יורובאסקט (3) – להתמודד עם 11״6

על מחסור בסייז, קליעה ואתלטיות. ויש גם בדיחה לסיום

Photo: fiba.com

1. ואז אלישי כדיר שם גוף על ואלנצ׳יונאס בפוסט. דחף, כופף ברכיים, שם יד על הגב התחתון של הליטאי. מרוב הרגל של קלוז אפ על אמא של כדיר בשידורי הליגה הישראלית, חיפשתי את הפנים שלה. דאגתי לילד (הוא יהיה רק בן 30 בנובמבר!). אבל רק כשמשחקים מול 11״6, מבינים עד לאן ה11 אינץ׳ האלה מגיעים. זה נגמר בפאול של כדיר, איזו ברירה כבר הייתה לו. אבל כדיר היה שם כי זלמנסון שילם שכר לימוד על החטאות מחצי מרחק, וזלמנסון היה שם כי ריצ׳ארד האוול לא יודע לשמור את הידיים שלו לעצמו. זה נכון ש״אפשר לדבר על זה עם האוול״ כדי שלא יעשה עבירות טפשיות. אבל גם הצפרדע דיברה עם העקרב לפני חציית הנהר ותראו איך זה נגמר. אז אדלשטיין הוציא את האוול בארבע עבירות, הקריסה הישראלית החלה כמו פיגוע קריסה שנגמר במילה אילוון, ואדלשטיין מזדהה עם הצפרדע, מקווה שהעקרב הפעם יעמוד במילתו .

והאם כשריצ׳ארד האוול קיבל את העבירה רביעית, איתי שגב, מהכורסה בסלון ביתו, קפץ לכיוון המסך והתכונן להיכנס למשחק? נדמה לי שכן, אלא אם כן יש סעיף בפוליסת הביטוח שלו שמונעת את זה ממנו. נדמה לי שאם היה קצת פחות אגו מצד האיגוד וקצת יותר נכונות לרדת מהעץ, שגב היה שם כדי להתמודד עם ה11״6 בצורה יותר יעילה.

כי במצב העניינים הנוכחי, באותן דקות על המגרש, יכול להיות שישראל הייתה צריכה את המשך הפנטזיה שהיא יכולה להישאר במשחק מול ליטא, ולהשאיר את האוול על המגרש, לדחות את הקץ ושהשופטים יוציאו את האוול מתי שזה לא יקרה. כי הקהל באמת דחף אתמול והאווירה הייתה נהדרת. ואפשר היה גם לעזור להאוול עם שמירות כפולות, חילופים או איזורית (היה לנבחרת זמן לעבוד על זה?). אבל הצפוי מכל קרה. ארבע עבירות? בוא תנוח. נפסיד לליטא בטורניר ביתי? טוב, זו ליטא. סוללת התירוצים מוכנה.

2. שתי היריבות הראשונות של ישראל הוכיחו טענה שריחפה והושמעה לא מעט בשנים האחרונות, שאותה ראינו ביורוליג, ביורוקאפ, ובליגה המקומית, מבלי לקחת מאום מהקריירה המקומית המכובדת של השחקנים המובילים בנבחרת: אין לנו מספיק כשרון, אתלטיות וקליעה כדי להתמודד ברמות האלה. אם יש אתלטיות (דאוסון), אין IQ כדורסל. אם הייתה אתלטיות יחסית (אוחיון), היא נמוגה לגיל ולפציעות. אם יש קליעה – בעצם אין קליעה. אם תגידו להלפרין יש קליעה – אומר בלינלי. אם תגידו לכספי יש קליעה – אומר בלינלי. אם תגידו למקל יש קליעה – אל תגידו מקל, בבקשה.

מי שראה את בלינלי מול אוקראינה (וישראל), ראה פיור שוטר שנע כמו חתול להתשחרר לקליעה, משתמש בהטעיות גוף לפני חסימות ובעל כוח מתפרץ מספיק בחלק הגוף התחתון (עבד בקיץ אצל אבי קובלסקי?) על מנת לטעון את הרגליים לניתור גם עם יד בפנים. אם יש דבר אחד טוב שהאוקראינים עשו עד עכשיו זו האפשרות שהם נתנו לבלינלי לחשוף בפנינו מקרוב טפח מאיך נראה קלעי אמיתי.

