מסקנות מטקס הגאלה של פיפ”א

1) תחרות שער השנה על שם פרנץ פושקאש חייבת להתחלק לשניים.

לא הגיוני ששער סתמי מאמצע העונה של אלירן עטר יתחרה מול שערים הרי גורל ברבע/חצי גמר הצ'מפיונס. ראוי לעשות תחרות בשתי קטגוריות. קטגוריה של שערים חשובים ממשחקים גדולים ואצטדיונים מלאים וקטגוריה לליגות ומשחקים זניחים שרחוקים מעין הציבור ואין בהם עניין והרבה קהל. תחשבו שהשער של עטר הובקע מול יציע ריק מאדם. כמה מגוחך שהוא מועמד מול השער של אנדרס אינייסטה למשל (שהוא שער השנה מבחינת משקלו למרות שהוא לא שער השנה מבחינת יופי).

אגב לא היה חסר להם איזה גול אחד מכל ה-105 של ברצלונה בליגה שנה שעברה? בכלל היו כמה גולים אבל העדיפו שער ממכסיקו שלא רואים איך נכבש, רק לצורך הפוליטיקלי קורקט. לא רציני.

2) הטקס שיקף מגמה אחת חשובה. הכדורגל הטוב היום שייך לשתי ליגות. בהרכב השנה שיחקו 5 מאנגליה ו-6 מספרד. בכלל הספרדים שלטו שם לגמרי מה שמשקף את רמת נבחרתם (ושחקנים כמו וייה, פיקה וטורס ראויים גם הם להרכב). האיטלקית היחידה ששמענו בטקס הייתה מהזמרת לאורה פאוזיני, וזה אומר הכל.

אפילו את היכולת של ג'יג'י מוקיון הגדול אי אפשר לקחת באותה רצינות כמו זו של איקר קסיאס. זה לא שהיריבות המזעזעות שריאל פוגשת עדיפות בהכרח על קטאניה וגדוליה, אבל השיווק של הכדורגל הספרדי לוקח את הספרדי. זה עשוי להשתנות מתישהו אבל שיווק זה חלק משם המשחק (כשהוא מגובה בתוצאות זה יותר קל).

3) בהטקס ארך בשנים שעברו שעתיים ומשהו והיו בו קטעי מוסיקה קלאסית, כשבלאטר משווה בין כדורגלנים תותחים למוצארט. פיפ"א החליטה שהטקס השנה יהיה ביזיוני והביאה זמרת פופ במסווה של רוק רך ומיימי. יעני לשדר "אנחנו צעירים ומגניבים". יצאתם פאתטיים. אירוע שמתקיים בבית האופרה של ציריך אסור לחלל. אחרת תעשו את זה באולם של מתנ"ס.

4) למה לא מחלקים לשחקנים אוזניות ומפקידים מתרגמים שיסבירו להם מה אומרים המראוינים על הבמה. דיברו שם ספרדית, פורטוגזית ואנגלית ואלה לא הבינו כשאלה דיברו ואלה לא הבינו כשאלה דיברו. והכי מסכן נציגנו נכבד אלירן עטר, שלא הבין כלום. ואולי טוב שכך.

5) למה אין תואר מאמן השנה? גיא לוזון מאוכזב. אבי לוזון היה צריך להפעיל קשרים. אבל בעצם איך הוא מסוגל? הרי עטר לידו הוא ד"ר לבלשנות ודובר 5 שפות.

כמה ענייני כדורסל
סטנלי

No Comments

אביאל 22 בדצמבר 2009

אני דווקא לא בטוח שאיקר הוא שוער השנה, עם כל הכבוד לו לואן דאר סאר היתה עונה טובה בהרבה, ההגנה אכן הגנת העונה, במיוחד וידיץ' אברה וטרי והייתי מעדיף את פיקה במקום אלבס (פשוט לא אוהב את הבחור), לא היה קשר אחורי דומיננטי ב11, בכל מקרה זה היה יותר עניין של הערצה מאשר בניה של קבוצה אמיתית.

אם אני לא טועה אז טורס היה בפנים לא? בכל מקרה לא היתה לו עונה גדולה בשביל להיכנס בתור החלוץ והייתי בוחר דווקא את גרפיטה או דזקו בתור חלוצים בנוסף לא הבנתי למה קאקה נכח באירוע, הוא היה מועמד לשער השנה ?

כל הקטע של השפות די דפוק בעיני, למה לעזאזאל מסי צ'אבי ואיינסיטה לא יכולים ללמוד אנגלית ? זה באמת כזה קשה ? לפחות קצת בסיס, אנחנו חיים בעולם גלובלי ושחקני כדורגל לא חייבים לשחק בליגה האנגלית כדי ללמוד את השפה, זה כל פעם מפתיע אותי חדש, ורונאלדו כבר שכח את האנגלית שלו ?

רועי שבא אחר כך 22 בדצמבר 2009

לעניין השפות – למה בעצם ששחקנים שמשחקים בספרד ילמדו אנגלית? או למה ששחקנים בכלל ילמדו אנגלית?
ספרדית היא שפה נפוצה יותר מאנגלית (http://ktzr.us/1pm), ואין ספק שהיא שפת כדורגל חשובה הרבה יותר מאשר אנגלית. בעצם, אם מורידים מקהל דוברי האנגלית את השוק האמריקאי (שלא באמת מתעניין בכדורגל, ושחלק ניכר מאלה שכן מתעניינים בו בכדורגל מדברים ממילא ספרדית), רואים ששפת הכדורגל האמיתית היא ספרדית. אם תרדו במורד הרשימה ותתעלמו משפות כמו הינדית וערבית (שלמרות תפוצתן הרחבה, הן לא שפות של אומות כדורגל), תגלו שאחרי ספרדית, שפת הכדורגל החשובה ביותר היא פורטוגזית.
ושימו לב – האנגלית שומרת כאן על סוג של מעמד חשוב רק כי יש הרבה אנשים שמדברים אותה כשפה שניה. הסיבה שאנשים מדברים אותה כשפה שניה היא שהאמריקאים שולטים בעולם. אבל מכיוון שבעולם הכדורגל הם לא שולטים, ולמעשה גם לא מהווים פקטור חשוב, ההיגיון של הצמדות לאנגלית באירועים של פיפ"א הוא רעיון שמקשה על מספר עצום של אוהדי כדורגל.

lewinthal 22 בדצמבר 2009

קאקה היה מועמדת לתואר שחקן השנה (סיים רביעי)
טורס היה מצוין בשנה שעברה ולהזכירך ליברפול רצה יפה מאוד. הבחירה נעשתה על פי הפופולאריות גם של הליגות ובגלל זה ראית רק שתי ליגות ולמעשה 4 וחצי קבוצות

לגבי עניין השפה, הכדורגל הלטיני מאוד חזק בעולם – כנראה הכי חזק – אז אולי ראוי שהאנגלים ילמדו ספרדית לא פחות. חוצמזה להזכירך שמי שמשחק כדורגל לרוב לא מגיע מאוניברסיטאות ובא ממדינות בהם אחוז דוברי האנגלית הוא נמוך מאוד

Comments closed