Bundesmania, שבוע 34: באיירן ודרדזן נפגשות, ר.ב לייפציג מככבת

באיירן מינכן ודינמו דרזדן, פ.צ קלן ואוהדים שמתפרעים, סט. פאולי לא שוכחת את עקרונותיה, פאדרבורן רוצה לשכוח את המשחק האחרון: ערן לוי מחלים מקרע ברצועה הצולבת ומדווח

בשבוע שעבר נפתחה עונת הבונדסליגה עם תבוסה סטנדרטית של המבורג מול באיירן מינכן, 5:0 באליאנץ ארנה.  גם בורוסיה דורטמונד כיוונה כלים מול בורוסיה מנשנגלאדבך עם 0:4 מפתיע ועם בכורה מוצלחת לתומס טוכל.  בליגות הנמוכות התחילו מזמן החיים, ובסוף השבוע הקרוב ייערך המחזור השלישי בבונדסליגה 2, ליגה 3 והרגיונל ליגה (ליגה 4).

אז מה היה לנו השבוע?

* היורדת הטריה פאדרבורן חטפה שישיה על הראש, העולה הטריה דרמשטדט סיימה את משחקה הראשון מזה 33 שנים בבונדסליגה.

* דינמו דרזדן פגשה את באיירן מינכן למשחק ידידות שכל הכנסותיו קודש לכיסוי חובות המועדון המזרח-גרמני

* פ.צ קלן מטפלת באוהדיה הסוררים – ולא שוכחת את האוהדים

* סט. פאולי נגד גזענים, ימנים – ור.ב לייפציג

***

17 באוגוסט 2015

1. בשבת (15.8), בשעה 16:01, זה קרה: מרסל הלר השתלט על כדור תועה ליד רחבת קבוצתו, דהר לאורך 60 מטר במהירות של 34.1 קמ"ש והבקיע את השער הראשון של דרמשטדט במשחק מול האנובר (2:2 בסיום) והראשון של הקבוצה בבונדסליגה אחרי יותר מ-33 שנות היעדרות.

זקני דרמשטדט אינם זוכרים לטובה את השער האחרון של קבוצתם בבונדסליגה: ב-29 במאי 1982, הגיעה הקבוצה למגרשה של בורוסיה מנשנגלאדבך. יופ היינקס, מאמן גלאדבך, ידע שנצחון במשחק ישלח את שחקניו לגביע אופ"א, והוא פעל בהתאם: לחץ בלתי פוסק על האורחת החלשה מדרמשטדט, 0:5 בתוך שישים דקות.

ורק אחרי שגלאדבך הורידה את הרגל מהגז הצליח פטר צ'סטונארו להבקיע בדקה ה-65 את השער האחרון של דרמשטדט בבונדסליגה. איש לא תיאר לעצמו אז, ב-29 במאי 1982, ששערו של צ'סטונארו יירשם בספרי ההיסטוריה של המועדון, איש לא תיאר לעצמו שיחלפו 33 שנים לפני שיזכו לראות שוב את קבוצתם בליגה הבכירה.

פטר צ'סטונארו, כיום מאמן TSV שטיינבאך מהליגה הרביעית/דרום-מערב, לא הבקיע רק את השער האחרון של דרמשטדט – הוא אף זכה בכבוד לכבוש את השער הראשון של קבוצתו בבונדסליגה.

זה קרה ב-19 באוגוסט 1978, במשחקה השני אי פעם של דרמשטדט בבונדסליגה, מול פ.צ קלן. צ'סטנארו הבקיע את שער היתרון לזכות קבוצתו בדקה החמישית. בסוף ניצחה קלן עם צמד של ברנד קולמן. בתום אותה עונה סיימה דרמשטדט במקום האחרון וירדה לליגה השניה, בדיוק כמו ב-29 באוגוסט 1982.

"זוכרים אותנו מפעם, משנות השמונים", מתלונן דירק שוסטר, מאמן דרמשטדט כיום, "כל קבוצה שמשחקת נגדנו חושבת לעצמה: אם את דרמשטדט לא נצליח לנצח – את מי נצליח?"

