חן אכזרי – על גיא פניני

תואר אדיר כאלוף אירופה ותואר נטול משמעות כקפטן הקבוצה.

חלק מהדברים פורסמו בעיתון, חלק בפייסבוק, חלק בלעדית לדה באזר!

גיא פניני הוא מסוג השחקנים שמאמנים, בעיקר ישראלים, מתים עליו. ווינר שעושה את הפעולות החשובות, קטנות או גדולות, כדי לנצח, ועל הדרך גם משגע את היריבים. נדמה שהתעסקות בפניני מחייבת גם התייחסות להתנהגות שלו על המגרש ומבחינתי זה היה חלק מהחן האכזרי שלו, שמתח את גבולות הכדורסל אל עבר משחקי מוחות והתגרויות מנטליות כדי להשיג יתרון על המגרש. כן, ידוע, היה את העניין הזה עם שולדבראנד, שם הוא נתפס על חם, אבל נדמה שהוא למד את הלקח, אולי התבגר, ואולי העניין הזה אף הקהה את המשחק שלו, כיבה אותו, כשהוברר לו שאסור לו יותר להתעסק במה שאחרים ראו כזוטות ומה שהוא ראה כצינור חמצן של רלבנטיות במשחק שהוא כבר מצא משעמם.

החד־ממדיות של משחקו – הפיכתו לניצב שמחכה בפינה לקליעה לשלוש – תותיר סימני שאלה אישיים עד כמה רחוק יותר היה יכול לשפר את עצמו ואת הקבוצה. בכל תחילת עונה נראה היה שפניני יתרום באספקטים אחרים, בעיקר בחדירות וחצי חדירות לסל, אבל ככל שהעונות התקדמו כך שיווי המשקל של המשחק של הקבוצה התרחק ממנו והלאה. נדמה שיותר מכל הוא מתגעגע לשחורציאניטיס, שאותו האכיל בכדורים, זז למקומות פתוחים ונהנה מהשליטה של האיש הגדול ברחבות.

פניני, כקפטן, מלבד הטקס הסימבולי (והאדיר) של הנפת גביע אירופה ב2014, הפך עבור רבים לחצי עלה תאנה, קורבן להתנהלות של מכבי בשנים האחרונות, ברמה הניהולית, בסגנון המשחק שהמאמנים בחרו וגם להתפתחות האישית שלו בתור שחקן. אף קפטן מרשימת הקפטנים המפוארים של מכבי ת"א לא היה מצליח לעזור ולהשתלט על קבוצות עם חדרי הלבשה מפורקים ועם מאמנים לא מנוסים או לא מתאימים. גם העובדה שפניני לא היה שחקן מוביל שיכול היה לכפות מנהיגות בעזרת פעולות על המגרש, יצרו סיטואציה שהוא היה קפטן על הנייר, הדהוד רחוק של השפעה אמיתית על מהלך העניינים.

לכן השחרור שלו הוא חלק מהמטוטלת העסקית והרגשית שנקראת ישראלים במכבי ת"א, שהפכה את שחקניה לנוכחים־נפקדים, אבודים ביורוליג וחשובים בליגה, גם אם הם חסרי יכולת השפעה אמיתית (כמו הישראלים בשאר הקבוצות) על זכייה בתארים.

אבל הפחד הקמאי הזה מלווה את מכבי שנים. מה יהיה אם ירושלים יקחו אותו? (הם יזכו בשתי אליפויות כשלמכבי לא תהיה ההזדמנות אפילו לשחק מול ירושלים במשחק האליפות). מה יהיה אם הוא יתן לנו בראש במפגש מולו בקבוצתו החדשה? (הוא יתן כי אלה הם חוקי אלוהי הכדורסל).

מי המחליף הראוי? כארם משעור, אם יחתום ואם בריא, יגיע על המשבצת של פניני. הוא ישראלי משמעותי, שיכול לתת גמישות בהרכבים נמוכים ותשוקה שתבער בישבנה של הקבוצה ותעיר אותה מחדש.

וכעת נותר יוגב אוחיון, חצי עלה התאנה השני. ההנחה שבקבוצות בריאות אוחיון יכול להיות רכז יורוליג מחליף ראוי זקוקה להוכחה מחדש. אם הבחירה היא בינו לבין גל מקל, היכולת להיות שחקן משלים שעולה מהספסל נוטה בבירור לטובת אוחיון.

מקל לא הצליח להיות פקטור מנהיגותי או שחקן משלים, ונדמה שהוא בנוי להוביל קבוצות יורוקאפ ומטה, עם היררכיה ובלי איום על מעמדו. לא נראה שמכבי ת"א הופכת להיות כזו, בטח לא עבורו.