3. חייב לחזור קצת למסינה. אתמול הוא ניהל משחק מול הבוס שלו. כמו תלמיד שמדגים מול המורה שלו. מתאר לעצמי שמסינה העביר לעצמו בראש את הבדיחות שפופוביץ׳ מכין לו, ובמסיבת העיתונאים חשף את תשובת הנגד שלו: פופוביץ׳ בא לישראל כדי לרגל אחרי איטליה במידה וישחקו נגד ארה״ב במונדובאסקט. וכשהסביר על העבירה הטכנית שקיבל לקראת הסיום (בגלל אי הבנה עם המזכירות), אמר בדחילו ורחימו שהוציא את בלינלי לקראת הסוף כי ״קואץ׳ פופ לא אוהב שהשחקנים המובילים נשארים על המגרש בדקות האחרונות כשהמשחק גמור מחשש לפציעות״.

4. ולסיום בדיחה: כששאלתי את אדלשטיין במסיבת העיתונאים אם הוא מרגיש שיש לו עדיין אנרגיה להוביל את הנבחרת ענה בפנים מכורכמות (התוספות בסוגריים הם שלי): ״מה, זה נראה כאילו אין לי אנרגיה? (כן, קצת). בוודאי שיש לי אנרגיות להוביל את הנבחרת, מישהו חושב אחרת? (כן). מיום שלישי לא פתחתי עיתון (חחח), לא שמעתי רדיו (חחחח), לא ראיתי טלוויזיה (חחחחח). אני יודע את כל האינטרסים (אנא, ספר לנו). מה מצפים שעכשיו באמצע האליפות בגלל שמישהו כתב משהו אני יעצור הכל? אני לא מבין למה תמיד לחפש את השלילי, זאת אליפות קשה״.

יומן יורובאסקט (2) - מסינה
יורובאסקט (4) - שרודר

תגובות

 • צ׳זרה

  מאמין שנפרק היום את גרמניה!

 • תומרג

  טור טוב
  בכלל, יופי של סדרת טורים

 • אייל

  תודה דורון. הייתי באולם אתמול בכל שלושת המשחקים ומסכים עם כל מילה. כמה תוספות צנועות וחוויתיות שלי:
  1. עיטור המופת שלי הולך לזלמנסון - מוגבל, אבל באמת נתן נשמה וגוף ובכמה דקות במחצית הראשונה אפילו הקשה על ה- 11׳6 המפלצתי.
  2. ארז - ואני מאוהדיו - מקובע, שלא לומר פחדן.
  3. כמו שאמרת - התנועה והדיוק האוטומטי של בלינלי.
  4. החתוליות (צ׳דר מעליסה בארץ הפלאות?) של שרוידר.
  5. שלשה ליטאית משלושת רבעי מגרש
  6. הגרמנים דפקו אתמול 9 הלי-הופים. צריך להתפלל.
  7. ההטבעה ביד שמאל של שנגליה. מטורף.
  8. הקהל הליטאי. תענוג צרוף. עמדנו בסוף ומחאנו גם להם כפיים.
  9. גם הקהל הישראלי לא רע בכלל.
  10. עמדתי 5 מטר מפופוביץ׳. אני יכול למות בשקט.

 • עידן.

  בסופו של דבר יש 3 דרכים לנצח משחק.

  1) להיות עם שחקנים יותר מוכשרים מהיריב- באו נעבור הלאה.
  2) להיות קבוצה יותר מאומנת מהיריב. מי שמאמין באדלשטיין (נגד מסינה) שיקום.
  3) לרצות יותר מהיריב. זו האכזבה הכי קשה שלי. בטורניר כזה, בטח בבית, ציפיתי שהשחקנים יתנו את הכל, ישמרו כמו מטורפים, יתנו אקסטרה מאמץ (לפרטים נבחרת פינלנד). זה ממש לא נראה ככה. ישראל נראית שבעה, עייפה וחלשה מנטאלית.

 • MOBY

  אז בסוף הפציעה של צ'וברוביץ גמרה לנו את האליפות?

  • איציק

   לא

 • no propaganda

  "יעצור" זה ציטוט מהמקור? :)

 • ברלה

  מה האובססיה הזאת שלך לאדלשטיין? לא שהוא לא ראוי לביקורת אבל זה נשמע כאילו אתה משמין מנחת בכל פעם שהוא נכשל
  (אני לא מתייחס רק לטור הזה אלא גם לטורים שכתבת כשהוא מונה/פוטר ממכבי תל אביב)

  • נדבושקה

   זו פעם ראשונה שהמילה אובססיה על הטיותיה השונות משומשת במשפט כנגד ארז אדלשטיין ולא כדי לתאר את האופי שלו...

   נ.ב כמי שקצת נחשף מקרוב (דרך חוויות של אנשים שעבדו איתו צמוד) - אדלשטיין הוא אדם לא נוח בלשון המעטה, שיכול ליצור סערה ולחץ במערכת רק מזה שאיזה שחקן מתלונן על כאב ראש, או שעיתונאי כותב איזה מילה שלא נראית לו.

