לקראת הרטה ברלין – בורוסיה דורטמונד

זכרונות מחצי הגמר

בפעם הקודמת התמרקה העיר לקראת בורוסיה דורטמונד.

זה קרה בעשרים באפריל 2016, בפעם הראשונה מזה שנים רבות שהרטה העפילה לחצי גמר הגביע. וכולם בברלין התרגשו, ופתאום הפך משחק כדורגל לשיחת העיר, אפילו במזרח, אוהד אוניון שכמותו. כי האצטדיון האולימפי הענק כבר נמאס, לא כיף לראות שם כדורגל, והקבוצה לא מצליחה למשוך אליה יותר מדי אוהדים, וזה אולי יותר מאשר בערים אחרות במדינה אבל דחילק, זו עיר הבירה, איך יכול להיות שעיר בירה של מדינת כדורגל מצליחה למלא דרך קבע רק מעט יותר מחצי איצטדיון?

ואז הגיע חצי הגמר, וכולם יודעים שהגמר נערך תמיד בברלין, והעפלה לגמר פירושה משחק ביתי על הגביע. והאווירה היתה בהתאם – הכרטיסים אזלו שלוש שעות לאחר הוצאתם למכירה, הספסרים חגגו בויאגוגו ושות', אפילו אני חרגתי מהרגליי הכלכליים וההוריים, קניתי כרטיס בשבעים יורו ורק אז התחלתי לחשוב על פתרון לילדה. והיה לי זמן, כמעט חמישה שבועות להתכונן, וכמובן שהפתרון הגיע כי הכל מסתדר כששומרים על קור רוח.

וביום המשחק לבשתי את החולצה הכחולה-לבנה בפעם הראשונה, לא עושה דברים שכולם עושים, מתעב את העדר, רק הפעם, לאירוע מיוחד באמת, כמעט כמו חתונה. והאוהדים חגגו במתחם האצטדיון וביציעים, ואנשים שלא הכרתי בירכוני לשלום, והיה צפוף בכניסה, בתור לקיוסק, בשורת המושבים שלנו למעלה, ליד אזור העיתונות, אבל למי אכפת היום. ומופע החימום ריגש את כל הצופים, של דורטמונד ושל הרטה, כמו תרועות חצוצרה לקראת יציאה למלחמה.

ואז נשמעה שריקת הפתיחה והכל נגמר. דורטמונד השתלטה על המשחק, לא נתנה להרטה לנשום, ניצחה בקלות רבה 0:3 וזכתה בכבוד להפסיד לבאיירן מינכן בגמר. בברלין.

בונדסמאניה – דף הפייסבוק

גם השנה הסתיים הסיפור של הרטה בגביע מול בורוסיה דורטמונד, הפעם במשחק חד צדדי פחות, הפעם בפנדלים. נשארה הליגה. ורבים טענו בפניי בחורף שאם הרטה מסוגלת לסיים במקום השלישי היא בהחלט מסוגלת ללכת על מקום בליגת האלופות, הנסיון יעשה לה טוב, הכסף יעשה לה טוב. ואני וחבריי ליציע הקשבנו, חייכנו וידענו שכמו תמיד יגיע הסיבוב השני, והרטה תיכנס לסחרור מקצועי כמו שהיא תמיד עושה בסיבוב השני, תאבד את היציבות ותתחיל לאבד מרחק מהצמרת. פרייבורג משתפרת, בורוסיה מנשנגלאדבך חזרה לעצמה, וזה עוד לפני שספרנו את פ.צ קלן ואיינטרכט פרנקפורט שסובלות מבעיות יציבות דומות לאלו של הרטה, פתאום אפילו מקום בליגה האירופית כבר לא נמצא בכיס, התרגלנו.

בשבת תארח הרטה את דורטמונד למשחק השלישי ביניהן העונה, אני יודע איפה אני אהיה.

שעתיים קודם לכן תארח ליכטנברג 47 את מאלכובר SV, משחק קצוות באוברליגה. ליכטנברג עדיין לא איבדה סיכוי במאבק העלייה, בדיוק כמו כל הברלינאיות האחרות בליגה החמישית. ארבע קבוצות מברלין נמצאות במקומות 2-5, ארבע קבוצות שלא איבדו סיכוי בקרב על כרטיס לרגיונליגה. ולא יהיו ב'האנס-צושקה שטדיון' בליכטנברג יותר ממאתיים צופים, אולי מאתיים וחמישים, קצת פחות מאשר מספר האנשים שיגיע לאצטדיון האולימפי באותו היום, אבל אנחנו לא כאן (רק) בשביל הצופים, אנחנו כאן (גם) בשביל הכדורגל.

