חרפת חיחון 1982: לקראת גרמניה-ארה"ב

ביום חמישי הקרוב ייפגשו גרמניה וארה"ב למשחק בו גורלן נמצא בידיהן. המנצחת תעלה לשמינית הגמר, המפסידה תהיה תלויה בתוצאת המשחק המקביל בין גאנה לפורטוגל. הפרש השערים הגבוה של גרמניה (4+) ישחק לטובתה גם במקרה של הפסד. הפסד של ארה"ב ונצחון של גאנה עשוי לשלוח את האמריקאים הביתה ואת הכוכבים השחורים לשלב הבא.

ויש עוד אופציה: תיקו בין גרמניה לארה"ב, תיקו שמעלה את שתיהן, בלי קשר לתוצאת המשחק המקביל. ולא צריך להיות עכבר כדורגל כדי להיזכר בחיחון 1982, במשחק בין מערב גרמניה לאוסטריה, מפני שיש דברים שעד היום לא שוכחים כשמדובר בגרמניה, גם לא בגרמניה. מפני שהמשחק ההוא שינה סדרי מונדיאל.

rumi

*

אז, ב-1982, עדיין לא שוחקו במקביל משחקי הסיבוב השלישי של שלב הבתים. ואלג'יריה שסיימה את משחקיה בשלב הבתים ב-24 ביוני, נאלצה להמתין יום שלם, למשחק האחרון בבית בין מערב גרמניה לאוסטריה, כדי לגלות אם תמשיך לשלב הבא.

המערב גרמנים הגיעו לטורניר זחוחים ובטוחים בעצמם. הם היו אלופי אירופה, הם ניצחו בכל שמונת משחקי מוקדמות המונדיאל עם 33 שערי זכות, והם זלזלו בנבחרת האפריקאית שעמדה להתמודד מולם במשחק הראשון בטורניר. אחד השחקנים אמר ש"את השער השביעי נקדיש לנשים שלנו, את השמיני לכלבים שלנו". המאמן יופ דרוול הצהיר שיעלה על הרכבת הראשונה הביתה אם השחקנים שלו יפסידו. דרוול נשאר, השחקנים שלו הפסידו.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

במשחקם השני בבית התעשתו הגרמנים והביסו את צ'ילה 1:4 (שלושער של קרל היינץ רומיניגה). אלג'יריה לא הצליחה למנף את הנצחון שהדהים את עולם הכדורגל והפסידה לאוסטריה 2:0. לקראת פתיחת הסיבוב השלישי תפסה אוסטריה את המקום הראשון עם ארבע נקודות (ניצחה במשחק הראשון את צ'ילה 0:1), אלג'יריה ומערב גרמניה עמדו במקומות השני והשלישי בהתאמה.

את המשחק מול צ'ילה פתחה אלג'יריה בסערה, וכמו בנצחון על דרום קוריאה במונדיאל הנוכחי היא הוליכה 0:3 במחצית ועם הפרש שערים זהה לזה של מערב גרמניה (3:5), הגרמנים הבינו שבמצב הנוכחי הם חייבים לנצח את אוסטריה כדי להעפיל לשלב הבא, וגם שני שערים מצמצמים של צ'ילה במחצית השניה לא שינו מהות זו (2:3 בסיום). אלג'יריה ניצחה והעפילה למקום השני. כמה ימים מאוחר יותר הבינו אלג'יריה והעולם עד כמה חסר חשיבות היה אותו נצחון.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

גרמניה היתה תלויה בעצמה בלבד. נצחון והם בשלב הבא מהמקום הראשון, תיקו או הפסד והם בחוץ. אוסטריה הראשונה, עם שני נצחונות נגד צ'ילה ואלג'יריה, היתה זקוקה לכל הפחות לתיקו או הפסד בהפרש של עד שני שערים על מנת להעפיל. והיתה גם קצת פיקנטריה שהוסיפה דלק למשחק – המפגש בין השתיים במונדיאל 1978, 'נס קורדובה' של האוסטרים (ו'חרפת קורדובה' של הגרמנים), בו ניצחה אוסטריה 2:3 בנצחונה הראשון מזה 47 שנים על שכנתה מצפון וסיימה את דרכה של מערב גרמניה בטורניר.

