למה בכל זאת RB לייפציג

קבוצות כדורגל בבעלות חברות בע"מ לא עושות לי את זה. כשזה קורה בגרמניה - עוד יותר פחות. אז מה יש דווקא בה, ב-RB לייפציג? (רמז - לא רק דמארי)

הפעם הראשונה שלי בלייפציג היתה תיירותית עד זרא. עולים על רכבת בתחנה המרכזית של ברלין, יורדים אחרי שעתיים בתחנה המרכזית של לייפציג, חוצים את הכביש למדרחוב הגדול, קפה וקרואסון באיזו רשת עם עיצוב נעים, בניינים וכנסייה ובניינים וכנסייה, עוד קפה ועוד בניין, H&M וזארה, תחנה מרכזית לייפציג, שעתיים, תחנה מרכזית ברלין.

הפעם השניה היתה אחרת. תחנת אוטובוסים בקצה של מערב ברלין, כביש מהיר, פרות וסוסים, שדות של צבעונים, מכוניות שטסות משמאל לאוטובוס במהירות האור, ויובל רובוביץ', המדריך האישי שלי ללייפציג, שהמתין לי בתחנה הסופית.

קפה וקרואסון באותו מקום, כל השאר אפילו לא מתקרב לביקור הבתולין. עולים על חשמלית בדרך למקומות שלא הייתי מגיע אליהם בחיים, יושבים בשווארמיה מקומית שאין תייר שיודע על קיומה, עוזרים לילד שהחליק על הכביש עם אופניו ונתקע מתחת למכונית, מסתובבים בינות לפארקים עצומי המימדים, מבוססים בתוך שדה עשבים שוטים שהגשם הפך לביצה בזעיר אנפין, בדרך לאצטדיון של ר.ב לייפציג, על גדת הנהר, ממש ליד הבית.

STADION

לא נכנסנו פנימה, גם לא היה משחק באותו היום, סתם יום של חול. אבל יובל דאג ליידע אותי בכל מה שחשוב – שהרד בול ארנה נבנה בתוך הצטנרל שטדיון, אחד האצטדיונים הגדולים באירופה בימים עברו; שהיציעים הישנים והמיושנים בסגנון אצטדיון ר"ג עדיין שם, מקיפים את החדש מכל עבר בירוק שצמח בינות למושבי הבטון; שגשרים מוליכים את הצופים מעל היציעים הקדומים אל אלה החדשים; שזהו האצטדיון הגדול ביותר באזור שפעם נקרא 'מזרח גרמניה'; שקבוצת רד בול, שלא יודעת מה לעשות עם כל הכסף הזה, קנו את שם האצטדיון לשלושים שנה; שעכשיו הם בליגה השלישית אבל ממש לא מתכוונים לעצור.

את מערב גרמניה פסלו ברד בול מראש, יותר מדי קבוצות מבוססות, אין בלעדיות רעיונית. רצו לקנות את פ.צ זקסן לייפציג, ירדו מהם בגלל ניהול גרוע, בעיות כלכליות והפגנות אוהדים אלימות נגד המהלך. חשבו על דינמו דרזדן, אבל תרבות האוהדים שם קשה, אלימה, גזענית, והאצטדיון קטן מדי. בסוף החליטו לחזור לאופציית לייפציג, ומצבו העגום של הכדורגל בעיר מוסס את כיסי ההתנגדות האחרונים שנותרו. בסקר שערך העיתון המקומי 'לייפציגר וולקסצייטונג' זכה מהלכה העתידי של יצרנית משקאות האנרגיה לתמיכה של שבעים אחוזים. RB לייפציג הוקמה, קנתה את רשיון הליגה החמישית של SSV מארקראנשטדט המקומית, והשאר היסטוריה.