את הפרצוף המיוסר של סילבן לנדסברג גם הוא כבר לא יכול לראות במראה, בדרכו לקבוצה קטנה שצריכה סקורר גדול.

הפיתוי לערוך ניקוי אורוות ולהיפטר מכל מי שהיה מזוהה עם השנתיים האחרונות מפתה ומוצדק, כשהאלטרנטיבה היא מתאזרחים, בטח בעמדות הפנים. מי שעדיין נתון בפחד לאבד ישראלי צריך להיזכר בשנתיים האחרונות ואז להירגע.

לאחר שחרור פניני, מבט בישראלים הפנויים לא מאפשר למכבי להיות קשה מדי עם אוחיון. יפתח זיו יכול להפוך לאוחיון משודרג בעוד כמה שנים, ואיתי שגב חייב להיות גבוה שלישי בליגה וגבוה רביעי ביורוליג. אבל העונה של מכבי תוכרע על איכות הזרים ועל היכולת של נבן ספאחיה ליצור תלכיד בריא ואפקטיבי.

מי שרוצה לראות ישראלים, שיבוא לראות את נבחרת ישראל ביורובאסקט בסוף אוגוסט.

ואם כבר הנפת הגביע ב2014, הכל הרי התחיל בחילוף שנכפה על דייויד בלאט בפיגור במשחק ליגה מול אילת, שם פניני הביא למהפך והתחיל את כדור השלג שהסתיים בהנפה במילנו.

פרידה ממכביסט. ה-מכביסט.
שלום פיל ותודה שגמרת את העבודה

10 Comments

מאיר 2 ביולי 2017

נפלא!
עצוב לראות את המצב של הישראלים, נראה שיש בור גדול שלא יתמלא בקרוב

רק הערת עריכה קטנה: צריך להיות פחד *קמאי*, לא?

דורון קרמר 2 ביולי 2017

תוקן – תודה.

גיא זהר 2 ביולי 2017

לגבי אוחיון, לנדסברג ומקל נכנס גם עניין הכסף. מכבי מתים להפטר מהשניים האחרונים (וגם מסמית וציברס) שיש להם חוזים כבדים, הבעיה שאין קופצים. לגבי אוחיון הציעו לו חוזה של 150 אלף לפי הפרסומים (250 זה חרטא כי 100 יקבל בכל מקרה), השאלה מה ירושלים יציעו.

יואב 2 ביולי 2017

כתבת נהדר קרמר. כרגיל יש לומר.
מתחבר מאד לגבי פניני. הוא חייב את הבעירה/ את הקלאש.
לפני דרבי אחד ביד אליהו, הוא שלח מחדר ההלבשה הודעת טקסט לאוהד הפועל שרוף שהיה בהיכל בנוסח- תקללו אותי חזק היום, אני מבקש…(:

זינק 2 ביולי 2017

נהדר קרמר.
מסכים עם התיאוריה שאחרי מקרה שולדברנד (שהיה באמת קיצון ולא מתאים גם לשחקנים שטראש טוק היא אומנותם) משהו כבה במשחק שלו.
הוא אף פעם לא היה מהיר במיוחד, אבל העונה נדמה כאילו הפך גם כבד יותר בהגנה, ככה שאיבד משמעותית את הליגטימיות שלו. עם זריקה לא יציבה משלוש בלבד, אין מה לחפש במכבי.

כפי שנראה כרגע מכבי די תקועים עם החוזה של מקל.
להשאיר שוב אותו ואת אוחיון יחד זה בזבוז והוכח כלא יעיל.
זה ברור שמעדיפים את אוחיון, אבל לצערי בעית החוזה של מקל כנראה תכריע שהוא יישאר.

7even 2 ביולי 2017

פניני מעולם לא היווה פאקטור באירופה.
זכורה לי עונה אחת בה כל תרומתו ההתקפית בסלי שדה במשחקי חוץ ביורוליג הסתכמה בסל שדה אחד במשך כל העונה!
מביך

ניר 3 ביולי 2017

הבל החן והבל הפה של גיא פניני.

S&M 3 ביולי 2017

הייתי בא עם הילד, אבל האיגוד לא מוכר כרטיס בודד אלא רק מנוי לכל המשחקים. אז שהאיגוד ייקח את הילדים שלו לראות את נבחרת ישראל שלו.

עומר ה 3 ביולי 2017

זה כבר לא נכון. עכשין מוכרים גם כרטיסים בודדים

Gil - Zimbabwe 3 ביולי 2017

אתה חייב לכתוב יותר.

Comments closed