הילד כמעט בן שלושים

כשמונה לתפקיד מאמן הופנהיים אמרו שלא יצליח בגלל גילו הצעיר, היום בוחנים את ה'ווּנדר קינד' אך ורק על פי הישגים. יוליאן נגלסמן הרוויח זאת בזכות

לא כך דמיין לעצמו יוליאן נגלסמן את יומו האחרון ככדורגלן. היו לו תוכניות להפוך למקצוען, ועד יום הולדתו השבעה עשר אף פסע בדרך הנכונה. הבלם הכשרוני עבר ממועדון בווארי קטן – פ.צ איסינג – למועדון בווארי גדול – פ.צ אאוגסבורג, ממנו נשלח במהרה למחלקת הנוער המשובחת של מינכן 1860 ומונה תוך זמן קצר לקפטן הקבוצה הצעירה (עד גיל 17) בה רשם שלושים ואחת הופעות בבונדסליגה לנוער. הוא צורף לסגל הקבוצה השניה של המועדון (עד 21) ועמד על סף הופעת בכורה ברגיונליגה – ואז הגיעו הפציעות.

נגלסמן לא זכה לערוך את הופעת הבכורה לה ייחל בשל פגיעות חוזרות ונשנות בברכיו, כשגם שיבתו לאאגוסבורג לא תרמה להתאוששות ואילצה אותו לפרוש מפעילות לקראת יום הולדתו העשרים לאחר שהוזהר על ידי רופאיו כי המשך משחק יעמיד אותו בפני סכנת לקות בדלקת מפרקים ניוונית. הוא צפה בחבריו למינכן 1860 פביאן ג'ונסון, שטפן אייגנר וכריסטיאן טרש מתקדמים לבונדסליגה – והחליט שגם הוא יגיע אליה, בדרך זו או אחרת. ואין לדעת מה היה צופן העתיד לנגלסמן הכדורגלן, לכל הפחות אפשר להתנחם בהווה של נגלסמן המאמן.

nag

*

ההחתמה של יוליאן נגלסמן כמאמן הופנהיים הפתיעה את עולם הכדורגל, בעיקר בשל גילו הצעיר של המאמן בעת מעמד החתימה. בחמישים וארבע שנות קיום הבונדסליגה לא מצא בה את מקומו מאמן מתחת לגיל שלושים, כשהצעיר ביותר – ברנד שטובר, 24 – עמד ב-1976 על הקווים כמאמן פ.צ זארברוקן למשך משחק אחד בלבד. ולא רק גילו הצעיר של נגלסמן היה לרועץ בעיני המבקרים כי אם גם חוסר נסיונו בכדורגל המקצועני: בתשע שנותיו כמאמן עמד נגלסמן על הקווים של קבוצות הנוער באאוגסבורג ובהופנהיים, כשלמשך עונה אחת בלבד –  2012/13 – שימש כעוזר המאמן בקבוצה הבוגרת של הופנהיים תחת ארבעה מאמנים שונים: מרכוס באבל, פרנק קראמר, מרקו קורץ ומרכוס גיסדול. שבעה מאמנים בחמש עונות היוו אינדיקציה לפתיל הקצר של דיטמר הופ, ובן לילה הפך הבוס הקפריזי של הופנהיים לבעיה השלישית של יוליאן נגלסמן.

ערב המחזור האחד-עשר תופסת הופנהיים את המקום השלישי בטבלה ונמצאת במרחק ארבע נקודות ממוליכת הטבלה באיירן מינכן. פתיחת העונה החלשה של באייר לברקוזן, בורוסיה דורטמונד ושאלקה 04 יצרה ואקום שאיפשר את עלייתן של קבוצות בעלות דרך מקצועית ארוכת טווח כהרטה ברלין, פ.צ קלן, ר.ב לייפציג והופנהיים לצמרת. אך בעוד שלוש הראשונות ממצות את הדרך המקצועית שהותוותה להן בשנים האחרונות ניצלה הופנהיים אך בעונה שעברה מירידת ליגה.

באוקטובר 2015 התבשר נגלסמן על מינויו לתפקיד מאמן הקבוצה הבוגרת לעונת 2016/17. הוא לא אמור היה לעמוד על הקווים בשלביו המתקדמים מאבק הירידה לעונת 2015/16, אך הפרעות בקצב הלב מהן סבל המאמן ההולנדי הוב סטיבנס הביאו אותו לפרוש מאימון הקבוצה ואת ההנהלה להחלטה על השלכת הילד למים הקרים. ב-11 בפברואר 2016 הצטרף נגלסמן לצוות האימון ועמד בפני האתגר הראשון המשמעותי שלו בפתיחת הקריירה המקצוענית: הישרדות.

