכבי נדבק במחלת ה״אני״, ותוך שבוע וחצי הכל קרס.

1. עד לא מזמן, אחרי ארבעה ניצחונות ברצף, פנרבחצ׳ה, קאזאן, ירושלים ואולימפיאקוס, היה נדמה שרמי הדר הבטיח את משרתו עד לסוף העונה לפחות. והנה, החרב המתהפכת והבלתי צפויה שעומדת מעל לראשו של כל מאמן, שינתה כיוון והקבוצה שלו נראתה זוועה, בחמישה משחקים מהגיהנום, היא הפסידה בבית לאנאדולו אפס, השיגה נצחון דחוק על חיפה חסרה, הפסידה לבאמברג, ניצחה אחרי הארכה את נהריה והפסידה משחק שהיה לה ביד לגלבוע.

כשלרגע היה נדמה, אחרי אולימפיאקוס, שההישג הכי גדול של רמי הדר הוא שהפסיקו לדבר על רמי הדר, עכשיו שמו נישא על כל לשון, לוחשת ומצביעה – אשם.

מה קרה שם, בתפר בין המשחק באולימפיאקוס לתחילת המשבר בחיפה? אני קרה שם. אני ואני ואני ואני.

הכדורסל שמכבי משחקת תחת הדר פישט את היתרונות ההתקפיים של הקבוצה, ואכן כך קרה בטווח הקצר. האגרסיביות ההגנתית גם היא השתפרה וממוצעי הספיגה ירדו. אבל עמוד השדרה של הקבוצה היה פריך, והניצחונות לא הצליחו לתחזק את קובץ האישיות האגואיסטי הזה. הניסיונות של הדר להשליט סדר ומשמעת תוך כדי שמירה על פאסון של אל תתעסקו איתי לא החזיק מעמד מול האנוכיות הזו. חוליה אחר חוליה, עמוד השידרה של מכבי נדבק במחלת ה״אני״, ותוך שבוע וחצי הכל קרס.

הדר בבור עצום, שספק אם יוכל להתאושש ממנו. העניינים המקצועיים הופכים משניים, גם אם יש דברים שהדר לא יודע שהוא לא יודע על מנת לשנות בהרכב הקיים. הרי מאמן הוא סך כל שנותיו וצלקותיו. אבל הקבוצה שלו מפורקת, כל שחקן עסוק בעצמו ובייסוריו, אלה שבאמת אכפת להם לא חזקים מספיק או לא משפיעים מספיק על המשחק לרתום את השאר ,אלא שיכולים להשפיע, בטוחים שפעולות אישיות שלהם יצילו את המצב. הדר מגלה, כמו מאמנים רבים לפניו, וכמו שאמר לי מאמן ותיק שעבר את כל המדרגות בסולם הכדורסל הישראלי, כולל ליגת העל, שעמוק בפנים, כשהסערה משתוללת בחוץ, מרבית השחקנים מתגלים כזונות. שחקנים קטנים – זונות קטנות. שחקנים גדולים – זונות גדולות. ובמחילה מהעוסקות והעוסקים בתחום.

בחדר ההלבשה של מכבי כל אחד מתחפר בשלולית עגמומיותו, כשהבורות האישיים מתחברים למכתש קבוצתי אחד גדול. התיק כולו של הדר, בתור מי שעומד בראש המערכת ובלה בלה בלה, אבל רגע לפני שמציירים את ראשו של הדר בסמוך לחבל תלייה, תנו מבט במאיק צירבס:

כל מי שנמצא בענף מספיק זמן ובילה במחיצת כדורסלנים עונה או שתיים, יודע להבחין בניואנסים ובקודים ששחקנים לא מרוצים משתמשים בהם, תוך כדי שהם שומרים על פאסון שהכל בסדר. במילים פשוטות – מאיק צירבס שיחק אתמול כמו אחד שרוצה שיחתכו אותו. הרכות הבלתי נסבלת הזו, שפת הגוף הנרפית, התלונות בירידה לספסל. איך שחקן ששיחק ככה אתמול יכול בכלל לפתוח את הפה? מי בכלל מעוניין לשמוע מה יש לו להגיד?

2. הדר צריך נס כדי שהשחקנים האלה יעשו שינוי כיוון של 180 מעלות בגישה שלהם. הדבק שדי ג׳יי סילי הביא כבר יבש והוא הצטרף לחבורת הממלמלים כשמחליפים אותם, סילבן לנדסברג הוא רשלנות פושעת הגנתית, אחד שאף חברת ביטוח לא תייצר פוליסה בה היא מתחייבת שהוא יקריב עבירה או ייתן גוף, ויקטור ראד כנראה נרדם באימון כשהסבירו בהיי סקול על weak side help, וכשג׳ו אלכסנדר על המגרש אתה יודע שהקבוצה בצרה עמוקה, וכשהוא יוחלף היא תהיה בצרה עמוקה יותר.

