בפעם הבאה

הישג במשחק שלא קובע דבר לנבחרת ישראל? לא מומלץ

בשנות השמונים הכרתי בחור מבת ים, נקרא לו סימון, שהתחיל לצאת עם פקידת הגיוס במקום. אחרי חודש הוא נפרד ממנה, והכל בגלל אמא שלה. "איזו אימא היסטרית", סיפר סימון, "כבר התחילה לתכנן את החתונה, מדברת על העתיד שלנו, ואנחנו בסך הכל חודש ביחד, לא מתאים".

נזכרתי בסימון-שם-בדוי מידעם השריקה לסיום המשחק בין ישראל וספרד, כי אמא של האקסית של סימון היתה מרת ישראלה ישראלי טיפוסית, אחת שלא מסוגלת להביט באמצע, שאצלה הכל שחור או לבן: החבר של הילדה נחמד ביום א' – צריך להתחתן, החבר של הילדה איבד את קור הרוח ביום ב' – צריך להיפרד.

ומה שהיה חסר לנבחרת זה לסיים את המשחק בתיקו או חו"ח עם נצחון, תארו לעצמכם איך היו נראות ונשמעות כותרות ומחשבות הבוקר והשנה: בכל זאת יש שם משהו, שחקנים שנלחמים מול ספרד הגדולה, שמפסידים 'רק' 1:0, יש עתיד.

אולי זה אך סמלי שהשער היחיד הובקע שתי דקות אחרי שיוסי בניון נכנס למשחק. מישהו שם החליט שאף אחד לא ישבור את שיא ההופעות של בניון בנבחרת, אז מנפחים לו את הרקורד. ויש גם תירוץ: המשחק לא קובע דבר, אפשר להכניס את החטיאר, שימשיך לשבור שיאים, הרי בכל מקרה אין מטרה נעלה יותר כרגע לנבחרת – אלא אם כן יצליחו להשוות, ותיקו מול ספרד במשחק שלא קובע דבר בטח שווה משהו, בזה הם דווקא טובים, בלחיות את הרגע ולמשוך אותו עד אינסוף.

קשה לי עםכדורגל נבחרות מאז שעברתי לגרמניה, כמו הפרעה דו-קוטבית. הנבחרת המקומית רוקדת, עושה טוב על הלב, נמצאת כל הזמן בצמרת, זוכה באליפות עולם. הנבחרת השניה לא יודעת איפה לקבור את עצמה מרוב בושות – ולא נראה שמישהו שם בכלל מנסה. רבים ומתווכחים, נעלבים ונפצעים, מורחקים ושבים, אופרת סבון נטולת כדורגל.

מזל גדול שאריאל הרוש לא הצליח להבקיע בדקה ה-93, מזל גדול שישראל הפסידה. יש זיכרון קצר לאנשים בארץ, יותר מאשר במקומות אחרים, שער אחד מול נבחרת משנית של ספרד יכול היה להמשיך את הפארסה, לספר שישראל שווה יותר משישה הפסדים ומקום רביעי.

היא לא שווה.

ובכל זאת אני יושב בסלון בברלין וצופה בנבחרת ישראל.

פסיכי.

BUNDESMANIA – כדורגל מגרמניה

אפס הוא לא רק מספר
אי בודד בים של מרגלים

תגובות

 • צור שפי

  ואם לחזור לאנלוגיה שבתחילת הפוסט - נבחרת פסולת חיתון.

  • אולג נדודה

   הנבחרת הזאת היא פרד
   זיווג בין סוס לחמור.
   מכיוון שיש הרבה חמורים בהתאחדות מה שיהיה קשה זה למצוא את הסוס

   • צור שפי

    אתה יודע ודאי שפרד (ההגהה האוטומטית רצתה לתקן לי ל-ספרד, פרוידיסטי...) הוא חיה עקרה.