בגיל 28 קיבל נגלסמן לידיו את הופנהיים במחזור העשרים של עונת 2015/16 כשהיא במקום הלפני-אחרון בטבלה, עם ארבע עשרה נקודות בלבד ובמרחק שבע נקודות ממקום מבטחים מעל הקו האדום. גם סגל השחקנים המאכזב והפצוע לא עמד לטובתו של נגלסמן על סף פתיחת הקריירה, אך הוא הצליח להוביל את חניכיו למקום החמישה עשר עם שלושים ושבע נקודות בתום העונה. המטרה הראשונה הוכתרה בהצלחה.

*

תומס טוכל, שב-2008 שימש כמאמן הקבוצה השניה של אאוגסבורג, היה הראשון להשתמש בשירותיו של נגלסמן עם פרישתו ממשחק עת שלח אותו לרגל אחר הקבוצות היריבות. משימות הריגול עבור טוכל הביאו את נגלסמן לשקול קריירה כמאמן, מאמן קבוצת הנוער של מינכן 1860 אלכסנדר שמידט קפץ על המציאה והעניק לו את משרת האימון הראשונה כעוזרו, תוך ציון יכולותיו מהתקופה בה שיחק במועדון, הקשרים החברתיים שיצר עם חבריו לקבוצה ויכולת קבלת ההחלטות המהירה שלו במהלך משחקים.

ההתקדמות הגדולה נרשמה עם מעברו להופנהיים לתפקיד עוזר מאמן קבוצת הנערים עד גיל 17. ב-2011, והוא בן עשרים וארבע בלבד, היה נגלסמן לראשונה בקריירה הקצרה שלו למאמן ראשי, כשבמשך שנתיים וחצי הוביל את קבוצת המועדון (עד גיל 19) לזכיה באליפות גרמניה בעונת 2013/14 ובסגנות בעונה שלאחריה. על חלקה השני של העונה השלישית נאלץ נגלסמן לוותר בשל המינוי לקבוצה הבוגרת. הופנהיים הצעירה המשיכה בדרכו, זכתה באליפות המחוזית והעפילה בפעם השלישית ברציפות לגמר הנוער הארצי.

"אינני ילד פלא", מסרב נגלסמן להתלהב מהכינוי שהוענק לו מאז הגיע לבונדסליגה, "נכון שאני צעיר אבל אינני מתלמד". החלטותיו המקצועיות לקראת פתיחת העונה הנוכחית מציגות הבנה מקצועית ופתיחות רעיונית מצדו. כצעד ראשון מיהר להיפטר מה- 1:2:3:4, המערך המסורתי של הקבוצה לאורך שנים בבונדסליגה, ולפתח מערכים גמישים על פי הצורך – ארבעה קשרים, חמישה שחקני הגנה, שלושה חלוצים – תוך שמירה על 'קומפקטהייט' לוחץ במרכז השדה ופינוי שטח לחלוצים, ולראיה מצבת השערים: מאז כניסתו של נגלסמן לתפקיד נרשמו עשרים וארבעה מתוך שלושים ושלושה שערי הקבוצה לזכות החלוצים. שבעה עשר שערי זכות רשומים העונה לזכות הופנהיים, ארבעה חלוצים חתומים על אחד עשר מהם – סנדרו ואגנר, אנדריי קרמריץ', מרק אוט ואדם שאלאי.

wag

אך לא רק רענון מערכי משחק ועדכון דרישות מקצועיות מביא עמו נגלסמן כי אם גם פתיחות טכנולוגית. לפני מספר שבועות הכניס המאמן הצעיר לשימוש רחפן המצויד במצלמת וידאו המצלם את אימוני הקבוצה מגובה של כשישים מטרים לקבלת פרספקטיבה נוספת בניתוח פעילות השחקנים. בנוסף מעסיק המועדון צוות דאטה המנתח את הנתונים המגיעים מהרחפן ומציג אותם לנגלסמן לצורך אנליזה מקצועית.

