מספיק ודי

הדרך עקומה, כמעט כמו תמיד. אולי בתנאים הנוכחיים זו הדרך היחידה לבטל את עונש הרדיוס, אחת ולתמיד.

הדבר האחרון בו אפשר להאשים אותי זה סימפטיה לבית"ר י-ם.  הרעיון שעומד מאחורי המועדון הוא נאלח, העובדה שהשחקנים מוכנים לקבל על עצמם את הרעיון בלי לשאול שאלות – לפחות בפומבי – היא נאלחת באותה מידה, והעבריין שמחזיק בה לא מוסיף כבוד לאף יישות בסצנה.  אבל כנראה שככה זה בעולם בו יש רק ארבע עשרה קבוצות והמון שחקנים שרוצים לשחק בליגה הבכירה, אין יותר מדי אופציות, ומקצועית וכלכלית עדיפה בית"ר על פני מכבי נתניה או הפועל עכו.

גם הסיבה בעטיה ביקש הבוס לדחות את עונש הרדיוס שהוטל על קבוצתו עקומה מלכתחילה: הוא יכול לספר עד מחר שהוא לא רוצה לקחת אחריות על חיי אדם, שהוא חושש לשלום הציבור – ערימת הגזענים ביציעים שלו חושבת אחרת, ה"ציבור" שלהם מפולח באדיקות, וגם טביב יודע את זה, וגם מירי רגב, שתי נשמות טובות.

אבל רדיוס זה רע – לאוהדים, לשחקנים, לבעלים.  בסדר הזה. בשביל זה בנו את סמי עופר, בשביל זה הרחיבו את טדי, בשביל זה יש אופציה לבניית יציעים אחוריים במושבה ובנתניה, בשביל זה מחפש מיץ' בנרות תחליף לבלומפילד – בשביל האוהדים.  והאווירה במשחקים הולכת ומשתפרת, מקבלת אופי אירופי, עם עשרות אלפים שמגיעים, שנהנים, ולא בגלל הכדורגל – בגלל האווירה.

ואת כל זה אוכל הרדיוס ולא משאיר פירורים.

*

ב-13 במרץ 2010 הפסידה הרטה ברלין במשחק בית לפ.צ נירנברג 2:1. האוהדים הזועמים של הרטה, שראו את קבוצתם באחת העונות הגרועות אי פעם של קבוצה כלשהי בבונדסליגה, לא יכלו לשמור עוד את זעמם בתוכם, ופרובוקציה של שוער נירנברג רפאל שפר אל מול יציע ה'אוסט קורבה' הלהיטה עוד יותר את הרוחות: כמאה וחמישים אוהדים של הרטה קפצו אל מעבר לתעלה המפרידה בין היציע למגרש, פרצו לכר הדשא, רצו לכיוון חדרי ההלבשה, שברו את מחיצות אחד מספסלי המחליפים ואף השליכו לרצפה מצלמת וידאו של רשת 'סקיי' ששידרה את המשחק.

ב-24 במרץ גזר בית הדין את עונשה של הרטה: סגירת ה'אוסט קורבה' לכניסה במשחק הבית הביתי של הקבוצה מול שטוטגרט, הגבלה של מספר הצופים באצטדיון באותו יום ל-25 אלף בלבד וקנס של 50 אלף יורו.  פועל יוצא מהגבלת מספר הצופים היה אובדן הכנסה של כ-350 אלף יורו למועדון.

ואם לא מכלילים את היסטוריית עונשי הרדיוס ללא קהל לדורותיה (שלושה בבונדסליגה השניה, אפס בראשונה) זהו העונש הכבד ביותר שזכור לי מאז עברתי לגרמניה.  לפני עשור.

בשבוע שעבר נגזר עונש חמור על פ.צ מגדבורג מהליגה השלישית בגין ארבעה אירועים שונים של פירוטכניקה והשלכת חזיזים אל עבר אוהדי הקבוצה האורחת. גזר הדין – קנס של 40 אלף יורו וסגירת היציע הצפוני למשחק ליגה אחד.