    • איציק

     האם זה בשני המקרים:
     אבא סוס, אמא חמורה
     אבא חמור, אמא סוסה

     • צור שפי

      איציק, זו שאלה למתקדמים. הצצתי בויקיפדיה ולמדתי כמה דברים מעניינים כמו שהפרד (או נקבתו הפרדה) השכיח הוא תוצר של חמור וסוסה. התוצר של סוס ואתון שונה, קטן (או קטנה) יותר ואינו מתאים לעבודה קשה. סוג זה שכיח פחות כי אתונות בררניות יותר מסוסות באשר לפרטנרים שלהן. אין בויקיפדיה אבחנה בין שני הסוגים באשר לעקרות אבל לעומת זאת מצויין שלמרות מוסכמת העקרות הסיפרות המדעית מכירה כמה עשרות מקרים של פרדות שילדו.

 • אריאל גרייזס

  לא חושב שלמישהו היתה אשליה אפילו אם היינו מנצחים את ספרד. אי אפשר לרמות את כל האנשים כל הזמן

  • MOBY

   היום תשמע פרשני כורסא מדברים על "כזו מחויבות" וזו הנבחרת שרומים לראות. ומחר תשמע שאלישע מועמד לחיפה.....

 • סער

  כל כך נכון.
  רק לחשוב שגרמניה, שזכתה 3 פעמים בגביע העולמי, כשהבחינה בתחילת שנות ה2000 שיש לה בעיה, הלכה ללמוד איך להשתפר ולקחה עוד אליפות עולם. ובישראל שלא השיגה כלום לא לומדים והולכים אחורה.

  • מיקו גוטליב אהלן סבבה

   גרמניה בסך הכל לא הצליחה באיזה 2 טורנירים. היא הצליחה לפני אותם טורנירים והצליחה אחרי.

   • מתן גילור

    יותר בכיוון של 4/6.
    1994, 1998, 2000, 2004 היו בינוניים מינוס עד מזוויעים בסטנדרטים של גרמניה.
    בתווך היה יורו מוצלח מאד וגביע עולמי בו הגיעו לגמר אבל עם כדורגל אפור מאד וניצחונות דחוקים על נבחרות מהדרג השני (וגם זה אם אני מפרגן לאותן נבחרות).

    • איציק

     טוב שסייגת "בסטנדרטים של גרמניה."

    • Matipool

     ב-96׳ הם עברו בחצי הגמר בפנדלים את אנגליה שהייתה הרבה יותר טובה ממנה. גול משום מקום של בירהוף אם אני זוכר נכון, השווה את התוצאה ושבר לי את הלב.
     פעם הייתי אוהד שרוף של אנגליה.

     • אלכס(אחר)

      סטפן קונץ לדעתי, מסוג הגולים שגרמניה המסורתית תמיד הבקיעה.

      • Matipool

       צודק. בירהוף הבקיע בגמר.

    • מיקו גוטליב אהלן סבבה

     ב1996 הם זכו וב2002 הגיעו לגמר, אחלה צ'רי פיקינג.
     גם בזכייה ב2014 היו להם משחקים חלשים עד ה7-1. כמעט אף נבחרת לא מגיעה לזכייה בלי משחקים חלשים.
     בסוף היה כנראה דור אחד פחות מוצלח, זה קורה וקרה לכל נבחרת.

   • סער

    הנקודה היא שהם הבינו שיש להם בעיה בפיתוח ובאימון של השחקנים שלהם והם הלכו ובדקו איפה הם צריכים להשתפר, הכינו תוכנית,מבצעים אותה והתוצאות לא איחרו להגיע.

 • איציק

  עם כל הבעיות האישיות, הייתי ממנה את פיני גרשון למנהל המקצועי של הנבחרות גם בכדורגל. אני בטוח שהוא היה עושה זאת לא רע ייחסית למה שיש על המדף בענף.

  • dk

   יכול לעבוד רק אם אתה ממנה את שלמה שרף (המקביל שלו פחות או יותר) לתפקיד-שקר-כלשהו שפיני מכהן בו עכשיו.

   • איציק

    שלמה שרף אפילו לא קרוב ליכולות ולהישגים של פיני גרשון. תוסיף לכך יכולת הביטוי של פיני גרשון (לטוב ולרע) עדיפה אלפי מונים מזו של שרף, אז הוא לפחות יכול להעביר את מחשבותיו (לפעמים עדיף שלא יעביר), ואת זה שכל הנבחרות הצעירות בכדורסל משחקות באותו שטנץ, זה לפי השטנץ שלו עם האופי של כל מאמן שגם אותו הוא בחר שיתאים לשיטה. נראה בינתיים שזה עובד לפחות סביר. איפה הוא ואיפה המקבילה שלו בכדורגל. צחוקים, אבל לא צריך לרדת לזנות.

