האיש שהרס את מינכן 1860

חסן איסמעיק, האיש שהאמין שמיליוני יורו שווים יותר מהבנה בכדורגל, הוא האיש שעל שמו רשומה התדרדרותה של מינכן 1860 לליגה הרביעית החובבנית

בחודש יוני 2011 הגיע חסן איסמעיק, מיליארדר ירדני המתגורר בכווית, לעיר מינכן. הוא חבר לשותפו העסקי חמאדה עיראקי שפעל בעיר והחליט לארגן לעצמו קבוצת כדורגל. איסמעיק בחר במינכן 1860, מועדון עתיר מסורת בכדורגל הגרמני שהיה חבר מייסד בבונדסליגה, זכה באליפות הבונדסליגה ב-1966 ובסגנות ב-1967 והיה בשנות השישים למועדון הבכיר בעיר מינכן. איסמעיק היה המשקיע הערבי הראשון לרכוש מניות של מועדון כדורגל בגרמניה.

לא היו קופצים רבים מדי על המועדון שעמד בפני פשיטת רגל. איסמעיק העביר לקופת המועדון 18 מיליון יורו תמורת ששים אחוזי אחזקה והציל את קבוצת הכדורגל הבכירה מירידה לליגה הרביעית. מיד לאחר כניסתו הצהיר איסמעיק: "למינכן 1860 מסורת נהדרת וזהות שחייבת להיתמך ולהשתמר. יש פוטנציאל עצום למועדון ובסיס אוהדים נהדר ונלהב. אעשה הכול על מנת להעביר את מינכן 1860 לשורת הרווח".

והוא ניסה, והוא השקיע למעלה מ-50 מיליון יורו ברכש ותקציב, אך הוא גם החליט שבעל המאה הוא בעל הדעה: הוא התערב באופן בוטה בהחלטות הצוות המקצועי, הנחית שחקנים על ראשי המאמנים, התנכר לארגוני האוהדים והחרים את אמצעי התקשורת המקומיים שהמשיכו לדווח על דרכיו הקלוקלות לניהול המועדון.

בשלוש השנים האחרונות נאבקה מינכן 1860 דרך קבע בתחתית. בעונת 2014-15 סיימה מינכן במקום ה-16 וניצלה מירידה במשחקי המבחן מול הולשטיין קיל. גם העונה שלאחר מכן היתה רעה עבור הקבוצה והסתיימה עם הינצלות ברגע האחרון של העונה. לאיסמעיק זה לא שינה דבר: הוא המשיך לקבוע, להחליף צוותים מקצועיים כמו גרביים, להתקומם נגד כל ישות שהביעה מורת רוח מדרכו ולספר לעולם שבקרוב תהיה מינכן 1860 בליגת האלופות ותימנה בין קבוצות הכדורגל הטובות בעולם, לא פחות.

Bundesmania כדורגל מגרמניה

גם בעונה הנוכחית השקיע איסמעיק מיליוני יורו והעמיד תקציב מרשים לקבוצה. גם בעונה הנוכחית לא סטה איסמעיק מדרכו, החליף מאמנים ומנהלים מקצועיים, רב עם העולם וראה את הקבוצה מסיימת את העונה במקום ה-16 ונאלצת להתמודד שוב במשחקי המבחן. יאן ריגנסבורג, היריבה במשחקי המבחן, הייתה גדולה על מינכן 1860 שהפסידה בסיכום שני המשחקים וירדה לליגה השלישית.

הכסף הגדול של חסן איסמעיק עשה רק רע למועדון: שלוש קבוצות נוער של מינכן 1860 ירדו גם הן לליגה נמוכה יותר בתום העונה. גם קבוצת הבוגרים השניה של המועדון נאלצה לרדת לליגה החמישית מאחר ועל פי חוקי ההתאחדות חייב לעמוד פער של שתי ליגות לכל הפחות בין שתי קבוצות בוגרים של מועדון כל עוד משחקת הקבוצה הבכירה בליגה מקצוענית (שלוש הליגות הראשונות בגרמניה הן מקצועניות).

ואם חשבתם שזה הסוף, חכו עוד קצת, זה הולך להיות גרוע יותר: היום (2.6, 15:30 שעון מקומי) היה התאריך האחרון עבור מינכן 1860 להגשת ערבויות בסך 11 מיליון יורו לצורך אישור רישיון המשחק של הקבוצה בליגה השלישית. המועדון שלא יכול להתקיים ללא התמיכה הכלכלית המסיבית המתין בקוצר רוח להעברה. איסמעיק לא ענה לטלפונים, לא השיב להודעות ולא העביר את הסכום הדרוש. הדדליין עבר, ההתאחדות הודיעה: מינכן 1860 תפתח את העונה הבאה בליגה הרביעית, ליגת באיירן.