הרבה כסף צריכים המועדונים לשלם עבור השטויות של האוהדים שלהם, ובכל זאת יש הגיון בגזרי הדין: האוהדים שלא עשו דבר לא צריכים להיענש.  ויש מידה רבה של עונש קולקטיבי בסגירת יציע, הרי לא כל האוהדים השליכו חזיזים או עסקו במופעי אש ותמרות עשן ביציע, אבל גם לאוהדים יש אחריות מסוימת, בעיקר כשפעילות שכזו מגיעה באופן קבוע מיציע מסוים (ותאמינו לי שמופעי הפירוטכניקה באצטדיוני גרמניה מרשימים הרבה יותר מאלו החד-פעמיים של בית"ר י-ם בשרלרואה או כל קבוצה ישראלית אחרת בכל אצטדיון אחר בישראל).

וכל קבוצה בונה על הכנסות, מכניסה אותן לחישוב השנתי, וכדאי לה לשמור על הציפיות המקצועיות על מנת לשמור על בסיס אוהדים גדול וקבוע, לא כולן בורוסיה דורטמונד.  ואף אחד לא היה מעלה בדעתו להעביר את משחקה של פ.צ קלן מול באיירן מינכן או וולפסבורג לאצטדיון של באייר לברקוזן בגלל התפרעות אוהדים או הדלקת חזיזים. אפילו הקלדת המשפט האחרון מעלה בי גיחוך.

בעונת 2014/15 עמדה פ.צ קלן בראש הקבוצות הנקנסות בבונדסליגה עם קנסות בשווי 200 אלף יורו. בורוסיה דורטמונד במקום השני (172 אלף, 32 אלף מתוכם ע"י אופ"א), שאלקה שלישית (87 אלף). כל קבוצות הבונדסליגה ערכו את משחקיהן הביתיים, ובכן, בבית.  לא באצטדיון טוטו הגרמני, לא באצטדיון רדיוס הגרמני, לא במושבה הגרמנית.

הייתי במשחק ההוא של הרטה מול שטוטגרט, עם 25 אלף צופים ביציעים ובלי האוהדים ב'אוסט קורבה'.  זה לא אותו דבר בלי האוהדים של ה'אוסט קורבה', בלעדיהם שקט באצטדיון.  25 אלף צופים ישבו וצפו במשחק ולא עשו יותר מאשר לרטון על היכולת הירודה של הרטה (שהפסידה 1:0 ושירדה בתום העונה לליגה השניה).

השירה הרמה שנשמעת מיציעי אצטדיוני גרמניה לא משותפת לרוב הצופים, כי רוב הצופים יושב בשקט, לא חורך את הגרון בשירה ולא משפשף את סוליות הנעליים בקפיצות אין סופיות.  הכל בזכות ה'אוסט קורבה', ה'קופ', שער 11 ושער 5.  וגם כשעמדתי עמוק בלב המאפליה של השער המזרחי קשה היה להתעלם: גזענים גזענים, אבל לא מפסיקים לשיר.

*

היום ייערך המשחק בין בית"ר י-ם למכבי חיפה.  אף אחד לא האמין באמת ובתמים שמשהו רציני עומד מאחורי ה"תחזיקו אותי" של אלי טביב או ה"סולידריות" של יעקב שחר, כולם ידעו איך זה ייגמר הרבה לפני שזה התחיל.  כנראה שאיש מהם לא היה פותח את הפה אם היו משחקי הרדיוס נקבעים מול הפועל עכו או מכבי פ"ת, זה לא מקרה שבמקום שתי קבוצות קטנות ומעוטות אוהדים מעורבות בעניין שלוש קבוצות בעלות קהל גדול ונאמן, Money’s too tight to mention.  ואחרי שהמשטרה הודיעה כי תיקח אחריות על המשחק אפשר לשכוח מ"שלום הציבור" הצדקני שפוזר כמו אבק פיות באוויר, עכשיו שלום הציבור מעניין פחות את החבר'ה שקודם שמו אותו בראש מעייניהם, שדאגו לחיי אדם, עכשיו מדברים על כך ש"תקנון הענישה של ההתאחדות לכדורגל ישונה תוך 30 ימים".

ואחרי הכל, אם זה מה שיעשה את ההבדל, אם עכשיו יתמקדו הראשים בביטול עונשי הרדיוס לנצח – דיינו.  רק בקשה אחת: ספרו את האמת – לאוהדים שמשקיעים את הכסף ואת הנשמה, שבלעדיהם לא שווה כל העסק מאומה, מגיע קצת יותר כבוד.

