יומן הפלייאוף של הפועל ים – (5)

מכבי באדום מול מכבי בסגול - ענייני מוסר

מי עומד מאחורי הכתף של חולון?
הפועל ירושלים קיבלה תפקיד לקראת חצי הגמר מחר: להיות המצפן המוסרי של הליגה במאבקה מול הפועל חולון. הקבוצה שהבעלים שלה מתנהג כמו דוקטור לשחצנות, ושבעלים אחר, אייל חומסקי, נוהג להיות תיאטרלי על הקווים והורחק משני משחקים בסדרה מול גלבוע, צריכה להיות זו שתנצח את הקבוצה שיכולה העונה למלא פרקים נבחרים בקורס מבוא למוסר ספורטיבי בעידן התחרותי.

״אתם מכבי באדום״, שרים אוהדי חולון לאוהדי ירושלים. באותה מידה אוהדי ירושלים יכולים לשיר בחזרה ״אתם מכבי בסגול״. רק למכבי אף אחד כבר לא שר שהם מכבי.

חולון זועקת במעשיה דבר אחד: לא מעניין אותנו שום דבר מלבד הניצחון. ענייני מוסר, למרות שהתבטאנו בעבר (שלמה אייזיק: ״כבוד האדם חשוב יותר מכבוד הצלחת״) בעד ערכים שהם מעבר לניצחון, לא באמת מעניינים אותנו. וזה בסדר, אבל:

בסופו של דבר הפועל חולון צריכה להסתכל על עצמה בראי, וגם אם כל השחקנים הסכימו לחזרתו של רייס ג׳וניור, מאחורי כתפיה מציצים האנשים הבאים שעליהם לקבל ממנה תשובות הוגנות:
1. מאמני מחלקת הנוער שלה והדרך בה הם יצטרכו לטפל בבבעיות משמעת במחלקת הנוער, לאור הטיפול הסלחני ברייס ג׳וניור ובהמילטון.
2. הורים של שחקנים במחלקת הנוער שיתנהגו בעתיד בצורה בלתי ספורטיבית כלפי שופטים או מאמנים באגודה שבראות עיניהם מקפחים את ילדם.
3. הפיזיותרפיסט דיקי מור (כן, קוראים לו דיקי מור והוא לא גנב את השם משחקן פורנו) שזכה, יותר מפעם אחת, לטיפול גס רוח מרייס ג׳וניור. שלמה אייזיק, הבעלים של חולון, ציין שכל השחקנים הסכימו לחזרתו של רייס. האם גם מור נשאל בעניין? וגם אם נשאל, וגם אם ענה בחיוב, אנשי חולון צריכים לשאול את עצמם, האם היו נותנים לילד שלהם או לשחקן במחלקת הנוער שלהם לדבר בגסות רוח לנותן שירות? (האפסנאי ,נהג ההסעות, אנשי המזכירות).
4. מאמני קט סל וילדים שישמרו איזורית, יתמקדו בטקטיקה, הכל על מנת לנצח, לזכות באליפות, כי זה מה שהמועדון משדר, במקום לפתח שחקנים.

חולון של העונה מאתגרת את גבולות העיסוק בספורט ומוסר. הבחירה בגלן רייס ג׳וניור, התמיכה השקטה שמעשיו הפסולים קיבלו כשהוא הביא גביע (יחד עם המחמאות על ״ההכלה״ שלו), הטיפול (המהיר וההחלטי) בתקרית עם גיא פניני, העובדה שהמחליף שלו, ג׳ורדן המילטון, עשה את המעשה המכוער של השנה (איך לא נותנים לזה פרס של מנהלת הליגה?) כשירק על עמית שמחון וניסיון ההחזרה של רייס ג׳וניור לקראת הפיינל פור.

