על גזענות ודעה קדומה

לאור ההתרחשויות האחרונות בבלוג אני מביא את תפיסת עולמי והבהרה בנוגע לתפיסתי לגזענות:

1.אדם נולד לתוך קבוצה ומתקיים עד מותו בתוך קבוצה. תא משפחתי, כיתה, בית ספר, חוג ספורט וגם קבוצה אתנית ולאום. הקבוצה היא זו שמבדילה אותך מהאחר. אתה יודע מי אתה ומה אתה רק בהתייחס לאחר ולקבוצות אחרות. אתה משווה – ורואה מי אתה ומי הם. כך אתה יכול למצוא שפה משותפת עם מישהו ויכול להכלילו בתוך הקבוצה שלך.

2.אין שום דבר פסול בהפרדה הזו. אבל באדם יש צורך תמיד לראות את הערכים של הקבוצה שלו כראויים וכנכונים, ולכן הוא עלול להתנשא על קבוצות אחרות או להיות שיפוטי ביחס כלפיהן. זו הגזענות בדרגה הראשונה והכי פשוטה – לראות את הערכים שלך כנעלים. אני לא רואה בה שום פסול ואני חלק מקבוצה זו. כן, אני מודה בכך שאני מאמין בערכי המערב – חירות אדם ושוויון חברתי בלי זכות להפלות אנשים על רקע דת,  גזע ומין.

3.הדרגה השנייה והבעייתית של הגזענות אליה איני משתייך בשום פנים היא יישום הגזענות כולל מתן משמעות אופרטיבית-קונסטיטוציונית. מדובר ביצירה אפליה למען חלק מסוים בחברה, פסילה על רקע עדתי/מיני וכו'. אני מתעב את הגזענות הזו מפני שהיא בעיניי חציית גבול אדום.

4.ועדיין אני גזעני כי שוב אני בז לתפיסות דתיות, דיקטטוריות ואחרות שלטעמי הן פרימיטיביות. בתרבות האיסלאם יש מגרעות רבות לתפיסתי. בראייתי אני זה אני והם זה הם. אין שום דבר שלילי בהם. שיחיו את חייהם אבל זכותי לחשוב שאני חי בדרך הנכונה ומתכוון לחיות בחברה מערבית שמתאימה לי. ומי שרוצה וחש כמוני שיצטרף לחברה שלי. תפדל.

5.בעיניי הגזע השחור הוא יותר יפה משאר הגזעים למשל. אז אני גזען – כי אני עושה הכללה גסה – אבל זה הטעם שלי. אין פסול בטעם כלשהו לטעמי. זו זכות בסיסית. חירות המחשבה. אני סבור שכמעט לכל בנאדם יש העדפה/נטייה בנושאים כלשהם לטובת קבוצה כלשהי באוכלוסיה. לטעמי איך בכך שום פסול כל עוד לא מדובר במשמעות בוטה כמו אפליה גזעית חוקתית.

סופשבוע נפלא שיהיה לכם. 

גביע אאודי. יונייטד דורסת!
הבלוג מתכונן לגמר האאודי-קאפ בהקשרים רחבים (האם למשל תיתכן שואה שניה?)

No Comments

רותם גרוסמן 30 ביולי 2009

לוונטל אתה צודק אבל היהדות לא פחות גזענית מהאיסלאם. כך גם הנצרות. כמו שאמרת- דת ביסודה היא גזענית.

יובל 31 ביולי 2009

ועדיין לא הצלחתי להבין באמת את מהות הבלוג. ומה קורה איתך בן אדם.
נראה שאתה נמצא ממש בסיחרור עם עצמך. טוב, אם הייתי טס וחוזר כ"כ הרבה פעמים בשם האהבה אני מניח שגם אני הייתי מעט מסוחרר.

lewinthal 1 באוגוסט 2009

רותם אין ספק שהדת אחראית ל-99.999 אחוז מעוולות ההיסטוריה.

יובל, מהות הבלוג היא לכתוב מה שבא לי ומה שאני מרגיש וחושב. אני משתף את קוראיי בחוויות ומחשבות. בעיקר בתחום הספורטיבי שהוא סם חיינו, גם בצד האישי שלי ולעתים חוטא בכתיב כללית ופילוסופיה בקטנה

בני תבורי 1 באוגוסט 2009

בלוג הוא יומן אישי כמו זה שכתבנו פעם, רק שבניגוד ליומן ההוא שהשתדלנו להחביא מעין רואה, את הבלוג מפיצים ברשת ומזמינים תגובות. אני לא הייתי הולך למסעדה שנפלתי בה פעם אחת, לא קונה בחנות שהמוכר בה נרגן ולא סמפטי ובוודאי לא נכנס לבלוג שבעליו כותב את מה שלא מעניין או דוחה אותי. לא הייתי מחנך את בעל המסעדה, לא את המוכר וגם לא את בעל הבלוג.
מוגש כשירות לציבור חסרי הסבלנות וההומור שבנינו, שלא יזהו כתיבה איכותית גם אם יתעוררו לידה כל בוקר.
ואגב, עוד שירות קטן לאותו ציבור: הנה הכל על האיש שהמציא את הכתיבה החושפנית, האישית, הנוקבת, הלא מתחסדת והכי שווה בעולם.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%A8_%D7%A1._%D7%AA%D7%95%D7%9E%D7%A4%D7%A1%D7%95%D7%9F

קרן 20 במאי 2010

כתבת יפה מאוד ואני שמחה לשמוע את דעותייך כי יש כל כך הרבה שנאה בעולם וזה לא מוביל לשום מקום טוב….

lewinthal 20 במאי 2010

תודה. מה שחשוב זו כנות לדעתי ולכן לא להיות פוליטיקלי קורקט מדי

Comments closed