יומה של קראג, יומו של ראפ
רמזים למכבי של בוס

51 Comments

D! פה ועכשיו 15 בפברואר 2016

הצחקת אותי!

D! פה ועכשיו 15 בפברואר 2016

זאת אומרת, אותם!

קפטן קוקי 15 בפברואר 2016

הכי אהבתי את המושבה הגרמנית :-)

-גיסנו- 15 בפברואר 2016

האמת שהייתי בטוח שזה ייגמר בפארסה אפילו יותר גדולה.
חוץ מזה, כל מילה.
אני פשוט לא מבין למה לא מקצים אזור מסויים ביציע לפירוטכניקה באופן יחסית מבוקר כדי לצמצם את הסכנה לנפגעים (וכל עוד אלו אבוקות ולא רימוני עשן או חזיזים, הסיכון לדעתי לא מאוד גבוה בכל מקרה).

אילנסו 15 בפברואר 2016

ברוב המקומות המתוקנים בחברה אין ליהנות מפירות הליך הנולד בחטא. אבל כידוע לנו- הכדורגל אינו מקום מתוקן. אז טביב דואג להכנסותיו, ושחר דואג להכנסותיו העתידיות, אבל האמירה עצמה כן מולידה הצהרה חשובה- אוהדי הקבוצות הגדולות לא צריכים לסבול מעצם היותם כאלה. כלומר, אני כאוהד מכבי (לא ממש שאלו אותי, או נתנו זכות בחירה, פשוט לקחו אותי מגיל 4..), לא צריך לנסוע לנתניה\פתח תקווה\ המצאה אחרת פעמיים בשנה ע"ח משחקי בית, מספיק החברים ואני מגיעים להרבה משחקי חוץ. לדעתי חייב להיות הליך משולב- הגבלה על בתי הדין להעניש בצורת משחקי רדיוס, וכדי שהקבוצות לא ימלטו מאחריות לחלוטין, ראוי שתהיה הבטחה לאוהדים שיקבלו את המוצר עליו שילמו- משחקים באצטדיונה הביתי. לא הגיוני שמשפחה תפספס משחק שעליו שילמה, כיוון שכמה התפרעו ביציע אחר.
מקווה בשבילנו שנזכור את טביב לטובה בסופו של יום, גם אם המניעים, כהרגלו, רחוקים מלהיות טהורים :)

אג'ילולופו 15 בפברואר 2016

המניעים לא טהורים, הדרך לא טהורה, הטיעונים לא טהורים.
הבן אדם גאון, במקום לעסוק בלמה הם קיבלו רדיוס, וזה שזה הקלה על העונש שתי נקודות על תנאי שהם סוחבים על אותן קריאות גזעניות מעונה שעברה (שהדיין החליט משום מה להקל), אז מתעסקים בזה.
עונש רדיוס הוא בזיוני, עוד יותר בזיוני זה קבוצה שמנוהלת ע"י עבריין מורשה והוא והאוהדים העבריינים שלו מצפצפים על החוק פעם אחר פעם וזה הופך לנורמה.
במדינה מתוקנת הקבוצה הזאת הייתה צריכה כבר מזמן לחדול מלהתקיים.

אילנסו 15 בפברואר 2016

מסכים איתך לגמרי.. גם ערן התייחס לזה בפוסט עצמו. מאוד קשה עם עצם הרעיון שזה בא דווקא משם, אבל אולי מזה תצמח הישועה של הקהל..

גיל שלי 15 בפברואר 2016

למה אתה חושב שלטביב אכפת משתי נקודות? הוא מעדיף כסף במקום, היה לוקח בכיף הפחתת נקודות במקום רדיוס

אילנסו 15 בפברואר 2016

לא יודע אם ההתייחסות היא אליי, אבל אני מאוד מסכים עם הנקודה שלך. לכן ראוי ורצוי שהתקנון החדש ייתחשב קודם כל באוהדים, ויבטיח את זכויותיהם. האם זה יקרה? כולי תקווה..

