שלמה שרף נגד סם הינקי

קטש מוותר על אליפות העולם והולך אול אין על תמיר בלאט ועל יורובאסקט 2021.

1. כביכול, מסוג המשחקים החמוצים מתוקים. הרבע השלישי הפנומנאלי נתן לנו הצצה נעימה אל העתיד של הכדורסל הישראלי בהובלתם של תמיר בלאט ויובל זוסמן, וזה נראה נהדר, קצבי, חכם ואנרגטי. המחצית הראשונה הייתה מחיר ההצערה החדה, אולי חדה מדיי של הנבחרת, וחידדה את ההבדלים בין נבחרת גיאורגית עם שחקני יורוליג, שסביבם יש הרגלים ושיטה לבין זו שמנסה להיבנות מחדש. לגיאורגים סגנון מובהק שמבוסס על הכנסת כדור פנימה וסוללת קלעים שמתייצבת מסביב לקשת. תובנת היציע תאמר שאם עוד כמה שלשות גיאורגיות נכנסות זה נגמר דו ספרתי עבורם, אז תרגיעו, מה אתם מתלהבים? אבל הם לא נכנסו. אפילו שמולה התייצבה ישראל מבולבלת שחיפשה את הקוד להיי פיק אנד רול של תמיר בלאט.

ונדמה שזה המסר העיקרי של קטש מהזימונים ומהמשחק הערב: הוא הולך אול אין עם בלאט. עם גל מקל בריא, בלי מקל בריא, עם בר טימור, בלי בר טימור (שיצטרך להתרגל לסיטואציה הזו גם בירושלים). קטש הוא סך כל הצלקות שלו וגרופי של אינטליגנציית משחק. ועל כן בלאט הוא התגלמות האינטליגנציה הזו, יעידו כל אסיסט שנתן. הוא גורם גם לגבוה מוגבל התקפית כמו איתי שגב להיראות טוב עם סיומת בדאנקים ממסירות זהב. וכל חיתוך מצא כדור עם כתובת. ובמחצית השנייה הקוד להיי פיק אנד רול שלו נמצא. אבל חוסר היכולת שלו להיכנס לצבע, ליצור כיווצים, הם עדיין עקב האכילס ההתקפי הכי גדול שלו.

מעבר לבלאט, קטש מוותר לחלוטין על פוורוורדים. בלייזר, דאוסן, שמחון, גם קולשוב והקליעה שלו. העמדה הזו מתה מבחינת קטש. כספי הוא הפוורוורד היחידי שויתר על קטש. אולי בסתר ליבו קטש מרוצה שכספי מתרכז בעונה שלו בממפיס, כך הכדורים ותשומת הלב יוכלו להיות מופנים לבוי שלו, בלאט. תנו לקטש היי פיק אנד רול והיי פיק אנד רול, ומדיי פעם להכניס איזה כדור לג׳ייק כהן, ולתת ליובל זוסמן להוביל כדור במעבר כדי שירגיש טוב עם עצמו אבל אז נחזור שוב להיי פיק אנד רול, ומשם, אולי, יגיעו דברים טובים. שחקני כנפיים? מה אנחנו, ציפורים?

הדקה האחרונה הייתה כולה בוסר. החטאות עונשין, איבודים, קבלת החלטות. כשקטש היה רכז צעיר בגליל תחת פיני גרשון, הם חטפו תבוסה קשה בקאסרס (42 הפרש) מה שגרמה לגרשון להפיק את הפנינה על ״מי שהולך לישון עם ילדים שלא יתפלא שהוא קם רטוב״. אז קטש בחר ללכת בנבחרת עם ילדים (בגיבוי של אותו גרשון) בידיעה שהוא הולך להתרטב ובידיעה שהוא מוותר על הסיכויים לעלות למונדובאסקט. אז בסיום המשחק הייתה תחושה אופטימית של עתיד ורוד שנתן רבע אחד טוב של תקווה. אופטימיות שהייתה מעורבבת בחמיצות, לא בגלל ההפסד, אלא בגלל הבחירה האסטרטגית. ועל כך בסעיף הבא.