 

פרשת תצווה - אלוהים נמצא בפרטים הקטנים
ספורטנ'רול (י"ד) - רן עצמון

18 Comments

holden 10 במרץ 2017

צילומים מרהיבים, תמונות חדות וברורות,
עם מה אתה משתמש לצילום?
אווירה פנטסטית ביציעי קלן,
הסיכוי היחיד שבאיירן היו מפסידים לקלן זה רק אם היית שם גביע חומוס של סוהילה מעכו על גג הקתדרלה של קלן, כהומא'ז לפיזנטי.

מה זה הריינר הזה?
האצטדיון לא נקרא: קלנרשטדיון?

ערן לוי 10 במרץ 2017

'ריין-אנרגי שטדיון', ספונסר וזה.
יש לכל אצטדיון שם בו משתמשים האוהדים המקומיים במקום השם המסחרי.

Matipool 10 במרץ 2017

איזה כיף הסרטון שצירפת . מעשיר את חווית הקריאה .
כאחד שאין לו פייסבוק , תבורך על כל סרטון כזה שתצרף כאן .
לא חושב שאני מכיר מישהו עם תשוקה כזו לכדורגל כמוך , בטח לא בגילנו על סף תחילת העשור השישי .

דורפן 10 במרץ 2017

אם מסתכלים על ערי הענק של אירופה רואים תופעה מעניינת – ללונדון, איסטנבול, מוסקה הרבה מאד קבוצות מקצועניות חזקות. לפאריס וברלין רק אחת – לכאורה היא אמורה להיות אימפריה עם המצב הזה – אבל בשתיהן העניין תמיד היה מועט (בפאריס מלאכותית השייחים הקטארים הביאו עניין). וזו דעתי:

דווקא היריבות בין 15 קבוצות בלונדון יוצרת אנרגיה סביב הכדורגל וקיומה של קבוצה רצינית אחת בברלין ואחת בפאריס גורמת לעניין מדשדש.

אנונימוס 10 במרץ 2017

איזה כיף שהתחלת גם עם סרטונים! כל הכבוד על ההשקעה. נחמד מאד

אורן השני 11 במרץ 2017

מצטרף, סרטון נהדר.

רינוס מיכלס 11 במרץ 2017

אומנם הסרטון הוא על משחק בבונדסליג , ( ולא מאיזה משחק מהליגות הנמוכות שמוציא ממך את מיטב הכתיבה והרוח , וממני את מירב הסיפוק שבקריאה ב – דה באזר ) אבל רעיון ההוספת סרטון כשלעצמו , מאוד משלים את היכולת המאוד מיוחדת שלך להעביר לקורא את ההרגשה , התחושות והמימד האישי ( שממילא כבר קיים בכתיבה שלך ברמה ממש עילאית ויוצאת דופן ) שבתוך המאמר הקבוע על הנעשה בכדורגל הגרמני

מחכה בקוצר רוח למאמר הקרוב על איזה משחק בליגה השלישית או הרביעית ( על כל מאפייניו ) והסיפור שמסביבו ובתוכו , בתוספת החדשה של התצוגה הסרטונית

בתודה מראש , קורא הדוק

רינוס מיכלס 11 במרץ 2017

ובמקרה יצא לי לראות את המשחק …

שני דברים שראוי להדגיש בעקבות המשחק :

1 ) תרבות משחק / מקצוע –
סביבות הדקה ה – 79 ואחרי שהרטה כבר עלו ליתרון 1 – 2 על דורטמונד , הייתה מתפרצת שהתחילה קצת לפני קו החצי ( בצד של הרטה ) , הכדור הגיע למחליף הטרי ( וייסר / וייזר ) כאשר בדיוק בשניות אלו סאלומון קאלו נשכב על הדשא ולא זז וכולם ראו את זה , למרות זאת ולמרות שהרטה ביתרון מזערי של שער בודד , ומן הסתם שבדקות שנשארו היא יודעת שהיא הולכת להתגונן בחצי שלה מול דורטמונד העדיפה על ה – " נייר " , החלוץ המחליף הטרי לא הוציא את הכדור החוצה כדי להעביר קצת זמן ולהמשיך לנסות להחזיק בכדור ( רק לשם החזקת הכדור בלבד ובלי מטרת תקיפה ) והתגונן … אלא המשיך ( מיידית ובלי לחשוב פעמיים ) להוביל את הכדור ואת המתפרצת בריצה מהירה , ניסה לשלוח כדור בין הבלמים ( כדי להעמיד שחקן שהצטרף למתפרצת מול שוער ) אבל הכדור שהוא מסר יצא קצת חזק ולרוחב מדי , אבל בכל זאת השחקן השני של הרטה הגיע לכדור באיזור הצדדי של המגרש ( כ – 30 מטרים אלכסונית מהשער של דורטמונד ) , ומה אז ? הוא הוציא את הכדור החוצה ? ( כי סאלומון קאלו הרי עדיין שוכב על הדשא ולא זז ) , לא ! , הוא המשיך מיידית את נסיון ההתקפה והעביר כדור רוחב מוגבה שלא צלח והיה ארוך מדי לצד השני של המגרש , אבל לכדור רוחב הלא מוצלח הזה , שוב פעם הצליח להגיע שחקן של הרטה ( ולפי מה שאני זוכר , זה שוב היה וייסר / וייזר המוכשר ) , האם הפעם הוא יוציא את הכדור החוצה ( כי כן … עדיין קאלו שוכב באמצע המגרש ולא זז ) ?
לא ! הוא ממשיך לנסות לתקוף לעבר השער של דורטמונד ולנסות לעבור שחקן וגם מצליח , ואז גם המגן של דורטמונד מכשיל אותו בלית ברירה , ורק אז נעצר המשחק ( משהו בסביבות הכמעט דקה שלמה מאז שקאלו נשכב על הדשא באמצע המגרש ולא זז ) ושלא על ידי שחקן הרטה בכלל !