    • dk

     אני מבין ממך שכרגע כל נבחרות הכדורגל שלנו (צעירות או לא) משחקות באותו שטנץ - לרדת לזנות.

     • איציק

      לא!!!
      זה עד כמה שאני זוכר, היה חד פעמי לפני דנמרק.

      • ירושלמי

       היה גם משהו עם הנבחרת הצעירה ונערות הליווי.
       שכטר כיכב גם שם.

 • אייב

  חטיאר חטיאר, אבל השחקן היחיד בנבחרת עם מוח כדורגל ראוי. לא מאבד כדורים, משחרר מהר ובזמן ועושה תנועה למקומות הנכונים. כדורגל פשוט כמו שצריך, בלי פוזות ובלי נסיונות להוכיח שהוא כוכב. איפה הוא ואיפה עטר שנתקע בקירות. ואיפה החברים של עטר? חיפש חיפש ולא הצליח למצוא.

  את מה שיש לבניון ברגליים ובראש, מה שהביא אותו לווסטהאם וליברפול, לא יקחו ממנו גם בגיל 40. לשאר שחקני הנבחרת הנוכחית לא יהיה את זה לעולם.

  • אולג נדודה

   גם אני לא הבנתי את החילוף של בניון גם מול ספרד וגם מול היריבות הקודמות.

   בניון כדורגלן טוב בקנה מידה אירופית אמנם מדד ההשפעה שלו על המשחק קרי - וורק רייט על המגרש נמוך כמו גם סטטיסטית, אם אפילו נשווה אותו לסאלח, אותו תפקיד רק באגף הנגדי,שלקח את מצרים למונדיאל ומביא יותר נקודות לליברפול,אפילו במשחקים של ליברפול ווסטהאם ,בניון היה נדמה שהוא מתחבא באגף ולא היה לגמרי שותף להנעת הכדור.
   איך בניון היה אמור לקדם אותנו בקמפיין הבא?
   רוצים לתת כבוד? תארגנו לו משחק הוקרה.

   ולפני שרצים לתת ליוסי תפקיד בהתאחדות לדעתי צריך לתת לו זמן להשתפשף בקריירת האימון/ניהול...כדי שלא ייצמח לנו עוד מאמן אינסטנט כמו אוחנה או נימני

   • Matipool

    לבניון הייתה עונה אחת נהדרת בליברפול ( 2008/2009 שהייתה גם עונה מעולה לקבוצה) כשהוא תפס מקום קבוע בהרכב באגף שמאל והוא זכה אז להערכה רבה גם אצל האוהדים המקומיים שלפני כן התלוננו כל הזמן על זה שהוא לא מספיק פיזי.
    היו ראויים לתארים באותה עונה.

  • אלכס דוקורסקי

   מסכים עם דבריך.
   מלבד מהראן ראדי, שאופי משחקו שונה, אין כיום קשר ישראלי ברמה של בניון.

   • ניתאי

    למעשה הוא ככ טוב שאפילו בקבוצה שלו הוא לא פותח.
    מי שכן פותח, למשל ורד, בקושי נספר. אבל בניון זו ליגה אחרת.

 • Matipool

  ערן - למה לסבול?
  היו במקביל שידורים ישירים של משחקים שקבעו עלייה למונדיאל או לפחות להצלבה או להישאר בבית.
  הרבה יותר מסקרן, מותח והרמה הרבה יותר גבוהה.

 • Ollie Williams

  ובינתיים הרשתות החברתיות רוויות במגיבים דעתנים שמנפנפים בהפסד המכובד הנ"ל כהוכחה לכך שהנבחרת משחקת ככ הרבה יותר טוב בלי זהבי ולכן הוא ורק הוא הרעה החולה שהורסת את הכדורגל הישראלי.

Comments are closed.