קוטלת הערבים

הרוסים באים, הרוסים באים (וגם: פעם היינו טובים יותר מיפן)

1.לפני ארבעים ושמונה שנים העפילה נבחרת ישראל לאליפות העולם, שפיגלר הבקיע את שער השוויון במשחק מול שבדיה ונרשם לנצח בדפי המונדיאל – הקצרים, כה קצרים – של ישראל. "איזה יופי של השחקן שלנו", צרח נחמיה בן אברהם, "שער כזה יכול להיות גם בגמר!".

שלוש שנים אחרי ההעפלה ההיסטורית פגשה ישראל לראשונה את נבחרת יפן. שלושה משחקים בסך הכל נערכו בין שתי הנבחרות בין השנים 1974-1973, בכולן ניצחה ישראל. השיא הגיע בספטמבר 1974: ישראל השתתפה במשחקי אסיה בטהרן והביסה את יפן 0:3. שייע פייגנבוים הבקיע צמד, גדעון דמתי השלים נצחון גדול בדקה ה-86.

למעלה מארבעים שנה חלפו מאז השערים של שפיגלר, פייגנבוים ודמתי, מספר ההעפלות של ישראל במונדיאל נותר כשהיה, מספר ההעפלות של יפן Kמונדיאל עומד כיום על שש. רצופות. ותמיד אפשר לזלזל, לומר שהיפנים לא מצליחים אף פעם להעפיל אל מעבר לשמינית הגמר, אפילו כשהטורניר נערך בארצם, אבל דברים שכאלה נאמרים על ידי מתחזקי תסכול שהיו רוצים לראות את נבחרת ישראל עושה משהו חיובי בעולם הזה וימשיכו לצפות בעיניים כלות ביפנים מנצחים את קולומביה וכל מיני כאלה במונדיאל. מזל ששייע וגידי עדיין בסביבה, לפחות הם היו שם כשזה קרה, תשאלו אותם אם אתם לא מאמינים.

2.בשנות ילדותי לא הכרתי את הכדורגל בפולין, גם לא את נבחרת פולין. כשהייתי ילד בכלל לא קראו למדינה הזו 'פולין', עבורי זו היתה 'פולניה'. חשבתי שרק זקנים דוברי יידיש מגיעים מפולניה, כאלה שמנשקים ומזיעים ומתלוננים על החום ועל הנכדים ועל הילדים ועל כל מה שאפשר.

ב-1978 חוויתי את המונדיאל הראשון בחיי והכרתי פולנים שלא ידעתי שקיימים. ראיתי את גז'גוז' לאטו הגדול, את זביגנייב בונייק שעד היום נמצא ברשימת מאה עשרים וחמישה השחקנים הטובים בעולם שעדיין חיים. את ולודז'ימייש סמולארק הכרתי ארבע שנים מאוחר יותר, כשפולין כיכבה במונדיאל 1982 וסיימה במקום השלישי.

היום הזכירה לי נבחרת פולין את החברות של סבתא – כבדות, איטיות, מעצבנות.

לפני מספר ימים סיפר רוברט לבנדובסקי על השיטה שלו להתחמק ממעריצים טורדניים: כשהוא יושב במסעדה עם חברים הם לא פונים אליו בשם 'רוברט' או 'לבה' אלא בשם אחר, 'אמיל' למשל. כשזה קורה, כך הוא סיפר, לא ניגשים אליו אוהדים או סתם חובבי חדירה לפרטיות. היום לא הזדקק לבנדובסקי לשם עט ופשוט לא הופיע: מצב אחד במחצית הראשונה, מצב אחד בשניה ומספר מצומצם של נגיעות בכדור. לבנדובסקי נדבק באווירה של החברים לנבחרת פולניה, סבל מהלחץ והאגרסיביות של סנגל שהכריעו את המשחק והביאו נצחון ראשון בטורניר לנבחרת אפריקנית. כנראה שאת מה שלבנדובסקי לא למד עד היום הוא בטח לא ילמד במהלך משחק מונדיאל: עם פרצופים זועמים ודיונים עקרים מול השופט לא מנצחים משחקים.

בונדסמאניה Bundesmania

3.ערב פתיחת המונדיאל ניבא כדור הבדולח רעות לרוסיה. משחקי המבחן לא נראו טוב, העתיד הקרוב נראה קודר, אפילו היו מי שטענו שערב הסעודית עלולה להפתיע את הרוסים. והיא הפתיעה – אפילו ברוסיה לא צפו כנראה עד כמה קלה תהיה משימת משחק הפתיחה. קוטלת הערבים לא נחה במחזור השני, גמרה את עלילות מצרים במונדיאל ותשחק בשמינית הגמר – לא רע עבור נבחרת בלי סיכוי.