פעם האמינו האוהדים של מינכן 1860 שחסן איסמעיק יהיה המושיע (לכתבה שלי בנושא בעיתון 'הארץ': http://bit.do/1860Munich), היום הם לא יודעים איך ייראה המחר; פעם חלם חסן איסמעיק על ליגת האלופות, כל מה שיכול מעכשיו המיליארדר היהיר וחסר ההבנה לחלום עליו הוא דרבי מול הקבוצה השנייה של באיירן מינכן המשחקת גם היא בליגה הרביעית.

אם בכלל יבחר להישאר במועדון.

MIN

שבתרבות - נא לא להאכיל את הטרול
פרשת נשוא - אהבת הגר

15 Comments

no propaganda 2 ביוני 2017

קראתי ידיעה על הערבויות של מינכן 1860 וישר רצתי לדה באזר לראות אם כבר כתבת כל הנושא :)

ערן לוי 2 ביוני 2017

:)

Amir A 2 ביוני 2017

לפי מה שכתבת, לפני שהוא הגיע המועדון היה בדרך לליגה הרביעית והנה, עכשיו הוא הגיע לשם. למה להתרגז על המסכן שהפסיד מיליונים על כלום?

אנונימוס 2 ביוני 2017

ומה עם כל שיטת ה50+1? לא נועדה למנוע בדיוק דברים כאלו?

ערן לוי 2 ביוני 2017

חוק 50+1 מעניק את רוב קולות ההצבעה למועדון, איסמעיק עקף את החוק בכך שהצליח להעביר מינוי של בני משפחתו לדירקטוריון שלא פעלו על פי הצורך כי אם על פי רצונו של בן המשפחה.

D! פה ועכשיו 2 ביוני 2017

מוזר שבקלות יחסית כזו ניתן לעקוף את החוק, שהוא אולי הכי חשוב בכדורגל הגרמני, לא?

ערן לוי 2 ביוני 2017

כך הצליח גם קונצרן רד בול להשיג דריסת רגל בבונדסליגה. כביכול יש מועדון בר.ב לייפציג, יש גם חברי מועדון, אבל אי אפשר להתקבל כחבר מן המניין וחברי המועדון הם עובדי הקונצרן.

אנונימוס 3 ביוני 2017

ואף אחד לא מנסה לתקן את החוק ולהקשות על מקרים כאלו?

תום 2 ביוני 2017

אוף-טופיק…
איפה אדם (תייר) יכול לראות בברלין את הגמר מחר באוירה נחמדה ובעדיפות להפסד ספרדי?

משה 3 ביוני 2017

נשמע כמו מאיר שמיר, תבדוק אםצ הוא לא מתחיל לבנות בניינים רבי קומות על האיצטדיון האולימפי.

יוני (המקורי, מפעם) 3 ביוני 2017

גדול

מוטי 3 ביוני 2017

באתרים השונים נרשם שהבעלים לא שילם את הרשיון לשנה הבאה בסך כ- 5 מיליון יורו. בכתבה כאן צוין שמדובר בערבויות.
האם אפשר להרחיב בבקשה? כשקראתי באתרי האינטרנט התפלאתי כיצד בליגה שלישית משלמים על רשיון 5 מליון יורו (נראה לי המון לליגה שלישית גם אם היא מקצוענית).

ערן לוי 3 ביוני 2017

11 מיליון היורו אינם עבור הרשיון כי אם עבור תקציב העונה הבאה. מינכן 1860 צריכה להתחייב על תקציב מסוים, חסרו לה 11 מיליון יורו עבור תקציב העונה הבאה שהועבר לבקרת ההתאחדות ביום ההרשמה לליגה השלישית ב-15 במרץ, לכן נשללה זכאותה לרשיון משחק בליגה השלישית.

נביא בעירו 3 ביוני 2017

דבר ראשון כשקראתי היה לי ברור שאין סיכוי ש״איסמעיק״ זה שם בערבית. מצד שני, אין לי מושג מי האיש וקצת צניעות לא תזיק. אז בדקתי: ״אסמיכ״ בתעתיק מדוייק. אם תרצה לעוות אפשר גם אסמיק, אסמק או איסמיק, אבל איסמעיק בטוח לא…

Comments closed