*

2. ארגוני ימין קיצוניים וחוליגנים מתעתדים להגיע להמבורג ב-12 בספטמבר 2015 כדי להשתתף ב'צעדת הגרמנים הפטריוטים – למען עתיד גרמני'.

אוהדי סט. פאולי וגרוייטר פורת, שנפגשו אמש (16.8) ביציע המילרנטור בהמבורג (2:3 לסט. פאולי), הבהירו את דעתם לגבי המצעד:

"איננו רוצים נאצים וחוליגנים בעיר שלנו ב-12 בספטמבר – או בכל יום אחר! כל יציעי המילרנטור – כולל יציעי האורחים – הבהירו זאת במהלך המשחק מעבר לכל ספק.
אנו תומכים בקריאתה של 'המבורג נגד הימין'. אין כדורגל לפאשיסטים. אין סובלנות לנאצים – בשום מקום".
(מתוך דף הפייסבוק של פ.צ סט. פאולי)

* לקוראי גרמנית – דף הבית של 'ברית המבורג נגד הימין':
https://www.facebook.com/FCSP/photos/a.10150103749628137.269418.184324518136/10153119949863137/?type=1

St. Pauli

 ***

18 באוגוסט, 2015

"את זנדהאוזן אפשר לנצח בקלות", כך התבטאו אוהדי SC פאדרבורן לפני משחק הבית (שישי) מול SV זנדהאוזן.

בדקה ה-18, עם יתרון 0:3 של זנדהאוזן, השתנו פני הדברים ביציעים.
שחקנים רבים שעזבו, מאמן חדש, שיטת משחק חדשה, הפיכת הסגל – ועדיין אין הצדקה לתבוסת בית כה קשה.

ולא רק התוצאה – אופי המשחק שהפגינו השחקנים פגעה באוהדים: בלי לחימה, בלי תשוקה, בלי רעב.

את מירב ההאשמות ספג המגן רפא לופז. בשלושת המשחקים הראשונים של העונה לא נכלל המגן הספרדי בסגל הקבוצה, במשחק מול זנדהאוזן עלה בהרכב הראשון והיה אחראי ישיר לכמה מהשערים. גם נשיא פאדרבורן וילפריד וינקה מצא לנכון להתייחס לשיתופו במשחק: "ההופעה שלו היתה פרובוקטיבית. שלא יחשוב שנוותר לו על כך". הנשיא אף עשה מעשה יעקב שחר, נכנס לחדר ההלבשה במחצית ובתום המשחק והתבטא במלים קשות כלפי השחקנים בנוגע ליכולתם.

בינתיים יישאר רפא לופז בסגל, וייתכן כי אף בהרכב הראשון, בשל מחסור במגנים. המעבר של קפטן פאדרבורן אווה הונמאייר לברייטון וההרחקה של ניקלאס הוהֶנֶדר לא משאירה אופציות חילוף למאמן מרכוס גלהאוס.

ה-6:0 נגד זנדהאוזן לא היה רק סטירה בפני המועדון שרק בעונה שעברה שיחק בבונדסליגה, התבוסה היתה קריאה לחיזוק הסגל. שחרור שחקנים במהלך הקיץ הכניס לקופת המועדון כ-6 מיליון יורו, והציפיה היא להשקיע אותו כעת במגנים, שחקן קישור וחלוץ מוכח. וחייבים לפעול מהר – נותרו שבועיים בלבד לסגירת חלון ההעברות.

לאחר שלושה מחזורי ליגה עומדת היורדת הטריה במקום ה-12 בליגה עם נצחון אחד ושני הפסדים. יכולת דומה במשחק הליגה הקרוב מול ארמיניה בילפלד עלולה להביא להשלכות מיידיות על מצבת כח האדם בקבוצה. משחק נפל כמו שנראה בשישי ב'בנטלר ארנה' אסור שיחזור, לא בעיני האוהדים ולא בעיני הנשיא.

Paderborn Sandhausen

***

19 באוגוסט, 2015

1.משחק הידידות מול באיירן מינכן קירב את דינמו דרזדן לכיסוי כל חובותיהם. על פי המנכ"ל רוברט שפר יאפשרו תוכניות העבודה הנוכחיות לכסות את כל חובות המועדון עד לתום העונה.