וכמה קל לעשות זאת מול יריבות חלשות, גם אם מצרים היא לא ערב הסעודית. מוחמד סאלח הוא אחד ויחיד – ואין במצרים אף שחקן שמתקרב ליכולתו בהילוך שני. הפערים נראו בבירור, כשגם יום בינוני של סאלח לא מצליח להסתיר אותם. ועם הגנה מופקרת שכזו יכולים השכנים לבוא בטענות אך ורק אל עצמם. לפחות את השער הראשון של מצרים במונדיאל הבקיע סאלח, גם זה משהו.

מישהו – כנראה אוהד רוסי – אהב את השער של ארטם דזיובה, תוצר של יכולת טכנית משובחת, אז הוא נכנס לויקיפדיה וערך את הערך באנגלית של השחקן: "ארטם סרגייביץ' דזיובה הוא אל בן ארבע עשרה שנים ובגובה של שישה מטרים שמוכר בזכות הבליטה המסיבית ויכולות המין האוראלי שלו". ויקיפדיה הספיקה להסיר את ההערה הבוטה, אבל עובדה אחת לא תשתנה: שני שערים לדזיובה, שמונה שערים בשני משחקים. בשבוע הבא יוכלו ברוסיה רק לחלום על ערב הסעודית ומצרים, לשמינית הגמר לא מגיעות קבוצות כאלו.

4.כבר חודשיים שאני מהרהר בקעקוע חדש. לא ידעתי איפה – על הכתף, על כף הרגל, על הזרוע מתחת לחולצה, על הזרוע החשופה. אחרי שישה עשר משחקים בשישה ימים וכדורגלנים מקועקעים עד אפס מקום – עבר לי החשק. לכולם יש קעקועים, כבר לא צריך. אם כבר להיות כמו כולם עדיף לקנות חולצה ב-H&M, גם זול יותר וגם לא כואב.

אחרי תוניסיה - אנגליה
נצחון הגדולות

תגובות

 • Jhkj

  ההשוואה ליפן מתעלמת באופן בוטה מהעובדה שישראל התמודדה על העלייה למונדיאל מול איטליה, ספרד, ואלבניה בעוד שחוץ מאוסטרליה היריבות של יפן היו סעודיה, תאילנד, איחוד האמרויות, ועיראק. עם בתים כאלה ישראל עולה לפחות לחמישים אחוז מהמונדיאלים

  הגב
  • miranda veracruz de la hoya cardinal

   אבל כשיפן, ד. קוריאה, אוסטרליה וכאלה עולות, הן בד"כ גם מוציאות תוצאות טובות במונדיאל עצמו. הן לא מתבטלות, לא משחקות בונקר. חוטפות מדי פעם אבל גם משיגות תוצאות יפות ואף עולות שלב.
   בהתחשב באיך שנבחרת ישראל נראית במשחקי מוקדמות מול יריבות אירופאיות, אני מעז לאמר שיפן וקוריאה אכן מתקדמות בהרבה לעומת ישראל.
   אני אישית מעדיף להיות באירופה ולא לעלות למונדיאל כי באירופה יש לך את מפעלי הקבוצות.

   הגב
   • רומן

    בלה בלה, תאמין לי שישראל של לפני 10 שנים, נותנת בראש לכל האסיאתיות.

    הגב
    • tazza

     רומן אם אתה מתכוון לאסיאתיות מהמכון ליווי אז אתה גם צודק, ועוד איך נתנו בראש :)

     הגב
    • מבקר המדינה

     ישראל של לפני 10 שנים הפסידה ללטביה בבית

     הגב
   • Jhkj

    יום אחד אתה מקבל שלוש מאלבניה, יום אחד אתה שם שלוש לבוסניה ומוציא תיקו מפורטוגל. פשוט לאסייתיות אתה שוכח את שאר המקרים. אפילו את ארצות הברית פנמה העיפו,קורה הכל

    הגב
 • פרננדו

  קעקוע זה נחמד כעת. בגיל מבוגר תראה מגוחך

  הגב
  • no propaganda

   כאילו באיזה קטע מגוחך?
   בחורו בנות 20 יגידו: וואללה הייתי הולכת עם הסבא הזה, אבל הקעקוע הזה פשוט מגוחך? :)

   אישית אני לא סובל קעקועים, אבל טיעון הגיל המבוגר תמיד היה נראה לי מוזר

   הגב
   • אלי-לא אוהד כ"ס

    מה שמוזר זה קעקוע בכלל, בכל גיל. אבל אם בקעקועים וגיל עסקינן אז הכי פתאטי זה קעקוע של גיל צעיר על גוף מזדקן.

