החורף של בן

ben

מכבי ת"א רוצה את בן שהר, הוא אפילו ישב איתם במלון בברלין וסיכם את תנאיו. גם מכבי חיפה והפועל ת"א. ואף אחד לא מבין למה הקבוצות האלו מעוניינות בו, והצנציפרים למיניהם מכנים אותו בכינויים: “בלון שהתפוצץ", “פלופ ענק", “הוא לא שיחק מכיתה ג'”. מתי הבקיע בפעם האחרונה? מתי שיחק בפעם האחרונה? מה הוא עשה מאז צ'לסי? למה מכבי ממשיכה לפרק את הפועל מסמליה?

בן שהר לא מתכנן חזרה לארץ, עדיין לא. פעם הוא סיפר לי את זה, היום הוא כבר מדבר על כך בריש גלי. זה התחיל עם הציוץ בטוויטר, למחרת ה"סיכום" עם מכבי (פרסום ראשון, אופירה אסייג): “ברצוני להבהיר שלא חתמתי, לא סיכמתי ולא ישבתי עם אף קבוצה בארץ וחבל שכמה עיתונאים דואגים להמציא שקרים למיניהם". לפני שלושה ימים, בראיון ל-Berliner Morgenpost, הוא הוסיף: “אני רוצה להישאר באירופה, אולי אפילו בבונדסליגה". הוא רוצה להיות מושאל לחצי שנה כדי לצבור דקות משחק, לחזור חזק ומנוסה יותר לעונה הבאה ולחזור למלחמה האינסופית על מקום ב-18 של הרטה.

*

כולם יודעים שאני משוחד, שלא תשמעו ממני אמרות וטרוניות מהזן המופיע בפסקה הראשונה, ולרוב מתייחסים לדבריי האוהדים בהתאם. ואני לא ממש מכיר את בן, בטח לא מספיק כדי לחוות עליו דעה אישית, כבן אדם. אבל ברלין קטנה, בעיקר עבור הישראלים שחיים בה, ואני יודע שהוא היה מאושר אחרי הארכת חוזהו בקיץ האחרון, והוא דופק שעון בכל אימון, ועובד קשה מאוד, ושומע מיוס שהוא מרוצה מהעבודה שלו באימונים, ועושה כל שביכולתו ולא משיג דריסת רגל אפילו על הספסל.

והוא רצה להכות שורש, לא לעזוב. הוא נפנף הצעה של 800 אלף יורו מרד בול זלצבורג כדי להגיע לבונדסליגה השניה, הוא ויתר על שכר 1.3 מיליון יורו בפ.צ אביאן כדי להמשיך להרוויח פחות מחמישים אחוז ולהילחם על דקות משחק בהרטה. פרייבורג הביעה בו עניין, הצעות קונקרטיות הגיעו מישראל ומהולנד. את כולן הוא דחה. אולי הרינונים על כל הקבוצות בהן עבר בשנים האחרונות עשו את שלהן, ואולי גם לבן קשה עם הנדודים.

*

"מדוע יש להרטה עשרים ושמונה שחקנים אם תמיד אותם שלושה עשר משחקים"?

עם תום הסיבוב הראשון ורגע לפני יציאת הקבוצה למחנה האימון בטורקיה ערך ה"בילד" ניתוח של מצבת שחקני הרטה וחילק את שחקני המשנה לארבע קטגוריות: עובדים לזמן קצר (ממוקדי משימות), נטולי ההזדמנויות (אינם משחקים דרך קבע), נערי הזהב (השחקנים הצעירים) וכלבי הציד (שחקנים איכותיים המהווים איום מקצועי על שחקני ההרכב הראשון).