אג'ילולופו 15 בפברואר 2016

לטביב יש בעיה עם כל מה שלקהל שלו יש בעיה, כי הוא לא רוצה להתעסק איתם. אם אתה חושב שעונש הפחתת נקודות היה עובר יותר בשקט מאשר הרדיוס אז לא נראה לי שאתה מבין מי אלה אוהדי בית"ר ומי זה טביב.
טביב זיהה מצב שבו הוא יכול להסיט את הדיון הציבורי מהדברים הבאמת חמורים אצלו בקהל ועל הדרך גם עשה כמה גרושים גם כספית וגם תדמיתית.
והאבסורד הכי גדול זה שאף אחד לא מדבר על זה שהיו פה שתי קבוצות שהחליטו שהן שמות זין על התקנון ועל עונשים(שאם אני לא טועה גם על איום אי הופעה אתה אמור לקבל עונש)

-גיסנו- 15 בפברואר 2016

+1 על המשפט האחרון
אבל עד כמה זה מפתיע אותך שבמדינת ישראל בכלל ובכדורגל הישראלי בפרט מקבלים על זה פרס….

אג'ילולופו 15 בפברואר 2016

מורשע*

קפטן קוקי 15 בפברואר 2016

גם מורשה זה לא רע

מכביסט שמאלני 15 בפברואר 2016

השקר הגדול של טביב זה שהוא טען שיש ביקוש של 25 אלף אוהדי ביתר למשחק , כאשר בפועל יש לביתר 2000 מנויים בלחץ , ואפילו נגד מכבי ת"א הם לא הביאו 25 אלף אוהדים שזה היה משחק של מקום שני נגד שלישי.

גיא זהר 16 בפברואר 2016

אבל לה פמיליה עשו בלגאן בחוץ כפי שאיימו, לא?

דוד 15 בפברואר 2016

"הרעיון שעומד מאחורי המועדון הוא נאלח"? לא זכיתי להבין

ארז 15 בפברואר 2016

הפריע גם לי.
במקור, הרעיון שמאחורי המועדון ראוי ביותר.
מה שעשו ממנו עם הזמן זה עניין אחר.

ניק 15 בפברואר 2016

לא רואה מקום להשוות בין גרמניה לישראל בהתנהגות הקהל.
בגרמניה מקרים כאלה הם נדירים מאוד וגם כנראה רמת ההתפרעות הממוצעות כנראה פחותה בהרבה מהמקבילה שלה בישראל (תקן אותי אם אני טועה),
ולכן בארץ צריך להחמיר יותר מבגרמניה.
אגב קייב שיחקו מול מכבי ברדיוס ללא קהל בליגת האלופות (נראה לי שכן באיצטדיון הביתי שלהם) השנה, אז זאת לא המצאה שלנו.

כמובן שאפשר למצוא פתרונות יותר טובים, כמו לשים את המתפרעים בכלא (ולא לכמה שעות מעצר) ולהרחיק אותם לכמה שנים מהמגרשים (כמובן אם משהוא באמת יאכוף את זה). עד שזה יקרה (או כל רעיון אחר) נסתפק ברדיוסים.

ערן לוי 15 בפברואר 2016

ביקשת – אתקן:
בגרמניה רמת ההתפרעות גבוהה יותר מאשר בישראל, האירועים הללו תדירים יותר מאשר בישראל. למעשה בכל שבוע תצוגות פירוטכניקה שכאלו ביציעי שלוש הליגות העליונות ולא נדיר למצוא תיעודי וידאו של קרבות הנערכים בין עשרות ומאות אוהדים. אבל יש גם קהל רב ששווה תשומת לב רצינית. אי אפשר לזלזל בקהל, בזכותו יש בכלל כדורגל בעולם.
הרדיוס זו לא המצאה ישראלית, גם לא הכדורגל, ואופ"א היא לא צדיק שיש לקבל כל החלטה שלו בחרדת קודש. רדיוס הוא רע והוא אנטי-כדורגל. בגרמניה מצאו פתרון, גם אם לא מושלם – לבטח מוצלח יותר מרדיוס.

אביאל 15 בפברואר 2016

ניק – כל מה שכתבת על גרמניה מול ישראל הוא הפוך לגמרי, אבל ככה זה עם שטיפת המוח של התקשורת הישראלית.

חכם בדיעבד 15 בפברואר 2016

אם הגרמנים רוצים שנפסיק גם את משחקי הרדיוס שישלמו פיצויים.