נגלסמן אינו 'מאמן לפטופ' טיפוסי, גם תיאוריות מקצועיות אינן כוס התה שלו. המאמן הצעיר, שמגיע לאימונים רכוב לסירוגין על אופנוע ואופני הרים, דוגל בשיחות והתייעצויות עם עמיתים ושחקנים, ואף שומר על דלת משרדו הצנוע פתוחה, תרתי משמע, על מנת לעודד פניות אישיות. שיטות האימון שלו ברורות לשומעים וספוגות אמוציות, הוא אף זכה להאשטאג משלו באקדמיית הנוער של הופנהיים, #Jawohlklasse (כן, נהדר) לציון הקריאה הנשמעת לא פעם ממנו לאחר פעולה טובה של שחקן זה או אחר.

וכשהשיטה עובדת משתפר מצב הרוח, והקבוצה שבה לנשום אוויר פסגות. במחזור העשירי שבה הופנהיים ממינכן עם נקודת ליגה, בסוף השבוע מצפה לה יריבה קלה על הנייר בדמות המבורג הכושלת, כשנצחון ישמור לכל הפחות על הפער הנוכחי מבאיירן ולייפציג המפתיעה. נגלסמן ירשום ערב המפגש מול המבורג 43 נקודות ב-24 משחקים, המאזן השלישי בטיבו אחרי באיירן מינכן (58 נק') ובורוסיה דורטמונד (48). וגם לקראת משחק הקצוות בזינזהיים לא שוכח נגלסמן את הדרך: "אנו מעוניינים לייצב את היכולת שלנו, ואנו עושים זאת בצורה טובה. איננו מדברים על מיקום בטבלה או כל דבר אחר אלא על היכולת והתוכן".

פרמיירת 2008/9 החלומית של הופנהיים בבונדסליגה מצליחה להאפיל על עונת הבכורה המרשימה של ר.ב לייפציג. אחד עשר מחזורים שהתה הקבוצה של רלף רנגניק – כיום מנג'ר לייפציג – במקום הראשון בטבלה, שישה מהם ברצף, וסיימה כ'אלופת החורף' בתום הסיבוב הראשון לפני שהחלה להתדרדר בכושרה עד למקום השביעי בתום העונה. מאז לא זכתה הופנהיים לנחת, התמקמה דרך קבע בין מרכז לתחתית ואף שרדה שני מאבקי הישרדות קשים בליגה.

יותר מכל נזקקה הופנהיים לפנים חדשות, לדרך שתיצור למועדון זהות מקצועית וחברתית ברורה. מעבר ליכולות האימון המרשימות שלו שומר נגלסמן על יחס וקרבה אישיים ויוצק את אופיו לתדמית החדשה: "רוב הפניות שמגיעות אלי כמאמן נוגעות לצד החברתי, כמעט כמו פסיכולוג. שבעים אחוזים מהעבודה מוקדשים לצד המנטלי, השאר לתוכן המקצועי".

בסופו של יום יודע יוליאן נגלסמן: הציבור ישפוט אותו על פי ההישגים. הדרך חשובה לזהות המועדון, וההצלחות הספורטיביות הן חלק אינטגרלי של כל תוכנית מקצועית ארוכת טווח. את הטבילה הראשונית צלח זה מכבר ה'וונדר קינד" והפך למאמן לגיטימי בבונדסליגה. גילו הצעיר של נגלסמן לא יעמוד עוד בינו לבין ביקורת, והוא הרוויח זאת בזכות.

פרשת וירא - חיל ורעדה
דיקטטורה של הפרולטריון

4 Comments

גיא זהר 18 בנובמבר 2016

מצוין.

no propaganda 18 בנובמבר 2016

נהדר כרגיל :)

יש היום בבונדסליגה הרבה מאמנים מבטיחים מאוד מבטיחים. חוץ מנגלסמן יש גם את האצנהוטל, ויינצירל, רוג'ר שמידט, מרטין שמידט וכמובן טוכל. בגלל זה קצת התבאסתי כשבאיירן הלכו על אנצ'לוטי.

אבל מה שבאמת מוזר לי, זה איך המבורג שהיא קבוצה גדולה ועשירה, כל הזמן לוקחת מאמנים בינוניים מינוס כאלה.

גור אילני 18 בנובמבר 2016

מעניין, תודה!
משום מה קראתי את 'וונדר קיד' בתור 'זונדר קיד' בהתחלה…

צור שפי 19 בנובמבר 2016

תודה. מעניין כמו תמיד ובמיוחד בהקשר של ליגה פתוחה יותר השנה ושמות חדשים.

Comments closed