בן שהר, באופן לא מפתיע, נכלל בקטגוריה השניה, יחד עם פר קלוגה (12 דקות) ומייק פרנץ (אפס דקות). בקיץ הקרוב, אחרי עזיבת המושאלים טולגה סיגרסי (וולפסבורג) ופר סקילברד (המבורג) יוכל קלוגה לחזור לסגל ואף להרכב. גורל דומה אינו מצפה לפרנץ ושהר, והם השחקנים היחידים בסגל הרחב שמחפשים קבוצה חדשה. על שהר נאמר בכתבה: “בן שהר המהיר אמור היה להיות המומחה להתקפות הנגד, אך עקב היכולת הגבוהה של הרטה העונה הוא לא נלקח בחשבון".

list

*

"ששת החודשים האחרונים היו מאוד מתסכלים עבורי", כך בן. זו התקופה הארוכה ביותר ללא משחק אותה חווה עד כה. “עכשיו אני חייב ללכת לדרכי, גם אם זה קשה. עכשיו זה הזמן להישאר חזק מנטלית ולהביט קדימה". הסוכן החדש שלו מייקל סטיבנס (בנו של המאמן הוב סטיבנס) סורק את השוק, מחפש הצעות.

השמועות האחרונות כוללות את איינטרכט בראונשוויג וטולוז. מתישהו יגיע עוד "פרסום ראשון" סנסציוני על מכבי/הפועל. אם אני הייתי הסוכן של בן שהר, אומר יוהאנס, הייתי מנסה לארגן לו סיבוב שני באוניון ברלין. כך הוא יוכל להישאר בעיר ולהיות סמוך ובטוח שיזכה לדקות משחק בבונדסליגה 2 (אבוי למזלזלים). חוץ מזה קשה שלא לאהוב את החיים בברלין, בטח יותר מאוקזר או דוטינכם (העיר של דה חראפשחאפ), בראונשוויג או טולוז.

הוא צריך לעזוב, קצת חבל. הוא לא רק הישראלי שלי בהרטה אני מאמין בלב שלם שהוא יכול למצוא את מקומו בבונדסליגה. גם האוהדים האמינו בו, וכולם רצו לראות אותו בפעולה. ולכולם כאב שדווקא אחרי יכולת טובה בגביע, אי שם בסוף ספטמבר, הוא עדיין לא נלקח בחשבון. אבל כאן אין טענות להנהלה, וכולם מבינים שעם כל האמונה והרצון הטוב הגיע זמנו לעזוב. ושאם אי פעם ישוב לכאן יהיו התנאים אחרים, תהיה היכולת אחרת, מוכחת, תהיה לו יותר ארטילריה לקרבות הסיזיפיים מול ואגנר, שולץ, בן חטירה. שרק יצליח הילד, הוא כל כך רוצה את זה.

גם אני.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

למי באמת דואגים כאן?
הכדורסל של גיא פניני

19 Comments

תורג'י 10 בינואר 2014

מעולם לא היה שחקן שעשה כל כך מעט וקיבל כל כך הרבה מאמרים/כתבות.

משה 10 בינואר 2014

ערן.
בן שהר זה מקרה עצוב. הפוטנציאל ענק והמימוש כ"כ קטן. יצא לנו לראות אותו משחק. כולנו. נגד צרפת הצעירה, בבוגרת. מישהו זוכר את מסירת העין הפוזלת שלו א-לה שאראס עם נבחרת ישראל? באמת שברוב הפעמים שראיתי אותו הוא היה טוב. מהיר, משפיע על המשחק, חכם.
אבל אי אפשר להתחמק בבעיות ההשתלבות שלו בקבוצות באירופה. זה מהדהד.
מה שכן, אנחנו כ"כ רחוקים שאנחו לא מסוגלים לראות את הדרך אלא רק את מבחן התוצאה.
אגב יחס התקשורת, אני יכול רק להעיד על עצמי אבל אני מקווה שמה שאני מרגיש זה הלך רוח. הצנציפרים למיניהם כמו שכתבת, הולכים ונשחקים בעיני במעמדם כעיתונאים. בכלל אני חושב שהקהל, במיוחד אחרי פארסת המינוי המחודש של גוטמן מצחליחה לאט לאט לקרוא את מפת האינטרסים. ואם הקהל לא מצליח לקרוא אז הוא מבין שמשהו פישי באתרי ובעיתוני הספורט. אני חושב שהמסקנה העיקרית היא שצריך להתחיל לצרוך ספורט אחרת.
הרי כ"כ קל לכתוב מרחוק על בן שהר. אני באופן אישי הייתי שמח אפילו שלא היו כותבים עליו בכלל. זה היה יותר פרופורציונלי למצבו כרגע בו הוא אינו משחק.