ז'וז'ו 15 בפברואר 2016

ומה לגבי האוהד המנוי שלא ביכולתו להגיע לעיר אחרת שבה נערך המשחק, האם הוא מקבל החזר/פיצוי כספי? אני בספק…

ברק 16 בפברואר 2016

יאלץ לקרוא את הצד האחורי של המנוי אותו רכש ולגלות שהסכים לכך מבעוד מועד.

7even 15 בפברואר 2016

ערן – אני מגיע ככל הנראה ביוני להופעה של קולדפליי בעיר (האשה הכריחה).
יש כדורגל בכלל בתקופה הזו, איפשהו?

-גיסנו- 15 בפברואר 2016

יהיה במרחק של פחות משעתיים טיסה….בארבעת הימים שאחרי ההופעה יש את כל רבעי גמר היורו (מגיע גם להופעה המדוברת + שניים מרבעי הגמר בסופ"ש)

ארז 15 בפברואר 2016

וואלה! מגניב.
כרטיסים דרך אופ"א/ספונסר או במחירי שחיטה דרך ספסרים ("חברות כרטיסים")?

-גיסנו- 15 בפברואר 2016

אפשר לבדוק באתר של אופ"א אם עוד יש הגרלות (על הזכות לרכוש כרטיס, כן? לא מקבלים כלום בחינם מאופ"א :) ) למרות שנדמה לי שכבר היו שני סיבובים (הראשון שביניהם כבר ביוני 2015) ולא ישחררו יותר למכירה חופשית באופן הזה.
שווה לבדוק בחברות נסיעות בארץ אם יש דילים שפויים (כי המחירים מראש הם כבר שחיטה…) או ב viagogo שזה אמנם ספסרות אבל הוא אמין מאוד ולפחות לא תיפול על כרטיס מזויף.

אריאל גרייזס 15 בפברואר 2016

קשה לי להאמין שתצליח לזכות בהגרלה בשלב הזה

אמיתי 15 בפברואר 2016

חברה..קולדפליי ואחרי זה כדורגל?? יותר מתאים wwf..

-גיסנו- 15 בפברואר 2016

אז מה תגיד על זה שכריס מרטין הופיע במחצית הסופרבול האחרון….?

אמיתי 15 בפברואר 2016

שיש להם יחצנות ולאמריקאים אין טעם..והמחצית של הסופרבול היא
האמא של המיסחור ככה שלא מפתיע שניבחר מישהו שנראה כמו
פרזנטור ועושה מוזיקה לפירסומות

גיסנו 16 בפברואר 2016

האמת שאת החוצר הישן דווקא אהבתי ואני לא מבין את העיקול החג לכוון פופ דביק שהם לקחו, זה לא שהיה חסר להם משהו…אבל לדוג' יצא לי לראות את פארל וויליאמס בהופעה, ולפעמים גם הופעות פופ כאלה יכולות לבוא בטוב. בטח שבברלין :)

גיסנו 16 בפברואר 2016

חומר, עיקול חד וכו'…

אמיתי 16 בפברואר 2016

פארל ויליאמס גאון קולדפליי חקיינים. אבל היי זו רק דעתי

-גיסנו- 16 בפברואר 2016

פארל אכן גאון, לא חולק את דעתך לגבי קולדפליי אבל אם אמרת חקיינים – אז של מי? (שואל באמת לדעתך, לא ציניות)
אבל עזוב, אני בכלל סאקר של דייב גרוהל

matipool 16 בפברואר 2016

גיסנו – מסכים איתך לגבי קולדפליי . התחילו ממש טוב וגם בהמשך היו להם יציאות טובות מדי פעם .

אביאל 15 בפברואר 2016

הסיבוב השני של ההגרלה נסגר כבר.

ארז 15 בפברואר 2016

תודה גיסנו.
אישית לאירועים כאלה אני נוסע רק דרך זכיות בהגרלה או דרך מישהו שמכיר מישהו באחד הספונסרים.
תבלה.