RB LEIPZIG

*

ההעברה של עומר דמארי היתה לחוליה בשרשרת תנועה ערה של חלוצים בכירים מהליגה האוסטרית ואליה. זה התחיל עם החלוץ האוסטרי מרקו דיוריצין – פעם בהרטה – שעזב את שטורם גראץ בדרכו לרד בול זלצבורג, , המשיך עם עומר דמארי מאוסטריה וינה ל-RB לייפציג ונילס קוואשנר מרד בול זלצבורג ל-RB לייפציג והסתיים לעת עתה עם תפיסת מקומו של דמארי בסגל וינה על ידי יורדי ריינה מ-SV גרודיג (Grödig) האוסטרית או פיליפ צולכנר של פרייבורג מתחתית הבונדסליגה.

ועכשיו גם עומר דמארי יירשם בפרק ההיסטוריה של הכדורגל הגרמני. והפטיש שלי הוא שחקני כדורגל ישראלים בבונדסליגה, משתגע כשאני רואה אותם על הדשא, קורא עליהם באתרים המקומיים, מתמלא בגאווה לא מובנת בקוראי את תגובות האוהדים, את ההערכה הרבה שמעניקים ליכולת שלהם. אפילו לבן שהר נתנו כבוד בברלין, עד הרגע האחרון, נעזוב את בן שהר, הוא ממש לא הסיפור.

*

עצוב לי שיש מועדונים כמו רד בול לייפציג. היום בו תואמי רד בול ירכשו את קבוצות הכדורגל האהובות עליי יהיה היום בו אאבד את טיפת הילדות האחרונה שעוד נותרה בי, שעדיין מצליחה בכל פעם מחדש לגרור אותי בסופי שבוע למשחקי כדורגל, לחפש סטרימינג יציב. לא רוצה שחקני על, לא רוצה ליגת אלופות, לא אליפות ולא גביע. רוצה קבוצה שאוכל להתחבר אליה, מהסיבות הכי פרימיטיביות שיש. ולפעמים אני לועג לאוהדים שלא רואים בעיניים, שמצב הרוח שלהם משתנה על פי תנועת הנקודות של קבוצתם, שנעלבים כשמדברים סרה על משוש ליבם. ולפעמים אני מקנא בהם, כי אולי יש להם משהו שאני איבדתי.

באייר לברקוז מרחיקה אותי ממנה רק בשל שמה באייר, חברת התרופות. וולפסבורג? אותן התחושות, קבוצה של מפעל מכוניות. ואלה לא מיליארדרים שנפשם חשקה במועדון כדורגל למטרות שעשוע, כי בעלות על מועדון כדורגל בגרמניה דורשת התחייבות ארוכת טווח והוכחות לכך. עשרים וחמש שנים, לא פחות. ורד בול לא הגיעה לכאן כדי לברוח כשיימאס לה, ולרד בול יש עוד שלושה מועדונים בשלוש מדינות שממסמרים את מקומה בעולם הכדורגל,ו– RB Leipzig זה Rasen Ballsport Leipzig רק מפני שזהו שם שעוקף את איסור בעלות הספונסר על קבוצה (וכולם יודעים מה זה באמת RB), ו– RB לייפציג הוקמה עוד לפני שהצטרף אליה שחקן אחד לרפואה, וביום הקמתה (19 למאי 2009) הכריזה RB לייפציג שתוך שמונה עד עשר שנים תעפיל הקבוצה לבונדסליגה. חמש וחצי שנים מאוחר יותר, מהמקום השביעי בבונדסליגה 2 עם תום הסיבוב הראשון, נראה היה שמישהו ב-RB לייפציג הפגין פסימיות מה בתחזיותיו.

*

ורק יובל, באותו יום חול בלייפציג, הצליח איכשהו להחדיר לתוכי את טיפת הסימפטיה היחידה למועדון. ורק בזכותו אני מתעניין במה קורה שם, עוד לפני שעומר דמארי חלף במוחו הקודח של רלף רנגניק. אז עכשיו, כשדמארי בלייפציג? כנראה שבקרוב אגיע לשם שוב כולה שעתיים נסיעה – ואחצה את הגשרים שעוברים מעל ליציעים הישנים בדרך לחדשים, ואשב באצטדיון עם יובל.

ורק שאלה אחת נותרה פתוחה:

רכבת או אוטובוס?