ערן (לא לוי) 10 בינואר 2014

אני מאמין שבקרב קוראי דה-באזר, היחס לעיתונאות רכילותית שאינה מבוססת על מידע (אך כן מבוססת שאיפה לרייטינג / אינטרסים סמויים) הינו, כפי שציינת, ספקני מאוד. אצלי האסימון ירד לגמרי בשנה האחרונה.
כל הכותרות על בלגן בחדר ההלבשה במכבי מעלות אצלי בעיקר גיחוך. לא שכל השחקנים מרוצים כל הזמן – זה בלתי אפשרי אצל בני אדם, לא כל שכן בשיטת הרוטציה עם סגל כה רחב; אך ברור לי שכרגע אין מדליפים לאחר שג'ורדי עשה ניקיון כללי. מה שמחייב עיתונאים להמציא קשקושים תחת כסות "גורמים בחדר ההלבשה שלא הזדהו".
כך גם בנוגע למפת האינטרסים הסמויים הבלתי נגמרת ובלתי נתפשת ב"יציע העיתונות", שהיא הכל חוץ מעיתונות.

השאלה: האם הציבור הרחב – זה שמגיב במאות טוקבקים על כל שטות אצל אופירה גם כן מתחיל להרגיש שעובדים עליו בעיניים פשוט כי אין סחורה אמיתית (או כי האמת משעממת מכדי ליצור כותרת)?
אני בספק

ערן (לא לוי) 10 בינואר 2014

כתבה מעניינת. את הזוית הזו הנוגעת לבן שהר טרם הכרתי.
אני חושב שהתדמית שלו בישראל אכן ניזוקה מפרסומים מהסוג של "מועמד ל…" [ואפילו מהתיחסות עודפת לשינוי איות השם].
זה הומחש יפה בראיון המצוין עם ג'ורדי בסופשבוע שעבר (משום מה, האכסניה שנבחרה היתה "ישראל היום") בו סופר איך בזמן ביצוע הראיון עלתה ידיעה אצל אופירה על כך ששהר ישב עם הנהלת מכבי בברלין וסגר תנאים. ג'ורדי ישר סימס לאופירה שהוא כרגע יושב בקניון בתל אביב ולא ממש בברלין. ואליבא דג'ורדי, ידיעות מופרכות כאלה מגיעות ממקורבים של שחקן שרוצים להעלות את העניין בו. בקיצור, האמא שלו / הסוכן שלו עושים לו שירות רע בכל הקשור לתקשורת הספורט הישראלית, ומציגים שם של מועמד / עוזב כרוני, בשונה מספורטאי חרוץ ורציני כפי שהצגת.

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 10 בינואר 2014

מה אמא אומרת? היא קובעת, לא?

rami 10 בינואר 2014

מתי לאחרונה בן שהר/סהר הראה משהו ממה שטוענים שגלום בו?
מתי הוא היה טוב? מה באמת ההבדל בינו לבין מישהו אייל גולסה (מבחינה מקצועית)?. ההבדל הוא שכל חוזה וכל קבוצה שנגעה בו עד עכשיו עשתה זאת רק בגלל שהוא מתישהו, אי שם במקסיקו 70, היה בצלסי ואפילו שיחק בה 3 משחקים!.
אז ע"פ ויקפדיה הוא הראה שהוא חלוץ ליגה ישראלית טוב בעונת ההשאלה שלו להפועל שם הוא כבש 14 שערים ב30 משחקים. בכל קבוצה אחרת אליה הוא הושאל/נמכר בין אם היא הייתה טובה יותר או פחות הוא נכשל באופן מתמיד.
אני לא יודע כמה זמן נשאר לחוזה שלו בהרטה, אבל אני חושב שזה החוזה האחרון שלו באירופה. אם אני מאמן/ג'נרל מנג'ר של קבוצה ברחבי היבשת בכל ליגה כמעט, (יש מצב שהוא מתאים נניח לליגה הפינית או לליגה הליטאית) אני לא נוגע בו. מדובר על שחקן בן 24 שפרט לעונה טובה בליגה הישראלית לא הראה שום דבר ולא שווה 10 אחוז מהכסף שנשפך עליו.
מצד שני,אם יש סוכנים ישראלים שהצליחו לייצא עשרות שחקנים גרועים לליגה הבלגית אני לא אופתע אם גם הוא ימצא את מקומו בליארסה או בבירשחוט בקרוב מאוד, עם שכר מנופח ולא שפוי.

