בחודש יוני 2011 הגיע חסן איסמעיק, מיליארדר ירדני המתגורר בכווית, לעיר מינכן. הוא חבר לשותפו העסקי חמאדה עיראקי שפעל בעיר והחליט לארגן לעצמו קבוצת כדורגל. איסמעיק בחר במינכן 1860, מועדון עתיר מסורת בכדורגל הגרמני שהיה חבר מייסד בבונדסליגה, זכה באליפות הבונדסליגה ב-1966 ובסגנות ב-1967 והיה בשנות השישים למועדון הבכיר בעיר מינכן. איסמעיק היה המשקיע הערבי הראשון לרכוש מניות של מועדון כדורגל בגרמניה.

לא היו קופצים רבים מדי על המועדון שעמד בפני פשיטת רגל. איסמעיק העביר לקופת המועדון 18 מיליון יורו תמורת ששים אחוזי אחזקה והציל את קבוצת הכדורגל הבכירה מירידה לליגה הרביעית. מיד לאחר כניסתו הצהיר איסמעיק: "למינכן 1860 מסורת נהדרת וזהות שחייבת להיתמך ולהשתמר. יש פוטנציאל עצום למועדון ובסיס אוהדים נהדר ונלהב. אעשה הכול על מנת להעביר את מינכן 1860 לשורת הרווח".

והוא ניסה, והוא השקיע למעלה מ-50 מיליון יורו ברכש ותקציב, אך הוא גם החליט שבעל המאה הוא בעל הדעה: הוא התערב באופן בוטה בהחלטות הצוות המקצועי, הנחית שחקנים על ראשי המאמנים, התנכר לארגוני האוהדים והחרים את אמצעי התקשורת המקומיים שהמשיכו לדווח על דרכיו הקלוקלות לניהול המועדון.

בשלוש השנים האחרונות נאבקה מינכן 1860 דרך קבע בתחתית. בעונת 2014-15 סיימה מינכן במקום ה-16 וניצלה מירידה במשחקי המבחן מול הולשטיין קיל. גם העונה שלאחר מכן היתה רעה עבור הקבוצה והסתיימה עם הינצלות ברגע האחרון של העונה. לאיסמעיק זה לא שינה דבר: הוא המשיך לקבוע, להחליף צוותים מקצועיים כמו גרביים, להתקומם נגד כל ישות שהביעה מורת רוח מדרכו ולספר לעולם שבקרוב תהיה מינכן 1860 בליגת האלופות ותימנה בין קבוצות הכדורגל הטובות בעולם, לא פחות.

Bundesmania כדורגל מגרמניה

גם בעונה הנוכחית השקיע איסמעיק מיליוני יורו והעמיד תקציב מרשים לקבוצה. גם בעונה הנוכחית לא סטה איסמעיק מדרכו, החליף מאמנים ומנהלים מקצועיים, רב עם העולם וראה את הקבוצה מסיימת את העונה במקום ה-16 ונאלצת להתמודד שוב במשחקי המבחן. יאן ריגנסבורג, היריבה במשחקי המבחן, הייתה גדולה על מינכן 1860 שהפסידה בסיכום שני המשחקים וירדה לליגה השלישית.

הכסף הגדול של חסן איסמעיק עשה רק רע למועדון: שלוש קבוצות נוער של מינכן 1860 ירדו גם הן לליגה נמוכה יותר בתום העונה. גם קבוצת הבוגרים השניה של המועדון נאלצה לרדת לליגה החמישית מאחר ועל פי חוקי ההתאחדות חייב לעמוד פער של שתי ליגות לכל הפחות בין שתי קבוצות בוגרים של מועדון כל עוד משחקת הקבוצה הבכירה בליגה מקצוענית (שלוש הליגות הראשונות בגרמניה הן מקצועניות).

ואם חשבתם שזה הסוף, חכו עוד קצת, זה הולך להיות גרוע יותר: היום (2.6, 15:30 שעון מקומי) היה התאריך האחרון עבור מינכן 1860 להגשת ערבויות בסך 11 מיליון יורו לצורך אישור רישיון המשחק של הקבוצה בליגה השלישית. המועדון שלא יכול להתקיים ללא התמיכה הכלכלית המסיבית המתין בקוצר רוח להעברה. איסמעיק לא ענה לטלפונים, לא השיב להודעות ולא העביר את הסכום הדרוש. הדדליין עבר, ההתאחדות הודיעה: מינכן 1860 תפתח את העונה הבאה בליגה הרביעית, ליגת באיירן.

פעם האמינו האוהדים של מינכן 1860 שחסן איסמעיק יהיה המושיע (לכתבה שלי בנושא בעיתון 'הארץ': http://bit.do/1860Munich), היום הם לא יודעים איך ייראה המחר; פעם חלם חסן איסמעיק על ליגת האלופות, כל מה שיכול מעכשיו המיליארדר היהיר וחסר ההבנה לחלום עליו הוא דרבי מול הקבוצה השנייה של באיירן מינכן המשחקת גם היא בליגה הרביעית.

אם בכלל יבחר להישאר במועדון.

MIN

עוד תבוסה ועוד תבוסה
אפשר גם בלי בופון