עוד תבוסה ועוד תבוסה

השחקנים ידעו: נצחון אחד קטן, זה כל מה שמבקשים מהם במחזור האחרון של העונה. והם עלו על המגרש ועשו את ההפך הגמור

אני זוכר את זה כאילו זה קרה היום: ערב המחזור האחרון של עונת 2008/9 עמדה הרטה ברלין במקום הרביעי בטבלה ובמרחק נקודה אחת משטוטגרט שבמקום השלישי. שטוטגרט התארחה באליאנץ ארנה אצל באיירן מינכן שעדיין קיוותה לנס שיסדר לה את האליפות; הרטה התארחה אצל קרלסרוהה, הקבוצה החלשה של העונה שזה מכבר הבטיחה לעצמה את הירידה לבונדסליגה השניה.

החברים הימרו על נצחון קל של הרטה בקרלסרוהה. אחרי הכל היתה זו אחת העונות המזהירות של הקבוצה מברלין שלפרקים אף נלחמה על האליפות ועמדה במקום הראשון בטבלה. החברים גם הימרו על נצחון של באיירן מינכן על שטוטגרט שיסדר להרטה את המקום השלישי בטבלה ואת הכרטיס לליגת האלופות בפעם הראשונה מזה תשע שנים.

באיירן מינכן עשתה את שלה עם נצחון 1:2 על שטוטגרט, כל שנותר להרטה היה להתגבר על המכשול הקטן מקרלסרוהה, לחזור עם נצחון לברלין ולחגוג השתתפות בליגת האלופות. גם אני המתנתי לרגע הזה, לשריקת הסיום של המשחק. ליגת האלופות אצלי בבית, אין תלונות.

הרטה הובסה 4:0, סיימה במקום הרביעי והותירה טעם מר ביותר על שפתי האוהדים. המקום הרביעי באותן שנים לא הספיק ליותר מכרטיס לליגה האירופית, ואחרי החלומות הגדולים על ריאל מדריד, יובנטוס ומנצ'סטר יונייטד נותרנו עם ספורטינג ליסבון, FK ונטספילס והירנביין.

העונה שהגיעה מיד לאחר התבוסה לקרלסרוהה היתה אחת השחורות של הרטה בהיסטוריה המודרנית של הכדורגל הגרמני: מקום אחרון עם שש נקודות (!!) בתום הסיבוב הראשון, מקום אחרון עם 24 נקודות בתום העונה, זכרון לדראון עולם ברשימת הקבוצות הגרועות של הבונדסליגה אי פעם.

בונדסמאניה – כדורגל מגרמניה

*

אני זוכר את זה כאילו זה קרה היום, אולי בגלל שזה אכן קרה היום: ערב המחזור האחרון של עונת 2016/17 עמדה הרטה ברלין במקום החמישי בטבלה, תלויה בעצמה בלבד: נצחון על באייר לברקוזן החלשה מתחתית הליגה, שאך לפני שבועיים עמדה בסכנת ירידה ממשית לבונדסליגה השניה, ישמור על המקום החמישי ויסדר להרטה כרטיס ישיר לשלב הבתים של הליגה האירופית בעונה הבאה.

החברים הימרו על נצחון של הרטה. בכל זאת, משחק ביתי אחרון אחרי עונה סבירה ומעלה. ונכון שהסיבוב השני לא היה מציאה, אבל השחקנים לבטח לא יפשלו מול חמישים ומשהו אלף אוהדים שיגיעו לחגוג את סיום העונה ויעניקו להם את הניחוח האירופי שחסר לפעמים לכדורגל בבירת גרמניה.

פרייבורג, המתמודדת הישירה על המקום החמישי ועם נקודה אחת פחות מהרטה,התארחה באליאנץ ארנה, ואף אחד לא האמין שדווקא שם יצליחו החבר'ה של כריסטיאן שטרייך לנצח. גם פ.צ קלן היתה עדיין בעניינים, אבל היא נזקקה לנס משולש: הפסד של הרטה ברלין, הפסד של פרייבורג ונצחון שלה עצמה על מיינץ.

פ.צ קלן עשתה את המוטל עליה וניצחה 0:2, גם פרייבורג לא אכזבה והובסה 4:1. ואז החליטה הרטה ברלין לחזור בדיוק עילאי על מה שעשתה במחזור האחרון של עונת 2008/9 – להפסיד בהפרש של ארבעה שערים.

הרטה הובסה 6:2, סיימה במקום השישי והותירה טעם מר ביותר על שפתי האוהדים. המקום השישי מספיק לשלב הפלייאוף של הליגה האירופית, ואחרי החלומות על שלושה משחקים ביתיים בשלב הבתים נותר לקוות שהקבוצה תצליח לעבור את יריבתה העתידית בסיבוב המוקדמות השלישי של הליגה האירופית. בתחילת העונה הנוכחית הודחה הרטה כבר בסיבוב הראשון על ידי ברונדבי, נסיון העבר לא מבשר טובות.

ואם תתעקש ההיסטוריה להמשיך ולחזור על עצמה מצפים לנו, יושבי יציעי האצטדיון האולימפי, זמנים קשים בעונה הבאה. לפני שבע שנים הסתיימה תקופה דומה עם ירידת ליגה, הראש אומר שהפעם זה אחרת – אבל גם אז לא האמנו שעונה נהדרת בצמרת תסתיים ביכולת עלובה וירידת ליגה מהמבישות בהיסטוריה.

אבל גם ערב עלוב שכזה מותיר אחריו דבר אחד טוב:

לא הייתי במשחק.

משחק הגמר האלטרנטיבי
האיש שהרס את מינכן 1860

תגובות

 • אהוד

  מילה על המבורג ששוב הצליחה לשרוד?

  • ערן לוי

   מילה על עוד קיץ חם בישראל?

   • ישרון

    רותח

 • matipool

  לא ייאמן, ההרטה הזו.

 • Dr.van nordstrand

  מה זה ההרטה הזה...

 • חז

  הייתי במשחק. הקהל של הרטה מדהים ועודד גם אחרי החמישי וכשהץאוששו אז גם אחרי השישי.
  אגב, פעם ראשונה שלי בבונדסליגה, ההפנינג שלפני משחקים אדיר והייתי מאמץ גם באנגליה שזה פשוט לא קיים ברמה הזו.

Comments are closed.