אופיר 10 בינואר 2014

אז מה הטענות שלך כלפיו, שהוא לא טוב כמו שהיית רוצה שהוא יהיה?
הוא הכריח מישהו לשלם לו, או השיג משהו בגניבה?
האם זה מפני שהוא מזלזל, או לא רוצה מספיק? ונניח שכן – האם אתה נפגע מזה בצורה כזו או אחרת?

RAMI 10 בינואר 2014

אין לו רצון שהוא יהיה טוב. הוא לא ממש מעניין אותי.
הנקודה שניסיתי להעביר היא שמדובר בשחקן שלא שווה יותר מדי מלל, גם אם הוא משחק בברלין שבה מתגורר הבלוגר. בברלין נמצאים עוד אלפי ישראלים בדיוק כמוהו ואין עליהם פוסט היום, אין הבדל בניהם לבינו.
אין לי מושג למה הוא לא טוב, לא מספיק טוב או כל דבר אחר, זו פשוט השורה התחתונה. מה שלא מובן זה איך נשפך עליו כ"כ הרבה בלי שהוא נתן ולו הוכחה סבירה שהוא ראוי להיות שחקן סגל בליגה בכירה באירופה?
למזלי לא נפגעתי מזה, וכנראה שלא אפגע כי הסיכוי שלו להגיע לאחת מקבוצותיי (מכבי ת"א וארסנל) שואף למינוס.

אופיר 10 בינואר 2014

עם זה אני מסכים, אם כי אני מבין למה ישראלי שחי בברלין ירגיש חיבור לכדורגלן הישראלי היחיד בעיר, או אמפטיה כלפיו.

בן שהר לארסנל…? לא תודה…
אבל אני ממש מצטער שהפוטנציאל לא התממש, כי אני זוכר את משחק הבכורה שלו בנבחרת (נגד יוון – הוא שיחק נפלא!), והפוטנציאל היה ממשי וההבטחה מרובה. לא היה כאן בלוף, סתם סיפור שיגרתי על פוטנציאל לא ממומש, כמו ברוב המקרים.

בני תבורי 10 בינואר 2014

אני שואל את עצמי מה שחקן אוהב יותר, לשחק או כסף. יחידי סגולה נהנים משני החומרים, בן שהר יפרוש אמיד למדי אבל עם קילומטראז' קצרצר על הדשא. ועכשיו מעניין לדעת מה הוא חושב, לא מה חושבים בתקשורת של ברלין או במועדון. הוא אוהב לשחק אז שישחק בפחות כסף ותהילה, יש אין סוף קבוצות בארץ ובחו"ל שיוכל להשתלב. אני משום מה מעריך שהוא רוצה בראש וראשונה למקסם את האפיל הכלכלי שלו שילך ויפחת עם הזמן ואז ימצא את מקומו גם בכדורגל הישראלי.

יניב 10 בינואר 2014

אני חייב להגיד שגם מבחינה כלכלית אני לא מבין את הבחירות שלו – הוא בן 24 – חי על פוטנציאל ובסופו של דבר יש לו לפחות 6-7 עונות טובות במידה ויתחיל לשחק .
במידה ולא בסופו של דבר עוד עונה כזו או עונה וחצי כזו והיכולת שלו לקבל בעונות הבאות סכומים רציניים תקטן משמעותית .
הוא חייב עכשיו שנתיים חזקות של משחק רציף כדי לקבל בגיל 26 חוזה גדול אחרון .