השכתוב המזלזל של ההיסטוריה
שווה את זה. לגמרי שווה את זה

27 Comments

Oded 13 בינואר 2015

יפה

אלון 13 בינואר 2015

אצטדיון נחמד יש להם. הייתי שם בהולנד נגד סרביה ב 2006.

אורליוס 13 בינואר 2015

תמיד אתה מזכיר לי את הרומנטיקה שבכדורגל!
אף על פי, ולמרות, הנושא הפעם :)

אריאל גרייזס 13 בינואר 2015

האיצטדיון נראה מגניב לאללה. בינינו, זה באמת לא ממש משנה אם רד בול הקימו קבוצה מאפס או שאיזה אדידס או קטר איירליינס מחזיקים את יונייטד או את פאריס סן ז'רמן. ככה נראה הספורט המקצועני בימינו. זה עצוב למדי, צריך להיות עם הרבה מאוד הכחשה כדי להמשיך לעודד קבוצות כמו פעם ולא להזכר מה עומד מאחוריהן. למזלנו, אוהדי ספורט נולדים עם יכולת הכחשה חזקה מאוד, אחרת לא היינו מצליחים לשרוד את כל ההפסדים האלו

יואב 13 בינואר 2015

ליברפול יכולה להתמודד ברמות הגבוהות בדיוק מאותה סיבה אריאל, היא רק מקבלת קצת פחות מאחרות(הספונסרים השונים). אין סיבה לא להזכיר גם אותה.
ויש הבדל תהומי בין קבוצות ששוות את השקעת הענק הזאת(מועדונים שעליהם נשענת כל כלכלת הכדורגל) לבין יצירת קבוצות אד הוק. תהומי.

אריאל גרייזס 13 בינואר 2015

נו, ברור שליברפול אותו דבר. סתם זרקתי שתי דוגמאות שעלו לי לראש.
ואני לא חושב שיש הבדל תהומי. ממש לא. מה ההבדל בין מה שקורה עם הסיטי בשנים האחרונות, קבוצה שהיתה אחות קטנה שזזה בין הליגות והפכה למפלצת בזכות הזרמה של כסף, לבין רד בול? הבדל קטן מאוד. אבל כמו שאמרתי, יכולת ההדחקה של אוהד הספורט, שמסוגל להסתכל על הסיטי ולהגיד – הו, הם פיקציה בזמן שהוא אוהד את יונייטד שרק השנה הזרימו 200 מיליון פאונד לקבוצה שלו כדי להאדיר את המותג שלהם – היא בהחלט יכולת מרשימה

יואב 13 בינואר 2015

הבדל תהומי. כי סיטי/יונייטד/וואטאבר, אלו מועדונים עם מורשת, עבר, הסטוריה.
רד בול זלצבורג-לא!!! זאת אומרת-כבר לא.
סיטי לא שינתה את צבעה, סמלה ועוד ועוד.
העניין כאן הוא לא כסף, העניין הוא הפיקציה.
אתה משווה את סיטי לדבר הזה ובכך חוטא לאמת. סיטי היא לא פיקציה. זלצבורג-כן.
וכמו תמיד, יונייטד תמיד בפה שלך. זה דיי מדהים שאתה עונה למשהו שכלל לא כיוונתי אליו. סיטי וצ'לסי לגיטימיות מאד. מקווה שהייתי ברור!

אריאל גרייזס 13 בינואר 2015

מה זה משנה? לא, באמת, מה זה משנה ההיסטוריה? למה סיטי יותר לגיטימית מרד בול? תיקח את הכסף משתיהן ותקבל בדיוק את אותה תוצאה, מה העבר חשוב?

יואב 13 בינואר 2015

אם זה לא משנה, אז אין לנו ממש דיון. אם אין הבדל בין מועדון שהצלחות ספורטיביות משכו אליו את המפרסמים הגדולים ביותר, לבין ״המצאה״ של חברת משקאות, אז נותר לי רק לתמוה מה הקשר שלך לדבר הזה שנקרא כדורגל. או שלא.