2. שתי גישות מרכזיות בבחירת שחקנים לנבחרת: הראשונה, גישת שלמה שרף, האינטואיטיבית, זו שמוכרעת על ידי השפיץ של הנעל, הבנויה על זימון שחקנים שנמצאים בכושר הנוכחי הטוב ביותר, רזומה בינלאומי – יתרון, והמטרה היא תוצאות מיידיות, הכרעת משחקים והעפלה לאן שצריך להעפיל. רונן חרזי כדרך חיים. ולא, נבחרת ישראל של שרף לא העפילה לשום מקום. אבל תמיד חיה באשליה שזה אוטוטו מגיע, נערת ליווי אחת יותר או פחות, מי סופר.

הגישה השנייה היא גישת סם הינקי. בישול איטי. סימון מטרות רחוקות, בחירת שחקנים שיובילו למטרות האלה, ויתור על דור, על הישגים מיידים כדי לקבל הישגים עתידיים. משהו קצת לא ישראלי כי כלולה בו המילה סבלנות. ״תהליך״. טאנקינג. ״לא קונים בשום חנות״. תסמכו עלינו.

קטש והבוסים שלו באיגוד בחרו בגישה השנייה. אז חבל שבכלל מדברים על סיכויי העפלה למונדובאסקט כי זה בכלל לא מעניין את איגוד הכדורסל. קטש היה כן מספיק הבוקר כשהתבטא שהסיכויים להעפיל קלושים. לא בגלל שמתמטית הם קלושים, כי קטש והאיגוד ויתרו על העפלה, אז הם הקלישו אותם, אם יש בכלל מילה כזו. הסיכוי, אולי הסביר ביותר מזה שנים להעפיל למונדובאסקט ולתת בוננזה לענף שלם, פוספס.

אז המטרה היא הישג משמעותי ביורו 2021. מה זה משמעותי? בחישוב פשוט של יחסי הכוחות והנבחרות המובילות ביבשת, מדובר במקומות 5-8. מישהו מתרגש?

בשם האב
הדרך לכוונות הטובות רצופה בגיהינום

תגובות

 • משה

  הייתי במשחק והיה כיף לראות את המחצית השניה למרות ההפסד. אני מעדיף למות יפה עם זוסמן מאשר לחיות מכוער עם אליהו. אם יתנו להם את השקט ותהיה סבלנות תהיה פה נבחרת טובה. צריך לזכור שביורובאסקט המדובר יתווספו לשלד הטוב שרץ כרגע כספי, אבדיה ומתאזרח (דיברתולומיאו ?).

 • מתן גילור

  תודה דורון.
  קולאנג'לו הגיע בגלל שנמאס מהתהליך של פילדלפיה ורצו להתחיל ולראות תוצאות.
  אבי התהליך הוא סם הינקי.

  • קרמר

   אמת, תוקן. תודה.

   • NoOne

    קולנג'לו ואבא שלו הנחש הגיעו כי אדם סילבר הוא חלאה , היחידים שנמאס להם מהינקי היו בעלי הקבוצות האחרות שידעו שהוא הולך לבנות קבוצה שתשלוט בליגה ל 10 שנים וקטעו את זה באמצע כי ג'וש האריס הוא אפס בלי חוט שדרה שפיטר בן אדם בגלל שהוא עשה בדיוק מה שהוא ביקש ממנו לעשות.
    וראינו כבר את התוצאות של קולנג'לו ואיפה הוא עכשיו.

    • 7even

     הם דווקא ראו תוצאות מקולאנגלו.
     בעיקר בטוויטר.

 • אסף רביץ

  היה ממש כיף לראות את בלאט מנהל את ההצגה בנבחרת הבוגרת. הוא נראה בשל לקפיצת מדרגה משמעותית השנה.
  הנקודה לגבי הוויתור של קטש על פורוורדים (ואפשר להרחיב לעמדות 2-4) מעניינת וחשובה. הכוכב הגדול של הכדורסל הישראלי הוא פורוורד וארבעה מחמשת הכשרונות הכי גדולים עד גיל 24 הם שחקני כנף. הם הולכים להיות הבסיס של הנבחרת בקמפיין הבא ואם קטש לא יידע להשתמש בהם וישאיר אותם לעמוד ולהסתכל על בלאט הוא יבזבז את הכלים שיש לו. מהצד השני, ועם כל הכבוד לאיתי שגב, אין לנבחרת סנטר שניתן לראות בו מומחה אמיתי לפיק נ' רול נגד שומרים רציניים יותר מהז'לובים הגאורגיים. לא רואה איך ההיי פיק 'נ רול בין בלאט לשגב מתמודד מול חילופים אוטומטיים.
  יכול להיות שהמבחן של קטש יהיה ביכולת להרחיב את הרפרטואר ההתקפי שלו כדי להביא לידי ביטוי את היכולות של שחקני הכנף המגוונים.