ועם המידע המקדים הזה נפתח המשחק האחרון בבית 2 בין מערב גרמניה לאוסטריה.

*

בעשר הדקות הראשונות תקפו הגרמנים בחמת זעם ולא נתנו לאוסטרים מרחב נשימה. בדקה ה-11 זה גם הצליח עם שער של הורסט רובש. ואז, פחות או יותר, הסתיים המשחק.

הגרמנים עדיין ניסו להתקדם מדי פעם לכיוון הרחבה האוסטרית, פאול ברייטנר החמיץ משני מצבים ופרידריך קונצ'ילה האוסטרי הדף בעיטה חזקה של וולפגאנג דרמלר, אך ככל שהתקדמה המחצית אל סיומה הלך המשחק ודעך.

והמגמה הזו אף התחזקה במחצית השניה, וגם שריקות הבוז של הקהל החל מהדקה ה-52 ואילך, נפנוף בשטרות כסף ושריפת דגל גרמניה ביציע כמחאה לא השפיעו על הלך הרוחות על הדשא, עם משחק לרוחב ולאחור, עם שלושה נסיונות בעיטה (ואף לא אחד למסגרת) שמונה תיקולים בלבד לגרמניה ו-98 אחוזי מסירות מדוייקות במחצית המגרש שלהם (אוסטריה עם 99 אחוזים). השדר האנגלי יו ג'ונס הודיע ש"זהו אחד המשחקים הבינלאומיים המחפירים בהם צפיתי". השדר האוסטרי רוברט זיגר ביקש מהצופים לכבות את מכשירי הטלויזיה שלהם, והשדר הגרמני אברהרד סטנייאק פנה אליהם בזו הלשון:

"מה שקורה כאן היא חרפה, אין לזה קשר לכדורגל. תגידו מה שאתם רוצים, אבל לא כל מטרה מקדשת את האמצעים".

*

בתום המשחק בירכו שחקני אוסטריה ומערב גרמניה אלה את אלה לרגל העליה לשלב הבא. יופ דרוול אמר במסיבת העיתונאים בתום המשחק: “רצינו להתקדם, לא לשחק כדורגל". לותר מתיאוס, שעלה מהספסל בדקה ה-66, הוסיף: “עלינו לשלב הבא, זה כל מה שחשוב". אך האפל מכולם היה האנס צ'אק, ראש המשלחת האוסטרית:

"המשחק היום היה טקטי באופן טבעי, אבל אם עשרת אלפים 'בני המדבר' כאן באצטדיון רוצים להצית סקנדל בגלל המשחק זה רק מראה שיש להם מעט מדי בתי ספר. איזה שיח' יוצא מנווה המדבר שלו, מקבל רשות לרחרח את אוויר גביע העולם אחרי שלוש מאות שנה וחושב שהוא זכאי לפתוח את הג'ורה שלו".

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

האלג'יראים הגישו ערעור על תוצאת המשחק, פיפ"א דחתה אותו בטענה כי אין הוכחות למכירת המשחק על ידי מי מהצדדים. הסברה הרווחת היא ששחקני הנבחרות הגיעו למעין הבנה שבעל פה במהלך המשחק, כאשר הבינו שהתוצאה הנוכחית משרתת נאמנה את כל הנוכחים על כר הדשא. למרות דחיית הערעור החליטה פיפ"א לשנות את מבנה המשחקים לקראת מונדיאל 1986 וקבעה כי משחקי הסיבוב השלישי בכל בית ייערכו באותה השעה.

“לא כעסנו, היינו רגועים", אמר בתום הדיון הארוך המגן חבאנה מרזקנה, “לצפות בשני כוחות על משפילים את עצמם על מנת לחסל אותנו דיבר בשבחנו. הם המשיכו לשלב הבא עם חרפה, אנחנו עזבנו עם הראש למעלה". “ההופעה שלנו גרמה לפיפ"א לבצע את השינוי במבנה המשחקים", הוסיף הקשר לחדר בלומי, “וזה אפילו טוב יותר מניצחון, אלג'יריה הותירה את חותמה על הכדורגל העולמי".