אריאל גרייזס 13 בינואר 2015

אתה לא עונה עניינית. תסביר לי את ההבדל בבקשה. קבוצת ספורט היא אוסף של שחקנים שאוסף של אנשים מעודד אותם ומתחבר מאחוריהם. מה ההבדל בין לעודד חבורת מיליונרים שמקבלת כסף מבנק (רצית ליברפול, לא?) לבין אלו שמקבלת את הכסף מחברת משקאות? מה מחבר בין אוסף השחקנים שמתרוצץ על המגרש עכשיו לבין זה להתרוצץ עליו לפני 50 שנה?
בוא נשאל את זה ככה, בעוד 50 שנה, כשהקבוצה של רד בול תצבור מספיק היסטוריה, האם יהיה הבדל בינה לבין שאר הקבוצות? כל הקבוצות התחילו באיזה שלב, חלק מהן לגמרי בשביל לקדם אינטרסים של אנשים. מנצ'סטר יונייטד, למשל, התחילה בתור קבוצה שנועדה לקדם את מחלקת הכרכרות של יורקשייר. היום היא שם כדי לקדם את החולצות של אדידס ואת הרכבים של שברולט.
אז אני שואל שוב, מה ההבדל?

יואב 13 בינואר 2015

שאל את אוהדי זלצבורג המקורית שנטשו, מה ההבדל. באמת שלא מאחל לך את זה כאוהד.
ותחזור אלי עם תשובה.
או שזה בסדר מצידך שבגיל 46, יחליפו למכבי שלי את הצבע והסמל.
אתה פשוט מרדד הכל למצב שכלום לא משנה.
אז תאכל חמאה עם לחם. ולא שום דבר אחר כי הרי כלום לא משנה.

יואב 13 בינואר 2015

כאחד שיוצא עם תובנות מפליגות על משחק זניח של ליברפול בסנדרלנד, או כאחד שנשבר לו הלב שסטיבי החליק, האקזיסטנציאליזם בשקל הזה לא הולם אותך. אתה לא אלבר קאמי.
עלק זה לא משנה. מי שמך בכלל לשפוט אוהד בסיטואציה כזאת?

D! פה 13 בינואר 2015

זה באמת לא משנה. זה משנה רק כל עוד המערכת הנפשית שלנו מאפשרת לנו להתעלם מזה שזה קשקוש מוחלט. בטח היום. כנראה שגם מזמן.
וזה לא צריך להיות קשור לעובדה שבאותו הזמן שאני יכול להגיד קשקוש עולה בי לחלוחית מלחשוב על סטיבי מחליק.

יואב 13 בינואר 2015

אז אתה אוהד מוזר מאד.
יחליפו לך הכל רק כי החליטו ואתה תזרום עם זה. פחחחח.
אז מה אהדת קודם?
ואולי אני צריך להבין, דה באזר מורכב מרובו מאוהדי מעגל שמיני מארץ אחרת. עכשיו הכל מובן.

D! פה 13 בינואר 2015

לא.
יחליפו לי מידה גדולה מספיק בפעם אחת ואני אפסיק לאהוד.
כל עוד זה קורה בצורה איטית מספיק הדמיון שלי מספיק מתוחכם כדי לאפשר לי לדבוק בזה.

יואב 13 בינואר 2015

אז כנראה שלאוהדי זלצבורג זאת היתה מידה אחת גדולה מידי.
בכל מקרה, אני מאמין שלאוהדי ליברפול החיים בעיר, יש פרופורציות שונות. אלו ממש החיים שלהם, אתה יודע. לא בכאילו.

D! פה 13 בינואר 2015

בוודאי שלמי שחי צמוד למועדון זה אחרת.
ואני עדיין מתאר לעצמי שרבים שואלים את עצמם לפעמים מה הטעם בלעודד אנשים צעירים שמרוויחים עשרות אלפי פאונד בשבוע בעבור, למעשה, כלום.