3. מה נשאר? דווין סמית׳, צדיק בסדום אבל סגנון המשחק שלו, גם האופי, ניזון מאחרים. יוגב אוחיון וגיא פניני, צדיקונים בסדום אבל אוחיון הוא הקורבן התורן כשצריך לתת ביטחון לגל מקל או לתת לסילי להריץ את הקבוצה, ופניני נמצא במטוטלת היררכית שלא ברור מתי הוא נכנס ולכמה זמן. גל מקל, לאחר הכאילו דרמה של ה19 שניות, עושה ניסיונות כנים לנהל משחק ולקחת החלטות ראויות בפיק אנד רול, אבל הקליעה לא יציבה ושתי זריקות העונשין אתמול, הן, אם נצטט את אמיר גטפרוינד מספרו ״בשבילה מלאכים עפים״ – ״זה יכול לקרות לכל אחד אבל זה קרה רק לך״. קולטון אייברסון מגלה שלהפוך לגבוה דומיננטי בקבוצת יורוליג זה תהליך שלא קורה תוך כמה חודשים.

אנדרו גאודלוק נראה כמו אחד על מצב אוטומט שלא נותן למצב החברתי או הטבלאי להשפיע על סגנון המשחק שלו. הוא מכיר הילוך אחד, זה החמישי, ושם הוא יישאר.

מה שמפנה את כל העיניים לסוני ווימס. אם יש רגע בו קבוצה צריכה את הכביכול מנהיג שלה, זה הרגע הזה.

4. הראיונות הדפנסיביים של הדר בסיום משחקים משאירים טעם רע אצל אלה שדורשים תשובות, אבל לחלוטין מובנים. אחרי הפסדים כואבים קשה לגייס אנרגיה או הסברים למיקרופונים. הגוף, המוח, זקוק לאנרגיה כדי לעכל ולא לעבד את זה ציבורית. הדר נותן את תשובותיו התמציתיות אבל מבטו אומר הכל. הלב יוצא אליו.

קראתי שהוא קבע שני אימונים להיום. במצב הנוכחי, כשאף אחד לא יכול לראות את השני, יום חופש, ונטילציה של תלונות בפני חברים ומשפחה, עדיפים על עוד נזיפה או שיחה. במצב הכאוס שנמצא סביבו, הרעש, ההאשמות, העלבונות, הפניית האצבעות, הלגלוג והציניות, רמי הדר צריך לקחת שאיפה עמוקה מהסיגריה שלו, להשאר נאמן לעצמו ולעשות את מה שהוא יודע, גם אם זה לא יספיק. אם ייפול, ייפול זקוף.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

34 תגובות ל “המכתש הגדול”

 1. רני (פורסם: 13-12-2016 בשעה 10:52)

  דורון

  בפוסטים ״יסודות של חיבור״ ו ״סינרגיה במכבי״ חלקו של המאמן בהתקדמות החיובית הובלט על ידיך ומהפוסט הנוכחי ובחירת המילים שלך מסתבר שכל האחריות למצב הנוכחי היא לדעתך רק של השחקנים. מצטער, לא רואה הרבה הבדל בגישה (כן ביכולת המילולית שגרשון ושות לא יכולים אפילו לחלום עליה) בינך לבין מגיניו של אדלשטיין שמתחת עליהם ביקורת בפוסט יסודות של חיבור. לטובת האינטגריטי שלך וכמי ששרוף על הפוסטים שלך מבקש שתשקול לא לכתוב עלמכבי תל-אביב לפחות עוד יומיים כאשר הדר יפוטר כשעיר לעזאזל ויוחלף בשעיר לעזאזל הבא בתור.

  • Gilad (פורסם: 13-12-2016 בשעה 15:23)

   בעדינות – מסכים.

  • עירן (פורסם: 13-12-2016 בשעה 15:36)

   כן, הנראטיב הזה קצת בולט עכשיו. נתת להדר הרבה קרדיט על השיפור ועכשיו אתה קצת עוטף אותו בכשלון.