מי שנמצא בתוך הבית רוצה לנצח. מי שנמצא מחוץ לבית, רוצה שהמנצח יהיה גם ראוי וצודק. מי שלא חי את היום יום של קבוצה מקצוענית, את הרצון התחרותי הבלתי נשלט לעשות כל מה שביכולתך על מנת לנצח, יכול בקלות ליפול למחוזות של צדקנות וטהרנות. כנראה שאפילו בצדק. אבל למה אי אפשר לשחק כאן כדורסל בלי שהאוהד הסביר יקבל לפרצוף צעדים מלאים בטעם רע שישאירו הרגשה שהדברים נעשים בצורה עקומה?

״יש להחמיר בענישה״
קו ישיר עובר בין העונש לו זכה ג׳ורדן המילטון על ידי וועדת המשמעת של איגוד הכדורסל (22 אלף ש״ח קנס ומשחקים על תנאי) לבין ההחלטה של חולון להשתין מהמקפצה המוסרית ולנסות להחזיר את רייס ג׳וניור. המילטון ירק על שחקן. אקט אלים, משפיל ומבזה, שמחייב הרחקה ממשחקים. המהלך המכוער הזה גם הלהיט את הקהל של חולון שהעביר את שמחון גיהנום, כולל שמחה לאיד על הפציעה שלו כשמשחק מספר 5 כבר היה גמור. העובדה שוועדת המשמעת של איגוד הכדורסל, שנפרדת מהמנהלת, מתכנסת רק בימי חמישי (היריקה של המילטון הייתה ביום שישי), מזכירה התנהלות הסתדרותית שמעדיפה את הפסקת התה של הפקידים על פני התור המתארך של קבלת הקהל בחוץ.

יומיים לפני וועדת המשמעת, עקב האירועים האלימים שליוו את הפלייאוף מאז סיום השביתה (אהלן, הפועל ת״א), שלח יו״ר האיגוד עמירם הלוי מכתב ליו״ר המנהלת שלמה פרנקל בו כתב: "אני בדעה שיש להחמיר בענישה של קבוצות, שחקנים, מאמנים ובעלי תפקידים שנוהגים באלימות מכל סוג שהוא״. יומיים אחר כך, וועדת המשמעת שתחת האיגוד אותו הוא מנהל, נתנה להמילטון קנס ונו נו נו על האצבע.

והאצבע הזו, משולשת, מופנית לפרצוף של כולנו.

מה המורשת של ג'רי ווסט?
אדם סמית' עדיין צודק (בכדורסל)

10 Comments

אריה לייב טרוצקי 10 ביוני 2018

השעיות בזק יכולות להרוס עונה לקבוצה, בגלל יריקה?? לא בטוח שזה ספורטיבי. אם היו סדרות אולי זה היה שייך, הכל אינסטנט אז גם ערכים הופכים למראית עין בלבד. רייס? הבעיה היא לא בו אלא בעצם האפשרות להביא שחקנים בזמן פציעות, אולי הפועל תחזיר את נייט רובינסון לשבוע פימפ פאן אנדר דה סאן ב20000 דולר, קצת ים, שמש, אליפות, מה רע

זינק 10 ביוני 2018

רק להבהרה, חולון לא מביאה את רייס. הוא רשום אצלה במצבת הזרים העונה.
מכוער או לא זה כבר סיפור אחר.

אייב 10 ביוני 2018

ג'וני אוונס קיבל מה-FA חמישה משחקים בחוץ על יריקה ספק מכוונת שבכלל לא פגעה בשחקן השני.

זינק 10 ביוני 2018

הזדמנה לי שיחה עם גורם שמכיר ויודע מה קורה מאחורי הקלעים בחולון.
על פי הסיפורים ששמעתי האגרוף לפניני זו אחת הבעיות הקטנות שהיו עם רייס העונה.
אני לא יודע אם קבוצות אחרות מוכנות גם הן לקבל כל כך הרבה שיט משחקן, אבל לפי הסיפורים רייס לא משתין מהמקפצה אלא משתין לפה של אנשי חולון והם יונקים בהנאה (וסליחה על הבוטות).
אם זו ההתנהלות בארץ בנוגע לזרים (יהיו טובים ככל שיהיו) כדאי שיסגרו את הבאסטה.