'חרפת חיחון' הציגה את הנבחרת המערבגרמנית באור קודר ושרטטה את קו המשבר והגבול בין הנבחרת הטכנית, הרובוטית והמאוסה לבין זו ההתקפית והאהובה של ימינו. כוכב העבר וילי שולץ קרא לעשרים ושניים שחקני הסגל "גנגסטרים". כל כותרות עיתוני גרמניה הביעו שאט נפש מהנבחרת („תתביישו לכם!“, היתה אחת מהן) ותרמו לאיבוד עניין ניכר כלפיה בקרב תושבי המדינה. הנבחרת הגרמנית של 1982 כיבתה את תשוקת האוהדים אליה, והאמביוולנטיות כלפי הנבחרת נמשכה לאורך מספר שנים. אולריך הסהליכטנברגר, מחבר הספר "TOR – סיפורו של הכדורגל הגרמני", כתב שמאמן הנבחרת דרוול, שלא בכוונת מכוון, לימד את המדינה שיש דברים חשובים יותר מנצחון.

alemania

*

יורגן קלינסמן, האיש שהציג לעולם נבחרת גרמנית צעירה והתקפית שהצליחה להשכיח את הנבחרת היהירה של שנות השמונים והתשעים והפכה למושא אהדה ברחבי העולם, היה בן שבע עשרה ב-1982. ביום חמישי הוא ייפגש באצטדיון ברסיפה עם יוגי לב, ממשיך דרכו בבונדסטים. שניהם מאמנים של שתי נבחרות חזקות, קשוחות ואיכותיות.

קלינסמן כבר הודיע כי אינו מצפה לשיחת טלפון מיוגי לב ערב המשחק: “זהו אינו זמן לשיחות חברים, זהו זמן לביזנס, אנחנו לא קבוצה שנלחמת על תיקו, אנחנו תמיד נלחמים למען נצחון, זוהי הרוח שלנו בכל משחק ומשחק". למרות שבצד הפורטוגלי והגנאי עולים חששות מ'חרפת רסיפה', המאמן הפורטוגלי פאולו בנטו לא בונה על הסכם בין יוגי ליורגן: “אני מעריך ששניהם רוצים לנצח, איני חושד בקולגות".

ואלג'יריה? יכול להיות שדווקא 'חרפת חיחון' מודל 2014 תשרת אותה נאמנה. עם סיכויים לא רעים לסיים במקום השני בבית, היא עשויה לפגוש את גרמניה בשמינית הגמר ולנקום על הפגיעה בה לפני 32 שנה. והפעם אלג'יריה היא זו שתדע כמה שעות קודם מה עשתה גרמניה עוד נקודה למחשבה עבור פיפ”א לקראת רוסיה 2018. זו לא אותה הרוח, זו לא אותה הדרך, זו גם לא מערב גרמניה, אבל הנקמה לא קוראת פוסטים בדה באזר.

*

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 ערן לויברלין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קום התנערה עם
יומן האליפות של הולנד 8 - צ'ילה וראשות הבית

44 Comments

גידי 23 ביוני 2014

כתבה שלא מחדשת כלום ולועסת חומר לעוס וידוע שנכתב 100 פעם. הדה באזר היה איכותי ולא כמותי, הוא הפך כמותי וירד באיכות. שום דבר אישי, כמה וכמה כותבים חדשים פשוט לא מחדשים יותר מאשר כתבה בידיעות. ואיפה אברהמי נעלם?

דניאל 23 ביוני 2014

לי חידש. תודה ערן.
גידי, אני מציע שאת התלונות תפנה במכתב אל העורך הראשי.

oded 24 ביוני 2014

לי חידש
לא רוצה אל תקרא, אבל לקבוע לכולם מה ראוי ועוד בכזו צורה, הזוי

cookie-monster 24 ביוני 2014

חידש גם חידש. מה זה ההכללות האלה.

ערן (המקורי) 24 ביוני 2014

איזו תגובה לא לעניין. אני מציע לפנות למחלקת שירות לקוחות של דה-באזר, אגף מנויים, ולבקש החזר מלא על דמי המנוי המופקעים ששילמת לדה-באזר.

D! 24 ביוני 2014

מה אתם מתייחסים
מישהו פה ראה את גידי מתישהו לפני שהוא בא והשאיר את הרפש שלו על השולחן?
לא כל מתנה שמישהו מביא חייבים לקחת.

גורביץ ' 24 ביוני 2014

חידש גם לי, ד"א זה ב-82 ששומאכר השוער הגרמני קצר את החלוץ הצרפתי?