 2. גל ד (פורסם: 13-12-2016 בשעה 11:12)

  קבוצת… סליחה, חבורת האינפלציונרים הללו היא יריקה על הקבר של ג'ו נייסמית'. אני מעריך את רמי הדר על הפאסון שלו אבל כבר אין פה שום שאלה של אימון. את העדר הזה לא ניתן לאמן, וגם בניצחונות רמי הדר לא באמת אימן אותם. ה"פשטות" הזו שציינת היא מה שכבר היה להם בראש מלכתחילה.

  • יכול להיות (פורסם: 13-12-2016 בשעה 15:25)

   ג'יימס?

   • גל ד (פורסם: 13-12-2016 בשעה 16:18)

    פאדיחה.

    של שניהם.

   • רובי פאולר (פורסם: 13-12-2016 בשעה 19:44)

    בחבר'ה קראנו לו ג'ו

 3. רועי (פורסם: 13-12-2016 בשעה 11:29)

  מעבר לחוסר רצון של כמה שחקנים, אינטילגנציית משחק הגנתי אפסית אצל יותר מדי שחקנים.
  ואי אפשר שלא להיזכר במשפט האלמותי של גל מקל מלפני שבועיים – "ברגעים ששיחקתי הייתי אחלה".
  לא ראיתי שחקן חסר מודעות עצמית כזו מימיי. למה עכשיו הוא לא רץ להתראיין כמו אחרי 15 נק' נגד קריית גת ?
  השחקן הראשון שצריך לחתוך מהקבוצה הזו, ולפנות מיליון דולר בשביל רכז זר נורמלי.

  • אילן (פורסם: 20-12-2016 בשעה 00:54)

   הייתי חותך את ראד הרבה לפני.

 4. מאשקה (פורסם: 13-12-2016 בשעה 11:31)

  דורון הטור שלך כתוב טוב מאוד, ניתוח מקצועי ונכון.
  אבל,
  ראבק, התמונה ??? מאיפה לקחת תמונה של מכתש שנוצר מניסוי פצצות באיזה מדבר ?

  • דורון קרמר (פורסם: 13-12-2016 בשעה 11:53)

   תודה מאשקה…התמונות של המכתש שמצאתי היו סתמיות ולא כל כך "מכתשיות". בחרתי מכתש שנוצר ממטאוריט – משהו שגם דומה למה שקורה במכבי…(:

 5. משה (פורסם: 13-12-2016 בשעה 11:51)

  ווימס הוא אחד המנהיגים הכי גרועים שראיתי מימיי, וזה מאחד שגר בישראל כרגע.

  • צביקה (פורסם: 13-12-2016 בשעה 15:01)

   אתה רומז למרים נאור?

  • טל (פורסם: 13-12-2016 בשעה 15:25)

   :-)

 6. MOBY (פורסם: 13-12-2016 בשעה 13:45)

  להתלות על נצחון בחיפה… באמת?
  אנחנו (כנראה) הקבוצה עם הכי פחות כשרון שיש בליגה ובנימה של כדורגל (מחכים לינואר).

 7. זינק (פורסם: 13-12-2016 בשעה 13:59)

  רמי הדר איבד את הזכות לאמפתיה באירוע עם מקל.
  לא שאני חושב שמקל צריך להיות על המגרש (בכושרו הנוכחי אין לו מקום בחמישיית קטסל), אבל ההתנהלות של הדר באותו אירוע והתגובות המנותקות אחרי, היו מבזות. לא משנה אם מדובר בכדורסלן ״בכיר״ או אחרון העובדים בכל ארגון אחר, לא מתנהגים ככה לבני אדם.
  רמי הדר כרגע הוא dead man walking

  בסיטואציה שנוצרה אני חושב שלחתוך שחקן או שניים זה הכרחי. זה כמובן תלוי ברצון של ההנהלה להביא מחליף ראוי (אם חותכים זה כנראה את צירבס או שחקן בעמדת מנהל משחק / גארד). מכיוון שאני לא רואה את זה קורה, כל מה שנותר זה לחכות לעונה הבאה…

 8. צור שפי (פורסם: 13-12-2016 בשעה 14:01)

  הליכה לקיסריה.

 9. אבי ערך מוסף (פורסם: 13-12-2016 בשעה 14:15)

  הבעיות כל כך רבות, אך נראה שמכבי שוב קמה ונופלת על עמדות 4-5. צירבאס זה פשוט אחד הפלופים הגדולים שהסתובבו פה. מרגרינה.
  הייתי ברוממה במשחק מול חיפה, וזה היה פשוט מגוחך ההתעללות של טוני מיטשל ופיימוס בצבע ובריבאונד, כאילו הם קטפו כדורים על חבורת ילדות.
  הפסד בבלגרד ואני לא כל כך בטוח שיתנו לו צאנס להעיף אותם מהגביע מול גליל.