את שנת העסקים הקודמת סיים המועדון עם רווח של 2.7 מיליון יורו שנבע מקיצוצים רוחביים בהוצאות, הכנסות טלויזיה ושיווק (900 אלף יורו ממשחק שמינית גמר הגביע הגרמני אליו העפילה הקבוצה) והסכמתה של עיריית דרזדן לקיצוץ שכר הדירה עבור השימוש באצטדיון – מ-2.2 מיליון יורו לעונה ל-700 אלף יורו. בתום אותה שנה הצליח המועדון – לראשונה מזה חמש עשרה שנה – להפריש כמיליון יורו לכיסוי חובו (העומד על כ-7 מיליון יורו).

היכולת הנוכחית של דינמו דרזדן – מקום ראשון בתום שלושה מחזורים, ללא הפסד, הצהרות עלייה שאינן משתמעות לשני פנים – תורמות רבות להכנסות של הקבוצה הפופולרית במזרח גרמניה.

ההכנסות ממשחק הידידות הכניסו למועדון כ-2.5 מיליון יורו שיועברו מיידית לבעל החוב הראשי, איש המדיה מיכאל קולמל.

*

 2. פ.צ קלן פועלת נגד האולטאראס – ולא שוכחת עבור מי משחקים:

ב-14 בפברואר 2015 נערך הדרבי של הריין בין בורוסיה מנשנגלאדבך לפ.צ קלן. המשחק הסתיים בתוצאה 0:1 לגלאדבך משער של גראניט ג'אקה בדקה ה-90.

עם שריקת הסיום התפרעה קבוצת אוהדי פ.צ קלן המשתייכת לארגון האוהדים הקיצוני BOYZ. לבושים בלבן מכף רגל ועד ראש ועטויים בכובעי גרב פרצו האוהדים למגרש, רצו לכיוון השחקנים וזרקו לעברם אמצעים פירוטכניים וזיקוקים.

תוך זמן קצר נכנסה המשטרה לאצטדיון ועצרה חלק מהמתפרעים. אלה שהצליחו לברוח מהמשטרה נתקלו בסדרני גלאדבך שהיכו אותם נמרצות.

האווירה בקלן, שהיתה רעה בעקבות ההפסד בדקה ה-90, הועכרה על ידי התקרית. פטר שטוגר, מאמן קלן, אמר במסיבת העיתונאים שהתקיימה בתום המשחק: "אנחנו לא צריכים את הדברים האלה. אולי אנשים בארגון לא יאהבו אותי, אבל יש לי את התחושה שהם (ראשי BOYZ, ע.ל) לא באמת מעוניינים לשלוט באנשיהם. ואפשר לשלוט בכך, יש אנשים שחושבים בצורה נורמלית ביציע שלהם, שפועלים מאהבה, מהלב ומכוח המסורת, רק שקשה לי להבין איפה האהבה למועדון. ואנחנו ניקנס על דברים שאין לנו שליטה עליהם".

בית הדין של מנהלת הליגה קבע כי על גלאדבך וקלן להגיש תוכנית עבודה לשיפור הבטיחות במשחקי הדרבי בין השתיים שתיבחן, תאושר ותיושם בשני משחקי הדרבי הקרובים בין המועדונים. בנוסף החליט בית הדין על קיצוץ של 50% במספר הכרטיסים שיוקצו לאוהדי פ.צ קלן למשחקי החוץ של הקבוצה.

פ.צ קלן לא הסתפק בכך, ועשה מעשה: כצעד ראשון השעה המועדון את ארגון BOYZ מארגון הגג של אוהדי הקבוצה וביטל את מעמדם הרשמי כארגון אוהדים.

בשבועות שלאחר ההשעייה ניהלו נציגי ההנהלה שיחות אינטנסיביות עם ראשי הארגון על מנת לנתח את אירועי הדרבי והשלכותיהם.

על פי ארגון הגג אימצו ראשי BOYZ את מסקנות הדיונים וביצעו שינויים ארגוניים מידיים. ההנהלה הודיעה כי הודעת הארגון על נטילת האחריות תעמוד למבחן , וכי המועדון מעוניין לחזור ולהביע אמון בארגון תוך בחינת פעילותו לאורך זמן.

