עצוב היה לגלות שלמשחק רבע גמר גביע המדינה מגיעים מאתיים צופים, וזה עוד לפני שמודעים למספר ההזמנות שחולקו למשחק. אין הכנסות, אין קהל, אין אווירה, בשביל מה לטרוח. ומה כבר יש לאשדוד ולרעננה בחיים חוץ ממסע הישרדות ורבע גמר גביע?

אוהדים, זה כל הסיפור.

אחרי ההשתלטות של קונצרן רד בול על מועדון הכדורגל הוותיק אוסטריה זלצבורג הפך העסק החדש לשואב אליפויות, לחממת השבחת עובדים עבור קבוצות הקונצרן האחרות ולגוף שמרחיק מעליו אוהדים. עד כדי כך חמור המצב שבמועדון שוקלים לסגור את היציעים העליונים של אצטדיון הקבוצה, בין כה וכה הם אף פעם לא מאויישים, שלא לדבר על מלאים, ואם אין אוהדים מעדיפים החבר'ה לבחור בטיפול בהווה הרגעי – לא בסימפטום.

אוהדים, זה כל הסיפור.

שני הפסדים של ר.ב לייפציג, זה כל מה שהיתה צריכה הקבוצה כדי לסבול מירידה תלולה במספרי הצופים במשחק הבית העוקב. במועדון דיווחו על Ausverkauft, תפוסה מלאה, באתרים העדיפו לדווח את האמת. שלושים ואחד אלף צופים באצטדיון של ארבעים ושלושה אלף לקבוצה שרצה בצמרת, ככה נראים חיים של מועדון שמתייחס לאוהדיו כמו אל לקוחות. יש מוצר, יש שעות להצגת המוצר, יש שני שוורים אדומים שנוגחים האחד בשני ומעניקים את המשמעות האמיתית לפרוייקט השיווק, יש שחקנים טובים ומנג'ר ענק ויכולת גבוהה שלא מצליחים להשכיח מאין הגיעו ולאן הם הולכים, ויש עיר שלמה, הגדולה במדינת סקסוניה, עם למעלה מחצי מיליון תושבים ועוד כמה מאות אלפים בפרברים, ושום עבודת שיווק לא מצליחה לשכנע אותם להיכנס לאווירה.

אוהדים, זה כל הסיפור.

אם לא האולטראס לא היו נשמעים קולות שירה ועידוד במגרשי הכדורגל בגרמניה. ככה זה בכל מקום, רוב האוהדים מעדיפים לשבת בשקט, לצפות במשחק, להביע מחאה במקרה הטוב באוזני חבריהם שיושבים לצידם באצטדיון. ולכל מועדון כדורגל יש מספר מועדוני אוהדים, ולפעמים האינטרסים של המועדונים השונים מתנגשים, ומלחמות אוהדים הופכות לממשיות, אבל גם הן לא יצליחו להעכיר את האווירה באצטדיוני הכדורגל בגרמניה.

המלחמות של האולטראס על הדברים החשובים להם הן לרוב המלחמות שחשובות לרוב אוהדי הכדורגל בגרמניה, אם אלה רק יצליחו לקבל ביטוי פומבי. יש דיבורים על אופציות לרפורמות בחוק 1+50, יש דרישות משתנות לחלוקת כספי הטלויזיה, יש מחשבות כלכליות מאחורי כל מועדון, גם אם ראשיו נבחרים בבחירות חופשיות על ידי אוהדים. אין דמוקרטיה מושלמת, וכמו שאמר חבר ואוהד – אי אפשר לזמן את 150 אלף חברי מועדון בורוסיה דורטמונד להצביע על כל החלטה, זה לא עובד ככה, בשום מקום בעולם.

מועדוני הכדורגל בבונדסליגה הסכימו לחוזה השידורים החדש עליו חתמה מנהלת הליגה, חוזה שכולל שני ערוצי טלויזיה נוספים, חלוקה של השידורים, העלאת המחיר אותו יצטרף לשלם פלוני שמעוניין לצפות בכמה שיותר משחקי כדורגל גרמני ומשחקי ליגה בימי שני. גם מועדוני הכדורגל מתחילים להבין שאולי כדאי היה לחשוב פעמיים לפני ההחלטה הסופית.

אין לי בעיה להגיע למשחקים בימי שני, האצטדיון האולימפי נמצא במרחק ארבעים וחמש דקות נסיעה ברכבת, הילדה תמיד אצל אמא בימי שני ואם נכנסת לי עבודה ביום שלישי היא לא מתחילה לפני תשע וחצי, חיים טובים. אבל אני לא נוסע למשחקי חוץ, אני לא עולה בשמונה בבוקר של יום שבת על רכבת מאספת לפרייבורג, לא מצטרף להסעות אוהדים מאורגנות למינכן, בטח לא מבלה שש שעות לכל כיוון בשביל תשעים דקות של משחק.

יש לי חברים שעובדים בשמונה בבוקר, שחייבים ללכת לישון מוקדם כי מה שאפשר לעשות בחיים בגיל שלושים מקשה על החיים בגיל חמישים. יש גם חבר'ה צעירים שמקדישים אך ורק את סוף השבוע לכדורגל, שום דבר אחר, ולא יכולים להרחיב את ימי הואקום ביממה נוספת, ועוד בשני. יום שני הוא יום קשה לכולם, היום הראשון של השבוע שדורש תעצומות נפש גדולות מהרגיל. ואם אין ביקוש מצד האוהדים – בשביל מה?