אני חייב לציין שאת שמיר אני מאוד אוהב ומעריך, אבל ההתנהלות שלו העונה בזויה בעיני מאיש מקצוע כפי שאני תפסתי אותו.

מאשקה 10 ביוני 2018

אולי חולון יזמינו גם את אדון מלאך שזרק את החזיז במלחה,
וזה ישב על אחד מהכיסאות הלבנים שעל הפרקט.
תודה על הפוסט.

יניר 10 ביוני 2018

קו אחד מחבר בין שחקן שמכה את חבריו ללא תגובה לבין שחקן שיורק על יריב לבין הנהלה שמערערת על עונש בעקבות תלונה שהיא בעצמה יזמה לבין התנהגות מבישה של אוהדים. לא מקרה שהכל מתרחש באותה קבוצה. לזה קוראים DNA של קבוצה

איתמר 10 ביוני 2018

אני מזהה אצל אנשים לא מעטים (כולל בכירי הצדקנים בערוץ הספורט) תפיסה מעוותת שרואה את היריקה של המילטון כחמורה באותה מידה כמו התקיפה של רייס.
אני מניח שאילו צולמה התקיפה הזו, אותם אנשים היו מבינים מה ההבדל בין תקיפה אלימה ובין יריקה.
וכמעט באותו עניין: כלל לא מפתיע ששי האוזמן צייץ בטוויטר שאותו הבדיחות ההומופוביות של רשף לוי דווקא הצחיקו.

אוהדי חולון, אגב, שרים במשחקים נגד הפועל את השיר ׳הפועל זונה׳.
ספק אם מבחינה תודעתית הם תופסים את עצמם כהפועל.

יורם 10 ביוני 2018

בפרשה המוזרה הזו יש עוד כמה נקודות תמוהות:

1. חולון פנו לועדת המשמעת בתלונה נגד רייס כדי למנוע ממנו לחתום בנהריה. בעצם, מה היה אכפת להם? הרי נהריה התמודדה נגד הירידה וחולון רצה לאליפות? יהיה נחמד אם התרגיל של חולון יפגע בהם ורייס לא יורשה לשחק. אני לא יכול לחשוב על עוד דוגמא לקבוצה שמגישה תלונה נגד שחקן שלה. די לקבוצה להפעיל ועדת משמעת פנימית.

2. מדוע תובע האיגוד בכלל שיתף פעולה עם חולון והעמיד את רייס לדין על אירוע שהיה בחדר ההלבשה של חולון? האם התובע גם מעמיד לדין על אירועים באימונים?

3. איזה עונש תמוה זה – הרחקה לארבעה משחקים אם זה בשנה הבאה ורק לשניים אם זה השנה? מישהו בכלל יכול לתת הסבר הגיוני לדבר נלעג כזה? מודע תובע האיגוד הסכים לעיסקת טיעון כזו, ומדוע בית הדי אימץ אותה?

אני מאוד מקווה שרייס לא יורשה לשחק בחצי הגמר ושחולון תפסיד. שיאכלו את הדגים המסריחים, יקבלו את המלקות ויגורשו מהעיר. הם הרוויחו את זה ביושר.

צור שפי 10 ביוני 2018

ארבע קבוצות בפיינל פור וכל אחת גועל נפש בדרכה.

MOBY 11 ביוני 2018

גועל נפש לא תמיד מביא אותך לפיינל פור, תראה אותנו התנהלות דוחה וירדנו ליגה…..
הספורט חולה, הכדורסל חולה, יש אולי קבוצה וחצי (גליל ונהריה) שהתעלו מעל הרפש.

Comments closed