 • איציק

  בלאט שחקן חכם אנרגטי, אבל עם תקרת זכוכית מאד נמוכה, הוא לא סטוקטון ולא מרק פריס, ולכן נראה לי מסוכן לשים את כל הביצים בבלאט אחד (לא, אני לא מציע להביא גם את השני, לא עכשיו).
  לנבחרת יש גם בעיה בעמדת הסנטר. צ'וברוביץ' ושגב הם סנטרים עם תקרת זכוכית הרבה יותר נמוכה מזו של בלאט (והם גבוהים יותר ממנו). התקרה כל כך נמוכה שהיא מגיעה להם לאזור המפשעה וכנראה מאד מגבילה אותם. אז ג'ק כהן הוא מין סטראץ' פורוורד סנטר. זה יעבוד מול גרוזיה (כן, כל חברי הגרוזינים קוראים לה גרוזיה ולא גאורגיה), אבל לא מול ספרד או קרואטיה.
  ואחרי כל זאת, לפרקים הנבחרת נראתה כיפית. מעניין לאן נעלם נמרוד לב במרקם. יש לו את כל התכונות להצליח בה למרות שהוא פורוורד.

  • קרמר

   נמרוד לב נעלם עם זמרת בארים אדומה.

   • איציק

    :-)
    ולקטע האמנותי של נמרוד לוי? נראה שהבחור כישרוני ועשה דברים מאד יפים בעונה האחרונה.

  • משה

   לצ׳וברוביץ׳ אין תקרת זכוכית, יש לו רצפת זכוכית. כל קשר בין האיש החביב וכדורסל מקרי בהחלט. ראיתי אותו משחק באשדוד כמה פעמים העונה, אם הוא לא בקבוצה שלך הוא עונה להגדרה אתנחתא קומית.

 • 7even

  כואב לי על יובל זוסמן.
  שחקן כ"כ מוכשר שהולך לחלק מים לזרים, רק כי זה מפעל בו הניצחון לא מובטח ב 90% מראש.

  • red sox

   קומית, עד שאתה מגלה שהוא תפר אותך עם 6 ריבאונד התקפה ו12 נקודות שאסף מהפח.

   • משה

    אני מעריך שהגבת אליי. בשנה הטובה שלו באשדוד הוא עשה באיזור ה-5 ו-5 (כללי, לא התקפה) בממוצע ב 20 דקות. לא מספרים של חייט.

    • red sox

     הוא נגר, אבל כזה שיעניש אותך על טעויות, ייתן גוף ועבירות בלי חשבון וייצר נקודות ממקומות שלא תצפה להן. בעיקר מריבאונד התקפה וסחיטת עבירות. אני לא בא לומר לך שהוא החייל הראשון שהייתי לוקח לקרב מול נבחרת אירופית, אבל לליגה שלנו הוא כוח שכל מאמן היה שמח שיהיה בצד שלו.

    • MOBY

     צוברוביץ הוא הישראלי היחידי שישנה זריקות של חדירות לצבע.
     כנראה שהחליף סוכן אז אפשר לזמן אותו לנבחרת ולא לנפות אותו כניפוי אחרון, ואז לבכות שאין לנו נגרים בצבע כמו לנבחרת XXX.
     הבזבוז הכי גדול שלנו בכדורסל הנבחרת.

     • משה

      לנבחרת גיאורגיה היו שני שחקנים (חוץ מפאצ׳וליה שלא שיחק כמובן) שהדבר האחרון שאפשר להגיד עליהם זה נגרים. לשחקן עם כל כך מעט כישורים אין מה לחפש ברמות האלה. אני מסכים עם רד סוקס שבליגה שחקן ישראלי כזה הוא בונוס.

 • אלעד כ

  אני חושב שההתרגשות היא לא רק מהתוצאות, אלא גם מהדרך.
  נבחרת ישראל לדורותיה, אבל בטח ובטח בדור הפחות מוכשר הנוכחי, צריכה לשחק סמול-סול, חכם ועם הרבה הקרבה ונחישות. קיבלנו טעימה מזה האליפות האחרונה של העתודה.
  אם זו הדרך (ולכן למשל אני מבין את אי זימונו של דאוסון), שידבקו בה והרוויחו אותי בתור אוהד. כן, אחד שיכול להתרגש ממקומות 5-12 באליפות אירופה אם על הדרך הכדורסל עצמו הוא מרגש.