בשביל הטלויזיה, בשביל האנשים שרוצים לראות משחק ביום שני, שאחרי תעצומות הנפש שנדרשו מהם רוצים אסקפיזם עצל, להימרח על הספה מול הטלויזיה ולראות שער או שניים. אולי הם יירדמו מול הטלויזיה, אולי חצי שעה אחרי שריקת הסיום, לא צריך להיות להם אכפת מהאוהדים שלא יכולים להגיע, לאף אחד לא צריך להיות אכפת.

חוץ מהאוהדים.

יש משחקים בימי שני באנגליה, באיטליה, בספרד, בישראל. יש גם פיש אנד צ'יפס באנגליה, נהגים פרועים באיטליה, חאמון בספרד ופלאפל בישראל. בגרמניה יש פיש אנד צ'יפס בפאבים אנגלים, נהגים פרועים על מסלולי המירוצים, חאמון בטאפס ברים ופלאפל אצל הערבים, ואף לא אחד מהם מתקרב למקור.

הדברים בגרמניה עובדים אחרת, וכך מצליחה הבונדסליגה לשמור על פופולריות גם מחוץ למדינה למרות השליטה האבסולוטית של באיירן מינכן, כי הבונדסליגה מציעה משהו שלא קיים בליגות אחרות, במדינות אחרות – אווירה, שירה רמה, כוריאוגרפיה, פירוטכניקה, מחירי כרטיסים סבירים, כיף גדול באצטדיון שיכול בימים טובים – ויש הרבה כאלה –  להשפיע על המשחק. וקשה לבנות על הטיקט של 'אתם לא גרים בגרמניה, לא תבינו' – יש בזה מן היוהרה, אבל לפעמים זו המציאות, יש דברים שרואים מכאן ולא משם, שצריך לחיות כדי להכיר. וסצנת האוהדים אינה טיפוסית למשחקי בונדסליגה: נסו להגיע באחד מביקוריכם הקרובים למשחקים בליגה השלישית, הרביעית, לפעמים אפילו בחמישית, ותבינו שיש כאן עקרון גרמני, שחורך כל יציע שני במדינה, שזוכר ומזכיר לצופים מה שווה כדורגל בלי אוהדים.

כדורגל זה לא סרט, לא פארק שעשועים, לא מחזמר או הופעה להמונים. כדורגל הוא תרבות, עם מועדונים שהוקמו על ידי אוהדים עוד באמצע המאה ה-19, ששמרו על המסורת כל אותן שנים, שריכזו את חיי החברה של כפרים, ערים ומחוזות סביבם. ויש המבקרים דרך זו, שרואים בה חוסר הבנה של העולם המודרני, שטוענים שהדרך הזו מתה ושרק הקפיטליזם ינצח. יש גם כאלה הטוענים שישראל חייבת להעביר את כל השטחים שמעבר לקו הירוק לידי הרשות הפלסטינית, אבל איכשהו אני לא רואה את מדינת ישראל מיישרת קו עם הטוענים בזמן הקרוב.

בונדסמאניה – Bundesmania

האוהדים אינם מעל למועדון, גם לא בעת הנוכחית, אבל כדאי לפעמים להביט במראה. ראו את כימי לייפציג, קבוצה שעלתה בתוך שנתיים מהליגה השישית לרביעית, שנלחמת בה העונה על חייה ושנמצאת בעולם אך ורק בזכות אוהדיה שלא התייאשו, אספו ותרמו וליקטו – וממשיכים לעשות זאת – כדי לקיים את הקבוצה. והם סובלים לא פעם, בעיקר בעונה חלשה שכזו, ויש להם טענות כמו לכל אוהד, אבל הם לא שוכחים מה יש להם בידיים. והם לא המועדון היחיד, כי גם במועדונים גרמנים שאינם מחוייבים לכך בחרו במסורת ומקיימים את חוק 1+50 ככתבו וכלשונו.

יש חיוב ושלילה במסורת, כל מסורת, שמעצם טבעה מתהדרת בשמרנות רעיונית. יש דרכים לפעול במקביל אליה, למצוא צידוקים ואשרורים לעולם המודרני, גם ליהדות היו חיים לפני פרסום 'שולחן ערוך'. לא רוצה אפליית נשים, לא רוצה גזענות, לא כדורגל לבנים ומחניים לבנות, גם לא כדורגל של שנות השמונים שנשען על נוסטלגיה שמשכיחה מאיתנו את העובדה שפעם היה כאן רע יותר. השורה התחתונה שלי אחת היא:

אוהדים, זה כל הסיפור.

ככה זה מתנהל בגרמניה. אולי זה לא כלכלי כמו הליגה האנגלית, אולי השחקנים לא מרוויחים מאתיים אלף פאונד בשבוע, אבל זה שלנו, של האוהדים שמגיעים למשחקים, שתורמים לרצון של תיירי כדורגל ושל רשתות טלויזיה לשדר עוד ועוד. אז אם האוהדים הם חלק בלתי נפרד והכרחי מהחווייה, רצוי להקשיב להם. ואם שוכחים לרגע אפשר תמיד להפנות את הראש לכיוון נתניה, מאתיים צופים באצטדיון רדיוס לא יכולים להטעות.

 

זמן גורל