טרנטה 24 ביוני 2014

שבר לבאטיסטון את הפרצוף

כחול 23 ביוני 2014

לי חידש!
פוסט נהדר, מקווה שנראה משחק איכותי ולא חרפה.

בני 23 ביוני 2014

לי זה חידש. תודה רבה

wazza 23 ביוני 2014

אני רק שמעתי על זה תודה על הפירוט ובייחוד על הקישור האקטואלי להיום, המנוי לדה באזר שווה כל שקל.

אורי הברווז 23 ביוני 2014

המשחק הזה יכול להיות היסטורי מסיבה אחת: הוא מלמד את האמריקאים לאהוב תיקו.

היסטוריון של ספורט 23 ביוני 2014

אני משוכנע במאה אחוז שקלינסמן לא יעשה חשבון הוא עשוי מחומר אחר לגמרי.

דניאל 23 ביוני 2014

גם לי הפוסט חידש
רק לא הבנתי את הנקודה למחשבה עבור פיפא לקראת רוסיה 2018

דניאל ש. 23 ביוני 2014

לא אותו דניאל מלמעלה

ערן לוי 23 ביוני 2014

קבוצות יודעות מי יהיו היריבות בשמינית הגמר עוד לפני ששיחקו.
ברזיל יודעת שהולנד ראשונה וצ׳ילה שניה ועשויה לקחת נתונים אלה בחשבון לקראת משחקה מול קמרון.
גם אלג׳יריה, שתשחק ב-23:00, תדע מי היריבות הפוטנציאליות שלה בשמינית הגמר. אם ארה״ב (תשחק ב-19:00) תסיים במקום הראשון תוכל אלג׳יריה להסתפק בתיקו כדי לפגוש בשמינית הגמר את ארה״ב ולא את גרמניה.

פולדש 24 ביוני 2014

יש איזו חלופה לעניין הזה? הרי אם סדר המשחקים היה הפוך, עדיין היו עלולות להיווצר בעיות כאלו.

זיגפריד 24 ביוני 2014

נראה לי שהחלופה היחידה היא לקיים את כל 4 המשחקים בו זמנית.
לא ישים , וגם אם כן – תעלה הדרישה לקיים את כל 8 המשחקים בו זמנית, כי אחרת קבוצות יודעות מי ישחק נגדן ברבע הגמר, בהנחה שינצחו בשמינית.

באטיגול 25 ביוני 2014

יש חלופה- הגרלה לגבי ההתמודדויות בשמינית, כמו בצ'מפיונס.

פאקו 23 ביוני 2014

מצויין. למרות שהתעצבנתי על "משחק האנשלוס" בזמן אמת, תמיד טוב להיזכר שוב גם בהיסטוריה האפלה של הכדורגל.

זיו 23 ביוני 2014

קלינסמן לא יעז לשחק על תיקו. בארהב לא עושים עבירה 9 שניות לסוף המשחק שיש פער של 3 בשם הספורטיביות. אין סיכוי שהאתוס הספורטיבי של ארהב יקבל התנהלות כזו וקלינסמן יודע את זה.
אם זה למשל גרמניה שוויץ הייתי מהמר על הרבה כסף בווינר שיהיה תיקו.

D! 23 ביוני 2014

נהדר ערן
ואפילו יש מוסר השכל טוב

סימנטוב 24 ביוני 2014

המשחק לא נימחק מהזיכרון אבל השיר (החביב) כן (נשכחו גם טלוויזיות סאבא וגונדינג עם החידוש המרענן שלט!).

איתמר המנומר 24 ביוני 2014

מעולה!
יעזור לך אלוהים מאיפה שלפת את הציטוט של האוסטרי והטאץ׳ של הארוויזיון שווה זהב. 

Zak 24 ביוני 2014

אכן. יופי של כתיבה וציטוטים מרתקים

אוהד 24 ביוני 2014

פוסט נהדר! מוסיף הרבה פיקנטריה לחווית המונדיאל!

עמית ג 24 ביוני 2014

כתוב בצורה מרתקת וסוחפת וזה בכלל לא משנה אם הסיפור מוכר. קצת כמו לקרוא את שיר של קרח ואש אחרי שרואים את משחקי הכס.