אנונימוס 13 בינואר 2015

מה לעשות שבאמת יש הבדל אבל? מנ. יונייטד בנתה את עצמה דרך שנים של הצלחות מקצועיות הדרגתיות , ובניית קהל אוהדים. נכון שעשו את זה בצורה ממוסחרת למדי וקצת דוחה לאורך הדרך. אבל הרעיון היה נכון – מנצחים בשיטה הקלאסית. מנ. סיטי פשוט קיבלו סנטה קלאוס יום אחד והתעוררו מהיום למחר עם עוד משהו שלקח ליונייטד 20 שנה לבנות.

S&M 13 בינואר 2015

ברור שרכבת. זה גרמניה.

למה לא פינו את היציע הישן? אין ערך לנדל"ן?

סניור 13 בינואר 2015

נראה לי, ללא שום ידע מבוסס, שזה אחלה של אתר לשימור, להשוואה בין החדש לישן וגם ממש יופי של פארק לשבת בו לפני משחקים.

ארז 13 בינואר 2015

ערן, שאלה לא קשורה לנושא הפוסט..
מה הסיבה לפגרת החורף הארוכה כל כך בגרמניה, יש רציונל כלשהו מאחורי זה? בתקופה הזאת השחקנים מתאמנים כרגיל במסגרת הקבוצתית או שמא מדובר ב"פגרת תאילנד" כמו אצלנו בקיץ?

no propaganda 13 בינואר 2015

יש פחות קבוצות בבונדסליגה אז יש פחות משחקים לשחק, מה שמאפשר לתת פגרה ארוכה.
באיירן כרגע במחנה אימונים בקטאר.

עופר פרוסנר 13 בינואר 2015

אני, בניגוד לחברים כאן, נטול אף בעיה עם ר"ב לייפציג, וזה קשור ספציפית למקום שבו הם בחרו להשקיע בגרמניה: הכדורגל בלייפציג הוא כזה ששתי הקבוצות ההיסטוריות מושכות כל אחת לכיוון פוליטי מאוד מאוד חזק. אחת שמאלה מאוד ואחת ימינה מאוד, ולא תמיד זה דבר שכל האוהדים רוצים. זו לא ברלין, שאתה יכול לבחור קבוצות מכל הקשת הפוליטית כמעט – זה מקום הרבה יותר קטן (אגב, עכשיו יש את אינטר לייפציג שמאוד מצליחה ותעלה ככל הנראה לאוברליגה בעונה הבאה) – ולכן המהלך של רד בול הצליח. זו הייתה העיר הכי גדולה בלי קבוצת כדורגל רצינית, עם איצטדיון מצוין – והם גם בונים את הכל מאוד יפה. אני חושב שאני אסע אתכם לראות את דמארי במשחק העונה (באוטובוס, בטח באוטובוס, מאלכס).

ושתי תשובות למגיבים:
S&M – האיצטדיון יושב בתוך האיצטדיון הישן. ולצנטרלסטדיון יש חשיבות היסטורית, אני חושב שהשימור שלו במקרה הזה היה פשוט נפלא (יש כמה איצטדיונים כאלה, קליארי הוא דוגמא לביצוע כושל ממש), ושווה לך אם אתה באזור לראות את היצירה הזו. מרשים מאוד.

ארז – אין דבר יותר טוב מאשר פגרת החורף בגרמניה. המשחקים האחרונים בדצמבר היו בלתי נסבלים מרוב קור, ולא שבפברואר יהיה חם יותר, אבל זה פשוט קור שלא נעים לעמוד בחוץ שעתיים שלוש.

D! פה 13 בינואר 2015

גם לא נעים לשחק.

ואולי גם שריד לזה שחשבו על השחקנים.?

red sox 13 בינואר 2015

בקליארי בכלל לא בנו אצטדיון. פשוט תקעו יציעים חדשים בתוך המבנה הישן. משהו מזעזע.

אריאל גרייזס 14 בינואר 2015

ראיתי את התמונות עכשיו, זה נורא ואיום

סניור 14 בינואר 2015

איצטדיון גרונדמן האיטלקי

Comments closed