   זה לא תכונות אופי שמתאימות למי שרוצה לנהל בהצלחה ארגונים גדולים ולחוצים.

   • ברלה

    אין לי סיבה להיכנס לדיון על האופי של אדלשטיין כי אני לא מכיר מקרוב או מרחוק. אובייקטיבית היו לו הצלחות והיו לו כשלונות והשנה האחרונה היא התרסקות. פשוט כבר הרבה זמן זה מרגיש לי שבכתיבה של קרמר עליו יש המון שמחה לאיד ורשעות. יש הבדל בין זה לבין ביקורת

 • איציק

  אני לא יודע אם לנבחרת חסר כישרון, אבל בטח חסר לה יכולות אישיות (אם בגלל כישרון, ואם בגלל פיתוח לקוי של יכולות). פרט להאוול וכספי אף שחקן לא מסוגל לקחת את הכדור וללכת מול שחקן יריב. אז כספי לא קלע (לא הלך לו, לא קלעי בתנועה, מה שתרצו) אבל לא הייתה לו בררה אחרת, כי השאר לא יכלו לעשות כלום, ואת "המשחק הקבוצתי" הליטאים שברו בקלות. נבחרת חסרת יכולות אישיות לחלוטין.
  נ.ב.: אם כל הכושר הלקוי של כספי, הייתי מצפה שמהעונשין יקלע באופן עקבי. זה כנראה יותר מידי אפילו בשבילו.

  • נדבושקה

   כספי קולע 60-70% מהעונשין לאורך הקריירה.

   דווקא הוא מאד עקבי בהיבט הזה

   • איציק

    זו בדיוק הנקודה (אני מודע לה), בשביל כוכב ומוביל נבחרת ומי שהובא להיות עוד קלעי ב-GS, הייתי מצפה שהוא יהיה עקבי באחוזים גבוהים בהרבה. בכול אופן, אפילו בשביל אחוזים כאלו, בזמן כל-כך חשוב, להחטיא 4 עונשין זו עקביות מאד לא מחמיאה.

    • נדבושקה

     לדבר על אחוזי העונשין של כספי אחרי 2 תצוגות מביכות כאלו זה להתעסק בטפל של הטפל.

     אין קשר בין כוכבות וכושר לקוי לאחוזי עונשין.

     • איציק

      זה אכן לא הכי חשוב, וכספי עושה הרבה יותר מהשאר, אבל זה מצביע על בעיה. כשהשחקן היחיד, פחות או יותר , שיכול לעשות משהו לבד לא מסוגל לשים עונשין זה אומר שאם יהיה משחק שבו יש סיכוי אז הוא פשוט ישלח לקו והלך המשחק. מול אוקראינה זה יכול להיות ההבדל.

      • נדבושקה

       כספי הכוכב של הנבחרת כבר לפחות 7 שנים ולא זכור לי משחק שהוכרע על זריקות עונשין שלו , ברור שבתיאוריה זה יכול לקרות נגד אוקראינה אבל זה רק תסריט אחד מתוך אלפי תסריטים...בתיאוריה הוא גם יכול להתפוצץ עליהם ולסחוף את הנבחרת לנצחון גדול.

       והכי הגיוני שהנבחרת שתשחק טוב יותר (או פחות גרוע...) תנצח, ולא בגלל שחקן ספציפי.

 • קורא בין השורות

  המילה המתאימה ביותר לתאר את אדלשטיין של השנה האחרונה היא קיבעון. מזמן לא ראיתי נבחרת כל כך לא גמישה, כשהאוול יצא זה היה נראה כאילו כל הדחקנים איבדו את הצפון ולא כ"כ יודעים מה לעשות בהתקפה.
  לא חושב שהיינו מנצחים גם ביכולת טובה יותר אתמול אבל מול איטליה תוכנית מגירה כלשהי היתה יכולה לעשות את ההבדל.

  השחקן הישראלי מוכיח שהוא לוקה בהגנה בשני צידי המגרש, הרבה טעויות וקושי לשמור על שחקנים אתלטיים בצד אחד וחוסר יכולת להתמודד מול הגנה בראמה גבוהה (עיין ערך מסינה) בצד השני.
  עדיף שלא לדבר על קליעה, כל כך מתסכל לראות סנטרים שהקליעה שלהם משלוש נקודות שכיכבה בירחון "שימושים בעץ לנגר המתקדם" משתדרגת פלאים עקב הדרישות של המשחק המודרני ואז לראות הגארדים שלנו שיכולת הקליעה שלהם רק מדרדרת עם השנים.

  יהיה קשה מול גרמניה...