בקיצור – תרבות משחק / מקצוע , שרואים כמעט אך ורק בגרמניה ובאנגליה

2 ) איזו בעיטה חופשית ונדירה באיכותה הוציא השחקן של הרטה , עד כדי כך נדירה באיכות , שהזכירה לי את הבעיטות של סינישיה מיכאלוביץ … ( ולא התפלאתי לגלות מיד אחרי הכיבוש , שצוות השידור הסקוטי גילה נתון של משהו בסגנון 7 כיבושי ליגה שיש לשחקן – וכולם מבעיטות חופשיות , עד כמה שיצא לי להבין מחצי שמיעה )

ערן לוי 11 במרץ 2017

אז בוא ואספר לך משהו – כי שמעת נכון: שערים בבעיטות עונשין הן המומחיות של מרווין פלטנהרדט, וכל השערים שלו אכן הובקעו כך.

ולדי פיסגדו 11 במרץ 2017

למרות אהדתי לדורטמונד אני מאחל להרטה הצלחה במשחק הקרוב. טוב לראות קרב על המקומות לליגת האלופות.בנוסף רציתי לציין שהסרטונים שלך נהדרים, כיף לראות כל פעם מחדש. כן ירבו עוד סרטונים כאלו. ישר כוח ערן
ולדימיר.

איתן 11 במרץ 2017

כל הכבוד על הוידאו,עושה חשק להגר…איזה יופי סדר,רוגע ועידוד הקהל.

דורטמונד קבוצה עם שחקנים בין הטובים לגילאים 18-22, אם תדע לשמור עליהם בעוד 5 שנים תהיה קבוצה מפחידה.

אלי 11 במרץ 2017

אלוף אתה תודה…

איתן 11 במרץ 2017

אני המנוי הראשון שלך ערן ביוטיוב!
מחכה לעוד וידאו

ערן לוי 11 במרץ 2017

רוצה להיות המנוי הראשון? לך על זה, הנה הכתובת לערוץ בונדסמאניה:
https://www.youtube.com/channel/UCNkVYywD2ftuPZFM0Q_4sPw

דורפן 13 במרץ 2017

אני מנוי מספר 5

Matipool 11 במרץ 2017

ברכות על הניצחון !

איתן 11 במרץ 2017

משחק טוב בין דורטמונד והרטה עם מצבים, שורלה בדורטמונד גם אם תוציא את השוער מהשער לא ישים גול,לא סתם טוכל לא רצה אותו בדורטמונד,והוא הונחת עליו על ידי ואצקה,ללא ספק מקצוענות לשמה,בלי בזבוזי זמן-רק בליגת העלק שלנו עצירות כל שניה.

אכן בעיטה חופשית מדהימה,אך בורקי היה חייב לעשות יותר,מכיוון שזה היה מצב מ12-13 מטר לא היה מצב לבעוט לפינה הקרובה בגלל החומה ואי היכולת לכדור לרדת אחרי החומה.אז היה אופציה או לבעוט דרך החומה או לפינה הרחוקה.

לגבי המשחק של באיירן,טוואטחה סך הכל לא עשו ממנו קציצות כבש,במיוחד שעומד מולך אגדת דשא כמו רובן,ייתכן מעט עייף מהאלופות,רק קרוס אחד שלו עבר שהיה בישול לשער,המון מצבים שפרנקפורט לא ניצלו…באיירן גם בהילוך שני דורסת-הקבוצה הזאת 3 רמות מעל כל הקבוצות בבונדסליגה.אולי רק רד בול יכולה להתחרות בה כלכלית בעוד מס' שנים.

יותם 13 במרץ 2017

הפוך כמובן. טוכל רצה את שורלה, כשחקן שגדל אצלו במיינץ לפני שיצא למסע ארוך בשוק ההעברות. ואצקה וצורק לא רצו אבל בסוף התרצו. נראה לי שעד היום הם מסוכסכים סביב הסוגייה הזו. אבל במוקדם או במאוחר שורלה יהיה חייב לחזור לעצמו. הוא שחקן טוב מדי כדי לסיים ככה את הקריירה.

Comments closed