כצעד בונה אמון החליטה הנהלת פ.צ קלן לבטל את איסורי הכניסה שהוטלו לפני כחצי שנה על חברי ארגון BOYZ. האוהדים שלגביהם הוכח כי פרצו למגרש ונקטו באלימות לא יהנו מהביטול והם ימשיכו להיות מורחקים ממשחקי הקבוצה.

BOYZ

 ***

21 באוגוסט, 2015

בפ.צ סט. פאולי לא אוהבים את ר.ב לייפציג – בלשון המעטה:

פ.צ סט. פאולי הוא מועדון שכונתי על כל הבטיו – גיאוגרפית וסוציאלית, חברתית ופוליטית. רעיונות המועדון מקורבים פוליטית לשמאל ולאקטיביזם חברתי, ופועל לטובת קידום שחקני האזור.

כשפשתה אלימות החוליגנים באצטדיוני הכדורגל באירופה במהלך שנות השמונים היה סט. פאולי המועדון הראשון שאסר על כניסת פעילי ימין קיצוני לאצטדיון הקבוצה. עד 1981 נהגו להגיע למשחקי הקבוצה כ-1600 צופים בממוצע, תוצאה ישירה של האלימות. אחרי הרחקת הקיצונים עלה מספר הצופים בהדרגה עד לתפוסה כמעט מלאה באופן קבוע.

ר.ב לייפציג הוקם ב-2009 על ידי קונצרן רד בול על חורבותיו של SSV מארקנשטדט מהליגה החמישית. המועדון הוא חלק מחברה המנהלת קבוצות כדורגל נוספות – רד בול זלצבורג, ניו יורק רד בולס ורד בול ברזיל.

המחאה שליוותה את הקמת המועדון החל מ-2009 תפסה תאוצה עם עלייתו לבונדסליגה 2 ולוותה במחאה מצד מועדונים רבים ואף קמפיין נגד בשם "Nein zu RB" ("לא לר.ב). הביקורת העיקרית נוגעת במתן רשיון הליגה למועדון למרות המעורבות הישירה של רד בול תוך הפרת חוק "50+1" השומר על בעלות הקהילה על המועדון ובשל השימוש בכדורגל כאמצעי שיווק.

חוסר ההערכה לדרך בה פועל המועדון מלייפציג מופגן היטב במדיניות של סט. פאולי. אוקה גוטליך, מנהל סט. פאולי, מדגיש את ביקורתו על הכדורגל כאמצעי לקידום מכירות: "לפני פ.צ סט. פאולי עומדת תמיד השאלה: איך להשיג את מטרותינו המקצועיות תוך שמירה על הערכים עליו עומד המועדון".

ולקראת משחק החוץ של סט. פאולי ביום א' (23.8) בלייפציג הבהיר המועדון את דעתו על קבוצה של ענקית משקאות האנרגיה והסיר את סימלה הרשמי מלוח המשחקים באתר הבית של סט. פאולי.
דובר ר.ב לייפציג שחרר הודעה בה סיפר כי פנה להנהלת סט. פאולי עם גילוי ההסרה של לוגו המועדון, ולא שכח לתבלה בסרקזם: "שאלנו אותם אם ירצו שנשלח להם שנית את הלוגו שלנו שאינו מופיע בלוח המשחקים שלהם, כפי הנראה בשל תקלה טכנית. עד אתמול (19.8) ב-18:00 לא שמענו מהם".

הנהלת סט. פאולי לא הסתירה את המהלך ואף הגנה עליו: "אנו שומרים לעצמנו את הזכות לבטא את דעתנו בפרסומים שלנו – הן כביקורות, הן כתשבחות".

*St Pauli Leipzig

יום א', 13:30, רד בול ארנה
ר.ב לייפציג – פ.צ סט. פאולי

כדורגל מגרמניה Bundesmania

*

וידאו:

'פ.צ סט. פאולי – מועדון הכדורגל הפאנקי-פרוגרסיבי של גרמניה':

קומץ החמצות היסטוריות לשבת
הפועל אלופה, עמאשה מלך השערים

One Comment

אריק 22 באוגוסט 2015

מעניין.
מה עם שטוטגארט?

Comments closed