לא צפיתי באירוויזיון, אפילו לא הבנתי למה. נכנסתי למיטה בעשר בלילה ומיד נרדמתי. בשש וארבעים בבוקר בדקתי את הוואטסאפ, הודעה אחת בישרה לי שישראל ניצחה.

הייתי חולה, זה היה הסיפור, לקח לי לילה שלם להבין, אבל גם כך לא בטוח שהייתי טורח לצפות באירוויזיון. הפעם האחרונה בה צפיתי בתחרות היתה עם אדם שמת זמן קצר לאחר מכן, לא זכרון מי יודע מה. יש כאלה שאומרים שאני אוהב לצקצק על מתלהבי האירוויזיון, אבל אלה שאומרים זאת מכירים אותי למעלה מעשרים שנה, זוכרים את מי שפעם הייתי ולא מצליחים לנתק עבר מהווה.

מי אני, חובב ריאליטי מושבע שכמותי, צופה האח הגדול והישרדות וערוץ TLC, שיעביר ביקורת על חובבי אירוויזיון? אז מה אם זו תחרות של גימיקים, מי אמר שזה לא בסדר? אז מה אם ישראל נשמעת כמו אחרון הקולחוזים שאחד מתושביו זכה בתחרות האיות הארצית של ברית המועצות? למה זכיה בתחרות לא מרגישה אותו הדבר ללא אלמנטים לאומיים? מה הקטע עם לקפוץ לבריכה מזוהמת אחרי נצחון?

מצד שני אני אוהד כדורגל שמגיע למשחקים בליגות החמישית והשישית בגרמניה, סביר להניח הנחת הדיוט שיש יותר חובבי אירוויזיון מאשר פסיכים של ליגות נמוכות, ולפעמים אפילו הלא-משוגעים מקשיבים לי, שומעים את מה שיש לי לומר, לא מתחברים אבל מבינים, בדיוק כמו שאני מבין אותם כשהם קופצים לשמיים אחרי TOY שממלא את כל הניואנסים הבנאליים ביותר לשיר בתחרות זמר אירופית.

אולי זה הגיל שתרם לאדישות, לבטח ראיתי וחוויתי יותר מבן השלושים הממוצע, ובני העשרים יכולים בכלל להיות הילדים שלי, ואם נמשיך להיסחף – אפילו הנכדים שלי. ואולי זה המרחק מישראל, החיים במדינה שלא מתחזקת סטטוס היסטרי תמידי, שמצליח להכניס לחיי פרופורציות אירופיות עם זכרונות מזרח תיכוניים שמתעמעמים עם השנים.

ואז מגיע הוול בפייסבוק שכבר יומיים מספר על הנצחון של נטע ברזילי, ואני יושב מולו ומייחל לעוד אחד, עוד שניים שבין פוסט אירוויזיון אחד למשנהו ימצאו את הזמן לצפות בוידאו שהכנתי על משחק בליגה הרביעית, דינמו ברלין נגד באבלסברג. ויש כאלה שמעולם לא שמעו על הקבוצות האלו, יש כאלה שאפילו לא שמעו על תומס מולר, אז איזה רופאט דאדשוב ירגש אותם?

עשו לי טובה, ספרו לאלה שלא יודעים. אירוויזיון זה אחלה, נטע תהיה כוכבת, אבל גם אני גימיק, ואף אחד לא יישב בעשר בלילה מול הטלויזיה לצפות בי, חוץ מזה הקליפים שלי ארוכים יותר משלוש דקות, סבלנות בימינו היא מצרך נדיר. מי עוד כותב באובססיביות על כדורגל גרמני? מי משקיע את זמנו בסרטים על כדורגל בליגות הנמוכות? נכון, אני נתלה באירוויזיון שאפילו לא ראיתי, אבל אתם תוכלו לוותר לי, בכל זאת, הייתי חולה.

בונדסמאניה BUNDESMANIA

קבוצה של אוהדים