הרטה נגד מכבי

אם הכל יסתדר על פי התוכנית האלוהית תהפוך כותרת הפוסט למעשית

בשבוע שעבר מילאו האוהדים של ברונדבי את הרחובות של פרנצלאואר ברג, השכונה המזרחית בברלין. הם צבאו על הקיוסקים והפאבים, חסמו את התנועה, הסתבכו עם המשטרה בדרכם לבלוק שלהם ב'פרידריך-לודוויג-יאן שפורטפארק'. בצד השני מילאו את היציעים אוהדים בכחול ולבן של הרטה שבסך הכל נהנו בעונה שעברה בבונדסליגה ושעכשיו רוצים גם אירופה, כי מסתבר שמה שלא טוב לישראלים קטנים נשמע לא רע באוזני אירופאים שראו משהו בחיים.

לא הייתי במשחק. הלוואי ויכולתי להיות שם, בדיוק כמו בפעם שעברה, אבל לא יכולתי להגיע, באותם רגעים ישבתי בחצר בית הוריי, באזור המרכז ההביל שלכם, והזעתי את שאריות הנשמה מתוכי. איך אתם חיים שם, בחום הזה.

גם ב-27 באוגוסט 2009 אירחה הרטה את ברונדבי ביאן שטדיון של פרנצלאואר ברג, גם אז היה זה משחק במסגרת הליגה האירופית. והאצטדיון היה מלא (אבל לא) עד אפס מקום, וזה לא מובן מאליו כשהקבוצה הבכירה שמשחקת בו היא דינמו ברלין מהליגה הרביעית, עם גרעין אוהדים קשה וקליפה רכה וחסרת סבלנות שלא מעניקה קרדיט רב מדי לכשלונות – גם אם יחסיים – ושומרת על  ממוצע של קצת יותר מאלף צופים למשחק.

יש אווירה אחרת ביאן שפורטפארק. בקושי עשרים אלף איש נכנסים ליציעים הכה-רחוקים מהמגרש, שמופרדים מהדשא בגסות רוח טיפוסית למשטחי אתלטיקה. אבל גם באולימפיה שטדיון יש מסלולי ריצה מסביב למגרש, ומעטים הם הצופים באצטדיון של 75 אלף מקומות ישיבה שיכולים להרשות לעצמם לשבת בשורות הקדמיות שביציע התחתון, עניין של ששים יורו לכרטיס במקרה הטוב.

ביאן שפורטפארק יש יציע עליון אחד בלבד, שאר המושבים מקיפים את המגרש בגובה זהה, עשרים וחמש שורות לכל היותר. וכולם ניצבים מאחורי אותו מסלול רקורטן משובח שתקוע באמצע הדרך כמו שובר גלים, אבל כולם קרובים יותר מאשר היו יכולים לחלום באולימפיה שטדיון. וברור שקבוצה כמו ברונדבי לא תשלח את אוהדי הכורסה הטיפוסיים של הרטה לבקש זמן פנוי באמצע השבוע מבני המשפחה לטובת המשחק. ואם אפשר לשכוח מ-75 אלף, שגם ככה מגיעים רק למשחקים מול באיירן ודורטמונד, ואם אין בעיר אצטדיון חברותי יותר מיאן שפורטפארק (חוץ מהאלטה פורסטריי, אבל אין מצב שהרטה תארח במגרש הבית של אוניון) – אז יאן שפורטפארק.

Bundesmania כדורגל מגרמניה

*

בפעם שעברה הגיעה הרטה למגרש הקטן במזרח העיר אחרי הפסד במשחק הראשון, 2:1. שער חוץ היה להם, כל מה שהיו צריכים היה 0:1 קטן כדי להעפיל לשלב הבתים. אז מה עושים בהרטה כשצריך להבקיע שער אחד? סופגים שער אחד, בדקה ה-52, שמעלה את האורחים מדנמרק ליתרון יקר מפז, שמדכדך את הצופים, בעיקר מפני שכולם יודעים שהרטה זה לא גליק, שדווקא ברגעים שכאלה נזכרים בעבר ושוכחים לסמוך על השחקנים.

והזמן עובר, והשעון מתקתק, ואני הדלקתי את הסיגריה העשירית, ויוהאנס לא מצא את הקצה שפותח וגרד בעצבנות את עטיפת הניילון מהקופסה השניה. ועוד עשרים דקות עוברות ושום דבר לא קרה, וחייבים שני שערים על מנת להגיע, לכל הפחות, להארכה. ובדקה ה-75 התרומם גויקו קצ'אר לכדור גובה ונגח בחוזקה פנימה.

כולנו קפצנו לשמיים, מנסים לחזור לקרקע מהר מספיק על מנת שלא לאבד יותר מדי בירה בכוס הפלסטיק שהתלוותה לקפיצה. שואגים, דוחפים, מתחילים להאמין, גם אם לא באמת. ועוד חמש דקות חלפו, ואז הגיע הרגע של פאל דרדאי עם כדור שנשלח לעברו על קו השש עשרה.  ביום חמישי יעמוד דרדאי על הקווים ויקווה שהשחקנים שלו יעשו לכל הפחות את מה שהוא עשה בדקה ה-80 של ה-27 באוגוסט 2009.

עכשיו כבר 1:2 להרטה, עוד עשר דקות לסיום תשעים הדקות, אפשר להגיע להארכה. קצ'אר לא רגוע, הוא לא רצה הארכה, אז הוא המתין חמש דקות לפני שנגח שוב, כמעט מאותה נקודה, הבקיע את השער השני שלו והשלישי בתוך עשר דקות וסידר להרטה את הכרטיס לשלב הבתים.