  • משה

   לגמרי

 • קורא בין השורות

  היה כיף לראות את הרבע השלישי אבל לפחות כרגע אני לא חושב שאפשר ללמוד ממנו עך העתיד של הנבחרת יותר מאשר מהמחצית הראשונה.
  בסופו של דבר, ובמחצית הראשונה זה הורגש היטב, לשים את כל האסימונים על בלאט זה מוגזם. הוא מוכשר וחכם (ובד"כ גם עם קליעה טובה) אבל הוא לא יכול לבד. היו המון מקרים שהוא נתקע בהם בחצי הראשון ונכון לעכשיו הוא לא שומר מדהים (ובגודל שלו אני לא יודע כמה רחוק הוא יוכל להגיע בתחום מול שחקנים יותר רציניים מהגאורגים)

  ועם כל החיבה של קטש להיי פיק נ׳ רול כדאי למצוא בנבחרת הזאת מישהו שבאמת יודע לחסום (זה בטח לא שגב)

  אני חושב שאם היורו האחרון לא היה נראה כמו מפלה מתמשכת אז לא היו מרשים לעצמם לזרוק טורניר

  • משה

   מוביל הכדור היחיד חוץ מבלאט וטימור שהיה בסגל הוא יפתח זיו שאני לא רואה שום תסריט שהוא יהיה חלק מהנבחרת בסגל מלא. עם מקל ודיברתולומיאו כשירים בלאט יש אלטרנטיבות לגלאט.

 • בוגי

  אם הנבחרת תעשה מקום 5 באליפות אני אתרגש ממש. מודה שהעתודה לא עושה לי כלום

 • red sox

  מדויק, קרמר.
  בלאט, וזה ברור לכל מי שראה אותו בהפועל, חייב ללמוד לסיים בצבע. זה מה שחסר להשלמת החבילה שמרכיבה את רכזי הפיק-אנד-רול הטובים באמת. כרגע אין שום סיבה לכווץ אליו הגנות בחדירה. קליעה נייחת ברמה גבוהה מאוד יש לו וכמובן מסירה. הצלע השלישית חסרה וחיונית.

 • Gil - Zimbabwe

  אני לא מבין הרבה בכדורסל וגם עם הרבה מהמושגים אני לא מבין מה הם אומרים, אבל מאד נהניתי אתמול מהניבחרת. הם חברה בלי פוזות של כוכבים, מאד מגובשים מבחינה חברית, רואים שהם נהנים והכי חשוב ניראה לי שהם רוכשים המון כבוד לקטש ומשחקים בשבילו (קרמר תקן אותי אם טועה...).
  היה כייף לראות אותם.

 • MOBY

  חבל שהשחקן הכי אירופאי שלנו אפילו לא זומן...
  מוזר מאוד שדאוסן בכלל לא בתוכניות.

 • יניר

  כשאחת האפשרויות היא שיטת שלמה שרף אני בוחר אוטומטית בשיטה השניה

  • איציק

   שיטת הבחירה שביצעת היא בדיוק שיטת שלמה שרף ;)

 • טרוצקי

  זה נראה ומרגיש כמו טריו שהחליט להשתלט על הנבחרת ומכסה את מפת האינטרסים בכדורסל כדי להיות נקי מביקורת. קטש מכסה את רוב התקשורת הרלוונטית (וייסברג וערוץ הספורט) גרשון מיעוט קטן אך קולני ואת שאר המאמנים (האוזמן, אדלשטיין)
  ופרישמן כנראה בילה את שנותיו מאז הפרישה באיסוף חומר מפליל על בכירי האיגוד כי זה הדבר היחיד שמסביר את השליטה שלו בשדרות יהודית. ככה קטש יכול לשווק גמד שלא שומר ולא חודר כרכז העתיד שלנו, להשאיר בחוץ את שני הישראלים היחידים שמסוגלים לקנות סל במשחק עומד (דוסון ושמחון) ולהזניח את גזרת המתאזרחים. ואין פוצה פה ומצפצף.

Comments are closed.