 10. הופמן (פורסם: 13-12-2016 בשעה 14:49)

  פוסט נהדר שנכון בעיני לכל קבוצת ספורט כי הוא עוסק בדבר הכי חשוב בקבוצה – גם אם נסתכל עכשיו על הפועל באר שבע ולעומתה על מכבי תל אביב ומכבי חיפה בכדורגל – החיבור, הכימיה, (חוסר) שיתוף הפעולה.

 11. יואב (פורסם: 13-12-2016 בשעה 15:23)

  דורון,
  אז החטא הקדום הוא בניית קבוצה שפדוט לא מסוגלת לשמור?

 12. איציק (פורסם: 13-12-2016 בשעה 17:01)

  הבעיה במכבי מתחילה בבניית קבוצה. מי שקונה כל כך הרבה אגו, צריך מאמן עם ניסיון של שנים. כזה שהאגוים מתגמדים לידם. בארץ יש אחד כזה, וזה גרשון אך הוא בלתי אפשרי במצב בין הקבוצה לגרשון, וגם לא בטוח שרצוי שיחזור. מבחוץ יש אוברדוביץ', מסינה, ועוד אחד או שניים. כיוון שמכבי לא מוכנה להשקיע את הנדרש במאמן כזה, או שהוא לא פנוי, אז זה כישלון ידוע מראש. יש אדם אחד במכבי שמעורב כבר כמה שנים בבניית קבוצה, והוא נכשל שנה אחר שנה. אז אולי ארז היה צריך ללכת, אולי רמי ילך בצדק, ואולי כמה שחקנים כבר מכינים דרכונים, אך מה עם אותו המנהל, למה לו אף אחד לא מכין דרכון. הרי יש לו פרויקט לנהל בפיניקס.

 13. משיח (פורסם: 13-12-2016 בשעה 17:25)

  סתם אתם, אני מאד נהנה ממכבי של השנה :)

  עכשיו ברצינות, כבר עשור מכבי הולכת על הקונספט של שלושה סנטרים בשכר נמוך יחסית (אולי למעט סופו בקדנציה ראשונה)

  אף אחד שם לא מבין שהקונספט הזה בעייתי?!

 14. קורא בין השורות (פורסם: 13-12-2016 בשעה 17:57)

  הדר אמנם פישט בהתחלה את המשחק של מכבי והנגיש אותו לשחקנים אב מאז הוא לא הוסיף שום דבר, לא רואים מהלכים שמנסים לשחק על החוזקות של הקבוצה או של שחקנים מסויימים ולא רואים ניסיונות נוספים לאמנטים חדשים בהגנה. כשאתה משנה היררכיה זה בסדר, כשאתה מתחיל למחוק שחקנים בלי קשר למתרחש אל תתפלא שזה יתפוצץ לך בפרצוף במיוחד שבמקרים רבים חוסר השימוש נראה כאילו נובע מחוסר יכולת להתמודד עם אופי פחות נוח של שחקנים.
  נראה קצת תמוה שברגעים בהם גאודלוק על המגרש ויש סט אופנס משחקים אייברסון נגד העולם ולא מריצים תרגילים לקליעה או כשביותר מידי מקרים אחרי כל מיני תנועות מי שנמצאים חופשיים בפינות הם אוחיון/מקל/ראד כשיש אופציות עדיפות בהרבה על פניהם כדי לאייש את הפוזיציה הזו (רק דוגמאות)

  מקל פשוט משחק לא טוב וזה לא קשור לכמות שהנקודות שהוא (לא) קולע, קבלת החלטות גרועה לא מעידה על 'ניסיון לנהל משחק בפיק אנד רול ברמה סבירה', יכולת קליעה שהולכת ומדרדרת והגנה בסיסית מינוס דורשים ממנו שיסתכל בראי ויסיר מעצמואת הילת הכוכב (או קדוש מעונה לאחרונה) שהוא אוהב לעטות על עצמו.