 

אחרי שמחת ההעפלה שבו השחקנים של הרטה לליגה וניפקו את אחת העונות הגרועות אי פעם של קבוצת כדורגל בבונדסליגה. באותם רגעים קשים, עם תבוסות משפילות ויכולת עלובה, איבדו כולם את החשק לאירופה, קיללו את היום ההוא והנצחון על ברונדבי, לך תשכנע את המשפחה לזמן פנוי באמצע השבוע, בשביל מה זה טוב אם אפילו אתה לא רוצה.

*

באתר המועדון מזכירים לאוהדים שיעשו דרכם לגומלין בדנמרק שברונדבי נמצאת בפרברי קופנהגן אבל היא ממש לא עוד קבוצה מקופנהגן. אל תכנו אותה 'ברונדבי קופנהגן', שמה הוא 'ברונדבי IF'. אל תעשו לה מה שאתם לא רוצים שיעשו לכם, מבקשים בהרטה מהאוהדים שעדיין מגלים, בכל פעם מחדש, שרוב חובבי הכדורגל בעולם ממשיכים לקרוא להם בשם Hertha BSC Berlin, שזה בערך כמו לקרוא למכבי תל אביב "מכבי ת"א תל אביב". יש שם אחד למועדון, Hertha BSC (Berliner Sport Club), אז בבקשה. גם הרטה ברלין לא תופס, אפילו אם זה מופיע בפוסטים שלי.

במשחק הראשון הבקיע ודאד איביסביץ' שער בבעיטת מספרת אחורית ושלח את הרטה לגומלין עם 0:1 קטן.  עכשיו נותר להמתין ליום חמישי הקרוב, למשחק הגומלין. נצחון יספיק, גם תיקו, גם הפסד בהפרש של שער, 2:1 ומעלה. שבע שנים חלפו מאז הפעם האחרונה באירופה, ומאחר והרטה (או אוניון) לא נראות כמועמדות לזכיה בגביע הגרמני בשנים הקרובות אין לנו הברלינאים יותר אירופה מזה. ואולי, אם יצליחו, יגיע סופסוף הרגע לו ציפיתי בעשר השנים האחרונות, והרטה תפגוש את מכבי למשחק על כל הקופה.

בעד הרטה, בוודאי, מה חשבתם. הרטה באירופה או בגרמניה, מכבי בישראל.

 

סינדרום ירושלים
פרופורציות

11 Comments

מאיר (חדש בשכונה) 2 באוגוסט 2016

כמדומני, הרטה וווסטהאם הן הלא מדורגות הנוראיות ביותר שמכבי יכולה לקבל בפלייאוף, אם וכאשר. אז, לא תודה. מתאים דווקא לבתים☺

מתן גילור 3 באוגוסט 2016

הסיכוי שהרטה תהיה לא מדורגת נמוך מאד. אפילו הייתי אומר קלוש. לווסטהאם דירוג מעט גבוה יותר, ולכן קל וחמר.

בנישי 3 באוגוסט 2016

ווסטהאם זו הגרלה מעולה למכבי (אם תעבור.. ווסטהאם כן..).
ביליץ ו-ווסטהאם לא ממש רוצים לעלות לשלב הבתים באופא.. גם שנה שעברה הודחו עי קבוצה חלשה מהם. מעדיפים להתרכז בליגה…

ויקטור מורוז 2 באוגוסט 2016

עם חוסר המזל של מכבי בהגרלות האירופיות, זה גם יתממש…

עופר כהן 3 באוגוסט 2016

אבל ווסטהאם הפסידו 2:1 לדומז'אלה בחוץ.
בכל מקרה, הקבוצות שמכבי יכולה לפגוש (לא כולל קבוצות שינשרו מהמסלול של ליגת אלופות):
סלובן ליברץ, שקנדיה, ססאולו, ספרטק מוסקבה…. אלו קבוצות שעם רגל וחצי בפלייאוף אירופית.
היריבויות הלא ברורות באמת חלשות יותר, אבל יש יותר מדי יריבות מאיימות ולא מדורגות.
בקיצור מקבלים את באזל…

יוני (המקורי, מפעם) 2 באוגוסט 2016

יש מסלול רקורטן שאינו משובח?

ד"ר רזי הופמן 3 באוגוסט 2016

לקבל את ברלין זו סוף הדרך השנה של מכבי באירופה.
אין מצב שנעבור אותם!

ד"ר רזי הופמן 5 באוגוסט 2016

זו לא היתה הרטה ברלין, יותר חרטא ברלין.
הקבוצה עפה ואין סיכוי שהמפגש יתממש השנה….

דורון (אחר) 3 באוגוסט 2016

אם אני לא טועה, המסעדה של אברהמי נמצאת במרחק הליכה קצר מהאצטדיון הזה, עברתי לידוב-2013 והיה נראה לי אצטדיון נחמד.
והלוואי שמכבי יעלו ויפסידו להרטה, פעמיים אם אפשר

ישראל 3 באוגוסט 2016

כאוהד ליברפול, מחכה להתרשמותך במהלך השנה מאלאן רודריגז דה סוזה – מושאל צעיר מליברפול להרטה שאמור להיות כוכב מרגש

עידו 3 באוגוסט 2016

היה משחק משובח לפרקים שאחרי רבע שעה של פחד הברלנאים התחילו לשחק יפה
ולמרות הבדיקות ה'נוקשות' קצת פירוטכניקה מאוהדי הרטה בדקה ה50 ומהדנים בדקה ה60 שעצר את המשחק לכמה דקות.. היה נחמד למשחק בתחילת אוגוסט

Comments closed