 • יובב

  עצוב.
  אתה מחכה לרגע שניתן יהיה לרכוש כרטיסים(אי שם לפני חצי שנה)
  קונה לך ולכל הילדים. משקיע (גם כסף, גם זמן וגם ויכוחים עם האשה על השעות וביהס וכו).
  ואז....
  מקל נשאר מאמין בעצמי -אני קלעי (בדגש על ה"קלאץ")
  אליהו נשאר מאמין בעצמי- בזכותי ירושלים זכו באליפויות (ושכח שבלי דונטה אז והוואל היום היה נשאר הלוזר)
  דאוסן נשאר מאמין בעצמי- אני שחקן נבא (מינימום טופ יורו)
  אדלשטיין נשאר מאמין - אני מאמן גדול רק עם תזמונים חרא
  ואז כבר לא עוזר שהוואל וכספי משאירים את ה"אני מאמין בעצמי" בצד ופשוט עובדים קשה במגבלותיהם להצליח.
  פספוס
  יאללה ישראל (כי גם היום נחזיק אצבעות ונשקיע גרונות)

 • 49ers

  אפשר לחשוב שם פיני\אוברדוביץ\מסינה היינו נראים טוב יותר... זה חומר הגלם, זה מה יש. לעיתים הוא יצליח יותר ולרוב ישקף בדיוק את מה שהוא.. אליהו וקליעה? הלפרין ואחריות? מקל ופחות כדררת? הוואל ופחות עבירות? וכך אפשר להמשיך הלאה. אולי עם המאמנים שהוזכרו למעלה, היה ניתן להפסיד אחרת.. אבל עדיין הפסיד. כ"כ הרבה בניית ציפיות, כשברור לכל שאין על מה להתבסס. וכן, התקשורת בהחלט אשמה לא מעט בכך שמשחקי אימון מנופחים למימדים לא ראויים. כשרסקין ראיין בגל"צ את אדלשטיין, הדקה וחצי הראשונות עסקו במאזן הנהדר במשחקי האימון. נו באמת.. חבל, אבל זה מה יש.

  • שמעון

   מה אתה מתפלא מרסקין? הוא כתב החצר של ארז ומקל.

 • red sox

  במחצית של גרמניה:
  *האם יש לנבחרת ישראל תרגיל קלעים (שוטרס פליי) אחד לכספי? שחקן שמתחזק קריירת נ.ב.א. על סט-שוטס מבחוץ, לא מקבל תרגיל אחד לזריקה במשך 2.5 משחקים.

 • איציק

  בשתי דקות האחרונות מקל מכדרר את עצמו לדעת, כמעט אף אחד לא נוגע בכדור והוא בסוף נכנס כניסות ללא סיכוי. פעם כספי תיקן אותו. אם מפסידים, הפסד זה במידה רבה עליו, ועל אדלשטיין הפחדן שלא זרק אותו לספסל. אני כותב זאת לפני שנגמר המשחק כי גם אם הוא יקלע סל ניצחון בסוף זה לא ישנה את זה שהוא חרב את הדקות האחרונות.

  • שמעון

   איזה סל ניצחון? הוא עשה הכל לחרב את המשחק. גם שישראל הובילו 10 הפרש זה היה שהוא היה על הספסל, איך שהוא נכנס נמחק כל ההפרש.
   על המאני טיים אני הס מלדבר בכלל.
   הגרמנים עשו פשוט במכנסיים וגיא פניני שכבר לא שחקן כדורסל הצליח להוציא טיפה יכולת ושם שלשה באמת פסיכית שניצחה את המשחק לישראל. זה באמת היה סל ניצחון מטורף.

   • איציק

    שמעון, הבנת הנקרא!!!
    כתבתי גם אם יקלע, לא כתבתי שקלע. בכוונה כתבתי תגובה זו לפני סוף המשחק. השחקן לא מודע ליכולותיו הדלות, ואין לי מושג מה עשה על המגרש. בדקות האחרונות פשוט ניסה לא לשחרר את הכדור והלך ראש בקיר לסל. בושה של שחקן ובושה שהמאמן נותן לו ככה את המפתחות.
    במקום כספו, פניני, האוול, הייתי הולך למאמן ואומר שיש פה בעיה רצינית ביותר (האוול אולי צעיר בנבחרת אבל האחרים חייבים לקחת עמדה נגד התנהלות זו לטובת הנבחרת).

 • 49ers

  מה שקרה כאן זה חמור ביותר... רק הפסדים לגאורגיה ואוקראינה יצילו את המצב. עכשיו יהיה פסטיבל, נעלה לשמינית הגמר, כנראה נתרסק שם, ונחזור לסקנדל. למי יש כח לזה? יוחזר קאפרניק לאלתר!
  מה שכן, הוואל חתיכת פייטר, תענוג לעיניים.

Comments are closed.