פבריציו רבאנלי 15 בפברואר 2016

שמעו קטע מסריח. נרשמתי עם אחי להגרלת היורו, הוא זכה בכרטיסים למאחורי השער לרבע הגמר שייערך בליל. אלא שאז דווקא חברת האשראי החליטה בלי סיבה נראית לעין שלא לכבד את החיוב, הזכיה בוטלה אוטומטית לפי חוקי ההגרלה ללא זכות ערעור. עכשיו אנחנו בדיונים מולם על פיצוי הולם…

ארז 15 בפברואר 2016

זונות.

גיסנו 16 בפברואר 2016

סעמק!

D! פה ועכשיו 15 בפברואר 2016

טביב ל-102FM: "המדינה מקולקלת, הדיינים שמאלנים"

ואתם חושבים שמשהו טוב ייצא מהמהלך הזה?

גיסנו 16 בפברואר 2016

בסוף טביב עוד ילמד את גאידמק איך להגיע לפוליטיקה מהכדורגל

גיא זהר 16 בפברואר 2016

יודע טביב נפש בהמותיו (במקרה של חלק מאוהדי בית"ר בהמות זו מחמאה). היה צריך להסיט את האש מההתקפלות שלו, לא? בדין המשפטי יש מצב שנקרא ביזוי בית משפט. העבריין הסדרתי צריך לשלם על מה שאמר.

D! פה ועכשיו 16 בפברואר 2016

אכן. בית ספר.

ואני בעד. הוא יכול להקים סיעה יחד עם אורן חזן ולפתור אותנו מהטיפול של בכדורגל.

matipool 16 בפברואר 2016

D- ברצינות ? ככה הוא אמר ?
מניח ש"כוכבי" התכנית המגישים אותה לא העירו לו על זה ( בהערת אגב – איך אתה מסוגל לשמוע את התכנית הזו ? )
יש מצב שעוד כמה שנים כל מי שמוגדר שמאלני יושם בהסגר ויעבור תכנית לשינוי עמדות ומחשבות בסגנון התפוז המכני ?

D! פה ועכשיו 16 בפברואר 2016

מתי – כותרת בוואלה. לא שומע את זה ולא תוכנית אחרת אבל כן עוקב קצת אחרי מה שעשוי היה להיות חשוב לי.

וכן, יש מצב טוב. מצד שני היום יש שיטות סוציאליזציה יותר מתקדמות של חינוך מחדש מגיל גן.

פורד פרפקט 15 בפברואר 2016

יותר מפריע לי שמירי רגב מתערבת בנושא הזה. זה לא עניינה. היא אוהדת ובתחום הזה היא צריכה להישאר. מה אם את הקנס שהקבוצה מקבלת היא תעביר לקבוצה מולה היא שיחקה באותו משחק. לשלם פיצויים להתאחדות זה דבר אחד. אבל כשהקבוצה תתחיל לשלם פיצויים לקבוצה שנואה התגובות אולי ישתנו.

גיא זהר 16 בפברואר 2016

הבעיה עם הגברת רגב היא לא היא עצמה אלא שבכלל מתייחסים אליה ועוד משתפים איתה פעולה בכל מיני גימיקים שמציעה. אני במקום הגופים הרלוונטים, תמיד אבל תמיד מגיב בהרשו לי לא להתייחס. אם היו עושים את זה קודם היא היתה חוזרת לגודלה האמיתי.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 16 בפברואר 2016

בעוד מהללים בכל מקום אפשרי איך הnfl עושה הכל כדי להגדיל את העוגה ואת ההכנסות של כלל הקבוצות, ההתאחדות לא סופגת את הייס ההפוך כשהיא מחליטה לשרוף כסף שיכל להגיע למועדונים עם עונשי הרדיוס המגוחכים.
בעוד בית״ר נקנסה בסכום נמוך, הנזק של הרדיוס הוא בסביבות המיליון-שני מיליון שקלים. היה עדיף שההתאחדות נותנת לבית״ר לארח בטדי ומגדילה את הקנס, זה עדיף על להוריד את הכסף באסלה.

גיא זהר 16 בפברואר 2016

בגדול העונש של סגירת יציעים ישים בראש ובראשונה אצל שתי קבוצות: מכבי ובאר שבע. בשאר הקבוצות, ומיוחד בית"ר שאף פעם לא סולד אאוט, תסגור יציע והחולירות מהמזרחי יעברו לצפוני. רדיוס ברור שבדיחה.

Comments closed