גיל 24 ביוני 2014

גרמניה האחרת. אין סיכוי שילכו על תיקו למרות שלדעתי זה מה שיגמר בסוף אבל כזה של 2:20 או 3:3. חוץ מזה, כולם בטוחים שגאנה תנצח את פורטוגל ואני מהמר שהיא לא כך שזה לא יהיה רלוונטי.

גיל 24 ביוני 2014

אגב, זה לא גיחון?

ארז (דא יונג) 24 ביוני 2014

תגובה 2

http://debuzzer.com/buzz/?p=3599

אלעד 24 ביוני 2014

כמו ש villa זה וייה ולא וילה …

ארז (דא יונג) 24 ביוני 2014

אבל SABELLA זה סאבלה :)

אלעד 24 ביוני 2014

זה זבל'ה….
לדעתי מבטאים את זה סאבז'ה (sa-be-ja)

ארז (דא יונג) 24 ביוני 2014

בתיאוריה כן, במקרה הזה לא ( ככה זה כשאנשים מתעקשים לשמר את ההגייה האיטלקית) . כך גם דניאל פסארלה.

אדם בן דוד 24 ביוני 2014

מי אמר משחק השרוכים ולא קיבל?
ובלי קשר, כמו תמיד פוסט מעניין (אם כי אני אוהב את הפוסטים האישיים שלך קצת יותר- תמיד פורטים על איזה מיתר אצלי)
ועשה לך מנהג קבוע- תמיד תכתוב לעצמך תגובה מתלוננת כתגובה ראשונה ותראה כמה פירגון תקבל:)

משיח 24 ביוני 2014

ערמומי הערן הזה

עורב סגול 24 ביוני 2014

ומכבי ת"א בעונה הראשונה של פיני גרשון (99?) מתאמצת לא לקלוע כדי להפסיד ביותר מ15 נקודות

טרנטה 24 ביוני 2014

פוסט מצויין. תודה רבה. אבל אם מישהו חושב שלא יהיה תיקו הוא קצת משוגע.

martzianno 24 ביוני 2014

אין, אין, אין על ה-R המהבהב בפינה בהילוך החוזר…

גור אילני 24 ביוני 2014

האמת הבת שלי עדיין צועקת לי ״גול״ בהילוכים החוזרים (אלה שנותנים מאוחר יותר, נניח כשהשחקן מוחלף) אז היה יכול לעזור אם היו מחזירים אותו!

אלעד אחד 24 ביוני 2014

זידאן היה שחקן שחקן כבר ב-82. סחתיין.

עידו 24 ביוני 2014

תודה ערן על הפרוט המעולה של המשחק
אני גם לא מאמין שזה יקרה שוב בין השאר כי כל עיתוני גרמניה מדברים על זה! זה לא יאמן כמה זה עמוק בתרבות הספורט המקומית

Yavor 26 ביוני 2014

לא נראה לי שזה היה משנה אם היו משחקים כמו היום באותה השעה. אם הבנתי נכון, המאזן הפנימי בין שלוש הנבחרות היה זה שקובע את הדירוג במקרה של שיוויון, ובמקרה ההוא אלג'יריה היתה מראש נחותה עם הפרש שערים של מינוס 1, בעוד גרמניה (לפני המשחק) היתה במינוס 1 (אך צפויה לנצח) ואוסטריה בפלוס 2, שוב לפני המשחק. זה אומר ש"חרפה" היתה מתרחשת גם אם המשחקים היו משוחקים במקביל. מה שהיה מונע זאת (אולי) זה התחשבות בהפרש השערים הכללי ולא רק הפנימי בין הנבחרות שנמצאות בשיוויון נקודות.

בילבו באגינ 26 ביוני 2014

תגידו רק אני שמתי לב לקטע המטורף הזה, שממש עדיף לגרמניה להפסיד היום לארהב ולעלות מהמקום השני? כי אם הם מנצחים ועולים מהמקום הראשון אז יש להם את (משוער) רוסיה -עבירה בהחלט 80-20. צרפת 60-40 לטובתם . ברזיל 50-50. וגמר (הולנד ?) 70-30.
במסלול השני יש לה את בלגיה בשמינית 65-35 לטובתם. אחכ ארגנטינה 70-30 הולנד 70-30 וברזיל/ צרפת בגמר . הרבה יותר סימפטי.

Comments closed