  צירבס לא יודע להתמודד עם התסכול ואופי זה בהחלט חשוב אבל אני לא חושב שהוא קיבל צ'אנס אמיתי מהדר להיכנס לשטף הקבוצה (אם בכלל נוצר משהו כזה השנה)

  • איציק (פורסם: 13-12-2016 בשעה 18:13)

   גאודלוק זה לא שחקן שנח לייצר עבורו. הוא מבקש את הכדור רוב הפעמים ואז מכדרר את עצמו לדעת לתוך יער ומסתבך ותוקע את ההגנה. כשהוא מוסר לרוב זה מוצא אחרון. מאד מעריך את היכולות האישיות שלו, ומאד לא אוהב אותו כשחקן. אם היה אפשר שיהיה במגרש אך לא יקח את הכדור בהתחלה אלה יבנה עבורו תרגיל לשחרר אותו זה היה יכול להיות קטלני, אך לא נראה לי שהאופי שלו מתאים לכך. בכול אופן לא ראינו את זה ממנו לא אצל ארז ולא אצל הדר. תוסיף לזה את ההגנה שעושה כאילו וקיבלת בעיה גדולה עם אגו גדול שחיים בתוך כישרון גדול. לנהל אותו אתה צריך מישהו בקליבר אחר לגמרי.

   • קורא בין השורות (פורסם: 13-12-2016 בשעה 19:39)

    לצערם של מאמנים אגו וכישרון הולכים ביחד המקרים רבים- לא חושב שהדרמצליח להתמודד עם אתגר הניהול הזה.
    אני לא בטוח לגבי ממוצע האסיסטים שלו במשחק אבל כבר היו מספיק סיטואציות שהוא שיתף את השחקנים מסביבו השנה ולא כמוצא אחרון.
    שומר גדול הוא לא יהיה אבל אצל אוברדוביץ' הוא לא היה חור רחב כ"כ בהגנה.
    בקיצור אני חושב שצריך ואפשר להשתשמש יותר טוב בכישוריו
    וזה נכון לעוד כמה שחקנים בקבוצה

    • איציק (פורסם: 13-12-2016 בשעה 19:49)

     אדר לא יכול להתמודד עם זה, אין סיכוי. תקרא את התגובה שלי מעל. כשי אגו גאדלוק ואגו וימס, ומקל גידל אגו ללא קבלות וציברס בא על תקן גבוה גומיננתי ועם ציפיות בהתאם, צריך אחד כמו אוברדוביץ' לניהול אגו. עזוב את ניהול המישחק, שיטת הגנה או התקפה. גם אם הדרר או ארז לפניו היו עושים את התרגילים הכי מתאימים, לנהל אגו כזה הם עדיין לא מסוגלים (ואולי אף פעם לא יהיו מסוגלים). הטעות היא לא שלהם אלה של מי שבנה את הסגל, שחקנים ומא ן ביחד.

     • קורא בין השורות (פורסם: 13-12-2016 בשעה 21:15)

      עם זה שהדר לא מסוגל להתמודד עם זה אני לא אחלוק עליך, הוא הוכיח את זה גם כשניצח.
      ומי שאחראים על ההתאמה בין המאמן לסגל בהחלט לא עושים עבודה טובה/משלים את עצמם

     • MOBY (פורסם: 14-12-2016 בשעה 10:11)

      איציק
      ללא גיבוי של הנהלה אף אחד לא יכול להמודד עם עובדים ממורמרים.
      כשהעובדים יודעים "מי הבוס" הם מתיישרים – זה נקרא עדר…
      במכבי המאמן הוא הכל חוץ מהבוס.

      • איציק (פורסם: 14-12-2016 בשעה 12:03)

       בגלל זה הפנתי לתגובה הקודמת שלי שבה באופן ישיר אני טוען שהאשמה בהנהלה ומי שבונה את הסגל של שחקנים ושל צוות האימון. הם בונים לא טוב את הסגל, צוות האימון לא מתאים לאופי הסגל, והגיבוי של ההנהלה לצוות האימון מסורס.

 15. גיא זהר (פורסם: 13-12-2016 בשעה 18:52)

  אנדולו אפס מתלוננים ששכחת אותם. אסור להרגיז תורכים, במיוחד שעוד קצת יותר מחודשיים יש לנו מפגש לוהט איתם

  • דורון קרמר (פורסם: 13-12-2016 בשעה 19:13)

   אכן, תוקן. תודה.

 16. מיכאל (פורסם: 13-12-2016 בשעה 19:51)

  דורון
  מה שאתה כותב זו שירה.
  מתאים לאניני טעם.

 17. פה איתמר (פורסם: 13-12-2016 בשעה 21:39)

  אחלה טור
  אתה חושב שצריך לשחרר גאודלוק וצאיבס
  ותת את המפתחות לווימס?

 18. רומן (פורסם: 15-12-2016 בשעה 23:51)

  אף פעם לא הצלחתי להבין למה 10 אמריקקים לבושים בחולצות צהובות מענינים מישהו במדינה הזאת.
  פאטת

לא ניתן להגיב.