    הגב
  • matipool

   אני מפלרטט עם הרצון לעשות קעקוע כבר לא מעט זמן ואני בדיוק בן 50, כמו ערן. זה נחשב מבוגר?
   לפני חצי שנה החלטתי להיכנס לחדר כושר לראשונה בחיי ולעשות קעקוע בשבוע של היום הולדת (אפילו כבר בחרתי שתי אפשרויות ושני מיקומים).
   בחדר הכושר החזקתי מעמד פחות מ-3 חודשים ובהתאם גם ויתרתי על הקעקוע. מחכה שהרצון והמוטיבציה יחזרו לי לשניהם.
   אני חושב שקעקוע אחד או שניים בגודל סביר זה יפה וכשאני רואה נשים עם קעקוע מגניב, זה בהחלט עושה לי את זה והן נראות לי יותר סקסיות ממה שהיו בלי הקעקוע.

   הגב
   • Amir A

    בדיוק אנחנו חושבים, כל המשפחה, על הרעיון לעשות קעקוע משותף. משהו קטן על הרגל. רק שהחלטנו לחכות עם זה כי הקטן בן 15 ולא רצינו שהוא ירגיש לחץ לעשות משהו שמאוחר יותר הוא יתחרט עליו. עוד שלוש שנים....

    הגב
    • matipool

     אצלנו הרצון הוא רק אצל הבת האמצעית (בת 22 עם 3 קעקועים. את הראשון עשתה לפני הגיוס - מצפן יפהפה בצד הבטן) ואצלי.
     האישה והבן הגדול לא בעניין בכלל והקטן ממש קטן.

     הגב
 • Fluttershy

  אני נגד קעקועים, גם בגלל שאני חנון וגם בגלל מאמן כדורגל לא מבריק, אבל מאמן אגדי לחיים בשם ג'ון מקגירק.

  https://www.youtube.com/watch?v=jp7yi5oI-6s

  הגב
 • matipool

  ערן - עוד פוסט מעולה בשרשרת. חזק ואמץ. מקווה שיהיה לך כוח וזמן להמשיך להביא את הזוית שלך על המשחקים.

  הגב
  • ערן

   תודה תודה, בינתיים זה עובד

   הגב
 • tazza

  לפחות שבדיה וצרפת השיבו את הכבוד המוסלמי האבוד בטורניר הזה.

  הגב
 • אסף the kop

  אם הערבים כל כך טובים בכדורגל, אז למה ישראל לא עולה למונדיאל ?

  הגב
 • שחר

  סנגל שיחקו יפה
  ישראל לא ברמה של טורנירים כאלה, זה טוב שלא עלינו. אנחנו איפהשהוא בין קפריסין ליוון, ויתכן שבעתיד זה יהיה פחות.
  פנמה למשל היא נבחרת מסודרת, ממושמעת, מאומנת וישראל לא ממש.
  לזכיה הייתי הולך עם ספרד או אולי ארגנטינה, אבל מסכים שקשה לראות נבחרת שממש בלטה או שכנעה. אז יאללה, שיהיה ספרד.
  לגרמניה עדיף לעוף בבתים, לפחות יגיעו רעבים לטורנירים הבאים. הנבחרת שלהם מפורקת בגלל עניין הטורקים, אם יצאו מזה זה יהיה סוג של נס, שיכנס לפנתאון מבחינתם.
  אגב, לספרד עדיף לסיים שניה ולעבור לצד השני של ההגרלה

  הגב
 • איציק

  "פולניה" לא יכול להיות מדינה, כי זה מושג המתאר מצב צבירה נפשי ייחודי.
  לגבי נבחרת רוסיה, לפני מספר חודשים הייתה ישיבה בנוגע למצבה של הנבחרת ומולה הופיע המאמן הלאומי שסיפר עד כמה הנבחרת מתקדמת ועד כמה ההכנות טובות. בוועדה ישב מומחה כדורגל אחד בשם ולדימיר פוטין, עם שיטת חקירה יחודית. במבט קצת אדיש קצת חודר הודיע למאמן שלפי התוצאות לא נראה שהנבחרת במצב טוב כמתואר. המאמן, קצת לחוץ, אבל ענה בביטחון, עד כמה שניתן היה להיראות כך, שפוטין יופתע מביצועי הנבחרת במונדיאל. פוטין ענה "נראה, נראה." כנראה הודעה זו של פוטין עזרה במידת מה להכנות הנבחרת.

  הגב
  • no propaganda

   חש שמועה שקדירוב מונה לעוזר מאמן

   הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *