יהיה טוב, גם עם ארבעים ושמונה נבחרות

לא הכל רע במבנה המונדיאל החדש, נתראה ב-2026

קשה להאמין שהצופים הרבים שיישבו בקיץ 2026 מול מסך הטלויזיה לצפות במשחקי המונדיאל (אלא אם כן יחליטו חכמי פיפ"א לבחור בסודן הלוהטת כמארחת מונדיאל 2026) יסרבו לצפות באופן עקרוני במשחקי מוקדמות בין ספרד לאסטוניה, איטליה מול פנמה או ברזיל נגד ישראל (דוגמאות אקראיות ולא בהכרח מעשיות). ולא שאני אופטימי לגבי סיכויי העליה של ישראל, עבורה גם ארבעים ושמונה קבוצות זה מעט מדי, אבל יודע נפש אוהדי כדורגל אני, וכשאליפות העולם מגיעה שוכחים מכל העקרונות וצופים במה שיש.

עכשיו מתלוננים על ארבעה משחקים ביום. יותר מדי כדורגל בינוני, יותר מדי כדורגל רע, יותר מדי כדורגל. ובעוד פחות מעשור נקבע עם חברים, ניפגש בפאב, על חוף הים או בבית ונראה כדורגל בלי הפסקה. וקצת לפני הפגרה הקצרה בין שלב הבתים לשלב הנוקאאוט (או כל מתכונת אחרת שידביקו לטורנירים הבאים) נהיה שבעים מכדורגל – עד לשלב הבא.

ארבעים ושמונה קבוצות זה המון, הסיבות שעומדות מאחורי ההרחבה רחוקות על פניהן מרחק שמיים וארץ מהאינטרסים הטהורים של הכדורגל. גם שישה עשר בתים זה יותר מדי, ותארו לעצמכם את גודל ה-4A הצבעוניים עם לוחות המשחקים, טבלאות הבתים ותרשימי הזרימה לגמר שיצורפו באינסרט לעיתונים היומיים ערב פתיחת הטורניר. טוב, לא שהרעיון יהיה זר לנו, ארבעים ושמונה זה קבוצות זה המון – עד שמתרגלים. בפעם הראשונה זה מוזר, בפעם השניה זה מוכר. יכול להיות שארבעים ושמונה קבוצות זה יותר מדי? שאי אפשר למצוא איכות בנבחרות נחותות לאין ערוך מאלו החביבות עלינו? גם זה ישתנה, ואם ג'יאני אינפנטינו לא יוותר על שאיפותיו הפוליטיות בארגון זה יקרה מהר מאוד. ואז יהפכו ארבעים ושמונה נבחרות לסטנדרט, ופעם לא רצינו שיהיו שלושים ושתיים נבחרות כי זה יותר מדי, ועכשיו כל שמייחלים לו הוא טורניר עם שלושים ושתיים נבחרות, לא פחות.

גם לבתים בני ארבע משתתפות מייחלים, ושוכחים שלא פעם הופך המשחק השלישי לנטל, הן על הנבחרת שהעפילה בתום המשחק השני לשלב הבא, הן על זו שאיבדה סיכוי עוד לפני שריקת הפתיחה למשחק השלישי. אוסטריה – גרמניה, 1982, זוכרים? שני המשחקים של כל נבחרת בשלב המוקדם יהיו בעלי משמעות מעשית, ואם הפסדת בשני משחקים כנראה שמגיע לך ללכת הביתה. וכבר עשו עלינו חלק מהסטאז' עם צירוף פורטוגל וחברותיה מהמקום השלישי לשמינית גמר היורו, ופורטוגל אפילו זכתה בגביע, אז למה לא הונדורס.

אבל עצרו רק לרגע, הביטו בדירוג פיפ"א הנוכחי, קיראו בקול את שמות הנבחרות שמדורגות במקומות 33-48: סנגל, חוף השנהב, מצרים, טוניסיה, דרום קוריאה, רומניה, אלג'יריה, פרגוואי, שבדיה, יוון, צ'כיה, אוסטרליה, סרביה, יפן, דנמרק, ערב הסעודית. כולם עם רקורד במונדיאל, ואי אפשר לומר על אף אחת מהן "נבחרת חלשה". וגם במקומות נמוכים יותר, לא מקבלים דגי רקק: גאנה, אלבניה, בורקינה פאסו, פנמה, דרום אפריקה, רוסיה, ישראל.והדירוג משתנה השכם והערב, ולא תמיד הוא קשור בקשר ישיר לאיכות הכדורגל, אבל המבט הקצר בטבלה מאפשר להבין את הלך הרוח. גם אחרי ההרחבה אפשר להיות בטוחים: הנבחרות הבאמת-חלשות לא יהיו במונדיאל 2026.

תראו כמה כסף עושות הנבחרות שעולות לשלב הנוקאאוט במונדיאל 2018. 11 מיליון יורו מובטחים למעפילות, סכום כסף ניכר שיכול לספק נבחרות קטנות יחסית לאורך זמן רב למטרות שיפורים, השקעה והבטחת המשך פעילות במקומות בהן לא מוצאות ממשלות לנכון להשקיע בענף. אחרי 2026 יהיו יותר מדינות שיזכו לסכומים אלה, כל שנותר לעשות הוא לקוות שהכסף אכן יגיע לכיסים הנכונים, ולשם כך גם טורניר של שש עשרה נבחרות לא יעזור.

וכשכל שנותר הוא לדאוג ללוגיסטיקה של העברה והלנה לארבעים ושמונה נבחרות, עדיף לוותר על אופציית סודן לאירוח מונדיאל 2026.

 

 

חידון מספר 536. אליפות אפריקה
פרשת ויחי - האדם מחפש משמעות

18 Comments

S&M 13 בינואר 2017

עוד נתגעגע ל-48 נבחרות. ;-)

Matipool 13 בינואר 2017

הסיכוי של ישראל לעלות לגביע העולמי נשאר קלוש כמעט כמו שהיה .
מתוך 16 נבחרות שנוספות , נותנים רק 3 לאירופה שזה כלום ולא הגיוני . אולי כדאי לחזור לאסיה / אוקיאניה .
הנבחרות שכתבת שנמצאות כרגע בין מקומות 33 ל-48 אכן טובות ואטרקטיביות בחלקן אבל אין קשר בין המיקום שלהם למי שיגיע בסופו של דבר למונדיאל .
למרבית האנשים לא תהיה ברירה ויצטרכו לסנן ולבחור עדיפויות למשחקים בשלב המוקדם וזה בסדר גמור .

ניתאי 14 בינואר 2017

בדיוק. ו-4 לאסיה. ברשימה של מקומות 33-48 יש בדיוק 2 מאסיה. כלומר ייכנסו עוד 2 מדרג נמוך הרבה יותר. ואותו דבר לגבי האמריקאיות שמקבלות 4.5 מקומות נוספים, ויש רק נבחרת אחת בדירוג הזה.

מיקו G 13 בינואר 2017

לא רוצה להרוס, אבל הגודל של הA4 יהיה כנראה A4

איציק 13 בינואר 2017

לא מבין למה. אם פס כסף יכול להיות בכול מיני צבעים אז למה A4 לא יכול להיות בכל מיני גדלים?

אנונימוס 14 בינואר 2017

גם את הA4פיפא הולכים לשנות

איציק 13 בינואר 2017

הסיבה היחידה שמצדיקה מעבר ל-48 קבוצות זה המצב העולמי. במצב הגיאופוליטי של היום עד 2026 צפוי שבעולם יהיו מעל 300 מדינות. בכמות כזו של מדינות 48 נראה הגיוני. היתי אפילו מגדיל ל-49 ועושה 7 בתים של 7 קבוצות. אחת עולה אוטומאטית מכל בית והמקום השני בעל המאזן הטוב ביותר, הישר לשמינית הגמר (אפשר גם להשאיר 48 ולעשות 8 בתים של 6 קבוצות, רק מה לעשות עם המקום השני עם המאזן הטוב ביותר?).

אמיתי 13 בינואר 2017

משחק מעניין שם במדריד אה?

איציק 13 בינואר 2017

מאד, במיוחד במחצית.
עכשיו כשגאודלוק מתח את הביצה מעניין מה יהיה בהמשך.

אמיתי 13 בינואר 2017

אולי היום זה ה9 באב

איציק 13 בינואר 2017

איזה מזל יש לריאל שוימס על המגרש, ועוד כמה מאותגרים.
כמו שריאל משחקת היום, כל קבוצה היתה יוצאת עם ניצחון אבל מכבי מגישה להם את המשחק בכח.

אמיתי 13 בינואר 2017

צריך להגדיל את העולות להצלבה ל48 קבוצות. רק
ככה תישתפרו

איציק 13 בינואר 2017

אתה יודע, פעם היתי מדוכא מהפסדים. היום אני אפאתי להם וגם לנצחונות. מזה הנהלת מכבי צריכה להיות מודאגת, אבל היא לא מבינה. לא העצבים צריכים להדאיג אותם כי אם האפתיות, ותאמין לי שאני לא לבד.

איציק 13 בינואר 2017

מכבי תל-אביב עוקבת בקנאות אחרי אמירה מופלאה אחרי יו"ר ממשלת הפדרציה הרוסית לשעבר, צ'רנומרדין "רציתי הכי טוב שאפשר אך יצא כמו תמיד."

אמיתי 14 בינואר 2017

אף פעם הפסד לא דיכא אותי. לפעמים ניצחון מעודד
קצת.."התנועה (הדרך) היא הכל המטרה אינה כלום"
אדוארד ברנשטיין

DS 14 בינואר 2017

גט א רום פליז

אמיתי 14 בינואר 2017

איציק בונה קומה שלישית

דוד 15 בינואר 2017

זה יכול היה להיות טוב במתכונת של 12 בתים של ארבע. הראשונה עולה וארבע בעלות המאזן הכי טוב.

Comments closed