גיסנו 10 בינואר 2014

לבן שהר יש בעיקר כוח רצון ומוסר עבודה, זה כן.

עד שלא יעביר לפחות עונה וחצי מלאות ומוצלחות באיזשהו מועדון איפושהו, הוא רק ימשיך לנדוד.

אלכס דוקורסקי 10 בינואר 2014

הוא עדיין מאוד צעיר, ומעריך שנכונו לו עוד שנים יפות, שישחק בהן הן בהרכב הפותח של קבוצתו, תהיה אשר תהיה, והן בנבחרת. במדים הלאומיים, לפחות במשחקים שצפיתי, הוא שיחק היטב לרוב (גם שלא הבקיע). זוכר שהיה לו משחק טוב נגד שוויץ (במוקדמות למונדיאל בדרום אפריקה, באוגוסט או בספטמבר 2008), כשהנבחרת חזרה מפיגור של שני שערים. הוא נכנס כמחליף והבקיע את שער השוויון.

המקרה שלו כל כך משקף את היעדר הפרופורציות וטוב הטעם של סיקור תקשורת הספורט (בחלקה, למען ההגינות). כשעבר לצ'לסי בגיל 16 או 17, מיהרו להכתירו כפלא שטרם נראה כאן, וכאשר לא הצליח (לעת עתה לפחות) לממש חלק מהתקוות (שהיה להן כנראה קשר די רופף למציאות) שתלו בו, החלו לראות בו כשחקן גמור.
חבל, אבל שיהיה לבחור בהצלחה רבה.

משיח 10 בינואר 2014

ּּ+1, כתבו עליו בעיתון הרבה דברים והוא בכלל לא ידע שהוא כזה

אהד 10 בינואר 2014

לדעתי הבעיה התחילה עם כל הפסטיבל שהתחולל סביבו בהיותו צעיר. הטענות שלי כלפיו מתמצות לא בזה שהוא לא טוב מספיק, אלא בזה שהוא זה שיצר את הבאזז סביבו. אז עם כל הכבוד, כמו שהוא קיבל מהבאזז הזה מקום בנבחרת הבוגרת וחוזים מכובדים באירופה, כך הוא גם צריך לקבל את הציפייה והביקורת שבאה עם האכזבה. אהה, ויש גם את הקטע עם אמא בתיה..
בכל מקרה, אני חושב שאין לו מכאן לאיפה לרדת, כך שזה לפחות יתרון – אף אחד במדינה כבר לא מצפה ממנו לדבר.

גודיונסן 12 בינואר 2014

חובבי כדורגל לא מתארים לעצמם לעיתים כמה קל להידחק אל מחוץ לרוטציה בקבוצה אירופית. בכל קבוצה יש סגל מלא של 22-30 שחקנים. הסגל שמתלבש, ה-18, הם שחקנים שכולם בדרך-כלל משחקים, מי מעט, מי יותר. מעבר לזה – זה מעבר להרי החושך. שחקנים שיקבלו הזדמנות במשחקים לא חשובים, בדקה ה-85 בגביע נגד קבוצת ליגה 3 ביתרון 0:3. הבעיה הנוספת היא שאם הסגל כן חסר, זה רק מצב זמני. תמיד הוא יתמלא בקיץ, בינואר וכו. אם יש עמדה שאין בה שחקן טוב באופן צורם, נדיר שפתאום יקבל את ההזדמנות שחקן שמחוץ לרוטציה. לרוב יחתימו שחקן חדש.

אוהד הפועל ת"א 13 בינואר 2014

היה צריך ללמוד מבניון. להתבגר בארץ ורק אז לצאת, פשוט היה חמדן מידי.

סחבק 13 בינואר 2014

לא מדויק.
בניון יצא מהארץ, התגעגע וחזר.
ואחכ שוב יצא.
היה עליו הייפ פי כמה ממה שהיה על בן סהר,
אבל בניגוד אליו יוסי אשכרה פרע את השטרות

Comments closed